OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Belangrijke verruiming der bestedingen kan niet verantwoord worden geacht ||lsi Auto met moeder en dochter rijdt het Spaarne in Regering wil vervaardiging van melange weer mogelijk maken Smit& van Rijsbermen Voor 1959 dalende tendentie verwacht in resultaat van het lopende verkeer Inwoonster van Driehuis om het leven gekomen dochter sprong nog bijtijds uit vallende wagen Citroën Morgen laatste Expodag &ee. MORRIS before tjoa fay/ Vliegtuigongeluk Kans op nachtvorst TROPENKLEDING MINISTER HOFSTRA IN NOTA TOT TWEEDE KAMER Het woord is aan.... Stemming in Algerije naar 30 november verschoven Raad van Europa verdeeld over buitenlands beleid Socialisten tegenover de christen-democraten HANDREM WEIGERDE WIJZIGING VAN DE BOTER WET 73e JAARGANG No 86 ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 303e JAARGANG No 239 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 7 'F 1| II 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie. Redactie, Administratie. i*101*8*! I I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I li li 1 f I f** S S 1 I JÊ C J C M !L Jl 1 C Jl IL i Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 el» sJL JL Jh JL ^^1 JÈ^êP fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Drie sleepboten van Wijsmuller, de „Simson", de „Stentor" en de „Hector" brengen de 5819 ton metende „Bos koop" van de KNSM binnen de IJmui- der pieren. Met een defecte stuurin richting, een scheur in het dek raakte het schip in nood tijdens de storm van de laatste dagen. Het is nu veilig aan ree- Van de zijde van de Nederlandse Spoor wegen wordt medegedeeld, dat er morgen, zondag, op de laatste dag van de Expo nog een aantal speciale treinen naar Brussel zal rijden. De wereldtentoonstelling sluit die dag des nachts om twee uur. Advertentie BARTEÜORISSTR. HAARLEM' TEL~ 13439 FERD. "8DLSTR. 48 A'-DAM TEL. 717162 WOLLEN DAMES PULLOVERS De eerste helft van het jaar 1958 is, aldus de minister van Financiën in zijn nota inzake de betalingsbalans over het eerste halfjaar 1958, zeer gunstig geweest voor het Nederlandse betalingsverkeer met het buitenland in het algemeen en voor het lopende verkeer in het bijzonder. De toeneming van de uitvoerhoeveelheid tegen de inter nationale conjunctuur in is verheugend. Een belangrijke rol speelden daarnaast de gunstige ontwikkeling van de ruilvoet en vooral ook de daling van de invoerhoeveel- heid. Aangezien die daling vrijwel geheel ten laste kwam van de invoer van grond stoffen en halffabrikaten en van investeringsgoederen, is het duidelijk dat zij ten dele van tijdelijke aard is. Een lichte vermindering van de produktie gaat immers onder meer met een relatief sterke daling van de voorraadvorming of voorraa&intering gepaard. Van een conjunctuurherstel zou derhalve via een invoerstijging een on gunstige invloed op het lopende verkeer uitgaan. De minister verwacht dat een dergelijke ongunstige verandering in het verdere verloop van 1958 zich inderdaad geleidelijk aan zal voordoen. Aannemende dat de uitvoer verder zal stijgen, mag voor de tweede helft van 1958 nog met ongeveer eenzelfde resultaat van de lopende rekening op transactiebasis worden gerekend als de eerste helft van dit jaar opleverde. Voor 1958 in zijn geheel zou dan een overschot op transactiebasis worden behaald van 1300 a 1400 miljoen. Het effect van het lopende verkeer op de deviezenreserves valt moeilijk te voorspellen, aangezien niet kan worden voorzien in welke mate het resultaat op kasbasis zal afwijken van dat op transactiebasis. De minister acht een belangrijke bestedingsverruiming niet verantwoord. Voor 1959 verwacht de minister een dalende tendentie in het resultaat van het lopende verkeer. In dit verband acht hij een tweetal andere aspecten van belang. Bij vorige gelegenheden is reeds betoogd dat het voor ons land noodzakelijk is een betrekkelijk omvangrijke kapitaaluitvoer te onderhouden. Tegenover die structurele kapitaalexport stond tot nu toe steeds een kapitaalinvoer uit hoofde van verkopen van Nederlandse fondsen. De minister acht het echter niet raadzaam bij de bepaling van het beleid er mede te rekenen dat deze verkopen in de toekomst op een gelijk niveau zullen worden voortgezet. Een tweede aspect, dat. in verband met de te verwachten ontwikkeling van het lopende verkeer van belang wordt geacht, is het verloop van de deviezenreserves. In het verstreken halfjaar hebben zij een sterke verbetering te zien gegeven en het absolute peil is thans hoger dan ooit te voren. Niettemin hebben zij, uitgedrukt in maanden invoer, nog lang niet het niveau bereikt van de jaren 19521954. Aan het eind van die jaren stond de omvang van de goud- en deviezenreserves gelijk aan respectievelijk 5.2, 5.9 en 5.1 maanden in voer: per 13 oktober 1958 vormden zij het equivalent van 4,5 maand invoer. Het han teren van een dergelijke vergelijking levert overigens niet meer dan een globale ïnm- catie over het relatieve verloop van de reserves en geeft dan ook geen definitief antwoord op de vraag wanneer het niveau van de reserves van een land voldoende kan worden geacht. De uitgaven en ontvangsten uit hoofde van het lopende verkeer met het buiten land de zogenaamde lopende rekening op kasbasis hebben in de eerste helft van 1958 een overschot van 827 miljoen opgeleverd. De verbetering die in de twee de helft van 1957 is begonnen, heeft zich dus in 1958 voortgezet. Een soortgelijk ver loop vertonen de gegevens op transactie basis; tegenover een tekort in de eerste helft van 1957 ad 720 miljoen stond een overschot in de tweede helft van dat. jaar van 240 miljoen; het eerste halfjaar 1958 komt volgens een voorlopige berekening uit op een overschot van 660 miljoen. Het kapitaalverkeer geeft daarentegen in de verslagperiode, evenals in de jaren vóór 1-957, een tekort te zien, en wel van 66 miljoen. Tezamen leidden het lopende verkeer en het kapitaalverkeer tot een stij ging van de goud- en deviezenreserves van 761 miljoen. Dit bedrag is samengesteld uit een aanwas van 777 miljoen bij de Nederlandsche Bank en een vermindering van de reserves van de deviezenbanken met 16 miljoen. Ook het lopende verkeer op kasbasis in de convertibele geldsoorten begrepen in de hiervoor weergegeven cijfers gaf een verbetering te zien, hoe wel het nog een tekort van 213 miljoen opleverde. Daartegenover stonden zeer grote overschotten uit hoofde van het kapi taalverkeer in deze valuta's 708 miljoen) en uit hoofde van de omzetting van niet- convertibele valuta's in convertibele valu ta's 417 miljoen). De reserves aan goud en convertibele geldsoorten stegen hierdoor met 912 miljoen. Deze aanwas is samen gesteld uit feen toeneming van de desbe treffende reserves bij de Nederlandsche Bank met 1049 miljoen en een vermin dering van de convertibele reserve van de deviezenbanken met 137 miljoen. In ons land aldus de minister wordt grote waarde gehecht aan de handhaving van een hoge werkgelegenheid, een vrij betalingsverkeer met het buitenland en een stabiele valutapariteit. Dit, gevoegd bij de middelmatige kracht van ons uitvoerpakket en onze sterk internationaal georiënteerde geld- en kapitaalmarkt, met dientengevolge de kans op omvangrijke transfers uit dezen hoofde in een bepaalde periode brengt derhalve de noodzaak mede een ruime goud- en deviezenvoorraad te vormen. De minister van Financiën is dan ook van mening dat een verdere aanvulling van onze goud- en deviezenvoorraad voorlopig wenselijk blijft. Samenvattend stelt de minister dan ook, dat een analyse van de recente betaüngsbalansonlwikkeling en de verwachtingen omtrent de ontwikkeling in de nabije toekomst tot de conclusie voeren dat een politiek welke zou leiden tot be langrijke verruiming van de bestedingen niet verantwoord kan worden geacht. ARGENTIA (Reuter) Vanochtend is op het vliegveld van Argentia op New foundland een Superconstellation van de Amerikaanse marine voorbij de landings baan in zee neergekomen. Er zijn 18 in zittenden gered. Tien worden er nog ver mist. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Verwachting tot morgenavond; In de komende nacht hier en daar nog een bui en in het bin nenland plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag vooral aanvan kelijk zonnige perioden, op de meeste plaatsen droog weer en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige, langs de kust tijdelijk nog krach tige wind uit noordelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vrijdagavond om ongeveer kwart over acht is de 44-jarige mevrouw W. J. van de BurgSomson uit Driehuis om het leven gekomen toen de auto, waarin zij met haar dochter zat, achteruit het Spaarne inreed- Mevrouw Van de Burg slaagde er niet :n het portier van de auto te openen. Haar dochter ontsnapte aan de verdrinkingsdood doordat zjj tijdens de val de wagen kon verlaten. Hoewel verscheidene mannen terstond na het ongeluk gekleed in hel water sprongen en zij na ongeveer vijf minuten de drenkeling op de kant brach ten, waar kunstmatige ademhaling werd toegepast, bleek het slachtoffer na aan komst in het St. Elisabethsgasthuis reeds overleden te zyn. Volgens verklaringen van getuigen wil de mevrouw Van de Burg haar auto ter hoogte van perceel Spaarne 20 op de wal, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Advertentie ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Bernard Shaw: De boeren bidden om regen; de book makers om zonneschijn. Is het te ver wonderen dat we onweer krijgen? PARIJS De regering-De Gaulle heeft besloten dat de algemene verkiezingen in Algerije voor het nieuwe Franse paiie- ment op 30 november zullen worden ge houden, inplaats van op 23 november. Er werd geen reden voor deze verschuiving gegeven, maar verondersteld wordt, dat men de verkiezingen in Algerije heeft willen laten samenvallen met de dag van de herstemmingen in Frankrijk, zodat de uitslag van de verkiezingen in Noord-Afri- ka de einduitslag van de algemene ver kiezingen in Frankrijk zelf niet kan be- invloeden. De eerste stemming in Frank rijk wordt op 23 november gehouden. In Algerije zullen geen herstemmingen plaats vinden. De Franse politie heeft in Lyon een rooms katholieke priester en zijn assi- sistent gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd gelden te hebben verzameld voor het Algerijnse nationale bevrijdings front (FLN). De politie zoekt nog een priester, die vier tot vijf miljoen francs per maand aan het FLN zou hebben afge dragen ten behoeve van de familieleden van gearresteerde frontleden. Op verzoek van de kerkelijke autoriteiten van Lyon heeft de politie de priesters voorlopig op vrije voeten gesteld, op voorwaarde zij de gelden van het FLN zouden afdra gen en hun invloed zouden gebruiken op dat de priester, die nog voortvluchtig is, zich bij de politie aangeeft. (UPI) In geheel Frankrijk heeft de politie vrijdag razzia's gehouden op leden van het F.L.N. Premier De Gaulle heeft Sekou Touré, de eerste premier van Guinea, in ant woord op diens verzoek om diplomatieke erkenning van het Soevereine Guinea en opneming van dit land in een federatie met Frankrijk, op enigszins koele toon verzocht de doelstellingen van zijn rege ring te omschrijven. STRAATSBURG (ANP) Evenals bij haar in mei gehouden zitting is de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa ook ditkeer niet tot overeen stemming gekomen over de politiek die de lid-sta ten moeten voeren ten aanzien van de vraagstukken, die verband houden met het Verre Oosten, het Nabije Oosten en de ontwapening. Bij de stemming over het rapport van de politieke commissie, die volgde na een langdurig en levendig debat, bleken 52 leden vóór en 45 tegen te zijn. Aangezien het reglement voorschrijft dat een rapport een meerderheid van twee derden der aanwezigen moet hebben, werd het verworpen. De voorzitter verklaarde na de stem ming, dat, hoewel dit resultaat geen suc ces voor de vergadering genoemd mag worden, men het niet als tragisch mag be schouwen. Hij weet de grote verdeeldheid die over het rapport bestond, aan de veelheid van vraagstukken, die er in wor- behandeld. Hij stelde voor het in vijf stuk ken te verdelen, ieder een afzonderlijk pro bleem behandelend, en deze dan op de zit ting van 19 tot 21 januari, afzonderlijk op nieuw in stemming te brengen. Van Nederlandse zijde werd na afloop der discussie opgemerkt, dat het resultaat van de stemming aantoont hoe moeilijk het is de buitenlandse politiek van de lid staten op elkaar af te stemmen. De verga dering was duidelijk verdeeld in een twee tal groepen met aan de ene kant de voor standers van een gematigde, tegemoetko mende politiek ten aanzien van de Russi sche politiek en het Poolse plan-Rapacki, zoals de Britse en de Duitse socialisten, en anderzijds voornamelijk de christen-de mocratische groepering, die in het bijzon der met betrekking tot de problemen in het Nabije en Verre Oosten niet van toegeven wilde weten. Van Nederlandse socialistische zijde stemde men, met uitzondering van ir. H. Vos, tegen het rapport en de daarin ver vatte aanbevelingen. Deze verdeling on der de Nederlandse socialisten was nog sterker gebleken bij de behandeling van de amendementen die op de ontwerp-aan- bevelingen waren ingediend. Ook de aan wezige Nederlandse Christen-democrati sche leden onthielden hun goedkeuring aan het rapport bij de eindstemming. (UPI) De vergadering stemde met 82 tegen 2 stemmen en een blanco-stem voor een motie, waarin zij zich voordraagt als het controlerende parlement van de voorgenomen Europese economische as sociatie. De vergadering benoemde een de legatie om haar standpunten uiteen te zet ten aan de regeringsautoriteiten als de O.E.E.S. haar onderhandelingen over de vrijhandelszone op 23 oktober in Parijs hervat. Advertentie OPEL zuinig en sportief OPEL weinig geld, veel gerief die ter plaatse enigszins naar het water toe afhelt, achteruit parkeren. Tot hun grote schrik zagen zij echter dat de lang zaam rijdende auto bij de rand van het water niet tot stilstand kwam, maar over de wallekant het Spaarne inschoof. De wagen verdween bijna onmiddellijk in de diepte. Kort te voren was een meisje uit de reeds vallende auto gesprongen en in het water terechtgekomen. Het meisje, dat geheel overstuur was, werd spoedig door omstanders op het droge gebracht. Voor haar moeder kwam de redding echter te laat. De 32-jarige bankwerker R. Hoks- bergen, de 34-jarige chauffeur T. Bartels. de 29-jarige lichtdrukker J. van Duijn, de 35-jarige hoofdagent van gemeentepolitie Kieft, allen uit Haarlem, alsmede de 25- jarige werktuigbouwkundige S. L. Rijpma uit Heemstede, die zich gekleed te water hadden begeven, slaagden er pas na vijf kostbare minuten in mevrouw Van de Burg uit de gezonken auto te bevrijden. De auto is later door een takelwagen van de gemeentereiniging op de kant getrok ken. De politie heeft de wagen voor een nader onderzoek in beslag genomen. Uit het voorlopige onderzoek is gebleken dat de handrem van de auto niet werkte. Mevrouw Van de Burg was de echtge note van de directeur van de gemeentelijke plantsoenendienst in Velsen. Een takelwagen van de gemeentereini ging trekt de verongelukte auto op de kant. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Boterwet, waarmee wordt beoogd de beletselen tegen het op de markt bren gen van melange weg te nemen. De regering wil met het oog op de afzet- moeilijkheden in de zuivelsector de opheffing van het mengverbod van boter en margarine bevorderen en daardoor de bereiding van melange mogelijk te maken. Hoewel de Boterwet in formele zin geen beletsel voor de vervaardiging van melan ge bevat, zal zij wel enige wijziging dienen te ondergaan, opdat het bedrijfsleven in de gelegenheid wordt gesteld melange als een duidelijk van andere margarine te onder scheiden waar op de markt te brengen bij eventuele opheffing van het mengverbod, dat thans nog van kracht is, behalve voor export van melange naar bepaalde bestem mingen. Met name gaat het hier om de ge lijkheid op gepaste wijze reclame voor de melange te maken. Pas wanneer deze mo gelijkheid is geopend, kan redelijkerwijs van het bedrijfsleven belangstelling voor het vervaardigen van melange worden verwacht, aldus minister Vondeling in de toelichting. De naam „melange" zal slechts voor een produkt van bepaalde verhoudingen in de samenstelling mogen worden gebezigd. Er zal in „melange" tenminste 15 percent melkvet aanwezig moeten zijn. Bij algemene maatregel van bestuur kan Advertentie dit percentage worden verlaagd tot 10 per cent. In hun advies hebben de produktschap- pen de mening uitgesproken, dat margari ne, welke minder dan 15 percent melkvet bevat, niet onder de naam melange in de handel dient te worden gebracht. Aange zien ook in andere landen, waar melange op de markt komt, een minimum melkvet gehalte van 10 pereent voor dit produkt wordt aanvaard, wil de minister in de wet de mogelijkheid behouden in ons land tot een gel'jke gedragslijn te komen. Zowel de Boterwet (na de voorgestelde wijziging) als het Margarinebesluit geven uitsluitend een minimum-grens aan voor de hoeveelheid melkvet. Dit betekent niet, dat bij eventuele opheffing van het meng verbod ook verschillende soorten melange met een variërend percentage melkvet ver vaardigd zouden mogen worden. De sa menstellingsvoorschriften zullen door het nroduktschap of door de minister worden vastgesteld. In de voorschriften kan ook een vast percentage melkvet worden vast gesteld. indien zulks ter bevordering van goede concurrentie-verhoudingen wenselijk wordt geacht. Het Produktschap voor Zuivel heeft voorgesteld het vermelden van de hoeveel heid melkvet in melange verplicht te stel len, teneinde misleidende reclame tegen te gaan. Voor zover een dergelijk gevaar mocht dreigen, zal het produktschap een voorziening treffen. Advertentie 2 C V IDEAL 19 3987.— v a. 9375— Hoofdagent voor Haarlem en omstreken VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 - Bloemendaal Telefoon 51301

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1