Minstens f 50.- oude naaimachine Victoria Tulpenkoningin op to er nee Ontwerpvoorstel inzake fusie Raad van Europa-OEES goedgekeurd Ingenieurs en technici tekort in Europa en in Amerika „Recht van werken" botst in V.S. met „recht van vereniging" BOAC-directie jarenlang op en personeel al slechte voet KUIPERS NAAIMACHINES Macht „shopstewards" groter dan van vakbonden Mening van OEES hier over nog niet bekend v R U L) A G 17 OKTOBER 1958 IJzeren Epostier naar Cuyck Marius Monnikendam naar België en Frankrijk Verkiezingstoespraak van de Hongaarse partijleider Altijd Altijd ovenvers - even lekker! Raatvan Europa dringt aan op wetenschappelijke inspanning om achterstand te verkleinen Sociaal conflict heeft weerslag op de politiek Actiecomité voor verenigd Europa in Parijs bijeen Akkoord over regering op bredere basis in België IN STRAATSBURG Geleerden maken brein van een inktvis na Kerkelijk Nieuws Boete geëist in Bonn tegen de chauffeur van Strauss 's Ministers verweer trok grote belangstelling De Nederlandse tulpenkoningin Leni Quant oogst veel succes op haar toernee door Canada en de Verenigde Staten. Haar loch door Canada heeft zij inmiddels af gesloten. Thans reist zij door de Verenig de Staten. Overal op haar weg heeft zij een spoor van vele bloembollen achterge laten. En overal waar zij kwam, werd zij omstuwd door een grote menigte. Leni op bezoek geweest bij de minister-presi dent van Canada. Zij heeft hem tulpen aan geboden die met Kerstmis bloeien. Ze heeft de bollen eigenhandig in potjes ge plant. Dat leverde een mooi plaatje op. Ze is gefotografeerd met kinderen van scholen en tussen invaliden. Met kanunnik Louis Aucoin heeft zij voor St. James' cathedral in Montreal bolletjes geplant. Burgemeesters hebben haar officieel ont vangen en haar handtekeningen in gasten boeken laten zetten. En steeds maar weer maakte „onze" Leni iedereen duidelijk dat liet nu toch wel de hoogste tijd is om bloembollen te planten. Nederlandse uiter aard, want daar maakt Leni zich zo druk voor. Het programma van de tulpenkoningin is overvol. Er zijn steeds maar weer ont vangsten. Leni moet voor radio en televi sie optreden. Soms in „nationale kleder dracht", compleet met klompen die ze ech ter maar het liefst zo gauw mogelijk uit trekt. Kranten wijden grote artikelen aan haar optreden. Nu de tulpenkoningin in de Verenigde Staten is. moet zij vele lezin gen voor Gardenclubs houden. Dan moet Leni er blijk van geven alles van bloem bollen te weten, want de vragen worden op haar afgevuurd. De bollenexporteurs hopen nu maar dat al deze reclame de verkoop van de bollen op deze moeilijke markt doet stijgen. Er kan daar niet ge noeg tam-tam worden gemaakt. En eigen lijk hebben de bollenmensen steeds te weinig geld om daar een echte „Ameri kaanse" reclamecampagne te voeren. Vijftig veekopers uit Cuyck en omge ving zuilen zondag met een Cuyckse boe- renkapei en de burgemeester aan het hoofd, naar Brussel trekken om op de slui tingsdag van de Expo de metalen stier van Kees Tummers, die Cuyck heeft aan gekocht, af te halen. Burgemeester L. Jansen zal in het Ne derlandse Expo-paviljoen volgens goed 'sekpopmansgebruik met „handjeklap" ■ie koop bekrachtigen, 's Avonds zal de stier in een speciale veewagen naar Cuyck worden vervoerd, waar hij een plaatsje krijgt op het plein voor het ge meentehuis. Omstuwd door kinderen plant de tulpenkoningin Leni Quant bollen in de grond in de tuin van een school in Ottawa, Ontario. Als een zeer moderne vorstin verblijft deze „Tulip Queen" onophoudelijk tussen de mensen. Het ene ogenblik lacht zij tégen burgemeesters, het andere tegen kanunni ken. Nu weer moet zij glimlachen tegen lieve kindertjes, het andere moment te gen miljoenen onbekende kijkers. Steeds maar weer moet ze glimlachen. Want haar lachje bezorgt de bollenexporteurs een groter inkomen. Advertentie geven wij voor uw (hoe oud en lelijk deze ook is) L ffg indien u bij ons vóór 15 novem ber een EFKU volksmachine koopt KLEINE HOUTSTRAAT 112 TELEFOON 11142 - HAARLEM Dezer dagen vertrekt de componist Ma rius Monnikendam naar België en Frank rijk om er lezingen te houden over oud- Nederlandse orgels en orgelmuziek. De heer Monnikendam zal onder meer spre ken in het Koninklijk Vlaams Conservato rium te Antwerpen, in het Lemmens In stituut te Mechelen, in de Akademie voor Schone Kunsten te Bordeaux en in de uni versiteit aldaar. Aanstaande zondag zal in de St. Gudule te Brussel de Missa Festiva van Monnikendam worden uitgevoerd door de Collegia] van «de Si Gudule met mede werking van leden van de Koninklijke Luchtmacht. BOEDAPEST, (Reuter) De Hongaarse communistische leider Janos Kadar heeft in een verkiezingsvergadering gezegd, dat de berechting van „contrarevolutio naire misdadigers" in .hoofdzaak voltooid is. Kadar sprak in de Boedapestse voorstad Angyafoeld, een centrum van verzet tij dens de opstand van 1,956- In zijn rede tot fabrieksarbeiders voegde Kadar eraan toe: „Wij hebben hen die misleid waren ver geven en het grootste deel is op het rechte pad teruggekeerd". Volgens Kadar heeft Hongarije een schade van 22 miljard forint geleden door de opstand. Kadar zei dat de industriële produktie het afgelopen jaar met veertien percent is gestegen en dat de landbouwproduktie slechts twee tot drie percent lager is dan vorig jaar. Niettemin zou het voedsel dat per hoofd van de bevolking in Hongarije beschikbaar is, meer zijn dan in Oosten rijk. Groot-Brittannië of de Verenigde Staten. Overigens waarschuwde hij dat het komende jaar geen stijging van de levens standaard kan worden verwacht. „Ons voor" naamste doel is de stijging van de levens standaard van vorig jaar te handhaven", zo voegde hij hier aan toe. Tot 1960 zullen 110.000 woningen worden gebouwd en over vijftien jaar zal de woningnood tot het verleden behoren. Kadar betoogde dat de eenheid in de leiding van de partij groter is dan ooit te voren. De laatste weken gingen er geruch ten als zou een- tegenstelling bestaan tus sen Kadar en premier Muennich. De partij secretaris verklaarde dat „contra-revolu tionaire activiteit" streng zou worden ge straft. Sprekend over de opstand van 1956 zei hij „de dood van jonge mensen, van hen die door de contra-revolutionairen werden misleid en vielen in de strijd tegen de ver dedigers van de volksmacht, te betreuren". Volgende maand worden in Hongarije verkiezingen gehouden. Advertentie garandeert U de versheid STRAATSBURG, (ANP) Er bestaat een indrukwekkend tekort aan ingenieurs en technici in Europa, en zelfs in de Ver enigde Staten. De t-echn'sche vooruitgang van de westelijke wereld wordt door deze schaarste aan wetens?'* aqfptensen en technici ten zeerste geremd, zo heeft de Luxemburgse rapporteur van de culturcie commissie, Grégoire. in de Raadgevende Vergadering A-an de Raad van Europa ver klaard in de toelichting op zijn rapport over de crisis in het wetenschappelijk on derzoek in Europa. De Sovjet-Unie be schikt over meer dan zevenhonderddui zend ingenieurs, de Verenigde Staten over vijfhonderdduizend. De jaarlijkse toene ming in de Sovjet-Unie bedraagt zeventig duizend en in de Verenigde Staten 22.000. Het aantal studenten in de technische we tenschappen in de Sovjet-Unie is 320 per Van onze correspondent in Washington) In zes Amerikaanse staten Ohio. Kan sas, Colorado, Idaho, Californië, en Washington zal de bevolking zich be gin november uitspreken over een wet die, naar de mening van cle voorstanders, „recht van werken" waarborgt. Dat klinkt Fooi, maar de tegenstanders van de wet zijn vooral de arbeiders. Zij betogen, dat zulk een wet. tot doel zou hebben de kracht van de vakverenigingen te ondermijnen. Wie hebben het bij het rechte eind? Waar schijnlijk voor- noch tegenstanders. Beide Partijen overdrijven. Het staat echter vast, dat het referen dum in de zes staten over de „Right to work"-wet, de gemoederen vrij hevig in beroering heeft, gebracht op dezelfde dag dat het referendum wordt gehouden, stemt de bevolking ook over de verkiezing van Congresleden en gouverneurs. Zij, die kandidaat zijn voor deze ambten, moeten zich wel uitspreken over die wet en par- ijki«,:en voor of tegen „recht van werken" kan beslissend zijn voor het politieke lot van een kandidaat. In Californië bijvoorbeeld heeft ex-sena- foi Knowland, die een gooi doet naar het gouverneurschap van zijn staat, zich voor de wet verklaard. Zijn tegenstanders zijn er echter in geslaagd de overtuiging in gang te doen vinden, dat die wet het be- £in van het einde zou betekenen voor de vakbeweging. Mede daardoor heeft Know- land het politieke getij zo tegen gekregen, dat men hem heel weinig kans geeft op een overwinning. Wat beoogt deze wet in feite? De voor standers an „Recht van werken" zijn de mening toegedaan, dat een arbeider het recht behoort te hebben in elk bedrijf te werken, of hij lid van een bepaalde vak vereniging is of niet. De voorstanders pro pageren het „open bedrijf" in alle om standigheden. De tegenstanders van de wet vindt men vooral in de vakbeweging. Zij betogen, dat een bedrijf weliswaar vrij is elke arbeider aan te nemen, vakvereni gingslid of niet, maar de arbeider moet na een bepaalde tijd lid worden van de vakvereniging, die met zijn werkgever een collectief arbeidscontract heeft aan gegaan. Pas wanneer alle arbeiders in een bedrijf lid zijn van een organisatie zo betogen de arbeidersleiders zullen zij sterk staan in hun onderhandelingen met de werkgevers. De twee grote politieke partijen hebben geen officieel standpunt bepaald ten aan zien van deze kwestie. De meeste demo craten zijn echter tegen zulk een wet, waartegenover vooral conservatieve re publikeinen de mening propageren, dat het tot de fundamentele vrijheden van de mens behoort, zelf te bepalen of hij lid wil zijn van een vakvereniging of niet. Wil hij zich niet aansluiten aldus Know land en zijn medestanders dan mag men hem daarom niet verhinderen te wer ken in bepaalde bedrijven. miljoen inwoners, in de Verenigde Staten 156 en in West-Europa niet meer dan 67, aldus het verslag. Om het aantal ingenieurs te vergroten stelt de rapporteur voor ervaren technici ook aan te houden na de pensioengerech tigde leeftijd en geleerden op technisch gebied, ingenieurs en ander technisch per soneel vrij te stellen van militaire dienst. Verder beval hij aan de wetenschappelij ke activiteit van vrouwen aan te moedigen en begaafde onbemiddelden in staat te stellen hun intellectueel, of technisch, ni veau te verhogen door aanvullend onder wijs en met behulp van beurzen en lenin gen. De arbeid van de wetenschappelijke werker zal beter beloond dienen te wor den om de uittocht naar het. particulier bedrijfsleven t,e voorkomen. De Europese universiteit die men voornemens is op te richten, aldus Grégoire, krijgt op het ge bied van de wetenschappelijke technische vorming een belangrijke taak. De Oostenrijker Lugmayer (r.k.) zei dat men de Russische regering bijna een wetenschappelijke regering kan noemen en dat het Westen een achterstand van twee jaar op wetenschappelijk gebied bij de Russen heeft.. De wereldmarkt loopt ge vaar door de Russen veroverd te worden en de gemeenschappelijke markt der zes kan er door. vernietigd worden. Het Westduitse lid Louise Rehling (C.D.U.) zei dat de uitslag van de dub bele strijd tussen Oost en West op het ter rein van het levensniveau en dat van de moderne bewapening beslist zal worden op de schoolbanken van de technische on derwijsinstellingen. De vergadering ging daarna eensgezind akkoord met een ontwerpresolutie, waar in aangedrongen wordt op meer inspan ning bij het wetenschappelijk onderzoek op Europees niveau. PARIJS (Reuter) Vandaag houdt het actie-comité voor een Verenigd Europa in Parijs zijn vijfde zitting ter bespreking van de methoden van coördinatie der actie om te komen tot een Europese economische unie. Het comité werd in 1955 opgericht, staat onder leiding van Jean Monnet en omvat vertegenwoordigers van de belang rijkste politieke partijen in de zes landen der Europese Economische Gemeenschap en afgevaardigden van de ongeveer tien miljoen leden tellende niet-communisti- sche vakverenigingen. Deze week zal in het bijzonder bespro ken worden op welke wijze de associatie van Groot-Brittannië en andere Europese landen met de E.E.G. tot stand zal kun nen komen. (Van onze correspondent in Londen) De wilde staking van het grondperso neel van de Britse overzeese luchtvaart maatschappij, B.O.A.C., welke dit gena tionaliseerde bedrijf op één miljoen gul den per dag komt te staan, duurt voort, hoewel er thans achter de schermen hard wordt gewerkt aan een oplossing. Maai de verwarring onder de betrokkenen is groot. Het is een staking, welke zowel ge richt is tegen het bedrijf zelf als tegen de vakbondsleiding, die de stakers bezworen heeft het werk te hervatten, „al was het alleen maar om groter verantwoordelijk heidsgevoel te tonen dan de directies," zo luidde de formulering van Jim Mat thews, de officiële vakbondsonderhande laar. Toen hij donderdagmiddag de vier duizend stakers opnieuw wilde aansporen aan de arbeid te gaan, werd hij uitge jouwd en voor „verrader" uitgescholden. Eenstemmig besloot men de staking voort te zetten. Uit officiële en andere commen taren blijkt duidelijk dat de regering al lerminst gesticht is over de botsing op dit. ogenblik, nu aller ogen gericht zijn op de nieuwe Cornet. De directie had genoeg van het maandenlange lijdelijk verzet van de technici, die uit protest tegen de lang voortslepende loononderhandelingen, hun langzaam-aan actie begonnen, waarbij zij weigeren overuren te maken, zonder wel ke het vliegbedrijf niet normaal kan func tioneren. Maar er heerst eenstemmigheid over dat de betrekkingen tussen bedrijf en perso neel jarenlang slecht, zijn geweest. Gedu rende vijf jaar is er vrijwel elke drie maanden sprake van een of ander con flict bij de B.O.A.C. De moeilijkheid is vooral, dat noch de directie, noch de vak bond veel vat heeft op de „shop stewards" de vertrouwensmannen van de vakbewe ging in de werkplaatsen, die in feite een vakbond binnen de vakbond vormen. De functies van „shop steward" zijn vaak, ook bij B.O.A.C., in handen van commu nisten en andere strijdbare figuren, die ge- ma.kk^'ijk in bestaande grieven aanleiding tot actie kunnen vinden. De eigenlijke vak bondsleiders. die vaak onbereikbaar en on zichtbaar zijn. komen dan ook aan derge lijke wilde conflicten niet te pas. Ze wor den er later bijgehaald om de dingen weer in het goede spoor te brengen, maar de „shop stewards" bezitten de eigenlijke macht. Hoewei ook het jongste B.O.A.C.- conflict theoretisch kan worden opgelost door middel van bestaande onderhande lingskanalen, weigeren de „shop ste wards", die in de praktijk niemand ver antwoording schuldig zijn. daarvan ge bruik te maken. De werkelijke vakbonds leiders dreigen daardoor steeds weer ach ter het net te vissen Het ergerlijke is in dit geval wel, dat het luchtvaartbedrijf nu juist over een on derhandelingstechniek beschikt. welke beter is dan in elke andere tak van nij verheid. Heilzaam onderzoek Er kan aan worden herinnerd, dat be treurenswaardige toestanden als bij B.O.A.C. ook jarenlang hebben geheerst bij een van de oriderbedrijven van Fords automobielfabrieken, waar men chronisch aan de stakingsziekte leed. Nadat echter de regering een commissie van onderzoek liet instellen, schijnt er een nieuwe geest te heersen. Vandaar dat dit recept thans ook voor B.O.A.C. wordt aanbevolen. Het departement van arbeid is inmiddels don derdagavond begonnen met bemiddelings pogingen. In Engeland zijn het steeds weer de openbare nutsbedrijven zoals de havenar beid, de busdiensten, de spoorwegen, le vensmiddelenmarkten en de luchtver- keersdiensten. die juist omdat ze zo on misbaar en kwetsbaar zijn. als de ideale kweekbodem worden beschouwd voor de stakingsbacil. De massale, onpersoonlijke sfeer van de arbeid bevordert dit nog. De Britse werkgeversfederatie bezint zich thans op het vraagstuk van de ver houdingen tussen bedrijf en personeel in een donderdag begonnen tweedaagse con ferentie. waar de minister van arbeid Macleod zich uitgesproken heeft voor de tpvuekeer in een of andere vorm van ver plichte arbitrage, welke kort na de oorlog is afgeschaft (Van onze correspondent, in Brussel) De Belgische Christelijke Volkspartij en de liberalen hebben een overeenkomst be reikt ter voorbereiding van een rooms- katholiek-liberale regeringscoalitie, welke waarschijnlijk in de loop van de volgende week tot stand zal komen. Professor Eys- kens blijft eerste minister van de nieuwe regering, waarin de liberale partij ver tegenwoordigd zal zijn door vier of vijf ministers. Welke ministers van de huidige rooms-katholieke regering hiervoor ont slag zullen nemen, is nog niet bekend. Bovendien zal een liberaal voorzitter wor den van de Tweede Kamer, ter vervanging van de socialist Huysmans. Vandaag over een week zal de rooms- katholiek-liberale overeenkomst worden getekend. Daarna zullen de partijbureus der beide partijen spoedig beslissen of de nieuwe regeringscoalitie gevormd mag worden. Op de vraag hoever de onderhan delingen tussen rooms-katholieken. socia listen en liberalen over de schoolkwestie zijn gevorderd, heeft de voorzitter van de liberale partij, Destenay, geantwoord, dat er geen grote moeilijkheden meer zijn. en dat er een definitief akkoord over deze kwestie zal worden gesloten, waardoor de school- en onderwijsvraagstukken buiten en boven de politiek kunnen worden be studeerd. Volgens de socialistische kranten zal de nieuwe regering zich al dadelijk moeten bezighouden met een budgetair te kort van een half miljard gulden over 1958. Men vraagt zich af, aldus deze bla den, hoe men dit tekort zal dekken, daar de liberalen verklaard hebben dat zij tegen iedere verhoging van de belastingen zijn gekant. (AFP) Het ziet er naar uit, dat Eys- kens op de tweede dinsdag in novembei-, als het parlement bijeenkomt, zijn nieuwe regering zal voorstellen. Een coalitie van C.V.P. en liberalen kan in de Kamer re kenen op 125 van de 212 stemmen. De so cialistische oppositie beschikt over 84 stemmen, de communisten bezetten twee zetels. In de Senaat beschikken C.V.P. en liberalen over 109 zetels, tegen de socia listen 65 en de communisten een. DE RAADGEVENDE VERGADERING van de Raad van Europa heeft donderdag een ontwerpvoorstel besproken met betrekking tot de fusie van de Raad van Europa en de O.E.E.S. In het betreffende voorstel is een kaderconventie opgenomen, op grond waarvan de betrokken regeringen een organisatie in het leven zullen roepen die de naam zal krijgen van „Europese Unie". Deze organisatie zou de taken moeten over nemen die tot nu toe werden uitgevoerd door de O.E.E.S. en door de Raad van Europa. Het doel van deze unie is een nauwe verbinding tot stand te brengen tussen de lid staten, teneinde onder andere een gezonde economie te verwezenlijken en economische en sociale vooruitgang te bevorderen. De vraagstukken die betrekking hebben op de nationale verdediging zullen evenwel niet onder de competentie van de unie vallen. De organen van de unie zullen bestaan uit de raad, de Europese Assemblee en een secretariaat. Bedoelde raad, gevormd uit vertegenwoordigers van alle leden, zal ge machtigd zijn namens de Unie beslissingen te nemen. Hij zal de rol overnemen die. thans de raad van de O.E.E.S. en het comité van ministers van de Raad van Europa is toebedeeld. De andere organis men, commissies en comité's, die reeds zijn opgericht in het kader van beide organisa ties, zullen tenzij de raad zich hier tegen verklaart worden gehandhaafd. De fusie zou geschieden over een periode van drie jaar. Een gemengde, uit zes leden bestaan de commissie, zal belast worden met de uitvoering van de fusie. Dit ontwerp-voor- stel werd met 63 tegen 10 stemmen by 7 onthoudingen goedgekeurd. LONDEN (UPI) Engelse geleerden zullen 34.000 pond sterling ten grondslag leggen aan pogingen de methode, waar op een octopus vormen en afmetingen her kent, te cop.ieren. De eerste proeven wer den genomen door de bekende bioloog prof. J. Z. Young. Hij leerde een inktvis. Oscar, dat achter een bepaalde rechthoek in zijn tank voedsel lag. Na enige tijd wer den andere rechthoeken in de tank ge plaatst, die zo weinig van de rechthoek met voedsel er achter verschilden dat de afwijkingen niet voor het menselijk oog waarneembaar waren. Oscar koos echter zonder aarzeling de rechtjioek met de vorm en afmetingen, waarmede hij het eerst bekend was. Nadere onderzoekingen wezen uit dat het dier twee neuronenstelsels bezit, waar van één kennelijk nieuwe dingen waar neemt en de ander als geheugen fungeert. Volgens het principe van het octopus-ge- heugen heeft een ingenieur een electro- nisch brein geconstrueerd, dat bepaalde voorwerpen „herkent". Wanneer een niet- registreerd voorwerp voor het „oog" van het apparaat wordt gehouden wordt in het „oor" een geluid van niet-herkenning hoorbaar. Bij het tonen van een „bekend" voorwerp produceert het apparaat een herkenningsteken". Drie piloten, Joseph Walker, Robert White en Scott Crossfield v.l.n.rvoor het nieuwe raketvliegtuig X-15, dat straks op vloeibare zurrstof met een motorvermogen van een half miljoen paardekrachten de dampkring uit zal schieten tot op hoogten van meer dan zeshonderd kilometer. Crossfield zal de eerste poging doen om met dit vinnige ding onze „gezellige" dampkring te verlaten. Die dampkring is overigens aan de bovenkant helemaal niet zo gezellig om in terug te komen. Zonder te verbranden de dampkring weer bin nen komen, dat is de grootste opgave van de hele vlucht. Geref. Kerken Beroepen te Haulerwijk J. Ni erop te Dwingelo. Examens: De classis Baren- drecht heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. Niemants- verdriet, kandidaat aan de Theologische Hogeschool te Kampen, die een eventueel beroep terstond in overweging nemen zal. Het adres van kand. Niemantsverdriet is Stationsweg 8, Barendrecht. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Veenendaal B. Bijleveld te Noordeloos. Beroepen te Woerden P. H. Segggelink te Maarssen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vreeswijk W. H. van Kooten te Hasselt. Bij het debat, dat aan de stemming voor af ging, vroeg het Engelse conservatieve parlementslid, John Hay, zich af of het wel opportuun was een fusie van de Raad van Europa en de O.E.E.S. voor te stellen en of het niet beter zou zijn het resultaat af te wachten van de onderhandelingen over de oprichting van de Vrijhandelszone. Hij stelde voor de stemming uit te stellen. De Belgische socialist Molter was van oordeel dat, alvorens een begin te maken met de onderhandelingen over een fusie, de As semblee het standpunt van Zwitserland en Portugal zou moeten kennen. De Fransman Ernest Pezet (M.R.P.) meende, dat allereerst zou moeten worden vastgesteld of versmel ting praktisch wel mogelijk is. Indien dit niet het geval mocht blijken, zou men zich moeten haasten het statuut van de Raad van Europa te herzien. Pezet drong er op aan, zich ook zo snel mogelijk op de hoogte te stellen van de opvattingen die bij de O.E.E.S. heersen ten aanzien van de fusie. (Van onze correspondent in Bonn) Zelden zal voor een politierechter-zaak- je zo veel belangstelling bestaan hebben als gisteren voor dat tegen de chauffeur van minister Strauss te Bonn. Westduitse en buitenlandse journalisten, fotografen en vele bezoekers verdrongen elkaar in de overvolle zaal om de minister van Defen sie te horen getuigen. Op 29 april ontstond een verkeersincidentje voor het ambtspa leis van bondskanselier Adenauer, toen de chauffeur van Strauss, Leonhard Kai ser, een kruispunt passeerde nadat de politieagent Hahlbohm een stopteken had gegeven. De bestuurder van een tram kon door snel te remmen een botsing voorko men. Van dit incident heeft Bonn wekenlang gesmuld, omdat gezegd werd dat Strauss Hahlbohm had gedreigd met overplaat sing. Het kreeg ook een politiek tintje, toen bekend werd dat Hahlbohm in de politie- vakbond een vooraanstaande plaats in nam en nadat van socialistische zijde een demonstratie met bloemen en geschenken voor Hahlbohm had plaats gehad. Daarop werd van zekere C.D.U.-zijde verklaard, dat Hahlbohm in een S.P.D.-afdeling zat, waarvan veel communisten lid waren. Gisteren werd tegen Strauss' chauffeur een boete van 325 mark geëist wegens ge vaarlijk rijden. Het bleek dat hij reeds vijf maal tevoren voor dergelijke overtre dingen was veroordeeld. Tweemaal waren daarbij mensen gewond. Minister Strauss, die geen enkele publi citeit schuwt, zei dat hij vijf tot zes minu ten op het kruispunt had moeten wachten. Hij bevestigde Kaisers verklaring volgens welke een bepaalde armbeweging van de agent het teken zou zijn geweest om door te rijden. Strauss ontkende dat hij zijn chauffeur opdracht had gegeven, on danks het stopteken, door te rijden. De chauffeur is zijns inziens de baas aan het stuur. Het „grote" moment was, dat Strauss zich beklaagde over het gesnauw van Hahlbohm, toen hij deze zijn naam had gevraagd. „Ik vind het ongehoord dat een staatsburger ook wanneer het een minister betreft op straat door een agent wordt toegesnauwd. Dat heb ik in de militaire dienst zelfs afgeschaft", aldus de minister. Op 25 oktober wordt in dit zaakje uit spraak gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 19