LIJNENSPEL SAMEN 152 JAAR DUBBEL JUBILEUM Gillette Kamers van Koophandel willen adres richten tot Tweede Kamer BREI WOL „Wollana" ooit trouw ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM als ik BAZAR MILITAIRE ZAKEN Opgeheven fonds Critiek op wetsontwerp voor schadevergoeding aan huurders van gehouwen bij gedwongen ontruiming TELEVISIE KAASENBROOD Tegen matroos uit Heem stede acht maanden geëist 9 9 9 m Ik i 9 9 9 9 9 9 9 9 water, zeep en Miljoenennota en Troonrede Inleiding H. Peschar voor Partij van de Arbeid Burgerlijke stand van Haarlem PVS akkoord met nieuwe minimumprijzen Winterprogramma KAB Vrijspraak gevraagd voor steilwandrijder, verdacht van meineed VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 pe algemene ledenvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft zich donder dag verenigd met het rapport, dat door de bedrijfspanden", ingesteld door de Vere nig"1? van Kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland, is uitgebracht over bet wetsontwerp voorlopige regeling scha deloosstelling huurders van gebouwde on roerende goederen. Dit wetsontwerp regelt de aanspraken van huurders van bedrijfs panden op schadevergoeding, in geval van onteigening, vordering in eigendom en ge dwongen ontruiming van het gehuurde. Het rapport waarin verscheidene bezwa ren en wensen naar voren zijn gebracht, zal In de komende ledenvergadering der Vereniging van Kamers van Koophandel f„ Fabrieken in Nederland een punt van bespreking uitmaken. Het ligt in de be doeling een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te richten, daar de parlementaire behandeling van het wets ontwerp binnenkort te verwachten is. In haar rapport stelt de commissie met verheugenis vast, dat uit het wetsontwerp duidelijk de mening der regering blijkt dat de aanspraken van huurders van bedrijfs panden op schadevergoeding bij onteige ning, vordering en gedwongen ontruiming van het gehuurde momenteel onvoldoen de gewaarborgd zijn. Zij merkt voorts op, dat de voorgestelde regeling ontegenzeg gelijk ruimere grenzen trekt voor toeken ping van schadevergoeding, doch tevens wordt de practische betekenis hiervan weer aanmerkelijk beperkt. Hoewel er re den is de indiening van het wetsontwerp met instemming te begroeten, schenkt het ontwerp echter allerminst volledige vol doening, ook al wordt in aanmerking ge nomen dat het hier slechts een interimre geling betreft. Naar de mening van de commissie schiet het wetsontwerp op di verse belangrijke punten tekort, welke dus verbetering of verduidelijking behoeven. Geen maximum schadevergoeding Ondermeer acht zij het ongewenst dat aan het bedrag der schadevergoeding een maximum wordt gesteld. De geleden scha de dient h.i. volledig te worden vergoed en niet aan een maximum te worden gebon den. Verder blijkt noch uit de voorgestel de wetstekst noch uit de memorie van toe lichting wat verstaan dient te worden on der „opbrengst van het bedrijf". Daar het zeer belangrijk is wat als „op brengst" zal worden aangemerkt acht de commissie het gewenst, dat hierover vol doende klaarheid wordt verkregen. Even min is duidelijk door wie het bedrag der schade zal worden vastgesteld. Naar de mening van de commissie is het zeer ge wenst, dat de vaststelling van de schade zal geschieden door een onpartijdige en onafhankelijke instantie. Zij beveelt aan, dat hiervoor commissies zullen worden aangewezen samengesteld uit 1 lid, aan te wijzen door de president van de rechtbank, 1 lid. aan te wijzen door de voorzitter van ie Kamer van Koophandel en Fabrieken en 1 lid, aan te wijzen door de onteige nende partij. Ernstige bedenkingen heeft de com missie tegen de inhoud van een tweetal artikeien in het wetsontwerp, waarin wordt gezegd, dat de overheid slechts tij- aan de huurder behoeft mede te de len dat hij voorshands in het pand zijn be drijf mag uitoefenen om voor zichzelf de mogelijkheid te openen na drie jaar het pand in eigendom te krijgen zonder dat de huurder aan de nieuwe wet enig recht op schadevergoeding kan ontlenen. De com missie meent, dat de verbetering van de schadevergoedingsregeling, die het wets ontwerp beoogt, door vorenbedoelde bepa ling feitelijk illusoir wordt. Geheel ten on rechte, aldus de commissie, gaat men er blijkbaar van uit, dat het voor de huurder voor de bepaling van zijn schade aanmer kelijk verschil maakt of hij het pand op korte dan wel op wat langere termijn moet verlaten. De commissie acht dit een misvatting. De schade, die de huurder door de gedwongen verlating van het pand t, wordt immers niet geringer als dit pas over een, twee of drie jaar ontruimd behoeft te worden. Zij acht het onaan vaardbaar dat de overheid het praktisch in eigen hand zal hebben zich aan betaling van schadevergoeding te onttrekken en al dus de huurder ernstig te duperen. De commissie is dan ook van mening dat een onpartijdige en onafhankelijke commissie geval voor geval voor geval zal moeten beoordelen. Dat met deze procedure een bevredigend fn billijk resultaat kan worden bereikt, 'Oert de practische toepassing van de Ont eigeningswet, Begroting 1959 en subsidies De vergadering hechtte haar goedkeuring ean de voorgestelde begroting 1959 en de v°w dat jaar te verlenen subsidies. De oegroting 1959 beloopt totaal 251.300 aan Advertentie Het adres Is en blijft GROTE HOUTSTR. 131 cn SMEDESTR. 7 Keuze uit' 6 wereldmerken V - .1 - .TöV V* --- - Mishandeling aan boord Een eenentwintigjarige matroos uit 'eemstede stond donderdag voor de Rot terdamse rechtbank terecht omdat hij op juli onder invloed van sterke drank aan boord van een Nederlandse kustvaarder, c:e in Rotterdam thuis behoort, een stuur man met een mes had willen steken. Deze "ep een schramwond aan de keel op. De matroos werd na terugkeer van het schip Hamburg te Rotterdam in arrest ge teld. Van het gebeurde kon de jongeman 'ch weinig meer herinneren, verklaarde De officier van Justitie eiste wegens ^handeling acht maanden gevangenis- raf met aftrek, waarvan drie maanden '■"Ofwaardelijk met drie jaar proeftijd. De raadsman mr. J- W. Vuijk vroeg het '^voorwaardelijk deel van de straf zo -sin mogelijk te maken. inkomsten tegen 228.000 in 1958. In 1957 bedroegen de inkomsten van de Kamer 245.065,57 en de uitgaven 227.858,74. Met betrekking tot de in 1959 te ver lenen subsidies merkte de voorzitter, de heer B. F. Enschedé op, dat deze meer in overeenstemming zijn gebracht met de be dragen welke door andere Kamers worden toegekend. Het was namelijk gebleken dat de subsidies van de Kamer van Koophan del te Haarlem naar verhouding nogal aan de bescheiden kant waren. De heer S. J. Warmer stelde voor de aan de stichting „Haarlems Bloei" voor 1959 te verlenen subsidie van 750 (in 1958 500) tot 1000 te verhogen. Hij wees erop dat de stichting met het oog op de bouw van haar nieuwe kantoor voor hoge lasten komt te staan, welke niet volledig uit de in komsten gedekt zullen kunnen worden. Gelet op het belangrijke werk dat de stich ting in het belang van de nijverheid en de handel in Haarlem en omstreken verricht, achtte spreker het vaststellen van de sub sidie voor „Haarlems Bloei" op 1000 rede lijk en verantwoord. De voorzitter meende dat het uit het oogpunt van voorzichtig beleid gewenst was nog niet zover te gaan als de heer Warmer voorstelde. Het overleg met „Haarlems Bloei" over de subsidie is nog gaande. Indien meer inzicht in de finan ciële toestand van de stichting is verkregen zou men de voorgestelde subsidie immers nog altijd kunnen verhogen. De heer B. W. Lasschuit kon. hoewel hij het betreurde dat de Kamer geen overzicht van de financiële positie van „Haarlems Bloei" was gegeven, het voorstel van de heer Warmer volledig onderschrijven. Na enige discussie werd besloten de behande- Advertentie Gratis patronen en onderricht TEMPELIERSSTRAAT 68 ling van deze aangelegenheid tot de eerst volgende vergadering uit. te stellen De voorzitter richtte woorden van waar dering tot de secretaris, mr. A. G. de Blé- court. de commissie van financiën en de ambtenaren van de Kamer voor hun acti viteiten betoond bij de samenstelling van de begroting. Winkelsluiting De vergadering bekrachtigde vervolgens het voorstel, dat het bestuur der Kamer onlangs aan B. en W. van Haarlem heeft gedaan met betrekking tot de winkelslui ting in de week voorgaande aan de Sinter klaasviering. Zoals wij reeds eerder meld den heeft het comité Centrumbelangen Haarlem en de Raad voor het Grootwinkel bedrijf verzocht dezelfde regeling als vorig jaar in te voeren, namelijk de winkeliers toestemming te verlenen hun zaken van donderdag 27 november tot en met donder dag 4 december tot tien uur 's avonds voor het publiek open te stellen met een rust pauze van zes uur tot. half acht. Ten aanzien van een door de Kamers van Koophandel in Nederland aan de mi nister van Financiën gerichte brief inzake de bespoediging van het samenvoegen van Nederlands-Duitse en Nederlands-Belgi sche grenskantoren, deelde de voorzitter mee. dat de minister te kennen heeft ge geven dat binnenafzienbare tijd aan het verlangen van de Kamers van Koophandel tegemoet zal zijn gekomen. Tenslotte verenigde de vergadering zich met het voorstel tot wijziging van het reglement van het hoogheemraadschap Rijnland handelend over de zuivering van afvalwater. De secretaris van de Kamer voorzag dit agendapunt van een belang wekkende inleiding over het ontstaan en de historie van het waterschap Rijnland. Advertentie wil ik een man hebben die weet hoe het hoort en die schoon, fit en fris is en die er goed verzorgd uitziet, "s avonds nog net zo als 's morgens. Ik bedoel een man die zich scheert met Zo'n man ziet er niet alleen schoon en fris uit, hij voelt zich ook schoon en fris. Gebruik morgen ook een Blauw Gillette mesje Haal meteen een pakje. 5 stuks 75 cent Gillette scheercrème is het beste! Drs. H. Peschar. lid van de Tweede Kamer als vertegenwoordiger van de Par tij van de Arbeid, heeft donderdagavond in het Hervormd wijkgebouw aan de Ge dempte Oude Gracht in Haarlem voor de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid een inleiding gehouden over „Mil joenennota en Troonrede". In afwijking van voorgaande jaren is de miljoenennota thans grotendeels een meer gedetailleerde uitwerking van de Troonre de, aldus spreker. Een belangrijk facet was de mededeling, dat de regering de S.E.R. advies heeft gevraagd over vraag stukken, die de sociaal-economische situa tie van ons land betreffen. Weliswaar is de regering wettelijk tot het vragen van zo'n advies verplicht, maar de S.E.R. heeft daarna aangeboden te adviseren over de hele problematiek. Het streven van de regering moet onder andere zijn zo'n stabiel mogelijk loonni veau te handhaven. Mede door de beste dingsbeperking is het verstoorde even wicht van 's lands financieel-economische positie in belangrijke mate hersteld. De goud- en deviezenpositie is aanzienlijk verstevigd en de kosten van levensonder houd zijn de afgelopen jaren niet omhoog gegaan. Ook is er een nog steeds stijgen de lijn te bespeuren in de afzet in het bui tenland van onze goederen en diensten. De ontwikkeling van de werkgelegen heid baart echter nog zorg. In een periode van opgaande conjunctuur bestaat de nei ging de dieper liggende moeilijkheden, vooral in de noordelijke provincies met haar agrarische gebieden uit het oog te verliezen. Een structuur-program, dat men het beste zou kunnen vergelijken met het Delta-plan zal hier een zegenrijk ef fect hebben. De financiële vooruitzichten voor het ko mende jaar geven redenen tot bezorgd heid, vervolgde drs. Peschar. Indonesië komt zijn verplichtingen jegens ons land op het punt van pensioenen en uitkeringen niet meer na, waardoor een last van vele honderden miljoenen gulden extra op de schatkist drukt. Dan is er het subsidievraagstuk, waar op spreker nader inging. De omvang en snelheid, waarmee de subsidies zijn geste gen is beangstigend. De producenten en consumenten-subsidies op zuivelprodukten benevens die op de huren worden thans ge raamd op ongeveer een miljard gulden te gen drie a vier miljoen in 1953 en 1954. Er is veel kritiek op de regering geoéfend en deels terecht, aldus spreker. De rege ring heeft zich nog geen helder beeld ge vormd van de wijze waarop zij de finan cieel-economische problemen zal moeten oplossen. Hoe zal zij het begrotingstekort van anderhalf miljard gulden dekken? Dat is geen eenvoudige zaak. De minis ter van financiën stelt zich voor de tijde lijke belastingverhogingen, nog twee jaar te continueren met als opbrengst in 1959: 175 miljoen gulden. Door het automatisch terugvloeien naar de rijkskas van pen- sioenfondsbijdragen voor ambtenaren en dergelijke komt nog eens 475 miljoen gul den vrij. De resterende ruim 800 miljoen gulden kunnen op de kapitaalmarkt wor den geleend zonder ernstige schade aan het maatschappelijk leven toe te brengen. Het besparingsniveau van het Neder landse volk zal echter nog moeten wor den verhoogd en de consumptieve beste dingen mogen niet al te sterk meer stij gen. Drs. Peschar merkte in het slot van zijn betoog op, dat hij veel begrip had voor het standpunt van de regering, dat er een reëel gevaar schuilt in het geven van een extra stimulans aan de betere ontwikke ling, die op sociaal-, financieel- en econo misch gebied in ons land is ingezet. BEVALLEN van een zoon: 8 okt.: E. Smidt-Lammers: J. J. Jonker-Jungen; C. A. Rodenburg-Molenkamp: 9 okt.: W. van Ooijen-Kuiper; M. C. Prins-Tromp. BEVALLEN van een dochter: 6 okt.: C. N. Roeterink-Montijn; 8 okt.: G. Jan sen-Jansen: 9 okt.: G. F. Wubbels-Ennin- ga: A. E. van de Poppe-van Vliet. GEHUWD: 9 okt.: A. Koelemeijer en C. A. van Straaten: J. B. Lubbers en E. Éex: J. A. J. de Bruin en E. Kuipers: R. Ver hoef en C. Bouman. OVERLEDEN: J. A. Budding. 72 j.. Ti- morstraat; E- M. S. Braakhuis-Wolke. 76 j„ Dr. Schaepmanstraat; 8 okt.: K. Salentijn, De afdeling Heemstede van het Koningin Wilhelmina- fonds houdt op 3, 4, 5 en 6 november in „Nieuw Ber kenrode" een grote bazar, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de bestrij ding van de kanker. Het be stuur van de afdeling roept thans een ieder op medewer king te verlenen aan het welslagen van deze bazar onder meer door het inzen den van artikelen en men kan zich daartoe in verbin ding stellen met mevrouw Vermaat, Zomerlaan 30, Heemstede (tel. 39390). Dezer dagen ontdekten wij tot onze niet geringe ver bazing dat het aanvragen van een vergunning voor het houden van een Sint Nico- laas-intocht in Haarlem valt onder de afdeling Militaire Zaken. Natuurlijk is daar wel een of andere organisatorische reden voor, maar toch blij ven we het vreemd vinden. Heel vreemd. Overal in Haarlem woe den de avondcursussen weer. Duizenden voor wie de vrije tijdsbesteding geen enkel probleem vormt, beginnen vers, met een nog onberis pelijk stel maanden voor zich, aan een of andere ma terie, waarin zij wat meer thuis moeten zijn, willen zij een gesteld maatschappelijk doel bereiken of misschien alleen maar een beetje meer voldoening hebben in het leven. Bij een vak als teke nen ziet men die twee ver schillende categoriën gelijk optrekken. Het turende groepje, dat hier bij het in stituut-Hendriks voor een stilleven gefotografeerd werd streeft naar de lager onder wijsakte tekenen, behalve de figuur op de voorgrond. Die komt alleen maar omdat hij het zo prettig vindt. Wij troffen hen in een lokaal van de Groen van Prinstererschool aan het Leidseplein en herkenden dadelijk weer de toewijding, die bij het metier past: de gretige blikken heen en terug van object naar papier en de meditatieve houding van een op eigen ingevingen wer kende jongeman, die met vetkrijt een stuk diepzee leven maakte. Verderop was een groepje bezig met het eerste lijnenspel voor een cursus modetekenen en voor het bord schetste een figuur met één hand in zijn broek zak en een zichtbare inner lijke rust een heistelling met al het gedoe er omheen. Die rust werd door de tekening weer op de toeschouwers overgebracht, althans op ons. Een nieuwe leerling zat vast wat met het materiaal ken nis te maken. Hij beproefde achtereenvolgens een stuk houtskool en een staafje Si berisch krijt. En zo begon ook hier een stel jongelui vol moed aan een nieuw winter seizoen. De taak die zij zich voorgenomen hebben, lijkt zeker niet prozaïsch te zijn. Het instituut heet naar de oprichter, wijlen de heer P. A. Hendriks, die hiermee als adjunct-directeur van het Instituut voor tekenleraren te Amsterdam tegemoet kwam aan de wensen van een aantal mensen, die door hun beroepswerkzaamheden verhinderd waren om zich aan een der daginstituten voor het examen middelbare akte te laten opleiden. Hij richtte in 1951 aan de Lo- rentzkade een atelier in en de lessen groeiden in de loop der jaren uit tot een veelzij dig avondinstituut, waar men thans een opleiding kan krij gen voor de lagere akte teke nen, de middelbare akte, het toelatingsexamen voor de Rijksacademie voor Beelden de Kunsten te Amsterdam en voor het toelatingsexamen voor de Kunstnijverheids school. Tevens wordt er les gegeven in reclame-, illus tratief- en modetekenen, lak- schrijven, vrij tekenen en schilderen. Er bestaan plan nen om er ook een cursus handenarbeid aan toe te voe gen. De huidige directeur, de heer Henk Ames, stond na het overlijden van de heer Hendriks voor de moeilijke taak een nieuwe ruimte voor de cursus te vinden maar heeft deze thans gevonden in het handenarbeidlokaal van de Groen van Prinste rerschool aan het Leidse plein, met medewerking van het betreffende schoolbe stuur. Het echtpaar A. W. van Dansik uit de Van Oorschot straat 27 in Haarlem is al oud. Samen zijn ze honderd tweeënvijftig jaar. de heer Dansik is namelijk 77, me vrouw DansikSchabbing is 75 jaar. Op 22 oktober zijn ze vijfenvijftig jaar getrouwd. Beiden zijn nog kerngezond, ofschoon de heer Dansik, die ons iets over zijn leven ver telde, nu een beetje verkou den is. Van zijn vijftiende jaar af is de heer Van Dansik voe ger geweest. Als we vragen wat dat beroep inhoudt zegt de heer Van Dansik een beet je verontwaardigd, omdat we dat niet eens weten: „Dat is lijntjes bevestigen aan gevels van huizen". Soms doet de heer Van Dansik dat nog. Mevrouw Van Dansik. die altijd het huishouden deed, was niet thuis toen we kwa men. Zij was naar haar vrou wenclubje in de Jansstraat. Daar komen vele bejaarden Een veertigjarig huwe lijksfeest is geen zeldzaam heid. hoe respectabel net aantal jaren ook is. Er zijn echter weinig mensen, die op de dag af net zo lang een zaak gedreven hebben. De A. Verkaaik. Raadhuisstraat 34 in Heemstede kan dit zeggen. Hij en zijn vrouw, mevrouw A. K. Verkaaik Cattel, hopen op donderdag 16 oktober deze dubbele 'rijl- paal in hun leven te be reiken. Direct na de eerste we reldoorlog opende de neer Verkaaik een kapperszaak aan de Raadhuisstraat 90 in Heemstede. Drie jaar later breidde hij deze uit met een parfume riewinkel, die aan de straat zijde werd gevestigd. De heer Verkaaik was de eerste kapper in Heemstede, die „elektrische haarsnijmachi- nes" gebruikte. Die hadden toen nog een uitwendige motor. Omstreeks 1930 ver kocht de heer Verkaaik de kapperszaak voor de somma van driehonderd gulden. In deze veertig jaar is er in de Raadhuisstraat, die met de Binnenweg, de hoofdstraat van Heemstede vormt, wel iets veranderd. Jarenlang reed de Haar lemse tram vlak voor de win keldeur van de heer Ver kaaik voorbij. Mede doordat er ter hoogte van zijn zaak een wissel lag, bracht de tram de heer Verkaaik nogal eens in moeilijkheden. Met allerlei kunstgrepen, zoals velpon en stukjes binnen band moest hij maar zien de vele flesjes op de glazen platen in de etalage te hou den. Met de komst van de bus was dit „schokkende" leed echter geleden. Van de vier kinderen, die 't echtpaar Verkaaik kreeg, heeft het een dochter en een zoon mogen overhouden. De bruidegom is nu 53 en zijn vrouw 60. Hun zoon heeft reeds twintig jaar een zaak in de Jan van Goyen- straat in Heemstede, die evenals die van zijn vader de naam „Heemsteedse Tip- Top" draagt. De dochter is juist in april getrouwd en assisteert vader nog in de zaak aan de Raadhuisstraat. De heer Verkaaik vindt ech ter, dat het nu zo'n beetje tijd wordt zich uit het zaken leven terug te trekken. Hij is de afgelopen veertig jaar niet veel ziek geweest, maar zijn vrouw is nogal aan het sukkelen. Mede met het oog daarop zal de vie ring van huwelijksfeest en zakenjubifeum met de twee bijeen om te breien, te pra ten of om naar het voorlezen te luisteren. Mevrouw Van Dansik gaat er graag heen. Er zou wel heel wat moeten gebeuren als ze een keer over zou slaan. De heer en mevrouw Van Dansik kregen zeven kinde ren. En ze hebben nu zes kleinkinderen. We vragen hoe ze heten. De heer Van Dansik begint: Guido, Hja, Gea, en dan moet hij opeens heel lang nadenken. „Hoe heet dat kindje van mijn jongste ook weer" zegt hij hardop. Als hij er niet op kan komen loopt hij de gang op en roept naar boven, waar een van zijn dochters woont "Hoe heet het jongste klein kind ook al weer?" „Jos" wordt er teruggeroepen. De heer Van Dansik komt lachend binnen, hij slaat zich voor het hoofd en zegt „Ach natuurlijk Jos, dat ik dat nou vergeet". En dan begint hij opnieuw „Gea, Guido, Ilja, Jopie, Dirk en Jos." „Heeft u liefhebberijen, mijnheer Van Dansik?" „Ja, ik knutsel soms wat bij elkaar en lees veel. Alle maal van die wetenschappe lijke boeken met problemen erin." „En mevrouw?" „O, die breit veel, alle maal borstrokjes en hemdjes, voor als er bij de kinderen weer iets op komst is". De heer en mevrouw Van Dansik hebben altijd wel Iets te doen. Als ze niet praten, lezen of breien gaan ze naar hun kinderen, die bijna alle maal televisie hebben, want dat vindt het echtpaar Van Dansik maar wat prettig. Het weldadigheidsfonds „Het schemerlampje" is op geheven. Bijna veertig jaar heeft dit fonds, dat tot doel had behoeftigen te steunen, bijzonder goed werk gedaan. De laatste tijd bleek echter de belangstelling voor deze liefdevolle arbeid tanende en de bestuursleden, waar van er velen reeds over de zeventig zijn, moesten dan ook met spijt besluiten het fonds op te heffen. Het in kas aanwezige saldo zal worden gebruikt voor een liefdadig doel. kinderen en twee kleinkin deren. voorzover het althans aan het echtpaar Verkaaik ligt, een rustig verloop hebben. Het bestuur van het produktschap voor Siergewassen heeft het voorstel van de commissie van bijstand, zoals dit is ge publiceerd in ons blad van maandag, aan vaard. Achttien leden gingen met. het voor stel akkoord. Alleen de twee vertegenwoor digers van de exporteurs stemden tegen De nieuwe minimumprijzen zullen wor den besproken in de organen van de E.E.G. en de Ó.E.E.C- De vertegenwoordiger van de Bond van Bloembollenhandelaren, mr. J. Nederveen. verklaarde dat de exporteurs zich niet kon den verenigen met het nieuwe voorstel van de commissie van bijstand, daar dit nieuwe voorstel ..eenzijdig en nadelig voor de export" is. Hij kon niet begrijpen, waarom men nu ineens lagere prijzen voor de massasoorten wenst. De heer Sterringa dreigde te gaan bewijzen dat de export- marge te hoog is. Nadat de vergadering 62 j., Mrt. van Heemskerkstraat: E. H. van [anderhalf uur had geduurd en niet altijd Eek-Lang, 39 j.,' Aart v. d. Leeuwstraat in een prettige sfeer was verlopen, werd 9 okt.:J. A Gartworst. 65 j.. Gasthuisvest. tenslotte ove» het voorstel gestemd. De afdeling Haarlem van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft voor de komen de maanden weer een uitgebreid winter- programma opgesteld, dat is ingezet met de opvoering van „Pier de wonderdoe ner" door de „Spelers van St. Frans". Het programma vermeldt voorts vieringen van kerkelijke feesten in de afdeling en de vier kringen, lezingen, culturele avonden enz. De afdeling houdt op zondag 2 november een dodenherdenking, 's Middags om drie uur zijn er zielenvespers in de kerk van de H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat, waarna een bezoek aan het kerkhof „St. Barbara" wordt gebracht. Op 30 november is er in gebouw St. Bavo een groot. Sinterklaasfeest. Op 14 december volgt een adventsviering. De wetgevende vergadering wordt op woensdag 17 december gehouden. Onder meer komt dan de begroting aan de orde. In de kringen wordt, ondermeer op 9 no vember het Willibrordfeest gevierd. Lezingen staan op het programma over de werkgelegenheid, de Bijbel, de woning bouw, de techniek, de jeugd en de vernieu wing in de kerk. Advertentie "(JÖujJ TÖNïë De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo. heeft donderdagmiddag vrijspraak gevraagd te gen een 32-jarige steilwandrijder, die te rechtstond omdat hij in een strafzaak te gen zijn vroegere patroon, een kei-misex- ploitant. meineed gepleegd zou hebben. De kermisexploitant, die beticht werd van de stichting van een brand ten gevolge waarvan zijn achtbaan vernietigd zou zijn, werd door het gerechtshof in Amsterdam vrijgesproken omdat men met de vele el kaar tegensprekende getuigen niet tot een bewijs kon komen. Nu werden deze zelfde getuigen opnieuw gehoord, dit keer echter tegen een steil wandrijder. die voor het Hof tijdens zijn verhoor onwaarheid gesproken zou heb ben op een ondergeschikt punt in deze zaak. Voor de Haarlemse rechtbank versche nen donderdagmiddag vijf getuigen, die verklaarden, dat de steilwandrijder had ge logen en verder vertelden vijf getuigen, dat hij waarschijnlijk de waarheid had ge sproken. Mr. dr. Pitlo wilde daarom op deze ver klaringen niet ingaan, hetgeen uiteraard de instemming had van de verdediger, mr. J. F. M. M. Brons, die verklaarde een uit voerig pleidooi te hebben opgesteld, maar die zich nu beperkte tot de opmerking, dat men naar zijn mening getracht had zijn cliënt erin te laten lopen. De rechtbank zal op 23 oktober uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5