Een eentonig bonkend geluid verkondigt bouw van viaduct Zandvoortse gemeentebegroting heeft tekort van kwart miljoen Bewoonster van woonscheepje in slaap door het water verrast Straks schakel tussen Delftlaan en Rijksweg naar de tunnel Aarden wallen Recital Paul Dokter Ik werd wakker door koude voeten Smeterlin nog steeds een Chopin-speler par excellence 5 Kerkelijk Nieuws KIES TOCH Kapper hield zich niet aan vakantieregeling Mejuffrouw M. M. Veeger te Heemstede overleden Examens Faillissementen KROUWELS Kerk en politiek Première „Fanfare" in Rembrandt-theater Weinig wedstrijden in de tafeltenniscompetitie WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EEN EEN'I ONIG BONKEND geluid verkondigt aan het begin van Santpoorts Hoofdstraat, bijna op de grens van Velsen en Haarlem, de bouw van een fors viaduct, dat straks een goede verbinding tot stand zal brengen tussen de weg naar de Velsertunnel en de Delftlaan in Haarlem. Het vreemde geluid wordt voortgebracht door een vier ton zwaar blok, dat gevat tussen hoge palen, met geweld en met de regelmaat van een klok op de koppen valt van lange betonnen staken, die men heipalen noemt. Heipalen van formaat overigens. Tweehonderd en acht moet het heiblok er in de grond stampen. Tachtig van deze palen hebben elk een gewicht van vier ton en de rest weegt per paal precies zevenendertig- honderd kilo. Melkwitte wolken ontsnappen uit een slanke en ouderwets aan doende stoommachine. Een stoker met een zwart gezicht let op de manometer van de machine. Er is véél kracht nodig voor het heien van een betonnen paal. HET NIEUWE VIADUCT vormt één van de vele kunstwerken, die moeten worden uitgevoerd om het verkeer feilloos naar de gapende ingaang van de Velsertunnel te voeren. Een kunstwerk, dat het aan zicht van het oude Santpoort straks aan zienlijk zal veranderen. Het wordt gemaakt door aannemer De Rijk uit Vinkeveen, die zo langzamer hand wel ervaring heeft opgedaan in het bouwen van viaducten. Een viaduct bou wen is namelijk heel wat anders dan het bouwen van een bruggetje over een weg. Het moet een stevige brug worden, die het allerzwaarste verkeer met gemak zal kun nen dragen. Vandaar het voor de buiten staander eentonige heiwerk,, dat soms maanden lang van de bouwtijd in beslag neemt. Toch is dit heien voor de ge- interesseerde buitenstaander ook een boeiend werk. Het gaat uitermate nauwkeurig- Er wordt niet zomaar een paal in de grond geslagen. De plaats, waar de paal in de grond moet, is precies op de tekeningen aangegeven. En men staat verbaasd over de snelheid, waarmee de heiers de lange betonnen palen met behulp van takels, lijnen en lieren van de kleine hijgende stoommachine nauwkeurig op hun plaats brengen. Over een rail wordt een paal mei een lorrie aangevoerd. Snel wordt het gevaarte geboeid met stalen draden. De winch van de stoommachine komt op gang met een hoog fluitend metaalachtig geluid. Even later staat de paal al rechtop. De uitvoer der geeft tekens met zijn handen naar de heibaas naastde stoommachine. „Links, rechts, nog een paar centimeter, vast De paal komt met een schok op de grond. Dreunend geeft het heiblok de paal de eerste zware klap. Aarden wallen VOORDAT MEN echter kan gaan heien, moet eerst heel wat grondwerk worden verricht. Het maken van twee hoge aar den wallen, waarin de palen, die de brug moeten ondersteunen, kunnen worden ge heid. En met het heien van de palen is men er óók niet. De koppen van de palen, die het middenstuk van de brug straks zullen dragen, steken nog een heel eind boven de grond uit. Met een pneumatische bijtel worden deze koppen er af „getrild". Een zwaar en inspannend werk. Het grote viaduct wordt geheel van be ton vervaardigd. Het wordt vierenveertig meter lang en bijna vierentwintig meter breed. De hoogte van het viaduct, dat op tweeëndertig kolommen zal rusten, is op vier meter bepaald. Het zal worden voor zien van stalen leuningen en een slijtlaag van asfalt. Er zullen straks twee wegbanen en rijwielpaden over dit hoge viaduct lopen. Tegen het einde van het derde kwartaal van het volgende jaar hoopt de aannemer met het werk gereed te zijn. Het viaduct zélf sluit regelrecht aan op de Rijksweg, die naar de tunnel voert, en op de weg naar de Delftlaan. Dat is nu nog nauwelijks te zien, omdat het werk in een wegenloos grasland wordt uitge voerd. De Rijksweg naar de Velsertunnel wordt echter in de richting van het via duct gebogen. Voor de verbinding met de Delftlaan. beter gezegd met het toekom stige grote verkeersplein bij de Delftlaan, moet een nieuw stuk weg worden aan gelegd. De voetgangers zullen van de el kaar kruisende wegen nauwelijks last hebben, want voor hen wordt een tun neltje onder de weg gegraven.... Advertentie vanaf heden verkrijgbaar het gehele sortiment ELIZABETH ARDEN SCHOONHEIDS PREPARATEN In onze exclu sieve etalage exposeren wij Miss Arden's nieuwste creaties PARFUMERIE Grote Houtstraat 128 Tel. 20536 a 60 Ned. Herv. kerk Beroepen te Rijnsaterwoude (toez.) C. J. Baart, kand. te Utrecht te Eenrum J. W. ten Kate te Baflo. Geref. kerken Beroepen te Dalfsen A. v. d. Deijl, kand. te Overveen te Schiedam (vac. G. Brink man) A. Broek te Groningen-N. Beroepen te Bodegraven C. Mak te Ro den te Avereest Jac. Boonstra te Zwaagwesteinde. Eva-ng. Luth. kerk Beroepen te Stadskanaal C. Schroder, prop. te Baarn. Advertentie m Musica f 379.- Zuiver van klank en edel van lijn juist zoals 'n radio, Uw radio, moet zijn: GRAETZ met de exclusieve KLANKCOMPRESSOR. Keuze uit radio's en radio-grammofooncombinaties (óók stereo) in lichte of donkere kast, 16 modellen; prijzen van f215.- tot f1260.- Ook Graetz televisie is Uw keuze waard; 21 anti-storingsautomaten zorgen voor een stralende beeldhelderheid met maximale beeldscherpte. Importeur: N.V. Thabur - Den Haag. Economische politierechter De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. Vink, heeft een drieënveertig- jarige Beverwijkse dameskapper wegens overtreding van de Winkelsluitingswet veroordeeld tot vijftien gulden subsidiair drie dagen. De kapsalon van verdachte was op 18 augustus van dit jaar in vol bedrijf, ter wijl deze volgens de vakantieregeling van deze datum tot en met 23 augutus gesloten had moeten zijn. De kapper achtte deze regeling onuitvoerbaar. Hij heeft elf man personeel en het was reeds meermalen ge beurd, dat personeelsleden ontslag namen omdat zij geen vakantie konden nemen in een periode, dat zij dit wensten. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, oordeelde de vakantiergeling wel uitvoer baar. doch hij gaf toe, dat dit veel geld zou kosten. De regeling is echter bindend en heeft geen zin meer, als één man haar overtreedt, aldus de officier. Anders moet de regeling in haar geheel worden opgehe ven, of deze verdachte moet ontheffing verkrijgen, aldus de officier. De raadsman, mr. A. M. M. Leesberg uit Beverwijk, wees op de controverse, die in Beverwijk bestaat tussen wat hij noem de de autochtone bevolking en de „im port". Mijn cliënt heeft zijn bedrijf niet groot gekregen, omdat hij steeds moeilijk heden met zijn-personeel heeft. De vakan tieregeling brengt hem echter in een dwangpositie, aldus pleiter. Hij voerde verder aan, dat de voorzitter van de plaat selijke kappersbond er van overtuigd is, dat de vakantiergeling volgend jaar zal moeten worden herzien. Een man als deze kapper met veel personeel zou volgens de ze voorzitter buiten de regeling moeten vallen. De politierechter veroordeelde verdach te conform de eis. Op tweeënzeventigjarige leeftijd is te Heemstede overleden mejuffrouw M. M. Veeger, oud-directrice van de R. K. Indus trie en Huishoudschool te Haarlem. Van 1 september 1922 tot 1947 is zij aan deze school verbonden geweest na eerst bij het nijverheidsonderwijs in Schiedam werk zaam te zijn geweest. Vrijdagmorgen zullen in de parochie kerk aan het Valkenburgerplein de uit vaartdiensten worden gehouden, waarna de begrafenis volgt op het r. k. kerkhof "Valkenburg" aan de Glipperdreef. Utrecht. Geslaagd voor het kandidaatsexamen wneeskunde: R. P. Hazewinkel Heemstede. De gemeentebegroting van Zandvoort voor 1959 vertoont een tekort van 256.917. Dit wordt gedeeltelijk gedekt door te put ten uit de saldireserve. Om de begroting sluitend te krijgen is voorts een extra bij drage van het rijk in de kosten van dè ge meentepolitie geraamd 106.301,Reeds lang wordt op deze vergoeding aangedron gen, waarby wordt gewezen op het bijzon dere karakter van Zandvoort als bad plaats. Bedroeg het nadelig verschil tussen de inkomsten en uitgaven voor en van de politie over 1958 71.844,voor volgend jaar wordt een bedrag van 106.301,ge raamd. B. en W. betreuren het geen sluitende begroting te kunnen aanbieden. Het is zeer moeilijk deze sluitend te maken zonder het verzorgingspeil van de gemeente aan te tasten, dan wel de eigen inkomsten op te voeren. Het gebied, waarop de gemeente zelfstandig over heffingen kan beslissen, is zeer klein. Voor ongeveer 22 percent van de totale inkomsten heeft de gemeenteraad slechts autonome bevoegdheid. Niettemin willen B. en W. een ondex'zoek instellen naar de mogelijkheid van verhoging van een of meer belastingen op pachten. B. en W. hopen dat de opbrengst van de rijks belastingen welke aan de gemeente ten goede komt in de loop van het jaar hoger kan worden geraamd en dat het verzoek van de raad om een subjectieve verhoging uit het gemeentefonds meer effect dan voorheen zal sorteren. Een nieuwe rege ling van het Algemeen Burgerlijk .Pen sioenfonds zal kunnen leiden tot verlaging van het begrotingstekort met 66.085, Wanneer het nadelig verschil tussen in komsten en uitgaven van de gemeente politie buiten beschouwing wordt gelaten, bedraagt het begrotingstekort 84.351. tegen een tekort van 20.700,voor 1958. Een voorzichtig beleid achten B. en W. ge boden. Door de uitbreiding van het inwonertal konden diverse belastingen hoger worden geraamd. Verhoging van de begrafenis rechten is noodzakelijk, gezien de grote uitgaven voor de begraafplaats. Verwachl wordt, dat B. en W. in de eerste helft van volgend jaar het definitieve plan voor de rioolzuiveringsinstallatie bij de raad zul len indienen. Een krediet van 25.000, voor het ontwerpen van een plan was al beschikbaar gesteld. Woningbouw De in aanbouw zijnde woningen van de bouwvereniging „Eendracht maakt macht" zullen binnen afzienbare tijd worden opge leverd. Slechts een zeer bescheiden begin is gemaakt met het ontwerpen van plan nen voor de bouw van meer woningwet woningen in plan Noord. In het lopende jaar werd namelijk slechts voor twintig huizen bouwvolume gegeven. Met de pro vinciale planologische dienst kon nog geen overeenstemming worden bereikt over de opzet van het uitbreidingsplan „noord oost". Vertrouwd wordt, dat de twee stede bouwkundigen zo spoedig mogelijk met de dienst tot overeenstemming komen. Over de standexploitatie zeggen B. en W. dat dit jaar haast van een topseizoen kan worden gesproken. Financieel heeft de ge meente hier niet veel van gemerkt. Nu dit jaar de strandhuurcontracten aflopen, is het noodzakelijk bij het vaststellen van de huren voor volgend jaar een ander systeem van berekening toe te passen. Ten aanzien van het onderwijs wordt ge steld, dat de huisvesting van leerlingen een steeds nijpender probleem wordt. Op korte termijn moet een oplossing voor het tekort aan klasruimten worden gezocht. Een drie tal bouwplannen is ontworpen. Deze plan nen wachten op goedkeuring. De Maria- school zal met vier lokalen worden uitge breid. In twee ervan kunnen voorlopig leerlingen van de Hannie Schaftschool worden ondergebracht. De Wim Gerten- bachschool voor u.l.o. dient met twee lo- laken te worden vergroot. Voorts bestaat het plan voor de bouw van een vierklas- sige kleuterschool. De begroting van het water- en gasbe drijf vertoont een winstsaldo. Voor het badbedrijf wordt een verlies geraamd. Het badhuis heeft sterk aan betekenis ingeboet. Verwacht wordt zelfs dat het binnen af zienbare tijd gedoemd is te verdwijnen. Tenslotte delen B. en W. mee dat het schuldrestant van de lopende vaste geld leningen per 1 januari 1958 naar de raming bijna twaalf miljoen gulden bedroeg. De schuld per inwoner wordt voor volgend jaar geraamd op 835.tegen 789.in 1958 en 502,— in 1953. De rechtbank te Haarlem heeft dinsdag in staat, van faillissement verklaard: F. Olthof, onderaannemer, Hanepad 32 te Zaandam; rechter-commissaris mr. J. D. Vink en curator: mr. D. Vermeulen, advo caat. en procureur te Wormerveer, Zaan- weg 66. B. H. G. Veling, kantoorbediende, Lode- wijk van Deyssellaan 198 te Haarlem: rech ter-commissaris: mr. J. D. Vink en curator: mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur te Haarlem, Kruisweg 61 rd. De vennootschap onder firma H. Plantjé en Zn., gevestigd en kantoorhoudend te Haarlem, Donkere Spaarne 6, en haar ven noten: H. Plantjé en H. H. W. Plantjé, bei den wonende te Haarlem, respectievelijk aan het Donkere Spaarne 6 en de Wagen weg 61rechter-commissaris: mr. J. D. Vink en curator: mr. J. Spreij, advocaat en pro cureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de volgende faillissementen: J. van Til, marktkoopman, Knollendamstraat 149 te Wormer; rechter-commissaris: H. J. M. Cokart en curator: mr. D. Vermeulen, ad vocaat en procureur te Wormer, Zaanweg 66; G. Vlottes, koopman, Westzanerdijk 149 te Zaandam; rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart en curator: mr. H. S. J. M. Fel- hoen Kraal-Otto, advocaat en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66; Jacob Fontijn, handelende onder de naam Oranje Ship- stores. Zaanweg 81 te Wormerveer; rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer en curator: mr. D. Aten, advocaat en procu reur te Zaandam, Provincialeweg 52. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillissementen van: J. Spaargaren, bloe menhandelaar, Stommeerweg 54 te Aals meer; rechter-commissaris: mr. J. P. Peter sen en curator: mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haarlem, Wilhel- minastraat 5; G. de Winter, bloembollen- handelaar, Vogelenzangseweg 280 te Voge lenzang; rechter-commissaris: mr N. Ree ling Brouwer en curator: F. J. D. Theyse jr. advocaat en procureur te Haarlem. Kenau park 29. Bij arrest van het gerechtshof te Amster dam is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem van 12 augustus, waarbij G. Kunst, opzichter, wonende te Haarlem, De-Nijs van Hulle- laan 37, in staat van faillessement. is ver klaard, met benoeming van mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Surséance van betaling Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem is aan: G. Stevens, Beeckzanglaan 106 te Beverwijk, mede handelende onder de naam en enig beherend vennoot van de c.v. S. B. Apparatenfabriek Stevens c.v., gevestigd en kantoorhoudende te Bever wijk, Havenstraat 81, een aan de S B. Ap paratenfabriek Stevens c.v. voornoemd, voorlopig surséance van betaling verleend met benoeming van mr. B. G. Wildervanck de Blécourt, te Zutphen, tot bewindvoerder. Het verhoor der schuldeisers is bepaald op 15 december om 2 uur. In de foyer van het Minerva Theater te Heemstede trad de altviolist Paul Doktor op voor leden van de Heemsteedse Kunst kring, aan de piano door Miep van Luin begeleid. Dit was reeds voor de derde keer dat deze musicus, die Oostenrijker van af komst is doch in de Verenigde Staten woont, zich hier liet horen. Wellicht her innert men zich de zeer lovende bespre kingen van de concerten van één en twee jaar geleden. Bij deze beoordelingen kan ik mij slechts aansluiten. Paul Doktor is een meester op zijn instrument, waar van hij alle ressources kent en weet te ge bruiken voor zijn muzikale bedoelingen. Zijn toon is in alle registers zangerig en fraai geëgaliseerd. Anderzijds stelt een vir tuoze stokvoering hem tot spirituele en grillige bewegingen in staat, die men ge woonlijk aan het zwaartillende instrument niet toeschrijft. Minder gunstig met men helaas oorde len over het uitgevoerde programma. Het is natuurlijk niet eenvoudig een program ma op hoog niveau samen te stellen voor een instrument, dat door de grote com ponisten vrijwel alleen om zijn verbinden de functie in het orkest of in kameren sembles gewaardeerd is. Van de werken van Egon Kornauth (compositieleraar aan het Mozarteum te Salzburg) en Ivan Lang- stroth (een Amerikaans componist) of Adolf Busch (de leider van het bekende kwartet) kan ik slechts zeggen, dat het uitingen van een slap epigonisme zijn, alle drie aansluitend bij een op de zogenaamde „Leipziger school" voortbouwend acade misme. De variaties van Egon Kornauth, opgedragen aan de vader van de solist, eertijds altist in het Buschkwartet, waren nog aanmerkelijk salonesker dan het er aan ten grondslag liggende thema van Grieg en de solosonate van Busch, wat een soort aftreksel van Bach volgens het re cept van Reger is, eveneens zonder kraak of smaak. Hierbij sloot zich wel zeer goed aan de „Marchenbilder" opus 113 een bloedeloos, bedompt stuk, zoals Schumann wel meer maakte in zijn latere jaren. Ver der hoorden wij een melodieus, maar niet zeer treffend „Andante" van Tartini en een Sonate van Dittersdorf, waarvan eigenlijk alleen het laatste deel, een bijzonder „ga lant" thema met variaties boven het ni veau van een oudbakken huismuziek uit kwam. De solist, die zeer kundig begeleid was door Miep van Luin, dankte voor het gro te succes met twee toegiften: een onlangs door hemzelf ontdekte Sonatine van Dia- belli en de bewerking van een Contra dans van Beethoven. Sas Bunge Componistenprijs. De Russische com ponist Dimitri Sjostakovitsj, die de Sibe- liusprijs, een componistenprijs van zeven eneenhalf miljoen Finse marken ontvangen heeft, zal zijn prijs overdragen aan de vereniging voor Fins-Russische vriend schap, ter bevordering van de culturele uitwisseling tussen Finland en de Sovjet- Unie. 99 99 Dezelfde geheimzinnige aantrekkings kracht op het grote publiek, die in de ope ra van Verdi's oeuvre uitgaat, heeft ten aanzien van het pianorepertoire ook Cho pin's artistieke nalatenschap. Mensen, die men anders zowat nooit in de concertzaal ziet, overwinnen allicht hun drempelvrees wanneer het toverwoord „Chopin" op het affiche verschijnt en dit te gereder wan neer er een vertolker aangekondigd wordt die als Chopin-speler een uitzonderlijke re putatie geniet. Dit laatste was dinsdag avond het geval bij het eerste concert van de Meesterserie in de grote zaal van het Haarlems Concertgebouw, met een reci tal van Jan Smeterlin. Het is inderdaad een aantrekkelijk ge val deze fijnzinnige virtuoos, die van het interpreteren van Chopin's kunst zijn le venstaak gemaakt heeft, te horen spelen alsof die muziek zijn eigendom geworden is en ze dus laat klinken naar eigen ziels- bewogenheid, zoals wij kunnen veronder stellen dat de componist zelf ook gedaan heeft, namelijk zeggen met een zekere ma te van vrijheid, die haar zo echt mense lijk en geïnspireerd maakt, dat men haar ervaart als opwellend uit het diepste in nerlijk. Maar hoe vertrouwd dan ook met deze klankentaai en met het sentiment waaruit deze briljante klaviermuziek ont staan is, het kost de interpreet toch altijd nog moeite om in de huid van de compo nist te kruipen. Dit was bij Smeterlin vrij duidelijk in het begin van zijn programma namelijk bij zijn vertolking van de Fan tasie opus 49, bij de eerste drie van de vijf gespeelde Mazurka's en bij het aan- vangsdeel van de Sonate in Bes merkbaar. Maar bij het Scherzo en bij de Marcia fu- nebre en het grillig-spookachtige Presto van dit werk leek mij de geest van de componist volledig vaardig over de inter preet. En wat dan vóór de pauze nog volg de: een parelende Nocturne in cis uit het nagelaten werk en het bekende Scherzo in cis, opus 39, bleef verwijlen in diezelfde bezielde sfeer, die het virtuoze spel de ge heimzinnige boeiende kracht verleent, wel ke de muziek van Chopin voor velen zo aantrekkelijk maakt. Na de pauze hoorden wij Chopin en te vens zijn toegewijde vertolker Jan Smeter lin op hun best in de twaalf Etudes van opus 10. Deze staalkaart van virtuoos pia nospel (later nog uitgebreid in een tweede reeks van twaalf) heeft haar betekenis als studiewerk overvleugeld door de wonder lijke muzische kracht, die 't geïnspireerde uitgangspunt is van het beste wat de com ponist tot stand bracht, namelijk wat di rect zijn gevoelsleven raakte. Maar hier is dit in een geconcentreerde vorm, die zijn eigen wetmatigheid volgt, tot een zo danig gebalde kracht geworden, dat de spanning ervan geen ogenblik vermin dert. Tegelijkertijd wordt men dan bij de ze Etudes geboeid door de specifieke pia- nistiek, die schijnbaar haar doel is, als mede door een geestelijke inhoud, die open en eerlijk in de ziel van de componist laat kijken, hetgeen wellicht nog meer bete kent. Wat Smeterlin met zijn interpretatie van opus 10 deze avond verwezenlijkte, stempelt hem nog steeds als een Chopin- speler „par excellence". Het was buiten gewoon prachtig. Jos. de Klerk Advertentie 30 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOF EN REPARATIE Koninginneweg 6 De classis Klundert der Gereformeerde Kerken heeft een commissie benoemd, be staande uit twee predikanten en twee ouderlingen, die zal onderzoeken of de kerkelijke censuur ook moet worden toe gepast op gemeenteleden, die lid zijn van de P. v. d. A. of van de V. V. D. Het wonen op het water heeft zün voor- en nadelen. Met de keerzijde van de me daille heeft de 21-jarige Haarlemse me vrouw O. Riebeek-Engelshor, die met haar woonscheepje in de Westergracht in Haar lem ligplaats had gekozen, in de nacht van maandag op dinsdag wel op zeer on aangename wy'ze kennisgemaakt. Zy werd in haar slaap door het water verrast, dat langzaam maar zeker de kajuit binnen drong. In allerijl moest zij het zinkende scheepje verlaten met achterlating van alles wat zij in jaren moeizaam bijeen had gespaard. Drie maanden geleden had zij buiten medeweten van haar man, die ma troos is op de grote vaart, het woonscheep je gekocht en ingericht. Het is een voormalige sloep van elf bij 2Vi meter, die tot een woonark je is omge bouwd. Gisteren is het scheepje door de politie en de brandweer ontruimd. Het water had toen reeds veel schade aan het inwendige van de boot berokkend. Nadat de mannen van de brandweer met emmers de kajuit hadden leeggehoosd konden het meubilair en het andere huisraad in vei ligheid worden gebracht. Met een moedeloos gezicht deed me vrouw Riebeek ons het relaas van haar nachtelijke schipbreuk. „Hoe laat het pre cies gebeurde weet ik niet. Het zal zowat 's nachts om een uur of drie zijn geweest. Toen ik om twaalf uur naar bed ging was er nog niets aan de hand. Op een gegeven moment werd ik wakker omdat ik koude voeten kreeg en de dekens zo vochtig aan voelden. Toen ik uit bed stapte stond ik meteen tot mijn knieën in het ijskoude water. Nou. u begrijpt dat dat een rare gewaarwording was. Ik ben toen hals over kop de kajuit uitgevlucht en ben naar mijn moeder gegaan, die hier in de buurt woont, waar ik de verdere nacht heb doorge bracht. En ik was al zo blij dat we een woning hadden. Al mijn spaarcentjes heb ik erin gestoken. Aan repareren valt niet te denken. De boot is zo lek als een mandje". Pas getrouwd Het echtpaar is pas veertien dagen ge trouwd. Omdat ze voorlopig geen kans maakten od een huis aan de wal wilde mevrouw Riebeek haar man. die vlak na de trouwpartij weer naar zee was vertrok ken, bij zijn thuiskomst verrassen met een eigen „home". In goed vertrouwen had ze het woonscheepje van de vorige eige naar gekocht. Hij had haar de hele boot laten zien en zover ze kon beoordelen stond er geen streepje water in. „Ik had er allemaal nieuwe meubels en mijn hele uit zet ingebracht. Het zag er van binnen zo netjes en gezellig uit. Moet u nü zien hoe 't er van binnen uitziet". Neen. vóór de koop had mevrouw Rïe- he«k het gedeelte van de boot. dat zich onder de waterlijn bevond, niet gezien „Waarom zou ik? De eigenaar zei, dat ik niet bang voor lekken hoefde te zijn. Ik was eigenlijk ook veel te blij dat we een dak boven ons hoofd hadden". Ze had'het wèl een beetje vreemd gevonden dat de verkoper ook een sleutel van de kajuit in zijn bezit wilde houden. Dan kon hij zo nu en dan een paar kleine reparaties ver richten, aldus verklaarde hij. „Maar nu geloof ik dat hij in werkelijkheid tijdens mijn afwezigheid het water, dat de boot was binnengedrongen, er weer uitschepte. Als ik dan van mijn werk thuis kwam was er geen vuiltje aan de lucht". Uiteraard was mevrouw Riebeek alle5:- hehalve te SDrekeh over het feit. dat de feitelijke toestand van het woonscheepje Mistroostig staat mevrouw Riebeek temidden van haar huisraad, dat brandweerlieden uit haar zinkende woonscheepje hebben gered en aan wal hebben gebracht. niet in overeenstemming was met de be weringen van de vroegere eigenaar. Het huisraad dat nog in veiligheid kon worden gebracht ligt voorlopig op zolder bij ken nissen opgeslagen. Wat haar verdere plan nen met het scheepje zijn wist ze nog niet. ,.De havenmeester zei dat de boot alleen maar goed voor brandhout is. Het kan me ook niet veel meer schelen wat er mee gaat gebeuren. Nee, de thuiskomst van mijn man had ik mc wel heel anders voor gesteld", zegt ze met een zucht. Als we langs het aan „lager wal" ge raakte woonscheepje komen verwonderen we ons erover, dat het niet al Veel eerdQi onder slopershanden is gevallen. De romp vertoont «"en groot aantal plekken waar het hout volkomen is vergaan. Het onder ste gedeelte van de voorplecht is zelfs he lemaal weggerot. Zoals het daar nu ha'f in half uil het water ligt maakt het scheepje de indruk alsof het bij de eerste de beste krachtige windstoot uit elkaar zal vallen. De nieuwste Nederlandse speelfilm „Fan- fare" zal op 24 oktober in zestien plaatsen tegelijk in premièx-e gaan. Deze plaatsen zijn: Haarlem (Rembrandt Theater), Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Schiedam, Nijmegen, Utrecht,Groningen, Breda, En schede, Eindhoven, Hilversum, Heerlen, Leiden. Arnhem en Emmen. Het is de eerste keer dat een nieuwe film met zoveel copieën tegelijk in roulatie komt. Het besluit van de Nederlandse Katho lieke Sportbond om in verband met het overlijden van Paus Pius door r.k. vereni gingen geen competitiewedsti-ijden te la ten spelen, had tot gevolg dat in de ovex-- gangsklassegroepen van de NTTB, waar bij Haarlemse teams zijn betx-okken, vx-ij- wel niet werd gespeeld. In A ging niet een wedstrijd door; van groep C zijn alleen de volgende uitslagen bekend: Wil'ra 3ATTC 3-7, Maasstad 2 Rono 3-7, Vriendenschaar 2Noad 4-6, DOS 3E.N. 1-9. In het komende weekein de krijgt Togido Maccabi uit Amsterdam op bezoek en moet zeker kunnen winnen. Rapidity krijgt het in Hoorn heel moeilijk tegen Disnie en GTTC krijgt in Nedlloyd 3 een niet te onderschatten gast. TYBB ten slotte trekt naar KKK in Amsterdam en heeft wellicht kans op de halve winst. HBC heeft vrijaf. Op het bekerprogramnaa van de afde ling Kennemerland staan enkele interes sante wedstrijden. GTTC en HBC bekam pen elkaar met een volgens ons voor HBC iets betere kans. Rapidity en TYBB ontlo pen elkaar niet veel en aannemende dat Witteman voor de geel-zwarten twee pun ten zal scoren, zal het dus voornamelijk van Rijkelijkhuizen èn van het dubbel af hangen of er winst voor TYBB valt te sco ren. Voorts is er de ontmoeting DHC GTTC-B. In de eerste klasse wordt Togido-B— Winfried gespeeld met een uitstekende kans voor de reserves. Voorts is er TYBB- BHBC-B, twee niet bijzonder sterke teams die elkaar niet veel ontlopen. In de Dames 2e klasse heeft Togido-A de beste kansen in de wedstrijd tegen Togido-B.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5