1+1=1 'brieven aan de redactie De Zigeunerbaron" 5 Boüenexport dit jaar weer gestegen Najaarsvergadering KTK Burgerlijke stand van Haarlem Sigarettenautomaat zondags bijgevuld: f 20,- boete Halve eeuw kinderzorg UIT STAD EN STREEK B. en Wvan Haarlem: Brug bij Holland-Nautic slopen na liquidatie van vaarrechten Slager ernstig gewond na aanrijding op Rijks straatweg Haarlemse politierechter Boze buurman beantwoordt groet met oorvijg Celstraf voor man die hond „opereerde'' Tweede-Kamerlid H. van Sleen overleden Oud-burgemeester van Katwijk overleden Initiatief voor eenheid der kerken in Leiden Sultan Hamid II op 24 oktober naar ons land W. Eekhof koninklijk onderscheiden J. J. Sebregts 40 jaar bij de NZHVM Duel Grooteman-De Jong eindigde onbeslist DINSDAG 14 OKTOBER 195 8 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN f Het jonge edelhertje, dat onlangs in de Haarlemse Hertenkamp is geboren, kijkt aan de zijde van zijn moeder nog wat onwennig de voor hem vreemde wereld in. Het is voor een edelhert dan ook iets zeer bijzonders als je in oktober geboren wordt- De export van de bloembollen is dit jaar weer iets gestegen. Dit blijkt uit cijfers van het Produktschap voor Siergewassen. In de periode van januari tot en met sep tember is voor 166.318.113,- aan bloem bollen uitgevoerd tegen 159.091.995,- in dezelfde periode in 1957. Opmerkelijk is echter het verschil in de uitvoer naar de Verenigde Staten van dit jaar en die van vorig jaar. De Verenigde Staten vormen een moeilijke markt, waar de bollenafzet zich slechts met moeite kan handhaven. De export naar de V.S. is enigszins teruggelopen. Er is 863.021 kg. bloembollen minder gekocht dan verleden jaar. De waarde daalde van 40.785.633 tot 39.592.799 gulden. Door de late oogst zijn ook de export werkzaamheden iets verlaat. De achter stand is eind september echter grotendeels ingehaald. Er is dus nog slechts een theoretische kans dat de Verenigde Sta ten straks wat gunstiger cijfers laten zien. Duitsland en Frankrijk hebben geheel vol gens de verwachtingen meer bloembollen dan vorig jaar gekocht. De totale kilogram- prijs daalde met vijf cent tot 2,79. In aanwezigheid van een zeer behoorlijk aantal afgevaardigden hield de Kennemer Turnkring in Haarlem zijn najaarsver gadering. Het bestuur van het dit jaar negentig jaar bestaande KNGV heeft gemeend een aantal mensen, dat zich voor de gymnas tiek zeer verdienstelijk gemaakt heeft, een onderscheiding toe te kennen. De voorzit ter deelde mede dat de medaille van Ver dienste van het KNGV is toegekend aan de heer S. Heyers, inspecteur voor de lichamelijke opvoeding in Haarlem, die, zeer verrast, deze onderscheiding persoon lijk in ontvangst nam. Verder ontvingen een diploma van Ver dienste mevrouw T. de WildeIJzerdraat van de t.v. IJmuiden, mejuffrouw J. Bor der, mevrouw C. EyskerDe Vries, beiden van Concordia Haarlem, mevrouw D. Fort- gens van Bato Haarlem en de heren O. A. Brink en A. van Zadel van de gymnastiek vereniging Heemstede, P. W. Guit van Bato, H. van Wijnen van SSH Velsen, K. Leguit en A. Schaap van Turnlust, Bever wijk. Over het restant van het werkprogram ma 1958 en het voorgestelde programma 1959 werd niet gediscussieerd omdat hier over tevoren met de leiders der aange sloten verenigingen was geconfereerd. Bij de rondvraag werd nog medegedeeld, dat aan de KTK de organisatie van de dameskampioenschapswedstrijden was Toe gewezen, die op 7 december in het Krela- gehuis in Haarlem gehouden zullen wor den. Verder bood de gymnastiekvereniging Turnlust uit Beverwijk aan om de Bonds- wandeldag te organiseren. Advertentie Als het buiten plenst Bel een „ATAX", dag en nacht 1.2.3.4.5 grootste wagenpark BEVALLEN van een zoon 10 okt.: A. T. Metselaar-Rademaker; C. J. .van Lierop- Jonk; H. C. Dekker-Kroon; A. J. T- Zonne- veld-Bruijnen; C. W. van Brummelen-de Boer; 12 okt.: G. Tromp-Smolders; 13 okt.: G. M. Roosenschoon-Bakker. BEVALLEN van een dochter: 9 okt.: L. de Smeth-Antheunisse; 10 okt.: E. Moss-Clapp; M. C. H. Peters-Middendorp; G- M. J. Hoogendoorn-Vergeer; 11 okt.: G. P- M. Buis-de Meijer; T W. van Veen-de v°s; W. J. Rinkel-List; 12 okt.: W. C. Meier -van Gelder; W. C. M. Bijvoet-Fijen; J. E. K Koedijk-van Schie; 13 okt.: C. W. M. Stolvoort-Pollé; W- M. van Breda-van der Kamp. ONDERTROUWD: 13 okt.: C. Marees en A. M. P, Dingenouts; A. de Goede en J. van der Meij. OVERLEDEN: 10 okt.: J. Nijssen, 65 j., Rijksstraatweg; G. Vos-'t Hooft, 85 j., Ha- zepaterslaan; 11 okt.: M. Hendriks, 5 we ken. Gen. Bothastraat; F- Smit, 74 j., Boe- rensteeg; 12 okt.: D. C. Smit-Blok 67 j., Gasthuisvest. Een van de aantrekkelijkste operettes, die ooit geschreven zijn, is „De Zigeuner baron". Begrijpelijk is het, dat het geven van een opvoering van dit zangspel van Johann Strauss zowel door beroepskracn- ten als amateurgezelschappen als een ide aal gezien wordt. Maar de weg naar dit ideaal is moeilijk begaanbaar en inzonder heid voor dilettanten liggen er onoverko melijke versperringen. Daarom was de op voering, die het Nieuw Operettegezelschap (N.O.G.) maandagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg van ..De Zigeunerbaron" gegeven heeft, een riskante onderneming waarvan men beter had kunnen afzien. Er waren enkele details, die voldoening konden geven, maar als geheel werd dez* opvoering slechts een flauwe afspiegeling van hetgeen men aan het werk zelf ver plicht is te geven, zelfs van amateuristisch standpunt uit gezien. Een der hoofdoor zaken hiervan lag bij de regie, die fanta sieloos was, die geen enkel moment van spanning wist te bewerken, de spelers niet had weten te bezielen tot noodzakelijke typeringen en de rollen had verdeeld zon der voldoende rekening te houden met persoonlijke aanleg. Als voorbeelden tei motivering wil ik hier het vinden van de schat noemen, de uiterst zwakke finale, de rol van Carnero, waarmede de anders zo slagvaardige Simon Verstraten geen rand wist, de onbegrepen Arsena van Corry Lammens en de zeer jeugdige spreekstem van de stokoude zigeunerin Czipra. De bedenkelijke Nederlandse vertaling van het libretto deed evenmin goed aan het spel. Het was althans niet bevorderlijk voor de indruk daarvan na de tere woor den van Ottokar tot zijn geliefde Arsena „Laat mij aan 't hart je drukken!" de ja loerse Barinkay van ter zijde rijmend te horen reageren: „Ik scheur die vent aan stukken!". Of te luisteren naar het wel gemeende advies van Zsupan aan zijn dochter Arsena: „Laat je sluier nu maa* vallen; als hij je ziet, zal jij bevallen". Bij de vele muzikale tekortkomingen zal ik maar niet stilstaan en evenmin bij de goed bedoelde verrichtingen van de danseresjes, wier verrichtingen weinig met ballet te doen hadden, maar veel met de revue- dans. Uiteraard kon het te kleine, zeer toegewijd spelende orkest niet voldoen aan de eisen, die de muziek van Strauss steil. De meeste voldoening hebben enkele persoonlijke prestaties bij de opvoering gegeven. Daarbij waren de typering var graaf Homonay door Jaap Steenstra, van Zsupan door Bart van Oerle, die van Saff: door Lenie Cramer, behoudens een te kort aan zigeunerachtige felheid, en niet te ver geten Harry, die zo natuurlijk de gewiek ste zigeunerjongen sDeelde. Corry Lam mens zong als Arsena weliswaar nif t krachtig, maar toch zuiver. De zang van Lenie Cramer kon in ruime mate voldoe ning geven en ook Tini Kok had in vocaal opzicht goede ogenblikken. De algehele leiding van deze oDvoerina waarvan men kon zeggen, dat zij de kracht van overtuiging miste, berustte bij de di rigent Johan van 't Vlie. P. Zwaanswijk Pauselijke onderscheidingen. De heren P van den Berg en W. van der Vlugt, die vijfenveertig jaar lid zijn van het kerkkoor „Benedicamus Domino" van de Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt te Haarlem zijn onderscheiden met het gouden kruis ..Pro Ecclesia et Pontifice". dverl "vtie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, ScKagchelstr. 14 Economische politierechter De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, veroordeelde een zes tigjarige Haarlemse kapper-tabakshande laar conform de eis tot twintig gulden subsidiair vier dagen, omdat hij op zon dagmorgen 22 juni van dit jaar zijn siga rettenautomaat had bijgevuld. Dit geldt als een overtreding van de Winkelslui tingswet. Verdachte vertelde, dat hij de automaat de avond tevoren had leeg gemaakt, om dat hij bang voordiefstal was. Omtrent dit motief bestond echter van rechterlijke zijde enige twijfel. De volgende verdachte, een eveneens zestigjarige sigarenhandelaar, die op 3 ok tober op dezelfde wijze de wet had over treden, verklaarde, dat hij deze maat regel had genomen, omdat reeds drie keer zijn automaat was geforceerd en de in houd verdwenen. De dader was zelfs ge wond geraakt en had een bloedspoor achtergelaten. De recherche en de politie- fotodienst kwamen er aan te pas en vol gens verdachte zou één der rechercheurs gezegd hebben: „U moet die sigaretten er 's nachts maar uit halen". En dat had ver dachte, naar hij zei, als een soort service tegenover de recherche, maar gedaan. Rechter: „Maar u wilt me toch niet wijs maken, dat de politie gezegd heeft, dat u de automaat voor of na sluitingstijd moest bijvullen?" Verdachte: „Die automaat heeft vijftien honderd gulden gekost. Ik kan hem wel opdoeken. Van de zondag moet ik het hebben". De officier, mr. J. Wiarda, eiste in dit geval tien gulden, doch de rechter maakte er drie gulden of één dag van. Op 5 oktober 1908 werd op initiatief van wijlen ds. H. W. Creutzberg de Vereniging Kinderzorg, aanvankelijk alleen in de classis Haarlem en na de tweede wereld oorlog in geheel Noordholland, opgericht. Ds. Creutzberg was toentertijd tevens de eerste voorzitter. Nu de Vereniging Kin derzorg Noordholland van de Hervormde Kerk dezer dagen haar gouden jubileum heeft herdacht, is de heer H. van de Bunt uit Bloemendaal de energieke voorzitter van een vereniging, die aan niet minder dan 450 voogdijkinderen in de provincie Noordholland haar zorg besteedt en het contact zowel met deze kinderen als met hun pleegouders onderhoudt. Aangezien het bestuur de laatste jaren enige gevoelige verliezen heeft geleden, heeft men gemeend uit piëteitsoverwe- gingen dit vijftigjarig bestaan niet met een receptie te moeten herdenken, maar dit geld te moeten besteden aan geschen ken voor alle vierhonderdvijftig kinderen. De kinderen hebben daartoe allen een verlanglijstje mogen inzenden en zijn nu dezer dagen met een cadeau verrasL Overigens heeft de jubilerende- vereni ging tijdens haar zaterdag in café-restau rant Brinkmann gehouden jaarvergade ring, waar ongeveer honderd leden aan wezig waren, op sobere wijze dit vijftig jarig bestaan herdacht. De aftredende be stuursleden werden herkozen en het be stuur werd nog aangevuld door de verkie zing van mevrouw E. Hogenbirk-Beek- man, en de heren drs. W. Hazevoet en prof. dr. H. R. Wijngaarden. De vergade ring stond onder voorzitterschap van de heer H. van de Bunt en aan het diner fungeerde ds. J. H Klrin Wassink uit Bergen als tafelpraeses. Het bestuur ont ving enkele bloemstukken en cadeaus en er werden enige speeches gehouden. Mejuffrouw A. Seel. directrice van het Marijkehuis in Bloemendaal hield een boeiend betoog over dit huis, dat verleden jaar zijn tienjarig bestaan herdacht. Advertentie Dat is de Flexa éen-pot- methode! Eerst de verf ver dund erop - dan onverdund er overheen Kleur voor laren de verf voor het schilderfeest Vraag ha gram boek/e 'Knap ha op ma kleur aan FLEXA. postbm 2, Laden Verkort weergegeven) Kerkelijke huurkwestie. Na de publi- katies in de pers over het kort geding van de Vrijgemaakt Hersteld Evangelisch Lu therse Kerk tegen het kerkgenootschap der Zevendedagsadventisten zou ik gaarne het volgende willen opmerken. Reeds op 19 mei en dus niet een week van te voren stelden de zevendedags adventisten ds. Bik schriftelijk op de hoog te van de aanvraag der baptisten de kerk voor 90 per zondag te mogen huren. Ook ds. Bik zou echter de kerk de hele zondag kunnen krijgen voor hetzelfde bedrag. Hierop reageerde hij niet, waarop de zevendagsadventisten hem opnieuw schre ven en om een spoedige beslissing verzoch ten, omdat ds. Visser van de baptisten drie maanden naar Amerika zou gaan en voor dien een definitief antwoord wenste. Toen ds. Bik niet antwoordde, nam men aan. dal hij niet op het voorstel wilde ingaan- Hem werd meegedeeld, dat de huurovereen komst over drie maanden zou worden be ëindigd, terwijl overigens bedongen was, dat de huur met één maand kon worden opgezegd. Toen verklaarde ds. Bik zich niet bereid de kerk te verlaten. Een poging een minnelijke schikking te treffen faalde en ook op het aanbod hem de kerk de zon dagmiddag te verhuren voor een bedrag nog lager dan de 30 die hij tot dat mo ment voor de zondagochtend betaalde, ging hi* niet in. De president van de Amsterdamse recht bank gelastte de zevendedagsadventisten de kerkformatie van ds. Bik toegang tot de kerk te verlenen op straffe van een dwang, som van 100. Hierna heeft ds. Bik zich bereid ver klaard vrijwillig afstand van de kerk te doen, zodat de baptisten hun diensten kun nen blijven houden. Ds. Bik. die de publi- katies in de pers naar zijn zeggen ook on aangenaam vond, heeft een afscheidsdienst gehouden, waarin, behalve hij. ook de voor gangers der zevendedagsadventisten en baptisten het woord voerden. Hierna zijn de drie kerkformaties broederlijk uiteen gegaan. EEN INSIDER Bakenessergracht. Ik ben het volkomen eens met het oordeel van J. M. P. over de demping van de Bakenessergracht. Ik houd erg van oude steden, historische plekjes, oude geveltjes en grachtjes, maar die stin kende Bakenessergracht met al die ratten kan mij ook niet langer bekoren. Gooi dicht die rommel. Jaren geleden werd reeds het plan ge opperd om er een ondergrondse parkeer plaats van te maken. Dit kost geld, veel geld, maar het aanleggen van parkeer plaatsen elders in de stad kost eveneens geld. Men moet die dingen nu eens goed aanpakken en dan moeten ook de ver beteringen aan de trottoirs niet vergeten worden. A. tot Z. Nieuws in het kort Melkflessen. Doordat een wiel van een vrachtwagen maandagmiddag de stoep van de Voorduinstraat in Haarlem raakte vie len er veertien kratten met lege melkfles sen van de auto. De chauffeur heeft de scherven zelf weer bij elkaar geveegd. Niet te spreken. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal vrijdag geen spreekuur houden. Verkeerszuiltjes. Op de Kleverpark weg in Haarlem heeft de bestuurder van een vrachtauto met aanhangwagen, die plotseling moest uitwijken voor een per sonenauto, twee verkeerszuiltjes omver gereden. Diefstal. De Haarlemse politie heeft een 22-jarige Hagenaar aangehouden, die ervan verdacht wordt een radiotoestelletje uit een zaak in de Kruisstraat gestolen te hebben. In antwoord op de schriftelijke vragen die het Haarlemse raadslid de heer J. W i 1 1 e m s e (Arbeid) heeft gesteld, naar aanleiding van de volgens hem gevaarlijke toestand, waarin de brug bij de Holland- Nautic aan de Spaarndamseweg verkeert, hebben B. en W. meegedeeld, dat het naar hun mening onjuist is, dat de staat waarin de brug verkeert de veiligheid van net verkeer in ongunstige zin zou beïnvloeden. B. en W. zijn het met de heer Willemse e«ns, dat de brug van een type is, dat met zijn vallen en een helling van 1 op 9!£ «en hinderlijk verkeersobstakel is. Daarom zal men de brug slopen, zodra de vaarrech ten. waarover thans nog wordt onderhm- deld, zullen zijn geliquideerd. Het zou naar de mening van B. en W. niet verant- antwoord zijn thans veranderingen aan de brug aan te brengen, omdat daar grote bedragen mee gemoeid zijn. Op het kruispunt van de Rijksstraatweg en de Zaanenlaan in Haarlem is een zes tigjarige slager, die op de onbeschermde voetgangersoversteekolaats de Rijksstraat weg wilde oversteken, aangereden door een scootmobiel, bestuurd door een 22- jarige verkoper uit Heemstede. De slager werd weggeslingerd en belandde tien me ter verder weer op de rijweg. Hij moest met enkele breuken aan de benen en een ernstige hersenschudding naar de Deo vervoerd worden. De verkooer kreeg snij- wonden aan het gezicht. De scootmobiel werd ernstig beschadigd. De politie vertoekt eveint'uele getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbin ding te stellen. „Ik zei gewoon „dag buurman" en toen kwam hij boos op me af roepende: ..Jii wordt me 'n beetje te brutaal, jongetje. Daarop sloeg hij me tegen m'n hoofd waar door ik de hele dag hoofdpijn heb gehad. Ik begrijp nog niet wat ik misdaan heb Maandenlang zeg ik „dag buurman" tegen hem en plotseling scheen hij dat niet leuk te vinden." Aldus beklaagde zich een 18- jarige jongeman maandag tegenover de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Pe tersen. Deze begreep er ook niet veel van „Heb je het misschien op een lijzige, trei terende manier gezegd?" vroeg hij. maar dat ontkende de jongeman stellig. „Buur man", een 22-jarige Haarlemse timmer man, was niet op de terechtzitting ver schenen. Wel had hii een brief geschreven waarin hij zijn daad toegaf. Dat „dag buurman" had hem zo hatelijk in de oren geklonken dat hij zich erover had opge wonden. „Verdachte is nu wel timmerman van beroep maar dat geeft hem nog niet het recht er zo maar op los te timmeren," meende de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. Hij eiste veertig gulden boete of twaalf dagen hech tenis, waarmee de politierechter zich wel kon verenigen. Niet netjes Veertig gulden boete kreeg een 24-jarige heier uit Hoofddorp opgelegd omdat hij, na met zijn vrachtauto een lantaarnpaal op de Prins Bernhardstraat in Hillegom te hebben beschadigd, door was gereden alvorens zich bekend te maken. De Hoofd dorper gaf toe dat het niet netjes was ge weest. Hij had echter haast gehad daar hij op tijd aanwezig moest zijn bij het heien van de eerste paal voor een belang rijk bouwproject in Nieuw-Lekkerland. „Hij kon toch het hele gemeentebestuur en de genodigden niet laten wachten?.." Een 25-jarige Haarlemse werd wegens een soortgelijk feit conform de eis tot f 100 boete veroordeeld. Zij had met haar auto een op het Prinsenhof in Haarlem gepar keerde wagen beschadigd en was wegge reden alvorens haar identiteit kon worden vastgesteld. De Alkmaarse rechtbank heeft een 30- jarige analist uit Beemster, tegen wie de officier van Justitie vier maanden gevan genisstraf had geëist, veroordeeld tot zes maanden waarvan vier voorwaardelijk. De man had een hond, die van Purmerend naar Beemster met hem was meegelopen, opengesneden, na het dier met chloroform verdoofd te hebben. Volgens hem was de hond reeds tijdens de narcose gestorven. Hij zou het dier pas een half uur daarna hebben geopereerd. Het kadaver had hij in een sloot gegooid. In de leeftijd van 67 jaar is te Rotter dam overleden de heer H. van Sleen, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. De heer Van Sleen werd op 1 december 1890 te Meppel geboren. Hij bezocht daar de normaalschool en behaalde in 1909 de mderwijzersakte. Drie jaar later verwierf lij de hoofdakte. Hij was achtereenvolgens werkzaam bij het onderwijs te Gasselter- nijeveenschemond. Vlaardingen en Rotter dam. In 1923 ging hij naar het buitenge woon onderwijs daar ter stede" over en zeven jaar nadien werd hij hoofd van de vijfde buitengewone school voor zwak zinnigen aldaar. In 1937 werd de heer Van Sleen voor de toenmalige S.D-A.P. gekozen als lid van de Tweede Kamer. Na de oor log heeft hij in de Tweede Kamer zitting ïehad voor de P.v.d.A. Tot het einde van het pas verstreken parlementaire jaar was hij eerste plaatsvervanger van de voor zitter. Hij het begin van het nieuwe nar- ementaire jaar heeft de heer Van Sleen zich niet meer beschikbaar gesteld voor deze functie wegens zijn gezondheidstoe stand. Van 1927 tot 1940 heeft de heer Van Sleen zitting gehad in de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. Van 1947 tot 1955 is hij burgemeester van Brielle geweest. Van 1918 tot 1940 was hij secretaris van de federatie Rotterdam van de S.D.A.P. Van 1919 tot 1927 was hij bestuurslid van de afdeling Rotterdam van de Bond van Ne derlandse Onderwijzers. De heer Van Sleen heeft voorts zitting gehad in de partijraad van de P.v.d.A. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. In de leeftijd van 67 jaar is te Ooster beek overleden mr. W. J. Woldringh van der Hoop, die van 18 april 1932 tot 1 april 1956 burgemeester der gemeente Katwijk is geweest. Van 1923 tot 193? was hij bur gemeester van Westkapelle. Naar wij vernemen hebben 28 studenten aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar van er acht tot de Nederlands Hervormde Kerk, twaalf tot de Gereformeerde Ker ken, vijf tot de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) en drie tot de Christelijke Gereformeerde Kerken behoren, tot de kerkeraden van deze kerkformaties een brief gezonden met een aantal vragen over de eenheid der kerk. Zij merken op, dat er in studentenkrin gen een ernstig verlangen is naar de open baarwording van de eenheid der belijders van Christus. Op dit gebied leeft er over de bestaande situatie onvrede bij duizen den christenen. De vragen, die zij aan de kerkeraden stel len, raken de zuivere bediening van woord en sacrament. Van de hervormde kerkeraad vragen de studenten of hii zich wil binden aan de be lijdenis, dat Christus is geboi-en uit de maagd Maria in die zin, dat "iedér, die dit niet belijdt, niet. aan het heilig avond maal kan deelnemen. „Is de kerkeraad bereid plaatselijk zulk een beslissing te nemen en zo niet. om welke reden dan?" Aan de gereformeerde kerkeraad vra gen de adressanten of deze voor de hand having van waarheid en eenheid het nood zakelijk acht de predikanten te binden aan de „vervangingsformule" en of hij bereid is een streep te halen door al de uitspra ken en vonnissen^ die met het conflict in 1944 te maken hebben. „Zo niet, waarom dan niet?" Aan de gereformeerde kerk, de vrijge maakte gereformeerden en de christelijk gereformeerde kerk wordt gevraagd of zij bereid ziin de ambten van die baptis- tenkerken te erkennen, die de belijdenis van de Christus der schriften ten volle onderschrijven en met die kerken avond- maalsgemeenschap te zoeken. Aan de christelijk gereformeerde kerk wordt ge vraagd of deze het voor de waarheid en eenheid der kerk noodzakelijk acht de pre dikanten te verplichten de leer van de ver onderstelde wedergeboorte bij de heilige doop niet te leren. Maandag heeft sultan Hamid II van Pon- tianak van Djakarta uit een telefoonge sprek gevoerd met zijn echtgenote, me vrouw D. AlkadrieVan Delden. die aan de Kruisbeklaan in Den Haag woont. Hij deelde haar mede, dat hij op 24 oktober aanstaande met een vliegtuig van de Ga- ruda Djakarta zal verlaten om naar Sin gapore te vliegen. Vandaar zal hij met een K.L.M.-toestel doorreizen naar ons land. om zich met zijn gezin te verenigen. Het hangt van de aansluiting in Singapore af, zo vertelde mevrouw AlkadrieVan Del den. wanneer mijn man thuis zal zijn. Veertig jaar in gemeentedienst Burgemeester m'. A. G. A. ridder van Rappard van Heemstede heeft vanmor gen op het raadhuis de heer W. Eekhof de eremedaille behorende bij de orde van Oranje-Nassau, in brons, op de borst ge speld. De heer Eekhof, die als voorwer ker in de binnendienst werkzaam is, ont ving deze koninklijke onderscheiding als blijk van waardering voor de arbeid, die hij gedurende veertig jaar in het belang van de Heemsteedse gemeentedienst heeft verricht. De burgemeester sprak de jubilaris in waarderende bewoordingen toe. Als „ra dertje in de grote gemeente-machinerie" heeft de heer Eekhof zijn taak begrepen en daarvoor komt hem de dank van het gemeentebestuur toe, aldus mr. ridder van Rappard. Voorts uitte de burgemeester zijn bewondering voor de wijze, waarop de jubilaris ondanks diens moeilijke per soonlijke omstandigheden steeds zijn werk heeft weten te verrichten. Hij complimen teerde de heer Eekhof en zijn echtgenote hartelijk met de onderscheiding. Vanmiddag hebben velen de jubilaris in zijn woning aan de Eikenlaan 23 gelukge wenst. Vandaag herdenkt de heer J. J. Se- bregts, monteur II bii de N.Z.H.V.M. in Haarlem, de dag waarop hij veertig jaar geleden als wegwerker bij deze vervoers maatschappij in dienst trad. In 1944 zocht hij het wat hogerop. Sinds dat jaar werkte hij namelijk als bovenleidingmonteur op de trambaanvakken. Na de opheffing van de trams werd de heer Sebregts belast met het rondbrengen van de omvangrijke in terne post en de verplaatsing van halte- palen en haltebordjes. De jubilaris heeft zich steeds als een opgewekte, ijverige en gewaardeerde kracht laten kennen. Vanmorgen is de heer Sebregts op het kantoor van de N.Z.H. door de directie ontvangen. De heer H. J. Kapteijn sprak hem namens de directie waarderend toe en bood de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. Namens de Maatschappij voor Nijver heid en Handel overhandigde de heer J. J. Jurrissen de heer Sebregts het getuig schrift met bijbehorende gouden medaille. Tevens kon de heer Jurrissen met genoe gen meedelen dat aan de jubilaris als er kenning van zijn verdiensten de ere medaille behorende bij de orde van Oranje-Nassau, in brons, was verleend. Verder werd het jubileum van de heer Sebregts in de huiselijke kring gevierd. Provinciale damtitel De achtste ronde van het toernooi om de persoonlijke damtitel van Noordholland bracht het treffen van de leiders A. Groo teman en W. de Jong. Het werd een boei ende partij waarin De Jong trachtte de centrumpositie van zijn tegenstander te omsingelen. Bij het ingaan van het eind spel kreeg Grooteman iets betere kansen, doch De Jong verdedigde uitstekend en wist een gelijkwaardige remise te houden. Ook in de negende ronde konden beide ..koplopers" niet verder komen dan een puntenverdeling. W. de Jong moest in J. H. Ansems zijn gelijke erkennen, terwijl A. Grooteman. dank zij een minder sterke voortzetting van zijn tegenstander Th. Tiel- rooy, in slechte positie nog juist remise bereikte. J. H. Ansems zag in de achtste ronde zijn kans schoon om een punt op de lei ders in te lopen. Na uitstekend spel ver sloeg hij P- van Heerde. De resultaten van de overige partijen waren: Th. Tielrooy— C. de Bree 1-1; M. R. C. Stahlberg—C. Chattilon 1-1; J. MekkenJ. H. Beeke 2-0; H. v. d. Vossen—C. Westerveld 0-2; W. C. BeekeJ. K. de Vries 2-0; C. de Bree M. R. C. Stahlberg 1-1; C. ChattilonJ. Mekken 0-2; J. H. BeekeH. v. d. Vossen 1-1; C. Westerveld—W. C. Beeke 1-1; P v. Heerde—J. K. de Vries 1-1. Het gedrang aan de top van de ranglijst neemt nog steeds toe. De 7 best geplaatste spelers zijn thans: 1 en 2 A. Grooteman en W. de Jong elk 13 uit 9; 3. J. H- Ansems 12 uit 9; 4. J. Mekken 11 uit 8; 5. W. C. Beeke li uit 9: en 6 en 7 J. H. Beeke en M. R. C. Stahlberg elk 10 uit 9. De elfde ronde van dit toernooi wordt zondag 19 oktober (aanvang 10 uur) ge speeld in Nieuw Berkenrode aan de Heren weg in Heemstede. Kon. Vlaamse Schouwburg. Op 26, 27 en 28 november gaat de Koninklijke Vlaamse Schouwburg van Brussel op toernee in Nederland. Het jongste stuk van Herman Teirlinck: „Taco" zal achter eenvolgens worden opgevoerd te Rotter dam. Amsterdam en 's-Gravenhage. Wayne Powers, de Amerikaanse deser teur uit 1944, die zich jarenlang schuil heeft weten te houden onder de trap bij de Franqaise Yvette Bleuse in Saint Quentin, viert met een rondje cham pagne zijn terugkeer uit de gevangenis. Hij was tot tien jaar veroordeeld na zijn ontdekking maar hoefde er slechts een paar maanden van uit te zitten. De toestand waarin hij gedurende de champagne dertien jaar daarvóór geleefd had, was overigens nog benauwder dan preven tieve hechtenis: iedere dag de angst voor ontdekking, het monotone leven onder de trap en het „luchten" 's nachts als iedereen in het dorp sliep. Wel was er de troostende nabijheid van Yvette, die hem in ieder geval vijf kinderen schonk. Maar deze vrijheid, zich weer te kunnen vertonen, is nog veel meer waard

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5