Extremisten in Algerije binden schielijk in Spannend prestatieconcert door Haarlemse muziekkorpsen VICTORIA Comité's van openbaar welzijn zijn in zichtbare staat van ontbinding DF BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ^rie kernproeven in 24 uur in Amerika nvloed op mineralen wordt onderzocht regeren Bedrijven van Kwomintang- Chinezen „overgenomen" Gomoelka blijft middenweg in Polen bewandelen Minister Sam kalden „Activiteit van de HINAG wordt nauwlettend gevolgd" WATER Mr. P. F. Westerling onderscheiden Vijfentwintig jaar organist bij de NPR Scheepvaart Resolutie in de UNO tegen de anartheidspolitiek Tezamen met de heren Gerard Boedijn, je bekende componist van muziek voor harmonie en fanfare en majoor Rocus van vperen, de dirigent van de Koninklijke Militaire Kapel, had ondergetekende don derdagavond in de Haarlemse Concertzaal r;e taak de plaatselijke muziekkorpsen te beoordelen op hun jaarlijks prestatiecon- f5rt waarvan het resultaat bepalend is voor de gemeentelijke subsidie. Zes korp- .en komen daarvoor in aanmerking. Op basis van hun vorige „examen" voor de- ?éffde jury moeten zij optreden met een verplicht en een vrij werk in afdeling twee, één en uitmuntendheid of in de ere klasse. De prestatie van de avond kan luiden tot promoveren naar een hogere afdeling, tot het zich handhaven of tot het .gastreden naar een lagere sectie. Alleen bij de beoordeling „zeer goed" gaat het korps hogerop en alleen bij „onvoldoende" «■ordt aangegeven dat men het bewijs ge geven heeft niet in de afdeling waarin men gespeeld heeft thuis te horen en dus op redelijke grond en voor eigen veilig gevoel beter doet te trachten aan minder noge eisen te voldoen. Dit systeem van bevor dering, gebaseerd op de realiteit, is ge roepen het illusies kwekende systeem van eerste, tweede en derde prijzen uit de wereld te helpen en door de wedijver, die bet oproept, het korpswezen gezond te maken en gezond te houden. Dit jaar was op het Haarlemse prestatieconcert in iedere afdeling voor het eerst eén ver plicht werk aangewezen en verder werd er uit een keuze van drie ingezonden reeprtoirenummers één uitgekozen. De r.-k. harmonie St.. Bavo, directeur Jac. Wildschut, uitkomend in de tweede afdeling, toonde vooral met haar verplicht werk „La föret chante" van Albert Thiry, een aanmerkelijke vooruitgang op het stuk van samenklank en stemming. Het moet zich echter nog meer toeleggen op de fra sering, aldus op de geregelde voortschrij ding van de muzikale zinsbouw. Het vrije werk, de „Johann Krieger Suite" van A. den Arend, klonk over het geheel nog wat zwaar, maar had hier en daar in het koper (och ook mooie momenten. Men verwierf de beoordeling „goed" en kon zich dus met ere handhaven. Harmonie „Crescendo Spaarndam" onder leiding van H. Bakker, maakte met het zelfde verplichte werk een overtuigender indruk. Het was beschaafd van klank, goed van verhouding en opvallend muzi kaal van uitdrukking. Iets minder goed lukte het de objectieve musiceertrant van Boedijns „Symphonie concertante" te be naderen, ondanks de technische verzor ging, maar dat is een kwestie van groei van een bepaald stijlbegrip. In ieder geval verwierf dit korps om zijn voor deze af deling bijzondere kwaliteiten, het oredi- kaat „zeer goed" en zal dus volgend iaar in de eerste afdeling moeten uitkomen. „Kunstkring Apollo" trad onder leiding van Peter Wit op in de eerste afdeling harmonie. Dit vergde een vertolking van de „Fantaisie sur trols Noëls" van Meindert Boekei, een werk dat vooral op delicate klankgeving ingesteld is, alsmede op de overwegend ingetogen poëzie van het ge geven. Aanvankelijk klonk het wat zwaar wichtig het leek alsof men er door de mineurtoonsoort een treurig geval van vilde maken, wat het helemaal niet is. Het tweede Noël maakte al een heel wat fris sere indruk. Maar het best weerde men zich in de laatste periode van de compo sitie, waar men joyeus en krachtig kon doorspelen. Als vrij werk kreeg het korps een zware kluif te verwerken, namelijk „Prometheus ontboeid" van Granville Bantock, een stuk dat eigenlijk in de hoog ste afdeling thuis hoort. De uitvoering gaf blijk dat er hard op gewerkt was. Wij hoorden passages die imposant klonken. Maar gerekend naar de intrinsieke waarde dezer muziek bleek tevens op menig mo ment, dat men zijn krachten overschat had, wat een vingerwijzing is om zich op een zakelijk verantwoorde basis te stellen. Met alle respect voor de niet geringe m- spanning, menen wij toch de raad te moe ten geven enige bescheidenheid te betrach ten en zich aMus normaal op te werken. Men verwierf het predikaat „voldoende" en behoudt dus zijn positie in de eerste afdeling. „Harmonie Crescendo" sinds kort on der leiding van Lou Tervoort speelde in „uitmuntendheid". Het kon aan de eisen van deze afdeling zomin met „Geschichten sus dem Wienerwald" van Johann Strauss als met het verplichte werk „Irish Suite" van Boedijn voldoen. De te vaak wisselen de directies van de laatste tijd hebben dit vroeger toch zeer goede korps in een im passe gebracht, die tot een noodzakelijke NEVADA, (UPI) Na de zware onder grondse ontploffing van woensdagavond (07.00 uur Nederlandse tijd vanmorgen) heeft de Amerikaanse commissie voor kernenergie donderdag in de woestijn van Nevada een proef genomen met een kleine atoombom, hangend aan een bal lon. De bom had een explosieve kracht van minder dan 1.000 ton tnt. Woensdag overdag was reeds een kleine bom tot ont ploffing gebracht op een houten toren Voor het eerst in de geschiedenis zijn in Amerika drie proeven gehouden binnen 24 uur. Over de ondergrondse ontploffing werd lader meegedeeld, dat zij den kracht had tussen vijf en zes kiloton. De voorgaande ondergronde proef had een kracht van !.7 kiloton. Boven de aarde heeft zich zo blijkt uit een onderzoek van donderdag, goon uitstraling voorgedaan. De door de ontploffing ontstane warmte zal waar schijnlijk nog jaren in de grond blijven. Vóór de ontploffing waren in de onder grondse gang mineralen geplaatst. Men w'l nu nagaan of deze veranderd zijn in isotopen. (Vorig jaar werd het vermoeden geuit, dat op deze wijze edelstenen ge vormd zouden kunnen worden in een pro ces. dat langs naatuurlijke weg eeuwen 'ou duren. De edelstenen zouden echter lasenoeg waardeloos blijven vanwege de radioactiviteit). TOKIO (UPI) De Japanse meteoro- Vische dienst heeft woensdagavond een uitzonderlijk zware luchtdruk waargeno men, die toegeschreven wordt aan de °ntploffing van een Russische atoombom iu de poolcirkel. De ontploffing had onge veer dezelfde sterkte als die van 12 okto ber in de orde van grootte van een mega ton. wederopbouw dwingt. Het heeft geen zin er hier meer over te zeggen. Een „onvol doende" verwijst het korps naar de eerste afdeling. Onder strenge muzikale tucht moge het oude spoorkorps zich in deze sec tie herstellen. Het christelijk fanfarekorps „Arti et Rer ligioni" onder dirigent N. H. van Ossen- brugge uitkomend in de ereafdeling ver- rastte door een mooie egale en fraai ge nuanceerde totaalklank in „Ladingen" van Boedijn, waarin later wel enkele vergis singen voorkwamen en de middenmoot niet steeds paraat bleek, maar als geheel werd het stuk toch boeiend en met menig fraai detail in gezonde fanfareklank ge ïnterpreteerd. Met „The Land of ever young" van Granville Bantock werden de goede indrukken hoofdzakelijk bevestigd. Het korps kan zich met de uitspraak „goed" handhaven in zijn afdeling. Hekkesluiter was „Harmonieorkest Haarlem" onder directie van J. Gorter, spelend in de ereafdeling. Het bijzonder fraai geïnstrumenteerde werk van Mein dert Boekei: „Prelude, Dialogue, Varia tions" op het oude volkslied „lek ging noch gisteravond al in den Aerdenhout" was verplicht gesteld. Een paar minder geslaag de klankverhoudingen daargelaten (eigen lijk van te weinig betekenis in de totale som van zeer geslaagde momenten) was het een genot naar de klankschone en raak getekende vertolking van deze fraaie com positie te luisteren. Met de klassieke ouver ture „Anacreon" van Cherubini werd een andere zijde van de capaciteiten van „Haarlem" belicht, die niet mincjer frap pant was. Stijlbegrip en technische waar digheid paarden zich met een evenwicht- tige klankproduktie, die respect afdwong. Het oordeel van de jury was eenparig „zeer goed". Het korps bereikte dus de top van de superieure afdeling. Tot besluit van de avond volgde hierna nog een gezamenlijke manifestatie van Arti et Religioni, Harmonieorkest Haar lem en Harmonie Crescendo, waaraan de tamboers en hoornblazers van „Bato" medewerking verleenden. Na een inleiding verzorgd door Bato, speelden de korpsen onder leiding van ondergetekende het ste delied „Haarlems Tempe" en daarna werd, gedirigeerd door de heren J. Gorter en W. van der Peyl, een taptoe getrommeld en geblazen, die evolueerde van het pianis simo van Bato's dynamische roffels tot het „fortissimo possibile" van het complete en semble, toen men de „Sambre et Meuse" liet daveren. En na dit maximum van geluid kwam het door het talrijke publiek met spanning verbeide moment, waarop wethouder D. J. A. Geluk de uitslag bekend maakte, na eerst nog dank te hebben betuigd aan allen, die aan dit spannende prestatieconcert hun krachten gegeven hadden. Met het Wilhelmus werd de avond plechtig besloten. Jos. de Klerk BEIROET (UPI) Het kabinet van vier man van Libanon, is het er over eens ge worden, aan het parlement machtiging te vragen gedurende een half jaar bij decreet te regeren, teneinde op die manier te trachten de orde in dit door de burger oorlog verdeelde land te herstellen. Premier Karami heeft vandaag zijn regeringsprogram en het vertrouwen van het parlement gekregen. Het ministerie heeft een korte rege ringsverklaring opgesteld, waarin zij de gelofte aflegt Libanon weer geheel onaf hankelijk te maken, de elkander bestrij dende burgergroepen te ontwapenen en de banden met de Arabische staten nau wer aan te halen. Geen pacten Uit regeringskringen wordt, vernomen, dat de buitenlandse politiek van de rege ring gebaseerd zal zijn op de beginselen van de Arabische Liga en van de UNO en dat men militaire verdragen met welke regering ook zal vermijden. In Beiroet wordt voor het eerst sinds mei weer druk handel gedreven. De win keliers, die zich, toen de plotselinge me dedeling over de vorming van de nieuwe regering kwam, in de bergen bevonden, waar zij een veilig toevluchtsoord hadden gezocht, trokken donderdag in allerijl naar de stad om hun winkels weer te openen. Ontruiming De ontruiming van het land door de Amerikanen wordt in snel tempo voortge zet. De Verenigde Staten hebben premier Karami beloofd, dat alle Amerikaanse troepen op 31 oktober Libanon zullen heb ben verlaten, maar het militaire opperbe vel hoopt de ontruiming reeds op 25 ok tober te hebben voltooid. WENEN (Reuter) De Oostenrijkse re gering heeft bekendgemaakt, dat zij de Amerikaanse autoriteiten toestemming heeft gegeven transportvliegtuigen met militairen uit Libanon over Oostenrijk te laten vliegen op weg van het Nabije Oos ten naar Duitsland. DJAKARTA (ANP) Alle Chinese be drijven, industrieën en scholen, die ge heel of ten dele eigendom zijn van Chine zen, geen onderdanen van een land, waar mede Indonesië diplomatieke betrek kingen onderhoudt (de nationalistische Chinezen), zijn donderdag onder toezicht van de Indonesische regering gesteld. De ze overname kwam tot stand bij een be sluit van de centrale militaire gezagheb ber, luitenant-generaal A. H. Nasution. De tegen deze Chinese bedrijven geno men maatregelen zijn gelijk aan die, wel ke in het kader van de campagne voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea tegen het Nederlandse bedrijfsleven wer den getroffen. In het besluit van de centrale militaire gezaghebber wordt gezegd, dat de maat regel werd genomen met het oog op de huidige situatie in het land en op een aan sluiting op een eerder militair besluit, waarbij deze bedrijven alle activiteit werd verboden. Tot de door de maatregel getroffen za ken behoren alle bedrijven op het gebied van handel, industrie, verzekeringswezen, scheepvaart, mijnbouw én cultures. Het beheer over de overgenomen Chinese be drijven zal voorlopig worden opgedragen aan een financieel-economische raad van de militaire gezaghebber. WARSCHAU (UPI) Tijdens de ver gadering van het centrale comité der Pool se communistische partij heeft partij-se cretaris Gomoelka verslag uitgebracht. Hij deelde mede, dat vijftien percent van de leden der partij het afgelopen jaar ge royeerd zijn. Er werden 206.737 leden uit de partij verwijderd wegens „revisionis me" of omgekeerd „dogmatisme" ver taald: teveel sympathie voor Joegoslavië of voor het stalinisme. Gomoelka verklaar de, dat van beide zijden geen gevaar meer te vrezen valt, al hadden de revisionisten het grootste gevaar gevormd. Gomoelka verklaarde verder, dat de meeste ge- royeerden niet als vijanden van het „so cialisme" beschouwd kunnen worden. Verder deelde hij mede, dat men de meeste ideologische weerstand ontmoet in de kringen der studenten en intelligentsia. Daar heeft, men nog geen werkelijk zui vere atmosfeer van discussie over ideolo gische onderwerpen kunnen kweken. (AFP) Gomoelka zegt het voorts te be treuren, dat de regering er niet in ge slaagd is de prijzen te stabiliseren. In de landbouw zal de collectivisatie ook voort aan niet bespoedigd worden. Onverdraagzaamheid (UPI) Stefan Ignar, de leider van de boerenpartij, heeft in het maandblad van deze organisatie verklaard dat pelgrims tochten en andere religieuze gebeurlijk heden „georganiseerd worden met het doel een sfeer van onverdraagzaamheid te scheppen en een uiting zijn van het cleri- cale offensief". Ignar zegt dat leden van zijn partij niet. aan processies of pelgri mages moeten medewerken. In de Tweede Kamer heeft de heer Wagenaar (comm.) gistermiddag aan de minister van Justitie de volgende vragen gesteld: „Is het waar, dat voormalige S.S.'ers en oud-N.S.B.'ers onder de vlag van de HINAG bijeenkomsten organiseren? Is het juist, dat door de Westduitse ambassade of enige andere officiële Westduitse in stantie in ons land medewerking in de vorm van beschikbaar stellen van films en dergelijke aan deze bijeenkomsten wordt verleend? Voorts vroeg de heer Wagenaar, welke maatregelen zijn genomen of denkt de minister te nemen om: een einde te maken aan openlijke of verkapte organisaties, die op fascistische grondslag staan, en aan bijeenkomsten, die door deze organisaties worden belegd, en te voorkomen, dat door buitenlandse in stanties, die in ons land gevestigd zijn, steun aan in wezen fascistische organisa ties of bijeenkomsten wordt verleend? Minister Samkalden heeft hierop geant woord, dat de stichting „Hulp aan inva lide Oud-oostfrontstrijders, nabestaanden, politieke gevangenen en anderen (HINAG) is een organisatie van oud-politieke de linquenten met sociale doelstelling, die nu en dan besloten bijeenkomsten houdt, laatstelijk op zaterdag 12 oktober in Kras- napolsky te Amsterdam. Van enigerlei medewerking ,door 4e Westduitse ambassade of enige andere Westduitse instantie in ons land aan deze bijeenkomsten, b.v. in de vorm van het beschikbaar stellen van films, is de mi nister niets bekend. Wel is gebleken dat langs een omweg een tweetal films zonder politieke strekking ter beschikking van de HINAG is gekomen en op de bijeenkom- komst van de Amsterdamse afdeling op 11 oktober is vertoond. De ene film was een kleurenfilm met natuuropnamen over de Rijn. de andere film had de opbouw van Berlijn tot onderwerp. De vertoning van deze films door de HINAG geschiedde, blijkens een door de Westduitse ambassade verstrekte mededeling, zonder voorkennis of instemming van die ambassade en het Duitse reis- en informatiebureau te Am sterdam. De minister zei voorts, dat maatregelen tegen organisaties van oud-politieke de linquenten slecht kunnen worden genomen, indien zij kunnen worden aangemerkt als organisaties bedoeld in het besluit Ont binding Landverraderlijke Organisaties. Eige jaren geleden is op grond van dit besluit opgetreden tegen de N.E.S.B. Ten aanzien van de HINAG bestond daartoe nog onvoldoende grond. De activiteiten van deze organisatie worden evenwel nauwlettend gevolgd. De regering zal niet aarzelen zo nodig maatregelen te nemen. Advertentie DRINK GEREGELD ECHT BRONWATER HEERLIJK VAN SMAAK WAARMEE ANDER WATER NIET IS TE VERGEL II KEN DENK AAN UW GEZONDHEID Bij Koninklijk Besluit is mr. P. F. Wes terling. hoofdadministrateur ter provin ciale griffie en waarnemend griffier der Staten van Noordholland, benogmd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De ze mededeling deed de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, donderdag morgen tijdens een bijeenkomst met de afdelingschefs van de griffie. Mr. Wester ling vierde de dag dat hij veertig jaar in overheidsdienst werkzaam is en ter gele genheid hiervan is hij koninklijk onder scheiden. Op 3 september van dit jaar heeft de heer P. Zwaanswijk, een van onze muziek recensenten zijn zilveren jubileum ge vierd als organist van de afdeling Heem- stede-Bennebroek van de Nederlandse Protestantenbond. Hij werd namelijk in 1933 als organist benoemd. Om dit heugelijke feit te vieren zullen de leden van de afdeling Heemstede-Benne- broek van de N.P.B. de organist op dins dag 21 oktober huldigen in een daartoe door het bestuur belegde bijeenkomst in het kerkgebouw aan de Postlaan in Heem stede. (Van onze correspondent in Parijs) Op het laatste ogenblik hebben de rech- se ultra's onder de Franse kolonisten en leden van de „Comités van openbaar wel zijn" gisteren in Algerije toch eieren voor hun geld gekozen. Toen het ook hen uitein delijk duidelijk was geworden, dat ze zon der het leger de bevolking toch niet zou den meekrijgen, werd van hun kant be kendgemaakt, dat de staking, en de de monstraties, tegen de instructies van ge neraal De Gaulle, tot nader order waren afgelast. Er werd niet bij gezegd wegens gebrek aan belangstelling. De enige wan klank werd, zo lijkt het, in Algiers gehoord toen generaal Salan het gouvernementsge bouw verliet en door enkele tientallen op geschoten knapen werd uitgejouwd. Generaal De Gaulle heeft zijn operatie, de extremisten in Algerije langs een zoet lijntje behendig in een hoek te manoeuvre ren en gelijktijdig de hoge militairen weer aan het gezag van Parijs te onderwerpen, tot een meesterlijk einde gebracht. De „Comités van openbaar welzijn" zijn niet officieel opgeheven, maar verkeren, ten gevolge der innerlijke tegenstellingen, die de Gaulle virtuoos heeft weten toe te spit sen, toch in zichtbare staat van ontbin ding. De bekendste figuren, onder wie Alain de Sérigny, directeur van L'écho d'Alger, de krant der Franse „colons" zijn afgetreden. De basis is nu dus gelegd voor een stembusstrijd en voor verkiezingen aan welks eerlijkheid achteraf mogelijk niet meer getornd zal behoeven te worden. Van het jongste referendum in Algerije, dat daar 97 percent „ja"stemmers opleverde, kan dit niet helemaal worden gezegd. Na die verkiezingen zal de Franse regering met de vertegenwoordigers van alle rich tingen der Algerijnse publieke opinie over de toekomst van het land overleggen. Grandioos De grandiose prestatie, die generaal De Gaulle met dit resultaat geleverd heeft, wordt thans door vriend en vijand, in Frankrijk en daar buiten, erkend. Mis schien wordt dit succes door zijn politieke AMSTERDAM De internationale waarden ondergingen over vrijwel de gehele linie een gevoelige reactie op de hausse-periode van de laat ste dagen. De handel was in het algemeen gesproken weliswaar ruimer dan de vori ge dagen het geval was, maar van aan bod van enige betekenis viel niets te be speuren De reactie, die is ingetreden, werd ter beurze als een gezonde faktor beschouwd. Deze reactie echter ging hoofdzakelijk uit van Wallsfreet waar de koersén 'vén de aandelen niet onaanzien lijk lager sloten. Eer en ander was het gevolg van winstnemingen aldaar. De ver hoging door de federale Reserveraad in Amerika van het stortingspercentage voor de aankopen van effecten van 70 percent tot 90 percent, om de sterke koersstijging op de aandelenmarkt af te remmen, werd in Amsterdam zeer kalm opgevat. Deze maatregel werd reeds enige dagen gele den verwacht. In New York werd dit nieuws pas nabeurs bekend. Aandelen Kon. Olie openden op f 184,20 er liepen terug tot f 183,60. De vorige slot- koers bedroeg f 189,30. Het verlies beliep ongeveer f 5,50 ofwel omgerekend op c'e oude oasis ongeveer 27 punten. Pariteit Amerika bedroeg f 185. Parijs kocht een enkel stuk op lagere prijs. Het publiek gaf slechts in geringe mate blijk van belang stelling voor de oliewaarden. Unilever moest zich op 4'6 met eet verlies van on geveer 7 punten tevreden stellen Gezien de winsten in deze aandelen van de voor afgaande dagen kon het verlies gemakke lijk gedragen worden. Ook de Philipsaan- delen waren evoelig lager op 352 tegen de vorige dag 358. Voor beide laatste fondsen bestond ook nige belangstelling van Pa- rijse ziide. AKU opende slechts 2 punten lager, maar in het verdere beursverloop werd aan dit verlies nog een punt toege voegd. K.L.M. werd een gulden lager ver nomen. Van de scheepvaarten verloor K.P.M. bij na 3 punten, terwijl de overige waarden in deze sector 1 2 punten beneden de vorige dag bleven. De discontoverlaging ;n Frankrijk van 5 percent tot 4'/2 percent had slechts een geringe invloed op de be- Ieggingsmarkt, omdat deze verlaging voor Amsterdam niet onverwachts kwam. De staatsobligaties waren fractioneel lager. Tegen de gehele marktverhouding in opende Deli in de cultuursector op 125,50 een halve gulden hoger. De koers zakte daarna tot f 124,80 om tegen het einde van de beurs weer ongeveer op de openings- prijs te komen. Het bericht, dat de 4500 pakken Delitabak weer in handen zijn ge komen van de rechtmatige eigenaar was van invloed op de koers van certificaten Deli. De gepubliceerde Indonesische maatregelen ten aanzien van Nederland se bedrijven hadden geen invloed op de cultuurmarkt, waar de fondsen over het algemeen iets luier waren. Prolongatie 3«/o percent. De Amerikaanse sector van de beurs was zeer rustig zij het met lagere koersen (AJ4P). NEW YOIIK Hoewel de beurs in het eerste half uur nog van verkopen te lijden had. ontstond er na het nieuws over het verhoogde dek kingspercentage op aandelenverkopen een zeer vaste stemming. Bij het slot hadden de tikkers een achterstand van 4 minuten Over de hele lijst waren winsten van 2 tol 3 dollar. De laaggekoerste autofondsen boekten de grootste winsten en hadden de grootste omzet. Studebaker-Packard, ge steund bij de opening door een aandelen- blok van 15.000, was het meest actieve fonds. De technische positie van de beurs was gezond omdat de zwakkere aandeel houders door de scherpe dalingen uit de markt waren geveegd. De spoorwegen ondervonden tegen beurseinde flinke steun van een blok van 11.600 aandelen New York Central. Het industriegemiddelde kwam van 536,17 op 540,11; dat voor spoorwegen van 14z,78 op 145,37 en dat voor openbare nutsbedrijven van 82,12 op 82,67. De om zet daalde van 4.810.000 tot 4.560.000 aan delen. Van de 1211 verhandelde fondsen sloten er 622 hoger en 364 lager. (UPI) vijanden nog wel onstuimiger begroet dan door een deel zijner medestanders omdat De Gaulle de richting is ingeslagen, die liberalen als Mendès-France altijd hadden aangewezen. De extremisten, zowel onder burgers als onder militairen zullen, tijdens de verkiezingscampagne die spoedig wordt ingezet, zeker nog wel pogingen on dernemen om het vrije democratische stel sel te doorkruisen. Doch ook met die be dreiging heeft De Gaulle rekening gehou den door het oppertoezicht over de cam pagne op te dragen aan een controle-com missie, die boven het leger is geplaatst en waarvan de vroegere ambassadeur bij de UNO, Hoppenot, het voorzitterschap werd opgedragen. Uitleg ALGIERS (Reuter) Het comité voor openbaar welzijn besloot met 13 tegen 10 stemmen de staking uit te stellen. De tien voorstemmers zeggen in een verklaring dat er geen officiële mededeling is gedaan van het verenigen van Frankrijk en Al gerije, dat de uittreding van de militaire leden der comités onrust onder de mo hammedanen veroorzaakte, dat binnen kort zal worden bepaald, dat officieren geen bestuursfuncties mogen bekleden en dat verkiezingen onder de huidige omstan digheden aanhangers van het bewind en voorstanders van afscheiding van Algerije van Frankrijk aan de macht zouden bren gen. In de vlugschriften, die het Comité liet verspreiden, werd gezegd dat gene raal Massu naar Madagascar zou worden overgeplaatst. Voorwaarde CAIRO (Reuter) Ferhat Abbas, de leider van de Algerijnse regering in bal lingschap, heeft in een vraaggesprek met het persbureau voor het Nabije-Oosten ge zegd, dat de Algerijnse oorlog niet zal eindigen voordat volledige onafhankelijk heid is verkregen. De Algerijnen hebben erkenning van hun onafhankelijkheid, als de voornaamste voorwaarde voor onder handelingen met Frankrijk, niet opgege ven. In de verklaring worden sommige uitleggingen van een onlangs uitgegeven beleidsverklaring van Abbas' regering te gengesproken. Volgens Abbas hebben tot dusver veertien landen zijn regering er kend. Mission de France PARIJS (Reuter) De Franse veilig heidspolitie heeft invallen gedaan in ze ven centra van de „Mission de France", de orde van priester-arbeiders in Frank rijk, na de arrestatie van abbé Bourdou- resques, die ervan beschuldigd wordt een ontsnappingsweg voor Algerijnse verzets strijders te hebben georganiseerd. Bij een inval in het centrum van de Mission te La Seyne in Zuid-Frankrijk zouden onder de eigendommen van een geestelijke twee pamfletten van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront zijn gevonden. De vica ris-generaal van de orde heeft verklaard, dat de geestelijken van de missie gewaar schuwd zijn zich niet te laten gebruiken voor tendentieuze doeleinden. De politie zoekt naar een twèedc geestelijke, die, ge holpen door zijn broeder en zuster, Alge rijnse verzetslieden in de Parijse voorstad Vincennes verborgen zou hebben gehou den. NEW YORK (UPI) In de tweede po litieke commissie van de UNO-Assemblee hebben dertig landen een resolutie inge diend waarin er bij de regering van Zuid- Afrika op wordt aangedrongen af te zien van de apartheidspolitiek. In de resolutie wordt herinnerd aan de UNO-resolutie van 1955, waarin Zuid-Afrika werd verzocht zijn verplichtingen krachtens het UNO- handvest na te komen. „In een gemeen schap die uit verscheidene rassen bestaat zijn harmonie, eerbied voor de rechten van de mens en de vreedzame ontwikkeling van de gemeenschap het best verzekerd wan neer allen, ongeacht ras, afstamming of huidskleur, voor de wet gelijk zijn, en wanneer alle rassen op basis van gelijk heid aan het economische, sociale, cultu rele en politieke leven deelnemen. Maat regelen die niet verwezenlijking van deze doelstellingen beogen, maar die ten doel hebben discriminatie te bevorderen of te handhaven, zijn onverenigbaar met het Handvest, zo wordt gezegd Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3%% Nederl. '47 92 91 l5/i« 3% Nerll 1962/64 9414 94s/,8 Woningbouw 3% 109/4 109% Pr. A'dam '66 I. 84% Pr. A'dam '66 II 94% Pr A'dam 66 III 94 °r R'dam '52 I 96 °r R'dam '62 II 94% Pr. R'dam '57 104% A.K.U 22014 224% -alvé Delft 333% 335 Van Gelder Zonen 183 185 K N Hoogovens 330 330 Vederl. ^ord 188 190 Kabel fabriek 292 'pw Philips Gloeil 35014 359 Dref.PhilipsGloeil 171 Unilever 414% 42,3 - r'.. noord 197 197 Verf Gusto 159 159 lordtsche 3etrol 763 778 Ton Petroleum 1 183,70 187.90 ''Uiton 174 175 A'dam Rubber 69% 69% K.L.M f 100, f 100. '1 Amer. Lijn 148 149 NS.M 152% 154% M Scheepv. Unie 127% 128% v Nievelt Goudr 130V« 131% Phs. v. Ommeren 248 248 H.V.A 115% 117% Mimaatschappij f 125, f 126.20 \msterd. Bank 238% 239 Handelsbank 95% 95% 'led. Handel Mij 181 lotterd. Bank 198% 199 Twentsche Bank. 181% Anaconda Copper 59 61% Bethlehem Steel.. 51% 52V» U.S. Steel 80% 83 General Motors.. 47«/is 48% Shell Union 80 81% 25% 25% Aagtedijk, 16 250 m. w.n.w. Kreta n. Port Said. Aagtekerk. 16 te Kaapstad verwacht. Aalsdijk, 16 te Alexandrië verwacht v. Tripolls. Aardijk, 17 te Havana. Abida, 17 v. Berre n. Malta. Acila, 16 v. Curagao n. Oran. Aegis, 15 te La Guaira. Agamemnon, 17 v. New York n. Curagao. Algenib, 16 v. Dakar n. Buenos Aires. Algol, 16 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro Alwaki, pass. 16 westpunt Kreta n. Port Said. Ameland, 16 120 m. n.w. Alexandrië n. Aden. Amstelbrug, verm. 16 v. Dubai n. Bahrein. Amstelsluis, 16 v. Aruba n. Montreal. Amstelveen, 16 30 m. o.n.o. Huil n. Leith. Andijk, 17 te Vera Cruz v. Havana. Argos, 16 te Haifa. Bali, 16 te Gdynia. Banggai, pass. 16 Andaman eil. n. Belawan. Bantam, pass. 16 Finisterre n. Port Said. Batu, 16 240 m. w. Sabang n. Pt. Swettenham. Baud, 16 v. Pt. Swettenham n. Singapore. Bengalen, 16 te San Francisco verwacht. Bennekom, 16 te Maracaibo verw. v. P. Cabello Billiton, 16 v. San Francisco n. Longview. Blilar, 16 te Hamburg verwacht v. Rotterdam. Bloemfontein, 16 te Las Palmas. Borneo, 16 te Masbate v. Siain. Breda. 15 350 m. n.n.o. Port of Spain n. A'dam. Britsum, 15 100 m. v. Hull. Calt. Arnhem, 16 93 m. o.n.o. Algiers n. Porti M. Calt. Delft, pass. 16 Kp. Finisterre n. Rotterdam Caltex Pernis, 16 110 m. n.w. Djeddah n. Perz. G Camerounkust, 16 te Amsterdam. Camitia, verm. 16 v. Curagao n. Algiers. Cartago, 16 v. Balboa n. Guayaquil. Castor, 16 v. Bremen n. Amsterdam. Celebes, 16 40 m, .oz.o. Minicoy n. Djibouti. Ceronia, 16 v, Akaba n. Abadan. Cinulia, 15 v. Curagao n. Pernis. Clavella, 18 te Aalesund verwacht. Concepcion, 15 130 m. w.n.w. K. Blanc n. L Palm Congokust, 16 v. Winneba n. Douala. Gorilla, 18 te Lorenzo Marques verwacht. Crania, 28 te Curagao verwacht. Daphnis, 17 te Oranjestad. De Eerens, 16 v. Ummsaid n. Dubai. Delft, 17 te La Guaira. Diemerdijk, 17 te Kingston. Drente, 17 v. Genua n. Port Said. Duivendrecht, 16 120 m. o. Gibralt. n Rotterdam Eemdijk, 18 te Le Havre verw. v. New Orleans. Eemland, 16 v. Santos n. Rio Grande. Eenhoorn, 16 te Kalamaki. Ena, 19 te Recife verwacht. Esso Nederland, 16 175 m. n.w. Perim n. Suez. Friesland SSM, 16 op Elbe n, Ltibeek. Gaasterkerk, 16 te Genua. Giessenkerk, 16 200 m. w. Colombo n. Aden. Graveland, 16 v. Paranagua n. Santos. Helder, 17 te Santiago de Cuba. Helena, 16 te La Union verwacht. Hera, 16 te Amsterdam n. San Juan. Hersilia, 16 v. Antwerpen n Amsterdam. Hilversum, 15 110 m. n.o. Perim n. Philadelphia. Hoogkerk, 16 te Antwerpen verwacht. Hydra, 16 te Barrios. Ivoorkust, 16 v. Le Havre n Antwerpen. Joseph Frering, pass. 17 Las Palmas n. IJmuiden. Jupiter, 15 te Rotterdam n. Amsterdam. Kabylia, 26 te Curagao verwacht. Kalinga, 22 te Curagao verwacht. Karimata, 16 v. New York n. Savannah. Katelysia 20 te Le Havre verwacht. Kelletia, 16 v. Thameshaven n. Farslane. Kellia, 16 270 m. z.w. San Miguel n. Curagao Kenia, 16 180 m. z.z.o. Lagos n. Rotterdam. Kermia 16 25 m. n. Flores n. Fidji eil. Koningswaard, 15 250 m. n.n.o. Flores n. Thames- haven. Kopionella, verm. 17 v. Avonmouth n. Stanlow. Koratia, 16 v. Bachaquero n. Havana. Korenia, 17 te Rotterdam verwacht. Korovina. 16 80 m. n. Bahrein n. Mombasa. Kosicia, 20 ter hoogte Landsend verwacht. Krebsia, 16 te Bangkok. Singap., verm. Curagao Kryptos. 23 te Curagao verwacht. Kylix. 22 te Las Palmas verwacht. Laertes, 17 te Nagoya. Larenberg. 16 320 m. w. Kp. Palmas n. Kaapstad. Laurenskerk, 16 98 m. z.w. Ouess. n. Rotterdam. Lawak, 16 te Beira. Leersum, 15 v. Le Havre n. Antwerpen. Lemsterkerk, 17 te Bahrein. Leto, 16 475 m. w.n.w. Landsend n. Londen. Leuvekerk. 16 te Abadan verwacht v. Basrah. Liberty Bell, 16 te Mena Al Ahmadi verwacht. Limburg, 16 te Mena Al Ahmadi. Loosdrecht, 16 11 m. n.o. Kp. Palos n. Marseille. Maas. 16 te Alexandrië. Maasdam, 16 v. Le Havre n. Southampton. Maaskerk, 16 v. Port Said n. Genua. Macoma 17 v Townsville n. Cairns. Malea, 16 70 m. n.o. Christmas eil. n. Pladju. Mapia, 16 50 m. w.n.w. Malta n. Port Said. Mariekerk, 16 v Amsterdam n. Bremen. Mataram, 16 v. Belawan n. Singapore. Maureen. 16 6 m. n. Norderney n. Key West. Meerkerk, 16 v. Port Said n. Antwerpen. Meliskerk, 16 210 m. z.o. Malta n. Antwerpen. Mississippilloyd, 16 v. Philadelphia n. Iskenderun. Mitra. 17 te Curagao. Modjokerto, 16 te Pladju. Molenkerk, 16 v. Dar Es Salaam n. Zanzibar. Mylady, 18 te Dakar verwacht. Naess Command., 16 140 m. n.w. Jabalatta n Suez. Noordzee, 16 voor anker nabij Khorramshahr. Notos, 15 v. Antwerpen n. Rotterdam. Omala, 18 te Rotterdam verwacht (dokken). Ommenkerk. 16 320 m. z.w. Las Palmas n. K'stad. Ondina, 17 te Miri verwacht. Orion, 17 te Lattakia. Ouwerkerk, 16 v. Bangkok n. Hongkong. Perna, 16 v. Ilo Ilo n. Davao. Poelau Laut, pass. 16 Guardafui n. Belawan. Poseidon, 16 185 m. n.w. Curagao n. La Guaira Prins Casimir, 17 te Montreal v. Toronto. Prins Willem II, 16 te Le Havre. Prins Willem IV. 16 v. Londen n. Rotterdam. Provenierssingel, 18 te Zeebrugge verwacht. Pygmalion, 15 dw. Fayal n. Trinidad. Raki, 16 v. Izmir n. Iskenderun. Rijndam, 16 260 m. z.w. Kp. Race n. Cobh. Rijnkerk, pass. 16 Ouessant n. Antwerpen. Roggeveen, 16 v. Lyttelton n. Dunedin. Saloum, 16 120 m. z.z.w. Ouessant n Dakar Sarangan. 16 v. Djibouti n. Suez. Saroena, 16 v. Pladju n. Bukom. Sihiedijk, 16 te Philadelphia. Sibajak, 16 v. Tandjong Priok n Singapore. Silindoeng, 16 v. Labuan n. Jesseiton. Sirrah, 16 150 m. z.o. Malta n. Heysham. Soestdijk, 17 te New York. Solon, 15 320 m. z.w. Fayal n. Lissabon. Stad Leiden, 16 95 m. n.o. Flores n G. v. Mexico Stad Rotterdam, 16 80 m. z.w. Ouessant n. R'dam. Stad Schiedam, pass. 16 Dover n. Bona. Stad Utrecht, 17 te Hampton Roads. Stao Vlaardingen, 16 215 m. w.z.w. Kp. St. Vine. naar Emden. Steenwijk, 16 900 m. w.z.w. Scillys n. Holland. Stan vac Benakat, 16 v. Palembang n. Belawan Stanvac Pendopo, 16 te Buatan. Stentor, 16 v. Wageningen n Paramaribo. Straat Banka, 17 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Johore. pass. 16 Straat Torres n. Brisbane. Straat Madura, 16 v. Pt. Kembla n. Sydney. Sunetta. 24 gereed dokken te Yokohama. Tankhaven II. 16 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Tara. 16 v, Buenos Aires n. Salvador Bahia. Telamon. 17 te Maracaibo. Tero ,16 600 m. z.z.w. St. Vincent n. St. Vincent. Thelldomus. 21 te Fao verwacht. Theobaldius, 23 gereed dokken te Rotterdam. Tibia, 30 te Port Elisabeth verwacht. Tjisadane. 16 te Rio de Janeiro. Tjiwangi, 16 v. Surabaja n. Semarang. Tomocyclus. 18 te Suez/Pt. Said verw. n. R'dam. Trajanus, 15 1090 m. z.o. Flores n. Amsterdam. Triton, 16 v. Hamburg n. Antwerpen. Trompenberg, pass. 16 Resolution n. Un. Kingdom. Van der Hagen. 16 v. Accra n. Walvisbaai. Van Neck, 16 400 m. z.w. Hongkong n. Singapore. Vasum, 17 te Montreal vernacht. Vivipara. 18 te Curagao verwacht. Waal, pass. 16 Kp. St. Vincent n. Alexandrië. Waingapoe, 16 te Bahrein v. Ummsaid. W Alt. Jones, 16 180 m. z. Socotra n. Ph.delphia. Westertoren, 16 350 mijl o.n.o Paramaribo naar Westland. 15 115 m. n.w. Lissabon n Buen. Aires. Buenos Aires. Wieldrecbt. 16 te Pta. Cardon. Willemstad, 16 v Madeira n. Guadeloupe Wonorato, 16 v. Seattle n. Vancouver. Vvonosari, 17 te Newport News. Wonosobo. 16 te Manilla Zuiderkerk, 16 880 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Aden KLEINE VAAK'I Alcefas. 16 dw. Gibraltar n Oran. Appingedam, pass. 15 Beachvhead n Antwerpi i Atlas 16 v Oran n. Rotterdam. Bah T, 15 z.o Brotten n. Burea. Boreas, 16 te Izmir n. Gibraltar. Brouwersgracht. 15 terug te Amsterdam. Draco. 16 te Wight v. Triëst n. Hamburg. Flio. 16 op Thames v. Londen n. Rotterdam Elsa, 15 v. Stocka te Zaandam. Ilias, 15 v. Tanger n. Gibraltar. Insp. Mellema. 16 dw. Lindesness n. Mostyn Joost, 15 v. Domsjö n. Zaandam. Lijnbaansgracht, 15 v. Antwerp, te Londen vei Marianne, 16 bij Dungeness n. Amsterdam. Nero. 16 te Aarhus n. Amsterdam. Pavo, 15 v, Gefle n. Zaandam. Phidias 16 te Amsterdam n. Catania. Ponza. 15 v. Amsterdam n. Sundsvall. Thaletas. 15 v. Patras n. Piraeus. Tilly, pass 16 JE 2 v. IJmuiden n. Karskaer Twee Gebroeders. 16 te Sevilla n. Genua. SLEEPVAAKI Blankenburg. 16 v. Dover n. Gudrun. 80 m. w. IJm Holland, 16 v. Terschelling n. Gudrun. Humber, 14 v. Southampton n. Genua. Loire. 15 500 m. z.o. Kp. Palmas n. Walvisbaai. Oceaan, 15 660 m. n.w. St. Vincent n. Port Said Rode Zee. pass. 15 Kp. Palmas n. Walvisbaai. Schelde, 16 v. Hoek v. Holland n. Gudrun. Simson, 16 v. IJmuiden n. Gudrun. Titan, 15 250 m. n.w. Trinidad n. Caripito. Tyne. 15 v. Gibraltar n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9