Uitgaan in Haarlem Adenauer's CDU hangt als los zand aan elkaar Proeve van samenwerking in Europa: Moezel-kanalisatie Tentoonstellingen in Haarlem Hammarskjoeld geeft visie op UNO-politie 17 Sand tussen twee gebieden in verschillende landen die economisch op elkaar zijn afgestemd Eisenhower veroordeelt de schenders van synagogen Zes verdachte elementen in Atlanta gepakt Organisatie van West-Europa's grootste politieke groepering is een janboel voor mij een //Olifantje" OLIFANT oude en jonge jenever Amerikaans weerkundige stierf op eenzame post Verdere verkoeling tussen Bonn en Moskou Rusland doet niets aan Oostduitse wantoestanden wm VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 Zou men zonder de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal lot het inzicht zijn gekomen dat de aardrijkskundige jigging 'van Lo tharingen en Ruhr-gebied tegenspraak met de eisen ae economie? is immers aan het bestaan van een gemeenschappelijk markt voor kolen en staal te danken dat nu verwezen lijkt kan worden wat sinds lang door de voorvech ters van de indus triële vooruitgang werd gewenst: de kanalisatie van de Moezel, dat wil zeggen het prak tisch bruikbaar maken van de meest rechtstreek se en meest eco nomische water weg tussen het Lotharingse ijzererts en de steenkool van het Ruhrgebied. Alles werkt overigens mee om Lotha ringen en het Ruhrgebied tot een econo misch geheel te maken, alles, behalve de politieke grenzen, die de E.G.K.S. en thans iok de Europese Economische Gemeen schap op voortvarende wijze opruimen, behalve ook, tot op heden, een recht streekse verbinding over water. Om deze ongelukkige toestand op te heffen is de kanalisatie van de Moezel voorgenomen. Dit project komt eindelijk binnen het be reik der mogelijkheden. Men kan aan nemen dat West-Europa binnen vijf jaar ren nieuwe nood-zuid waterweg van het hoogste belang rijker zal zijn. Men weet dat het Ruhrbekken het belangrijkste in dustriegebied van Europa is. Op de tweede plaats komt het bekken van de Saar en Lotharingen, dat door de Moezel wordt doorsneden. Om de onmisbare cokes voor het verwerken van het Lotharingse erts te ontvangen en om het Lotharingse staal naar het Ruhrgebied te vervoeren, kan men nagenoeg alleen de spoorwegen ge bruiken, die veel duurder zijn dan de wa terweg. De Moezel zal dus gekanaliseerd worden en daartoe zal men stuwdammen bouwen, hetgeen wil zeggen dat men tegelijkertijd elektriciteit gaat opwekken. Er zullen bij tien van de dertien dammen hydro-elek- trische centrales gebouwd worden, in ca paciteit gelijk aan die van Koblenz, die jaarlijks zestig miljoen kwu levert. Dat komt neer op een te verwachten produk- tie van 750 miljoen kwu per jaar, de helft van hetgeen de installatie van Mondra- ;on-Donzère in de Franse Alpen levert. De werken die op het punt staan te be ginnen, zullen vijf jaar vergen. In 1963 zal de Moezel gekanaliseerd zijn, en Lotharin gen zal daar het meeste profijt van trek ken. Men schat dat het gebied veertig per cent op zijn vervoer zal besparen. Bovendien kunnen zijn regionale hulp bronnen beter ontgonnen worden. De be vloeiing zal voordelig zijn voor de land bouw, nieuwe fabrieken zullen de oevers van de nieuwe waterweg opzoeken en de scheepvaart zal de plaatselijke economie doen opfleuren. Afgezien van die stoffelijke voordelen, heeft de kanalisatie van de Moezel een hogere betekenis. Zoals de Franse directeur van de „Internationale vereniging van de Moezel" heeft geschreven: „Door samen- de bedding te graven, zullen Duitsers en Fransen deelnemen aan het stichten van een werk des vredes, dat tegelijkertijd een bron van welvaart zal zijn voor allen. Er zal daarmee een band worden gelegd tus sen de economieën en de mensen, die er toe zal bijdragen dat twee grote volken, op wier overeenstemming de toekomst van Europa voor een groot deel berust, dichter bij elkaar komen". Op bijgaand kaartje is het gedeelte van de Moezel, dat voor kanalisatie is be stemd, tussen Koblenz en Thionville Diedenhof engearceerd aangegeven. Op het ogenblik is de waterweg alleen geschikt voor scheepjes tot ongeveer driehonderd ton. Een kijkje in het dal van de Moezel bij Lehmen, een plaatsje tussen Koblenz en Trier, ivaar de rivier zich in lange lussen door het landschap slingert. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft zich op zijn wekelijkse persconferentie verontwaardigd uitgelaten over de straatschenders die verantwoor delijk zijn voor de aanslagen op syna gogen in hot. zuiden en midden-westen van de Verenigde Staten. In antwoord op de vraag of hij naar zijn mening iets kon doen om dergelijke aanslagen te voor komen, zei Eisenhower dat hij deze daden al veroordeeld had en door zou gaan met ze in het openbaar te veroordelen. Hij ver klaarde dat de federale regering de re geringen van de staten behulpzaam zal zijn bij het opsporen van de daders. (UPI) Onbekenden hebben woensdag avond gedreigd een radiostation en het congresgebouw van Atlanta, in de Ameri kaanse staat Georgia op te blazen. De politie zocht vergeefs naar bommen. Maandag werd de synagoge van Atlanta opgeblazen. Er is 15.000 dollar uitgeloofd voor aanhouding van de daders. Zes per sonen zijn gearresteerd. Bij een der arres tanten werden een hakenkruis en bro chures van de „Christelijke anti-Joodse liga" gevonden. Verlengd Het federale Hof van Appèl te St. Louis in Mississippi heeft het verbod de open bare scholen van Little Rock om te zetten in particuliere onderwijsinstellingen, voor onbepaalde tijd verlengd. In de motivering van het vonnis wordt gezegd dat de mani pulaties met de vier middelbare scholen van Little Rock „kennelijk ten doel heb ben integratie te voorkomen". Een in woner van Arkansas heeft gouverneur Faubus voorgedragen voor de „George Washington-eremedaille", die de „Free doms Foundation" elk jaar toekent. De voordracht is gedaan op grond van Fau bus „verdiensten voor de rechten van de staat tegen de federale regering". Eisen hower is ere-voorzitter van de „Freedoms Foundation". NEW YORK (UPI) Secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld heeft aan de UNO- Assemblee een rapport uitgebracht, waar in hij de bepalingen en principes schetste voor de oprichting en het gebruik van een politiemacht, die onder de vlag van de UNO in gebieden waar de vrede wordt bedreigd, de orde kan herstellen. Zijn conclusies waren gebaseerd op de ervaringen, die zijn opgedaan door de UNEF, die in de land- strook van Gaza dienst doet, en de groep UNO-waarnemers in Libanon. De kwestie van een dergelijke „politie- reserve" zoals voorgesteld door president Eisenhower in zijn op 13 augustus aan de Algemene Vergadering van de UNO voor gelegde plan voor het Nabije Oosten, zal naar men verwacht tegen het einde van de volgende week behandeld worden door de bijzondere politieke commissie van de Assemblee. Hammarskjoeld stelde zich een para militaire macht voor, die niet gemachtigd iszèlf offensief op te treden, maar wel be voegd om terug te slaan uit zelfverdedi ging. De eenhouden zouden worden ge- recruteerd uit vrijwilligers in de aange sloten landen, maar niet in de vijf perma nente leden van de Veiligheidsraad, of landen met een bijzonder belang in het gebied, waar moeilijkheden dreigen. 'Reuter) Een ander grondbeginsel is, dat geen UNO-militairen naar een land kunnen worden gezonden zonder goedkeu ring van dit land. Voorts kunnen door de afzonderlijke UNO-landen beschikbaar ge stelde contingenten en materieel niet zon der toestemming van het betrokken land worden gebruikt. Een derde beginsel is volgens Hammars kjoeld, dat de UNO-eenheden niet gebruikt kunnen worden bij moeilijkheden die van zuiver binnenlandse aard zijn. Als vierde beginsel geeft hij, dat alleen de Algemene Vergadering of de Veilig-, heidsraad tot een operatie kunnen be sluiten, waarbij militaire UNO-eenheden worden gebruikt. De secretaris-generaal kan belast worden met het organiseren van oen dergelijke operatie zoals in Libanon e|i Jordanië het, geval is geweest maar hij zal niet zelf het initiatief mogen nemen, van de verkiezingsstrijd. Daar vocht men (Van onze correpondent in Bonn) KIEL De Christendemocratische Unie, West-Duitslands grootste politieke partij, aangevoerd door Adenauer, heeft in de Bondsdag 279 van de 519 zetels. Zij kan in alle lagen der bevolking rekenen op steun. Zij heeft miljoenen mensen achter zich, maar zij is in feite een partij zonder le den. Meyers, minister-president van Noordrijn-YVestfalen en verkiezingsorgani sator bij uitstek, zei in Kiel dat de C.D.U. „ongeveer 300.000" leden heeft precies zeggen kon hij het niet, omdat niemand het weetDe Sozialistische Partei Deutschland, straf georganiseerd, heeft meer dan 620.000 leden en is al negen jaar in de oppositie. Meyers speelde open kaart. Dat kon hij doen met een partij, die Adenauer als vlag en lading heeft. Meyers zei bijvoor beeld dat in de C.D.U. de districtsleiders voor het merendeel oude lieden zijn, die nodig vervangen moeten worden. Ze wor den trouwens bijzonder slecht betaald, zo bekende hij. De partij weet nauwelijks hoe ze in de toekomst jonge leiders moet aan trekken. De C.D.U., die de Westduitse po litiek maakt en die doorgaat voor de machtigste politieke groepering van vrij West-Europa is een partij die hoopt dat de kiezers op het beslissende ogenblik „ja" tegen haar zullen zeggen en die organisa torisch gezien in een chaos verkeert. Het ledental is onbekend. Een lédencartotheek is niet aanwezig. Overal in West-Duits- land kunnen duizenden verenigingen dui zenden leden voor andere doeleinden krij gen, maar de grootste partij van het land is niet in staat een goed gesloten leden front op te bouwen. Men kan niet zeggen dat de C.D.U.-lei- ders zich er veel zorgen over maken. De stemgerechtigde, zo zegt Meyers, kiest zo als het hem uitkomt. Daarbij is vijftien percent van het kiezerskorps „zwevend". Grijp die 15 percent en je hebt de meer derheid. Meyers, een organisator van for maat, is er niet de man naar om het C.D.U.-wagentje op deze wijze verder te laten voort hobbelen. Hij weet wel dat de doorsnee Duitser niets moet hebben van het lidmaatschap van een partij. Hij weet ook veel van de methoden der Amerika nen die de kiezer beschouwen als consu ment en toeschouwer, die stemt zoals hij margarine koopt: na lezing van reclame. Meyers zegt verder dat politiek gevoerd moet worden met behulp van sociologie en psychologie. Zo wonnen we, aldus Mey ers de verkiezingen van september 1957. Zo groeide de C.D.U. in negen jaren met negentien percent. Zonder een redelijk aantal leden, maar met sociologie en psy chologie en statistische onderzoekingen. Men zoekt daarbij naar zwaartepunten om de laatste stem en zo won men. De kiezer, zo zeggen Meyers en de zijnen, wil dit en dat: buitenlandse politiek is belang rijk, dus vertel hem erover. De kiezer zweert bij Adenauer: dus geef hem Ade nauer, prent hem in dat Adenauer wel haast onfeilbaar is. Het is duidelijk dat deze margarine-me thoden een gevaar inhouden voor de C.D.U. en voor de gehele Westduitse po litiek. Waar politiek als margarine „ver kocht" wordt en verlaagd wordt tot een ordinair, hoewel noodzakelijk, consump tiemiddel, daar wordt zij ontdaan van haar ethische grondslagen en wordt zij tot een geheel van materialistische wensen en eisen. De intelligente Meyers beseft dat. Meer nog dan Adenauer, drukte hij zijn partijgenoten, die nog altijd in feestroe zen leven, op het hart dat een partij geen kiezers- maar een ledenpartij moet zijn. Anders sterft zij door gebrek aan geeste lijk voedsel en onder druk der materiële belangen. Te Kiel is waarschijnlijk de ver andering begonnen die de C.D.U. tot een echte partij-organisatie moet maken. Men heeft van allerlei kanten gezegd dat de partij niet socialistisch en ook niet libe raal is, in de politieke zin des woords. Men heeft er op gewezen dat een partij die de volstrekte meerderheid in het parlement heeft en het lot van land en volk bepaalt, voortdurend „scheppend ongerust" moet zijn. Men verweet op het congres de vakbon den dat zij te socialistisch zijn. De C.D.U. werpt zich meer dan ooit op middenstands problemen en zij speelt behoedzaam het moeilijke spel van een partij die arbeiders, boeren, middenstanders en ondernemers achter zich weet. Het belangrijkste is waarschijnlijk dat deze C.D.U., machtig in parlement en regering, een gezicht wil krijgen, een organisatie met leden, die ook na de verkiezingen functioneert. Deze re organisatie valt samen met zwak door dringende stemmen over de opvolging van Adenauer ovei een „paar" jaren (Ade nauer kan wel honderd worden ei. bonds kanselier willen blijven..). Op het ogen blik waarop Adenauer de partij alleen moet 'aten, zal de C.D U. alleen staan zonder de naam en de faam van de man, die iedere Westduitser beschouwt als de spil van het leven, de strenge vader des vaderlands. Op dat tijdstip zal de C.D.U., zoals de S.P.D., moeten beschikken over een ruggegraat, die haar de schok moet helpen doorstaan. Want het politieke won der dat zij is, de mengeling van zakelijke organisatie en hoedster van de moraal, kan niet bestendig zijn. „Manager" Mey ers, favoriet van Adenauer, heeft te Kiel het roer omgegooid. De politieke onderne ming moet een politieke partij worden. In zover-re was Kiel voor de C.D.U. een re bellie tegen het verleden. Advertentie N.V. DISTILLEERDERIJ VAN J. J. MELCHERS WZ. - SCHIEDAM LONDEN, (Reuter) De Amerikaan se weerkundige Otto Hornung, die op het eiland Jarvis in de Stille Oceaan was ge stationeerd voor waarnemingen in het ka der van het Internationale Geofysische Jaar, is tijdens zijn werkzaamheden op dit eenzame eilandje aan een hartaanval overleden. Toen Hornung zich vrijdag niet met zijn radio meldde, is het Britse landingsvaar tuig „Narvik", dat voor de Britse kern proeven bij Christmas Island was, naar Jarvis Island gevaren. De bemanning trof Hornungs lichaam daar aan in zijn bed, waar het door het inheemse echt paar dat met Hornung op het eiland ver toefde, was neergelegd. Hornung, die eerder in de week via de radio had laten weten dat hij ziek was, is gestorven aan een hartaanval, die hem trof toen hij vrijdag zijn ronde deed om zijn instrumenten af te lezen. Het inheem se echtpaar, dat zijn huishouding verzorg de, had een zwart overhemd aan een stok bevestigd om de aandacht van passeren de schepen te trekken. Zij konden Hor nungs radio niet bedienen. Hornung is door de Britse zeelieden in het koraalzand begraven. (Van onze correspondent in Bonn) De verhouding tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland is merkbaar koeler gewor den. Op een persconferentie te Bonn heeft de Russische ambassadeur Smirnov tij dens zijn onderhoud met bondskanselier Adenauer van dinsdag geweigerd een Westduits verzoek aan Moskou door te ge ven. Voorts is in de Russische hoofdstad de inhoud gepubliceerd van het memoran dum, dat Smirnov aan Adenauer heeft overhandigd, hoewel was afgesproken niet tot publikatie over te gaan. Adenauer heeft Smirnov er op gewezen dat in West-Duitsland grote ongerustheid bestaat over de behandeling, van de ze ventien miljoen Oostduitsers. Dit belast de verhouding Bonn-Moskou zwaar, zo zei Adenauer. Hij verzocht de ambassadeur zijn regering op de hoogte te stellen van de Westduitse wens, dat Rusland zal trach ten het lot der Oostduitsers te verzach ten uit puur menselijke overwegingen. Smirnov wees dit verzoek van Adenauer van de hand. Het gaat zo zei hij, om een aangelegenheid van de onafhankelijke soe vereine Duitse Democratische Republiek. Voor hetgeen in Oóst-Duitsland gebeurt, is de Sovjet-Unie, aldus Smirnov, niet ver antwoordelijk. Ten tweede male verzocht Adenauer daarop zijn verzoek desondanks aan Kroesjtsjev door te geven. Uit het Russische memorandum, dat Moskou dus tegen de afspraak in heeft be kend gemaakt, blijkt dat de Sovjet-Unie weigert ook maar iets tegen de Oostduitse regering te ondernemen en daarentegen de Westduitse regering voor de voeten werpt dat zij poogt binnenlandse aange legenheden van Oost-DuiIsland te beïn vloeden. Met graagte heeft men zich in Moskou, zo blijkt uit dit memorandum, geworpen op de ontactische verklaring van de West duitse inspecteur-generaal van het leger Heusinger, die na de recente manoeuvres verklaarde dat het Westduitse leger moet steunen op de oorlogservaring van de of ficieren. Tenslotte wordt Bonn verweten dat het er niet veel toe bijgedragen heeft de Westduits-Russische betrekkingen te verbeteren. In regeringskringen te Bonn is men ver ontwaardigd over deze Russische schen ding van afspraken. Men is teleurgesteld omdat de Sovjet-Unie weigert over de Duitse eenheid te spreken en ook van een commissie van de grote vier weinig resul taat verwacht. Men verbaast zich overi gens over het door niets gevoede geloof van vele Westduitse politici, die wel iets had den verwacht van de Russen, voor wie de huidige status quo in Midden-Europa toch een situatie is, welke het best overeen komt met hun wensen. Voor de regering- Adenauer komt het er op aan het hereni gingsprobleem uit de sfeer van eigen wen sen en verwachtingen, die valse hoop op spoedige eenheid gaven te halen, en het op wat realistischer wijze te benaderen dan tot dusverre. Zolang de regering en oppositie de doorsnee Westduitser, uit binnenlandse politieke overwegingen, niet openlijk durven te zeggen dat die hereni ging een kwestie van decennia is, en men speculeert op een soort Russische good will, zolang belast dit vraagstuk Westduit se politieke handelingen in binnen- en bui tenland, hetgeen met de Russische macht naast de deur niet realistisch lijkt. TONEEL EN DANS Zaterdag 18 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voor steling van „De maan vogels" van Mar cel Aymé onder regie van Paul Steen bergen. De voornaamste rollen worden vertolkt door Annie Leenders, Maria de Booy, Annet Nieuwenhuyzen en Sigrid Koetse. Zondag 19 oktober. Stadsschouwburg 20 uur: De Haagse Comedie geeft een her haling van „De Maanvogels" van Marcel Aymé, vertaald door Alfred Pleiter en met de bovengenoemde medewerkers. Dinsdag 21 oktober, Stadsschouwburg 14 uur: Onder auspiciën van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, af deling Haarlem en omstreken, geeft het Rotterdams Toneel een voorstelling van „Heeft iemand nog iets?" van George Ross en Campbell Singer. Bob de Lange voert de regie. Medewerkenden zijn: Petra Verbeek, Pim Dikkers, Leo de Hartogh,, Adolf Rijkens, Pierre Balle- dux, Wim Grelinger, Jan Lemaire sr., Peter Holland, Peter Aryans, Onno Mo lenkamp en Hans Polman. Dinsdag 21 oktober. Stadsschouwburg 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een openbare voorstelling van „Heeft iemand nog iets?" van George Ross en Camp bell Singer onder regie van Bob de Lange, in de vertaling van Alfred Plei ter. De decors zijn ontworpen door Joost van der Grinten. Woensdag 22 oktober, Minerva Theater, 20.15 uur: De karakterdanser Harald KreutzbeEg geeft een voorstelling. Hij wordt aan de vleugel begeleid door Friedrich Wilckens. Donderdag 23 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: De voordrachtkunstenares Char lotte Kohier met „Frasquita" (een ver taling van „De driekante steek") van Pe dro de Alarcón. Donderdag 23 oktober, Stadsschouwburg 10 uur: Onder auspiciën van de Com missie ter bevordering van de esthe tische vorming van de lagere-school- jeugd geeft „Het Amsterdams Jeugd toneel" een voorstelling van „Het won- derpaardje van Marjolein" van Rolf Pe tersen. De regie is van Willy Zuidema, de hoofdrollen worden gespeeld door Gerry Mantel en Désiré Lorant. Deze voorstelling wordt om 14 uur herhaald. Vrijdag 24 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: Onder auspiciën van de stichting „Geloof en wetenschap" geeft de Neder landse Comedie een voorstelling van „Richard II" van William Shakespeare in de vertaling van C. Buddingh'. De voornaamste rollen worden vertolkt, door Han Bentz van den Berg, Johan Schmitz, Henk Rigters, André van den Heuvel, Philippe la Chapelle en Shi- reen Stroker. MUZIEK Maandag 20 oktober, Grote Kerk 15.30 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt op de dag van uitvoering bekendgemaakt. Donderdag 23 oktober, Concertgebouw 20 uur: De christelijke Oratoriumvereni ging geeft onder leiding van George Ro bert een uitvoering van het oratorium „Theodora" van Handel met medewer king van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, de vocale solisten Dora Lindeman, Annie Hermes, Aafje Heynis. Leo Larsen, Carel Willink en Willem van Gerven, de claveciniste Bets Neder- koorn en de organist Albert de Klerk. Advert ent ie He* EULAht etiket, i,; de garantie voor blijvende motechtheid PI EULAN voor ibo.techte behandeling von wol en andere dierlijke vezels; een wetenschap pêlijke pioniers-prestatie van tientallen |dren. op zijn deugdelijkheid be^^proefd. er op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag uur naar het EULAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 208 m. Woonhuis Jacobus tan Looy (llleine Hout weg 103): Geopend iedere donderdag van 10—12.30 en 13 30—17 uur; zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder meer de meesterwerken van Frans Hals Het museum is geopend op werkdagen van 10—17 uur en op zon- en feestdagen van 1417 uur. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende to' de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten, 1017 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 uur, des zondags van 13 tot 16 uur Kunstzaal „De Ark", Nieuw Heiligland 1-3: Van 1.9 oktober tot 1 november: Expositie van schilderijen en tekeningen van An- thonia Visser en Horbert Olthuis, dage lijks van 914 en 1922 uur. Zondags van 1422 uur. In 't Goede Uur, Korle Houtstraat 1: Ex positie van werk van Pieter Giltay. Da gelijks geopend van 1022 uur tot 1 no vember. Het Huis Van Looy (Ingang Kamperlaan) Expositie van werk van Jacobus van Looy en Willem Zwart, tot 2 november Dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.30—17 uur. Zondags van 14—17 uur „De Hoofdwacht": Onder auspiciën van de Bond van Nederlandse architecten houdt de kring „Haarlem" een expositie van werk van de leden, dagelijks geopend van 10—12 en 13.30—16 uur, tot 20 ok tober. Vishal. De leden van „De Groep" houden een expositie, die dagelijks geopend is vanaf 11 oktober van 1017 uur. Zon dags van 1417 uur. Vleeshal: Vanaf 24 oktober de expositie „Delftse ceramiek in traditie, architec tuur en experiment", tot 16 november. De karakterdanser Harald Kreutzberg, die op woensdag 22 oktober een voor stelling geeft in het. Minerva. Theater in Heemstede. DIVERSEN Zondag 19 oktober, Brinkmann, 10 uur: In de negentiende Haarlemse Open tafel ronde spreekt dr. A. Groeneveld over „In de crisis". Om 14.30 uur spreekt de heer H. D. van Goudoever over „Het lichte tijdperk". Zondag 19 oktober, Brinkmann, 10.30 uur: Voor het Humanistisch Verbond houdt de heer C. H. Schonk een lezing over „Hu manisme als levensbeschouwing". Maandag 20 oktober, Concertgebouw, 19.30 uur: Feestavond van de Algemene Bond van Ouden van Dagen met medewerking van muziekvereniging „Crescendo". Dinsdag 21 oktober, Minerva Theater, 20.15 uur: In de wereldreizigersserie spreekt dr. T. de Booy over „Andes-expeditie 1952". Woensdag 22 oktober, Teisterbant, 20 uur: Toonkunstenaar Paul Chr. van Weste ring over „Melodie en klank" met gram mofoonplaten en pianospel. Vrijdag 24 oktober, gebouw H.J.M.V. (Mar- garelhastraat), 20 uur: Feestavond van de neutrale vereniging van Ouden van Dagen. Medewerking wordt verleend door het mannenkwartet „Thalia" en door de heer en mevrouw De Haan met hun accordeon. VOLKSUNIVERSITEIT Dinsdag 21 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: In de serie „Levende schrijvers" leidt drs. B. Rijdes de auteur H Lampo in, die vervolgens zelf iets over zijn werk zal vertellen. Vrijdag 24 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer S. L. Hartz houdt een lezing over „Drukprocédé's bij de n.v. Joh. Enschedé en Zonen". CURSUSSEN Maandag 20 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Kees Hana houdt zijn laatste voordracht over „De natuur van zee, strand en duin". Woensdag 22 oktober. Frans Halsmuseum, 20 uur: Over „Het Nabije Oosten van de prehistorie tot het heden" spreekt de heer C. Th. de Bieshuizen. Het. is de laat ste lezing van een serie van drie. Woensdag 22 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer K. Schuitema vervolgt zijn cursus „Spreken in het openbaar". Donderdag 23 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Over „Wij vermoeide, moderne mensen" spreekt ds. Overbosch Het is de eerste lezing in een serie van drie. Donderdag 23 oktober, Coornhertlyceum, 20 uur: De kunstschilder L. H. H. Schutte geeft zijn derde les uit een serie van zes onder de titel „Tekenen naar levend model". GELOOF EN WETENSCHAP Vrijdag 24 oktober, Stadsschouwburg, 20 u.: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „Richard II" van William Shakespeare. (Zie onder toneel.) CURSUSSEN Maandag 20 oktober, Brinkmann, 20 uur: De heer B. J. Bertina houdt een cursus over „De filmkunst". AMATEUR TONEEL Maandag 20 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „De Kennemer Kunstkring" met „Mensen in pension". Woensdag 22 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereniging „Nieuw Leven" geeft een voorstelling van „Adieu en au revoir". FILMVOORSTELLINGEN Zaterdag 18 oktober, Lido Theater, 23.30 uur: Een nachtvoorstelling van de film „Tussen 14 en 17". Zondag 19 oktober, Studio Theater, 11 uur: Vertoning van de operafilm „Aïda" van Verdi. Zondag 19 oktober, Rembrandt Theater, 11 uur: Een voorstelling van de film „Het grote avontuur".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17