Huidige AKU-resultaten zijn die van 1957 ver vooruit CPanda en de protonplopper Nieuw hoogtepunt en deviezen goud Wereldnieuws j Ook morgen af en toe zon Winst van drie kwartalen f 3,3 miljoen hoger 2 FLINK HERSTEL IN DERDE KWARTAAL DE WEEKSTAAT Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Overleg over samenwerking tussen Lips en Mitsubishi Nederlands exportblad in Amerika opgericht Weer tomaten naar België Belgische druivensubsidie schadelijk voor Nederland Hoger dividend Carré ATOMIC DEVELOPMENT MUTUAL FUND, INC. Gunstige ontwikkeling bij Apeldoornse Nettenfabriek Zeer gunstig in- en uitvoer- verloop in september Hulp van de NOVIB aan Griekenland en de Soedan Argentinië zet vaart achter plannen tot oliewinning Koperen jubileum van A.N.W.B.-wegenwacht Volgend seizoen ook op zondag hulpverlening Protestvergadering tegen uitwijzing van de 37 verstekelingen Gemeenteontvanger pleegde verduisteringen Hoest niet langer ABDIJSIROOP/; WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 (Van onze financiële medewerker) De beurs ht^ft reeds geruime tijd ook voor de aandelen AKU een toe nemende bel- -stelling aan de dag gelegd, ondanks het feit dat de resul taten over hel tweede kwartaal flink waren tegengevallen. In vergelijking met de eerste drie maanden van het lopende jaar was toen de omzet van 56.8 miljoen gulden tot 48.7 miljoen gulden gedaald, waartegen de lagere bedrijfskosten geen voldoende compensatie boden, zodat het nettoresultaat van de eigen bedrijven van 7 miljoen gulden tot 4.6 miljoen gulden terugging. De beurs blijkt weer eens een vooruitziende blik te hebben gehad. Want het blijkt dat het derde kwartaal een gelukkig herstel heeft gebracht. De omzet is tot 51.9 miljoen gulden gestegen; de bedrijfskosten waren relatief lager en de nettowinst van de eigen bedrijven steeg van 4.6 miljoen gulden tot 5.4 miljoen gulden. Advertentie In nog sterkere mate zijn de inkomsten uit anderen hoofde, namelijk de interest en dividenden van dochterondernemin gen, vooruitgegaan. Die bedroegen in. net derde kwartaal van 1957 4.9 miljoen gulden; ditmaal werd 6.3 miljoen guldén ontvangen, doordat de Duitse dochter, de Vereinigte Glanzstoff, het dividend over het afgelopen jaar van 10 tot 12 Eercent verhoogde. Daarentegen werd in et derde kwartaal weer niets van de American Enka ontvangen, welke Ame rikaanse dochtermaatschappij de divi dendbetaling in de loop van het vorig jaar heeft gestaakt. Maar ook zij heeft over het derde kwartaal betere cijfers gepubliceerd en men kan wel zeggen dat het AKU-concern over zijn dieptepunt heen is. Tenslotte ls, na aftrek van de belastingen, ditmaal een netto-winst behaald van 9.6 miljoen gulden tegen 3.6 miljoen gulden in het eerste en eveneens 3.6 miljoen gulden in het tweede kwartaal, waardoor de netto winst voor drie kwartalen op 16.3 miljoen gulden uitkomt tegen 13.5 miljoen gulden in die maanden van het vorig jaar. Daar Advertentie Blijkens de verkorte balans van de Ne- derlandsche Bank per 13 oktober werd 32,6 miljoen aan de netto deviezenreser ve toegevoegd. Hierdoor werd een nieuw hoogtepunt bereikt. Goud- en deviezen te zamen stegen van 5039,2 miljoen tot 5071,8 miljoen. Het goud bleef onveran derd. De convertibele deviezen vermeer derden van 842,4 miljoen tot 848,2 mil joen. De banken kregen behalve de mid delen ten gevolge van de deviezenaanwas nog een aanzienlijke versterking door te rugkerende bankbiljetten ad 68.8 mil joen, waardoor de bankbiljettencirculatie daalde van 4134,6 miljoen tot 4065,7 miljoen. Bovendien werd de geldmarkt nog ver ruimd door de verkoop van i 31 miljoen schatkistpapier aan de Nederlandsche Bank. In de laatste twee weken is op de ze manier ruim 74 miljoen nieuw geld in de markt gekomen. Hiertegenover stond een betrekkelijk laag bedrag, dat in het betalingsverkeer met het rijk aan deze moest worden overgemaakt. Dit beliep 28 miljoen. Na aflossing van 8,6 mil joen dure voorschotten, bleek het saldo van de banken te zijn gestegen van f 486 miljoen tot 582 miljoen. De banken ble ven hierdoor ruim boven hun verplichte kasreserve van 500 miljoen. Hieruit blijkt dat de meeste banken een behoorlijk sal do hebben, maar gezien het hoge bedrag der resterende voorschotten, namelijk f 52,7 miljoen, moeten er ook nog instel lingen zijn, welke een beroep op de hulp van de centrale bank hebben moeten doen. Het saldo van de schatkist is gestegen van 558.5 miljoen tot 586,6 miljoen. In de afgelopen week verviel niet meer dan 27 miljoen schatkistpapier maar er moest ook ongeveer f 60 miljoen melkgeld worden uitgekeerd. De inkomsten uit be lastingbetaling zijn nog altijd aanzienlijk, maar nemen enigszins in omvang af. Op de geldmarkt heerst altijd nog een krap te, maar gezien het saldo der banken hoopt men, dat binnenkort een verruiming optreedt. De daggeldrente bleef op 2lU per cent gehandhaafd. Het Engelse overschot Het overschot op de handels- en betalingsbalans van Engeland met de overige wereld heeft voor de periode van 12 maanden, die in juli afliep, de recbrdomvang van 483 miljoen pond sterling be reikt. zo is te Londen officieel bekendgemaakt. Het lopende overschot voor januari tot en met juni van dit jaar beliep 334 miljoen pond sterling tegen 118 miljoen pond sterling voor de overeen komstige periode van het vorige jaar, zo wordt in een regeringswitboek meegedeeld. Krediet voor Israel Israel zal een lening van 3 miljoen dollar van de Export-Import. Bank krijgen voor de aankoop van uitrusting voor de produktie van pulp en papier. Door het krediet van de Amerikaanse bank zal de American-Israeli Paper Mills Ltd. in staat zijn een uiforeidingspfögramma uit te voe ren, waarbij een pulpfabriek gebouwd en een bestaande papierfabriek uitgebreid zal worden. het gehele jaar 1957 niet meer dan 17.4 mil joen gulden heeft opgeleverd, behoeft er niet aan te worden getwijfeld of de resul taten van het lopende jaar zullen die van zijn voorganger aanmerkelijk overtreffen. Twee hoofdingenieurs van het Japanse Mitsubishi Concern, de heren Sueda en Tkinoshita brengen tot 18 oktober in verband met een belangrijk orderpakket een bezoek aan de Scheepsschroeven- gieterij van Lips n.v. te Drunen. Ook zal over een mogelijke vorm van samenwer king tussen Lips n.v. en het Japanse Mit subishi iconcern worden overlegd. De con tacten met dit Japans concern zijn gelegd gedurende de recente bezoeken aan Japan van de president-directeur van de Scheepsschroevengieterij de heer M. Lips. Vooruitlopend op een nieuwe campagne om het Nederlandse exportprodukt op buitenlandse markten te bevorderen heeft de Nederlandse Kamer van Koophandel in de Verenigde Staten te New York een nieuw maandblad, Netherlands-American Trade, in het leven geroepen, dat beoogt bestaande handelskanalen voor het Neder landse fabrikaat in Amerika te verbreden en nieuwe tc openen. Het initiatief hiertoe is genomen door de heer L. M. Reuvers te New York, die korte tijd geleden tot voorzitter van de Kamer is benoemd. In het openingsartikel van het nieuwe maandblad definieert de heer Reuvers de taak van Netherlands- American Trade: „Dit blad beoogt de feite lijke voorlichting te verschaffen, de be langstelling te prikkelen, het enthousiasme aan te wakkeren en het advies te geven waarmee commerciële belangen in de V.S. in de praktijk zijn gediend". Met ingang van gisteren is invoer in Bel gië en tomaten uit Nederland weer toege staan. De sorteringen A. B en C mogen nu worden uitgevoerd. Wanneer de veilings- prijs voor deze sorteringen mocht dalen beneden het met de minimum-importprijs corresponderende niveau, zal een heffing worden opgelegd. Door zware concurrentie van Italië, Spanje en vooral België, krijgt de Neder landse druivenexport steeds minder kans in de Skandinavische landen en Enge land. De Belgische druiventêlers ontvan gen van hun regering een subsidie van 10 franc per kilogram geëxporteerde drui ven. Dit vinden de Nederlandse telers oneerlijk, daar hierdoor de Belgische druif aanzienlijk goedkoper kan worden aange boden. flet produktschap voor Groenten en Fruit heeft zich over deze kwestie tot minister Vondeling gewend. De n.v. Exploitatiemaatschappij Carré te Amsterdam boekte over 1957 een saldo bedrijfsrekening van f 54.230 (v.j. 47.558). Na interest, afschrijvingen en belastingen resteert een winstsaldo van 21.000 17.500). Voorgesteld wordt een dividend van 6 percent (5 percent). Het theater werd in het afgelopen boek jaar door 410.823 (v.j. 408.227) betalende bezoekers bezocht. De belangstelling van buiten Amsterdam is nog steeds groeien de. Voorzover het ingrijpender reparaties en verbouwingen betrof, kon de vennoot schap, niet geheel het tempo Volgen van theaters, die een andere financiële basis hebben voor hun exploitatie. Een beleggingsaandeel dat het gehele gebied van de snelgroeiende atoomindustrie bestrijkt. Het zojuist ln <3« Ned. taal verschenen Jaarverslag Is verkrijgbaar bij uw effectenhandelaar of bü D. W. Brand, Keizersgracht 215, Amsterdam-C. Koers 6, overeenkomende met ca f 228.- Per certificaat van 10 aandelen. De materiële schade, ontstaan door de in juni uitgebroken brand bij de Apel doornse Nettenfabriek Von Zeppelin en Co n. v., is thans volledig en tot grote tevre denheid afgewikkeld. De middelen van de uitkering zijn voldoende voor de bouw en voor het herstel van de schade. Dit ver klaarde de voorzitter, ir. A. J. van Brero, in de drukbezochte jaarvergadering. Op vragen van aandeelhouders werd van bestuurszijde meegedeeld, dat de ont wikkeling thans niet slecht is. „We staan er nu aanmerkelijk beter voor dan vier a vijf jaar geleden en zien de tijd naderen, dat aan het verzoek tot hervatting van het dividend kan worden voldaan". De voor zitter onderstreepte, dat echter eerst het bedrijf gezond moet worden gemaakt. De directeur, mr. T. Vroom, wees er echter op dat men voorzichtig moet zijn met dividendverwachtingen voor de na bije toekomst. Het bedrijf heeft nog altijd een bankschuld en deze schuld zal wel licht nog groter worden. Bovendien zal in de komende jaren een deel van de winst worden afgeroomd door de fiscus. De jaarstukken werden goedgekeurd. De voorzitter deelde nog mee dat de finan ciële mogelijkheden zijn beperkt en uiter aard een rol spelen bij het aanschaffen van nieuwe machines. De Amsterdam- sche Bank treedt niet meer op als krediet gever van het bedrijf. „Deze taak is nu ge concentreerd bij de Nederlandse Handel Maatschappij; dit betekent echter niet een vermindering van kredietmogelijkhe- den". Op het ogenblik is het bedrijf nog niet geheel bezet. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in september 1958 1.167 miljoen (vorige maand 1.063 miljoen), terwijl voor een waarde van 1.150 miljoen (vorige maand 950 miljoen) werd ingevoerd. Hel dekkingspercentage bedroeg 99 (vorige maand 89). De invoer is in september 1958 ten op zichte van de overeenkomstige maand van het voorafgaande jaar met 14 miljoen, de uitvoer echter met 88 miljoen toege nomen. De grotere stijging van de uitvoer deed het dekkingspercentage oplopen met 7 punten. Het maandgemiddelde januari september 1958 geeft ten opzichte van dat van 1957 bij de invoer een aanzienlijke daling te zien namelijk 203 miljoen, bij de uitvoer echter een stijging van 33 mil joen. In deze periode werd 88 percent van de invoer door uitvoer gedekt. Het invoer- saldo steeg in september 1958 met 17 mil joen en bedraagt sinds het begin, van het jaar;/ 1.168 milj&en, dat is 7-.2.1.23. miljp.ep minder dan in hét overeénkomèhdViijdvak van het voorafgaande jaar. Het algemene bestuur van de Neder landse Organisatie voor Internationale Bijstand, de NOVIB, heeft besloten de ac ties voor de inzameling van gelden te con centreren op twee punten, namelijk de stichting van een lagere technische school in Griekenland tot een bedrag van 130.000 gulden, en de stichting van een centrum voor veeteeltverbetering in de Soedan tot een bedrag van 400.000 gulden. De NOVIB heeft reeds contact opgenomen met de Griekse autoriteiten. Een deskundige van de Verenigde Naties zal de plannen voor de bouw van de school voorbereiden. Van de 130.000 gulden zal een bedrag van 9000 gulden worden uitgetrokken voor de aan leg van een pijpleiding in de plaats Elafo- chori ten behoeve van de veeteelt in die streek. De uitrusting voor de school wordt geschonken door de. Verenigde Naties. Het ontwerp van het gebouw zal worden gemaakt door een Nederlander en ook de leiding zal de eerste jaren in Nederland se handen zijn. Voor het project in de Soedan hoopt men eind volgend jaar de installaties gereed te hebben. In de volgende jaren zullen de gebouwen worden voltooid. De provincies Overijsel, Friesland en Drente hebben toe gezegd de koestal en het melkgebouw voor hun rekening te nemen. Rotterdam zal voor de waterinstallatie zorgen en Amsterdam en Noordholland voor het slachthuis, de demonstratieruimte, een opslagplaats voor veevoeder en woningen van het per soneel. De Argentijnse staatsoliemaatschappij heeft met de^Ferrostaal A.G. te Essen, de handelsmaatschappij van het Gutehoff- nungshütte-concern, een overeenkomst ge tekend, welke het op krediet verschaffen van leveranties inhoudt door Ferrostaal en andere belanghebbende Duitse en buiten landse ondernemingen in het kader van de Argentijnse olieplannen tot een totaal be drag van 150 miljoen dollar. De Argentijnse Staatsoliemaatschappij heeft bekend gemaakt, dat er te Washing ton met een groep Amerikaanse onderne mingen een contract zal worden gesloten, dat voorziet in investeringen ten bedrage van 700 miljoen dollar in de Argentijnse olie-industrie. Deze groep zal een gasbuis leiding van Patagonië naar Buenos Aires aanleggen, 4.000 olieputten in zes jaren tijds boren en een fabriek bouwen voor de vervaardiging van olieboormaterieel. Ter gelegenheid van het koperen jubi leum van de Wegenwacht heeft de ANWB- directeur de heer H. Rienstra het hoofd van de Wegenwacht, de heer G. van Leeu wen, en hoofdinspecteur A. J. M. Mosheuvel hartelijk gehuldigd met hun succesrijke arbeid. In twaalfeneenhalf jaar is het korps De Wegenwacht van de A.N.VJ.B., die twaalfeneenhalf jaar bestaat, krijgt „gestroomlijnde" motoren, die meer be scherming bieden aan de „gele rijders als deze er- in weer en wind op uit ■trekken om gestrande automobilisten te hulp te komen. wegenwachters gegroeid van een dozijn tot 196 man met inbegrip van een hoofdinspec teur en tien inspecteurs, behalve het garage-personeel. Tweehonderd motoren met zijspan staan thans ter beschikking alsmede inspectiewagens, die voor een groot deel geschikt zijn voor gewonden- vervoer. Aan meer dan een miljoen weggebrui kers is in twaalfeneenhalf jaar hulp ver leend. Daarbij waren 40.000 buitenlanders Tn 17.500 gevallen werd eerste hulp aan gewonden verleend, 1111 autobranden wer den geblust en bovendien werden 110-000 keer persoonlijke diensten verleend. Bo vendien werden drenkelingen gered, vlieg tuigen gestart en assistentie verleend bij bevallingen, boerderijbranden. bosbranden, jacht OP losgebroken vee. opsporing van vermiste kinderen en gestolen auto's. Het ledental van de WW is thans 255.000 waarvan 4000 seizoenleden-bromfietsers Vier wegenwachten hebben bij het uit oefenen van hun taak het leven verloren Een net. van 600 telefoonposten langs de wegen helpt, automobilist en Wegenwacht tijdig hulp te vragen of te verlenen. In het. volgende toeristenseizoen zullen van mei tot september volledige wegen wacht-zondagsdiénsten worden ingevoerd op de routes Amsterdam-Utrecht-Arnhem. Amsterdam-Haarlem-Zandvoort, Amster dam-Den Haag-Rotterdam-Breda-Grens. Den Haag-Utrecht-Den Bosch. Arnhem- Zutfen-Hengelo. Groningen-Assen-Zwolle. Nijmegen-Maastricht en op de Zuiderzee straatweg. Binnenkort zal worden overgegaan tot het uitbreiden van de weeenwachtavond- diensten ('s winters tot half elf, 's zomers tot elf uur) Dit geldt voor de trajecten Rotterdam-Brerla-Grens en Arnhem-Nij- megen. 66. Nadat Minister Troost had voorge steld om de boete te betalen, zat de koning een poosje stil na te denken en het was duidelijk, dat hij er geen zin in had. „Twintig miljoen dukaten is veel geld", zei hij tenslotte, „en bovendien strookt het niet met mijn waardigheid om een boete te betalen aan ene Professor Knutselma!" „Maar laten we toch vooral één ding niet vergeten, Sire", sprak de minister haastig. „Als die personen met hun plop-machine er zin in krijgen, dan ploppen ze eenvou dig dl ons geld weg en waar zijn we dan! Nee het is zuiniger om hun die twintig miljoen maar te geven! Dan kun nen we later nog weer verder zien!" „Nou goed dan", zuchtte de koning, die ver der ook niets meer kon verzinnen. En zo kwam het, dat Professor Knutselma en Jo ris Goedbloed even later door de radio de mededeling hoorden, ivaar ze al zo lang op gewacht hadden. „De koning zal u voor deze maal uw zin geven", zo klonk het, „en de boete zal dus op de voorge schreven wijze worden voldaan!" De vreugde straalde Joris van het gelaat, maar de professor wist nog niet zeker of hij nu blij moest zijn of niet. „Is dit nu wat we bedoelen?" vroeg hij aarzelend. „Betekent dit nu, dat ik erkend wordt als een beroemd genie?" „Wis, en stellig, hoog geleerde!" kreet Joris. „Wie er in slaagt om de regering twintig miljoen lichter te maken, is zowel beroemd als geniaal!" Inplaats van de protestoptocht, die het „Actie-comité 37" in Amsterdam zou hou den, maar die door de burgemeester werd verboden, heeft dit comité in de kleine zaal van het Concertgebouw een vergade ring gehouden, waarin zes sprekers hun afkeuring hebben te kennen gegeven over het besluit om de 37 uit Indonesië afkom stige verstekelingen naar hun land terug te sturen. De heer P. Koop, voorzitter van de afde ling Amsterdam van het Veteranen Le gioen Nederland, betoogde dat de 37 ver stekelingen. die thans aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" op de terug weg zijn naar Indonesië, na hun aankomst voortdurend in levensgevaar zullen zijn. Hij vond de uitwijzing van deze personen, die enige tijd op „De Kruisberg" nabij Doetinchem hebben vertoefd, lijnrecht in strijd met de Nederlandse mentaliteit. Mevrouw T. Koster, presidente van de jongerengroep „De Jonge Leeuwen", keerde zich eveneens tegen het uitwij- zingsbesluit van de minister van Justitie. In heftige bewoordingen richtte zij zich tot de ruim honderd aanwezigen, toen zij opmerkte „dat de minister de plaats waar toe hij gekozen is, niet waard zou zijn als het genomen besluit gebaseerd was op zijn opvatting van recht en democratie." Namens de stichting „Door de Eeuwen Trouw" sprak de heer W. de Vries. Hij be toogde dat er in tegenstelling tot wat de minister had gezegd, wel degelijk een bin ding bestaat tussen de uitgewezen verste kelingen en Nederland. Velen zijn Indi sche Nederlanders. Hij hoopte dat de mi nister alsnog bereid zou zijn een oplossing te vinden om de 37 personen van het ge vaar, dat hun zijns inziens in Indonesië te wachten staat, te redden. Vervolgens spraken nog de heer F. F. Kaya namens de Molukse jongeren en de heer H. Tromp, voorzitter van de Amster damse Bond van Oud-B.S.'ers. Laatstge noemde vergeleek de methode waarop de verstekelingen van „De Kruisberg" naai de „Johan van Oldenbarnevelt" waren ge bracht met nazimethoden uit de oorlog. Tot slot sprak ir. J. A. Manusama, van de republiek der Zuid-Molukken zijn afkeu ring uit over de terugzending der 37 ver stekelingen. Er werd een telegram verzonden aan de minister van Justitie, waarin met klem werd geprotesteeerd tegen diens beslis sing. Voor de Alkmaarse rechtbank heeft te rechtgestaan de 38-jarige J. S. uit Oude Niedorp, die daar sinds 1946 gemeente ontvanger is geweest. Hem was verduis tering ten nadele van de gemeente Oude Niedorp van 8000 en ten nadele van de r.k. Gezinszorg, waarvan hij secretaris- penningmeester' was, van 7800 ten laste gelegd. Bij onderzoek door het bureau van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten bleek dat de ontvanger met mandaten knoeide en ook valsheid in geschrifte had gepleegd. De officier van Justitie eiste een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de sedert 24 mei in voorarrest door gebrachte hechtenis. De verdediger, mr F. Zeiler, betoogde dat zijn cliënt door zijn snelle carrière de verhouding tussen te ring en nering uit het oog had verloren Verdachte wil het verduisterde bedrag aanzuiveren. Hij is voor leraar Engels gaan studeren. Pleiter vroeg een gedeel telijk voorwaardelijke straf. Óp 28 oktober zal de rechtbank uitspraak doen. Advertentie Neem toch ABDIJ SIROOP. Die zuivert Uw luchtwegen snel en grondig. Ik heb altijd een fles in huis. 'AKKER SIROOP Australiëmaker. Sir Douglas Mawson een beroemd Australisch geleerde en zuid- poolv.orser, is heden overleden. Tussen 1907 en 1931 heeft hij drie reizen naar het zuidpoolgebied gemaakt. Hij heeft naar mineralen gezocht en hielp Australisch gebied maken van een groot deel van Antarctica. Geen wet. In Japan hebben zich een aan tal ongeregeldheden voorgedaan in verband met de voorbereidingen voor een wet, die de politie meer bevoegdhe den zou geven. Stevig gebouwde mannen van de socialistische knokploeg, het „actie-korps", drongen dinsdag de zaal binnen, waar een parlementscommis sie de wet voorbereidt, en verhinder den de parlementariërs binnen te ko men. De wet was bedoeld ter bestrij ding van studentenrelletjes en jeugd misdadigheid. Veldtocht. President Eisenhower vertrekt vrijdag uit Washington voor een tocht van bijna 10.000 km. door de Verenig de Staten om met redevoeringen steun te verlenen aan de republikeinse kandi daten voor de Congresverkiezingen op 4 november. Voor het eerst zal de Ame rikaanse president op een politieke veldtocht daarbij ook gebruikmaken van hefschroefvliegtuigen. Opzeggen. De Griekse liberale partij heeft aan de Griekse regering de eis gesteld, óf af te treden of Griekenlands lid maatschap van de NAVO op te zeggen. Personeel. Naast 136 Engelsen en 80 Fran sen zijn 22 Nederlanders werkzaam op het secretariaat van de UNO, aldus blijkt uit een in New York gepubliceerd overzicht. Het aantal Westeuropeanen, dat aan het secretariaat is verbonden, daalde het afgelopen jaar van 409 tot 393. Verhoudingsgewijs nemen Ameri kanen de grootste plaats in onder het UNO-personeel. Van de 1.236 leden van het secretariaat zijn namelijk 336 af komstig uit de Verenigde Staten. Monumenten. Tijdens een industrieel con gres in Torquay heeft de Britse minis ter van Transport, Watkinson, ver klaard dat. genationaliseerde industrie- en „als monumenten van de nutteloos heid der nationalisatie en als vormen van exploitatie in de tweede helft van de twintigste eeuw" zullen blijven voortleven. Moet wel. In 1935, toen hij nog premier van Pruisen was, heeft Göring bevel gegeven de gevangenen in de concen tratiekampen af te ranselen, zo heeft Gustav Sorge, een der beklaagden op het proces dat te Bonn wordt gevoerd, gezegd. Op de vraag of hij er nooit bij stil had gestaan dat Görings bevel wel eens misdadig kon zijn geweest, ant woordde de 47-jarige Sorge: „Als je hoogste superieur iets beveelt, moet dit wel juist zijn". Enkele reisjes. Tijdens het verblijf van het Poolse toeristenschip „Mazowsze" tè Kopenhagen zijn weer vijf Polen ge vlucht. Het schip is 's avonds weer ver trokken. Tijdens de pleziervaarten van de „Mazowsze" op de Oostzee geduren de de afgelopen zomer zijn gemiddeld telkens tien percent van de passagiers bij elk bezoek aan Kopenhagen achter-- gebleven, en nóg meer in Stockholm. Bolleboosjes. Bij experimenten in de Is raëlische Negeb met achttien nieuwe variëteiten van uit Nederland ingevoer de gladiolenbollen zijn goede resulta ten bereikt. Verstomd. De Russische premier Kroesjt- sjev, heeft maandag te Stawropol in Zuid-Rusland een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde dat de hele we reld verstomd zal staan, wanneer de cijfers over de ontwikkeling van de so cialistische economie in het komende zevenjarenplan voor dit Kaukasische gebied bekend zullen worden. Hakenkruis. In verband met de bomaan slag op de synagoge van Atlanta, Ver enigde Staten, zijn vijf personen gear resteerd. Zij maakten deel uit van een groep, "the de afgelopen maanden vijf synagogen en kerken, die door negers werden bezocht heeft opgeblazen. In de woning van een der verdachten werd een groot hakenkruis aangetroffen. Cultusje. Brigadegeneraal Petrov, de lei der van de Sovjetrussische militaire muziek, is wegens „eigen persoonscul- tus" van zijn functie ontheven, aldus meldt de „Rode Ster", het orgaan van het ministerie van Defensie. Petrov be ijverde zich al te zeer zijn eigen compo- sities^n die van zijn zoon door de ka pellen te laten uitvoeren, aldus het blad. In de omgeving van IJsland bevindt zich een samengesteld lagedrukgebied, terwijl een hogedrukgebied ten noorden van de Azoren wordt aangetroffen. Tussen de beide druksystemen in staat over de gehele breedte van de oceaan een sterke weste lijke luchtstroming. In deze stroming be woog zich een kleine storing via de Noordzee in de richting van Denemarken. Deze deed vannacht de wind in ons land in korte tijd flink toenemen. Tegelijker tijd werd een met de storing samenhan gend koufront in snel tempo over ons land gevoerd. Dit ging plaatselijk met wat regen gepaard. Na de frontpassage stroomde dro gere lucht het land binnen, waarin van daag opklaringen voorkwamen. Ook mor gen duurt de aanvoer van polaire lucht voort. Mogelijk zal deze lucht in het noor den van het land hier en daar aanleiding kunnen geven tot een bui. maar daarnaasï zullen er ook flinke opklaringen zijn. De temperatuur handhaaft zich op ongeveer hetzelfde peil. Er blijft vooral in het noor den van het land nog vrij veel wind. Donderdag 16 oktober Zon op 7.05 uur, onder 17.46 uur. Maan op 11.30 uur, onder 20.27 uur. Maanstanden 19 oktober 15.07 uur eerste kwartier. 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water ln IJmuiden Donderdag 16 oktober Hoog water 5.44 en 18.04 uur. Laag water 1.32 en 13.46 uur. Het hoog en^ laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WERKRAPPORTEN Tempera turen: buiten- M land maxima van giste- c ren. Binnenland heden '3 a 7 uur. Neerslag, laatste j-o 24 uur. >'2 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde' Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Garmisch P. Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers zwaar bew. wnw zwaar bew. nw licht bew. nw licht bew. w licht bew. wnw licht bew. wnw licht bew. wnw licht bew. w geheel bew. mist regen regen onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. regen geheel bew. motregen mist onbewolkt regen motregen regen geheel bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. regen licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist nno ono no zw w w wnw wnw w w nw Ono nw zw zw wzw wzw nnw ono w windst. no no windst. windst. wzw 13 13 13 11 11 11 11 13 4 13 11 12 14 17 14 15 13 19 19 11 17 13 15 12 13 12 12 17 13 23 22 25 26 0,2 0,1 0 0,6 0,5 0,3 0,1 1 0,2 0 0,1 7 1 0 0 0,2 1 0,5 0,1 9 0 1 1 5 0,2 0,4 0 3 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2