■G^NiArP1 Ondanks krachtige wind vlogen troepen koperwieken over Busken Huëtlaan belangrijk als doorgang van Haarlem naar zee Chauffeur liet trekker met oplegger onverlicht staan OLIEHAARDEN ALBA Pater Henri de Greeve met een voordracht Bromfietser werd zwaar gewond VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 HET WORDT GEEN KEPENJAAR" Burgerlijke stand van Haarlem Weet wat voor costuum U koopt Let op dit etiket Storm richtte in Haarlem weinig schade aan J. Timmer veertig jaar bij het P.E.N. RAAD VAN BLOEMENDAAL Wordt de Vondelschool niet afgebroken B. en W. van Haarlem geven vergunning voor bouw van winkelcentrum „Delftwijk" Dahliaprijs Linnaeushof Druk bezochte ouderavond van P. H. v. d. Levschool Tentoonstelling van Delftse ceramiek Films voor de V.U. UIT STAD EN STREEK HAARLEMSE RECHTBANK Geslaagde filmavond van Buurtver. „Haarlem-Oost" Bazaar voor orgel in Ger. Kerk in Delftwijk Niettegenstaande krachtige noordelijke «iiifi vlogen vrijdagmorgen in de vroege schemering tegen alle verwachting in troe pen koperwieken over aan de binnenduin- rand. De eerste bonte kraaien zijn gearriveerd. tjeze karakteristieke vogels van ons win- [erlandschap zijn op 14 oktober gesigna leerd door de waarnemers te Velsen, die er vijftien bij elkaar zagen aan de haven. Zij zijn laat dit jaar, want ook in de be richten uit Noord-Duitsland ontbraken de bonte kraaien nog, evenals de roeken. Op fèhmarn, een Oostzee-eiland bij de Duitse luist, over welk eiland een bekende trek- weg loopt van vogels, die van Skandinavië over de Deense eilan den vliegen, werd 0p 3 oktober een zeer sterke trek- golf- van vinken waargenomen, waarbij in ander half uur het enor me aantal van zeventigduizend vogels doortrok. Zo'n trekgolf ontstaat, doordat de vogels zich gedurende een periode van ongunstig weer daar ophopen, waar zij de zee moeten oversteken, in dit geval bijvoorbeeld bij het vm'laten van Zuid-Zweden. Als die vo xels zich dan later bij beter weer alle tegelijk op weg begeven, is er op die plaats in de trekstroom als het ware een opeen hoping ontstaan, die nog geruime tijd merkbaar blijft. Aan de kust te Bloemendaal was de zer dagen een zeer sterke vinkentrek. Als die vinken van bovengenoemde trekgolf afkomstig zouden zijn, moeten ze wel heel snel getrokken hebben, te meer daar er in de tussenliggende vier dagen nog één met ongunstig weer was. De volgende beste „vinkendag" was in Bloemendaal op 10 oktober en het lijkt waarschijnlijker, jat dit de vinken van de bewuste trek golf betrof. Na de pauzedag in de trek op donder dag 9 oktober, volgden er vier dagen van zeer sterke doortrek, waarna er weer een stilstand kwam door een harde noordwes tenwind, die op 16 oktober zelfs tot storm aanwakkerde. Op de goede trekdagen, 10, 11, 12 en 13 oktober, werden er aan de kustpost bij het Bloemendaalse strand in ongeveer drieënhalf uur per dag geteld respectievelijk 2200, 2700, 3800 en 7200 spreeuwen, 7700, 3300, 10300 en 4400 vin ken, 3360, 730, 490 en 230 graspiepers. De aantallen van de spreeuw nemen toe; de grootste aantallen zijn nog te verwachten. De vink bereikte op 12 oktober zijn top dag. Te Hengelo viel de sterkste vinken trek op 7 en 11 .oktober, ongeveer als in Haarlem en omgeving. Waarschijnlijk zul len het daar geen skandinavische vinken zijn, die doortrekken, maar vinken uit de Baltische landen en Oost-Duitsland; zij hebben een meer zuidelijke trekrichting. Het aantal graspiepers, dat dit jaar bui tengewoon groot is, neemt nu sterk af. Het bleek, dat op 12 oktober langs de rost bij de Semafore te IJmuiden belang rijk minder spreeuwen, vinken en gras- piepers trokken dan langs - de kustpost te 31oemendaal. Kepen, ook wel oranjevinken genoemd, die tijdens de trek meestal tezamen met vinken in gemengde troepen vliegen, wer den nog maar enkele malen gehoord. Het ziet er dan ook naar uit, dat het geen kepenjaar zal worden. Jammer, want er zijn nu .juist zoveel beukenootjes, waarop ze zo graag fourageren, vaak in troepen van honderden bij elkaar. Behalve de drie genoemde soorten, die bij duizenden zijn geteld, trokken er van 10 tot 13 oktober in bescheidener aantal len nog sijsjes, ringmussen, kneuen, witte kwikstaarten in afnemend aantal, een klein aantal kool- én pimpelmezen, riet- Advertentie HAARLEM, 16 oktober 1958. BEVALLEN van een zoon: 13 okt: M. M. D. Bijvoet-Loeb; 14 okt: C. L,. M. de Haan-Nijssen; 15 okt.: G. C. M. Jaspers- Hanegraaf; W. J. van der Fange-van der Mij; M. M. A. van Roon-Rooijers. BEVALLEN van een dochter: 15 okt.: N- A. P. Schumm-Doornebos; W. Maar schalk- Assmann; 16 okt.: C. Stadman- Rouw; M. M. J. van Eeden-Strik. ONDERTROUWD: 15 okt.: H. B. Vloot- huis en G. H. M. Kimman; G. .J. C. Berends en E. Engelenberg; 16 okt.: P. Winkel en f. C. A. Schaart; T. B. J. Aret en C. M. feiehtinger. OVERLEDEN: 14 okt.: J. Boltjes, 76 j., 'ansstraat; 15 okt.: R. Goedhart, 81 j., Gasthuisvest; E. Sorgdrager-Walther, 80 j., van Eedenstraat; R. de Jong-van der Veen, j-, Tuchthuisstraat. GEHUWD: 16 okt.: W. B. A. Dijkmans en W. A. Preusterink; C. N. Venneker en H. J. van Leeuvyen; J. Verhallen en A. B. Leu ven; J. van der Lem en W. M. van Lies hout; S. H. C. van der Werff en M. M. Loppersum; R. Stoetzer en W. I. Halsema. gorzen en een smelleken. Ook passeerden er nog steeds een klein aantal boeren zwaluwen, terwijl er zondag en maandag nog drie gierzwaluwen gezien zijn. Dit zijn wel zeer late doortrekkers, daar de gierzwaluwen uit Nederland al in de eer ste helft van augustus vertrokken zijn. De waarnemingen van veldleeuweriken nemen iets in aantal toe; het maximum viel op 13 oktober met 90 exemplaren. Niettegenstaande de vrij krachtige wind gingen enkele troepjes veldleeuweriken en ook enige troepen vinken en spreeuwen de directe weg over zee. Op 13 oktober was er enige trek van houtduiven, wat ook door de post te IJmuiden opgemerkt werd, terwijl er tevens enige holenduiven trokken. Lijsterachtigen trekken nog steeds door, vooral de grote lijster wordt weer door alle posten gemeld. Tilburg telde er zelfs 200. Er zijn nog weinig koperwieken gezien. Wel is er van deze soort nacht- trek gehoord op 11 en 13 oktober, respec tievelijk te Zandvoort en Amsterdam. Kramsvogels komen hier nog slechts spo radisch voor. Advertentie Advertentie Keuze uit BECKERS, SCALDIS, CALMIX, PELGRIM, B. EN D., EN JAN JAARSMA Vakkundig geplaatst door Grote Houtstraat 158 Tel. 15426, Haarlem In Haarlem heeft de storm van de laats te dagen betrekkelijk weinig schade aan gericht. In de Kruisstraat en de Ridder straat waaide een verkeersbord omver. Van een perceel aan de Rozenstraat moes ten verscheidene dakpannen eraan gelo ven. De brandweer heeft de schade her steld. Op een dak van een huis aan de Schoterweg raakten als gevolg van de stormvlagen enkele zinken platen los. Ook hier voorkwam de brandweer erger. Gisteravond omstreeks negen uur kwam met veel geraas een grote tak van een boom nabij de Noorderkerk in de Mole- naerstraat naar omlaag, echter zonder iemand te verwonden. Ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar geleden bij het P.E.N. in Bloemendaal in dienst trad, is de heer J. Timmer, wonende Van Dalenlaan 87 in Santpoort, donderdagmorgen gefelici teerd door cle directeur, ir. J. den Boes- terd, die hem een gratificatie overhandig de. Van het provinciaal bestuur kreeg de jubilaris een bloemenhulde. De heer Timmer, die werkzaam is als technisch opzichter-A bij de afdeling Me ters, werd daar* ook in de kring van zijn naaste collega's gehuldigd en ondermeer toegesproken door zijn chef, de heer J. J. J. Beets. Des middags recipieerde de heer Tim mer in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal, waar de heer G. E. Noord hof namens het jubileumfonds van het P.E.N. de jubilaris gelukwenste. „De mare dat de Vondelschool in de toekomst behouden zal blijven en dar ue op het provinciaal wégen plan aangegeven weg in het noordelijk" deéT van Aerden- hout gewijzigd zal worden, is mij niet bekend, maar de mededeling klinkt als muziek in mijn oren", aldus merkte bur gemeester dr. D. H. P e e r e b o o m Voller in de donderdagmiddag gehou den vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal op naar aanleiding van een vraag van ir. P. C. Ti r ion (V.V.D.). Verder zeide de burgemeester zich niet te kunnen voorstellen dat er reeds een wijzi ging in de maak is, want het streekplan voor Zuid-Kennemerland ligt bij de Kroon en het zal nog wel enige jaren du ren alvorens het goedgekeurd is. Intussen gaat de ontwikkeling in het maatschappe lijk leven door en het streekplan zal zich daaraan moeten aanpassen. Bomen Busken Huëtlaan Een ander verkeersvraagstuk bracht de heer. J. W. Wichers (V.V.D.) ter sprake, toen hij er zijn teleurstelling over uitsprak dal de bomen in de Busken Huëtlaan gerooid zijn- Het is weliswaar nakaarten, maar had niet voorkomen kunnen worden dat een rustieke laan moest verdwijnen? Wethouder mr. H ij s z e 1 e r (Prot. Chr. Groep) antwoordde, dat een ieder zich de gevoelens van de heer Wichers kan be grijpen, maar voor het verkrijgen van een verbinding tussen de Kleverlaan en de Bloemendaalseweg moest de Busken Huët laan verbreed worden. Daartoe heeft de raad besloten en thans worden de maat regelen getroffen. Bij het maken dei- plannen is nagegaan of de bomen behou den konden worden, maar het was niet mogelijk. Burgemeester dr. Peereboom V o 1- 1 e r voegde er aan toe, dat de tijd eist, dat er een goede weg moet bestaan tussen Haarlem-Noord en de zee. Het beste was de Busken Iluetlaan te verbreden, want als hel verkeer van de Kleverlaan af rechts af zou gaan en bij „Rusthoek" links af naar de richting O verveen dan ontstaat een gevaarlijke situatie. Het is wei pijnlijk, dat Bloemendaal een kwestie moet oplossen, die geen Bloemendaalse is, omdat zij tussen een stad en het strand ligt, maar de thans gekozen oplossing lijkt spreker de beste. Zo mogelijk zullen er in de toekomst weer bomen langs de Bus ken Huëtlaan worden geplant. Santpoort-station Ir. W. van der Laan (V.V.D.) in formeerde of in plaats van Santpoort-Sta tion (een der wijken, genoemd in de poli tieverordening) van Duin lustpark gespro ken mag worden. De burgemeester merkte op, dal de wijk niet tot een vergeten hoek be hoort; integendeel er wonen twee raads leden en de omgeving heeft een eigen wijkleven, hetgeen gebleken is uit acties tegen uitbreidingsplannen. Ook is Sant poort-Station een „postnaam". Spreker zegde toe te zullen trachten aan de wen sen der bewoners, die een andere naam wensen tegemoet te komen. Bevolkingsondersoek De vergadering besloot in principe tot het doen instellen van een bevolkings onderzoek, nadat wethouder mr. H. B. Wildt M e ij b o om (V.V.D.) op verzoek van de heer Stahleman (V.V.D.) een toelichting had gegeven. Daarbij ves tigde hij nadruk op het belang van het onderzoek. Een kamerlid heeft vragen ge steld over eventuele gevaren hieraan ver bonden. Spreker deelde mee, dat er in Bloemendaal geen doorlichting zal ge schieden, maar dat er röntgenfoto's ge maakt zullen worden. Hieraan zijn geen gevaren verbonden. Het onderzoek zal in het voorjaar geschieden, zowel overdag als des avonds. Onder dank aanvaardde de raad een collectie foto's en andere bescheiden uit de nalatenschap van de heer W. Dyse- rinck en een monumentale lichtkroon, eèh wandspiegel en enige huishoudelijke arti kelen van mevrouw A. C. Schmidt-Vos te Aerdenhout. een en ander ter verfraaiing en ter verbetering van de inrichting van huize „Bloemenheuvel". De lichtkroon is van hout en met de hand gemaakt door een Belgische beeldhouwer. Hieruit blijkt de belangstelling voor het gemeentelijk leven en mevr. Fahrenfort (V.V.D.) sprak de wens uit, dat andere Bloemenda lers iels zullen schenken voor „Bloemen heuvel". Een piano is bijvoorbeeld nodig. De vergadering besloot een krediet be schikbaar te stellen voor het aanbrengen van voorzieningen in de Christelijke Ulo school te Bloemendaal, benoemde tot eer ste tijdelijk wethouder ir. P. C. Tirion, tot onderwijzer aan de Harten lustschool de heer B. C. Elskamp, hoofd van de openbare lagere school te Abbekerk en wijzigde de verordening regelende de be zoldiging van het brandweerpersoneel. Een voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening, regelende de bezoldi ging van vakleerkrachten, werd van de agenda afgevoerd. Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 Binnenkort ivordt begonnen met botuv van 65 ivoningen en 32 winkels Naar wij vernemen heeft de n.v. Ko ninklijke Rotterdamse Beton- en Aanne mingsmaatschappij v/h Van Waning Co thans van B. en W. van Haarlem vergun ning ontvangen voor de uitvoering van het eerste gedeelte van het moderne winkel centrum „Delftwijk" aan het Marsman plein in Haarlem-Noord. Binnen enkele weken zal met de bouw van 65 woningen en 32 winkels worden begonnen. Zoals wij reeds eerder berichtten is het aantrekkelijke project ontworpen door de Rotterdamse architect E. F. Groosman. Behalve de woningen en winkels omvat het totale complex een bioscoop en een restaurant, welke naar men hoopt eveneens spoedig verwezenlijkt zullen kunnen wor den. De bouw van het eerste gedeelte van het project wordt gefinancierd door het Beambtenfonds van het Mijnbedrijf. In vergelijking met het vorig jaar heeft de internationale dahliatentoonstelling in de Linnaeushof te Bennebroek ongeveer veertig procent meer bezoekers getrok ken. De dahliaprijs werd voor de organi satoren een succes. Vele bezoekers uit bin nen- en buitenland namen er aan deel. De dahlia semi-cactus carnaval van de kwe ker C. Weyers uit Heemstede verwierf het grootst aantal stemmen. Onder de deelne mers, die op deze variëteit gestemd had den, werden drie bloembollenpakketten verloot. Tot de winnaars behoofde mejuf frouw Richters, Pieter Kiesstraat 38 te Haarlem. De heer Kampman 12y% jaar voorzitter van de oudercommissie De oudercommissie van de P. H. van der Leyschool in Oud-Schoten hield donderdag in het gymnastieklokaal de eerste ouder avond in het nieuwe schooljaar. In zijn wekomstwoord sprak de voorzitter van de oudercommissie, de heer J. Kampman zijn voldoening uit over het grote aantal aanwezigen. Het hoofd der school, de heer A. J. M. Mol, deelde mede, dat van de acht leer lingen, die toelatingsexamen voor een ly ceum deden, er slechts één moest wor den afgewezen. Voorts gingen vijftien leer lingen over naar het u.l.o. en de overigen naar het v.g.l.o., de huishoudschool en de lagere technische school. Het aantal leer lingen bij de aanvang van het nieuwe schooljaar bleef op hetzelfde peil als dat van vorig jaar n.l. 425. Het aantal leer krachten bedraagt momenteel 11. Het jaarverslag van de secretaris, de heer A. G. Stijger, en de financiële ver antwoording van de penningmeester, de heer J. Roosdorp werden onder dankzeg ging aan de samenstellers goedgekeurd en vastgesteld. De heren J. Kampman, A. G. Stijger en J. Koekenbier, die periodiek af tredend waren, werden bij acclamatie als leden van de oudercommissie herkozen. Een voorstel van de voorzitter om dit jaar weer 75.- te voteren voor het Onderwij- zers-St. Nicolaasfeest verkeeg de onver deelde goedkeuring van de ouders. De heer Mol richtte zich vervolgens in hartelijke en waarderende bewoordingen tot de heer Kampman naar aanleiding van het feit, dat deze 12l/2 jaar als voorzitter der oudercommissie in functie was. Het hoofd van de P. H. van der Leyschool me moreerde daarbij de voorbeeldige samen werking tussen de leerkrachten en de oudercommissie, waardoor veel goeds voor de school tot stand kon worden ge bracht. Ook heerste er steeds een goede geest van verstandhouding tussen het hoofd der school en de voorzitter der ouder commissie. De heer Mol dankte mede na mens de leerkrachten de heer Kampman voor het vele werk dat deze in de afgelo pen jaren in het belang van de P. H. van der Leyschool heeft verricht. Namens de ouders bood hij de heer Kampman als stof felijk blijk van waardering een bureaulamp aan. Mevrouw Kampman werd verrast met een grote bos bloemen. Na de koffie leidde de heer J. Buijs jr. de Pro Juventutefilm „De Parapluie" bij de aanwezigen in. Deze door Kees Brusse vervaardigde rolprent werd kennelijk bij zonder op prijs gesteld. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal vrijdagmiddag 24 oktober in de Vleeshal te Haarlem een ten toonstelling openen onder de naam: Delft- se ceramiek in traditie, architectuur en experiment". De tentoonstelling omvat ar chitectonische werkstukken, die de n.v. Koninklijke Delftsch Aardewerkfabriek „De Poi-celeyne Fles" met een negental kunstenaars vervaardigt. Een bijzon der specimen is daarbij een paneel, dat het bedrijf in opdracht van de Nederland se regering vervaardigt en dat deze aan biedt ter plaatsing in een schouwburg op Aruba. Verder zal een collectie sieraad- werk te zien zijn. waarbij in ruime mate het nieuwste werk van de experimentele afdeling, dat tot dusver alleen in Faenza geëxposeerd is geweest. De tentoonstel ling duurt tot en met 16 november. Pater Henri de Greeve deelde donder dag in het Heemsteedse „Nieuw Berken rode" mee. dat hij die avond voor de drie- honderdnegenenzestigste keer met zijn voordracht „Een opzienbarende recht spraak" voor het publiek was opgetreden. Het is aan de beide plaatselijke afdelin gen van de Katholieke Arbeiders Bewe ging en de Katholieke Middenstandsver eniging te danken geweest dat men zijn voordracht nu eindelijk ook in Heemstede heeft kunnen beluisteren. „Een opzien barende rechtspraak" is door pater De Greeve zelf geschreven als een bijdrage tot de katholieke Maria-verering. Hij beeldt in zijn stuk een ver gadering van humanisten uit welke het karakter van een rechtzitting ver krijgt, doordat enkele personen zich be reid hebben verklaard getuigenis te komen afleggen van de omstandigheden, waaron der zij zich van Maria's macht en gena de bewust zijn geworden. Dit alles, om dat de humanisten hopen een helder in zicht te verkrijgen in dit voor hen zo moei lijke probleem. De dialogen van het stuk be staan uit door de voorzitter gestelde vra gen en de antwoorden van de ondervraag den. Een methode, die al spoedig eento nig wordt en alleen de belangstelling blij vend gaande houdt door middel van een boeiend en flitsend woordenspel. De voor zitter in het stuk heeft echter niets van de scherpzinnige ondervrager, die zijn sub jecten door list of vernuft in verwarring tracht te brengen; integendeel, hij be paalt zich slechts tot het kennisnemen van de hem meegedeelde feiten, waarover hij dan ten hoogste zijn verbazing of verwon dering tot uitdrukking brengt. Pater de Greeve is een gerenommerd redenaar en een vurig spreker, op welke hoedanigheden zijn stem reeds lang is in gesteld. Doch een uitstekend orator is nog lang geen boeiende voordrachtkunstenaar. De toehoorder moest zich wel intensief op de voordracht instellen, wilde hij in zijn fantasie naast pater De Greeve ook nog andere figuren op het toneel onderschei den. Wellicht is de schrijver zelf reeds voor eentonigheid beducht geweest, want anders is het niet te verklaren waarom hij sommige taferelen door pianomuziek liet onderbreken. In ieder geval heeft het zijn gehoor blijkbaar niet aan de vereiste fan tasie ontbroken, want er kan niet anders worden vermeld dan dat de voordracht met een veelsprekende aandacht werd be luisterd. Bepaald ontwapenend was de manier, waarop pater De Greeve zijn toehoorders na de pauze in kennis stelde van het feit, dat hij eigenlijk niets meer te vertellen had, om de doodeenvoudige reden, dat het stuk reeds voor de pauze beëindigd was. Deze onderbreking werd alleen in acht ge nomen om de pachter van het buffet in de gelegenheid te stellen aan zijn trekken te komen, daar anders „de zaal ongetwij feld duurder zou zijn geweest". Het pu bliek reageerde met gelach en applaus op deze onthulling. Advertentie Per literfles 6,95 ITALIAANSE VERMOUTH -■in 1 L\ ENGELSE '5GIN 'n Cooymana-produet Drie films zijn vertoond op de filmavond van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken, die donderdagavond in de Re- naissancezaal van het Frans Halsmuseum werd gehouden. In het voorprogramma het Engelse filmpje „Nice time" en het Franse „Un jardin public". Als hoofdfilm „Laxdale Flail". In „Un jardin public" speelt Marcel Marceau alle rollen. Hij beeldt mensen uit, die dagelijks een park bezoeken. Door zijn prachtige mimiek en weinige, maar juist-typerende gebaren, weet hij ons een politie-agent, een spinnige oude vrijster, een moeder achter een kinderwagen en een verliefd jong paartje levensecht voor te stellen. De hoofdschotel van de avond „Laxdale Hall" is een film van de „Group 3 Pro ductions" een instelling, die met steun van de regering jonge Engelse cineasten in de gelegenheid stelt grote films te ma ken. Met „Laxdale Hall" zijn ze daar ten dele in geslaagd. De film is traag, het verhaal vrij onbelangrijk. De inwoners van het kleine plaatsje Laxdale Flail in Schotland proberen een nieuwe weg te krijgen voor al de tevergeefs betaalde we genbelasting. Daar komen echter veel moeilijkheden aan te pas. Over dit simpe le probleem handelt de hele film, die ook grappige momenten heeft, vooral tijdens het bezoek van het parlementslid, die de inwoners tenslotte de zolang beloofde weg schenkt. ..Nice Time" voldeed beter met de fraaie sfeertekening van het Londense vermaakcentrum tegen middernacht, de mooie montage en wisselwerking van beeld en geluid, de onthulling van verve ling en landerig gehang voor de grote amu sementsgelegenheden rondom Piccadilly Circus. Advertentie SIGNAAL Technisch speelgoed BA RT El JöfilSSTR'A AT 6 HAARLEM Nieuws in het kort Koempoelan. Op zaterdag 15 novem ber zal in Lisse een koempoelan worden gehouden van het district Zuid-Holland der Nederlandse Padvinders Organisatie. Als gastvrouwe zal optreden de „Kanine- fatengroep" in Lisse. Aanrijding I. Vermoedelijk als gevolg van een onverwachte windstoot raakte een jeugdige wielrijdster, die donderdagmorgen omstreeks negen uur op de Amsterdamse vaart in Haarlem fietste, de macht over haar stuur kwijt. Zij kwam in aanraking met een juist passerende bestelauto en kwam te vallen. Met een hersenschudding en een hoofdwond is het meisje naar de Mariastichting in Haarlem overgebracht. Aanrijding II. Doordat hij zonder vol doende op het verkeer te letten de weg overstak veroorzaakte een 22-jarige brom fietser donderdagmiddag omstreeks half zes op de Zijl weg in Haarlem een aanrij ding met een 27-jarige motorrijder. Beiden kwamen daarbij te vallen. De bromfietser kreeg geen letsel maar de bestuurder van de motorfiets liep een hersenschudding op. Getuigen gevraagd. De Haarlemse verkeerspolitie in de Smedestraat verzoekt eventuele getuigen van een verkeersonge luk. dat donderdagavond 9 oktober in de Koningstraat bij het Verwulft in Haarlem gebeurde, zich te melden. Bij dit ongeluk werd een wielrijdster, een zeventienjarig Haarlems meisje, aangereden door een bus van de NZHVM, vermoedelijk van lijn 6. De buschauffeur, die waarschijnlijk van de aanrijding niets heeft gemerkt, reed door en werd later opgespoord. Overval. Een zestigjarige fotohande laar te Groningen is na het sluiten van zijn zaak overvallen door een jongeman. De winkelier ging, toen er gebeld werd, naar zijn winkel en werd toen aangegrepen, op de grond gegooid en van zijn portemon- naie met 27 gulden beroofd. De dader ver dween daarna ijlings. Voor de Haarlemse rechtbank heeft een tweeëntwintigjarige chauffeur uit Assen delft terecht gestaan, omdat hij in de nacht van 25 op 26 oktober van vorig jaar een trekker met oplegger in de Dorps straat in zijn woonplaats onverlicht had geparkeerd, waardoor een zeventienjari ge handzetter uit Westzaan met zijn brom fiets tegen de oplegger ..botste en een sche- delbasisfractuur kreeg. De jongeman had izes weken in het ziekenhuis doorgebracht en was daarna nog vier weken lopend pa tiënt geweest. Thans was hij echter ge heel hersteld. Het deed de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman genoegen, dal verdachte toegaf een grote fout gemaakt te hebben. Hij eiste 100 subsidiair een maand hechtenis met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr V. d. Voort, achtte een voorwaardelijke straf niet noodzake lijk voor deze verdachte, die zich vast heeft voorgenomen een dergelijke fout niet meer te maken Zijn cliënt had een jaar op de behandeling van zijn zaak moe ten wachten. Hij was ontslagen en ver diende als fabrieksarbeider thans aan zienlijk minder. Uitspraak op 30 oktober. Een eenenveertigjarige vertegenwoor diger uit Leiden hoorde 150 of dertig da gen tegen zich eisen. Deze verdachte had op 17 december van het vorig jaar op de Vijfhuizerdijk in zijn volkswagen niet voldoende rechts gehouden, waardoor een botsing met een andere personenauto Teneinde de buurtbewoners van het oos telijke stadsdeel nader met haar werk zaamheden kennis te laten maken had de Buurtvereniging „Haarlem-Oost" voorbe reidingen getroffen voor een openlucht filmvoorstelling op het Van Zeggelenplein, welke dan zou worden voorafgegaan door een lampionoptocht. Ten gevolge van de minder gunstige weersomstandigheden werd deze filmavond donderdag in ge bouw „St. Jan" aan het. Teylerplein ge houden. De belangstelling hiervoor was zo groot, dat velen moesten worden teleur gesteld. Zij. die zo gelukkig waren geweest een plaatsje te bemachtigen, hebben van diverse fraaie films, mei volle teugen ge noten- Het instructiefilmpje met Abe Len stra als de grote leermeester in de hoofd rol viel vooral bij de jeugd in de zaal in de smaak. Hierna volgde een „quiz" waarvoor bij de meisjes en jongens veel animo bestond Zij spanden zich tot het uiterste in om de vragen te beantwoorden. Na afloop reikte de heer Knebel met een toepasselijk woord de prijzen uit aan Elly Nelissen, Ineke Re.vnen. Wil de Boo en Joost van Seggelen. Het vertrek van de lampion-optocht op maandagavond 20 oktober is om zeven uur van het Van Zeggelenplein. De route is als volgt: Van Zeggelenplein. Van Zegge- lenstr. Jac v. Looystr., Genestetstr. Zomer- kade. Van Zeggelenstr.. Hyr-, v. Alphenstr., Drilsmaplein, Jac. Geelstraat, Busken Huëtstraat, Potgieterstraat. Adr. Loosjes- straat. Ted. van Berkhoutstraat, Dr. Schaepmanstraat, Oltmanstraat. Geertr. Carelsenstraat. Craandijkstraat, Van Zeg gelenplein, waar de stoet wordt ontbonden. Nu het spelen in de openlucht, door het minder gunstige weer steeds moeilijker wordt, wil „Haarlem-Oost" trachten zijn werkzaamheden binnenshuis voort te zet ten. Daarin wordt de vereniging zeer be lemmerd door het gebrek aan een ge schikte ruimte, waar gedamd, geschaakt en andere soortgelijke spelen beoefend kun nen worden- Het bestuur der vereniging zou dan ook het stichten van een wijkge- bouw in het zich steeds meer uitbreidende Haarlem-Oost van harte toejuichen. was ontstaan. Een der inzittenden van déze wagen, een tweeënvijftigjarige landmeter schoot met zijn hoofd door de voorruit, kreeg een her senschudding en snijwonden en kon bijna drie weken niet werken. Een drieënveer- tigjarige collega had door een armbreuk vijf maanden zijn werk niet kunnen doen. Verdachte gaf toe, dat hij teveel aan dacht had gehad voor enkele waterkippen en eenden in de Ringvaart, die door een schip dreigden overvaren te worden. Officier: „Waterkippen zijn dat meis jes in een kano?" Verdachte haastte zich te verklaren, dat het hier om waterhoentjes ging. De raadsman, mr. J. C. dé Vroom uit Leiden, voerde aan, dat het middenop de weg rijden op de Vijfhuizerdijk gebruike lijk is wegens de geringe breedte en de nagenoeg onberijdbare zijkanten. Hij leg de een verklaring over van de werkgever van de vertegenwoordiger, waarin deze ge schetst werd als een bekwaam automobi list. Uitspraak 30 oktober half tien. Dronken joyrider Tegen een vierentwintigjarige schoor steenbouwer-opperman uit Beverwijk eis te de officier bij verstek drie maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor vijf jaar. Verdachte had op 13 juli na ongeveer elf glazen bier gedronken te hebben zich aan joy-riding in een autobus schuldig ge maakt. Hij was reeds twee maal veroor deeld voor een soortgelijke overtreding. Tegenover de politie had verdachte ver klaard er niets van gemerkt te hebben, dat hij „onder invloed" was. Uitspraak 30 oktober. In de zaak tegen een tweeëntwintigjari ge Amsterdammer, die op 15 mei van dit jaar onder invloed een verkeersongeluk in Zaandam veroorzaakte, moesten zes ge tuigen worden gehoord. Verdachte had enkele cafés in de hoofd stad en daarna nog een in Zaandam be zocht. Daarna was hij op een bromfiets gaan rijden en had op de Westzijde geen voorrang verleend aan een verloofd paar op een scooter. De bestuurder van dit voertuig een zevenentwintigjarige timmerman kreeg een lichte hersenschudding en kon zes weken niet. werken. Zijn verloofde liep een gebroken knieschijf op. Zij had vier we ken in het ziekenhuis moeten blijven en was daarna nog twee weken thuis geweest. Ook de bromfietser was gewond ge raakt; behalve een hersenschudding had hij een ernstige beenwond opgelopen. Hij moest zes weken liggen, doch was na drie weken weer aan het werk gegaan, omdat hij mede-kostwinner was en anders geen uitkering zou krijgen. De wond was nog niet genezen. De officier eiste een maand gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De raadsman, mr. B. J. Lambers wees erop, dat zijn cliënt in geval van gevan genisstraf ontslagen zou worden en drong aan op een voorwaardelijke straf. LTitspraak 30 oktober. Het damescomité dat reeds enige jaren een bazaar heeft voorbereid, waarvan de baten bestemd zijn voor een orgel in de te bouwen Gereformeerde kerk in Delft wijk (Haarlem-Noord), zal ook dit jaar weer een drietal bazaars houden en wel op dinsdag 21 en woensdag 22 oktober in de Sionskerk aan de Eksterstraat; op dins dag 28 en woensdag 29 oktober in de Noord-Schoterkerk aan de Spaarnrijk- straat en op dinsdag 4 en woensdag 5 november in de Kloppersingelkerk. Steeds op dinsdag- en woensdagavond van acht uur tot half elf en 's woensdagsmiddags van twee uur tot half vijf voor kinderen. Men hoopt hiermede dit jaar een bedrag van 5000,bijeen te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7