ÉÉN GULDEN Hit i)p bFrÏFhpn H]b Twee schepen op sleeptouw Grote Kamermeerderheid voor het beleid van minister r nu in Nederland de meest gewaardeerde Amerikaanse sigaret C:Praatótoel Onmelodieus Afgedaan Willekeur Van dag tot dag Interpellante trok haar motie in AKKERTJES' 3 €)p de Beeldhouwer verloor aquarellen en tekeningen 200 jaar geleden Storm op Noordzee Aan de tros. maar Gezonken Boskoop in nood Nieuw toneelstuk van Hugo Claus Dodelijk verkeersongeval Rijtuigmuseum in Leek DE TERUGKEER DER VERSTEKELINGEN Radio-Cairo: Bourguiba wil FLN tot compromis dwingen Gerechtelijk vooronderzoek tegen Berkelse arts VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 ^injinn «i,™ HETZELFDE GELD r. v - WÊmÊÈ Meesterlijk Toen hij de bus binnenkwam hing er een geamuseerde glimlach, die hem 't restant leek van een luidopklinkend algemeen ge lach. Op 't zelfde ogenblik merkte hij mes scherp, dat hij daar zelf ten nauwste bij betrokken wasHij kreeg de vreemde maar niet onplezierige gewaarwording, dat ieder een in de overvolle bus hem kende en bij zonder hartelijk ontving. De chauffeur, een oudere hièeft-u-geen-gepast-geld-ontvan- ger accepteerde toeschietelijk zijn verzoek een tiengulden-biljet te wisselen, alsof hij alle passagiers een kleine adempauze gun de om de binnenkomende extra-goed op te nemen. Gevoelig als hij was voor sfeer, peilde hij onmiddellijk, dat de eerlijke, hoogstens wat verstolen vrolijkheid van een zo zui ver gehalte was, dat hij voor te openlijke fouten aan zijn kleding niet beducht be hoefde te zijn. 't Moest iets te maken heb ben met zijn snelle en lange ren naar de halteplaats. Hij wist echter zeker, dat hij een behoorlijke stijl liep. Bovendien liepen dikwijls mensen hard naar halteplaatsen, maar nooit was hem daarbij dit soort gave en (vooral) algemene vrolijkheid in een bus opgevallen. Hij stond voor een raadsel. Wel hijgde hij; wel zag hij er stellig op geblazen uit; wel zat 't tiengulden-biljet klem lussen de ritsluiting van de portemon- naie, die dus niet open wou, maar hij wist zeker, dat de vrolijkheid er alwas, toen de bus hem v o o r b ij reed en vervolgens opwachtte b ij de halteplaats! Toen flitste 't door hem heen, dat de oorzaak van de ongekunstelde vrolijkheid in de bus aanwezig moest zijn; dat hijzelf niet meer kon zijn dan de aanleidingEn juist op dat heldere moment voelde hij, opschuivend tussen de staande mensen, hoe een kleine warme hand zich wat ver legen in de zijn wriemelde. Plotseling begreep hij. „Hé, hoe kom jij hier verzeild!" 'k Maak me kaart op!" Dal klopte. Het jochie maakte zijn week kaart op. De meesters van 't B.L.O. moes ten confereren. En in onverivachte, mid- weekse vakantie reed-ie lekker tweemaal per dag op een vreemd laat uur tussen allemaal grote mensen langs zijn g eslo - t e n school van eindpunt naar eindpunt. „Ze hebben gelachen" zei 't ventje. „Ja" zei de man, „dat dacht ik al". Maar iedereen hield 't geheim vast, en hij voelde hoe een goeie mop hem dreigde te ontglippen. Bij iedere halteplaats her kreeg de bus iets meer van zijn gewone sfeer van opschieten en doorrijden- Onverwacht kwam toch nog zijn kans. Een oude heer ivenkte hem dringend en wees hem een zitplaats naast zich. En ter wijl 't kereltje van drie turven hoog een bevoorrecht staanplaatsje naast de chauf feur veroverde, kwam de stem van de oude baas vertrouwelijk dicht bij zijn oor. En wijzend op 'f knulletje vóórin fluisterde hij met kleine hikgeluidjes van nauwe lijks bedwongen pret: „K ij k j on g e s, daar hè je me meester; hij loopt zich r o tü" J. v. d. Molen Dit zou voor het gehavende schip te veel risico's hebben opgeleverd. Daarom werd besloten de' pieren van IJmuiden binnen te lopen, hetgeen gelukkig zonder moeilijk heden gepaard ging. Steeds meer water drong gisternacht reeds de machinekamer van het Deense palingbunschip „Soglim" binnen. De be manning was ten einde raad. De hevige storm had het schip, dat eigendom is van de firma W. Kok uit Spaarndam, lek ge slagen. Stuurloos dreef het schip rond, een speelbal van de kokende golven. En steeds meer water kwam er binnen. Zo veel wa ter dat de motor uitviel. De nood steeg zo hoog dat de bemanning tenslotte besloot over te stappen op het zusterschip „Valde", eveneens het eigendom van de firma Kok. Een kotter uit Den Helder heeft nog (zij het tevergeefs) getracht het schip, dat van Denemarken onderweg was naar Spaarn dam, vast te maken. De sleepboot „Zuidzee" van rederij Doeksen van Terschelling zocht vanmor gen nog naar het onbemande, stuurloos ronddrijvende schip. Het Havenkantoor te IJmuiden kreeg vanmorgen om tien minuten voor zes door dat het stormsein kon worden opgeheven en dat het attentiesein van kracht werd: Windkracht zeven. De storm flauwt af. Niet alléén de schepen op de Noordzee hadden het moeilijk. Het water in Haring haven, Vissershaven en bij de sluizen steeg tegen het middernachtelijk uur angstig hoog. Voor alle zekerheid had men de Noordersluizen gedurende de vloed geslo ten. De schade, die het hoge water in het havengebied van IJmuiden veroorzaakte, is echter gering. Wel liep een deel van de nieuwe Haringhaven onder water, hetgeen beslist nog niet de bedoeling was Donderdag heeft de Amsterdamse beeldhouwer en tekenaar Hubert van Lith, toen hij per bromfiets op weg was naar het Stedelijk Museum te Amsterdam, zes aquarellen en zes tekeningen verloren. De werken vertegenwoordigen een waarde van ongeveer vierentwintig honderd gul den Uit de Oprechte Donderdagsche Haer- lemsche Courant van 16 October 1758 t' AMSTERDAM zal ten Huyze van An thony Bergmeyer, Caste- leyn in BLAAUWE JAN, te zien zijn een overheer- lyk KONST-KABINET, benevens 2 nieuw geinven- teerde mechanische FI- GUUREN, verbeeldende een HERDER en HERDE RIN, welke op een natuurlyke wyze op de Fluyt Traverstere speelen, Prime en Secondo, wiens weêrga nooyt eer te zien is geweest; men betaalt voor de eerste Plaats 6 Stuyvers, en voor de tweede 3 Stuyvers. Ook zal aldaar op de publyke Plaats, ge durende deze tyd te zien zyn extra fraay Vee, wiens gelyke van schoonheyd hier te Land nooyt eer zijn te zien geweest. (Vervolg van pagina 1) Vanmorgen tegen half acht dreef het vrachtschip op vijfenveertig mijl van Hoek van Holland. De „Schelde" had inmiddels versterking gekregen van de „Gele Zee". In de loop van de dag hopen zij het schip opnieuw op te pikken om het dan naar de Hoek te kunnen slepen. De drie mannen zijn nog steeds aan boord. „De positie is niet erg gunstig, maar nog niet hopeloos", meldde kapitein Van der Snoek vanmorgen vrij somber. Met veel moeite is tenslotte vanmorgen toch een nieuwe trosverbinding tussen de „Gudrun" en de „Schelde" tot stand ge bracht. De moeilijkheden lagen voorname lijk aan boord van de „Gudrun", waar de kapitein met twee van zijn stuurlieden alle werk moeten doen zonder hulp van winches. De ketel is uitgevallen. Kapitein Van der Snoek meldde vanmorgen, dat de trosverbinding zeer provisorisch is De drie aan boord van de „Gudrun" kun nen ook niet meer doen, en de ruwe zee belet tot nu toe de runners op het scheep je over te zetten. De „Gele Zee" is in de nabijheid en tracht eveneens een trosver binding tot stand te brengen. De sleep vorderde vanmorgen weinig. De noodgolf bleef vannacht en ook van morgen vrijwel aan één stuk door „may- day-seinen" van in nood verkerende sche pen doorgeven. Vijfenvijftig mijl ten noord oosten van Améland vroeg vannacht coas ter „Willem" onmiddellijke hulp. Het Pool se schip „Generaal Bern" kon uit opgevan gen lichtseinen opmaken, dat het roer van het schip was weggeslagen. De Duitse reddingboot „Hermann A. Pelt" schoot, het schip te hulp. maar kwam zelf in het ongerede. Het schip keerde terug met een defecte stuurinrichting. De „In- sulinde" heeft nu langszij vastgemaakt. Op deze wijze hoopt men vanmiddag tegen vier uur de Eemsmond te bereiken. Vanochtend tegen half zes is voor de En gelse oostkust het Deense vrachtschip „Th Adler Svanholm" vergaan. De bemanning is gered door de Engelse treiter „Trinidad". De gezagvoerder verdronk. Gisteravond had de „Adler Svanholm" geseind, dat het 2290 ton metende schip lekgeslagen was. De sleepboot „Holland" van rederij Doeksen voer uit. Vanochtend vroeg was de zee echter zo wild, dat de „opstappers" van de „Holland" hun pomp- materiaal niet op het vrachtschip konden overbrengen. De „Trinidad" nam de 25 leden tellende bemanning aan boord en zette koers naar zijn thuishaven Lowestoft. De gezagvoerder sprong, toen zijn schip onderging, over boord, maar verdronk. Het stoffelijk over schot is opgepikt door de „Holland". Uit Denemarken komt via Blaavand- radio het bericht, dat de Deense kotter „Hansine III" wordt vermist. Men heeft weinig hoop, dat men dit schip in het Skagerak zal terugvinden. Langs de Nederlandse kust was inmid dels een achtervolging gaande door de IJmuidense slepers ..Hector", „Stentor" en „Cycloop" van het Franse kolenschip „Briangon" (776 brt.), dat bij Callantsoog op de kust dreigde te slaan. De machine van het schip werkte niet meer. Maar op het nippertje kreeg men aan boord van-de „Briangon" de machine weer aan de gang. Het schip bevond zich op dat moment nog steeds gevaarlijk onder lager wal. Een heel etmaal heeft het schip het zwaar te verduren gehad. Het bevond zich soms maar op drie mijl uit de kust. De kapitein verzocht de slepers om hem te convoyeren. Later klaarde de toestand op voor het schip. Tegen middernacht konden de „Stentor" en „Hector" naar IJmuiden te rugkeren. De „Cycloop" bleef in de buurt van het vaartuig. Vanmorgen, toen de „Briangon" Scheveningen reeds was gepas seerd, had het schip diep water bereikt en zich daarmee een betrekkelijke veilig heid veroverd. De 5910 bruto register ton metende „Bos koop" van de K.N.S.M., die geladen met stukgoed van Amsterdam op weg was naar Trinidad, kwam vannacht om half twee een mijl ten zuiden van de Zuiderpier van IJmuiden in moeilijkheden en raakte aan lager wal. Het schip kwam angstig dicht onder de kust. Ongeveer ter hoogte van de tweede zandbank worstelde het vracht schip met de opgezweepte golven. Ondanks het opkomende water wist het schip door het wanhopig achteruitslaan van de schroef tegen de wind op langzaam aan meter voor meter te winnen op de woedende elemen ten om tenslotte in dieper water terecht te komen. De IJmuidense sleepboten „Stentor" en „Hector" (juist terug van het convoyeren van de „Briangon") alsmede de „Simson", die pas een tevergeefse reis naar de „Gu- dron" had ondernomen, voeren uit om de „Boskoop" eventueel assistentie te verle nen. Ook de „Neeltje Jacoba" voer uit en wel onder commando van schipper Leen 't Hart, omdat schipper Cor Koper met een gebroken been op bed lag. Dit geschiedde omstreeks twee uur. Om tien minuten voor half vijf meerde de „Neeltje", die onder meer de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf aan boord had, weer na een (gelukkig) overbodige reis aan de kop van de Vissershaven af. Dit betekende helaas niet, dat de moei lijkheden voor de „Boskoop" waren opge lost. Want vanmorgen om ongeveer acht uur verzocht het schip plotseling dringend om assistentie van sleepboten. Drie sleep boten van Wijsmuller, „Simson", „Hector" en „Stentor", vertrokken onmiddellijk naar de aangegeven positie, vijftien mijl west van IJmuiden. De „Boskoop" heeft een de fect aan de stuurinrichting, een scheur in het dek en maakt water. Om half elf wa ren de schepen zover, dat zij de „Boskoop" konden vastmaken. De „Hector" voert ook pompen aan. Oók de mannen van de SCH 65 hebben yannacht ter hoogte van de lichten van IJmuiden enige angstige uren doorge maakt. Hevige grondzeeën deden het ach terzeil in de golven verdwijnen, terwijl ook de reddingsloep over boord sloeg. Tot overmaat van ramp werd ook de radio ver nield, zodat het contact met de buitenwe reld gedurende deze hachelijke uren was verbroken. De schipper durfde het niet aan om koers te zetten naar de thuishaven. Het Rotterdams Toneel heeft „Suiker" het nieuwe stuk van de Vlaamse schrij ver Hugo Claus, in studie genomen. Het zal worden gespeeld onder regie van Ton Lutz. De 23-jarige bromfietser M. G. Smits uit Wanrooy is op een kruispunt in het stadsdeel Tongelre te Eindhoven aange reden door een vrachtauto en daarbij zo zwaar gewond, dat hij tijdens het ver voer naar het Binnenziekenhuis overleed. Het Nationaal Rijtuigmuseum te Leek heeft donderdag zijn poorten voor dit jaar gesloten. Het trok sedert 12 mei ruim vier endertigduizend bezoekers. Het is de be doeling het museum omstreeks Pasen 1959 weer open te stellen. pe massale uittocht van artsen uit Oost- puitsland (alleen dit jaar zijn er al 850 naar het Westen gevlucht) moet wel grote moeilijkheden scheppen voor het Ocstduitse c0mmunistische regime. Anders zou dat regime de vertrokkenen stellig als „vijan den van de staat" brandmerken inplaats van, zoals nu is gebeurd,' pogingen te doen hen tot terugkeer te bewegen door hun te beloven, dat zij hun oude praktijk dan weer mogen opnemen en „politiek met rust zullen worden gelaten". Wij geloven niet, dat die laatste belofte veel indruk op de gevluchte artsen zal maken. Want het communistische regime is-zo onverstandig geweest, vrijwel tege lijkertijd van de studenten aan de Hoge school voor Muziek te Leipzig een schrif telijke verklaring te eisen, waarbij die studenten zich verplichten, actief voor de politiek van de Oostduitse regering te zul len strijden, na de beëindiging van hun studies voor „de macht van arbeiders en boeren" en voor de communistische orde te zullen werken, deel te nemen aan ar beidsdienst in de industrie en de landbouw, militaire dienstplicht te vervullen, en ten minste dx-ie jaar werkzaam te zijn op een plaats die hun door de overheid zal worden aangewezen. Wie onder het regime van Ulbricht mu ziek wil studei-en, weet nu dus wat dit in houdt: niet alleen harmonie en contrapun- tiek, maar ook arbeidsdienst in de fabriek of op de akker, niet alleen en misschien zelfs niet zo zeer kennis van muziek geschiedenis, maar wel en vooral van „de grondslagen van het dialektische en histo rische matei-ialisme" (zoals in de verklaring uitdrukkelijk wordt gezegd), en zelfs niet het recht om zelf uit te maken waar men wel en waar men niet zijn beroep wil uit oefenen. Het komt er in het Oostduitse muziek leven tegenwoordig dus blijkbaar minder op aan, hoe men musiceert, als de me lodie maar harmonieert met het koor der volgelingen van Lenin, Stalin en Ulbricht. En als dat in het land van de Bach's! voor de muziek geldt, zouden artsen dan „politiek met rust worden gelaten"? Och, kom! Minister Samkalden heeft in de Tweede Kamer inzake de verstekelingen een dave rende overwinning behaald, waarop hij naar onze mening niet trots behoeft te zijn. Mej. Ten Broecke Hoekstra en de heer Bruins Slot hebben, gezien de politieke samenstelling der Kamer, voor een verloren zaak gepleit. Maar wij zouden willen zeg gen, dat hun nederlaag eervoller was dan de overwinning van de regering. Daarmee is ook deze kwestie weer af gedaan. Helaas. Het bestuur van de Nederlandse Tele visie Stichting heeft besloten de voetbal wedstrijd tussen Engeland en Rusland niet uitte zenden. Een duidelijke reden is daar bij niet opgegeven, zodat men moeilijk iets anders kan veronderstellen dan dat dit be sluit van de NTS nog voortvloeit uit het feit dat zij enkele jaren geleden nadrukke lijk heeft verklaard zo min mogelijk mani festaties uit te zenden waarbij landen van achter het ijzeren gordijn betrokken waren. Direct na de bloedige onderdrukking van de opstand in Hongai-ije ondervond de NTS met dit besluit weinig tegenstand en ook nu zou niemand zich tegen de hand having van dit principe verzetten, mits het bestuur van de NTS steeds dezelfde ge dragslijn had gevolgd. En daar mankeert het naar onze me ning aan. In het nog recente verleden zond men wel ï-eportages uit van toernooien waarin divex-se landen van achter het ijze ren gordijn betrokken waren. Tijdens de Europese atletiekkampioenschappen in Zweden zagen wij keer op keer Russische atleten op het scherm en bovendien werd tijdens het wereldkampioenschap voetbal in Zweden via de Eui-ovisie de wedstrijd RuslandEngeland van de eerste tot en met de laatste minuut uitgezonden. Daarom gaat het gedrag van het NTS- bestuur op het ogenblik op willekeurige censuur lijken. En dat is naar onze mening bepaald niet bevorderlijk voor de toch al niet zo beste vexTiouding tussen de NTS enerzijds en de steeds ontevredener wor dende kijkers aan de andere kant. CAIRO (AFP) Het officiële Egypti sche persbureau verklaarde donderdag in commentaar op het afbreken der betrek kingen van Tunesië met de V.A.R., dat dit een onderdeel is van „een samenzwering" van president Bourguiba van Tunesië te gen de Algerijnse nationale beweging. Bourguiba wil verhinderen, dat de V.A.R. de Algerijnse opstandelingen helpt, omdat hij de rebellen wil dwingen een compro mis te aanvaarden, dat de Fransen toe staat hun leger in Algerije te houden, al dus deze commentaar. (UPI) De voorzitter van de Raad van de Arabische liga, Assaad al Fakih, heeft verklaard, dat de Ai-abische Liga er zon der Tunesië beter aan toe is, dan wanneer dit land lid blijft en moeilijkheden veroor zaakt. „Tunesië heeft zijn schepen achter zich vei'bi'and op een manier die de sa menwerking en het ondexding begrip niet ten goede komt", zo zei Al Fakih. Naar wij vexmemen, zal dezer dagen het gerechtelijk vooronderzoek in de vergif- tigingszaak tegen de Berkelse arts O. be ginnen. O. wordt ervan verdacht, zijn medegevangene Lodder in de strafgevan genis te Leeuwarden met cyaankali te hebben vergiftigd. Verwacht wordt, dat dit vooronderzoek lange tijd in beslag zal nemen. Er moet een groot aantal getuigen worden gehoord. Mr. H. Schootstra uit Leeuwarden, die enige tijd geleden aan O. als raadsman is toegevoegd, heeft een onderhoud met de Berkelse arts gehad. Ook heeft hij inzage van de dossiex-s gekregen. Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat de zaak te zijner tijd in een open bare terechtzitting zal worden behandeld, hoewel O. reeds tot levenslange gevange- nistraf is veroordeeld voor vergiftiging van zijn vrouw. asielrecht geschonden is. Daarom wees hij de motie af. Met 29 tegen 91 stemmen werd de motie verworpen, hetgeen een goedkeu ring van het beleid van minister Samkal den ten aanzien van de verstekelingen in hield. Advertentie Advertentie (Vervolg van pagina 1) Nadat minister Samkalden gistermid dag in de Tweede Kamer zijn beslissing inzake de 37 verstekelingen had ver dedigd, verklaarde de heer V an de Wetering (C.H.U.) geen behoefte te hebben aan de V.V.D.-motie. Wel vroeg hij zich af waarom de 37 zijn teruggezonden, een aantal dat in het niet zinkt bij de tienduizenden, die wèl zijn toegelaten. Dr. Bruins Slot (A.B.) diende een eigen motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd de verstekelingen alsnog in staat te stellen naar Neder land terug te keren, opdat na een nader onderzoek opnieuw kan worden beslist over hun toelating. De heren De Kadt (P.v.d.A.) en De Graaf (K.V.P.) vei'klaarden tegen de mo ties te zullen stemmen, zodat na de mid dagpauze x-eeds vaststond dat zij geen kans hadden te worden aangenomen. Het standpunt van de heer De Graaf was, dat aan het politieke asielrecht, het -'er- lenen van een toevlucht aan vreemde lingen die in eigen land om politieke x-ede- nen worden vexwolgd, niet tekort was ge daan en dat er geen reden was aan te nemen dat de verstekelingen bij aankomst in Indonesië gevaar zouden lopen. Wan neer dat gevaar was opgei-oepen door de buiten-parlementaii'e agitatie, dan wees de heer De Gx-aaf daarvoor alle verant woordelijkheid af. Agitatie mag het be leid niet doen ombuigen. Het doen terugkeren van de versteke lingen, gevolgd door een nieuw ondei-zoek met eventueel herhaalde terugzending, zou volgens de De Kadt (P.v.d.A.) een pijn lijk gesol met de verstekelingen beteke nen. Hij zag geen reden het zorgvuldige beleid van de x-egering, waarin ook met de menselijke kanten volledig rekening is gehouden, aan te vechten. Prof. Oud (V.V.D.) wilde niet bewex-en. dat minister Samkalden een harteloos mens is, maar de leider van de oppositie meende dat de minister verstandelijke overwegingen te zwaar heeft laten gelden en als bewindsman te weinig rekening heeft gehouden met de gevoelens die leven in ons volk. Het gaat in deze zaak alleen om ge voelsoverwegingen, betoogde ook de heer Calmeyer (C.H.U.). Het is voor een verstekeling vel pijnlijker niet in Nedex-- land te worden toegelaten na alle risico dat hij heeft gelopen, dan voor iemand die nog in Indonesië vertoeft en aan wie de toelating in Nedei-land wox-dt gewei gerd. Geen asielkwestie Minister Samkalden vei-klaax-de dat hij met de bijzondere positie van versteke lingen rekening heeft gehouden (106 ver- stekelingen zijn toegelaten), maar als de 37 in Nederland hadden mogen blijven, zou dat de clandestiene binnenkomst in ons land hebben aangemoedigd. Voor be roep op politiek asiel bestond geen enkele aanleiding. Er is ook geen beroep op ge daan. Indonesië heeft zich steeds gehou den aan het internationale gebruik, ver stekelingen van eigen nationaliteit terug Verdrijf ZENUWPIJN snel. Juist als U het druk hebt - dan hindert U die pijnlijke zenuw het meest. Direct een Akkertje'' ne men! Even weken, doorslikken - even wachtendaar smelt de pijn al weg. Prettiger,snelleren zeker der hclptzo'n handig "Akkertje". U moest er altijd een paar bij dc hand houden als U vaak last hebt van zenuwpijn of hoofdpijn of spierpijn. Verlies geen tijd aan pijn - neem een "Akkertje"! flitsen uw klachten weg! te nemen. Teruggezonden verstekelingen is nooit iets overkomen. Er is laixg gewacht met het nemen van een beslissing, zei de minister van Justitie, maar tenslotte moest het besluit wox-den genomen wegens het gevaar van nieuwe stromen verstekelingen. Na de mededeling op 20 mei via de radio, dat geen versteke lingen in Nederland zouden worden toe gelaten, is het aantal tot nul verminderd. Er is nu echter weer een bericht dat een vex'stekeling op een Nedexdands schip on derweg is. Indien ten aanzien van de 37 geen beslissing zou zijn genomen, zou den weer grote gx-oepen hebben getx'acht ons land binnen te komen. Het asielrecht is een tei-e plek in ons volk, antwoordde minister Samkalden aan het adres van prof. Oud en dr. Bruins Slot, maar van 'n asielkwestie is in dit ge val van de 37 verstekelingen geen sprake geweest. „Ik hoop", zei de ministei-, „dat Nederland ook in de toekomst voor be dreigden een vluchtplaats zal blijven" Vele Ambonezen zijn in dienst van de republiek Indonesië en het is dus niet bij voorbaat zo, dat een Ambonese ver stekeling, die naar Indonesië wordt terug gezonden, gevaar loopt omdat hij Ambo nees is. Tegen de V.V.D.-motie, waarin werd aangedrongen op terugroeping van de vex-stekelingcn naar Nederland, had mi nister Samkalden zeer overwegend be- zwaar. De regering zou deze motie als een vei-oordeling van haar beleid beschouwen, terwijl het gaat om een beleid dat van wege de menselijke kanten een ruime speling van vertrouwen behoeft. Daarom hoopte hij dat de moties met x-uime meer derheid zouden worden verworpen. De heer Bruins Slot (A..R) handhaafde zijn motie, maar mej. Ten Broecke Hoek- Dr. Bruins Slot stra (V.V.D.) trok de hare in. „Het gaat mij niet om een politieke zaak", zei zij, „maar om iets te bereiken voor de ver stekelingen, waarop meer kans zou be staan met een motie van een der rege ringspartijen. Prof. R o m m e (K..VP.) vex-klaarde dat de motie-Bruins Slot de indruk wekt dat het ondei-zoek onvolledig is geweest Dat zou het valse beeld versterken dat het

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3