(JPamda ee de protoeplopper J Italiaanse extremisten kijken naar de Gaulle Wereldnieuws Ook morgen weer regen Gemeenteraadsverkiezingen in België remmen de politici Zccti ió Uet zo V BALLET VAKKLEDING 2 Rechtsen zouden verbod willen der communistische partijdie op haar beurt een volksfront wenst SPORTHUIS SCHOLTE Comrnunistenleider in Syrië teruggekeerd Domes hcanden Bloemenverkoopster liet ruim driehonderd pond na Stem van inheems leider uit Z ui d west-A frik a kwam niet in UNO yon "ZXSt&ike/i uit krimpvrije stof'SANFOR* Liberalen rekken onderhandelingen met de C.V.P. V De boog H. Petition Jupiter-raket ging verkeerde kant uit HEKLA VEILIGHEIDS HELM II V VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 (Van onze correspondent in Rome) In Italië worden de gebeurtenissen in Frankryk met byzondere opmerkzaamheid gevolgd. De twee Latijnse landen hebben nu eenmaal veel gemeen en bovendien is Italië als Middellandse zeemogendheid ten nauwste betrokken by het herstel van rust en orde in Frans Noord-Afrika. De vraag wordt hier gesteld: zal de nieuwe koers in Frankryk invloed hebben op de politiek van Italië? In het algemeen wordt ver wacht, dat de binnenlandse politiek er pas dan door zou worden beïnvloed, wanneer De Gaulle's hervormingen ingrijpend zou den blijken en van lange duur zouden zijn. Ontbinding der communistische partij in Frankryk zou bijvoorbeeld onvermijdelijk weerslag hebben in Italië en hier waar schijnlijk een tyd van grote onrust en troebelen inluiden. Een onmiddellijke in vloed van het Franse gebeuren op de bin nenlandse politiek acht men niet waar schijnlijk, wel daarentegen op de buiten landse politiek. Zal het nieuwe Frankrijk alle door de vierde republiek aangegane overeenkomsten naleven, een even be trouwbaar bondgenoot zijn in het Atlan tische pact, de verplichtingen nakomen die voortvloeien uit de Europese Economi sche gemeenschap? Zal de oorlog in Alge rije nog meer inspanning eisen, zodat Frankryk in Europa militair en economisch verder verzwakt? Zullen er nieuwe haar den van onrust ontstaan ook in Zwart Afrika? Dat alles zal onvermijdelijk de politiek van Italië, en niet van Italië alleen, in de komende maanden beïn vloeden. Op het gebied der binnenlandse politiek geeft de zegepraal der Franse conserva tieven moed aan fascisten, royalisten en aan de rechtervleugel van de christen democraten in Italië. Zij trachten er munt uit te slaan. Zonder ons bezig te houden met de uiterst rechtse groepen, wier reac ties men gemakkelijk raden kan. vestigen wij de aandacht op een hoofdartikel in het orgaan van de Rooms-katholieke Actie, de „Quotidiano", dat begint te zeggen dat het niet aangaat onpartijdig te staan tegen over het gebeuren in Frankrijk. „Dat zou een onjuiste houding zijn. Wij moeten ons voorbereiden op nauwe samenwerking met de vijfde republiek, zonder ons iets aan te trekken van zeker voorbehoud, dat in be paalde kringen werd gemaakt tijdens de verkiezingscampagne. Wat zich in Frank rijk voltrekt is een rijpingsproces, waarbij aan de democratie een andere inhoud wordt gegeven. Of de bewonderaars van de grondwet het willen of niet, hetzelfde zal bij ons gebeuren". Het blad vindt dat iets om over te juichen, want „de huidige grondwet laat ons te onbeschermd tegen communistische bedreigingen, tegen ge wetenloze en misdadige perscampagnes en propaganda, tegen stakingen die de natio nale economie schaden". Het blad neemt zonder meer aan, dat de communistische partij in Frankrijk zal ophouden te be staan en zegt dan: „Vroeg of laat zal bij ons hetzelfde gebeuren!'. Rooms-katholieke Actie De Rooms-katholieke Actie is in Italic een machtige „staat in de staat", maar het valt moeilijk te zeggen, of de radicaal rechtse denkbeelden van de leiders dier beweging gedeeld worden door de geeste lijke overheden, met name door het Vati- caan en nóg moeilijker zou het zijn na te gaan, of die ideeën ook gedeeld worden door de talloze doorgaans eenvoudige mannen en vrouwen, die zijn aangesloten bij de veelsoortige rooms-katholieke ver enigingen, die onder de Rooms-katholieke Actie ressorteren. Wat de hoofdredactie van de „Quotidiano" zou vallen is duide lijk: opheffing der communistische partij (en dat zouden vele christen-democraten aanvaardbaar vinden), beperking van hel recht tot staking (en daar zouden bijvoor beeld de rooms-katholieke vakverenigin gen zich met kracht tegen verzetten). De pers breidelen, opdat er geen verdere schandalen aan het licht komen, temeer daar bij die schandalen niet zelden voor aanstaande personen van de Rooms-katho lieke Actie betrokken zijn (en de vrijheid van pers is iets, waar de rechtse partijen in Italië weinig, maar alle andere, ook de linkervleugel van de christen-democraten, zeer veel waarde aan hechten). De ver langens van de Rooms-katholieke Actie worden dus gedeeld door de rechtervleugel van de christen-democratische partij en verder door fascisten en royalisten. De christen-democraten, die achter Fan- Advertentie kleding - schoeisel te leveren in iedere gewenste uitvoering GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM LONDEN, (UPI) De secretaris-gene raal van de Syrische communistische partij, Khalid Bakhdash, is blijkens een bericht van het links-georiënteerde blad „Al Nur" in Damascus teruggekeerd. Bakhdash ver trok met zijn gezin naar Praag toen de fusie tussen Egypte en Syrië een feit werd. Op dat tijdstip werden in Syrië, evenals reeds eerder in Egypte was geschied, alle politieke partijen ontbonden. In diplomatieke kringen te Londen en in Cairo wordt veel belang gehecht aan de terugkeer van Bakhdash. Algemeen wordt hij als de belangrijkste commuistische lei der van het Nabije Oosten beschouwd. Bakhdash werd in 1912 in Damascus ge boren. Hij is van Koerdische origine. Op achttienjarige leeftijd werd hij van de universiteit verwijderd wegens politieke activiteit. Kort daarna werd hij secretaris generaal van de communistische partij van Syrië en Libanon. Geruime tijd trad Bakhdash op als voor zitter van de Arabische delegatie bij het Komintern. Als eerste communist kreeg hij in 1954 zitting in de Syrische volksver tegenwoordiging. Bakhdash heeft sinds 1933 talrijke malen bezoeken aan Moskou gebracht. Hij woonde ook het bekende twintigste congres van de communistische partij van de Sovjet-Unie bij. fani staan (een man van het centrum in vroeger jaren van links) zijn het op vele punten niet eens met de leiding der Rooms- katholieke Actie. Dit verklaart, waarom Saragat er met kracht op aandringt dat de sociaal-democraten het kabinet-Fan- fani blijven steunen. Zou het ten val komen, dan vreest hij, dal de meer behou dende elementen in de christen-democrati sche partij de overhand zullen nemen en een regering vormen, waarin zoal niet de fascisten dan toch de royalisten en de hier zeer conservatieve „liberalen" zitting zou den hebben. Naar Saragat meent is het verschijnsel-De Gaulle van voorbijgaande aard. „Napoléon had „het geheel Franse volk" achter zich en we weten hoe het af liep". Intellectuele reactie De republikeinen en de radicalen, twee kleine groepen, maar met meer vooraan staande intellectuelen in hun gelederen dan alle grote partijen tezamen, menen dat de grootste waakzaamheid geboden is. Het Franse voorbeeld kan er toe leiden, dat ook in Italië de grondwettelijke gegaran deerde rechten van het individu met voe ten worden getreden en dat men met name zal proberen de pers te muilkorven. De wijze, waarop de zaak-Giuffrè behandeld wordt en het algehele zwijgen in de rege ringspers over de verkoop van door Ame rika uit surplusvoorraden aan Italië ge schonken grote hoeveelheden meel, melk poeder enzovoorts, goederen die onder geen beding verkocht mochten worden, is reeds een aanwijzing in die richting. En minister Andreotti's aanval op „de ano nieme. lasteraars" is in dit opzicht ook veelzeggend. De Italiaanse communisten hebben niets geleerd van hun Franse geloofsgenoten. Of, wat ook mogelijk is, in die kringen hoopt men op een rechts totalitarisme, op de ontbinding van alle oppositiepartijen, wetende dat op elke terreur een reactie volgt en dat vervolging het zaad is ook der communistische „kerk". Hoe dit zij, het Franse plebisciet is voor de Italiaanse communisten aanleiding om met meer klem dan ooit aan te dringen op een volks front, dat alle linkse partijen zou moeten verenigen. En voor de conservatieven van diverse pluimage is het een klein kunstje het feit, dat alie linkse partijen (ook een groot deel der christendemocraten, zoals vanzelf spreekt) het eens zijn in hun ver werping van De Gaulle, en nog veel meer van de Algerijnse kolonels, zo voor te stellen alsof dus het „volksfront" een be staande realiteit is. Vooral voor de Nenni-socialisten is die houding der communisten schadelijk. De socialisten vormen een arbeiderspartij, prediken de klassestrijd, maar steeds meer wensen zij zich te onderscheiden van de communisten. Vandaar dat juist in deze dagen een felle polemiek wordt gevoerd tussen de communistische .,Unita" en de socialistische „Avanti". Als de communisten schrijven over de terreur in Algerije, schrijven de socia listen. dat zij volkomen gelijk hebben en dat de Algerijnen recht hebben op een onafhankelijk volksbestaan, precies als. de Hongaren, die hebben moeten zwichten voor de terreur van het Sovjetleger. De houding van alle partijen en groepen is vrij duidelijk, behalve die van de christendemocraten. Het partijorgaan, de „Popoio" vraagt zich met enige weifeling af, of de nieuwe instellingen die De Gaulle aan Frankrijk heeft gegeven dit land voor verdere avonturen zullen bewaren Maar tenslotte kan men nauwelijks verwachten dat het orgaan van Fanfani zich afkeu rend uitlaat over De Gaulle, die nu een maal op dit. ogenblik Frankrijk vertegen woordigt zoals Fanfani Italië. Advertentie UAMFA.r ruw of schrool HAMFA.GFt FI |Tub. 95ci| LONDEN (UPI) —Mrs. Winifred Nao mi Wilson, die naar het heet Bernard Shaw heeft geïnspireerd tot het schrijven van zijn toneelstuk „Pygmalion" en vooral tot het creëren van de Hoofdpersoon, de bloe menverkoopster Eliza Doolittle, heeft bij haar dood driehonderdnegen pond sterling nagelaten. Het testament is woensdag openbaar geworden. Mrs. Wilson had vijf tig jaar lang een bloemenstalletje op de plaats, waar in Shaw's toneelstuk de ope ningscène speelt. NEW YORK (UPI) De Beheerschap- commissie van de UNO heeft zich giste ren afgevraagd of zij een bandopname van de rede van een inheemse leider uit Zuid- west-Afrika moest gaan beluisteren. Men besloot het tenslotte niet te doen omdat de inhoud van de rede via druk werken al bekend was geworden. De opname werd Zuidwest-Afrika uit gesmokkeld in een exemplaar van „Trea sure Island" van Robert Louis Stevenson. Het is de toespraak van T. H. Ja Toivo, voorzitter van het volkscongres van Ovam- boland. Ja-Toivo kreeg van de Zuidafn- kaanse regering géén toestemming het land te verlaten. De voorzitter van de Beheerschapscom- missie, de Ier Frederick H. Boland, wees op de consequenties van hef. luisteren naar de opname. Dit opent de weg naar het zien van films, en men kan zich afvragen of de commissie een delibererend lichaam is of een gehoor, zo zeide hij. Advertentie Tegen haaruitval roos en vroegtijdige vergrijzing. Bestrijdt de orzaak van dor of brok kelig baar en herstelt gespleten haarpunten. Geeft Uw haar snel de natuurlijke glans terug. REAM DAMES EN HEREN' Advertentie BEVA (Van onze correspondent in Bntssel) De Christelijke Volkspartij en de libe ralen in België onderhandelen nog steeds over een coalitieregering, maar het is niet waarschijnlijk dat men voor de gemeen teraadsverkiezingen van zondag tot een akkoord zal komen. Vooral in de grote ste den oefent de nationale, politiek daarop zijn invloed uit. Ter oplossing van het brandende probleem van de schoolstrijd is weliswaar een nationale commissie ge vormd, waar een zekere toenadering tus sen de drie partijen valt waar te nemen, maar dat betekent nog niet dat men het eens is. Deze commissie zal trouwens pas na de gemeenteraadsverkiezingen, op 15 oktober, bijeenkomen. De socialisten blijven in de oppositie en de liberalen zouden, naast de overeen komst in de schoolkwestie, ook een vast omlijnd economisch en financieel pro gramma met hun toekomstige coalitiege noten opstellen. Zij willen precies weten wat het plan-Eyskens dat de huidige eer ste minister vóór de nationale verkiezings campagne heeft uitgewerkt, zal kosten. Het rooms-katholieke blad Libre Belgique veronderstelt dat de liberalen, die de re gering niet graag willen laten vallen op de onderwijskwestie, de onderhandelingen rekken en later het financieel program ma zullen verwerpen, wat op kameront binding en nieuwe verkiezingen met als hoofdpunt het verzet tegen de te dure plan nen van de C.V.P. zou neerkomen. Advertentie HET GARANTIE EULAN ETIKET DE GAI VOOR BLIJVENDE MOTECHTHEID 6UIAN voor motechte behandeling van wol en andere dierlijke vezels; een wetenschappelijke pioniers-prestatie von bayep) tientallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. VjLx luister op maandag, woen t d og. vrijdag en zoterdog om 9.52 uur naar het EU IA N-PR OG RAMM A over Radio LUXEMBURG 208 m. IEDERE jongen weet, dat hij van een buigzame dunne stok en een touwtje een boog kan maken. De eenvoudigste bogen hebben dan ook bestaan uil een ronde stok, die aan de uiteinden dunner werd en voor zien was van gedraaide plantenvezels, lianen, pezen, of iels dergelijks. Later krijgt de stok verschillende doorsneden, doordal hij aan voor- en/of achterkant wordt af geplat of een driehoekige vorm krijgt, ter wijl tevens de vees op ver- schillende manieren bevestigd kan worden. Ondanks al deze dergelijke nieuwe snufjes, blijven het echter niet-samen- gestelde of enkelvoudige bo gen, die door de Indianen in een groot deel van Amerika, in Afrika ten zuiden van de Sahara bij primitieve stammen werden gebruikt. Deze niet-samengestelde bogen waren gedurende de middeleeuwen ook ten noorden van de Alpen in gebruik. De grootste faam in het boogschieten genoten destijds de Engelsen, die met hun lange bogen de slag bij Crécy in 1346 tot een voor hen gunstige beslissing brachten. Op een afstand van 200 m konden zij een man treffen en een eiken plank van 2 4 cm dikte konden zij op die afstand doorboren. In onze ogen is dat lang geen onverdien stelijke prestatie. Desondanks waren deze enkelvoudige bogen primitief in verge lijking met de samengestelde bogen die in de oudheid en waarschijnlijk ook reeds in de Steentijd werden gebruikt. De samen gestelde bogen zijn aan de achterkant voorzien van versterkingen hetzij van ver schillende lagen hout, hetzij van hoorn en peeskoorden, hetzij van combinaties daarvan, teneinde de spankracht van de boog te verhogen. Wanneer dan ook nog het hout een dubbelgebogen lijn vormt in de trant van de „amorboog", is een wapen verkregen, dat aanzienlijk krachtiger is dan de enkelvoudige handbogen uit onze middeleeuwen. Om nu terug te keren tot de mens uit de Steentijd, moeten we als eerste punt in zijn voordeel opmerken, dal hij het. met de ontwikkeling van de boog waarschijnlijk verder heeft gebracht dan zijn nazaten, die hier in de middeleeuwen woonden. Wa.nt verschillende rotsteke ningen laten duidelijk zien, dat de holen- mens in verschillende gevallen de amor boog had ontwikkeld. Boven dien doen een paar bogen uit de Maglemose-periode in Denemarken (welke wa pens dus op een leeftijd van ongeveer 8000 jaar kun nen „bogen") vermoeden, dat destijds reeds bogen werden vervaardigd die roe wellicht nog niet tot de samengestelde bogen mo gen rekenen, maar die toch in ieder geval de overgang naar die machtige wapens vormden. Hetzelfde is het geval mei de bogen voorkomende op de schilderingen uit de Ca.psien-cultuur. Trouwens, om de ge weldige kracht van dergelijke wapens uit de oudheid te demonstreren, behoeven we slechts te wijzen op de beroemde Electron- vaas van Kul Oba in Zuid-Rusland, waar op we kunnen zien, dat de Scytische boog schutter de boogstok met zijn knie moest neerdrukken om de boog zo diep te kun nen buigen dat de lus van de pees om het uiteinde kon worden gelegd. Ditzelfde werd trouwens verwacht, van de mededingers van Odysseus, die tevergeefs probeerden de boog te buigen (en niet, zoals velen ge loven: de pees te spannen). Nu m.oeten we toch ook eens zien, wat met, die krachtige bogen kon worden be reikt. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). 62. Men kan zich denken, dat Panda al les behalve vrolijk was, toen de Hofmaar schalk Hertog Bruno zich plechtig ver wijderde! Het was dan ook wel een erge straf, waar hij toe veroordeeld was. Woe dend, verontwaardigd en tegelijkertijd ook een beetje wanhopig riep hij uit: „Maar dit is verschrikkelijk! Het is vreselijk! Het is ontzettend! Het is Gebruik toch niet van die onbeschaafde krachttermen, ventje!" zo viel hem hier een vertrouwelijk fluisterende stem in de redeen ja, hoor! Daar was Joris Goedbloed weer aan het venster. Lelijke schurk!" riep Panda hem toe. „Jij hebt me er in laten lopen!" „Foei, foei nu toch!" vermaande Joris rus tig. „Is dit nu een taal om te gebruiken jegens een keurig ouder iemand? Reeds mijn klassieke leermeesters verzuchtten wel eens: „O tempora, o mores", wat in vrije vertaling wil zeggen: men zou de jongelui van tegenwoordig mores moeten, leren! Het is heel lelijk van u om te zeg gen, dat ik u er in heb laten lopen ge vergeet namelijk, dat ik al mijn invloed ten hove aan zal wenden om u hier weer uit te laten lopen! Wacht dus af, met alle deemoed en matiging die u past!" En voor dat Panda hem nog eens kon uitschelden, was hij al verdwenen. Wie hem een ogen blik later in, het experimentele voertuig voort zag ijlen, kreeg terecht de indruk, dat hij haast had: hij was namelijk op een gedachte gekomen, die hijzelf als hoogst gelukkig beschouwde, en spoedde zich nu terug naar het laboratorium. Inmiddels toont de rooms-katholieke minderheidsregering zich in de dagen die aan de gemeenteraadsverkiezingen voor afgaan, zeer bedrijvig. Er gaat bijna geen dag voorbij of er kondigt een minister nieuwe besluiten voor zijn departement aan: nieuwe publieke werken, soepeler toepassing van de sociale woningwetten en bouw van honderdduizend nieuwe wonin gen, hogere sociale uitkeringen voor klei ne zelfstandigen, nieuwe subsidies voor noodlijdende industrieën, een betere ver keersregeling, bestrijding van de werk loosheid in de meest getroffen gebieden door het voeren van een streekpolitiek, sa nering van de spoorwegen enzovoort. Vrijwilligers voor! De C.V.P. heeft zijn overwinning op 1 juni echter voor een groot deel te danken aan de belofte om een dienstplichttijd van twaalf maanden in te voeren. Om deze be lofte te kunnen inlossen is de aanwerving begonnen van vrijwilligers op lange ter mijn, de NAVO-technici, die in het leger zeil worden opgeleid en die van de eerste dag van hun indiensttreding af een veel hogere soldij zullen ontvangen dan de mili cien. Er zijn tenminste twaalfduizend vrij willigers nodig om de leemte te vullen die door verkorting van de diensttijd zal ont staan. Op 1 oktober is de inschrijving be gonnen. Op 3 oktober, deelde minister van Landsverdediging Gilson mede, dat de eerste uitslagen „alle verwachtingen" overtreffen. Toen hadden zich 2626 jonge lieden aangebeden van wie 1444 Vlamin gen en 1182 Franstaligen. In deze cijfers zijn nog niet begrepen de jongelieden die thans onder de wapenen zijn. De voorzitter van de C.V.P., Lefèvre verklaarde op een verkiezingsvergade ring van zijn partij te Mechelen waarme de de diensttijd van twaalf maanden in België zal worden ingevoerd vóór midden 1959 en dat ook vóór die tijd de dienst plichtigen uit West-Duitsland zullen te rugkeren. Volgens Lefèvre zou Paul-Hen- ri Spaak vol lof zijn over het militaire plan van de C.V.P. Het zou als voorbeeld kun nen dienen voor de andere NAVO-landen, zou Spaak gezegd hebben. Onze vraag is of de huidige secretaris-generaal van de NAVO zijn oude socialistische partijgeno ten in dezè verkiezingsdagen zo zeer zou hebben vergeten: CAPE CANAVERAL (Reuter) Een „Jupiter"-raket van het Amerikaanse le ger is donderdag 32 seconden nadat 7-ij op de basis van Cape Canaveral in Flori da was gelanceerd, in de lucht tot ontplof fing gebracht. De brokstukken kwamen in de omgeving neer. Het leger heeft meegedeeld, dat de ra ket uit de koers was geraakt en daarom door de officier van de controle werd ver nietigd. De uiteengespatte Jupiter was vrijwel gelijk aan die, waarmee het leger naar verwachting de strijdkrachten van de NAVO in Europa zal uitrusten, waarschijn lijk tegen het einde van dit jaar. Dit was de eerste poging om een versie voor tactisch gebruik van de Jupiter af te schieten.' Het was ook de eerste ernstige mislukking van elf proeven. De Jupiter zal naar verwachting de eerste trap vormen van de raket welke het leger naar de maan wil afschieten. Code WASHINGTON (UPI) Rusland heeft Amerika een telemetrische code ter be schikking gesteld, die de Amerikaanse commissie voor het Internationaal Geofy sisch Jaar de mogelijkheid biedt de band opnames te ontleden, die gemaakt zijn van de metingen die de Spoetnik III in de ruim te gemaakt heeft van de bestraling daar. Voor andere verrichte metingen biedt de code geen uil komst. Geteisterd. De overstromingen, die van 27 september tot 3 oktober de Indische staat Uttar Pradesj hebben geteisterd hebben 88 mensenlevens gekost. Er werden 64.000 huizen verwoest. Vijf. honderd stuks vee kwamen om. Slachtoffers. In Antwerpen zijn drie nieu- we gevallen van vergiftiging door me thylalcohol geconstateerd. Het zjjn Zweedse zeelieden. De toestand van één hunner is zorgwekkend. Dictator. In het Columbiaanse Huis van Afgevaardigen zijn donderdag beschul digingen ingebracht tegen de uit zijn ambt ontzette dictator Gustavo Rojas Pinilla. Hij zou druk hebben uitgeoe fend op banken om kredieten los te krij gen voor zich persoonlijk, voor familie leden en kennissen. Ook in de senaat zijn reeds beschuldigingen van machts misbruik tegen hem ingebracht. Samenwerking. De Westduitse marine commandant, flottielje-admiraal j0. hannesson, is donderdag uit Sengwar- den, nabij Wilhelmshaven, naar Den Helder vertrokken, voor het brengen van een bezoek aan de opperbevelheb ber der Nederlandse marine, vice-ad- miraal G. B. Fortuyn. Het bezoek houdt verband met de toekomstige sa- menwérking der vloten van Nederland en West-Duitsland. Werktuiglijk. De automatisering schijnt thans ook het gebied der lijfstraffen te betreden. Een rechterlijk ambtenaar te Sheffield heeft een ranselautomaat uitgevonden. Het ergste aan de tuchti ging is volgens hem de invloed ervan op degene, die tuchtigt. De nieuwe machine heft dit bezwaar op. De nieu we machine is erop ingericht, een pre cies afgemeten aantal zweepslagen uit te delen, hoe harddat kan geregeld worden naar de leeftijd en het gestel van de gestrafte. Botsing. Een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, van het type C-123, is donderdagavond met negen tien personen aan boord ten noorden van New Plymouth neergestort. Alle inzittenden kwam om. Uit het verhaal van een ooggetuige is af te leiden, dat het toestel op een zwerm wilde ganzen is ingevlogen. Werking. De vulkaan „Etna" is weer hef tiger in werking gekomen. Kort na 03.00 uur in de afgelopen nacht hoorde men ongeveer iedere minuut een ontplof fing. Vloeibare lava werd enige hon derden meters de lucht in geslingerd. Terug. In welingelichte kringen te Boeda pest is donderdag gezegd, dat Andreas Hegedues, Hongaars premier voor de opstand in 1956 uit ballingschap in de Sovjet-Unie is teruggekeerd en in een ondergeschikte functie werkzaam is bij een Hongaars economisch instituut. De voormalige Hongaarse communistische leider Rakosi, die ook stalinist was, en zijn voornaamste medewerker Geroe zouden nog in de Sovjet-Unie zijn. Ontzet. Een patrouillevaartuig van de Egyptische marine heeft donderdag ochtend in de Middellandse Zee op on geveer acht mijlen uit de kust ter hoog te van Gaza, getracht de Israëlische vis sersboot „Nitzan" op te brengen. Een enterploeg was aan boord gegaan en had een sleeptros bevestigd. Op dat moment verscheen een patrouillerend Israëlisch jachtvliegtuig, dat om de beide schepen begon te cirkelen. De Egyptenaren gingen van boord en kap ten de sleeptros. Terecht. De drie verloren gewaande op varende van het Deense vrachtscheepje „Jess Anna", dat woensdag voor de Noordzeekust bij Eiderstedt is gezonken, hebben in een reddingboot het eiland Hallig Hooge bereikt. Pogingen hen op te sporen waren als gevolg van het ru we weer inmiddels opgegeven. Verlangen. Het hoofd van de veiligheids strijdkrachten van Koeweit, emir Sa- bah Salem, heeft donderdag te Da mascus gezegd, dat berichten over aan sluiting van Koeweit bij de Arabische Liga voorbarig zijn, maar een dergelij ke stap is wel het verlangen van de re gering en het volk van het sjeikdom. Advertentie •IIIIVIIII aiiatHD •■BH ••I Bromfietser! Scooterrijder! Bescherm uw leven met de (in België en andere landen zijn veilig' heidshelmen reeds verplicht) EN TERECHT: velen danken hun leven aan hun veiligheids helm! De statistiek bewijst het Ml» Bij IJsland ligt nog steeds een depressie, waaromheen thans van Groenland afkom stige polaire luchtmassa's de oceaan op- stromen. Samenhangend hiermede is er op ongeveer 1000 kilometer ten westen van Ierland in de bovenstroming een scherpe trog ontstaan. Deze verplaatst zich naar het oosten en doet de luchtdruk boven de Britse eilanden en in de Golf van Biscaye dalen. Nederland bevindt zich aanvanke lijk nog aan de voorzijde van de trog, waar zuidwestelijke winden voor aanvoer van zachte lucht zorgen. Het is waarschijnlijk, dat in de loop van morgen de polaire lucht tot in ons land zal binnendringen. Dit ge schiedt bij winden tussen west en zuid west en daarom is er geen grote afkoeling te verwachten. Het passerende koudefront zal op de meeste plaatsen enige regen ver oorzaken. WEERRAPPORTEN Temperaturen. buiten- Land maxima van giste ren Binnenland heden 1 uur. Neerslag laatste 24 uur. zwaar bew. zzo geheel bew. z motregen ^zo geheel bew. zzw motregen z motregen z Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven 11 14 14 12 14 13 geheel bew. windst. 14 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. z Zaterdag 11 oktober Zon op 6.56 uur, onder 17.57 uur. Maan op 4.55 uur, onder 17.10 uur. Maanstanden 12 oktober 21.52 uur 19 oktober 15.07 uur 27 oktober 16.41 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Zaterdag 11 oktober Hoog water 2.02 en 14.26 uur. Laag water 10.06 en 22.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen fnnsbruck Rome Aiaccio Madrid Algiers half bew. licht bew. zwaar bew. mist zwaar bew. motregen halt bew. zwaar bew. half bew. mist mist mist licht bew. zwaar bew. onbewolkt laagh. mist mist mist licht bew. mist mist licht bew. onweer geheel bew. regen zw zzw nno z z z z zzo ozo zzo windst. windst. n z ozo zzo windst. windst. o zo windst. ono windst. windst. zzo 15 14 15 15 16 15 16 16 16 16 18 20' 22 24 17 17 18 16 17 22 17 23 30 29 23 27 13 0 2 2 0,4 6 2 1 2 0 0 0 0 0 0 4,1 1 0 0 0 2 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2