Indrukwekkende balans van Expo in Brussel verwacht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT STAP IN DE GOEDE RICHTING VOLGENS MENDES-FRANCE HET WEER Tito eind december naar Indonesië Deel van kolenvoorraden zal worden gefinancierd Smirnov week geen duimbreed in gesprek met Adenauer Militairen verlaten zonder morren Algerijnse comité's Bezoekersaantal zal vóór zondag de veertig miljoen overschrijden $ce MORRIS 'fjeforet/ot/fiis/// Kamerlid zal interpelleren over de verstekelingen Niet naar Genève Ultra-rechtse „colons" stribbelen nog tegen Vierhonderdmiljoen gulden aan deviezeninkomsten? Veel wind Piloot omgekomen Straaljager van vliegbasis Eindhoven neergestort Driemaal is scheepsrecht Het woord is aan.... Madagascar eerste lid van Franse gemenebest Venezolaans vliegtuig met 24 mensen vermist Bomaanslag op woningen van negers in Chicago 73e JAARGANG No 83 WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 303 e-JAARGANG No 236 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 (0 lijnen) Directie. Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft mejuf frouw mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) de Kamer toestemming gevraagd, de minister van Justitie, prof. Samkalden, Ie mogen interpelleren over het terugzen den van 37 verstekelingen naar Indonesië. De Tweede Kamer heeft dit verlof ver leend. De interpellatie zal morgen worden gehouden. Noch de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, noch diens Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd, zal aan wezig zijn op de openingszitting van de Geneefse conferentie over het staken van de proeven met kernwapens, die op 31 ok tober begint. Beide ministers zijn blijk baar van mening, dat hun aanwezigheid aldaar weinig nut heeft nu de Russen bij voorbaat blijven staan op hun standpunt, dat de kernproeven onmiddellijk, onvoor waardelijk en „voor altijd" gestaakt moe ten worden, en daaraan zelfs een soort „ultimatieve eis" verbonden hebben. (Van onze correspondent in Parijs) Het ziet er naar uit, dat de strenge instructies van generaal De Gaulle om de democratische vrijheden in Algerije te herstellen, over bet algemeen door de militairen volgzaam worden uitgevoerd. Vijf minuten nadat dinsdag het Comité voor Openbaar Welzijn voor Algerije en de Sahara zijn bijzondere zitting in Algiers had geopend, had generaal Massu, een der beide voorzitters, met een vijftiental andere officieren de vergaderzaal al weer verlaten. In een korte, sobere verklaring deelde Massu zijn burger-medeleden mede, dat aan hun samenwerking nu een einde was gekomen. Ook overal elders in Algerije schijnen de militairen onmiddellijk gehoor te hebben gegeven aan het bevel van generaal De Gaulle, de politiek verder maar alleen aan hem over te laten. Verwacht wordt, dat de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) de Verenigde Staten zal verzoeken een deel van hun voor Europa bestemde kolenexport naar andere landen te 2enden en aldus mee te helpen de kolenoverschotcrisis van de E.G.K.S. tot oplossing te brengen. Dit werd te Luxemburg vernomen van personen, die in nauw contact staan met de ministerraad van de E.G.K.S., die bijeen is gekomen om de mogelijkheden te bespreken voor de afzet van de kolenvoorraden bij de mijnen, die thans tot ruim 22 miljoen ton zijn aangegroeid, alsmede de financiering van die voorraden. Medegedeeld werd .dat de ondervoorzitter van de Hoge Autoriteit, de Nederlander D. Spierenburg, waarschijnlijk binnenkort naar de Verenigde Staten zal gaan, om de Amerikaanse kolenproducenten voor te stellen wijziging te brengen in hun exportcontracten voor kolen met de regeringen van de E.G.K.S.-landen. De ministerraad van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft na tweedaagse besprekingen in beginsel z\in goedkeuring gehecht aan het plan van de Hoge Autoriteit voor maatregelen ter be strijding van de gevolgen van de oplopende kolenvoorraden. Daar dit plan pas op enigszins langere termijn kan werken, heeft de ministerraad tevens in beginsel besloten een financieringsplan te aan vaarden voor de kolenvoorraden, na 1 ok tober van dit jaar gevormd. Het ligt in de bedoeling deze voorraad- vorming te financieren met het geld van het bestaande Wederaanpassingsfonds. Het grote plan van de Hoge Autoriteit beoogt de stabiliteit van de werkgelegenheid, on danks de verminderde afzetmogelijkheden der mijnen, te handhaven. Het doet een beroep op de solidariteit van de zes landen. Het wil voorts de concurrentiekracht van dé kolen ten opzichte van olie versterken. Voorts omvat, het plan toezicht op de prij zen van ingevoerde kolen uit Polen en een inlichtingensysteem over de invoerrege lingen. De zes regeringen zullen aan de Hoge Autoriteit opgave moeten verstrekken van de lopende invoer- en transportcon tracten voor kolen van buiten de gemeen schap. De afnemers in de gemeenschap zullen zich voorts moeten binden in het vervolg niet minder kolen af te nemen dan zij tot dusverre gewoon waren. De voorzitter van de zitting van de raad van ministers, staatssecretaris Westrick van het Westduitse ministerie van Econo mische Zaken, heeft na de bijeenkomst der ministers bekendgemaakt, dat de re geringen geen toestemming hebben ge geven voor een algemene financiering van de kolenvoorraden der mijnen. Wanneer de militairen over het algemeen dus zwijgend gehoorzamen aan de gene raal. trachten de burgerlijke elementen in de comité's nog wat tegen te stribbelen. De activisten, die hun kracht vooral ontleen den aan hun alliantie met het leger voelen zich nu verraden en een delegatie uit Al giers is al afgereisd naar Parijs om bij generaal De Gaulle persoonlijk te gaan protesteren. Of de heren in Parijs door de minister-president ontvangen worden, zul len ze intussen af moeten wachten In Al giers liet de generaal, zoals men weet. bij zijn jongste bezoek een overeenkomstige deputatie weten, dat hij „geen tijd had om zich met hen te amuseren". Het Bazooka proces Daarentegen zullen de verdere étappes van De Gaulle's politiek in Algerije in de liberale richting vandaag zeker wel met generaal Salan te Parijs worden bestu deerd. Salan was eigenlijk naar Parijs ge komen om te getuigen in het „Bazooka- proces", waarvan hij de centrale figuur is. Zoals al gemeld werd, is de inzet van dit proces een moordaanslag, die vorig jaar op Salan in Algiers gepleegd werd en waarbij een kolonel van zijn staf is gedood. De ver- dedigei-s van de vijf beschuldigden waar van de voornaamste aanstichter. Kovacs, echter voortvluchtig is, hadden zich in hun pleidooien beroepen op de lankmoedigheid (Van onze correspondent in Brussel) De totale balans van de Wereldtentoonstelling Brussel 1958 zal indrukwekkend zijn, aldus zei ons vanochtend de secretaris-generaal van de tentoonstelling, dr. Marcel Thienpondt. Tegen zondag 19 oktober, de laatste dag van de Expo verwacht men nog honderdduizenden bezoekers en in de jongste weken Is het bezoek bijzonder druk geweest. Wij gaan over de 40 miljoen bezoekers, aldus dr. Thienpondt. Deze woordvoerder van de Expo vroeg zich af, waar men het bericht vandaan haalt, dat er „zoveel faillissementen" eri andere tegenslagen zijn. Hem is op de gehele wereldtentoonstelling geen enkel financieel debacle bekend. Integendeel is de kooplust van het publiek voornamelijk in deze jongste weken buitengewoon groot. In alle paviljoens trachten de Belgen en buitenlanders koopjes te doen. Om maar één voorbeeld te noemen: de verkoop van Congolese voorwerpen in het Congolees paviljoen van de regering bracht een miljoen frank op en er zijn honderden voorbeelden van restaurants, winkels, shopping- centers, „vrolijk België" en anderen, waar flink werd verdiend, waarbij men dan toch de opmerking moet maken, dat geldverdienen niet de eerste zorg van de organisatoren van de wereldtentoonstelling is geweest. het gebruik van de paviljoens wordt thans reeds druk onderhandeld. Zo is het be kend, dat hel Britse industrienaviljoen voor negen miljoen frank aan Hilversum werd verkocht. De Belgische regering schijnt anderzijds het „geschenk" van het Amerikaanse paviljoen nog,niet te hebben aanvaard, daar het miljoenen francs -ou kosten om het mooie, maar moeilijk bruik bare Amerikaanse paviljoen te verbouwen, bijvoorbeeld tot een tentoonstellingshal. De Russen zullen hun paviljoen afbreken en ergens bij Kiev opbouwen als een per manente expositiehal voor landbouwmate- rieel. Zoals eerder bericht werd zal het atomium tien jaar blijven bestaan, net wordt waarschijnlijk een permanente toe ristische attractie van de Belgische hoofd stad. Voor de afbraak van het Nederlandse paviljoen was het contract reeds afgesloten vóór de Wereldtentoonstelling op 17 april werd geopend. Het Duitse paviljoen wordt door de Duitse regering ter beschikking gesteld van de Belgische regering als ge bouw voor de Europese school van Brus sel, waar de kinderen van de Europese ambtenaren zullen kunnen studeren. Over de Wereldtentoonstelling zelf zal door de heer Lambilliotte, de algemene verslag gever en medewerker van de commissaris- generaal, baron Moens de Fernig, een uit voerig verslag in boekvorm worden gepu bliceerd. In menig opzicht heeft de we reldtentoonstelling, die zondagavond haar poorten sluit met een vreugdevuurwerk, de verwachtingen van de organisatoren er van het gehele Belgische volk over troffen. Het bezoek uit de Verenigde Sta ten voornamelijk was buitengewoon groot en de meeste luchtvaartmaatschappijen vlogen drie keer per dag op New York. De staatshoofden of hoge vertegenwoor digers van bijkans alle beschaafde landen bezochten de Wereldtentoonstelling, wat aanleiding gaf tot interessante contacten. De Expo heeft de gedachte van de wereld vrede zeker bevorderd. Op de Wereldtentoonstelling zijn kunst Het beeld tonen van een technisch- wetenschappelijk ingerichte maatschappij, waardoor betere levensomstandigheden tot stand komen en humanere wereld ontstaat, dat was het doel. De „business", die in een dergelijk wereldproject onvermijdelijk is, was slechts bijzaak. Maar men kan zeg gen, dat de zakenmensen, die hun best deden, aan de stroom van meer dan 40 miljoen bezoekers, geen verliezen hebben geleden. Intussen is bekendgemaakt^, dat een dienst voor de liquidatie van de" We reldtentoonstelling werd opgericht. Som mige landen schijnen er thans de voor keur aan te geven hun paviljoens niet af te breken, maar te koop te stellen. In sommige gevallen zal het paviljoen hele maal niet worden afgebroken en zullen de buitenlandse regeringen of standhouders hiervoor een boete moeten betalen. Over Verwachting tot morgenavond: Af en toe zonneschijn en slechts hier en daar een bui, voorname lijk in het noorden van het land. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde westelijke wind. Volledige weevrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S collecties geloond, die men waarschijnlijk pas op een volgende Wereldtentoonstelling opnieuw te zien zal krijgen. De meesten die wij dezer dagen ontmoetten, zijn en thousiast over de resultaten van de Expo. Voor de Belgische regering, die het 15 mil joen gulden-budget van de commissaris- generaal financierde en in het Brusselse verkeerssysteem meer dan 200 miljoen gulden investeerde, is de Expo kostbaar geweest. De Belgische gemeenschap ech ter schijnt ondermeer door de inkomsten uit deviezen, welke meer dan 400 miljoen gulden zouden bedragen, beloond te zijn geworden voor het reusachtige werk, dat thans na zes maanden verleden tijd gaat worden. (Van onze correspondent in Bonn) Het anderhalf uur durende gesprek tus sen bondskanselier Adenauer en de Russi sche ambassadeur te Bonn, Smirnov, dat gistermorgen in de Westduitse hoofdstad plaats vond, had op het laatste moment een zeer officieel karakter gekregen door dat laatstgenoemde namens zijn regering een aide-mémoire overhandigde. Van Russische zijde betoonde men zich tijdens dit onderhoud, naar van Duitse zijde ge meld wordt, hard en niet bereid tot toege ven inzake de Duitse eenheidskwestie en de toestand in communistisch Oost-Duits- land. Het feit, dat Smirnov voor het gesprek aan Adenauer en minister van Buitenland se Zaken Von Brentano een aide-mémoi- re overhandigde, betekende in diplomatie ke zin dat het gesprek eer officieel karak ter kreeg, waardoor het bepaald meer werd dan een normaal met elkaar praten over zekere kwesties. Adenauer heeft opnieuw aan Smirnov medegedeeld, dat de Duits-Russische ver houding niet is zoals zij zou kunnen zijn. En wel tengevolge van de Russische steun aan het communistische regime in Oost- Duitsland en de taaiheid, waarme men te Moskou er op blijft staan dat het Duitse probleem moet worden opgelost door on derhandelingen tussen de Oostduitse en Westduitse regeringen onderling. Daarnaast heeft Adenauer opnieuw, ten vervolge op zijn onderhoud van april met de Russische plaatsvervangende premier Mikoyan gewezen op het allesbehalve be nijdenswaardige lot van de Oostduitse be volking. Smirnov gaf volgens de eerste berich ten over dit gesprek, geen duimbreed toe. Desondanks hoopt men te Bonn dat het gesprek Adenauer-Smirnov in de nabije toekomst zal worden voortgezet en dat het Duits-Russische klimaat zal verbete ren. Een dezer dagen zal een Westduitse nota over de onderhavige problemen aan Moskou worden gestuurd. Op het ogenblik blijkt echter uit niets dat het Westduitse optimisme van enkele dagen geleden gerechtvaardigd is, volgens welke de Russen er toe zouden neigen om het voorstel van de Bondsdag tot instel ling van een commissie van de vier mo gendheden, die het eenheidsprobleem zou moeten bespreken, te accepteren. Zoals een der Bonner dagbladen heden morgen over de aide-mémoire schreef: steeds weer schuift er een stukje papier tussen Duitsers en Russen, koelt de ver houding af en wordt iedere vooruitgang verhinderd. Een Nederlandse straaljager is vanoch tend omstreeks half tien in Duitsland neer gestort. De bestuurder is om het leven ge komen. Het toestel was een F 84 F „Thun- derstreak" van de basis Eindhoven, die op een oefenvlucht was. De bestuurder heeft nog getracht zijn toestel te verlaten, maar deed dit te laat zodat hij niet meer be houden met zijn parachute kon landen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het vliegtuig is neergekomen in een bos te Siegen. De brandende straal jager heeft een bosbrand veroorzaakt, die hedenmiddag om één uur nog niet was ge blust. Omdat driemaal scheepsrecht is heb ben loij deze foto's van scheepvaart- activiteiten, die overigens niets met elkaar en ook niets met het spreek woord te maken hebben, gecombineerd ter wille van hetgeen vien beeldrijm noemt. Op deze fotocombinatie ziet men helemaal onderaan de „Willem Rvys". die in het dok bij Wilton Fijen- oord ligt. Daar worden onder meer de dekken verlengd, zoals duidelijk te zien is. Het oorlogsschip is één van de zes Engelse oorlogsbodems, die gisteren in de Rotterdamse haven arriveerden. Aan boord bevond zich de opperbevel hebber van de Britse thuisvloót, tevens NAVO-opperbevelhebber in het oos telijk deel van de Atlantische Oceaan, Sir William Davis, die hier besprekin gen komt voeren met de marinestaf En daartussen ziet men enige plastic reddingboten, waarvan er 25 in de Zeeuwse wateren gestationeerd zullen worden door de Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen. Byron: De goede oude tijd alle tijden worden goed, als zij oud zijn. TANANARIVE (Reuter). De provin ciale Assemblée van Madagascar heeft dinsdag het eiland uitgeroepen tot repu bliek en lid van de Franse gemeenschap. Bij de volksstemming van 28 septem ber heeft de bevolking van Madagascar zich in meerderheid voor de nieuwe Fran se grondwet uitgesproken. Volgens artikel 76 van deze grondwet kunnen Franse overzeese gebiedsdelen kiezen tussen hun huidige status, die van „departement overzee" of lid van de Fran se gemeenschap. Madagascar is het eerste gebiedsdeel dat zijn keus heeft gedaan. Bij de volksstem ming bracht de bevolking 1.363.059 ja- stemmen uit en 392.557 neen-stemmen. Madagaskar, met een bevolking van vijf miljoen mensen,,van wie er slechts 100.000 Fransen zijn, is een van de twaalf Franse gebieden in tropisch Afrika. die generaal Salan tegenover zijn belagers zou hebben gemanifesteerd. De hoge regeringsvertegenwoordiger in Algerije heeft gisteren op deze voorstelling van zaken echter een niet onbelangrijke correctie aangebracht. Hij had tegenover de advocaat van Kovacs, het ultra-rechtse Kamerlid Tixier-Vignancour (die gisteren overigens ook niet aanwezig was) ver klaard, zo zei Salan, dat zijn cliënt op een menswaardige behandeling recht had. Maar het recht moet zijn loop hebben en voor moordenaars van Franse officieren ken ik geen pardon, zo onderstreepte generaal Salan met nadruk. De regeringscommissaris heeft in zijn requisitoir gisteren tegen de daders van de aanslag dwangarbeid van tien tot vijftien jaren geëist. Vandaag moet het vonnis wor den uitgesproken. Maar de gevaarlijkste vogel is gevlogen en niemand maakt er zich illusies over dat de aanstichter van de aanslag, Kovacs, zich ooit nog eens door de justitie zal laten grijpen. Lof van Mendès-France PARIJS (UPI) Een van De Gaule's felste tegenstanders, oud-premier Pierre Mendès-France, heeft de generaal dinsdag geprezen om zijn bevel aan generaal Massu en andere legerofficieren, zich terug te trekken uit de politiek. Mendès-France noemdedeze maatregel „een stap in de goede richting" en „een feit dat vèrgaandè gevolgen kan hebben." „Als deze bedoeling op eerlijke wijze wordt verwezenlijkt," zo ging de oud-premier verder, „kan er een weg vrijkomen, leidend naar ontspanning en vrede". Extremisten woedend Inmiddels melden UPI en andere pers bureaus uit Algiers dat het Comité van Openbaar Welzijn voor geheel Algerije, voor zichzelf de noodtoestand heeft afge kondigd en permanent bijeen zal blijven. Het verklaart dat het bevel van De Gaulle het werk is geweest van de politieke par tijen en enkele comité-leden zouden reeds het plan geopperd hebben, een algemene staking uit te roepen als het beroep van de deputatie uit het comité op De Gaulle geen resultaat zou opleveren. PARIJS (Reuter-AFP) De Parijse bla den van vandaag betuigen hun instemming met De Gaulle's maatregelen. Maar volgens verscheidene bladen vervulden de leger officieren in de Comité's voor Openbaar Welzijn een matigende rol en zijn deze comité's thans in handen van de extreem ste elementen. Ook de „New York Times" prijst De Gaulle's bevel dat „de basis legt" voor de redding van Frankrijk en ook voor zijn om vorming in een soort gemenebest, waarin een oplossing voor Algerije gelegen kan zijn. Morgen protestactie ALGIERS (UPI) Het comité voor het Openbaar Welzijn in Algiers heeft voor morgenmiddag drie uur een protestbe toging en een algemene staking uitge roepen, tegen de recente regeringsdiree lieven. De demonstratie zal gehouden wor den op het forum, het grote plein voor het gebouw van het Franse gouvernement in Algiers, waar op 13 mei de opstand begon die uiteindelijk De Gaulle aan de macht bracht! CARACAS (UPI) Een Venezolaanse Superconstellation met 17 passagiers en een bemanning van zeven koppen aan boord, is tussen Panama en Caracas spoor loos verdwenen. DJAKARTA (UPI) President Tito van Joegoslavië zal eind december een officieel bezoek aan Indonesië brengen, al dus is dinsdag door een woordvoerder van president Sukarno medegedeeld. De duur van Tito's bezoek werd niet bekendge maakt. De woordvoerder bevestigde tevens dat Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A" DAM TEL 717162 SUèDE DAMES HERENJASJES de Indiase president, Rajendra Prasad, be gin december Indonesië zal bezoeken. TOKIO (UPI) Premier Djuanda van Indonesië zal de komende weken wellicht besprekingen voeren met de Italiaanse premier Fanfani en president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, aldus bericht het Indonesische presagentschap Antara. CHICAGO, (AFP) In een wijk van Chicago, waar zich kortgeleden enkele negerfamilies hadden gevestigd, zijn dins dagmorgen twee bommen ontploft. Twee panden, die pas kort door negers werden bewoond, zijn beschadigd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1