Mode Ook Russen gaan op maan mikken DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Tot de uiterste grenzen der aarde" jj\y. Th. Re gout hield lezing voor Volk su n i ver sit ei t Zendingsavond op 23 oktober in Zuiderkapel Zangavond van Bijbel- Kiosk-vereniging Burgerlijke Stand van Haarlem Aanbesteding van bouw Ger. Kerk in Delftwijk Schoolconcerten in Bloemendaal Politie zette verkeersactie in met 240 bekeuringen Damcompetitie district Kennemerland UIT STAD EN STREEK Kunstenaarscontact in ^Bloemenheuver' Jhr. Van Nispen over de moderne reclame Notaris Pinxter in Lisse neefnt ontslag „V.S. keuren overnemingen in Indonesië af" Conferentie te Duisburg over de Riin vervuiling Koninklijke onderscheiding voor de heer J. C. Hulsbos Karami vormde kabinet van vier man in Libanon Duitse krijgsgevangene na 14 jaar weer zichzelf Aangenomen Poolse naam leidde tot odyssee Britten kri jgen wellicht hoger staatspensioen Verbeterde regeling thans aan parlement voorgelegd Jongetje gedood onder omvallende muur WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 In het gebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden aan de Jacob- straat in Haarlem heeft mr. Th. Regout dinsdagavond onder de titel „Tot de uiter ste grenzen der aarde" voor leden van de Volksuniversiteit een interessante cause rie gehouden en films vertoond over de dertigduizend kilometer lange autotocht, die hi.f. zijn echtgenote en twee dochters rorig iaar van Alaska naar Vuurland heb ben ondernomen. Het gezelschap legde deze afstand, die gelijk staat aan de afstand van Nederland naar Peking en terug, af in een tot station- far verbouwde jeep. Tevoren reed het ge zin Hegout nog de achtduizend kilometer dwars door Canada, waarover het drie we ken deed. Alvorens op 15 augustus 1957 de monstertocht langs de Pan American Highway naar het zuidelijkste puntje van Zuid-Amerika, Vuurland, te beginnen, ging het eerst van Fairbanks langs de Be- ringstraat naar het zomerkwartier der Es kimo's. In de Beringstraat liggen twee eilandjes; het éne is Amerikaans, het an dere Russisch. Tussen deze eilandjes, die drie kilometer van elkaar af liggen, loopt de tijdsgrens: op het ene eiland is het vier entwintig uur later dan op het andere. Na een bezoek aan de senator van Alas ka, de heer G. Snieder, die in 1915 uit Mon nikendam emigreerde en in 1955 een be zoek aan zijn geboorteplaats bracht, kwam het avontuurlijke gezin in Dawson City aan de Klondike, dat omstreeks de eeuwwisseling het toneel werd van de grootste goldrush aller tijden. In deze thans nagenoeg dode stad ontmoette het gezelschap de enige nog in leven zijnde goudzoeker uit die wilde dagen, de acht- snzeventigjarige „Old Jim". In de woestijn van Nevada liggen vrij dicht bij elkaar Las Vegas, het grootste gokcentrum ter wereld en tevens bekend om de huwelijkskapellekjes, en Salt Lake City. de rijke mormonenstad. Mexico beleeft een enorme economische npbloei. Hier wonen echter ook nog een miljoen Maja-indianen. wier cultuur dooi de Spanjaarden is uitgeroeid, doch nage noeg hun eigen karakter nog bewaard heb ben. Dit is ook het geval met de Inca's, die bij het Titicaca-meer wonen, dat 3800 meter hoog ligt en het. hoogste bevaar bare meer ter wereld is. Via een der langste woestijnen ter we reld, die van Ecuador tot midden in Chili met een lengte van vijfduizend kilometer en de 4000 m. hoge pas over het Andesge- bergte trok mr. Regout met zijn gezin naar Argentinië. Hier begon de laatste etappe van drieduizend kilometer over de eento nige pampa's naar het zuiden. Op Vuurland dat een afschuwelijk kli maat heeft, ontmoetten deze Nederland se wereldreizigers de twee enig overge bleven Onah-indianen een man van om streeks honderd en diens vrouw van tach tig jaar, die hier schuw en teruggetrokken hun laatste dagen slijten. Tenslotte werd het dorp Ushuaia op Vuurland bereikt en was de enorme tocht door Noord-, Midden- en Zuidamerika vol bracht. De voortreffelijke kleurengeluidsfilms, die in zeer grote afmeting op het doek kwamen, gaven een goede indruk van de bezochte gebieden met hun bevolking en tevens van de vele moeilijkheden, die het gezin Regout heeft moeten overwinnen voor „de uiterste grenzen der aarde" bij de Zuidelijke poolzee waren bereikt. Op uitnodiging van de stichting tot ver kondiging van het evangelie en versprei ding van christelijke lectuur zal de heer Anne van der Bijl uit St.. Pancras op don derdag 23 oktober des avonds om 8 uur in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15 te Haarlem een causerie houden onder dp titel „Achter het ijzeren gordijn", toege licht door kleurendia's. Anne van der Bijl heeft, na zijn studie aan de bijbel- en zendingsschool van de W.E.C. (Worldwide Evangelization Crusade) in Engeland verschillende reizen door Oost- europese landen gemaakt, waarbij hij o.a. in Polen, Rusland, Tsjechoslowakije en Joegoslavië gelegenheid had om kerk diensten en vergaderingen van gelovigen bij te wonen en er zelf het evangelie te brengen. O'ok kon hij bijbels en evangeliën vérsgreiden in deze communistische lan den. Hij bezocht ook verschillende vluch telingenkampen in Oostenrijk. De Bijbel-Kiosk-Vereniging houdt op 16 oktober des avonds om acht uur een zang- wond in de Wilhelminakerk aan de Ge dempte Oude Gracht in Haarlem. Aan de- avond wordt medewerking verleend door Kees Deenik (zang), de koren „Haar lem", „Laudate Dominum". „Asaf" en -Maranatha", door het muziekkorps Haarlem Centrum v/h Leger des Heils onder leiding van kapelmeester Berend Schut, door de organist Hans Okel en dooi de predikanten ds. D. J. Roos en dr. G. Snijders terwijl voorts majoor D. Bosch- •na van het Leger des Heils zal spreken. HAARLEM, 14 oktober 1958 >ÊVALLEN van een zoon: 10 okt.: P. Wille-Seuntjens; 14 okt.: W. H. van ichaik-van den Bosch. BEVALLEN van een dochter: 11 okt.: Wijckelsma-van Looyengoed; E. E. van den Broek-Stroosma; 13 okt,.: L. A. M. Horghouts-Beijsens; J. M. van Maren- Deen; J. M. A. Bank-Calandt; G. Maas- Commissaris; J. A. van Leeuwen-Vooijs; ■D M. van Diei-en-Wassenaar: 14 okt.: E. E- Snijders-Visser; A. W. Kuiper-Ruijg- fok: C. J. Verstraeten-Recourt. ONDERTROUWD: 14 okt.: H. E. S. Han den en E. W. Otten. GEHUWD: 14 okt.: D. I. Blonk en J. van der Wijst; J. Bol en H. J. Ruigrok; S. ^waan en N. A. Molenaar. OVERLEDEN: 12 okt.: G. Paans, 31 j., Gasthuissingel; F. Baatsen, 66 j., Gasthuis singel; 13 okt.: H. F. E. Alders-Herbers, j., Kamperlaan; A. E. Vermeulen-Broek- buijzen, 73 j,, Kamperlaan; M. M. Verger, ,i„ Kampei-laan; H. Heere-Gilein, 81 j., Gasthuissingel; R. T. Meinesz-de Weerd. 71 j., Wagenweg. Vanmorgen heeft in de Kloppersingel kerk te Haarlem de aanbesteding plaats gehad voor de bouw van een gereformeer de kerk met pastorie en kosterswoning in Delftwijk. Er werd als volgt ingeschreven: firma S. Woudstra te Arnhem voor 582.000, Roelofs en Haase n.v., Rijssen voor 575.000, firma D. Versloot, Nieuwer- brug voor 562.350. firma H. Fokkens, Naarden voor 514.250. De gunning is nog aangehouden. Ook in de gemeente Bloemendaal zal een begin gemaakt worden met schoolconcer ten voor de leerlingen van de lagere scho len, die onder leiding zullen staan van de heer Sander Hesselink, concertmeester van het Utrechts Stedelijk Orkest, die de schoolconcerten ook bij de jeugd zal inlei den. De eerste muziekles zal op donderdag middag 23 en vrijdagmiddag 24 oktober in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan gehou den worden, waarbij de leerlingen van de diverse lagere scholen over beide midda gen verdeeld zullen worden. Op dit eerste schoolconcert zullen enkele korte werken van Antonio Vivaldi en voorts een aria van Joh. Seb. Bach, een symfonie van Carl Philip Emanuel Bach en tenslotte een symfonie van Ignace Pleyel door enige leden van het U.S.O. ten gehore worden gebracht. Het tweede schoolconcert zal op donder dagmiddag 18 en vrijdagmiddag 19 decem ber gegeven worden, eveneens in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Als onderdeel van de grote verkeersac tie in Haarlem, die twee dagen zal duren, zijn in Haarlem dinsdag 240 processen- verbaal opgemaakt tegen allerlei soorten weggebruikers. Normaal worden er dage lijks gemiddeld vijftig bekeuringen uitge schreven. Blijkens de door damclub Hillegom be haalde 18-2 monsteroverwinning op het eerste tiental van damclub Zandvoort heeft het tiental uit de bollenstreek de bakens verzet. Voor damclub Zandvoort, dit sei zoen voor het eerst uitkomende in de com petitie eerste klasse, gold deze uitslag als een duidelijke terugwijzing. Damclub Santpoort, eveneens een nieu weling in de eerste klasse, leed tegen KNC zijn tweede achtereenvolgende nederlaag nu met 14-6. VKD en Sportief ontmoetten elkaar in een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd, waarin vooral de spanning een rol speelde. Bij de stand 8-8 moest de wed strijd worden afgebroken. De einduitslag wordt zeer waarschijnlijk een 10-10 gelijk spel. Tweede, klasse DCY II bewees ook nu weer zijn goede vorm door Santpoort II met' 15-5 te klop pen. Sportief II moest in eigen huis een 8-12 nederlaag incasseren tegen Zandvoort II. Met een 16-4 overwinning op Santpoort II boekte HDC III zijn derde gewonnen wedstrijd, waarmede tevens de leiding werd veroverd. Vijftallenwedstrijd Het district. Kennemerland organiseert dit jaar een officiële vijftallencompetitie. waarvoor 6 verenigingen hebben inge schreven. De eerste uitslagen luidden: Het OostenBDC 2-8 en Het Oosten Spprtief 4-6. (Shows, snufjes en alles wat verder in hel domein der vrouw dagelijks aan de orde kom») Dat ook de aanstaande moeder zeer flatteus gekleed kan gaan heeft Van Weert ons dinsdagavond tijdens een mode show in Haarlem bewezen. De kleding, die getoond werd. was aangepast aan de eisen die de vrouw in verwachting stelt om er de laatste maanden vóór de geboorte van haar baby er zo voordelig mogelijk uit te zien. De laatste jaren is men steeds meer aan dacht gaan besteden aan deze categorie van kleding. Dank zij diepgaande studies en contacten mei vrouwenartsen heeft men een kleding kunnen ontwerpen, die in die maanden vóór de blijde gebeurte nis voor alle doeleinden geschikt is. De Amsterdamse fabriek Modart heeft zich zeer speciaal op dit genre toegelegd. Het bleek, dat. de modellen met zeer veel smaak en deskundigheid ontworpen zijn. Dit. is een verdienste van Ouke Wieringa, die ter oriëntering zelfs Amerika bezocht heeft. De ontwerpen getuigden van een goed inzicht voor de problemen van die periode, die op zijn minst gerekend een tijd van honderd vij tig dagen beslaat. Er wordt dus verwacht, dat de kleding van goede kwaliteit is, door een rustig dessin en bescheiden tinten niet opvallend, waar door ze gauw zou gaan vervelen. Met de rok in allerlei variaties: met elastische inzet, verstelbaar en losknoopbaar voor pand. of met een uitgespaarde ruimte, heeft men een goede basis om tot aller lei combinaties te komen. Vlot en jeugdig zijn de mouwloze jaks in vilt. peau de pêche en effen of bedrukte tinneroy, over een frisse overhemdblouse. Voor de win ter zijn de warme jakjes met lange mou wen en aangebreide boord en manchetten of een flatteuze witte kraag die verwissel baar is. Ook ingebreide passen en effen kragen op een bedrukte stof brachten de nodige variatie, evenals de losse befjes in een laag uitgesneden hals. De schouderlijn, die in deze periode smal blijft, werd nog eens extra benadrukt door een stiksel of hoog aangebrachte pas. Ook het geklede genre was niet ver waarloosd. Mooie pakjes in de nieuwe mo delijn. die juist dit seizoen wijdvallende jasjes voorschrijft, brachten met een strik je op bustehoogte of een laaghangend cein tuurtje op de rug de moderne lijn tot uit drukking. Bijzonder mooi was een zwart fluwelen pakje met een wit kanten kraagje, uiter mate geschikt voor een officiële gelegen heid, evenals de mooie cocktailjasjes in brocaat. Het was verheugend te zien, dat Van Weert de aanstaande moeder zó char mant kan kleden, dat ze aan alle voorko mende evenementen met plezier kan deel nemen Katy Nieuws in het kort Hartenlustschool. B. en W. van Bloe mendaal hebben de gemeenteraad de vol gende voordracht aangeboden voor de va cature van onderwijzer aan de Hartenlust school (ulo), welke vacature op 1 novem ber ontstaat wegens vertrek van de heer D. Krabbendam naar Wageningen: 1. de heer B. C. Elskamp, hoofd van een lagere school te Abbekerk; 2. de heer L. J. Than- hauser, hoofd van een lagere school te Bodegraven. Aanrijding. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is een uit Santpoort afkomstige wielrijdster op de Hartenlustlaan in Bloe mendaal tegen een bestelauto gereden, die bestuurd werd door een 25-jarige Haar lemmer. De bestelauto kwam voor de fiet- ster van rechts. De vrouw viel en is met wonden aan hoofd en benen naar het Ma rinehospitaal gebracht, vanwaar zij later naar haar woning in Santpoort kon terug keren. Door auto aangereden. Dinsdagavond omstreeks half acht is een 40-jarige in woonster van Heemstede op de Herenweg ter hoogte van de Willem Klooslaan door een personenauto aangereden, toen zij de weg overstak. Met een onderbeenfractuur en lichte wonden aan hoofd en benen is zij naar het Grote Gasthuis in Haarlem overgebracht. Onderwijstentoonstelling. De onder wijstentoonstelling „Bouwen" die in „Bloe- menheuvel" van 2 tot en met 13 oktober gehouden is werd door 720 leerlingen met hun onderwijzers bezocht. Nieuwe opzichter. In de vacature van de heer J. van Dijkhuizen, opzichter bij de dienst van Publieke Werken in Bloemen daal. die per 1 november wegens het be i-eiken van de pensioengerechtigde leef tijd deze dienst gaat verlaten, is de he°r P. M. Hoogendijk uit Haarlem benocynd De heer Hoogendijk, die in de particulier^ wegenbouw werkzaam is geweest zal de rang van opzichter-A krijgen.^ Drenkeling. Dinsdagmorgen is de zevenjarige Lambertus Bollebakker in de Brouwersvaart gevallen. De heer N. van Bakel slaagde erin de jongen met een red- dingshaak weer op het droge te trekken. Hersenschudding. Op de rolschaats- baan bij het Van Zeggelenplein in Haar lem zijn dinsdagmiddag de achtjarige Fons van Dijkman en de tienjarige Dicky Cohen met elkaar in botsing gekomen. Fons. die op rolschaatsen reed. moest met een hersenschudding naar de Mariastich- ting vervoerd worden en Dicky, die fietste, ging naar huis; vermoedelijk ook met een hersenschudding. De Bloemendaalse schilders, waarvan de twintig beroepskunstenaars onder de groepsnaam „De Bloemendalers" dit voor jaar in het Openluchttheater hebben ge- exposeerd. zijn dinsdagavond in „Bloemen- heuvel" in Overveen bijeen geweest. Er heerste daar in een sfeer van een kunste naarssociëteit. veel gelegenheid tot onder ling contact en tot het bekijken van eikaars meegebrachte werk. Voorts werden de mo gelijkheden besproken van exposities en tekenavonden in „Bloemenheuvel" en van een regelmatig contact. Het is gebleken dat de lokaliteiten van „Bloemenheuvel" zich hiervoor zeer goed lenen. lisse „Theorie en Praktijk" Zeer vele leden van de vereniging „Theorie en Praktijk" hebben dinsdag avond in de „Nachtegaal" in Lisse ge luisterd naar een lezing van jhr. mr. dr. O- F. A. PI. van Nispen tot Pannerden, al gemeen voorzitter van „Bloembollencul tuur" over ..De nieuwe wegen in de re clame". Jhr. van Nispen zei, dat het zijn be doeling was de aanwezigen er van te door dringen, dat in Europa de reclame dezelfde ontwikkeling zal doormaken als in de Ver enigde Staten. Daar zijn de reclame-men sen psychologen geworden en de psycho logen reclame-mensen. Men onderzoekt de motieven die iemand tot het kopen van een artikel aanzetten. Deze blijken dik wijls onbewust te zijn. Hierop gaat men zijn reclame baseren en brengt daardoor de mensen tot „bevrediging van een lang bestaande koopbehoefte" De fabrieken verkopen namelijk geen artikelen meer, maar geven deze symbolen en deze sym bolen koopt men. Een bekend voorbeeld is de auto. Aan de auto leest men de wel vaart van de voorzitter af. Daar ..de Ameri kaan" als hoogste ideaal heeft slagen in het zakenleven koopt hij zo'n grote chroomglimmende auto. Volgens de reclamepsychologen vinden oudere vrouwen in het tuinieren een com pensatie voor het moeder worden. Dit is mogelijk een reden dat de z.g. Garden Clubs zo vele oudere vrouwen als lid heb ben. Het planten en koesteren van een plantje is een voortzetting van vroegere bezigheden. „Sluit een levensverzekering en uw erven zullen zelfs na uw dood nog dankbaar aan u denken, schreeuwt een Amerikaanse advertentie. Men bestudeert de koopmotieven en de zaken zien hun omzet met sprongen stijgen. Jhr- van Nispen besloot zijn lezing met er op te wijzen, dat zuinigheid in de re clame een zuinigheid is die de wijsheid bedriegt. De voorzitter van de Commissie voor onpersoonlijke reclame, de heer Warnaar, sloot zich geheel bij de woorden van jhr. Van Nispen aan. Hij wees er sterk op, dat men wel reclame kan maken, maar ook de koper moet bevredigen. Niet zoals in Amerika, waar de koper dikwijls geen waar voor zijn geld wordt geboden. Aan het slot van de avond overhandigde de voorzitter jhr. Van Nispen een boek en een bloemstuk van witte irissen. Hij vroeg de vergadering de heer Van Nispen tot ere-lid te benoemen. Een daverend applaus gaf de toestemming. Bij Koninklijk Besluit is aan F. J. M. Pinxter. op zijn verzoek met ingang van 1 juni 1959 eervol ontslag verleend uit ziin ambt van notaris in Lisse. KOPENHAGEN (AFP) De Russi sche geleerden zullen in de nabije toe komst twee raketten naar de maan zen den. Een ervan zal op de maan moeten landen, de tweede zal na een tocht om de maan naar de aarde moeten terugkeren. Dit heeft prof. Bronstein van het Moskou- se planetarium verklaard tegenover de Moskouse correspondent van het Deense communistische blad „Land og Folk". Wij beschikken over raketten, die vol doende kracht ontwikkelen om de maan te bereiken, aldus prof. Bronstein. De ge leerden werken op het ogenblik aan een raket van de omvang van de tweede spoet nik, die naar de maan zal worden afge schoten. (De tweede spoetnik woog 507 kg. Zij heeft met een hond aan boord vier maanden om de aarde gecirkeld tot zij op 13 april in de dampkring terugkeerde en verbrandde). Prof. Bronstein verklaarde voorts, dat de Russische maanraketten zullen worden uitgerust met een televisiezender, die beelden van de achterzijde van de maan zal uitzenden, en instrumenten waarmee de massa en de geleidbaarheid voor warm te en elektriciteit van de maan zal worden gemeten. Voorts zal worden bestudeerd hoe de omstandigheden op het maanopper vlak zijn voor toekomstige landingen. De professor feliciteerde de Amerikaan se geleerden met hun prestatie met de pionier. Volgens hem heeft de Amerikaan se maanraket echter niet voldoende stoot kracht gehad om de ontsnappingssnelheid van 11.000 meter per seconde te bereiken, daarbij kwam dan nog, dat de baan niet goed was berekend. Ook geloofde prof. Bronstein niet dat de Amerikaanse proef veel waarde heeft gehad voor de studie van de ruimte. Taalmoeilijkheden WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft dins dag in een verklaring gezegd, dat het vo rige week een fout heeft gemaakt toen het bekendmaakte, dat de „pionier" de Ame rikaanse maanraket. ontsnapt was aan de zwaartekracht van de aarde. De gewraak te bekendmaking werd zaterdag een uur na het lanceren van de maanraket uitge geven. In de verklaring die thans werd opge steld door generaal-majoor Yeates, de be velhebber van de proefbasis te Cape Ca naveral, wordt verder gezegd, dat de taal moeilijkheden in het tijdperk van de ruim tevaart bijna even ingewikkeld schijnen te zijn als de technische problemen van de ruimtevaart zelf. Ook naar Venus NEW YORK (Reuter) De „New York Times" heeft dinsdag verklaard, dat het waarschijnlijk is, dat de Verenigde Staten volgend jaar zullen proberen een raket naar de omgeving van Venus te zenden. Dat zou dan een van de twee operaties zijn, waarvoor de Amerikaanse lucht macht toestemming heeft gekregen, bui ten de drie schoten op de maan. De lucht macht heeft volgens het blad voorlopig de nieuwe poging om een raket om de maan te zenden op 7 november bepaald. Dr. Van Roijen: WASHINGTON. (Reuter) De Neder landse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen. heeft dinsdag, na een be zoek aan de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken C. Burke EIbrick. die belast is met de behandeling van Euro pese aangelegenheden, verklaard, dat de Verenigde Staten uiting hebben gegeven aan hun ..onmiskenbare afkeuring'' voor het zonder schadevergoeding in beslag nemen van Nederlandse eigendommen in Indonesië. Dr. Van Roijen ontkende de juistheid van verklaringen van ambtenaren van de In donesische ambassade te Washington, die hadden gezegd, dat de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A H. Luns. opzettelijk de Amerikaanse me ning ten deze verkeerd had weergegeven. „Ik weet nu. dat de Verenigde Staten uiting hebben gegeven aan hun duidelijke afkeuring hierover", aldus dr. Van Roijen In de vergadering van de internationa le commissie tot bescherming van de Rijn tegen verontreiniging, die in Duisburg be gonnen is, heeft de Nederlandse delegatie de Nederlandse verlangens betreffende het tegengaan van verontreiniging van het rijnwater kenbaar gemaakt. Neder land wenst dat in de rivier niet meer dan 250 milligram chloor per liter water aan wezig is. Het. gehalte aan keukenzout moet belangrijk verminderd worden: per se conde moet niet meer dan 250 kilogram zout door de Rijn naar zee gaan. De Ne derlandse delegatie vestigde er de aan dacht op dat Nederland het meest te lijden heeft onder de verontreiniging van de Rijn. Haarlemmermeer De heer J. C. Hulsbos, Aalsmeer- derdijk 377 in Haarlemmermeer werd de zer dagen op zijn 78ste verjaardag met een koninklijke onderscheiding verrast. Bur gemeester mr. G. C. van der Willigen speld de hem namelijk de ere-medailJe in goud, behorende hij de Orde van Oranje-Nassau op de borst. De heer Hulsbos ontving deze onder scheiding op grond van zijn grote verdien sten op maatschappelijk en cultureel ge bied. Hij maakt ondermeer sedert 1918 deel uit van de gezondheidscommissie van de gemeente Haarlemmermeer. Verder was hij van 1923 tot 1942 lid van het Bur gerlijk Armbestuur. Als dirigent van zangeverenigingen en muziekkorpsen heeft de heer Hulsbos eveneens een indrukwekkende staat van dienst. Zo leidde hij jarenlang de Chr. Ge mengde Zangver. „Halleluja" in Aals meer, de Chr. Gemengde Zangver. „Ho sanna in excelsis" in Rijk, het muziek korps „Aalsmeer's Harmonie", Aals meers Christelijk Mannenkoor, de Chris telijke Muziekvereniging „Sursum Corda" het gemengd dubbelkwartet „Entre- Nous", beide in Aalsmeer en Hoofddorps Mannen- en Gemengd Koor. BEIROET (UPI) De premier van Li banon, Rashid Karami, heeft een nieuwe regering van vier personen gevormd, die zich als eerste doel heeft gesteld een ein de te maken aan de ongeregeldheden. Ka rami neemt de portefeuilles van financiën, economische zaken, defensie en voorlich ting waar naast het premierschap. De leider van de christelijke falangis- ten, Pierre Gemayel, aanhanger van de vroegere president Sjamoen is minister van openbare wrken, onderwijs, land bouw en volksgezondheid. De onafhanke lijke christepjke politicus Raymon Edde is minister van Binnenlandse en Sociale Zaken. Het vierde lid van het kabinel is Hus sein Oweini, die tot de gematigde opposi tie behoort. Hij wordt minister van Bui tenlandse Zaken, justitie en „planning". (Reuter) De christelijke falangisten in Libanon hebben woensdag hun drie weken geleden afgekondigde staking beëindigd, nadat officieel was bekendgemaakt, dat de regeringscrisis was opgelost. Ongeveer 20.000 vakbondsleden, die eveneens in sta king dreigden te gaan om een oplossing van de crisis te verhaasten, besloten aan het werk te blijven. (AFP) Bij gevechten in Beiroet zijn dinsdagmorgen acht mensen om het leven gekomen. Op het mohammedaanse kerk hof werden vier leden van de socialistische volkspartij (de voormalige Syrische volks partij) gedood. Bij een schietpartij tussen leden van het volksverzet en onbekenden, die trachtten de wijk Basta binnen te dringen, sneuvelden vier mensen. (Van onze correspondent in Bonn) Veertien jaar geleden ontdeed de toen malige Duitse soldaat Josef Weiss zich van zijn Duitse naam en nam. om zijn le ven te redden, de Poolse naam aan van zijn moeder. Daarmee begon voor hem echter een odyssee vooraleer hij weer „thuis" was. De jonge Weiss werd in no vember 1944 door de Franse ondergrond se gevangen genomen en vreesde doodge schoten te worden. Hij merkte dat zijn be waker een Pool was. Weiss, afkomstig uit de Duitse gebieden in Oost-Europa, sprak zijn bewaker in diens moedertaal aan. Hij vertelde dat hij Jagielski heette (zo heet te Weiss' moeder), dat hij eigenlijk een Pool was en gedwongen was in het Duitse leger te dienen.... De Poolse Fransman bracht Weiss-Jagielski bij het Poolse con sulaat te Lyon. Daar geloofde men hem dadelijk: Weiss-Jagielski wérd Pool. met een Pools paspoort en kreeg bevel zich te melden bij het leger van de befaamde Poolse generaal Anders. Jagielski vocht de laatste maanden van de oorlog aan de zijde der geallieerden in Italië tegen "Ita liaanse troepen en vermoedelijk ook te gen Duitse legereenheden. Emigrant Na de oorlog moesten Anders en zijn sol daten .terugkeren" naar het communis tische Polen. Ook Weiss-Jagielski dreigde dit lot. De in Mülheim opgevoede Duitser voelde daar niets voor en begon een wan hopige strijd om zijn oude naam terug te krijgen Hij zag af van zijn Poolse natio naliteit en emigreerde naar Groot-Brittan- nië waar hij als statenloze arbeider begon te werken. Te Londen huwde hij in 1950 met een.Duits meisje. Josef Weiss kon zijn Poolse naam echter niet kwijt. Het recht der statenlozen is niet zo groot, dat zij veel kunnen ondernemen om principië le beslissingen als een naamsverandering tot stand te brengen. Weiss bleef Jagielski. Tot hij in 1956 ge legenheid kreeg naar Duitsland te „emi greren" Hij ging naar Mülheim. waar hij zijn broer trof, die onder ede verklaar de dat Jagielski Weiss heette. Men vond zijn eigenlijke naam in een kartotheek Desondanks toverden Britse autoriteiten op verzoek van een Duitse gemeente, nog een papier te voorschijn, waaruit bleek c'at Jagielski niet Weiss was.... Pas toen de ongelukkige een reeks getuigen wist te vinden die voor hem en zijn oude naam wilden instaan, werd Jagielski na veertien jaar weer Weiss. (Van onze correspondent in Londen.) De Britse regering heeft een nieuw staatspensioen voorgesteld, volgens het welk in de toekomst een echtpaar bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd een maximale wekelijkse uitkering van ruim 60 gulden kan ontvangen, twintig gulden meer dan op het ogenblik. Het nieuwe pensioenplan is gebaseerd op de lonen en salarissen. Hoe hoger het loonbedrag, hoe hoger de premie en hoe hoger het pensioen. Het plan zal. indien het parle ment dit goedkeurt, voor april 1961 worden ingevoerd. De bijdragen zullen 8V2 percent van het inkomen belopen, doch de premies zullen gedurende de eerste twintig jaren om de vijf jaar moeten worden verhoogd om het plan uitvoerbaar te maken. De be tekenis van het nieuwe pensioenplan is. dat het bezwaar van het tegenwoordige starre systeem wordt opgeheven, namelijk dat bijdragen en uitkeringen generlei ver band houden met de grootte van het inko men. Bovendien loopt het tegenwoordige pensioenstelsel hopeloos vast. Over twin tig jaar, wanneer een vijfde van de Britse bevolking recht heeft op ouderdomspen sioen, zou de belasting een extra bedrag van 5V2 miljard gulden moeten opbren gen ter financiering van het tegenwoordi ge staatspensioen. Een van de voordelen van het nieuwe systeem zal zijn, dat de premiebijdrage van de minst-kapitaal krachtige zal worden verlaagd. Tussen re gering en oppositie wordt reeds lang hard om de pensioenen gevochten. Het rege ringsplan gaat niet zover als dat van La bour, maar het kost veel minder. Het gro te gevaar dat het nieuwe plan bedreigt, is inflatie. Want als door prijsverhoging ook de pensioenen zullen moeten stijgen, blijft het zelfs bij de in te voeren glijdende pre— mieschaal mogelijk, dat de dingen in het honderd lopen. Het plan staat en valt dan ook met een stabiel pond sterling In Beerta is een negenjarig jongetje on der een vallende muur geraakt en op slag gedood De muur grensde aan een winkel, die verbouwd wordt en daarom was in de muur een provisorische doorgang ge maakt. Toen het jongetje er langs liep, viel de muur om. Het ventje kreeg een steenblok op het hoofd, waardoor de dood vrijwel terstond intrad. Amsterdam De markt zette de hausse voort, die de vorige vrijdag voor de internationale waarden was begonnen De ruggesteun hiervoor ging nu uit van Wallstreet, dat met hogere slotkoersen was afgekomen. De prijs, die voor aandelen Kon. Olie op het Damrak betaald werd, schommelde rond de f 187, tegenover de slotprijs van maandag ad. 185.50. De pariteit Ameri ka bedroeg 187.50. De arbitrage bleef voor de oliewaarden vrijwel uit de markt, waardoor de omzetten beperkt bleven. De vorige dag was de opzet ten aanzien van het voorkopen van deze aandelen op Wallstreet gelukt, thans was de arbitrage huiverig ditzelfde te doen op het hogere niveau. Hoewel de omzetten ook in de Philips- hoek niet zo omvangrijk waren vergele ken bij de vorige dag, viel dit aan het koersverschil niet te merken. De handel droeg een kalm en regelmatig karakter en de koersfluctuaties waren van weinig betekenis. De winst ten opzichte van maandag beliep op 357V2 ruim vijf punten. Het buitenland was hier de grootste ko per in een markt, die de vorige dag be hoorlijk was leeg gezogen. Ditzelfde dient gezegd te worden van Unilever. De ope ning voor deze aandelen op 425 lag meteen tien punten boven de vorige slotprijs. Hier was het Londen, het publiek alsmede de beroepshandel die de stukken uit de markt namen. Verkooplimites waren in geringe proporties aanwezig, waardoor het grote koersverschil, vergeleken bij maandag, gemakkelijk wordt verklaard. Speciale redenen voor deze forse tweedaagse stij ging van de margarine-aandelen waren ter beurze niét aanwezig. Het buitenland is, voor de internationale waarden, de gangmaker en de aankopen door deze zij de worden door de beurs toegeschreven aan inflatievrees. Ook voor AKU bestond meer belangstelling dan de vorige dagen het geval is geweest. Het fonds opende op 222 '.4 en steeg tot 224, waardoor een koerswinst va» bijna vier punten werd ge boekt. De derde kwartaalcijfers van dit concern worden binnenkort verwacht en hierop liep de beurs vooruit. Het gaat de dochtermaatschappijen van dit concern de laatste tijd niet slecht en daardoor zul len de derde kwartaalcijfers van AKU ze ker wel bevredigend moeten zijn, aldus de beurs. KLM werd een halve gulden ho ger vernomen. Scheepvaarten kwamen door elkaar een punt hoger te voorschijn. Hiermede is dan ook alles over deze sector gezegd. Van de cultures trok Deli de grootste aandacht. De beroepshandel liet zich hier gelden, waardoor de prijs van de certificaten steeg van f 124 tot 124.50. De vorige slot- koers bedroeg 124.20. HVA liep op van 114'/2 tót '116 en verbeterde ruim twee punten. Staats ondsen lagen over de ge hele linie aangeboden en lager. In de Ame rikaanse sector van de beurs was de stem ming vast voor Bethlehem Steel. De om zetten bleven beneden die van maandag. Smit en Co's Transformatoren werden drie punten 'ager, op 202, vernomen in verband met de aanstaande aandelen emissie. De koers van de aandelen Apel- doornse Nettenfabriek werd iets hoger vernomen op gunstige mededelingen uit de jaarvergadering. Prolongatie 3>/2 per cent. (ANP) NEW YORK Een vloedgolf van winstnemingen over spoelde de beurs. Bij het slot hadden de tikkers een achterstand van een kwartier De koersen daalden in alle sectoren. Maar de winstnemingen werden vrijwel per aandeel opgevangen door nieuwe kopers, waardoor werd voorkomen dat de daling kon doorzetten. Beursdeskundigen noem den het absorptievermogen verbazingwek kend. De voornaamste fondsen kregen tegen het beursslot voldoende steun. Er was geen nieuws dat oorzaak genoemd kan worden voor de plotselinge ommekeer De beurs was er overigens goed op voor bereid. Het industriegemiddelde daalde van 545.95 tot 541.72; dat voor spoorwegen van 147.31 tot 145.04 en dat voor openbare nutsbedrijven van 82.42 tot 82.28. De om zet steeg van 4.550.005 tot 5.110.000 aan delen. Van de 1236 verhandelde fondsen sloten er 253 hoger en 785 lager. (UPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3%% Nederl. "47 91,5/is 91% 3Nedl. 1962/64 93?'§ 93% Woningbouw 3Vn 109 109% Pr. A'dam '56 I. 84 pr. A'dam '56 TI. 93 Pr A'dam '56 III 94% Pr R'dam '52 I 94% pr. R'dam '52 TI.. 94% Pr. R'dam '57.... 104% A.K.U 224 224% Calvé Delft 335 335 Van Gelder Zonen 186 185 K N. Hoogovens. 332 332 187 185 V Kabelfabriek. 294 294 gew Philips Gloeil 358% 358 Pref.PhilipsGloeil. 171% Unilever 423% 424 Wilton Fyenoord 196% 197 Werf Gusto 157 160 Dordtsche °etrol 780'/s 785 Kon. Petroleum 186,80 f 188,— Silliton 179% 179 A'dam Rubber 70% 70 K.L.M f 100,60 101, "-Toll. Amer. Lijn. 151 151 K.N.S.M 152% 153 N. Scheepv. Unie 129% 129 v. Nievelt Goudr 131% 131% Phs. v. Ommeren 248 248 H.V.A 116% 11? Delimaatschappij f 125, f 125.40 Amsterd. Bank.. 240 240 Mat. Handelsbank 95 95 Ned. Handel Mij 183 183 Rotterd. Bank 199% 199% Twentsche Bank. 180 Anaconda Copper 62% 61 Vt Bethlehem Steel.. 527/ie 52% U.S. Steel 84V,« 82% General Motors.. 49V, A 48% 82% 82% 26% 26%

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7