Vele schepen door zware Noordwester belaagd De 37 verstekelingen koir:n niet naar Nederland terug OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WIÈÊÊÊÊÊIÉÈk HET WEER SCHADE IN KUSTSTROOK IS ERG MEEGEVALLEN De Boskoop bij IJmuiden weer in moeilijkheden ejoret/otfóist// Smit, vanRysberg'en Tweede Kamer verwerpt A.K.-motie met 91 tegen 29 stemmen Kapitein van gezonken Svanholm verdronken Een felle race Zonnige perioden Vermoedelijk zesendertig Russen verdronken Israëliërs veroordeeld wegens moord op Arabieren Indonesië zoekt vervanger voor oude stapelplaats Amsterdam Vrees voor confiscatie door Nederland Koningin bij beoordeling van schilderijen Het woord is aan.... Nieuw apparaat waar schuwt als remmen niet in orde zijn U/ri r SCHOENEN Ü1LLT SPECIAALZAAK DIAMANTEN RINGEN STUURMAL COHEN T.v.-kijkers op bezoek bij mr. R. G. A. Höppener Globemaster in gebied van zuidpool neergestort 73e JAARGANG No 85 VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 303e JAARGANG No 238 Grote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Schipper Koper heeft een been gebroken De reddingboot Neeltje Jacoba" heeft vannacht zonder de 36-jarige schipper Cor Koper de storm moeten trotseren. Schipper Koper heeft gistermiddag, toen hij op weg was naar de „Neeltje Jacoba" een ongeluk gekregen. Hij viel van de trap van het havenkantoor in IJmuiden en werd met een gebroken been en een hersenschudding naar het Antonius- ziekenhuis in IJmuiden gebracht. Bij de foto hiernaast: De kracht van de storm in beeld. Op het Bloemendaalse. strand kon een huisje niet tegen de wind op. Het werd omvergeblazen. :;'V. ,K:: •■■T- •V IN EEN HEL VAN gierende geluiden en angstig s.o.s.-röepende schepen klonk vanmorgen om precies twee en twintig minuten over vijf op de noodgolf de rustige, maar nu somber klinkende stem van kapitein Folkert Doeksen van de zeesleper „Holland". „Het Deense motorschip „Th. Adler Svanholm" is helaas op 54 graden noorderbreedte en 2.14 graden oosterlengte gezonken. Wij waren juist bezig om een sleepverbinding met het lekke schip tot stand te brengen. De kapitein was nog aan boord. Wij zoeken naar hem Dat was één van de dramatische gevolgen van een harde noordwesterstorm met uitschieters van windkracht twaalf, die het water van de Noordzee wild opstuwde en schepen en dijken genadeloos ranselde. Een felle najaarsstorm, die tal van vaartuigen in moeilijkheden bracht en zeelieden in bittere nood deed verkeren, maar ook staaltjes van koen en moedig zeemanschap opleverde. Kapitein Pieter van der Snoek van de sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co. won met zijn mannen een harde en sportieve race van de zeeslepers „Simson" en „Holland" met enkele meters verschil. Hij kon de zwaar slagzij makende Noor „Gudrun" (1174 brt.) op vijf en dertig mijl uit de Britse oostkust ter hoogte van het lichtschip Smith's Knoll op sleeptouw nemen naar Hoek van Holland. Kapitein Folkert Doeksen moest vanmorgen om half zeven echter somber melden, dat hij ten noordoosten van de Ilumber op een woest schuimende watervlakte de lege rubberboot van de gezagvoerder van de „Th. Adler Svanholm" (1300 brt.) leeg had aangetroffen Uren later meldde Folkert Doeksen, dat het stoffelijk overschot van de kapitein, de 61-jarige V. Skjoidborg, uit het zeewater was opgepikt. De „Holland" keerde daarna terug naar de thuishaven in Terschelling. HET BEGON voor de Nederlandse ber gers met het kleine Noorse vrachtschip „Gudrun". De kapitein van dit schip, dat met een lading hout onderweg was van Archangel naar Frankrijk, zond een „May- day"-sein uit. „Wij zijn bang dat wij gaan zinken", gaf hij nuchter door aan Humber- radio. Het schip maakte op dat moment al vijftien graden slagzij. Het maakte water en verloor aan kracht door het trotseren van de storm. Redding boot en sleepboten snelden het vaartuig te hulp. De Franse trawler „Cap Sainte Ma rie" haalde vijftien man van boord. Latei- werden deze drenkelingen overgenomen door het Britse schip „Frisky". De kapitein bleef aan boord. Toen begon een felle race tussen de zee slepers „Holland", „Simson" en „Schelde" naar de kleine Noor, die het allengs meer te verduren kreeg van de met de harde wind samenspannende Noordzee. De sleep boten voeren op volle kracht en namen bergen water over. Zij gaven elkaar bijna geen meter toe. De race duurde de gehele dag. Het was tenslotte de zeesleper „Schelde", die het eerst een sleepverbinding met de Noor tot stand bracht. De „Holland" voer weinige meters achter de „Schelde". Kenmerkend voor de nuchterheid van zeeslepers was het feit, dat de mannen van de „Holland" en „Simson" kapitein Pieter van der Snoek onmiddellijk royaal felici teerden met zijn succes. „We verloren de trip op een paar meters, gefeliciteerd, old man. Het was een prachtige race", klonk het van de „Holland". En dat op het mo ment, waarop de storm met verdubbelde kracht de schepen ranselde en het water vlak sloeg Dat betekende overigens niet. dat de sleepboot „Schelde" de Noor nu maar voor het slepen had. De slepers moesten de ge hele nacht vechten voor het behoud van het schip, waarop drie leden van de be manning, waarbij de kapitein, waren ach tergebleven. Zij verloren deze strijd in het holst van de nacht. De Noor maakte dertig graden slagzjj en de sleepdraad brak. (Men zie ook pagina 3) Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en nog slechts enkele verspreide buien, voor namelijk in de kustprovincies. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Koude nacht. Morgen dezelfde tempe raturen als vandaag of iets la gere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S De Russische trawler S.R.T. 4442, die op de rotsen van de Shctlands eilanden is stukgeslagen, had vermoedelijk een be manning van veertig koppen aan boord. Vier daarvan hebben de rots Balta Sound kunnen bereiken. Drie Russen zijn door de reddingboot van Lerwick met een redding broek van deze rots gehaald. De vierde Rus was gewond en verdronk tijdens de over brenging met de reddingbroek naar de reddingboot. Zijn lijk is later aangespoeld. Men neemt aan, dat er zesendertig Russi sche vissers worden vermist. Engelse trawlers en een vliegtuig van de RAF hebben een grootscheepse speurtocht, naar de vermiste Russen georganiseerd. Later werd gemeld, dat de lijken van drie Russische vissers op de Shetlands eilanden zijn aangespoeld. Het moederschip „Tomsk" is in de om geving van de plek des onheils. De kapi tein van dit schip heelt harhaaldelijk aan de schipper van de reddingboot van Ler wick gevraagd de geredden over te geven aan de „Tomsk". De bemanning van de reddingboot heeft zich hier niet aan ge stoord en de geredden naar Lerwick ge bracht. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN De schade, die door de storm en het ho ge water in de kuststreek werd veroor zaakt is nogal meegevallen. In Rotterdam zijn gedeelten van kaden en straten in de omgeving van de Nieuwe Maas onder water gelopen. Maar alleen* de Spaanse Kade moest voor het verkeer worden af gesloten. Op twee plaatsen elders heeft zich een straatverzakking voorgedaan. Het opgestuwde water heeft ook aan de boulevard te Vlissingen schade toege bracht. Er is een gat ontstaan in de ba- zaltglooiing en van de boulevardmuur zijn talloze stenen door het kolkende water weggeslagen en op het wegdek van de bou levard neergekomen. Het is vrijwel nooit voorgekomen dat bij stormweer het wa ter over de gehele breedte van de boule vard spoelt. Door het hoge water in de buitenhaven moesten bij de nieuwe veer- fuik de auto's door het water de veerboot oprijden. Vlissingen loost zijn riolen op het buitenwater. Do* rdat de riolering tijdig werd „drooggelegd" kon al het overslaan de water in het rioleringsnet worden op gevangen. Zodra het water in de Wester- schelde zover is gezakt, dat de uitlaatbui zen vrij komen en de rioleringsinstallaties in werking kunnen treden, zal men het rio leringsnet zo spoedig mogelijk leeg pom pen. Aan de dijk bij Westkapelle is door de JERUZALEM (Reuter/AFP) - Majooi Malinki van de Israëlische grenswacht is donderdag te Jeruzalem tot zeventien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het doden van 43 Arabieren in het Israëlische dorp Kafr Kassim op 29 oktober 1956. De krijgsraad veroordeelde twee leden van de grenswacht t.ot vijftien jaar en vijf tot zeven jaar gevangenisstraf voor hun aandeel in het doden van de Ara bieren. De veroordeelden waren op de dag. waarop de Israëlische veldtocht tegen Egypte begon, naar de westelijke toe gangswegen tot. Kafr Kassim gezonden om te letten op de naleving van een uit gaansverbod voor Arabieren. Nadat het uitgaansverbod was ingegaan, kwamen Arabieren van de arbeid op het land terug, die niet op de hoogte waren van het uitgaansverbod. Desondanks werden 43 mannen, vrouwen en kinderen doodge schoten. Donderdag is in de haven van Amster dam het vrachtschip „Helicon" van de KNSM aangekomen met een lading bananen, die zijn geteeld in het Suri naamse district Nickerie. Men hoopt voor deze vruchten, die van uitsteken de kwaliteit zijn, een markt in Neder land te vinden. Om bederf tegen te gaan zijn de bananen verpakt in plastic-zakken. storm enige schade toegebracht. Een twin tigtal dijkwerkers moest omstreeks half elf gisteravond het herstel staken we gens het opkomende water. Verder heeft zich de stormschade in Zeeland beperkt tot geringe duinafslag en een lichte over stroming van de kade in Zierikzee, die echter het uitzetten van de vloedplanken nog niet noodzakelijk maakte. Óp Schouwen-Duiveland heeft het hoge water vrij veel duinzand weggeslagen. Op het strand bij de vuurtoren te Burgh werd een afneming geconstateerd van acht me ter, te Westerschouwen van drie meter. Hier gingen ook de houten hokjes op het strand, waarvan des zomers de badgas ten gebruik maken, verloren. De hoogste waterstand voor de Sehou- wense noordzeckust was 2,80 meter Dlus N.A.P. De grootste golven bereikten een hoogte van 3,50 meter plus N A.P. In het zwin te Cadzand is de dijk rond de zogenaamde kleiput. waaruit de klei wordt gehaald voor versteviging van de nieuwe zwindijk, weggespoeld. Het werk aan de zwindijk had over enkele weken klaar kunnen zijn. doch deze tegonvallet zal enige vertraging veroorzaken. Beurtschip gezonken Nabij Amsterdam is gisteravond tegen elf uur op de Nieuwe Meer door over slaande golven het beurtschip ..Weltei V' gezonken. De twee opvarenden konden worden gered Het scheepje. 90 ton groot was geladen met beurtvaartgoederen. Tengevolge van de storm knapten bi: het dorpje Hitzum in Friesland de draden van de bovengrondse elektrische lichtlei- ding, waardoor de afrastering van een weiland onder spanning kwam te staan Drie koeien, die bij de afrastering ston den. werden door de stroom gedood Advertentie Blauw kamgaren uniform ƒ144.— Blauw gabardine uniformjas.f 105.— Komplete uitrustingen voor alle Maatschappijen van de Koopvaardij en voor Radio Holland "'is UNIFORMSPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Indonesië is op zoek naar een Euro pese stapelplaats voor zijn produk- ten, waar de minste kans bestaat, dat de opbrengst van de verkoop der pro- dukten door Nederland in beslag wordt genomen. De leider van het Indonesische bureau, dat de onteigende Nederlandse onderne mingen beheert, Amien Tjokrosusenos, heeft onlangs een bezoek aan West-Duits- land gebracht om met importeurs en klein handelsorganisaties de mogelijkheid van de verkoop van landbouwprodukten via Duitse tussenpersonen te bespreken. Na zijn be zoek aan West-Duitsland maakt hij thans een rondreis langs Europese hoofdsteden, maar hij wordt op 5 november te Bonn terugverwacht voor verdere besprekingen. Indonesië beschouwt Londen, Antwerpen en Hamburg als de meest geschikte plaat sen om Amsterdam als de stapelplaats voor de produkten van de voormalige Neder landse ondernemingen op te volgen. De juridische deskundigen van Indonesië gaan thans na, welke stad de Nederlanders de minste kans biedt voor het in beslag nemen van de exportopbrengsten der onteigende ondernemingen. Koningin Juliana was donderdag aan wezig bij de beoordeling van inzendingen van Nederlandse kunstschilders, voor wie ge mogelijkheid open staat de koninklijke subsidie te verwerven, indien zij op 1 sep tember 1958 de leeftijd van dertig jaren nog niet hebben bereikt. Bernard Shaw: Lof is de zweepslag voor het talent en de doodslag voor het genie. (Van onze Kamerverslaggever) Met 29 tegen 91 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren een motie van di-. Bruins Slot (A.R.) verworpen, waarin de regering werd verzocht de naar Indonesië teruggezonden 37 verstekelingen alsnog in staat te stellen naar Nederland terug te keren, opdat na een eventueel nader onderzoek opnieuw zou kunnen worden beslist over hun toelating. Voor stemden A.R., V.V.D., S.G.P. en de heren Van Rijckevorsel (K.V.P.), Fens (K.V.P.) en Calmeyer (C.H.U.). Tegen stemden P.v.d.A., K.V.P., C.II.U. (met uitzondering van de reeds genoemde leden van deze fracties) en de communisten. Tevoren had mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) de na haar interpellatie ingediende motie met ongeveer dezelfde strekking in het belang van de verstekelingen ingetrokken, omdat zij hoopte dat een motie van éen der regeringspartijen, de A.R., meer kans zou hebben te worden aangenomen dan een ongeveer gelijke motie van de oppositie. In haar interpellatie had mej. Ten Broecke Hoekstra, zoals reeds in een deel van onze vorige oplaag is vermeld, erop aangedrongen dat de 37 verstekelingen naar Nederland terug zouden keren. Zij betoogde, dat het rechtsgevoel van velen gekrenkt is door de terugzending, die zij als onmenselijk voelde, en dat de minister geen volstrekte zekerheid kan geven dat de verstekelingen in Indonesië geen ge vaar voor leven of vrijheid te duchten r,lej. mr. Ten Broecke Hoekstra (VVD) interpelleerde gistermiddag in de Tweede Kamer de minister van Justitie over de terugzending van 37 versteke lingen naar Indonesië. hebben. Het besluit van minister Samkal- den noemde zij strijdig met het mense lijk gevoel, met. de rechten van de mens en on-Nederlands. Minister Samkalden zette in zijn ant woord uitéén, dat hij de verstekelingen niet wil bevoorrechten. Dat zou onbillijk zijn tegenover degenen, die in Indonesië nog op een beslissing over hun toelating in Nederland wachten. Van vele zijden is begrip getoond voor de onvermijdelijkheid van de beslissing. Aanvankelijk kwamen de verstekelingen in kleine aantallen, daarna in grotere groepen. Tenslotte kwamen er 70 tegelijk op de „Johan van Oldebarnevelt". Bo vendien zijn meer dan 30.000 mensen nor maal uit Indonesië in ons land aange komen, terwijl het aantal aanvragen in Indonesië om toelating in Nederland is toegenomen mei vele duizenden. Dat ver eist schifting van de gevallen. Ons land, met zijn dichte bevolking, heeft een beperkt opnemingsvermogen, zei Een eenvoudig apparaatje, dat storingen in het remsysteem van auto's signaleert, is ontworpen door de Rotterdamse techni cus J. Engelman. Als de remmen in orde zijn, brandt er op het dashboard van de auto een groen lampje maar bij lekkage in het remvloeistofreservoir, slijtage van be wegende delen, vervuiling, oververhitting van remmen en bij onjuiste werking van de handrem gloeit er een rood „verklik kertje" op. Na uitvoerige beproeving door de TNO in Delft is octrooi op deze vinding aange vraagd. Vooraanstaande figuren uit het bedrijfs leven en uit de automobielbranche beve len de nieuwe vinding warm aan, omdat naar hun mening de bedrijfszekerheid van de auto en daarmee de verkeersveilig heid gediend zal zijn bij het gebruik van deze eenvoudige, degelijke en goed kope apparatuur. Het. remsignaal kan aangebracht worden op vrijwel ieder hydraulisch autorem- svsteem. Advertentie Bvan verrukkelijk els hef lendtthep de minister. Daarom moest ook de toe lating van vluchtelingen uit Hongarije worden beperkt. Die beperking is niet aangelegd voor niet-Nederlandse mensen uit Indonesië, wier aantal in ons land thans 25.000 bedraagt. Eind 1956 heeft de regering enige uitbreiding gegeven aan de toelating van niet-Nederlanders uit Indo nesië. Er zijn nog twaalfduizend aanvra gen om een visum van niet-Nederlanders in Indonesië in behandeling en bij inwilli ging daarvan zouden tienduizenden volgen. Het politieke asielrecht wil de regering eerbiedigen. Zij is bereid geweest tot een individueel onderzoek van de versteke lingen die vóór 20 mei ons land waren binnengekomen. Het zou onbillijk zijn ver stekelingen toe te laten, terwijl duizenden in Indonesië op een beslissing over hun toelating wachten. Dat zou een bedenke lijke bevoorrechting zijn, aldus de mi nister, die voorts verklaarde, dat ieder ge val zorgvuldig is onderzocht. Menselijke kanten moesten natuurlijk in de over weging worden betrokken. De adviezen zijn begin juli aan de minister uitgebracht. Tot een beroep op asielrecht kon niet worden geconcludeerd. Rekening is ge houden met familiebetrek! mgen en an dere factoren. Er moesten allerlei fac toren tegen elkaar worden afgewogen en er is grote zorgvuldigheid bij de beslis singen betracht. Internationaal nemen landen versteke lingen terug en aan dat internationaal ge bruik heeft Indonesië zich totnutoe niet onttrokken. Daarom zou het een vreemde indruk hebben gemaakt, indien omtrent de toelating van de 37 aan de Indonesische regering inlichtingen zouden zijn ge vraagd. Het zou de indruk hebben kunnen wekken, alsof er met hen iets bijzonders aan de hand was. Mej. Ten Broecke Hoekstra zei het met de minister volkomen niet eens te zijn. Verstekelingen moet men anders beoor delen omdat zij zoveel risico hebben ge nomen. Zekerheid, dat de verstekelingen in Indonesië niets hebben te vrezen, be staat niet. Zij diende vervolgens de motie in, waarin de regering wordt verzocht de verstekelingen terug te roepen. (Men zie verder pagina 3) Advertentie JAC. VAN MARiS BARREVOETESTR. 19 - TEL. 15051 Advertentie 3IJ IEDERE JAS, EEN PASSENDE TAS Advertentie lUWELIERS Houtplein 15 - HORLOGERS impofL fa. L van Vliet* tzn. - Amsterdam Op dinsdag 21 oktober zal de staatsse cretaris van Onderwijs Kunsten en Weten schappen, mr. Höppener, het bestuur van de Algemene Nederlandse Vereniging van Televisiekijkers in audiëntie ontvangen. Men zal dan in de gelegenheid zijn bezwa ren en verlangens ten aanzien van het te- levisiebeleid kenbaar te maken. CHRISTCHURCH (Reuter) Zes Ame rikanen zijn omgekomen en zeven gewond doordat een „Globemaster", die onderweg was met post en levensmiddelen voor een Amerikaanse expeditie bij Kaap Hallett in het zuidpoolgebied, dichtbij zijn bestem ming verongelukte.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1