Auëustin Lesaöe hoort ?n stem DE in de pijp! Chefa rine „4 Conferentie van boterproducerende en boter-importerende landen Succes van BOAC met Comets overschaduwd door staking 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Van dag tot dag KRELAGE GARAGE r j Moskou en Peking Haar vliegtuigen blijven hulpeloos aan de grond Bom voor Nederlandse bisschop in Ghana IN NOVEMBER TE CREMONA „Tunesië hoopte, dat Liga zou veranderen" UNO-fonds voor onder ontwikkelde gebieden Gevangenisstraf en boete geëist tegen Fran^oise Sagan Ontredderd jacht naar Terschelling gesleept 0p de '^raatótcel Verstoorde rust... maar. COOPVAERT - ^"Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: STROMAN WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 Ofschoon de begrijpelijke neiging van het Westen de interne spanningen in de communistische wereld te overdrijven, in dit opzicht tot voorzichtigheid maant, schijnt men toch wel als juist te mogen aannemen dat Moskou ongerust begint te worden over de grote mate van zelfstan digheid, die door China aan de dag wordt gelegd. De tijd is voorbij dat China zich als een gehoorzaam satelliet van de Sov jet-Unie gedroeg; het begint hoe langer hoe zelfbewuster en driester op te treden en bepaalt volkomen onafhankelijk zijn eigen koers. Vooral in de kleine satellietlanden doet het zich gelden, zoals uit allerlei inciden ten en ontwikkelingen blijkt. Enige tijd ge leden bijvoorbeeld liet de Chinese gezant in Belgrado, zoals men zich zal herinneren, een anti-Joegoslavisch geschrift onder de binnen- en buitenlandse journalisten ver delen. Toen de regering van Tito daartegen protesteerde, verklaarde de gezant dat China zich door niemand de wet laat voor schrijven in de strijd tegen het revisio nisme. Aan zulk een vergrijp tegen het gastrecht had zelfs Moskou zich niet schul dig gemaakt. In Hongarije was Kadar tot voor kort nog geheel overgeleverd aan de willekeur van het Kremlin, hetgeen tot gevolg had dat hij als premier moest aftreden. Maar nu verwacht men een versterking van 't sta linisme in Hongarije, omdat China dit on dersteunt. In Bulgarije zat tijdens de vie ring van de communistische machtsover name in dat land de felste Bulgaarse stali nist. Tsjerwenkov, ostentatief naast Mao Tse Toeng op de eretribune. Anderzijds is het toch ook weer aan dc morele steun van Peking toe te schrijven dat Polen zich een tamelijk grote vrijheid ten aanzien van Moskou kan veroorloven. Zolang Gomoelka zeker is van Mao's steun, zal hij zich kunnen handhaven ondanks Moskou's wantrouwen jegens hem. Hij wordt zelfs binnenkort in de Sovjet-Un'e verwacht echter niet als een kleine functionaris die verslag moet komen uit brengen, maar als een hooggeplaatst gast In dit verband is het ook niet van belang ontbloot dat het juist de Chinese ambas sadeur in Warschau is, die de onderhande lingen met zijn Amerikaanse collega over de kwestie Formosa voert. Overal in de satellietlanden treedt China steeds meer op als de grote communis tische wereldmogendheid en eist het een bijzondere behandeling, zoals die vroeger alleen de Sovjet-Unie ten deel viel. Toen kort geleden de Chinese gezant in( Sofia met zijn wagen de auto van de Bulgaarse premier wilde passeren en daarbij door de verkeerspolitie werd gehinderd, pro testeerde de diplomaat daartegen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken! In regeringskringen te Belgrado wordt d^ mogelijkheid van een conflict tussen Pe king en Moskou in de nabije toekomst ze^r reëel geacht. Daar China aan overbevol king lijdt, heeft het herhaaldelijk getracht tienduizenden arme boeren naar Siberië af te schuiven, hetgeen door de Sovjet Unie werd geweigerd. Ook heeft het in grijpen van Moskou een poging van Pe king helpen verijdelen om een miljoen Chinezen naar Mongolië te laten emigre ren; de Sovjet-Unie vreesde namelijk dat een dergelijke infiltratie later zou kunnen worden uitgespeeld als voorwendsel voor het proclameren van „verworven rechten". In dit licht gezien is het begrijpelijk dat het Kremlin een steeds meer gereser veerde houding aanneemt inzake het ge schil om Formosa, want als het commu nistische China het huidige diplomatieke :pel zou weten te winnen, zou het Chinese zelfbewustzijn wel eens zó sterk kunnen worden dat de drang naar expansie even eens groter wordt. Dit vervult Moskou van begrijpelijke zorg en daarom streeft het - 'ij het om andere redenen hetzelfde doel na als de Verenigde Staten: lokali- ering en vreedzame oplossing van dit waagstuk. Advertentie O» NSU-auto «Is tcr«cMbron 600cc luchtgekoeld* «lorlabtmotor. dut uiHaatg«pruM#l xoalt bi» aan ♦air»! Do bovenliggend* nokkena» word! door drijfstangen aangedreven. Da unieke mo'orconstructie (NSU-pa- tent) geeft de PRINZ-vnotor een relatief Koog vermogen (20 PK) «n een grot# betrouwbaarheid. Een uitgebreide technuehe folder wordt U op verzoek gaarne toe gezonden door Uw PRINZ-dealer of de importeur. IMPORT FIRMA VAN OORSCHOT ROTTERDAM $fd automobielen LONDEN (UPI) De „National Joint Council for Civil Air Transport", waarin vertegenwoordigers van vakbonden werk gevers en hel ministerie van Luchtvaart zitting hebben, heeft zich tegen de staking van 4.000 man onderhoudspersoneel van de British Overseas Airways Corporation uitgesproken. John Matthews, die in de raad de vakbondsdelegatie leidt, bepleit te hervatting van het werk in afwachting van onderhandelingen tussen de directie van de B.O.A.C. en de vakbonden. De staking, dinsdag ontstaan naar aan leiding van de weigering overwerk te ver richten alvorens bepaalde looneisen zijn ingewilligd, kost de Britse belastingbeta lers ongeveer 100.000 pond sterling (on geveer een miljoen gulden) per dag. Men vreest, bovendien, dat de staking nadelige gevolgen op lange termijn zal hebben, wanneer zij nog langer aanhoudt. Het voordeel, dat door het snelle openen van een dienst met straalvliegtuigen over de Atlantische Oceaan werd verkregen, dreigt verloren te gaan: dinsdag moesten 212 passagiers, die voor een vlucht New- York-Londen bij de B.O.A.C. hadden ge boekt zich tot de Pan American wendden, die hen met drie extra-toestellen naar hun bestemming bracht. De meeste vliegtuigen van de maat schappij kunnen niet opstijgen. Het ziet er naar uit, dat van een dagelijkse „Comet"- dienst per 14 november niets komt. Er wordt voorts gemompeld, dat de machi nes van andere maatschappijen, die de B.O.A.C. pogen te helpen, geboycot zullen worden. De staking begon met driehonderd man van een nachtploeg, die vertoornd waren over het ontslag van vijf monteurs, die weigerden overuren te maken, zulks omdat het personeel weigert overuren te maken zolang een bepaalde looneis niet is inge willigd. De staking sloeg later over naar het gehele onderhoudspersoneel. ACCRA (Reuter) Krobo Edoesei, ue minister van Binnenlandse Zaken van Ghana, heeft de politie opdracht gegeven de woning van de Nederlandse r.-k. bis schop van Koemassie, mgr. A. van der Bronk, te bewaken, nadat er zaterdag een dynamietaanslag was gepleegd op de bis schop. Kort nadat de bisschop zaterdag van een bezoek aan Accra in zijn woning was teruggekeerd, ontplofte er in een hoek van zijn privé-kapel een metalen buis met dynamiet. De bisschop werd niet gewond. Bepaalde elementen van het r.-k. volks deel van Asjanti. het deel van Ghana, waar de bisschop woont, willen een negerbis schop hebben. B.O.A.C. ontkent, dat de betrokken vijf monteurs ontslagen zijn, ze kregen alleen de waarschuwing dat ze ontslagen zouden worden indien ze niet, overeenkomstig hun arbeidscontract, overuren wilden maken. Vóórdat de ontslagen gegeven werden, staakte men reeds, aldus de directie. Dinsdagavond lagen de hangars van de B.O.A.C. vrijwel stil en verlaten. Er wa ren kleine ploegen, die „model" werkten. Uit alle windstreken arriveerden B.O.A.C. machines, zij taxiëden binnen maar nie mand stak er een hand naar uit. Dins dagavond waren er 1.200 passagiers, die van de staking last ondervonden. De P.A.A. heeft aangeboden twee machines in char ter te geven, en bovendien beschikbare plaatsen in de machines, die Prestwick aandoen, voor B.O.A.C.-passagiers aan te wijzen. (Reuter) Toestellen, die nog onderweg waren, kregen opdracht op de vliegvelden, die zij het laatst aangedaan hébben, te blijven. De B.O.A.C. heeft vliegtuigen moe ten huren om passagiers uit New York, Tokio en Sydney, die op Shannon en in Zürich zijn gestrand, op te halen. Ook de straalvliegtuigen van het type Comet IV moeten op de grond blijven. De Globemastersvan BOAC staan op de achtergrond niet alleen op deze foto, maar ook in de argumenteringen der vierduizend stakende onderhouds- employé's van deze luchtvaartmaat schappijEr was reeds lang een con flict over de overwerklonen, maar het kwam in de wedijver met de Ameri kanen om de eerste transatlantische straalvluchten voor passagiers nog niet tot een uitbarsting. Nu het zover is kan zelfs geen ministeriëel pleidooi er iets aan veranderen. Advertentie 19 Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 1 De gedelegeerden van de drie centrale landbouworganisaties hebben zeer tevreden de tiendaagse conferentie van de International^ Federatie van Agrarische Producenten te Brussel verlaten. Bij acclamatie is mr. B. J. Biesheuvel, secretaris van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond, A.R.-lid van de Tweede Kamer en lid van een aantal Europese colleges, tot vice-voorzitter van de machtige internationale boererorgani- satie gekozen. Voorzitter werd de Amerikaan James Patton van de National Farmers Union. De IFAP, die meer dan dertig nationale organisaties van vijf continenten om vat, heeft te Brussel een aantal besluiten genomen inzake de te volgen beleidslijn voor landbouwoverschotten en in- en uitvoermogelijkheden. Een der belangrijke punten was het be sluit, begin november te Cremona een con ferentie van boterproducerende en boter- importerende landen byeen te roepen. De IFAP als raadgevend orgaan van de Ver enigde Naties en de FAO enerzijds, de C.E.A., de Confederatie van Europese Agrarische Organisaties, anderzijds, berei den deze conferentie voor. Men heeft zich in Brussel gerealiseerd, dat sinds de prijsdaling met 35 percent in mei van de botermarkt ernstige gevaren voor dumping, discriminatie en dergelijke gaan optreden. Zoals Engeland, Nederland, Denemarken en Zweden een niet-officiële, maar wel effectieve bacon-marktregeling realiseerden, waardoor stabielere prijzen voor producenten en gebruikers werden bereikt, zo wil men met medewerking van Nieuw-Zeeland komen tot een marktrege- lende overeenkomst in een veel breder verband. Men hoopt, dat ook de Duitse boerenorganisaties aan de verwezenlijking van dit plan zullen meewerken. Men heeft zich uitgesproken tegen stan daardisering van melk met een laag vet percentage. De boerenorganisaties waren van oordeel, dat zuivelsteun in geen enkel land de internationale handel mag versto ren en dat de in producentenlanden afge zette boter hetzelfde prijspeil moet hebben als exportboter. Er zal naar wegen moeten worden gezocht om in thans nog onder voede landen botervet zonder schade voor de wereldmarkt af te zetten om mede hier door langzamerhand een vraag naar zuivel- produkten in deze zich ontwikkelende lan den op te bouwen. TUNIS (Reuter) De Tunesische mi nister van Buitenlandse zaken, dr. Sadok Mokkadem, heeft dinsdag gezegd, dat Tu nesië op het ogenblik overweegt of het wel of niet de diplomatieke bedekkingen met de Verenigde Arabische Republiek zal verbreken. Hij beantwoordde vragen op een pers conferentie over de spanning tussen Tu nesië en de V.A.R. nadat de Tunesische afgevaardigde op een bijeenkomst van de Arabische Liga had gezegd, dat de V.A.R. zich met de binnenlandse zaken van de andere leden van de Liga bemoeit. Mokkadem zei nog, dat Tunesië tot de Liga was toegetreden omdat de regering dacht, dat er veranderingen in de organi satie zouden kunnen komen na de Iraak- se opstand van juli. Tunesië zou lid blij ven maar niet vertegenwoordigd zijn in de huidige bijeenkomst van de Liga. Tu nesië had de liga de kwestie van inmen ging van een lid in de zaken van een an der lid voorgelegd, aldus Mokkadem. De Liga zou de kwestie moeten regelen. Als zij dat niet deed zou Tunesië zijn stand punt kunnen herzien, zo zei hij. CAIRO (Reuter) De raad van de Arabische Liga heeft dinsdag een resolu tie aangenomen, waarin er bij de Arabi sche landen op wordt aangedrongen de „onderdrukkingsmaatregelen" van de Franse regering tegen de Algerijnen in West-Europa met diplomatieke middelen te bestrijden. De algemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft dinsdag met 77 tegen 0 stemmen besloten een speciaal fonds in het leven te roepen, bestemd voor het ver lenen van hulp aan onder-ontwikkelde lan den die in de eerste stadia van economische ontwikkeling verkeren. Het fonds zal de eerste tijd over een kapitaal van ongeveer honderdmiljoen dollar per jaar kunnen beschikken. De hulp zal veeleer ten doel hebben het aantrekken van buitenlands kapitaal te bevorderen dan zelf kapitaal te verschaffen- (UPI). De openbare aanklager van de recht bank in de Franse plaats Corbeil heeft dinsdag de maximumstraf twee maan den gevangenisstraf en een boete van 7200.- geëist tegen mevrouw Schoeller (de Franse schrijfster Franqoise Sagan) wegens het veroorzaken van een auto-on* geluk, waarbij zij ernstig en drie andere personen licht gewond werden. De recht bank zal volgende week uitspraak doen. De reddingboot „Brandaris" heeft gis teren een Amerikaans jacht de haven van West-Terschelling binnengesleept, dat voor de kust in moeilijkheden verkeerde. Het bleek „Felicidad" te heten en twee personen aan boord te hebben. Het waren twee Amerikanen, 39 jaar en 20 jaar, bei den uit Los Angelos afkomstig. De twee mannen waren op een grote"va- kantietocht, hadden Scandinavië aange daan en zouden nu verder zuidwaarts af zakken. Vrijdag vertrokken zij met goed weer uit Cuxhaven met Amsterdam als bestemming. Zij kwamen echter in slecht weer. Een storm veroorzaakte grote zeil- sohade en ook de hulpmoter raakte on klaar. Dat gebeurde ten noordwesten van Terschelling. Aan boord van het achttons scheepje bleek het na binnenkomst een ra vage te zijn. De twee opvarenden zullen enkele dagen pp Terschelling blijven om de schade te herstellen en varen daarna binnendoor naar Amsterdam. De motorreddingboot „Brandaris" heeft bij de redding nog even aan de grond ee- zeten. "ofdagent voor Haarlem en omstreken aOSEVAART 10 - TEL. K 2500 - 11214 Over Augustin Lesage is het laatste woord nog niet gespro ken en geschreven. Hij mag op zijn minst beschouwd worden als een van cle vreemde geval len, waaraan onze wereld zo rijk is. Maar daarmee zijn we er niet af. Het is meer dan vreemd, dat een ongeletterde Franse mijnwerker op zijn vijf endertigste jaar plotseling be gint te schilderen. En het wordt nog enkele graden curi euzer wanneer we zien welke voorstellingen hij op het doek brengt. Wanneer ik u deze geschie denis kortweg vertel, hecht ik eraan bij voorbaat op te mer ken, dat ik hier en daar een aantal vraagtekens zie ver schijnen. Als er sprake is van bovennatuurlijke voorvallen houd ik me het liefst op de vlakte. Ik geef dus geen ver klaring, maar breng u dom weg over wal Augustin nu al bijna een halve eeuw aan iedereen verteit. U hebt liet inmiddels be grepen, dal Augustin Lesage een eerbiedwaardige leeftijd heeft bereikt. Hij werd op 9 augustus 1875 in Saint-Pierre- lès-Auchel, een dorpje in het Franse departement Pas-de- Calais, geboren. Het uitoefe nen van het mijnwerkersbe roep is daar een soort erfelijk heidsverschijnsel en zo was het dus heel natuurlijk, dat Augustin op zijn veertiende jaar onder de grond afdaalde, evenals zijn vader en grootva der voor hem. Hij hield deze vermoeiende en sombere werkzaamheden gedurende eenentwintig jaar vol, zonder dat er zich andere schokkende gebeurtenissen voordeden dan zijn huwelijk en zijn herhaald vaderschap. En toen veran derde zijn leven met één slag. „Ik was in een nogal afge- De man over wie dit stukje handelt bestaat, al is hij heel oud, maar wij willen niemand een absoluut geloof opdringen aan wat met hem is gebeurd. Zijn ontwikkeling van mijnwerker tot schilder van uit de oudheid opgediepte voorstellingen is echter begeleid door zoveel mysterieuze verschijnselen, dat zijn leven één groot vraagteken is. legen mijngang bezig, toeval lig helemaal alleen, toen ik plotseling helder en duidelijk een stem hoorde zeggen: „Eens zul je schilder zijn." Ik keek overal om me heen, om dat ik vermoedde, dat een van mijn kameraden een grapje wilde uithalen, maar er was werkelijk niemand in de buurt. Ik heb er de verdere dag steeds aan moeten denken en 's avonds klonk die stem me nog in de oren. Omdat ik bang was uitgelachen te worden vertelde ik er zelfs mijn vrouw en kinderen niets van." De oude man kijkt terug in een ver verleden en vestigt zijn blik peinzend op de wand van de keuken, waarin we zit ten te praten. De muur gaat schuil achter een reusachtig tableau, voor een deel be staande uit kleurige, symme trisch opgebouwde ornamen ten van Oosterse oorsprong. Daartussendoor zijn openingen uitgespaard, waaruit zinne beeldige hoofden me aan staren. Augustin Lesage laat zich op zijn herinneringen voort drijven. Na enkele dagen heeft hij voorzichtig over de geheim zinnige stem gepraat met zijn vriend Ambroise Leconte, die door het lezen van boeken een vaag begrip had van spiri tisme. Samen organiseerden zij een primitieve séance, die een onverwacht resultaat had. „Ambroise had me een pot lood in de hand gegeven en tegen mijn wil in móest ik schrijven: „Probeer niet te be grijpen, maar ga schilderen. Materiaal moet je kopen bij Porrichc in Lillers." Dat heeft hij de volgende dag dan ook prompt gedaan. Hij kwam thuis met vijftien tu bes, enkele penselen en wat vellen tekenpapier. Zijn eer ste pogingen leverden niets dan onduidelijke kleurcompo- sities op misschien had hij er hier in deze tijd de Jacob Maris-prijs mee gewonnen. „Maar de stem bleef mij lei den," zegt hij. „en ik voelde de aandrang het op linnen te proberen. Een kennis van me, die in Lillers moest zijn, bracht een rol voor me mee. Ik schrok er een beetje van: de afmetingen waren drie bij drie meter." Het doek bedekte een gehele kamerwand. Hij startte in de rechterbovenhoek, zonder er een flauwe notie van te heb ben wat hij ging opzetten. Elke avond, moe van de arbeid in de mijn, besteedde hij twee tot drie uur aan zijn schilderij en gestadig groeide het, tot verbazing van iedereen en het meest van zichzelf. Het werd een bizarre droom, samenge steld uit Oosterse motieven, die hij zelfs niet van een af beelding kende, hier en daar onderbroken door bijna sur realistische portretten en ta ferelen. Einde 1912 legde hij er de laatste hand aan. Van die tijd af wijdde hij al zijn vrije tijd aan zijn exceptionele kunst. Hier staan we voor het eer ste raadsel. Zelfs wanneer men twijfelt aan de metafysische oorsprong van de stem, die zijn hand bestuurde, kan men er toch niet onderuit, dat deze mijnwerker, die nooit teken onderwijs had gehad, een doek van negen vierkante meter met liem onbekende, meest Oosterse decoratieve ornamen ten /olschilderde. Opvallend is daarbij de strenge symme trie van het geheel. Men beweert, dat Augustin aan dit doek een bovennatuur lijke beschermingskracht toe kende. In de eerste wereld oorlog nam hij het mee in de loopgraaf en hulde er zich in gedurende hevige artillerie beschietingen. Maar dat kan heel goed een verzinsel zijn. Sinds 1923, na zijn pensione ring, heeft hij zich geheel aan zijn kunst overgegeven. Veel voordeel heeft deze hem nooit gebracht, want hij weigerde de doeken te verkopen. Bij uit zondering gaf hij er wel eens een cadeau aan een vriend: het merendeel bleef in zijn bezit en kan in zijn woning te Bur- bure worden bewonderd. Geleidelijk kregen zijn wer ken meer een Egyptisch ka rakter. Daaraan had hij ten slotte een reis naar het land van zijn inspiratie te danken. Hij had in 1937 kennis ge maakt met een rijke aanhan ger van het spiritisme, Fran cis Fournier, en deze stelde hem twee jaar later in staat enkele maanden in Egypte rond te zwerven. Hij stond er sprakeloos voor de wonderen van de oudheid, maar be kende de hem begeleidende spiritist ze al eens in zijn dro men te hebben gezien. Een merkwaardig voorval in de grafkamer van koningin Ména, die vijftienhonderd jaar voor Christus regeerde, gaf kracht aan zijn bewering. Toen hij daar een wandschildering zag, riep hij uit: „Diezelfde voor stelling heb ik thuis!" Inder daad had hij het enkele jaren tevoren tot in details precies geschilderd! Volgens medede lingen van oudheidkundigen bestond *ot dat moment geen enkele afbeelding van deze fresco. Steeds meer raadsels dus. En steeds meer vragen. Zelfs wanneer men anneemt, dat Augustin Lesage een natuur lijk tekentalent bezat, blijft het opmerkelijke hoe hij zon der ooit van een maatlat ge bruik te maken een volmaakte symmetrie in zijn schilderijen wist te handhaven. Mensen, die hem vaak bezig hebben ge zien, zijn eenstemmig in hun verklaringen, dat hij steeds zonder voorafgaande schets van een hoek uit werkte en toch een perfecte gelijkvor migheid bereikte. Een midden stuk bijvoorbeeld staat tot op een fractie van een centimeter nauwkeurig op gelijke afstan den van de zijkanten. Dit moge dan slechts in zeer verwijderd verband met kunst te maken hebben, het is op zichzelf een unieke prestatie. Augustin Lesage is nog zeer kras, maar hij weet, dat zijn jaren geteld zijn. Hij hoopt met het penseel in de hand te sterven. „Sinds ik de stem hoorde, ben ik zeer gelukkig geweest," zegt hij bewogen. J. J. F. Kemminp Trouwen Terwijl de regen traag neersijpelde uit een grijze herfstlucht trad het bruidspaar onwaarschijnlijk zonnig naar buiten om te poseren voor de fotograaf, die op de stad- huistrappen zijn camera hanteerde als een vrijheidsstrijder zijn machinepistool. De bruidegom had die deemoedige, iet wat verlegen glimlach om de mond van de man, die het allemaal heeft zien aankomen en er nu niet goed weg mee weet. Maar de bruid was een en al victorie, een in wit satijn gehulde Helena, die zegevierend uit de strijd was gekomen met de wetenschap dat het capitulatie-verdrag getekend en gezegeld was. Ondanks de regen was er nog vrij veel publiek. Ik heb altijd het gevoel, dat de gehuwde vrouwen die zo'n schouwspel gadeslaan, heen en weer geslingerd worden tussen een met ontroering geladen solidari teitsgevoel en een niet te loochenen ja loezie. Want weliswaar wéten ze wat het betekent, huismoeder te zijn, maar aan de andere kant herinneren ze zich hoe heer lijk de overwinningsroes is, die het blanke bruidstoilet de draagster schenkt. Bij de toekijkende mannen ligt dat heel anders. Die hebben bij zo'n gelegenheid een enigs zins cynische trek om de mond, zo van ,die is óók voor de bijl", en ik geloof dat geen van hen terug verlangt naar de pand jesjas en de hoge zijden van zo'n splinter nieuwe huisvader. Naast me stond een lange, zeer magere man, die het hele gedoe met een duidelijke scepsis gade sloeg. „Dertig jaar geleden stond ik er ook zo bij", meldde hij zonder enige geestdrift. De opmerking was kennelijk voor mij be stemd, maar hij hield zijn blik strak ge vestigd op het romantische tafereel. Zo te zien was hij geen reclame voor een huwe lijksbureau en hij leek meer van rancune vervuld dan van warme gevoelens voor het jonge paar_ „Het leek allemaal erg mooi", vervolgde hij mistroostig, „Lief meisie, vaste ver kering, meubeltjes kopen en toen zat ik voor goed in de boot....". Het bruidspaar daalde nu statig de trap pen af en op het bordes verschenen de familieleden. Glimmend opgepoetste ouder paren, schalks kijkende ooms met voor pret vanwege het feestdiner en corpulente tantes-ïn-'t zij, compleet met hoeden en corsages. „Je denkt, dat je 't méisie trouwt", sprak de magere man, mij nu aankijkend met de moedeloze blik van iemand, die leer geld betaald heeft maar nog steeds vindt, dat het een slechte belegging is geweest. „Vergeet 't maar. Je trouwt met de familie. Ik kan d'r van mee praten. Dertig jaar getrouwd en dertig jaar herrie over de familieEerst was het opa. De kinderen zouen-em om de beurt een jaartje nemen. Maar bij ons is-ie tot zijn dood gebleven. Tien jaar lang. En dan m'n vrouw d'r oudste broer. Een stuk ellende meneer, daar hebt u geen idee van. Politiewerk heb ik er van moeten maken. Wegens huisvredebreuk en zwaar lichamelijk let sel....". Ik probeerde iets opbouwends te ver zinnen, want per slot van rekening is een gelukkig gezinsleven de basis van onze maatschappij. Maar het hoefde niet eens. Want de man wendde zich af, zette z'n kraag op en maakte aanstalten om door te lopen. Toen keerde hij zich nog even om en zei, bij wijze van conclusie: „Weet u hoe het gaat in 't leven? Als je nog aan 't vrijen bent kan je zo'n meisie van liefde wel opvretenMaar later, als je getrouwd bent, dan krijg je spijt dat je het toen niet metéén gedaan heb!" Am, de Vita Advertentie Douwe Egberts zachte geurige pijptabak ff| Natuurlijk is een stroman een pop van stro gemaakt, in de eerste plaats ge bruikt. als vogelverschrikker. Ook wordt het gebezigd voor de aangeklede stro pop waarmee in verschillende delen des lands meisjes en vrouwen worden ge plaagd die teleurgesteld zijn in de 'ief- de of zich op het gebied van de liefde in enig opzicht hebben misdragen. In de pinkstertijd werden en worden die poppen 's nachts opgehangen in een boom voor de slaapkamer van het be klagenswaardige meisje of de loszin nige vrouw. Een afgeleide betekenis tenslotte is stroman in de zin van: iemand die als werktuig optreedt voor een ander die achter de schermen wenst te blijven. Het wordt dan steeds in ongunstige zin ^gebezigd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3