Bloemendaal wil het tuintje van de Randstad Holland blijven BREIMACHINES Oudste inwoner (111) - schildert zelf - met gemak en CETALAC v™r Burgemeester dr. Peereboom Voller acht grens van woningbouw bereikt Buurtvereniging Haarlem- Oostbewijst bestaansrecht Haarlemse politie zal scherp op verkeersfouten gaan letten „Lapmiddel" HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 UIT STAD EN STREEK Nederlandse bedrijven onder Bappit-beheer Helikopter „aan de teugel" Geldboete voor sjouwerman die lood ontvreemdde Russisch-Italiaans gezin vond onderdak in Haarlem Is VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 Nieuws in het kort 0e in uitzicht gestelde aanleg van knip perlichten bij de kruising van de Leidse vaart met de westelijke randweg is deze week in de gemeenteraad een „lapmid del'' genoemd. De heer Vink, die deze term gebruikte, gaf daarmee uiting aan de bij velen bestaande vrees, dat ook de instal latie van knipperlichten niet voldoende zal zijn om een eind te maken aan de vele ongevallen, die voortdurend op dat kruis punt plaatshebben. Herhaaldelijk is al, in de gemeenteraad zowel als daarbuiten, gezegd dat de krui sing op deze plaats niet gelijkvloers had behoren te zijn, hetgeen althans voor bet voetgangers- en rij wiel ver keer eveneens voor de kruising met de Pijls laan geldt. Volkomen terecht heeft burge meester Cremers hieromtrent opgemerkt, dat B. en W. de randweg niet hebben aan gelegd en voor een voldongen feit zijn ge plaatst. Dus blijft de vraag: hoe men, on der aanvaarding van dit voldongen feit, de kruisingen tóch op afdoende wijze kan beveiligen. Naar wij menen is dat slechts op één ma nier mogelijk, namelijk door het aanbren gen van verkeerslichten van „echte" ver keersüchten, dus niet van knipperlichten. Wij beseffen heel goed, dat dit bezwaren zal meebrengen. Deze zullen in hoofdzaak daarop neerkomen dat het verkeer over de westelijke randweg zo weinig mogelijk moet worden gehinderd om die weg, voor al voor het vrachtverkeer, aantrekkelijk te maken, en dat verkeerslichten, zolang zij op rood staan, een hindernis vormen. Maar terwijl we dit toegeven, staat het toch ook als een paal boven water dat dit „zo weinig mogelijk hinderen" niet ten koste van de veiligheid mag gaan. En de lijst van ongevallen van de afgelopen maanden toont duidelijk, dat de veiligheid op bedoelde kruispunten maar vooral op de Leidse vaart te enen male onvol doende is. Het gemeentebestuur verdient alle lof voor de duidelijke waarschuwin gen, die het de laatste tijd heeft laten aan brengen, maar waarschuwingen worden blijkbaar in de wind geslagen (en ook knipperlichten hebben slechts een waar schuwende functie), zodat signalen met een gebiedende functie dus echte ver keerslichten noodzakelijk zijn. Het zal B. en W. misschien niet gemak kelijk vallen, de Rijkswaterstaat te over tuigen van die noodzaak (want hoe lang heeft de Rijkswaterstaat zich niet verzet tegen de aanleg van verkeerslichten op Rijksweg nr. 1. bij Laren, welk verzet ten slotte toch ook opgegeven moest wor den). Maar wij hopen niettemin, dat ons gemeentebestuur met alle kracht zal stre ven naar de hier genoemde oplossing, die - bij de bestaande situatie en uit een oog punt van veiligheid de enige is, die géén „lapmiddel" kan worden genoemd. Advertentie KNITTAX KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 Tel. 11142 - Haarlem DJAKARTA, (ANP) De „Bappit", een speciale instantie van het Indonesi sche ministerie van industrie voor het be heer van Nederlandse bedrijven, heeft vrijdag de leiding over vijf Nederlandse industriële bedrijven van de militaire be windvoerders overgenomen. Hiertoe be hoorden de bakkerij Stam en Weijns, de chemische fabriek „Naarden" en de limo- nadefabriek Koler en Ankersmit. In totaal zullen alleen al in Djakarta 62 Nederlandse industriële ondernemingen onder gezag van de „Bappit" worden ge steld. De Haarlemse politie zal in de komende maanden een vrij grootscheepse actie gaan voeren, waarvan het doel is de bevorde ring van de verkeersveiligheid. De actie "1 zijn verdeeld in een aantal perioden, waarin steeds één bepaald onderdeel van het Wegenverkeersreglement, waartegen n°gal eens wordt gezondigd, onder de loep wordt genomen en waarbij de politie op bepaalde dagen scherp op overtredingen zal letten en onverbiddellijk bekeuringen zal uitdelen. Uiteraard is het niet de bedoeling van be Haarlemse politie zoveel mogelijk be keuringen te maken. Liever zou zij zien, bat helemaal geen overtredingen zouden worden geconstateerd. De wintermaanden acht zij echter uitermate geschikt om het Publiek te wijzen op verkeersregels, waar tegen herhaaldelijk gezondigd wordt. Als het kan zonder bekeuringen, als het móet mèt. Per periode van drie weken zal steeds gedurende twee dagen strenge controle worden uitgeoefend op de naleving van esn aantal verkeersvoorschriften. Op deze bagen zal in de regel niet meer waarschu wend, maar verbaliserend worden opge treden. Wat zijn nu de verkeersregels en -voor- schriften, waartegen bij voorkeur wordt gezondigd? In de eerste plaats is dat de inrichting en de verlichting van fietsen. Hierbij zal speciaal gelet worden op de aanwezigheid van bel, rem, wit achter- sPatbord, koplamp en achterlicht. Ook Zo'n verkwikkend gesprek kan men voeren met de burgemeester van Bloemen daal, dr. D. H. Peereboom Voller. Hij zegt: „Wy willen het tuintje van westelijk Ne derland blijven. Op die manier bewaren we ons eigen karakter het best". En hij legt. uit. dat zijn gemeente in feite „vol" is. Er worden nog wat afrondingsplannen ge realiseerd. Er kan hier en daar, met name in het dorp Bloemendaal, misschien wat gesaneerd worden. Maar daar moet het ook bij blijven. De enige plaats in de ge meente waar men nog een belangrijke, zij het gespecialiseerde ontwikkeling kan ver wachten is Bloemendaal-aan-Zee, een naam die een programma inhoudt en de burgemeester dan ook liever is dan het in deze omgeving gebruikelijke „Kop van de Zeeweg". Maar dat is een hoofdstuk apart waarop wij nog terug komen. De merkwaardige langgerekte vorm van de gemeente met haar reeks woonkernen van noord naar zuid heeft het voordeel dat men elk onderdeel, elk stedebouw kundig facet zeer systematisch kan be handelen, van Bloemendaal-Noord tot Vogelenzang. Voor Bloemendaal-Noord heeft de ge meenteraad nog onlangs een uitbreidings plan vastgesteld dat het einde inluidt van de daar voorhanden woonmogelijkheden. Er is plaats voor maximaal tweehonderd kleine huizen dr. Peereboom Voller ge bruikt liever niet de term arbeiders- of woningwetwoningen waarbij men moet denken aan de huisvesting van nogal wal alleenstaanden of kleine huishoudens: personeel van het provinciaal ziekenhuis en bejaarden. Toch wordt, er ook ruimte voor een lagere school in dit plan gereser veerd. Deze bebouwing komt tussen Ken- nemerweg en spoorbaan, maar de weide van „Vaart en duin", een uniek stukje na tuurschoon, blijft ongerept. Het oude dorp waaraan de gemeente haar naam ontleent is reeds lang volge bouwd. Zonder schade toe te brengen aan de bosrijke en geaccidenteerde omgeving kan Bloemendaal niet worden uitgebreid. Maar toch bestaat er een mogelijkheid het dorp zowel uiterlijk als innerlijk te verjongen, namelijk door de voor de eeuwwisseling vaak zo karakteristieke villa's hetzij t.e slopen en te vervangen door flatgebouwen, hetzij ze voor dat doel te verbouwen. Maar het is duidelijk dat. dit slechts incidenteel en heel voorzichtig kan gebeuren, gezien de kwetsbaarheid van het dorpspatroon. Toch is dit wel een belangrijk vraagstuk, want Bloemendaal heeft een snel verouderende bevolking. Dit blijkt uit de statistieken. De gemid delde leeftijd van het Nederlandse volk is éénendertigeneenhalf jaar, die van de Bloemendalers zevenendertig. Vooral in het dorp Bloemendaal doet zich deze ver oudering voor, welke ook in de toekomst door de verminderde vruchtbaarheid van invloed blijft. Het is dus zaak om waar mogelijk de bewoonbaarheid van Bloe mendaal ook voor jonge gezinnen te ver groten. In Overveen, dat veel later tot ontwikkeling kwam dan het hoofddorp der gemeente, zijn daartoe geen mogelijk heden meer voorhanden. De bebouwing is fietsen met hulpmotor meer bekend on der de naam bromfietsen zullen voor werp van oplettendheid zijn. Deze moeten ook van een bel voorzien zijn. De aanwe zigheid van een ander geluidsapparaat, bij voorbeeld een claxon, is niet verboden, het gebruik daarvan echter wel. Voorts moet de bromfiets voorzien zijn van een over de gehele lengte gasdichte uitlaat, die het geluid behoorlijk moet dempen. Tevens zal scherp gelet worden op de aanwezigheid van het voorgeschre ven gele plaatje boven het voorspatbord. Verder moeten de bromfietsen natuurlijk evenals de fietsen van goede verlichting en remmen zijn voorzien. Bij fietsen mogen geen personen op de voorslang worden vervoerd, de politie kan hiertegen optreden op grond van de be paling, dat passagiers de bestuurder van de fiets niet bij het besturen mogen hin deren. Bij bromfietsen is de zogenaamde amazonezit verboden. De passagier waarvan er slechts een mag worden ver voerd moet op een doelmatige zitplaats zijn gezeten, waarbij de voeten aan weers zijden rusten op voetsteunen. Het gebruik van een zogenaamde „buddyseat" is niet meer verboden voor bromfietsen. Tijdens de eerste actie, die de Haarlem se politie zeer binnenkort gaat onderne men, zal speciaal op de hier genoemde din gen worden gelet. Iedereen, die dus tijdig zorgt voor een juiste inrichting van zijn fiets of bromfiets, zal op de dagen, waar op de bekeuringen vallen, zonder vrees aan het verkeer kunnen deelnemen, mits hij zich niet bezondigt aan andere ver- keersfouten. Op dinsdag 14 oktober zal het Sikorsky S-58 hefschroefvliegtuig op het vliegveld „Zestienhoven" bij Rotterdam worden voorgevlogen voor een aantal vertegen woordigers van leger, marine en lucht macht. De S-58 kan 12 tot 18 passagiers, acht brancards of een lading met 'n totaal gewicht van 1820 kg over een afstand van ongeveer 275 km met. een kruissnelheid van 157 km per uur vervoeren. Het toestel is zodanig geconstrueerd, dat onder de romp een vracht van maximaal 2275 kg kan worden moegenomen. Een hijsinrich- ling met. een hefvermogen van 275 kg be hoort nok tot de uitrusting. Het toestel heeft een „automatische piloot", die hel vliegtuig op een constante hoogte houdt en het een bepaalde koers laat vliegen, welke door de vlieger is vastgesteld. Er is voorts een inrichting die het mogelijk maakt 'net. toestel „bij' de teugel te nemen", dat wil zeggen het. hefschroefvliegtuig kan vanaf de grond worden bestuurd door een lid van het grondpersoneel. Door het trekken aan een naar beneden hangend koord kan het toestel in alle richtingen worden ge stuurd, dus -zowel op en neer als naar voren en naar achteren, naar links en rechts. Het koord is verbonden met speciale apparatuur, welke commando's naar de automatische piloot doorgeeft. Met, behulp van deze „besturing" is het mogelijk in korte tijd lasten aan het toe stel te bevestigen; de man op de grond heeft een veel beter overzicht over het terrein direct onder het hefschroefvlieg tuig dan de vlieger. Slechts vijf gulden was de waarde van het lood, dat een zevenendertigjarige sjouwerman uit Landsmeer op 22 augus tus van dit jaar had gestolen ten nadele van een aannemingsbedrijf, dat op Schip hol een project onder handen had. Verdachte had echter een schade van tussen de honderdvijftig en tweehonderd gulden aangericht om het lood te bemach tigen. Er zaten wat elektrische leidingen in de weg en die had verdachte met een hamer vernield. Nu stond hij terecht voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen. Hij was reeds veroordeeld wegens oplichting en na het gebeurde op de luchthaven ont slagen. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste een boete van 100 subsidiair dertig dagen, alsmede een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en twee jaar proeftijd. De rechter veroordeel de de sjouwerman tot. deze straf, zij het. dat hij de geldboete wijzigde in 75. Nieuw Diaconessenhuis te Groningen. De architect de heer J. P. Kloos uit Haar lem, heeft in opdracht van de Vereniging Diaconessenhuis te Groningen aanbesteed de bouw van een betonskelet met bijbe horende werken voor een nieuw Diacones senhuis te Groningen. Er waren zes in schrijvingen; de laagste was van het aan nemingsbedrijf Meyerink en Benes n.v. te Stadskanaal met 2.394.000. laan op dubbele breedte zal zijn gebracht heeft men een zeer goede verbinding tus sen Haarlem-Noord en het Kleverpark enerzijds en de wegen naar de Zeeweg anderzijds verkregen. „Een alternatief voor de dreiging van een doortrekking van de Orionweg naar Bloemendaals gebied?" veronderstellen wij. Die weg dreigt niet! Het spoorwegvia duct dal er zou moeten komen zou geheel op ons gebied liggen en wij zullen geen pen op papier zetten om dat te laten bou wen. Bovendien is de verbinding met de Kleverlaan werkelijk veel beter. Men be hoeft het dorp Bloemendaal met zijn sm.alle, kronkelige wegen niet te passeren. En het natuurschoon van „Vaart en duin" wordt niet aangetast", luidt het antwoord. In Overveen krijgt men te maken met de aanleg van de westelijke randweg. Wij berichtten reeds, dat de voorkeur van de Provinciale Waterstaat nu waarschijnlijk uitgaat naar een overbrugging van de Ju- lianalaan in plaats van een ondertunneling daarvan op het wegvak Willem de Zwij gerlaan-Waldeck Pyrmontlaan. Wat de oost-westverbinding via de Julianalaan beti'eft wees de burgemeester erop, dat de plaatsing van de verkeerslichteninstallatie op het kruispunt met de Bloemendaalse- weg deze zomer bijzonder goed heeft vol daan. Wanneer er in Haarlem een ver binding gemaakt zou kunnen worden tus sen de Prinsenbrug en de Amsterdamse vaart, waardoor de smalle Harmenjans- weg en de Amsterdamse Poort ontgaan zouden kunnen worden, zou men een voor treffelijke, bijna rechtlijnige verbinding verkrijgen tussen Amsterdam en Bloemen- daal-aan-Zee, waardoor een voor het snel verkeer zeer aantrekkelijke verbinding met Zandvoort zou ontstaan. Het zwakke punt daarin zal echter het Kennemerplein vórmen omdat het de vraag is of het drukke oost-west-verkeer en het nog in tensievere noord-zuidverkeer ter plaatse in voldoende mate verwerkt zullen kunnen worden. Rustige wegen om Elswout Ziet men als regel dat het verkeer het natuurschoon bedreigt en bederft, de ge meente Bloemendaal levert ook voorbeel den van het tegenovergestelde. De aanleg van de Zeeweg en vooral de beplanting daarvan heeft de boomgrens in de laatste dertig jaar al een heel eind in westelijke richting doen opschuiven. Een tweede exempel kan binnen afzienbare tijd in de omgeving van Elswout zichtbaar worden. Nu de gemeente dit landgoed heeft aan gekocht en als wandelpark zal openstel len ligt het in de bedoeling de omringende wegen de Duinlustweg en de Elswouts- laan hun recreatieve functie te her geven. Met het oog daarop is men met het gemeentebestuur van Haarlem een door trekking van de Ramplaan naar de Boven- weg overeengekomen. Omtrent het defini tieve beloop van deze weg wordt nog over leg gepleegd. Voorts bereidt het gemeente- stuur van Bloemendaal een belangrijke verbetering voor van het kruispunt van Bovenweg en Oosterduinweg bij de nieuwe woonwijk aldaar. Op het ogenblik is vooral de uitmonding van die nieuwe buurt bijzondér onoverzichtelijk. Om tot een oplossing te komen is evenwel een grondtransactië nodig welke nog niet in kannen en kruiken is. Tenslotte hoopt men eveneens door grondruil de situatie langs de smalle Vogelenzangseweg in zoverre te verbete ren, dat er een voetpad langs kan worden gelegd op die plaatsen waar dit thans nog ontbreekt. Dit is vooral voor de vele schoolkinderen welke van deze weg ge bruik moeten maken van groot belang. Voor een rijwielpad bestaan geen plannen. Bloemendaal-aan-Zee Uiteraard hebben wij met Bloemendaals burgemeester ook uitvoerig gesproken over de ontwikkeling Bloemendaal-aan-Zee. Men zal zich herinneren dat prof. ir. H. T. Zwiers indertijd een aantrekkelijk project ontwierp voor een badinrichting aan de voet van de zeereep met daarboven op het niveau van de boulevard een kleine winkelgalerij, een politiepost en een uit zichttoren. Dit plan vormt echter slechts een onderdeel van een door architect A. Komter uit Amsterdam uit te werken uit breidingsplan. Deze stedebouwkundige kan evenwel niet aan de slag wanneer hij niet weet over hoeveel ruimte hij kan be- Op 31 oktober bestaat de buurtvereni ging „Haarlem-Oost" een jaar. Ondanks haar prille leven heeft de vereniging reeds duidelijk haar bestaansrecht bewezen. In het afgelopen jaar werden vele evene menten voor de jeugd en ouderen met steeds groot succes georganiseerd. Kin derspelen en rolschaatswedstrijden op het Van Zeggelenplein trokken tal van deelnemers en belangstellenden. Het bestuur van „Haarlem-Oost" is van plan op de goede weg voort te gaan. Op donderdag 16 oktober, des avonds om ze ven uur, wordt in gebouw „St. Jan" aan het Teylerplein een grote filmavond gehou den. Beelden van de Olympische Spelen in Melbourne en van de wereldkampioen schappen voetbal in Zweden zullen op het witte doek verschijnen. Bovendien zal een filmpje laten zien hoe „us Abe" voetbal les geeft. Na de pauze, waarin alle aanwe zigen een verfrissing wordt aangeboden zal een kleurenfilm worden vertoond ge volgd door een „quiz" om prijzen. Deelne mers voor dit vragenspel dienen zich schriftelijk op te geven bij de heer P. C. Deen, Van Zeggelenplein 65 onder opgave van leeftijd. Op maandagavond 20 oktober wordt een lampionoptocht door de buurt gehouden. Ook niet-leden van „Haarlem-Oost" kun nen aan deze optocht deelnemen, 't liefst met zelfgemaakte lampions. De- stoet vertrekt om 's avonds zeven uur van het Van Zeggelenplein. Voor de muzikale be- Chr. Natuurvrienden. De Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden, afdeling Haarlem, houdt heden, vrijdagavond, in de bovenzalen van de Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 61, om 8 uur een propaganda- bijeenkomst. Op het programma staan een lezing over de natuurbescherming in West-Europa met diapositieven en een film over „de Nederlandse broedvogels". Spre ker is de heer Ko Zweeres. Automobilist meldde zich. Naar wij pas thans vernemen heeft de chauffeur van de bestelauto, die op woensdag 1 oktober op de Amsterdamsevaart in Haarlem in botsing kwam met een wielrijdster zich kort na dit ongeluk' gemeld bij de politie. De bestuurder verklaarde toen, dat hij zich direct na de aanrijding in verbinding had gesteld met de wielrijdster en dat hij deze niet gewond had laten liggen. Scherm door raam. Donderdag heeft een vrachtwagen, die in de Anegang in Haarlem moest uitwijken voor een perso nenauto, een zonnescherm meegenomen, dat door het raam van een etalage van een juwelier viel. In de etalage ontstond een aanzienlijke schade. schikken. Dat hangt namelijk af van de uitslag der ónderhandelingen welke het gemeentebestuur van Bloemendaal met het bestuur van het nationale park „De Kennemerduinen" gaat voeren over een grondtransactië. Het is een beetje een vi cieuze cirkel geworden want het bestuur van „De Kennemerduinen" wilde eigenlijk vooraf liever weten wat Bloemendaal voor plannen had en Bloemendaal kon dat weer niet zeggen omdat het niet wist hoeveel terrein het zal krijgen. Burgemeester Peereboom Voller gaf ons evenwel de stellige verzekering dat Bloemendaal niets wil ondernemen wat ,.De Kennemerdui nen" zou kunnen beconcurreren. Datzelfde geldt evenzeer ten aanzien van Zandvoort. Men wil geen hotelaccommodatie stichten, men wil geen wandelpark aanleggen. Wel denkt men aan een zoetwaterbad en voor al aan een solarium, dat uitstekend zou kunnen worden ingericht in een op de zuidzijde gelegen duinpan. Maar die duinpan ligt nu juist net binnen het terri toir van het natuurreservaat. Binnenkort gaan B. en W. van Bloemendaal en het bestuur van „De Kennemerduinen" om de vergadertafel zitten om de kwestie tot een oplossing te brengen. Milder klimaat De laatste mededeling deed ons opmer ken, dat er sinds dr. Peereboom Voller als burgemeester werd geïnstalleerd in het Bloemendaalse klimaat toch wel iets is veranderd. Destijds waren er naar binnen en naar buiten nogal wat spanningen en alleen al het noemen van de naam Bloe mendaal was voor velen aanleiding tot bitse, geïrriteerde reacties. Daarvan is nu vrijwel geen sprake meer. Met name met Haarlem heerst een P!j- zonder vriendschappelijke nabuurschap. Het is en ook dat is merkwaardig vooral het streekplan geweest dat dit be tere contact met de verschillende buur gemeenten heeft bevorderd. En over an nexatiemogelijkheden spreekt bijna nie mand meer. De praktische betekenis daar van zou ook uitermate gering zijn. Ogen schijnlijk moge het zijn alsof er tussen de verschillende woonkernen weinig bin dingen bestaan de uitermate slechte be zetting van de buslijn 9 zou daarop kun nen wijzen bij elke plaatselijke actie blijkt een opmerkelijke eensgezindheid. De Bescherming Bevolking is daarvan het meest spectaculaire voorbeeld. Nergens in den lande heeft men honderdvijftig per cent van de benodigde krachten vrijwillig bij elkaar gekregen, in Bloemendaal wel. De door het streekplan tot leven gekomen buurtverenigingen bloeien. Vandaar ook dat in het toekomstige raadhuis op „Bloe- menheuvel" een flinke zaal met een vier honderd plaatsen dringend nodig is. Het „Muzenforum" zou er door kunnen her leven. Voor het kleine zaaltje dat nu pro visorisch in „Bloemenheuvel" is ingericht bestaat veel animo. Ook de nieuwe Her vormde kerk in Aerdenhout zal als cultu reel centrum van grote betekenis kunnen worden. „Van grote waarde is echter voor al dat Bloemendaal zijn eigen karakter be houdt en niet verloochent. Daarin ligt zijn kracht en alleen zo vervult het zijn taak niet alleen in het belang van zijn eigen ingezetenen, maar in dat van alle bewoners van westelijk Nederland", zo besloot dr. Peereboom Voller het onderhoud. geleiding zorgt het muziek- en tamboer korps van de Haarlemse politie. Na de terugkomst op het Van Zeggelenplein zullen nog enkele figuren worden ge vormd. Voor de ouderen zijn klaverjascompeti- ties in wording. Ook staan er kien- en con tactavonden op het winterprogramma. Voorts heeft een groot aantal jonge leden zich opgegeven voor het Jeugd-Rode Kruis. Dankzij Stichting vluchtelingenhulp Zuid-Ken nemer land" Dezer dagen heeff zich in Haarlem door bemiddeling van de „Stichting Vluchte lingenhulp Zuid-Kennemerland" in een benedenhuis aan de Schotersingel een Russisch-Italaans gezin kunnen vestigen, dal; hier een nieuw, vrij leven in een vrij land wil beginnen. Dankzij de grote bijdragen, die het Bloemendaalse comité van de Bloemen daalse bevolking heeft ontvangen, kon het huis geheel worden opgeknapt en worden ingericht. De vader van dit gezin, dat zes kinderen telt in de leeftijden variërend van een half tot dertien jaar, heeft werk gevonden in IJmuiden. Het bestuur van de „Stichting Vluchtelingenhulp" spreekt de hoop uit, dat het gezin en vooral de kinderen spoedig in Haarlem en om geving ingeburgerd zullen zijn dankzij de grote financiële en daadwerkelijke steun van talloze streekgenoten. Uit naam van dit gezin, dat talloze jaren in vluchtelingenkampen heeft door moeten brengen, brengt de „Stichting Vluchte lingenhulp Zuid-Kennemerland" en vooral dan het Bloemendaalse comité de diepgevoelde dank over aan de vele schen kers. Advertentie Temidden van alle burgemeesters en wethouders van middelgrote en kleine gemeenten die in deze dagen zich het vuur uit de sloffen lopen om een flink brok van de overbevolking in de Randstad Holland en van de industriespreiding in de wacht te slepen doet het weldadig aan eens een burgervader te ontmoeten die zegt: „Wy moeten niet veel groter worden dan we nu zyn. By ons moeten de hulzen in het groen staan, niet streepjes groen tussen de huizen". wel modern, maar er is geen plaats meer voor uitbreiding. Wat. Aerdenhout betreft werd in de laatste jaren een belanglijk winstpunt ge boekt door de totstandkoming van de nieuwe wijk aan de Bovenweg. Dat kwar tier, dat onder meer van belang is ge bleken voor de vestiging van leraren en van beoefenaren van vrije beroepen, be vindt zich thans halverwege zijn ont wikkeling. De bebouwing is daar thans in haar tweede stadium gekomen, welke een drietal lanen waarvan één de Verenigd Europalaan gaat heten omvat. Pas wan neer de door de provincie in het streek plan geprojecteerde weg dwars door noor delijk Aerdenhout naar Zandvoort van de baan is kan dit Bovenwegkwartier harmo nisch tot ontplooiing komen. Voor het overige biedt ook Aerdenhout geen be langrijke vestigingsmogelijkheden meer. In Vogelenzang daarentegen is nog wel enige ruimte, welke gebruikt wordt om de eigen bevolking woningen te verschaffen. Gemeentelijke bevolkingspolitiek Dezer dagen wox-dt een begin gemaakt met ae bouw van drieëntwintig woningen en er is nog plaats voor ongeveer het dub bele aantal. I.; ook dat gerealiseerd dan zal de woningnood in Vogelenzang zijn teruggedrongen, mits men maar in het oog houdt dat deze buurtschap uitsluitend voor de eigen bevolking wordt uitgebreid en niet ten behoeve van Hillegommers, Ben- nebroekers of Heemstedenaren. Ten aan zien van de bevolkingspolitiek van het gemeentebestuur merkt burgemeester Peereboom Voller nog op, dat deze er met terdaad op gericht is de gemeente niet te doen verstarren. Het feit doet zich voor, dat de grote behuizingen uit een vorige periode op het eerste gezicht niet gemak kelijk bewoonbaar zijn te maken in een periode van schaarste aan huishoudelijk personeel. Dat neemt niet weg, dat na ver loop van tijd toch wel geschikte gegadig den, particulieren, komen opdagen. Men kan zeker in een ommezien elk groot pand kwijt aan de een of andere charitatieve, sociale of medische instelling. Bloemen daal heeft reeds heel wat voorbeelden daarvan binnen zijn grenzen. Het is dan ook geen onwelwillendheid jegens derge lijke instellingen welke het gemeentebe stuur wat aarzelend doet staan tegenover de vestiging daarvan in vrijkomende vil la's en landgoederen. Maar het moet er tegen waken dat de gemeente het stempel krijgt van een oord van uitsluitend zie ken en zwakken. Plan-De Ranitz sterker Natuurlijk hebben wij ook met dr. Pee reboom Voller gesproken over het vraag stuk van de verkeerswegen in en door zijn gemeente. Anders dan men wellicht zou verwachten hebben wij het maar kort ge had over het fameuze plan-De Ranitz, waarover men in het artikel over de Zandvoortse aspecten van dat probleem meer bijzonderheden vindt. „Wij behoeven werkelijk niet meer voor het plan-De Ra nitz te pleiten. Dat doet het verkeer wel voor ons", aldus Bloemendaals burge meester. Elke topzondag opnieuw blijkt dat de eigenlijke obstakels zich op Haar lems* gebied bevinden: de kruising met de Herenweg en de lange, moeilijke weg van de Amsterdamsevaart naar de Zand- voortselaan. Daaraan verandert het pro vinciale tracé dwars door Aerdenhout niets. Waar het om gaat is de splitsing van het Amsterdamse verkeer van het Haar lemse en het Heemsteedse. Alleen de weg- De Ranitz heeft de mogelijkheid van een ongelijkvloerse kruising van de Heren weg en een grote boog om de Haarlemse bebouwing heen. Daarover zijn de ge meentebesturen van Haarlem, Zandvoort en Bloemendaal het trouwens geheel eens. Aan de voorbereiding tot de eerste faze van het plan-De Ranitz wordt trouwens hard gewerkt: de verbetering en ver breding van de Zandvoorterweg welke ge paard gaat met een aansluiting op het noordelijke spoorwegviaduct bij Heem stede. Worden die plannen verwezenlijkt dan is men voor jaren uit de knoop. Dat Bloemendaal trouwens best bereid is zelf ook offers te brengen voor het ver keer blijkt wel uit de binnenkort uit te voeren reorganisatie en verbreding van de Busken Huetlaan, daartoe in staat ge steld door een financiële meevaller. Alle bomen van deze fraaie laan tussen Klever laan en Bloemendaalseweg zullen gerooid worden en er komt een nuchtere betonnen weg voor in de plaats. Het oude politie posthuis op de hoek van de Professor Jo hannes van Vlotenweg is reeds gesloopt. Wanneer in de toekomst ook de Klever- Bloemendaal aan Zee volgens het project-Zwiers: bad m,et terrassen en uitzichttoren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7