dagravit totaal Panda en de protonplopper J Wereldnieuws Rustiger weer Eccles vraagt Euromarktlanden garanties voor Gemenebest vitaminen èn mineralen In GATT-vergadering Vitaminen èn mineralen hebt u nodig in één dragee ZccU ié Uet zo VRT.TDAG 17 OKTOBER 19 5 8 2 Te Genève Overleg tussen Spierenburg en Dillon over de kolen Nederland steunt het nieuwe UNO-fonds met f 9,3 miljoen Esso wil tanker laten bouwen van 74000 ton Goud-, olie- en uranium- exploratie op Nw. Guinea Spaarcijfers september De atoomovereenkomst Euratoom-Amerika ijd droge voeten DE KLOMPENCENTRALE Financiën keurde diesrede van student af Incident tijdens jaarfeest van Rijksbelastingacademie Ontslagen bij Dortmund- Hörder-Hütten-Union Dividend Albatros Zilvernotering verhoogd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De EBU in september Opnieuw brandweerperike- len in Barneveld NEVEDA wol 'n klasse apart! rA Op de openingszitting van de dertiende jaarvergadering van de G.A.T.T. (General Agreement on Tariffs and Trade), heeft de Britse minister van Handel, Sir David Eccles, op de man af aan de zes naties van de Euromarkt gevraagd of zij bereid zijn te onderhandelen om de schade te verminderen die hun programma van tariefbe snoeiing zou kunnen toebrengen aan exporteurs uit het Gemenebest. Eccles ver klaarde dat deze zes naties, bij de uitwerking van hun tolunie, verplicht zijn te waar borgen dat hun medeleden (in de G.A.T.T.) n#=t geschaad worden door hun agrarische politiek. Voorts zei de minister: „Wij zijn van gevoelen dat de Euromarkt-landen aan de andere betrokken landen dienen te vertellen welke wijzigingen in tarieven, quota en steunmaatregelen zij overwegen". De Engelsman brak een lans voor een algemene herziening van agrarisch protectionisme in alle landen en hij verzocht speciaal de Verenigde Staten om volledig deel te nemen aan zulk een discussie. Bij gebrek aan Amerikaanse deelneming, is het duidelijk dat geen bevredigende schikking getroffen kan worden om een ordelijke produktie en afzet van voedingsmiddelen te waarborgen, betoogde Eccles. De Westduitse minister van Handel en Voedselvoorziening Heinrich Lübke stelde voor om een onderzoek naar de omstreden agrarische import-quota van West-Duits- land uit te stellen. Dit voorstel ontmoette onmiddellijk Amerikaans verzet. Met klem betoogde C. Douglas Dillon, Amerikaans onderminister van Economische Zaken, dat de Duitse quota-kwestie onmiddellijk opgenomen moet worden. Lübke betoogde dat overweging van de Duitse quota (op ongeveer 18 percent van de Duitse handel) uitgesteld moet worden tot de regelingen van de G.A.T.T. betreffende de agrarische sector zullen zijn aangepast bij de econo mische behoeften. Van zijn kant stelde Dillon dat nieuwe onderhandelingen over de agrarische re gelingen van de G.A.T.T. onvermijdelijk een tijdrovende affaire zouden worden en misschien wel jaren zouden eisen. Hij op perde dat men op deze zitting van de G.A.T.T. misschien aan West-Duitsland toestemming zou kunnen geven, zoals de Verenigde Staten ook reeds verkregen hebben, om zekere agrarische import quota in te stellen. Dillon zei, dat Amerika bereid is om met de pas-ingestelde organisatie voor onder handelingen over de tarieven, op ruime schaal in tarief-onderhandelingen te tre den met andere G.A.T.T.-leden. Hij ver klaarde echter te hopen, dat dergelijke onderhandelingen beëindigd zouden kun nen zijn, voordat de wet op de uitbreiding van handelsovereenkomsten op 1 juli 1962 In verband met de maatregelen, waartoe twee dagen geleden de ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) in verband met de afzet- crisis voor kolen besloot, zal de vice-voor- zitter van de Hoge Autoriteit, de Neder lander D. Spierenburg, zich vrijdag naar Genève begeven, waar hy met de Ameri kaanse onderminister voor Buitenlandse Zaken belast met economische aangelegen heden D. C. Dillon, besprekingen zal voe ren. Dillon heeft de leiding van de Ameri kaanse delegatie naar de zitting van de GATT. (Zie Haarlems Dagblad van 15 ok tober, pag. 1.) De besprekingen tussen Spierenburg en Dillon zullen gaan over de maatregelen, die eventueel genomen zullen moeten worden, om te voorkomen, dat voortzetting van de Amerikaanse kolenleveranties aan de E.G.K.S. de afzetcrisis zullen vergroten. Voor deze Amerikaanse leveranties, die in 1958 ongeveer 26 miljoen ton groot zullen zijn, werden langlopende contracten ge sloten toen de situatie heel anders was. De Hoge Autoriteit besloot verder op 29 oktober het advies in te winnen van het raadgevend comité der E.G.K.S. over de wijze van uitvoering van het hulpver leningsplan voor de kolenvoorraden (subsi dies of renteloze voorschotten, die door de Hoge Autoriteit uit eigen middelen ver strekt worden op verzoek van de belang hebbenden tot een globaal maximumbedrag van 8 miljoen dollar), waartoe in beginsel door de ministerraad aan een gedetailleerd onderzoek zal worden onderworpen. (AFP) Hulp voor onderontwikkelde landen De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarsk.joeld, heeft donder dag medegedeeld dat het door de Algemene Vergadering ingestelde nieuwe fonds voor speciale economische hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden op 1 januari 1959 met zyn werkzaamheden zal beginnen. Hij deelde dit mede, toen verschillende staten de bedragen bekend maakten, die zij willen bijdragen aan dit fonds en aan het uitgebreide UNO-programma voor techni sche bijstand, waarvan het een verlengstuk vormt. Nederland zegde bij monde van zijn permanente vertegenwoordiger, mr. C. W. A. Schürmann, een bedrag van 4.567.000 gulden toe voor het uitgebreide programma voor technische bijstand en 9.272.400 gulden voor het nieuwe speciale fonds. De Verenigde Staten zullen 38.000.000 dollar voor beide vormen van hulpver lening bijdragen, mits dit bedrag niet hoger is dan veertig percent van het totaal dat zal worden bijgedragen. Italië draagt twee maal één miljoen dollar bij. Frankrijk zal omstreeks 6.500.000 gulden bijdragen voor technische hulpverlening en ongeveer 4.500.000 gulden voor het speciale fonds en de Sovjet-Unie verklaarde zich bereid tweemaal een miljoen dollar te schenken. (Reuter). Overleg wet Verolwe De Esso zal binnenkort besprekingen openen met Verolme's Verenigde Scheeps werven voor het bouwen van een 74.000 tons tankschip in de plaats van een reeds bestelde tanker die 43.000 ton groot had moeten worden. Zou deze bouw doorgang vinden dan zou dit schip het grootste zijn dat ooit op een Nederlandse werf werd ge bouwd. zou zijn verlopen. Die wet, die deze zomer door het congres werd aangenomen, mach tigt president Eisenhower bestaande douane-tarieven voor vele artikelen met 20 percent te verlagen, in etappen. Dillon becritiseerde zowel West-Duits land als Oostenrijk voor het. handhaven van tariefbeperkingen, die noodzakelijk zouden zijn wegens beweerde moeilijk heden bij de betalingsbalans. Door zeventig geologen Zeventig Nederlandse geologen zullen volgend jaar beginnen met goud-, olie- en uranium exploratiewerkzaamheden in Nieuw Guinea, aldus hebben de resident van de afdeling zuid-Nieuw-Guinea, A. Boendermaker, en de directeur van Ver keer en Energie van het algemeen be stuur, dr. M. W. F. Schregardus, in Syd ney medegedeeld. De onderzoekingen zul len wellicht beginnen in het betrekkelijk onbekende Stergebergte, bij -de grens van Australisch Nieuw Guinea, zo verklaarden zij voorts. De Nederlandse regering en particulie re ondernemingen hebben reeds meer dan 50 miljoen Australische ponden ten grond slag gelegd aan olieëxploratie in westelijk Nieuw-Guinea. Het gehele project zal onder leiding staan van dr. L. D. Brongersma van het rijksmuseum voor natuurlijke historie in Leiden. Dr. Schregardus en de heer Boenderma ker zullen in Sydney besprekingen voeren op het departement, van overzeese gebieds delen in Canberra. Blijkens de voorlopige cijfers over sep tember van de bondsspaarbanken van de Nederlandse Spaarbanfcbomi werd in. sep tember ingelegd 92 miljoen en terug betaald 80,8 miljoen, .tegen respectieve lijk 95.8 miljoen en 74.7 miljoen in augus tus. In september 1957 was er een nadelig verschil van 11.8 miljoen. Toen immers waren de terugbetalingen een stuk hoger dan de inleggelden, te weten 85.7 mil joen tegen 73,9 miljoen. In januari- september 1958 werd ingelegd 880.6 mil joen en terugbetaald 775,7 milioen, een voordelig saldo van 104.9 milioen. In dezelfde periode van 1957 waren de cijfers 801.9 miljoen en 782.1 miljoen, een voordelig verschil van slechts 19.8 mil joen. De atoomovereenkomst, die tussen Eura toom en de Verenigde Staten is gesloten, zal op 8 november te Brussel worden ge parafeerd. Advertentie met klompen en klompsokken van de KLOMPENCENTRALE Trappen alle soorten en maten uit voorraad leverbaar v.a. 1.75 per trede tmmers, Teilen. Wasketels, Wasborden. Wringers en Wringerbokken, Keuken tafels en stoelen. Sterke gelakte keukenkruk.jes 4.95 Ruime keuze emaillewaren, kop en schotels enz. enz. Dr. Lcüdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 De rijksbelastingacademie te Rotter dam vierde donderdag haar negentiende dies natalis. Er werden herdenkingsredes uitgesproken door de directeur, de heer W. M. de Blaey, de heer A. L. Brak, eco nomisch doctorandus, en de heer J. P. A. van Dun, president van de senaat van het corps van studenten aan de rijksbelas tingacademie. De laatste belichtte in een diesrede getiteld „corps en academie, van een compromis naar een nieuwe com positie?" onder meer het karakter van zijn corps. Dit corps is behalve een gezelligheids vereniging ook een faculteitsvereniging. De heer Van Dun heeft de rede die hij aanvankelijk zou houden over hetzelfde onderwerp op last van de regeringscom missaris voor de belastingen, moeten her zien. Het argument dat door het ministe rie van Financiën werd aangevoerd, was dat het beleid van dit ministerie door het uitspreken van deze rede op een officiële dag door de heer Van Dun, die behalve stu dent ook door het behalen van het kan didaatsexamen ambtenaar is, door kruist zou worden. Het ministerie van Fi nanciën dreigde zelfs met schorsing van de heer Van Dun als ambtenaar, als de ge wraakte rede toch zou worden uitgespro ken. Dit heeft bij de studenten grote ont stemming gewekt. In een woensdag ge houden bijzondere corpsvergadcring is be sloten, de oorspronkelijke tekst niet uit te spreken, doch later in brochurevorm uit te geven. Het grootste staalconcern van West- Duitsland is voor de tweede maal binnen korte tijd overgegaan tot het op grote schaal ontslaan van arbeiders. Deze gang van zaken wordt: toegeschreven aan het gebrek aan orders. Het concern, de Dort- mund-Hörder-Hütten-Union, ontsloeg vo rige maand 600 man. Thans zijn weer 70 arbeiders ontslagen, de voorhoede van een groep van 600 man die voor het eind van deze maand ontslagen zal zijn. (UPI). Commissarissen der Albatros Superphos- phaatfabrieken n.v. te Utrecht hebben be sloten aan de op 14 november te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen om op de cumulatief prefe rente aandelen 6 percent en op de gewone aandelen 7 percent dividend uit te keren (beide onveranderd). Advertentie Dagravit Totaal 15 is de énige dragee, die 12 vitaminen plus de drie onmisbare mineralen - kalk, fosfor en ijzer - bevat. Daardoor is Dagravit Totaal 15 de enige volledige aanvul ling van het dagelijkse voedsel. Voor uw hele gezin DAG RA N.V. D I E M E N Door een stijging van de zilvernoteringen in New York en Londen op 15 oktober is ook te Amsterdam de zilverprijs weer ver hoogd. Het zilver noteert thans 109,90 tot 115,40 per kg fijn (was tot dusver 109,20 tot 114,70). De goudnotering bleef gelijk. Onderscheiding De directeur van de vestiging in Nederland tc Leiden van de Tokheim Oil Tank and Pump Company de heer J. M. Thompson, is ter gele genheid van het vijfjarig bestaan van de dochter onderneming in Nederland door de Koningin be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. BMW in moeilijkheden De BM W-fabriek (Bayrische Motor Werke) verkeert in economische moeilijkheden en pro beert kapitaal aan te trekken en bovendien dui zend man te ontslaan. BMW heeft momentcel 7000 werknemers maar er slechts 3000 nodig, zegt de Bond van Metaalbewerkers. BIJ de vele vormen van samenwerking lussen levende organismen, waaraan we in de loop der jaren onze aandacht, hebben besteed, is het merkwaardige gedrag van de hoornacacia tot nu toe buiten beschou- 'piHlcf'gebleven. Ten -omechte overigens, want de wijze waarop deze plant haar ver dediging tegen de boze buitenwereld heeft georganiseerd is werkelijk-onze belangstel ling 'waard. Zoals de naam hoornacacia al doet vermoeden, is de plant getooid mei dorens, die enigszins de vorm van een koe hoorn hebben, waardoor de takken en twijgjes doeltreffend be- schermd worden tegen plan- tenetende dieren. Maar zoals zovele planten in de savan- nah's van Centraal-AmerikaIlOOniüCHClü heeft de hoornacacia nog met erger vijanden rekening te houden dan de plantenetende zoogdieren. Haar ergste be lager is de bladsnijmier (over welk dier wij u destijds reeds hebben ingelichtdie in weinige uren de takken van de hoorn acacia ontbladert, althans, wanneer zij daartoe kans krijgt. En juist die kans heeft de hoornacacia haar vijand ontnomen. In de Savannah wonen nog vele andere mie rensoorten en één van die soorten staat bekend als Pseudomyrma. Deze kleine mier bezit, behalve de gewone krachtige en werkzame kaken, ook een angel, waarmee zij gelijk een wesp steken kan toe brengen, waarvan zelfs een mens 24 uur later nog last heeft. En het zijn juist deze angeldragende mieren die de hoornacacia naar zich toe lokt door aan de basis van ieder paar blaadjes een zoete vloeistof af te scheiden. Hierdoor aangelokt, begeven de kleine mieren zich in grote aantallen naar de hoornacacia om zich aan dit lek kers te goed te doen. Nadert nu een blad snijmier met het doel een vracht bladeren voor de kweekkamers te halen, dan slaan de kleine angel-mieren direct alarm en vallen de onverlaat op het lijf. Voor geen enkele vijand tonen de bladsnijmier en zo veel ontzag als voor deze vinnige verdedi gers van de hoornacacia, die door het be schikbaar stellen van een hoeveelheid voedsel profileert van de zelfzucht van de Pseudomyrma. Het is nauwelijks te ver wachten dat één acacia aan de basis der bladeren zoveel honing kan afscheiden, dat een hele zwerm mieren daaraan voldoende heeft. In deze richting doordenkend zou den we dus mooen veronderstellen, dat de boom slechts door een betrekkelijk klein aantal mieren bij tijd en wijle bezocht zal worden. Waardoor het risico van een in vasie van bladsnijmier en des te groter wordt. Ook met dit gevaar heeft de hoorn acacia bij-de organisatie van haar verdedi gingssysteem rekening gehouden, want .zij brengt nieuwe dorens voort, die een spe ciale voedingsstof voor de angeldragende mieren bevatten. Het gevolg hiervan is, dat de kleine mieren die dorens aanboren, de inhoud daaruit wegvreter en op sommige plaatsen de daardoor ontstane holten als nest inrichten, waar zij hun jongen opkweken. Door dit systeem is de kwetsbare acacia veranderd in een permanent be woonde vesting, waaruit uit talloze schuil hoeken de verdedigers te voorschijn schie ten om de indringers aan te vallen. Zou den we ten overvloede ook nog veronder stellen, dat, wanneer de honingbron is op gedroogd en het vulsel der dorens is leeg gegeten, de mierenbezetting rooftochten moet ondernemen om in het levensonder houd van de kolonie te voorzien, waardoor de boom tijdelijk zonder bescherming moet worden gelaten, dan blijken we opnieuw het inventief vermogen van de acacia te hebben onderschat. Want aa.n de top van ieder samengesteld blad groeit een geel, peervormig lichaampje, dat de mieren eveneens tot voedsel dient. En deze „peren" rijpen niet gelijktijdig, maar na elkaar, zo dat de mieren steeds van de een naar de ander gaan om deze vruchten op hun rijp heid te onderzoeken, desgewenst te oogsten en naar het pest te dragen. Voor hongers nood en ledigheid in de mierenkolonie be hoeft dus niet te worden, gevreesd! Nu moeten we ook nog iets vertellen van vreemdsoortige planten, die de laatste overlevenden uit de verre, verre oertijd zyn. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. rétillon 68. Hoewel het geld van de zogenaamde boete al onderweg was om betaald te worden en hoewel Professor Knutselma weinig geneigd was om naar hem te luis teren, gaf Panda zijn pogingen nog niet op, want hij vond, dat het welslagen van Joris' plannen beslist voorkomen moest worden. Denkt u nu toch eens goed na, Professor!" pleitte hij. „U moet toch zelf wel inzien, dat Joris niet alleen de. koning bedreigt, maar v ookU zal nog de dupe worden van dit alles!" „Aha! Een heel be denkelijke opmerking!" sprak de profes sor maar er klonk toch wel enige twij fel in zijn slem. „Je bezwaddert mijn ge waardeerde medewerker!" „En met recht!" riep Panda. „Als dit straks allemaal ach ter de rug is, dan kom.t de politie u halen en dan worden al. uw uitvindingen in be slag genomenmaar dan is Joris er vandoor met de twintig miljoen!" „Maar maar hij zei dat ik beroemd zou worden en dat ik erkenning zou krijgenhak kelde de geleerde. „Berucht dat is alles wat u op deze manier kunt worden!" hield Panda vol. „Aha! Dit is heel moeilijk", piekerde Professor Knutselma. „Ik heb weinig verstand van dit soort zaken Maar kun jij je vreselijke beschuldigingen wel afdoende bewijzen?" „Ja dat kan ik als u me even helpt", antwoordde Panda vastberaden; want hij had intussen een plan bedacht. Nederland had in september, evenals in augustus, het grootste verrekeningsover schot in de Europese Betalingsunie, zo blijkt uit heden door de O.E.E.S. gepubli ceerde cijfers. Na Nederland met zijn overschot van 42,3 miljoen dollar kwam West-Duitsland met een overschot van 40,5 miljoen dollar op de tweede plaats. Het cumulatieve verrekeningsoverschot van Nederland bedraagt echter nog slechts 101.0 miljoen dollar. Het Duitse cumulatie ve overschot bedraagt per einde september 965.9 miljoen dollar. Het Nederlandse cu mulatieve overschot wordt verder alleen door het Belgisch-Luxemburgse (151,6 mil joen dollar) overtroffen. De Belgisch-Luxemburgs Economische Unie had over september een ver rekeningsoverschot van 7.5 miljoen dollar. Voorts hadden Italië en Turkije een over schot over de maand september, respec tievelijk 7,1 miljoen dollar en 1,1 miljoen dollar bedragend. Verder hadden alle lan den een tekort, waarvan het Engelse met 37,5 miljoen dollar het grootste was. Tussen de gemeenteraad van Barneveld en de vrijwillige brandweerkorpsen in de tot deze gemeente behorende dorpen botert het niet altijd. Enige jaren geleden legde het vrijwillige brandweerkorps van Voort huizen het bijltje er bij neer omdat het korps geen geld kreeg yoor een brood nodige tankwagen. Thans mort het vrij willige brandweerkorps van Garderen tegen het gemeentebestuur, om dezelfde oorzaak: een nieuwe tankwagen. De raad heeft 600 gulden beschikbaar gesteld voor revisie van de oude tank wagen, doch deze zou in zo'n slechte staat verkeren dat herstelwerk geen zin zou hebben. De „Vereniging voor plaatselijk belang" te Garderen heeft er in een adres aan B. en W. de aandacht op gevestigd dat het geheel belangeloos werkende korps over deugdelijk materiaal dient te beschik ken, temeer waar in de omgeving geen brandputten zijn en een tankwagen dus de enige mogelijke vorm van watervoor ziening is. Advertentie Voor 2 Nevedo wikkels 6 leuke borduurkaartjes' Veroordeeld. De Oostduitse rooms-kalho- lieke priester Hermes uit Thüringen is vorige week veroordeeld tot zestien maanden gevangenisstraf wegens ver zet tegen de communistische jeugdwij- ding en het in bezit hebben van „fascis tische" boeken. De veroordeling werd volgens een kerkelijke woordvoerder! op de publieke tribune begroet met pro testen. Tegen de arrestatie van kape laan Hermes werd op 11 augustus te Naumburg een gezamenlijke protest bijeenkomst gehouden door rooms-ka- tholieken en protestanten. Veertig miljoen. Donderdagochtend is de veertig miljoenste bezoeker op de we reldtentoonstelling te Brussel ontvan gen. De tentoonstelling zal zondagmid dag twee uur voor bezoek geopend zijn, met het oog op het overlijden van dé Paus. Woensdag zijn, in aanwezigheid van talrijke autoriteiten, de prijzen uit gereikt. Nederland kreeg een gouden ster voor het geheel en voor de afzon derlijke voorstellingen elf grote prijzen, acht erediploma's, negen gouden me dailles, dertien zilveren medailles en elf bronzen medailles. Klokslag. De bevolking van de Verenigde Staten heeft donderdag de 175 miljoen bereikt volgens een censusklok op het departement van Handel in Washing ton. Deze klok registreert een bevol kingstoeneming van een persoon per elf seconden. Volgens deskundigen loopt de klok wel niet „precies gelijk", maar is zij nooit meer dan 24 uur voor of achter. Ongeoorloofd. De Sovjet-Unie heeft bij Groot-Brittannië geprotesteerd tegen het „ongeoorloofde gebruik" van de Russische vlag door een Britse treiler binnen de IJslandse visserijgrens van twaalf mijl. De Sovjet-Unie®heeft ook bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen schending van het Russische luchtruim bij de Beringstraat door een Amerikaans vliegtuig op 30 september. Spit. President Tito van Joegoslavië zal zijn voorgenomen officiële bezoek aan Indonesië, Egypte en andere Aziatische landen, vastgesteld voor eind decem ber waarschijnlijk moeten uitstellen wegens spit. Hij heeft zijn verblijf op het eiland Brioni verlengd. Vorig jaar kon hij om dezelfde reden niet deel nemen aan de herdenking van de ok tober revolutie in Moskou en moest hij een bezoek aan Azië afzeggen. Oefening. Bij Besangon in Frankrijk zijn vier Franse soldaten gedood en twee zwaar gewond, toen twee tanks tijdens een oefening in een diep ravijn stortten. Op een glibberig gedeelte van de weg in een hoge bergpas kregen de rups banden geen houvast en beide tanks stortten meer dan dertig meter omlaag. Sneeuw. West-Duitsland heeft zijn eerste sneeuwval van dit najaar gehad doch nog in te geringe hoeveelheid voor sportgenoegens. Van noord tot zuid is in de grote steden sneeuwval gemeld. De vroege sneeuwval wordt toegeschre ven aan koude lucht van Groenland, welke de temperatuur binnen enkele uren deed dalen van tien tot nul gra den Celsius. Propaganda. Groot-Brittannië heeft bij de communistisch Chinese regering gepro- téstéérd" teg'ehdë arrestatie van twee Britse Jehova-getuigen, die sinds 1947 -i alszendelingen werkten in Sjanghai. Zij. werden gearresteerd wegens het 'verspreiden van „contra-revolutionaire propaganda". Student. De Russische onder-minister van Onderwijs, Zimin, is voor een studie bezoek van twee weken in Londen aan gekomen. Hij maakt de reis op uitno diging van een Britse onderwijsinstan- tie. Nakaarten. Wanneer wij gedurende de oorlog over de brandstoffen hadden be schikt die de geallieerden bezaten, had ik een projectiel van Hamburg naar New York kunnen zenden, zo heeft de Duits-Amerikaanse raketten specialist Wernher von Braun volgens de Ameri kaanse afgevaardigde Scott verklaard. Mammoet. Radio-Moskou heeft bericht, dat Russische geleerden een skelet van een mammoet hebben gevonden, die naar men aanneemt, twaalfduizend ja ren geleden moet hebben geleefd. Het geraamte, dat gevonden is aan de kust van de- Zwarte Zee, in de buurt van Odessa, is ongeveer drie meter hoog, vier meter lang en heeft goed geconser veerde slagtanden, van twee meter lengte. Toestemming. Autoriteiten van de Ita liaanse burgerluchtvaart hebben de Amerikaanse luchtvaartmij. P(an) A(merican) A(irways) toegestaan de luchthaven Ciampino aan te doen met de vier-motorige Boeing 707 verkeers vliegtuigen met straalaandrijving. De landing dezer toestellen zal gebonden zijn aan zekere voorwaarden. Een actieve depressie, die van het zui den van Zweden in de richting van Ber lijn is getrokken, veroorzaakte gisteren avond en vannacht nog veel wind. Daar na nam de storing echter in betekenis af, hetgeen in ons land te merken was aan het minder worden van de wind en van de buiigheid. Tevens draaide de wind meer naar het noorden. Dit hing samen met flinke luchtdrukstijgingen boven Scandi navië. Een actieve depressie op het wes telijke deel van de oceaan breidt zijn in vloed op het ogenblik slechts in noordoos telijke richting uit, zodat de luchtdrukstij gingen in onze omgeving nog zullen aan houden. Dit betekent dat de kans op buien morgen tamelijk klein wordt. De tempe ratuur wordt over het algemeen iets la ger, vooral in de nacht. Daartegenover staat dat er overdag zonnige perioden zul len zijn. Zaterdag 18 oktober Zon op 7.08 uur, onder 17.41 uur. Maan op 13.20 uur, onder 22.28 uur. WERKRAPPORTEN Maanstanden 19 oktober 15.07 uur 27 oktober 16.41 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water ln IJmuiden Zaterdag 18 oktober Hoog water 7.19 en 19.43 uur. Laag water 2.54 en 15.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten land maxima van giste- «0 c ren. Binnenland, heden •0 3 Q, 7 uur. Neerslag, laatste I'S 24 uur. 'E e-3 Den Helder regenbui nnw 11 18 Ypenburg regenbui nnw 10 3 Vlissingen zwaar bew. nnw 11 5 Eelde zwaar bew. nw 9 21 Twente regenbui wnw 8 9 De Bilt licht bew. nw 9 8 Eindhoven half bew. wnw 8 17 Vlv. Z.-Limb. half bew. w 8 4 Helsinki regen nnw 6 1 Stockholm zwaar bew. nnw 9 2 Oslo onbewolkt nnw 7 1 Kopenhagen zwaar bew. n 11 3 Aberdeen regenbui nw 11 3 Londen onbewolkt wnw 13 0 Amsterdam half bew. nnw 12 4 Brussel regenbui w 11 9 Luxemburg regenbui w 9 3 Parijs onbewolkt w 14 1 Bordeaux mist windst. 14 0 Grenoble regenbui nnw 15 2 Niee onbewolkt nnw 23 0 Berlijn zwaar bew. nw 9 4 Frankfort regen w 11 7 München regen w 12 8 Zürich geheel bew wzw 15 1 Genève zwaar bew. nno 14 0.3 Locarno onbewolkt o 24 0,1 Wenen zwaar bew. w 14 3 Innsbruck geheel bew. w 6 1 Rome zwaar bew. ono 23 0 Ajaccio half bew. n 23 0 Madrid onbewolkt O 28 0 Mallorca zwaar bew. ono 26 0 Algiers half bew. zw 28 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2