Prijsbeheer sing bij verkoop van landbouwgronden Bollenexport naar West-Duitsland weer sterk gestegen Nieuwe methode toegepast bij balseming van Pius XII Bezwaren in Tweede Kamer tegen een blijvende regeling Recht of gebogen?... met SMELFIX Ceta-Bever Conserverende harsen op kleding gesprenkeld Zuiveringen in Irak minder intensief WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Herdenkingen in de Tweede Kamer Eerste Kamer yjkshulp voor Amsterdams universiteit Broedertwist met dolkmes beslecht Nieuwe zeesleepboot ZONDER PERSEN OF KLEMMEN 1 „De Hoop" sleept KW. 141 „Willy" naar IJmudien Havenarbeiders op staande voet ontslagen Landbouwcomité over garantieprijsbeleid Veiling van beroemde schilderijen in Londen Vier gemeenten in de N.O.-polder voorgesteld Geslaagde demonstratie met helikopter-aan-een-touwtje Nona tegen Ilona Drie doden in het verkeer Dulles over Formosa „Staakt het vuren" geen basis voor concessies aan Peking Na Arefs vertrek Incident bij IJsland (Van onze Kamerverslaggever) Landbouwgrond is in het dicht bevolkte Nederland schaars. In het algemeen is de vraag groter dan het aanbod. Dat kan leiden tot economisch niet verantwoorde prijsstijgingen. Daarom heeft de Tweede panier in 1953 een wet aangenomen met bepalingen tot beheersing van de prijzen bjj verkoop van landbouwgronden. De «•erldng van deze wet zou eindigen op 1 januari 1959, maar inmiddels heeft de regering voorgesteld de wet een blijvend karakter te geven. Een amendement, van de heer Biewenga (A.R.) wilde de geldig heidsduur van de wet echter weer beper ken tot 1 januari 1964. De heer Engel- bertink (K.V.P.) wilde deze datum op 1 januari 1962 stellen. Zij werden het •5avonds in de Tweede Kamer bij de replieken eens over 1 januari 1963, waar mee ook de heer De Ruiter (C.H.U.) zich kon verenigen. Maar de heren Daams (p.v.d.A.) en Den Hartog (V.V.D.) hadden bezwaar tegen de tijdsbeperking. De stem ming over het amendement werd uitge beld tot hedenmiddag. In de tijdelijke wet is bepaald dat bij openbare verkoop de pachter voorkeur heeft, indien een aantal personen de hoogst loelaatbare prijs biedt. In de blijvende wet wil de regering bij onderhandse verkoop In de Tweede Kamer heeft de voorzit ter, dr. L. G. Kortenhorst, gistermiddag Paus Pius XII herdacht. Dr. Kortenhorst ,ei onder meer: „De onmisbaarheid der parlementaire democratie is door de over leden Paus bij herhaling, voor de tijd waarin wij leven, als beginsel van alle po litieke wijsheid met de grootste nadruk aan de volken en regeringen voorgehou den, zo in de Kerstrede van het jaar 1944, waarin onder meer werd gezegd: „Ge leerd door een bittere ervaring stellen de volken zich met grotere onstuimigheid te weer tegenover de monopolies van een dictatoriale macht, welke niet ter verant woording kan worden geroepen en zij eisen een regeringssysteem dat beter over eenkomt met de waardigheid en de vrij heid van de burgers". In meer dan honderd toespraken en brie ven, aldus dr. Kortenhorst heeft Paus XII zijn licht doen schijnen over de meest actuele problemen van juridische en so ciaal-economische aard, waarmede elke regering, elke volksvertegenwoordiging en volk schier dagelijks te maken hebben: baat en staatsgezag, strafrecht, interna tionale betrekkingen, atoomoorlog, de de mon der organisatie in verband met de miskenning der menselijke persoon, de vakbeweging, de onderneming, nationali satie, medezeggenschap, privaateigen dom, bezitsvorming, democratie en be roepsmoraal. De invloed van deze kerkvorst was uit sluitend van morele orde. Daaraan alleen ontleende hij het recht anderen de wegen van vrede, verdraagzaamheid, rechtvaar digheid, menselijkheid en onderlinge lief- aan te geven," aldus de Kamervoor zitter. Namens de regering sloot minister president dr. Drees zich bij deze woorden san. „Vrede door gerechtigheid, waarnaar hij streefde, zou de zinspreuk der gehele wereld moeten zijn", aldus dr. Drees. Voorts heeft de Kamer het overleden Kamerlid de heer H. van Sleen (P.v.d.A.) herdacht. Dr. Koi-tenhorst zei ondermeer: „Niet alleen onder de groten der aarde, maar ook in onze naaste omgeving heeft onverbiddelijke dood een goed mens getroffen. Het is moeilijk deze Kamer voor te stellen zonder de heer Van Sleen, die in de laatste vier jaren zo dikwijls de voorzitterszetel heeft ingenomen en die dan met zoveel wijsheid de vergaderingen wist te leiden. Sedert meer dan 20 jaar maakte hij van deze Kamer deel uit. Hij had het werk als volksvertegenwoordiger lief met heel zijn hart en met al zijn ver mogen. Niets was hem teveel, wanneer zijn wertuiging meebracht, dat hij voor een bepaalde opvatting moest strijden. Hij bleef een eerlijk strijder met open vizier, die wel tegenstanders had, maar geen vijanden". Minister-president d r. Drees verklaar de, dat het overlijden van de heer Van Sleen de regering diep heeft getroffen. Het dwingt respect af, dat hij vele jaren zi.in werk heeft verricht al was zijn ge zondheid zwak. Vooral op onderwijsgebied toonde hij zich een fel strijder. Bij de zegening zal hij in gedachtenis blijven voor de wijze, waarop hij zijn land heeft ge diend. Na deze toespraken, die staande werden aangehoord, werd de vergadering voor °nige ogenblikken geschorst. In de gisteren gehouden vergadering van Eerste Kamer hebben de voorzitter, nir. J. A. Jonkman, en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. J. L. M. Cals, toespraken gehouden 'or herdenking van Paus Pius XII. Na enige discussie keurde de Kamer enige wijzigingen goed van de Ongevallen wet 1921, de Land- en Tuinbouwongeval- lenwet en de Zee-Ongevallenwet. 1919. Oeze wijzigingen beogen een verhoging j'an het uitkeringspercentage gedurende bet eerste jaar van het ongeval. koorts kwam aan de orde een voor- !°Pige subsidieregeling voor de kosten van buisvesting van de gemeentelijke universi teit te Amsterdam. Dit ontwerp behelst een wettelijke rege- llng voor 1959 en 1960, waarbij de ge meentelijke universiteit onder nader door rte minister van Onderwijs te stellen voor waarden een tegemoetkoming van 90 per- c||t zal ontvangen in de kosten van nieuwe voorzieningen ten dienste van on derwijs en onderzoek. Ook dit ontwerp werd na enige discus- ?le zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Op 28 oktober komt de Eerste Kamer weer tij een. de pachter ook voorkeur geven, indien de bedongen prijs lager is dan de hoogst toe laatbare prijs. In dat geval wil de heer Daams (P.v.d.A.) de pachter ook voorkeur geven bij openbare verkoop. Hij had daar toe een amendement ingediend, waarna de heer Engelbertink (K.V.P.) ook een amen dement indiende met de strekking een andere gegadigde dan de pachter in de gelegenheid te stellen voor de Grondkamer een hogere prijs dan de pachter te bieden, opdat de eigenaar een betere prijs zou kunnen maken. Tegen deze amendementen had minister Samkalden het bezwaar, dat een buiten staander dan altijd de prijs zou kunnen opdrijven en niet direct zijn hoogste prijs zou behoeven te noemen, omdat hij latei- voor de Grondkamer altijd nog een hogere prijs zou kunnen bieden. Bij gedwongen openbare verkoop zijn ook de belangen van schuldeisers in het geding. Met beide amendementen v/as ook de heer Den Hartog (V.V.D.) het niet ^ens, maar hij verwierp bovendien het rege ringsvoorstel. Hij wenste handhaving van de oorspronkelijke bepaling in de tijdelijke wet, volgens welke de pachter voorkeur heeft indien de door de Grondkamer vast te stellen hoogst toelaatbare prijs wordt geboden. Met het voorstel om de wet een blijvend karakter te geven kon de heer Den Hartog instemmen, omdat het behoud van het voorkeursrecht door de pachter bij hem het zwaarste weegt. De stemming over deze amendementen werd eveneens aangehouden tot heden middag. De nieuwe eventueel blijvende wet wil de regering in overeenstemming brengen met de bepalingen van de nieuwe pachtwet wat betreft het tegengaan van het versnipperen van gronden. Met dit voorstel kon de Kamer zich algemeen ver enigen. De Koningin ontving in paleis Soest- dijk twee gezanten, die haar hun 'ge loofsbrieven kwamen aanbieden. Het waren de heer Paz Estensoro, gezant van Bolivia (rechts) en de heer Moha- med Kabir Ludin, gezant van Afghanistan. Om een erfeniskwestie die al enige ja ren loopt hebben twee broers, de 38-jari- ge J. en de 32-jarige H. in Doetinchem hooglopende ruzie gekregen. J. S. wond zich daarbij zo op dat hij met een dolk mes zijn broer in de borst stak. Doordat het mes op een rib afschampte, was de steek ter hoogte van de harstreek niet do delijk. De dader is gearresteerd. Bij J. en K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk is de voor rekening van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, in aanbouw zijnde zeesleepboot „Elbe" te water gelaten. De „Elbe" behoort met hel in januari 3 957 in dienst gestelde zuster schip „Clyde" tot de modernste en sterkste zeesleepboten ter wereld- Het schip is ge bouwd voor stationsdiensten, maar is even eens geschikt voor het maken van lange sleepreizen, zowel in koude als in warme gebieden. De zeesleepboot is 58 meter lang en bijna 11 meter breed. De holte tot hoofd- dek is 5.45 m. De brutotonnage bedraagt 820 ton. De voortstuwingsinstallatie be staat uit twee direct omkeerbare diesel motoren. Behalve aan de bemanning zal het schip plaatsbieden aan veertien runners of leden van een bergingsploeg. De verblijven zijn verdeeld over vijf dekken. Ad n&rien.tie (Van onze medewerker voor bloembollencultuur De exporteurs van bloembollen hebben dinsdag vrij gunstige cijfers over de uit voer vernomen. Het blijkt dat de export weer is toegenomen. De kwekers behoe ven een bijzonder lage korting voor de op koop van het surplus op te brengen. De exporteurs mogen zichzelf op de borst kloppen, omdat zij de uitvoer weer hebben opgevoerd. Voor de kwekers zijn de ver diensten niet slecht geweest. Het is echter de vraag, of alle exporteurs tevreden zul len zijn. De oogst is dit jaar niet zo groot geweest als in 1957. De bollen zijn kleiner. Er gaan er dus meer in een kilo. Ze worden echter per stuk verkocht. Hoe meer in een kg. gaan hoe hoger de gemiddelde kilogram- prijs zou zijn. Het is goed mogelijk dat de tulpen, hyacinten en narcissen veel goed koper zijn weggegaan dan vorig jaar. Dit ligt aan de samenstelling van het export pakket. De vergroting van de export lijkt zeer bevredigend, maar is dat in feite niet. De Verenigde Staten namen in totaal 863.000 kg. minder af en telden maar 39.592.799 neer, wat 1.2 miljoen minder is clan vo rig jaar. De daling van het aantal kilo grammen kan gedeeltelijk worden ver klaard uit de lichtere bollen. Echter niet geheel. De stijging van de export naar de Verenigde Staten is dus tot stand geko men. De verkoop naar de V. S. is echter lang niet zo moeilijk als naar Rusland. Naar dit land werd 11.314 kg. voor 44.404 uitgevoerd. Ook Zweden heeft minder bloembollen gekocht dan vorig jaar Dit werd ieder jaar na de oorlog al voorspeld. De kopers staking van het voorjaar schijnt toch iets Het hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft in de afgelopen nacht omstreeks half twaalf de KW 141 Willy, die op 53.18 noorderbreedte en 2.40 oosterlengte de schroef had verspeeld en enige tijd stuur loos heeft rondgedreven, in IJmuiden bin nengesleept. Dinsdagmiddag omstreeks twaalf uur heeft „De Hoop" het schip vastgemaakt om op te stomen naar IJmuiden. Het was geen gemakkelijke reis, omdat „De Hoop" maximaal slechts elf mijl kan lopen. Bovendien had het hos- •-itaalkerkschip nog te kampen met zwaar weer. „De Hoop" heeft vannacht zijn sleep tussen de IJmuidense pieren overgegeven aan een havensleepboot. De „Willy" is van morgen op de helling gezet, waar het schip wel enige tijd zal blijven om gerepareerd te worden. „De Hoop", die onder meer van de ge legenheid gebruik maakte om een patiënt aan wal te zetten, zal morgen weer zee kiezen. Op 30 oktober wordt het hospitaal kerkschip in Amsterdam verwacht. De reservehavenarbeiders, die maandag morgen weigerden 4 loggers te lossen, zijn allen op staande voet ontslagen. Hiertoe werd dinsdagmiddag in een vergadering van de Stichting Vislosregeling IJmuiden en het vakbondsbestuur besloten. Wel staat voor hen de gelegenheid open, zich opnieuw aan te melden bij de bedrijfslei der en de ambtenaar voor de vislosrege ling. Zoals men zich zal herinneren was de weigering van de reserves een gevolg van het feit, dat aan de vaste havenarbeiders de voorkeur wordt gegeven bij de lossing van de vissersvaartuigen. te hebben aangericht. Er werd bijna een miljoen gulden minder ontvangen. Hierte genover staat een stijging van de gladio- lenexport van 230.000. Goed be schouwd kocht. Zweden dus voor 1.23 mil joen minder aan bloembollen. West-Duitsland maakte veel goed. De vermindering van de uitvoer naar andere landen moest door de export naar West- Duitsland worden opgevangen. Het kocht voor 36.461.000 aan bollen en de export is nog niet teneinde. De hoeveelheid van 13.811.176 kg. zal dus nog wel groter wor den. J$fLer ,ja§i; weer ]igtvrde stijging ver boven het gemiddelde. Men is bang dat de markt overvoerd raakt. De gladiolen heb ben deze zomer geen beste prijzen ge maakt. Prettig is dat de uitvoer naar Frankrijk zich langzamerhand schijnt te herstellen. Het heeft heel wat meer bollen dan vorig jaar gekocht. Met een bedrag van 8.5 mil joen gulden begint deze uitvoer weer mee te tellen. Finland, de allervriendelijkste klant van het bollenvak, heeft voor 4.7 miljoen bol len gekocht. Het kocht 400.000 kg. meer dan in 1957. Zwitserland telt ruim 3.5 mil joen voor bollen neer. Dank zij de gladio len kon de export naar dit land op hetzelf de peil blijven. Hongarije, Ierland, Spanje en Zwitserland hebben minder gekocht. Iets gunstiger is de uitvoer naar Noorwe gen. Oostenrijk, Polen. Oost-Duitsland en Griekenland. Over vijftien dagen dienen de exporteurs de kwekers te hebben betaald. Aangezien zij de betaling van de buitenlandse afne mers dikwijls pas in maart of mei krij gen, moet uiteraard soms een beroep op de bank worden gedaan. Juist bij een stijgen de export. Het hoofdbestuur van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité heeft zich bera den over de nota betreffende 't landbouw- garanticprijsbeleid van minister dj-. A. Von deling. liet K.N.L.C. betreurt het dat de regering de veehouderij een gedeelte van het marktrisico wil laten dragen. Bij een normaal functionerende wereldmarkt zou dit juist z.ijn. Nu deze er niet is. acht het K.N.L.C. het onbillijk de gevolgen van door andere regeringen genomen maat regelen op één groep producenten, de rundveehouders, af te wentelen. Temeer daar de Nederlandse consument de voor delen geniet van de afbraakprijzen van kaas en boter. Het doel van het garantie- beleid behoort juist te zijn de binnenland se producent te beschermen tegen de ge volgen van een kunstmatig bedorven we reldmarkt. Het Landbouwcomité verwacht dat bij de komende behandeling van de landbouwbegroting de volksvertegen woordiging niet akkoord zal gaan met een zo grote afwenteling van het marktrisico op een deel van de agrarische producen ten. LONDEN (UPI) In de beroemde vei lingzalen van Sotheby in Londen komen vanavond werken van de beroemdste schil ders van het Frans Impressionisme on der de hamer, welke naar schatting vijf miljoen gulden zullen opbrengen. Het zijn zeven schilderijen van Renoir, Cézanne, Manet en Van Gogh. De eige naar is Irwin Goldschmidt, directeur van een verzekeringsmaatschappij in New York, zoon van de Duitse bankier, Jacob Goldschmidt. Men verwacht dat de schil derijen tweekeer zoveel zullen opbren gen als de achtenveertig kunstwerken van de Weinbergcollectie, die in juni 1957 ruim drie miljoen gulden opbrachten. De veiling, die woensdagavond zal be ginnen, is de eerste avondverkoop bij Sotheby's, sinds tweehonderd jaar. Uit de U.S.A. en Engeland en het Euro pese vasteland worden ongeveer duizend aspirant-kopers verwacht. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot instelling van vier ge meenten in de Noordoostpolder, namelijk Emmeloord, Creil, Marknesse en Nagele. De taak en de bevoegdheden, welke krach tens wettelijke voorschriften toekomen aan Provinciale Staten, Gedeputeerde Sta ten of aan de Commissaris der Koningin zullen ten aanzien van deze gemeenten worden uitgeoefend door de minister van Binnenlandse Zaken. Voor het gezamenlijke gebied van de gemeenten wordt voorgesteld een open baar lichaam in te stellen, genaamd de Noordoostpolder, gevestigd te Emmel oord. Het bestuur zal bestaan uit een pol- derraad.van veertien leden, gevormd dooi de burgemeesters der vier gemeenten, vier leden van de gemeenteraad van Emmel oord en voorts twee leden van elk der ove rige gemeenteraden. Het wetsontwerp opent de mogelijkheid van delegatie van bevoegdheden door de minister van Binnenlandse Zaken aan de Commissaris der Koningin in Overijsel, met het oog op besluiten van overwegend administratieve aard, waarbij onder meer wordt gedacht aan de afgifte van rijvaar digheidsbewijzen. Tevens laat het wetsont werp de mogelijkheid open dat de kandi daatstelling en de stemming voor de nieu we gemeenteraden geschieden voordat de nieuwe gemeentelijke indeling een feit wordt. Het inwonertal van Emmeloord zal in de toekomst naar schatting 12.000 bedra gen, dat van elk der overige gemeenten omstreeks 8000. De gebieden, waarover de vier gemeenten zich volgens het ontwerp zullen uitstrekken, tellen thans ongeveer 8000, 6600, 6100 en 6300 inwoners. In het wetsontwerp wordt de mogelijk heid opengehouden de voorgestelde be stuursorganisatie te wijzigen. Aan de ge meentebesturen wordt de bevoegdheid toe gekend na afloop van 'n overgangstermijn de verzorging van één of meer der bij al gemene maatregel van bestuur aangewe zen belangen tot zich te trekken. Zouden er voor het openbaar lichaam te weinig of geen belangen ter behartiging overblij ven dan kan de Kroon het openbaar lichaam opheffen. Een helikopter „aan een touwtje" is op het vliegveld Zestienhoven gedemon streerd. Het was de Sikorsky S 58. De ma chine is uitgerust met een automatische piloot. De helikopter is zelfs ook van de grond af bestuurbaar. Daarom had de pi loot witte handschoenen aan. Hy hield ze buiten de cockpit om te laten zien dat hij heus niets aan het toestel deed. Iemand op de grond bestuurde de helikopter via een draad. Deze besturing opent nieuwe mogelijk heden voor zwaar vervoer, want op deze wijze bediend is de S 58 een vliegende kraan. Wat de piloot niet kan, doet de man aan de grond; hij kan het toestel nauwkeu- rig hoven de vracht brengen, die onder aan de machine kan worden gehangen. Onder de romp kan een vracht van maximaal 2275 kilo worden meegenomen. Het toestel over brugt een afstand van 275 km met een kruissnelheid van 157 km per uur. De S 58 is ook ingericht voor personen vervoer. In deze vorm vliegt ook de Sa bena er mee tussen Rotterdam en Brussel. Er kunnen 12 tot 18 passagiers in of acht brancards of een lading van 1820 kg. Vooral militaire autoriteiten toonden op Zestienhoven belangstelling voor de de monstraties. De S 58 heeft een bijzonder grote wendbaarheid. De verwachting is dat de marine er volgend jaar enkele zal krij gen in het kader van de Amerikaanse hulp aan het NAVO-leger. In Amerika wordt intussen gewerkt aan vier nieuwe typen toestellen, de S 60 tot en met S 63. De S 60 wordt een kraanheli kopter, die een hefvermogen van vijf ton krijgt. De ander types worden toestellen met twee motoren, die respectievelijk 24 tot 26, zestien en twaalf passagiers kun nen vervoeren. ROME (UPI) De lijfarts van wijlen Paus Pius XII, prof. Riccardo Galeazzi- Lisi, heeft dinsdag in de Romeinse pers club een toelichting gegeven op het bal semingsproces dat op het stoffelijk over schot van de overleden Paus is toegepast. Hij verklaarde dat het proces is gebaseerd op het principe van osmose. Hierbij wor den zeer vluchtige harsen door de huid geabsorbeerd. De uitvinder van het proces, prof. Oreste Nuzzi, zei dat hij deze nieuwe methode sinds 1917 had beproefd en dat hij enkele jaren geleden Paus Pius XII een dode hand, die door hem was gebalsemd, had getoond. Na de drie-en-een-half uur durende „fun damentele behandeling" in de kleine ka mer in zijn zomerresidentie te Castel-Gan- dolfo waar de Paus overleed, was geen verdere behandeling nodig. Galeazzi-Lisi zeide dat nadien slechts tweemaal daags onderzocht was of de warme lucht en de vele lampen in de Sint Pieter het balse mingsproces niet hadden beïnvloed. Prof. Galeazzi-Lisi verklaarde dat een van de voornaamste reden om de Nuzzi- methode toe te passen, was dat men de persoon van de Paus wenste te respecte ren. De doordringende essences hoefden slechts op de kleren te worden gespren keld. De enige behandeling die het lichaam na de fundamentele behandeling onder gaan had, was het. baden van de handen en het gelaat met alcohol om oxydatie te gen te gaan. Er zijn geen injecties met parafine ge geven. zoals in sommige krantenberichten was gesuggereerd. Een gelijksoortige methode was toege past bij de balseming van Karei de Grote. Otto III en koning Hendrik V. WARSCHAU Kardinaal Stefan Wys- Voor de president van de rechtbank te Utrecht diende een kort geding van de So- la-fabriek te Zeist tegen de Gero-fabriek aldaar en de Lever Zeepmaatschappij te Rotterdam. De zeepmaatschappij voert een cadeauactie bij de verkoop van een wasmiddel, waarbij een couvert onder de naam „Ilona" wordt aangeboden. De So- la-fabriek ziet een inbreuk op het merk teken in deze actie, omdat deze fabriek een produkt onder de naam „Nona" ver koopt. Namens Sola trad op mr. F. B. Keulen te Utrecht, die constateerde, dat de Gero- fabriek nu zelf een cadeau-actie is begon nen, nu door de reclame-actie het publiek couvert-artikelen krijgt van andere dan de in deze artikelen gespecialiseerde winke liers. Pleiter zei voorts, dat de Centrale van Bonden in de Huishoudelijke, Luxe- en Speelgoedbranches (C.H.B.) onlangs een tegenactie is begonnen tegen de baars inziens mislëldéndê reclame met „Ilona"- couverts, die volgens deze reclame worden aangeboden voor de helft van de-normale prijs. Mr. Keulen vestigde er de aandacht op. dal Sola sinds 1932 het merk „Nona" voor haar goedkopere produkten voert. Deze couverts zijn nog een dubbeltje goed koper dan „Ilona". De materialen van ..Nona" en „Ilona" zijn gelijk, zoals blijkt uit een analyserapport. De door de C.H.B. gevoerde tegenactie had tot resultaat, dat Sola haar couverts nog goedkoper in de handel bracht en dat Gero soortgelijke couverts aan de winkeliers ter beschik king stelde en dus feitelijk de zeeprecla- meactie tegenwerkte. Pleiter achtte de keuze van de naam „Ilona" niet toevallig en vond „Ilona" naast „Nona" ongeoor loofd. Voor de zeepmaatschappij trad op mr. W. Blackstone, die meedeelde, dat de naam „Ilona" niet gekozen was door Ge ro, maar door Unilever. Volgens hem had den twee merkenbureaus geen bezwaar gemaakt tegen deze naam, die geheel te goeder trouw is gekozen. Wat de naam „Nona" van de tegenpartij betreft, betoog de pleiter, dat Sola van dit merk nooit eni ge ophef heeft gemaakt en er zelfs bij de winkeliers op had aangedrongen elke con nectie met het hoofdprodukt „Sola" te ver zwijgen. Naar aanleiding van deze reclameactie haakt Sola echter in op „Ilona". Door de tegenactie zijn deze merken scherp tegen over elkaar komen te staan. Een verbod zou daarom alleen op zijn plaats zijn, in dien er kans op verwarring bestaat, aldus mr. Blackstone. die verklaarde dat Sola graag zelf de couverts had geleverd en er zelfs bij Unilever over had geklaagd, dat zij was gepasseerd. Pleiter verzocht de president de vordering van de Sola-fabriek af te wijzen. Namens de Gero trad op mr. M. Oppen- heim, die betoogde dat Gero alleen bij de ze actie is betrokken door een overeen komst met Unilever voor vervaardiging van couverts tegen een bepaalde prijs. Aan de naam „Ilona" heeft Gero part noch deel. verklaarde pleiter, want de reclame campagne heeft Unilever gevoerd. Op 22 oktober zal de president uitspraak doen. De heer J. B. Braak uit Oegstgeest. leraar aan de Avondluinbouwsehool in Lisse, is dinsdagavond ten gevolge van een verkeersongeval overleden. Om onge veer zeven uur kwam hij met zyn brom fiets vanuit het inrijpad van de Rykstuin- bouwschool in Lisse de rijksstraatweg op Hy stak plotseling de weg in de richting Sassenheim over. Een personenauto, be stuurd door een inwoner van Rijswijk, kon de bromfiets niet meer ontwijken. De bromfietser werd van de fiets afgeslingerd en bleef met een gapende hoofdwond aan de wegkant liggen. Na overbrenging naar het Academisch ziekenhuis in Leiden, Is hij daar een uur later overleden. De 53-jarige voetganger P. Pieterse is in de Marnixstraat te Amsterdam door een personenauto aangereden. Het slachtoffer werd naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, waar de dood moest worden vast gesteld. Het ongeluk wordt toegeschreven aan onvoorzichtigheid van de heer P. De 32-jarige mevrouw F. W. de Vos- Borderwijk uit Hilversum, die maandag met haar bromfiets tegen een boom reed in Hilversum-zuid, liep daarbij een her senschudding en een schedelbasisfractuur op, waaraan zij gisteren is overleden. zynski, r.k. primaat van Polen, zal vrij dag per trein uit Warschau vertrekken naar Rome ,waar hij het conclaaf voor de pauskeuze zal bijwonen, zo meldt het Poolse blad „Express Wieczorny". (UPI) Natuurlijk wordt er allerwegen ijverig gespeculeerd over de vraag wie de nieuwe Paus zal worden. De Italiaanse pers vraagt zich af of de kardinalen mis schien niet een man zullen kiezen, die zich uitsluitend aan de kerk wijdt inplaats. van, zoals Pius XII, zich ook levendig bezig te houden met allerlei wereldpolitieke zaken en problemen. Mocht het conclaaf van kardinalen een Italiaan kiezen dan zou, volgens de Italiaanse bladen, wellicht de 79-jarige kardinaal-„camerlengo" Bene detto Masella, proprefect van de heilige congregatie der sacramenten, de beste pa pieren hebben. Van de niet-Italiaanse kardinalen wordt als belangrijkste kandi daat voor de Pauselijke troon genoemd de 63-jarige, in Rusland geboren proprefect van de Propaganda Fide, Gergorius Aga- nianian. patriarch van de Armeense (met Rome geünieerde) Ciliciërs. (Reuter) Een protestantse groepering in de V.S., die ongeveer 100.000 aanhangers telt, heeft in een brief aan minister Dulles gevraagd, de drie Amerikaanse r.k. kardi nalen van hun staatsburgerschap verval len te verklaren, indien zij in Rome tijdens hel conclaaf hun stem zullen uitbrengen. Volgens een wet. van 1940 verliest een Amerikaans staatsburger zijn nationali teit als hij deelneemt aan een verkiezing in een ander land. De protestantse sekte stelt, dat. het Vatikaan een soevereine staat is. De drie Amerikaanse kardinalen zijn kardinaal Spelman van New York, kardinaal Mooney van Detroit en kardi naal Mclntyre van Los Angeles. WASHINGTON, (Reuter/UPI) Minis ter Foster Dulles heeft op zijn persconfe rentie dinsdag verklaard, dat de V.S. er niet aan denken, generalissimo Tsjang Kai Tsjek te vragen, „onder deze omstandig heden" zijn nationalistische troepen op de kusteilanden Quemoy en Matsoe te ver minderen, omdat de verlenging van het tijdelijke bestand door Peking-China „geen betrouwbare basis vormt voor een blijven de wapenstilstand in Straat Formosa. „Pas als Peking blijk zou geven van een op rechte vredeswil, zouden wij bereid zijn, bij Tsjang stappen te doen om tot vermin dering van de nationalistische garnizoenen op Quemoy en Matsoe te komen", aldus Dulles, die overigens met nadruk zei, dat de V.S. hun verdrag met de nationalistisch- Chinese republiek getrouwelijk zullen na leven. De V.S. hadden er overigens volgens Dulles geen geheim van gemaakt dat zij altijd gemeend hebben en nog steeds menen dat Tsjang meer troepen op Qüëmóy "én Matsoe handhaaft dan strikt nodig of wenselijk is, maar tenslotte zijn de eilanden Tsjang's gebied. De Ameri kaanse minister van Defensie, Mc. Elroy, zo zei Dulles, voert momenteel op For mosa besprekingen om tot een hergroe pering van de nationalistische troepen te komen. Dit zou echter alleen kunnen ge schieden indien Peking ons duidelijke be wijzen zou leveren, dat het haar ernst is met het handhaven van het bestand in het gebied van de kusteilanden. Dulles verklaarde ook te menen, dat de meeste Amerikaanse bondgenoten „en in feite allen, met wie ik hierover van ge dachten gewisseld heb'" het eens zi.in geweest met het standpunt van Amerika (en aanzien van de kusteilanden. dat. werd geschraagd door de vastbeslotenheid, riiet te wijken voor communistische dreigemen ten. „Uit de verklaringen van Peking- China blijkt zonneklaar", aldus zei hij, „dat de Chinese communisten veel meer willen dan hun gezag op Quemoy en Matsoe vesti gen. Hun eigenlijke doel is Formosa". BAGDAD (Reuter/AFP) De nieuwe Iraakse minister van Binnenlandse Zaken, generaal Jahia, heeft dinsdag verklaard, dat de uitgebreide zuivering van functio narissen en buitenlandse deskundigen, waarmee zijn voorganger, kolonel Aref, was begonnen, minder intensief zal wor den. Aref is, zoals gemeld, wegens zijn sympathiëen voor Egypte als minister ontslagen en tot ambassadeur in Bonn be noemd. Jahia verklaarde, dat de dringende fa se van de zuivering die reeds rdrie maan den gaande is, nu is afgelopen. We begin nen nu een tweede fase op lange termijn waarbij vermoedelijk een kleine minder heid van functionarissen betrokken zal zijn, zei hij. Hij verwachtte dat dit tot ver dere stabilisering van het Iraakse ambte narenkorps zal leiden. Op de vraag hoe hij dacht het grote aan tal ontslagen buitenlandse functionarissen (voornamelijk Britten) te vervangen, ant woordde de minister, dat Irak bereid is el ke hulp te aanvaarden. Binnenkort zal een conferentie worden belegd van gouver neurs van de provincies om de behoeften te bespreken. Wij hebben een lange perio de van hervormingen voor de boeg, zo zei Jahia en daarvoor zal een intensieve stu die nodig zijn. De correspondent van het Italiaanse communistische blad „l'Unita" heeft na een vraaggesprek met premier Kassem verklaard, dat volgens hem de Iraakse leiders een andere binnenlandse ontwik keling en organisatie verwachten, dan zich in de Verenigde Arabische Republiek voltrekt. LONDEN (AFP) De Britse admirali teit heeft bekendgemaakt, dat dinsdag een poging tot het enteren van een Britse trawler bij IJsland is mislukt. De IJs landse kanonneerboot Thor had een waar schuwingsschot gelost in de richting van de trawler „Cape Campbell" toen déze zich buiten de 12-mijlsgrens bevond. De Thor poogde de Cape Campbell te enteren, maar de Britse trawler Kingston Emerald had de poging verijdeld door tussen de beide schepen te varen. De Thor was daarna weggestoomd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9