Vanmiddag bij felle storm hoog springtij verwacht Europese activisten in Algerije in verzet Firma's in Oost-Java van de hoofdkantoren in ons land afgesneden Herkomst van kapitaal thans bepalend voor nationaliteit van bedrijven HET WEER Bourguiba breekt met Nasser 't SILVER STOEPKE Welkom en niet welkom Eisenhower geeft Tsjang Kai Tsjek weer een zachte wenk Hij laat zich echter niet vastleggen op een woord Afnemend buiig M. van Veen staatssecretaris van Oorlog? De Braai vrij en in Nederland terug Dijkbewaking opgeroepen in Zuidwest-Nederland Parijs maakt zich niet druk over dreigementen Franse Bank verlaagt disconto van 5 tot 4tVz pet. s&ee MORRIS 'êeforepot/ïfiy/ Ontwerp voor Amsterdams laatste tuinstad aanvaard ranT^na Minister Maengkom bij auto-ongeluk gewond Het woord is aan.... Beulenproces in Bonn 73e JAARGANG No 84 DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 303e JAARGANG No 23/ Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 ~jj~ g 1 H H Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. jipwimfl V* I I I ^NT Verschijnt dagelijks bek op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 1(X Tel. 15295. Bij- I B (L Ji C. 3 I ill I -Jv C .jj J |T j| i ff jj fi' Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 A JL %bA Ai A AAA hJ? \«A A# A \*Jlm fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. fdr d t S' K Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman gl'R ABA JA (ANP) Aan de leiders van 258 Nederlandse bedrijven in Oost- java is medegedeeld, dat zjj, in opdracht van de Indonesische regering, alle banden met hun hoofdkantoren in Nederland moeten verbreken. Tezelfdertijd hebben de provinciale autoriteiten in Oost-Java in vele Nederlandse bedrijven de Nederland se bedrijfsleiders door Indonesiërs ver vangen. Aan de Nederlanders werd mede gedeeld, dat zij, met ingang van woensdag, van hun functies waren ontheven. Uit Malang meldt het ANP, dat aan de nieuwe Indonesische bedrijfsleiders op een aldaar gehouden plechtigheid, die werd bijgewoond door gouverneur Samadikoen en de militaire bevelhebber van Oost-Java. kolonel Sarbini, is medegedeeld, dat zij in het vervolg slechts verantwoording schul- Advertentie PR I SM A-HORLOGES verkrijgbaar bij: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat de Verenigde Staten van mening zijn dat er te veel na tionalistische troepen op Quemoy gecon centreerd zijn. De Verenigde Staten zijn echter niet van plan Tsjang Kai Tsjek te dwingen dit aantal te verminderen. Eisen hower weigerde de vraag te beantwoorden of hij het zou toejuichen als Tsjang uit vrije wil troepen van Quemoy terugtrok. Hij ze! een openbare verklaring hierover op het ogenblik van geen nut te achten. Deze verklaring zou misschien verkeerd begrepen kunnen worden in Taipeh. Men vroeg Eisenhower of er niet een te genstrijdigheid bestaat tussen de verkla ring die minister Dulles dinsdag heeft af gelegd en de uiteenzetting die Dulles twee weken geleden heeft gegeven. De presi dent verklaarde zich volkomen akkoord met Dulles' woorden van dinsdag. Op de vraag hoe de verhouding tussen de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië is, voor al met het oog op de bezorgdheid in Euro pa voor de Amerikaanse politiek jegens Formosa, antwoordde Eisenhower dat pre mier Macmillan en diens minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd hebben verklaard dat men niet akkoord kan gaan met gebiedsuitbreiding van de communis ten door middel van geweld. Eisenhower zei voorts dat hij geen en kele aanwijzing heeft ontvangen dat Tsjang Kai Tsjek bereid zou zijn troepen op Quemoy te verminderen als de Verenig de Staten meer vuurkracht ter beschik king zouden stellen voor de verdediging van het eiland. Hij verklaarde ten slotte dat hij niet veel heil ziet in een volksstem ming op Quemoy en Matsoe. Stilstand TAIPEH (Reuter) Er komen bijna geen nieuwe Amerikaanse militaire voor raden op Formosa meer aan, omdat de hoeveelheid, die naar de Chinese nationa listen zou worden gezonden, inmiddels op het eiland is aangekomen. Volgens Chine se ambtenaren kan de sterkte van de Ame rikanen op het eiland worden vergroot, in dien de toestand zulks vereist. De Ame rikanen beschikken nu over de nieuwste wapens op Formosa, zoals F-104 jacht vliegtuigen en „Nike-Hercules"-raketten tegen vliegtuigen. "WARSCHAU (Reuter) De ambassa deurs van communistisch China en van de Verenigde Staten te Warschau hebben woensdag voor de achtste maal over een oplossing van de kwestie-Formosa gespro ken. De volgende bijeenkomst zal volgen de week donderdag worden gehouden. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en afnemend buiig. Aanvankelijk stormachtige tot krachtige, later tot matig af nemende noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. dig zijn aan de militaire bewindhebbers in Oost-Java. Hun werd verboden zich met de raad van aandeelhouders of de directie hunner be drijven in Nederland in verbinding te stellen. In vele gevallen zijn de nieuwe Indone sische bedrijfsleiders aangesteld zonder voorafgaand overleg met de Nederlandse staf. In één geval werd de bedrijfsleider van de Nederlandse technische firma Ruhaak, de Zwitser Wehrli, ontslagen en werden in zijn, plaats drie Indonesiërs met de be drijfsleiding belast. DJAKARTA (ANP) De door de Indo nesische regering ingestelde commissie voor de door de regering overgenomen Ne derlandse bedrijven, heeft donderdag be sprekingen gevoerd „over hét aanbrengen van verbeteringen in het beheer over deze bedrijven, zulks ter bevordering van de Indonesische economie". De minister voor oudstrijdersaangelegenheden. Chairul Sa- leh, die deze besprekingen leidde, deelde mede, dat tot de beoogde verbeteringen behoren „een doeltreffender bedrijfsvoe ring en bevordering van de export". Voorts wordt rekening gehouden met de politieke aspecten ^'van de betrekkingen tussen In donesië en Nederland, aldus deze minister. Van de zijde van het ministerie van Handel werd medegedeeld, dat er thans voorzieningen zyn getroffen om vast te stellen of een bedrijf al dan niet Neder lands eigendom is. Maatgevend is niet de zetel van het bedrijf, doch de nationaliteit van de aandeelhouders. Een buitenlandse onderneming zal a'v niet-Nederlands worden beschouwd, als meer dan vijftig percent van de aandeel houders niet-Nederlanders zijn. Voorts moeten in vergaderingen van aandeelhou ders en van houders van prioriteitsaan delen vijftig percent der stemmen worden vertegenwoordigd door niet-Nederlandse buitenlanders, terwijl ook de raad van commissarissen voor meer dan vijftig per cent uit niet-Nederlanders moet bestaan. Voorts deelde de betrokken ambtenaar van het ministerie van Handel mede, dat de winsten voor niet-Nederlandse buiten landse aandeelhouders rechtstreeks naar hun respectieve landen kunnen worden overgemaakt. Naar Nederlandse aandeel houders zullen "een winsten mogen worden getransfereerd. De nationaliteit van de aandeelhouders, van degenen die stemrecht hebben en van de leden van de raad van commissarissen, moet worden bekrachtigd door hun respec tieve diplomatieke vertegenwoordigingen. Deze voorschriften, aldus bedoelde zegs man. dragen nog slechts een voorlopig ka rakter. De regering zal nog later defini tieve voorschriften vaststellen. Van bevoegde zijde wordt aan het ANP meegedeeld, dat het in het voornemen ligl de heer M. van Veen, oud-burgemeester van Enschede en thans waarnemend bur gemeester van Doetinchem, te benoemen tot staatssecretaris van Oorlog. (Van onze correspondent in Bonn Op de tweede dag van het proces tegen de concentratiekamp-bewakers Sorge en Schubert is gebleken dat Goering, een der voornaamste nazileiders uit de Hitier- periode, reeds in 1933 opdracht heeft ge geven concentratiekamp-gevangenen met stokslagen te „straffen". Sorge vertelde dat de kampcommandant had gedemonstreerd hoe dat bevel uitgevoerd moest worden. De president vroeg Sorge: „Kwam uw geweten niet in opstand?" Sorge: „Wan neer mijn commandant beveelt, gehoor zaam ik". President: „U zou dus ook een onzinnig bevel zonder meer opvolgen?" Sorge: „Ik kon van mijn hoogste superieu ren niet verwachten dat zij onzinnige be velen zouden géven. Het zou, zo zei hij verder verraad zijn geweest tegenover de partij dergelijke mishandelingen aan de buitenwereld te vertellen". Volgens hem waren SS'ers gedegradeerd, geslagen en naar een strafeenheid overgeplaatst, omdat zij gevangenen goed hadden behandeld. De nazi-terminologie zit er dusdanig bij Sorge in. dat hij nu nog kan opdreunen wat in 1935 door zijn chefs werd gezegd over „vijanden van het volk". De Nederlander H. de Braai, die in Indonesië was veroordeeld tot een gevan genisstraf van tien jaar op beschuldiging van subversieve acties tegen de Indonesi sche regering, is zes weken geleden uit de gevangenis ontslagen, nadat hij daar vier eneenhalf jaar had uitgezeten. De heer De Braai, die op 22 juni 1925 in Surabaia werd geboren, heeft altijd in Indonesië gewoond. Dinsdagmiddag om half vijf kwam hij te Tilburg aan. Hij heeft zich daar bij zijn vrouw en vier kin deren gevoegd. Zo hartelijk en eervol als premier Dju- anda van Indonesië bij zijn bezoek aan Joegoslavië in Belgrado ontvangen werd (foto links) zo zwaar kreeg de leider van het Algerijnse Bevrijdingsfront Ferhat Abbas het in Rome te verduren, ook al was zijn komst met. vrede, ge zien de voorstellen, welke hij juist aan Frankrijk had gedaan. Hij mocht niet eens het vliegveld verlaten, en men ziet hem op de foto rechts alweer op weg naar een toestel voor Cairo, dat hij ver plicht was te nemen. Zijn echtgenote, die wel toestemming kreeg om Rome binnen te komen, volgde hem onmiddel lijk- Vanmorgen om tien voor half elf is telegrafisch opdracht gegeven voor het instellen van een beperkte dijkbewaking in zuid-west Nederland. Deze maatrege" is genomen, omdat vandaag hoge wa terstanden worden verwacht. Bij Vlis (Van onze correspondent in Parijs) Het goede voorbeeld van het Franse leger, dat zonder dralen gehoor heeft ge geven aan het bevel van generaal De Gaulle in Algerije onverwijld de „Comités van openbaar welzyn" te verlaten, wordt door de burgerlijke extremistische elemen ten onder de Europese colons niet opge volgd. De twee voorzitters van het alge mene Comité voor Algerije en de Sahara zijn in Parys aangekomen om tegenover de generaal uiting te geven aan hun onge rustheid over diens verdere politieke plannen, en in Algiers heeft een deel van de leden besloten vandaag een algemene staking te proclameren en tot betogingen op te roepen. Ofschoon de generaals Salan en Massu onmiddellijk hebben bekend ge maakt. dat het leger niet alleen niet zal meedoen, maar zelfs tegen ordeverstoor ders zal optreden, en ook de beide afge vaardigden naar Parys zich van de pro clamatie distancieerden, heeft de activis tische vleugel van het Comité in Algiers haar beslissing toch gehandhaafd. Het is dan ook niet onmogelijk, dat net in de.'grote steden van Algerije vandaag tot. botsingen komt. Overdreven ongerust wenst men zich in Parijs echter niet te maken. De verhoudingen liggen nu anders dan in de meidagen, toen de Franse scherpsli.,pers in Algerije, in hun verzet tegen de regering in Parijs, op de actieve steun van het opperbevel konden rekenen. Thans hebben de hoge militairen zich onderworpen aan generaal De Gaulle om wiens komst de activisten in mei nog het allerhardst hebben geschreeuwd. De instructies van De Gaulle aan Salan, waardoor deze nieuwe spanningen tussen Parijs en Algiefs opgeroepen zijn. hebben in ieder geval al tot gelukkig gevolg gehad, dat de politieke verhoudingen veel duide lijker worden afgetekend. De activisten hebben hun maskers, afgeworpen en ian hun fascistische bedoelingen kan nu geen enkele twijfel meer bestaan. Ze hadden in Algerije de politieke overwinning van een eenheidspartij bij de verkiezingen van de volgende maand willen verzekeren, en De Gaulle heeft die plannen doorkruist. In hun wanhoop, of woede, hebben de acti visten nog gepoogd een drietal rechts- extr^mistische parlementsleden de roóms-katholiek Bidault, de conservatief Duchet en de afvallig radicaal Morice in Parijs in het geweer te brengen, om De Gaulle te „bewerken". Die Parijse politici hebben.zich dit keer, wijselijk liever op de vlakte willen houden en geen vin ver roerd. Misschien zien de fascisten kans in Algiers nog wat relletjes te ontketenen, maar in Parijs verwacht men vooral, dat door het geringe effect van hun oproep op de Algerijnse bevolking nog duidelijker zal worden aangetoond, hoe bescheiden hun werkelijke invloed is, zodra het leger zich afzijdig houdt. ALGIERS (Reuter) Er waren van morgen geen tekenen die wezen op bij zondere voorzorgsmaatregelen. Wel reden er luidsprekerauto's door de stad, die de oproepen liet horen van Salan en Massu, waarin er bij de bevolking op wordt aan gedrongen niet te staken Zeventien leden van het Comité voor Algerije en de Sahara hadden zich van ochtend, voordat het Comité, bijeen zou komen, uitgesproken tegen de door het comité uitgeroepen staking. Onder hen zijn de twee voorzitters, Sid Cara en Azem Wali, de vertegenwoordiger van minister Soustelle (Voorlichting) in Algerije. Neu- wirth. De hoofdredacteur van het rechtse blad „L'ccho d'Algcr", De Sérigny. heeft uit protest tegen de staking ontslag ge nomen uit het comité. 'Het invloedrijke comité van oud-strij ders in Algerije had vanochtend zijn standpunt nog niet bepaald. De afdeling Oran van dit comité sprak zich echter reeds tegen de staking uit.. De plaatselijke comités voor openbaar welzijn voor Al giers en Constantine steunen de stakings- oproep, evenals het Comité voor openbaar welzijn van de Algerijnse spoorwegen. Van doorgaans welingelichte zijde te Al giers is vernomen, dat de stakingsoproep van de uitvoerende kern van het Comité voor geheel Algerije en de Sahara voor namelijk is uitgegaan van de poujadisten- leider dr. Lefèvre en de jeugdleider La- gaillarde. PARIJS (Reuter) De Gaulle heeft woensdag met Salan gesproken over de weerslag van zijn instructie aan de mili tairen om zich uit de Comités voor open baar welzijn terug te trekken. De Gaulle's instructies waren vier dagen voor de af kondiging aan generaal Salan bekend. In kringen die nauw contact hebben met de premier, wordt gezegd, dat berichten dat de verhouding tussen De Gaulle en Salan gespannen zou zijn, ongegrond zijn. Salan staat niet achter de extreme Europese ele menten in Algerije, evenmin als de meeste bekende „kolonels" of jongere officieren die een politieke opvatting hebben van hun taak in Algerije. Volgens doorgaans welingelichte kringen te Parijs heeft De Gaulle aan Salan duidelijk gemaakt., dat zijn regering niet de bedoeling heeft met de „vrije Algerijnse regering" te onder handelen. „Er zal niet worden onderhan deld met de leiders van de moordenaars zo zei De Gaulle 1ot Salan. Dit betekent echter niet, aldus de premier, dat de Franse regering bang is voor kandidaten die zich tijdens de verkiezingscampagne voor onafhankelijkheid van Algerije uit spreken. De Franse regering is van me ning, dat er na de uitslag van het referen dum over de nieuwe grondwet en de ge voelens van Frans-mohammedaanse broe derschap die zijn ontstaan, geen reden is om de activiteit van dergelijke kandidaten te vrezen. ALGIERS (AFP) Ook Abdesselani deelde Sid Cara mee. dat hij uit het Comité voor Algerije en de Sahara treedt. PARIJS De Banque de France heeft met ingang van heden haar discontotarief verlaagd van 5 tot 4'/* percent. In de vaargeul van het Noordzeekanaal Is gistermiddag de Noorse tanker „Lancing" gebotst op een 400 ton metende bak van de Amsterdamse Ballast Mij. De bak zonk onmiddellijk. Vanmorgen is hij door de drijvende bok „Jumbo" gelicht. Hij bleek doormidden gebrokenVoor een verslag van het gebeurde zie men pagina 11. TUNIS (UPI) Tunesië heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek te ver breken, zo is officieel door het ministerie van voorlichting te Tunis meegedeeld. De Egyptische ambassadeur M. Falemi had het woensdag reeds meegedeeld na het onderhoud dat hij had met de Tunesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Sa- dok Mokkadem. President Bourguiba zal het besluit waarschijnlijk woensdagavond toelichten in de nationale vergadering. De verhouding tussen de twee landen is zeer gespannen geworden na de Tunesi sche beschuldiging van vorige week zater dag, dat de Verenigde Arabische Repu bliek poogde de politiek van de Arabische Liga te dicteren. In Cairo heeft de raad van de Arabische Liga woensdag een beroep gedaan op Tu nesië weer deel te nemen aan de huidige Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 STURKA SCOOTERKLEDING zitting. Deze uitnodiging is vervat in een resolutie die door acht Liga-landen werd aanvaard bij onthouding van de Verenig de Arabische Republiek en Jemen Maar tegelijkertijd besloot de raad president Bourguiba de tekst toe te zenden van de maandag aangenomen resolutie, waarin Tunesjë's beschuldiging tegen de V.A.R werd veroordeeld en verworpen. De Saoedi-Arabische afgevaardigde As- saad al Fakih stelde voor dat Tunesië zou terugkeren onder aanvaarding van de af keurende resolutie van maandag. De voorlopige Algerijnse regering heeft naar aanleiding van het verbreken der di plomatieke betrekkingen tussen Tunesië en de Verenigde Arabische Republiek me degedeeld, dat zij nauwe banden zal blij ven onderhouden met beide landen. In een officiële verklaring heeft het Algerijnse kabinet zijn „spijt" uitgedrukt over de Tunesische stap. In Parijs worden de ontwikkelingen in Cairo en Tunis met de grootste aandacht gevolgd. Van officiële zijde weigerde men commentaar te leveren op het besluit van de Tunesische regering. Het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront (F.L.N.) heeft een aanzienlijke, uit geharde strijders be staande troepenmacht in Tunesië. Men neemt aan dat de eenheden van het F.L.N. groter zijn dan het Tunesische leger. singen verwacht men een verhoging tot 3,50 meter boven N.A.P., in Hoek van Holland zal het waarschijnlijk tot 2,42 meter boven N.A.P. stijgen. In Vlissingen, waar het vanmiddag om tien over vier hoog water is, staat zo'n storm, dat aan de boulevardzijde geen deuren meer open te krijgen zijn. Het grenspeil (dat is de hoogste stand, die daar ge middeld eens in de tien jaar voorkomt) is 3,27 meter, dat is dus lager dan het hoogwater dat vanmiddag wordt ver wacht. Het is vandaag hoog springtij, waardoor het water in de Westerschelde extra hoog zal worden opgestuwd. In Hoek van Holland is het vanmiddag om zeven minuten over vijf hoog water. Het grenspeil de gemiddelde hoogste waterstand eens in de twee jaar is daar 2,42 meter plus N.A.P., iets lager dus dan de verwachte hoogste stand van vanmiddag. Vannacht is het water in Hoek van Holland tot 1,30 meter plus N.A.P. gekomen. Zelfs bij eb zakte het peil vanochtend maar weinig. Er lopen praktisch geen schepen naar binnen. De loodsdienst is al sinds gisteravond gestaakt. De gemiddelde wind kracht bij Hoek van Holland is acht met uitschieters nu en dan tot windkracht twaalf. Een coaster, die vanmorgen op eigen risico binnenliep is nog even in moeilijkheden geweest, maar kwam toch veilig binnen de Waterweg. Ook in „de Noord" bewaking Men verwacht overigens, dat de wind in de loop van de avond zal afnemen. Het is nog niet bekend of de stormvloedkering in de Hollandse IJsel vanmiddag zal worden gesloten. Vannacht is dat wel het geval geweest, maar dat was bij wijze van proef en niet als voorzorgsmaatregel. Het gebied waarvoor de beperkte be waking is ingesteld, omvat behalve Zee land. Noord-Brabant en Zuid-Holland, ook Noordholland tot Callantsoog. De hoogste waterstanden worden verwacht in de om geving van de Zeeuwse en Zuidhollandse zeearmen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in beginsel het voorontwerp aanvaard van het laatste deel van het uitbreidingsplan Tuinstad-Osdorp, het laatste van de „Wes telijke tuinsteden". In dit plan wordt ge rekend op plaats voor 40.000 a 45.000 in woners. Er kunnen ongeveer 5500 wonin gen gebouwd, waarvan 900 eengezinswo ningen. Deze tuinstad komt vlak bij de Sloterplas en bij het landelijk gebied bui ten de gemeente te liggen. Er is ook grond bestemd voor de vestiging van z.g. „mil de" industrie, die de woonfunctie van de tuinstad niet schaadt door lawaai, rook of hinderlijk verkeer. Er komen verder zes tien scholen, drie kerken, een vereni gingsgebouw, een medisch centrum en een bejaardentehuis. Advertentie lag FFTN GOED HORLOGE! jSBHH DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Justitie Maengkom, die deel uitmaakt van de regeringsmissie, welke op het ogenblik een rondreis maakt door 'net op de opstandelingen heroverde gebied van Noord-Celebes, werd met twee van zijn medeleden van deze missie gewond, toen de auto waarin zij gezeten waren, nabij de havenplaats Bitung slipte en over de kop sloeg. Een vierde inzittende, een amtbenaar van het ministerie van Finan ciën kwam om het leven. Publilius Syrus: Het verlies dat men niet kent is geen verlies.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1