Horen en zien J CHINEZENWIJK DRIEVOUDIG FEEST VAN RESIDENTIE-ORKEST MADOEF EN MIRZA Kort en bondig D Agenda voor Haarlem Televisietoren van Roermond 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN <^beschouwingjbn| Zuid stelt zich voor Langdurig succes van Kleutertje luister De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Nederlands dansechtpaar naar Verenigde Staten AANTREKKELIJK VA RIA TIE WERK Violist Sam Swaap zeventig jaar Accountant bedroog de fiscus Jeugdige inbrekers en brandstichters Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" WOENSDAG 15 OKTOBER 19 5 8 Meer dan driehonderd Limburgers werkten dinsdagavond mee aan het pro gramma, dat de N.T.S. ter gelegenheid van de ingebruikneming van de t.v.-steunzen- der in Roermond verzorgde. Des middags waren autoriteiten in deze stad bijeenge weest om te luisteren naar toespraken van de directeur-generaal van de P.T.T. en de burgemeester van Roermond en des avonds was het Culturele Centrum te Sittard de plaats van samenkomst en de studio, van waaruit het programma „Waar in 't brons groen eikenhout" werd uitgezonden. Bij de samenstelling ervan had men te veel aan dacht besteed aan de toeschouwers in de zaal: de decorwisselingen en het ten tonele verschijnen en verdwijnen der medewer kenden verliepen althans niet zo vlot als televisiekijkers gewend zijn. Daarbij kwam dat een belangrijk deel uit amateurs be stond. Deze avond is echter wel gebleken dat de Limburgers het op muzikaal gebied ver gebracht hebben. De Koninklijke Zangvereniging „Venlona" onder leiding van Jos. Vranken kwam tenminste goed voor den dag en de Bergkapel van de Do- maniale Mijn uit Kerkrade met haar diri gent L. Biesse mag eveneens met ere ge noemd worden. Het slot was echt Lim burgs: vlaaien werden aangedragen voor de gasten, de Meikoningin uit Valkenburg verscheen ten tonele en de Koninklijke Schutterij „Sint Lambertus" uit Oirsbeek werkte mee aan de feestelijke gebeurtenis. Grappig waren de aankondigingen door de poppen van het theater „Die blauwe scuy- te" uit Maastricht. Het gezellige program ma, dat een prettig en veelzijdig beeld gaf van een bekende streek van ons land. was samengesteld door de Regionale Omroep Zuid en Ben Mettrop voerde de regie. Op dinsdag 14 oktober brachten Lilv Pe ters en Herman Broekhuizen de duizend tweehonderdvijftigste aflevering van hun programma „Kleutertje luister" voor de microfoon. „Tante" Lily en „oom" Herman, zoals de leiders van dit programma door de kinderen wor den genoemd, zijn op 1 oktober 1946, op verzoek van de toenmalige chef van de jeugduitzendingen van de A.V.R.O., de heer R. Feenstra, gestart met hun „Kleu tertje luister", een klasje van kinderen van vier en vijf jaar. De kinderen, die per autobus van huis naar de studio en terug worden gebracht, krijgen spelenderwijs onderricht op alle mogelijke gebied, bij voorbeeld kinderhygiëne, tips voor het ge drag in het verkeer, fantasiespelletjes en kleutergymnastiek. Onlangs zijn er zelfs grammofoonplaten gemaakt van „Kleu tertje luister", zodat men binnenkort op elk uur van de dag in de huiskamer naar dit programma kan luisteren. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst- KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwart. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land-en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Metropole-orkest- 14.45 Gram. 15.20 Cello en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus.muziek. 18.15 Stemmen van Overzee. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 C.H.U.. pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Omr.ork. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoduo. 14.30 Logboek München 1938 (11). 14.55 Zigeunermuz. 15.15 Voor de vrouw. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest. 20.50 De oude man en de zee. hoorsp. 22.05 Strijkkwart, en solist. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 21.15 Koersen van New York. 23.16 Act. of gram. 23.25 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Festival te Luik. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gemengd koor. 16.25 Gram. 16.40 Gemengd koor. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Altviool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Caus. 20.10 Missie-montage. 20.40 Verz.progr. 21.15 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio Univer siteit. 22.30 Gram. 22.35 Orgelconcert. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Mensen, din gen, nu.20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Anders dan anderen, TV-biografie. De eenenveertigjarige Amsterdamse dansleraar Jan Danies en zijn vierentwin tigjarige echtgenote Lies van Altena zullen half november met drie andere Europese dansparen naar de Verenigde Staten ver trekken om daar onder meer uit te komen in een wedstrijd AmerikaEuropa voor professionals. De drie andere Europese paren zijn de Britten Sonny Binnick en Sally Brock, die de officiële titel van wereldkampioen be zitten, de Ierse kampioenen Sammy Lacky en Vera McCarter en de Europese kam pioenen, de Fransen Roger en Micheline Ronnaux. Het gezelschap zal gedurende een maand in de Verenigde Staten blijven om tevens demonstraties en danslessen voor de tele visie te geven. Dinsdagavond was er feest bij het Resi dentie-Orkest: Tezamen met talrijke toe hoorders vierden de orkestleden op een concert, dat. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag werd ge geven het zilveren dirigentenjubileum van hun aanvoerder Willem van Otterloo en het zilveren jubileum als violist van twee van hun befaamde collega's, de concert meesters Theo Olof en Herman Krebbers. Bovendien werd daar herdacht, dat twintig jaar geleden de twee violisten een duo gingen vormen. Natuurlijk heeft het Van Otterloo, Olof en Krebbers in de vele jaren van hun artistieke activiteit niet aan bewijzen van waardering ontbroken. Het jubileum werd de aanleiding om alle ge negenheid, bewondering en erkentelijk heid, die de concertbezoekers voor hen zijn gaan gevoelen, met een bijzonder ac cent. tot uitdrukking te brengen en dit is op de concertavond van dinsdag, waarvan een gedeelte door de AVRO werd uitgezon den. met grote hartelijkheid geschied. Bij de huldiging van de drie kunstenaars roemde staatssecretaris mr. R. G. A. Höp- pener de grote betekenis van de dirigent en van de beide concertmeesters voor het lokale en nationale muziekleven. Hij deel de mede, dat Theo Olof en Herman Kreb bers zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten bracht de dank van de muziekminnende bevolking aan de jubilerende musici over. Jhr. E. J. van Holthe, voorzitter van het orkest, kwam met geschenken. De directeur ener gram mofoonplatenmaatschappij, die al vele platen van het orkest, en van de drie jubi lerende musici in omloop heeft gebracht, bood aan dirigent Van Otterloo een gou den dirigeerstok aan en aan de beide so listen een studiereis van enige weken naar een ..doop hen te kiezen Europese muziek centrum. Er waVen nog^ verschèidene andere sprekers. Het concert werd bijge woond door staatsraad prof: L. 'J. M.'Beel, minister-president dr. W. Drees, minister J. Suurhoff, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en vele kunstenaars en vertegenwoordigers van culturele instel lingen en van het bedrijfsleven. Willem van Otterloo sprak in een dank woord de wens uit dat de hoge functiona rissen van overheidsinstanties tot het besef zouden komen, dat er thans twee Neder landse orkesten zijn: het Concertgebouw- Orkest en het Residentie-Orkest, die ons land in den vreemde kunnen vertegen woordigen krachtens hun prestaties. Het concertgedeelte, dat uitgezonden werd, was geheel bestemd voor en gewijd aan de jubilarissen. Willem van Otterloo leidde een uitvoering van een eigen com positie, een Sutrada voor koperen blaas instrumenten en slagwerk, een betrekke lijk beknopt werk van overwegend plech tig karakter en met een frappant span ningshoogtepunt. Transparante contrapun- tiek werd gecombineerd met sonore har monieën en met een goed gekozen instru mentale kleur. Elf Nederlandse componisten hebben hulde gebracht aan Theo Olof en Herman Krebbers en ongetwijfeld ook aan het Residentie-Oi-kest met het schrijven van een variatiewerk, waarvoor elke componist een bijdrage leverde. Zij zijn daarbij uit gegaan van een „Uilenspiegelthema" door Van Otterloo met motieven uit het gelijk namige symfonische gedicht van Richard Strauss samengesteld. Bertus van Lier maakte in de eerste variatie een geestige combinatie van ons volkslied met thema tische motieven als contrasubjecten. Oscar van Hemel hield zijn variatie in een zuiver muzikale sfeer, een synthese van moto rische gang en sierlijkheid. Hendrik An- driessen isoleerde zich spoedig van de in vloed van Strauss en schreef een zangerig stuk van vioolconcert allure. De vierde variatie van de jeugdige Hans Kox bleek een vluchtig, kort, aantrekkelijk scherzo. Henk Badings riep in zijn variatie gedach ten aan „Shéhérazade" van Rimsky Korsa- kov op. Voor de twee soloviolen was deze muziek uitstekend geschreven. Géza Frid greep de zesde variatie dankbaar aan om zijn muzikale speelsheid te laten pelden. Het werd een conglomeraat van Wagner. Strauss en Hongaarse sfeer. De variatie van Marius Flothuis was bevallig en wel luidend. van Hans Henkemans wervelend en virtuoos.Lex van pelden .sclyeef fgn, tarantella-acntig stuk. Guifiaume "Landré behoudende muziek met een grote binding aan het" th'ema~én tenslotte rtraakte"Willem van Otterloo een charmant geïnstrumen teerde en uitgewerkte slotvariat'iè. Theo Olof en Herman Krebbers waren bij de uitmuntende uitvoering de voortreffelijke solisten. De variaties vormen een gelegen heidswerk. Men mag hopen, dat zij niet alleen voor Den Haag bestemd zullen blij ven en dat zij hun weg ook naar andere muziekcentra van ons land zullen vinden. Zij zijn het zeker waai-d. P. Zwaanswijk Vandaag viert de vroegere eerste concertmeester van het Residentie- Orkest Sam Swaap zijn zeventigste verjaardag. Sam Swaap werd in Amsterdam geboren, waar hij aan het Conservatorium studeerde. Tot zijn lera ren behoorden destijds Hendrik Willem Hofmeester en Carl Flesch. Na in 1907 het einddiploma te hebben behaald gaf hij al gauw concerten, ook in het buitenland. Zo trad hij op in Parijs, Madrid, Lissabon, Praag, Engeland en Zwitserland. Van 1909 tot 1913 behoorde hij tot de eerste violisten van het Concertgebouw Orkest, waarna hij eerste concertmeester en tweede dirigent van het stedelijk orkest van Abo (Finland) werd. Later, in 1948, heeft hij daar voor de radio gespeeld. In het seizoen 19141915 zag men hem als eerste concertmeester van het Resi- dênt.ie-Orkest, welke functie hij vijfender tig jaar lang heeft vervuld. Tevens was hij primarius van het Haagse Strijkkwar tet en in een trio met Frenkel en Isterdael verwierf hij veel bekendheid. Als dirigent leidde hij het amateurorkest „Euterpe". Nadat hij het Residentie-Orkest met pen sioen had verlaten, ging hij het Neder lands Kamersymfonie Orkest dirigeren. „En vertel me eens: uiat vliegt sneller door de lucht dan de snelste vogel?" vroeg professor Azamir verder. Madoef deed of hij nadacht, maar onderwijl luisterde hij naar Mirza, die in z'n tul band zat.. Die fluisterde hem weer het antwoord, in. „De gevederde pijl van de jager!" zei Madoef. „Die raakt de snelste vogel in z'n vlucht!" „Goed zo!" lachte de wijze mam „Jou neem ik in dienstjij bent schrander genoeg!" 40—41 Met een korte toespraak, gehouden op de twintigste verdieping van de televisietoren Roermond, heeft mr. dr. R. Geuljans, bur gemeester van Roermond, deze toren dins dagmiddag in dienst gesteld. Over enige maanden zal ook de toren in Markelo klaar komen, in 1960 die van Smilde. Met de bouw van de toren in Roermond werd op 1 juli 1955 begonnen. De bouwtijd vergde honderdzestig weken. In de toren zijn zevenentwintighonderd kubieke meter beton gestort en tweehonderdnegentig duizend kilogram staal verwerkt. De toren weegt acht miljoen kilogram. De hoogte van de betonconstructie is honderdelf me ter en de totale hoogte met de zendermast honderdzevenenvijftig meter. Hij heeft een reikwijdte van zesenvijftig kilometer. De televisiezender is opgesteld op de twintig ste verdieping. De antenne is aangebracht aan een vakwerkconstructie, die op hon derddrieënveertig meter begint en op honderdzevenenvijftig meter hoogte ein digt. Het door de antenne gestraalde effec tief vermogen bedraagt voor het beeld signaal vijftien kilowatt. Het station Roer mond werkt in band drie op kanaal vijf. Het televisiebeeldsignaal werkt op een golflengte van zeven cm en staat in ver binding met het dichtstbijzijnde verbin dingsrelaisstation, dat is ondergebracht in de televisietoren in Mierlo. Het station Mierlo wordt in de toekomst een onbe waakt bedrijf, dat met afstandsbediening van Bussum wordt in- en uitgeschakeld en gecontroleerd. Voor het doorgeven van reportages is in Roermond een reporta- De officier van Justitie bij de recht bank te Arnhem heeft vier weken gevan genisstraf geëist tegen een 48-jarige ac countant uit Rhenen wegens het doen van onjuiste belastingaangiften over de jaren 1951, 1952 en 1953. Hij had ongeveer elfduizend gulden inkomen verzwegen. Ook had hij voor omstreeks tienduizend gulden voor omzetbelasting in aanmer king komende inkomsten niet geboekt. De officier zei in zijn requisitoir dat de accountant zich ook schuldig had gemaakt aan valsheid in geschrifte. Gezien de inni ge relatie die er moet zijn tussen een belas tingconsulent en de fiscus houdt men zijn hart vast, aldus de officier, dat iemand als verdachte adviezen geeft aan anderen. Op 28 oktober doet de rechtbank uitspraak. gering aangebracht op de eenentwintigste verdieping, waardoor reportages uit heel Zuidoost-Nederland mogelijk geworden zijn. De toren in Roermond is tevens grens post in het Eurovisieverkeer. Het samen werkende buitenlandse station is gelegen in Simmerath bij Aken. Een uitzending bijvoorbeeld uit Italië komt bij Roermond Nederland binnen, gaat eerst over het centraalverbindingsnet naar de studio in Bussum, waar de regie zetelt en gaat dan weer terug naar de vier televisiezenders in Nederland. Burgemeester Geuljans van Roermond verklaarde in zijn openingstoespraak, dat deze opening de televisiekijkers en vooral die in Zuid-Nederland tot grote vreugde en voldoening stemt. Het station Roer mond maakt het mogelijk, dat het Neder landse televisieprogramma over heel Lim burg en tot ver daarbuiten kan gerelayeerd worden en anderzijds uit vrijwel elk punt van Limburg een televisieprogramma kan doorgestraald worden naar Bussum, dat het dan in het Nederlandse televisienet uitzendt. De toren neemt in het stadsbeeld van Roermond een zeer spectaculaire plaats in. De bevolking en met name die van de nieuwe villawijk Roermond, waarin de toren ligt, heeft reeds een naam gevonden voor dit bouwwerk, namelijk die van „Hy potheekbewaarder", omdat vrijwel alle nieuwe villa's in deze wijk, waaronder ook de ambtswoning van de burgemeester, met gemeentelijk hypothecair krediet gebouwd zijn. De Enschedese ï'echerche heeft drie jongens aangehouden die bij hun verhoor hebben toegegeven zestien inbraken te hebben gepleegd. Zij_ zijn een ,19-jarige schilder, "een IS1-jarige' bouwvakarbeider en een 20-jarige soldaat, die alleen aan de nachtelijke operaties deelnam wanneer hij met verlof, in Enschede was. Tot de vele misdrijven, die zij in de afgelopen drie maanden hebben gepleegd, behoort de inbraak en de brand bij N. V. Bronse- ma's drukkerij te Enschede op 13 septem ber. Op ergerlijke wijze hebben zij die nacht huisgehouden en in de drukkerij en in het papiermagazijn een vuurtje ge stookt. Zij konden het vuur niet meer blus sen en het gehele papiermagazijn brandde uit. Er werd voor tienduizenden guldens aan brand- en waterschade aangericht. Advertentie Onderscheiden. De heren P. J. S. Ser- rarens en dr. A. van Kleffens, oud- rechters van het gerechtshof der E.G.K.S., zijn benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Ambassadeur. Mr. B. A. Piets, Neder lands ambassadeur in Nieuw-ZeeJand, die in Europa vertoeft met verlof, zal niet naar zijn standplaats terugkeren. Hij js voornemens ontslag uit de buitenlandse dienst te verzoeken en een betrekking in Londen te aanvaarden. Commissie. De minister van Binnen landse Zaken heeft in overleg met Gede puteerde Staten van Zuid-Holland een commissie ingesteld ter bestudering van de bestuursproblemen in 't gebied van de Nieuwe Waterweg. Haar taak is 'n gemeen schappelijk standpunt van Gedeputeerde Staten en de regering voor te bereiden net betrekking tot voor het gebied van 1e Nieuwe Waterweg te treffen voorzienin gen van bestuurlijke aard. De commissie zal met de gemeenten nauw contact houden. Ploegwedstrqd. De Plattelandsjon- gerengemeenschap Nederland heeft een landelijke trekker ploeg wedstrijd gehouden te Slootdorp. Zeventien personen namen hieraan deel. De wisselbeker werd gewon nen door de heer D. Barendregt. uit Rozen burg met 428 punten. De andere prijswin naars waren: C. de Jager (Wolphaartsdijk) 420 punten; N. D. Barendregt (Rozenburg) 418 punten; G. Mulder (Coevorden) 406 punten; J. Breure (Dinteloord) 404 punten. Deze vijf winnaars zullen op 30 oktober te Appingedam deelnemen aan de trekker- ploegwedstrijden om het kampioenschap van Nederland. 64. De oorlog had inderdaad een grote maatschappelijke verandering teweeg gebracht in het leven van de vrouwen in de Chinezenwijk. Het Vrouwencomité be stond hoofdzakelijk uit Engels sprekende Chinese vrou wen uit de Nationale Vrouwenvereniging. Dit was een tamelijk stille organisatie, die actief begon te worden na het uitbreken van de oorlog in 1937 Zij was opge richt in 1932 tijdens de gevechten tegen de Japanners in Shanghai en sluimerde in toen die oorlog van zes maanden voorbij was. De vrouwen hadden geen be langstelling getoond voor een Chinese onderafdeling van de Christelijke Bond van Jonge Vrouwen. De huisvrouwen hadden het te druk om de cursussen in Engels te volgen. Waar hadden zij trouwens Engels voor nodig? Haar leven speelde zich uitsluitend thuis af, met babies, die in een tempo van een per jaar arriveerden. De enige gelegenheden waarbij zij de deur uitkwamen waren bruiloften, begrafenissen, ver jaardagen en het bezoeken van zieke familieleden. Voor de rest hadden zij het te druk met, babies en met koken voor hun man. Maar thans had de oorlog een verandering gebracht. Ja, de vrouwen uit de Chi nezenwijk kwamen haar huizen uit. Er waren vergade ringen en bijeenkomsten. Voor het eerst van haar le ven gingen de vrouwen uit de Chinezenwijk niet naar huis om het avondmaal voor haar echtgenoot te be reiden. „Laten zij het zelf maar doen of laten zij naar een restaurant gaan". Er waren in New York meer dan driehonderd Chi nese vrouwen en moeders. De meesten waren telefo nisch te bereiken. Een oproep in de kranten was niet genoeg. Het ging om de persoonlijke noot Maar het opbellen van de deelnemers aan de optocht vereiste grote tact. Allerlei gevoeligheden moesten worden ont zien. Er was geen complete telefoonlijst van de leden. Sommigen hadden geen telefoon en velen stonden ge boekt als „Eddie Chans moeder", Joy Far Lee's vrouw of Henry Ho's tante". Wie was Henry Ho's tante? Ja, iemand wist het. Had Henry Ho een telefoon? Zij kon den Henry Ho's tante niet voor het hoofd stoten door te verzuimen haar van de optocht in kennis te stellen. Als zij na de optocht zou zeggen, dat niemand haar op de hoogte had gebracht, wie moest daar dan de schuld van op zich nemen? Zo gingen zij de hele lijst langs en het werk werd verdeeld en er werden vrou wen en meisjes aangewezen om Henry's Ho's tante en Eddie Chans moeder te bezoeken. Henry Ho's tante woonde ver in de bovenstad in de honderdtachtiger straten. Henry Ho's tante was zo getroffen, dat zij de afgezanten niet wilde laten weg gaan zonder dat zij bij haar hadden geluncht. Daarna moesten zij zich verontschuldigen en Eddie Chans moeder gaan opzoeken. Na de nodige nasporingen bleek, dat Eddie Chans moeder aan de Achtendertig ste straat in Forest Hills woonde. Moeder Fong kon maar zelden haar tijd geven, maar een enkele maal deed zij het toch. Zij vond, dat zij niet anders kon doen toen oma Howe, een vrouw van haar leeftijd, haar kwam vragen bepaalde adressen met haar af te gaan om geld voor de onkosten in te zamelen. Oma Howe en dat was haar officiële naam, stond bekend als „een type". Zij deed de ronde bij de restaurants en het was zo iets bijzonders om een bezoek van haar te ontvangen en het was voor zo een goed doei dat zij er zelden uitkwam met minder dan een tien dol lar biljet en een kom macaronisoep. Toen zij met oma I-lowe uit een restaurant kwam, zei moeder Fong: „Dat noemen zij macaronisoep! Goot- water en saus van sojabonen! Bah!" En na een ander restaurant te hebben bezocht: „Heb je die kip geproefd? Hij leek wel gekookte watten! Eerst hebben zij alle sap uit die kip gekookt om soep voor iets anders te maken en dan leggen ze dat uitge droogde vlees op een schotel en noemen het kip!" „Maar het Hong Far Restaurant is goed", zei oma Howe. „Nu, het gaat", erkende moeder Fong node. Ter wijl zij rondgingen merkte moeder Fong terloops op welke restaurants goed gingen en welke minder goed. En zo werd iedereen met de nodige égards behan deld en niemand wilde zich laten kennen door iets ver keerds te doen. Toen dus de optocht van meer dan dui zend personen klaar was, waren er ongeveer tweehon derd vijftig vrouwen en meisjes, die mee zouden lopen. Tom leerde in korte tijd chaufferen en ging alleen met de auto uit. Op een avond, toen hij de wagen kwam terugbrengen, drukte hij op de bel van de deur van Sing Toy's flatgebouw. De zoemer ging en hij liep naar binnen en hoorde boven Sing Toy's stem. „Wie is daar?" „Ik ben het", zei Tom. „Ik kom 'je het sleuteltje van de auto brengen". „Is de auto daar?" „Ja, hij staat buiten geparkeerd". „Goed, leg het sleuteltje onder de mat van de voor bank". „Yisow, ik wilde je even iets vragen. Mag ik boven komen?" „Het is al zo laat. Kun je morgenochtend niet ko men?" „Ik heb maar een ogenblikje nodig". „Nu goed dan. Kom maar boven". Sing Toy kwam Tom op het trapportaal tegemoet. Zij was in haar peignoir. Haar haar in orde brengend, zei zij: „Wat is er dan?" „De Bond van Welwillendheid vraagt of je weer voor majorette wilt spelen en de optocht op de Wereldten toonstelling leiden op tien oktober. Zij hebben mij ge vraagd er met je over te spreken". „Maar wie moet dan op de baby passen?" Tom zei, dat het comité zeker wel voor iemand zou kunnen zorgen om op de baby te passen. Sing Toy vroeg hem niet om binnen te komen en hij gaf haar de autosleutel. Toen hij de trap afging hoorde hij achter haar deur een man hoesten. Hij rende naar beneden. Hij wilde niet iets weten, dat hem alleen maar een schok kon geven, maar hij kon de verleiding niet weerstaan. Hij bleef op straat wachten en keek naar het verlichte venster. Hij had een mannenstem gehoord en hij wilde de waarheid weten. Juist toen hij ten slotte weg wilde gaan zag hij Sing Toy in avondtoilet naar buiten komen en er was een man bij haar. Tom verborg zich in een donkere portiek. Het tweetal stapte in de auto en reed weg. De man, dacht hij, moest Sandj zijn. HOOFDSTUK 22. De tiende oktober was een heldere en zonnige dag. Alle winkels In de Cpnezenwijk waren gesloten. Bij na alle Chinese jonge meisjes verschenen in haar na tionale dracht. (Wordt vervolgd) WOENSDAG 15 OKTOBER Stadsschouwburg: Het Ballet der Lage Landen, 20 uur. Minerva Theater: Heemsteeds Amateurtoneel met „De voet balpool", 20.15 uur. Frans Halsmuseum: De heer Ch. Th. Bieshuizen spreekt over „Het nabije oosten vanaf de prehistorie tot het heden", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van te keningen en schilderijen van Harry Völ- ker en Jan Campfens tot 22 uur. In 't Goe de uur: Expositie van werk van Peter Gil- tay tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.l., 19.30 uur. Frans Halstheater: „Het monster van Frankenstein", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het lokkend moeras", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Trapeze", a l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Sluipvaart in de Pacific", 14 j., 19 en 21.45 uur. Roxy Theater: „Moord op de voor pagina", 18 j., 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „De 41ste", 14 j„ 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Jacht op een scherpschutter", 14 j„ 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert 21—22 uur. DONDERDAG 16 OKTOBER Frans Halsmuseum. Vertoond wordt de film: „Laxdale Hall" van John Eldridgo. (Volksuniversiteit). 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Expo sitie van werk van O. C. R. L. van Benne- kom, Berna E. Braakman-Ten Bruggen- Cate en_W. A. van der Colk, 1117 uur. Galerie Espace: Expositie van werk van ander meer: Chapon, Frankot en Yvonne Kracht, 11—17 uur. In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay, 10—22 uur. „Het Huis Van Looy": Expositie van werk van Jacobus van Looy en Willem d* Zwart, 10—12.30 en 13.30—17 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van teke ningen en schilderijen van Harry Völker en Jan Campfens, 9—14 en 19—22 uur. „De Hoofdwacht": Expositie B.N.A., ge opend dagelijks van 10—12 en van 13.30— 16 uur, tot 20 oktober. Vishal: Expositie van leden van „De Groep", 10—17 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Het mon ster van Frankenstein", 18 j.. 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het lokkend moe ras", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Trapeze", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Een ter dood veroor deelde ontsnapt", 14 j., 20.15 uur. (Onder auspiciën van Bijzonder Kerkew^rk Heem stede). Rembrandt Theater: „Sluipvaart in de Pacific". 14 j„ 14. 16.15. 19 en 21.15 uur Roxv Theater: „20.000 mijlen onder zee" a.l.. 14.30 uur; ..Moord op de voorpagina". 18 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: ..Da 41ste". 14 j„ 14.15. 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Jacht op een scherpschutter". 14 j„ 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur". Klassiek grammofoon- platenprogramma, 2122 uur. Coornhert lyceum: De kunstschilder D. H. H. Schutte geeft de tweede les In da serie „Tekenen naar levend model". (Volks universiteit). 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4