GIYZE RONA De beurs te New York verdisconteert aanhouden van economisch herstel CPanda en de protonplopper Nieuwe kredietvorm bij Twentsche Bank: persoonlijke leningen Effecten -en Geldmarkt Voorzitter EGKS schrootinkoopbureau reageert op aantijgingen Wereldnieuws Droog en af en toe zon IVO ROL DeTandpasta van standing H U I DC RE M E (Inleving zelfs al bij grondstoffen 2 WITTE KRUIS HELPT ECHT! Emissie Verenigde Glas In één nacbt Uw handen gaaf en zacht Benoemingen bij Europees sociaal-economisch comité Van k WERFF 8 HUBRECHT voor het gehele gezin geneestverzorgt en geeft natuurlijke bescherming Regeringsonderzoek naar staking bij B.O.A.G. Comité voert actie voor dirigent Otto Klemperer VERBAZINGWEKKEND KOERSVERLOOP Feiten stellen anticipatie te New York in het gelijk Verlies Indonesisch bedrijf voor Geo Wehry een debacle Kernproeven in V.S. „DE SCHROOTFRAUDE" Koersen gouden munten P ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 (Van onze financiële medewerker) De Twentsche Bank en Van Mierlo en Zoon hebben een nieuwe vorm van krediet ingesteld onder de benaming „persoonlij ke leningen". Het onderscheid tussen de ze en de reeds gebruikelijke vormen van bankkrediet zal in de eerste plaats zijn, dat de persoonlijke lening de middelen wil verstrekken door bijzondere privé-uitga- ven met eenmalig karakter, dus niet voor bedrijfs- of beroepsdoeleinden. Voorts zal de persoonlijke lening gebonden zijn aan een vast aflossingsplan. De aflossing zal namelijk plaats vinden in gelijke maan delijkse termijnen, tenminste 6 en ten hoogste 24. Het bedrag van een persoon lijke lening zal tenminste 500 gulden, maximaal 4000 gulden belopen van welke som de rente over de volle leningsperiode op basis van 5 percent per jaar ingehou den wordt bij de uitbetaling, evenals de zegelkosten. Bij bepaling van de omvang der lening zal rekening gehouden worden met de fi nanciële draagkracht van de aanvrager. Anders dan bij de hypotheeklening en het afbetalingskrediet zal de bank namelijk geen zekerheid verlangen in de vorm van enig recht op het object, dat de geldne- mer misschien voornemens is met behulp van de lening aan te schaffen. Het vertrou wen tussen bank en cliënt is dan ook voor waarde voor de nieuwe kredietvormen en tevens een van de belangrijkste winstpun ten, die de Twentsche Bank in dit project meent te zien. Daarnaast zal het bijdragen tot een meer economische inkomensbesteding, omdat het tot sparen, zij het tot sparen achteraf, noopt en dus een meer verant woorde persoonlijke budgetering mogelijk maakt. Om dit aspect nog te acccentueren zullen bij overlijden van de kredietnemer tijdens de looptijd van de persoonlijke le ning de nog niet vervallen aflossingster mijnen aan zijn erfgenamen worden kwijt gescholden. De spaarcapaciteit van wedu wen en wezen kan daardoor buiten be schouwing blijven. In het raam van bevor dering tot bezitsvorming valt tevens, dat Advertentie Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt' u prompt kwijt met WITTE KRUIS. ♦tabletten, poeders of cachets! De Rotterdamsche Bank n.v. stelt op 27 oktober de inschrijving open op 1000.000 gewone aandelen ten laste van n.v. Natio naal Bezit van Aandeelen Vereenigde fabrieken te Schiedam, in stukken van f 500 nominaal, tot de koers van 105 per cent. De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van gewone aandelen Natio naal Bezit Vereenigde Glasfabrieken en voor houders van aandelen n.v. Vereenig de Glasfabrieken (United Glass Works). Tweeduizend gulden aan aandelen in een dezer respectievelijk in beide vennoot schappen geven recht tot inschrijving of 500 der onderhavige emissie. De ter inschrijving aangeboden aande len delen voor 1/4 in de resultaten over het boekjaar 1958 en ten volle over de vol gende boekjaren. De stortingsdatum is be paald op 17 november. De claimhandel zal aanvangen op dinsdag 21 oktober. De op brengst der kapitaaluitgifte zal, met de reeds hiervoor beschikbare middelen, die nen voor de versnelde verdere modexmi- sering en automatisering van het produk- tieapparaat van de n.v. teneinde de con currentiemogelijkheden, met het oog op het in werking treden van de Europese Economische Gemeenschap, zoveel doen lijk te vergroten. Omtx-ent de gang van zaken bij de Vereenigde Glasfabrieken zegt het pi-ospectus dat deze in het thans lopende boekjaar gunstig is. Advertentie ROWNTREE N v AM^ TE PD AM (Van onze correspondent in Brussel) Rose de Staex-cke, directeur van het ver bond der Belgische nijverheid, de over koepelende organisatie van de Belgische industrie, is gekozen tot voorzitter van het sociaal-economisch comité van de Europese Economische Gemeenschap en Euratoom. Het sociaal-economisch comité heeft een adviserende taak bij de uitvoe rende Europese Commissie. De vice-voor- zitter van de Euratoom-commissie, de Italiaan Medi sprak de wens uit dat het comité een werkgroep zal oprichten om de beschermingsmaatregelen te bestu deren, voor arbeiders ln de kernenergie industrieën. Op dit terrein zal een Euro pese wetgeving tot stand moeten komen, aldus professor Medi. Het comité besloot tot oprichting van deze werkgroep. Tot lid van het bureau van het sociaal- economische comité werd de Nederlandse vakbondleider, de heer Roemers, benoemd. De middenstand is ontevreden over zijn vertegenwoordiging, daar de werkgevers en de vakbonden het laken teveel naar hun kant hebben getrokken. De Franse Afrikaanse gebieden zijn in het comité vertegenwoordigd door twee jonge zwar ten. vervroegde aflossing op persoonlijke le ningen wordt aangemoedigd door restitu tie van een evenredig deel der ingehouden rente, evenzeer als anderzijds bij een aanmei-kelijke verti-aging in de aflossin gen achterstandskosten in rekening wor den gebracht. Tenslotte heeft de Twent sche Bank gemeend leeftijdsgrenzen te moeten stellen aan de gegadigden voor een persoonlijke lening en wel 25 jaar als minimum, 55 jaar als maximum. Een der directeuren van de Twentsche Bank deelde ons hedenmiddag mede dat de belangstelling voor de nieuwe lenings- vorm vandaag reeds zeer groot is gebleken. Ad,vertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 219 is verschenen Z. AFR. HANDELSHUIS Advertentie LONDEN, (Reutei*) De Britse minis ter van Arbeid, MacLeod heeft zatex-dag- ochtend besloten een x-egeringscommis- sie van ondei-zoek in te stellen voor de nu i-eeds zes dagen durende staking van de 4000 man technisch personeel van de B.O.A.C. op London Airpox-t, welke nage noeg de gehele B.O.A.C.-vloot heeft stilge legd en de maatschappij een miljoen gul den per dag kost. MacLeod besloot hiertoe nadat de be- spi-ekingen tussen vakbondsleiders en di rectie in een impasse geraakt waren. Het comité „Actie Klemperer" heeft vrij dag ruim vijfhonderd ontvangen nageko men reacties uit het publiek aan de Ne- dei'landse Orkeststichting tot beheer van het Concertgebouw Orkest doen toekomen, zo deelt het in een communiqué mede. Het comité voert een actie onder het concert publiek met het doel de dirigent Otto Klem perer voor het Amsterdamse concertleven te behouden. De reacties waren vei-gezeld van een brief, waarin het comité „De wenselijkheid van een regelmatig heroptreden van Otto Klemperer met het Concertgebouw Or kest" bepleit. (Van onze financiële medewerker) HET i-vjLriSHERSTEL TE NEW YORK is verbazingwekkend, vooral ook omdat het langdurig geen steun vond in cijfers en feiten omti-ent de economische toestand in Amerika, waar nog onlangs een sterk verminderde produktie en stijgende werk loosheid aan de orde waren. De recessie trok alom zelfs zulke diepe voren dat de Amerikaanse regering er haar strijd tegen de inflatie voor onderbrak en het disconto tot 1H percent verlaagde. Maar de recessie blijkt kiemen van hei-stel in zich te bei-gen. Zij heeft onder andei-e de neiging tot sparen versterkt, temeer omdat de vrees voor inflatie afnam. Het tegoed van het publiek bij de Amerikaanse banken steeg in de eerste acht maanden van 1958 met anderhalf miljard dollar tot 33,2 miljard. Ook handelsbanken en levensvex-zekeringsmaatsehappijen profiteei-den flink van de toe genomen spaarzin. Natuurlijk heeft de obligatiemarkt hiervan sterk de invloed ondervonden. Het feit dat men in de Verenigde Staten geboekte obligaties tot een hoog percentage kan belenen, heeft tot grote speculatieve aankopen geleid, maar in even sterke mate hebben spaarbanken en levensverzekeringsmaatschappijen tot de koers stijging op de obligatiemarkt bijgedx-agen, omdat zij zich immers over de waarde vermindering van geld geen zorgen behoeven te maken. Toch is de vraag de laatste tijd aanmerkelijk vermindei-d onder invloed van de weer opkomende vi-ees voor inflatie, welke de speculanten tot dekking van hun posities heeft gedwongen en ook de belangstelling voor obligaties heeft doen dalen. Zo is het indexcijfer voor Ameri kaanse obligaties van zijn hoogste stand in dit jaar (91.01) thans tot 68.35 terug gelopen als tegenhanger van de scherpe koersstijging op de aandelenmai'kt. Thans is het in de VIS. zover dat men niet meer vraagt of inderdaad een econo misch herstel is ingetreden, maar hoe ver en hoe snel het zal gaan. Men mag van de New-Yorkse beurs zeggen wat men wil, men zal echter moeten toegeven dat zij ditmaal wel een zeer fijne neus heeft ge had. Want de cijfers en feiten, welke het economisch redres moeten aantonen en die tijdens de aanvankelijke koersstijging in New-York nog ontbraken, zijn thans on tegenzeggelijk aanwezig. Het sterkst spre ken zij in de geleidelijke verhoging van de Amerikaanse staalproduktie, welke nog niet zo lang geleden tot ongeveer 50 per cent van de capaciteit was gedaald, maar nu weer met ruim 70 percent wordt ver meld. De kapitaalsuitgaven van de Ame rikaanse bedrijven gaan ook weer in op waartse richting en de verwachting be staat dat aan deze stijging vooreerst nog geen einde zal komen, ook omdat zelfs in de automobielenindustrie, een van de grootste afnemers van de staalfabrieken, van stijgende verkopen kan worden ge sproken. Zo heeft bijvoorbeeld de Buick, die als eerste met de nieuwe modellen voor 1959 is uitgekomen, de eerste tien da gen reeds tweemaal zoveel wagens ver kocht als in die periode van het vorig jaar en ook Ford heeft reeds voor een groot bedrag nieuwe orders kunnen boe ken. Grondstoffen Het economisch proces is een ketting met vele schakels, welke in elkaar grij pen en het kan daai-om niet verwonderen dat voor enkele grondstoffen reeds een kleine prijsstijging is ingetreden en dat men ook voor de olie-industrie weer een geleidelijke toeneming van de afzetmoge lijkheden verwacht. Opmerkelijk is dat het toenemend vertrouwen in de economie van de V.S. ook de particuliere bestedingen weer heeft doen toenemen, zoals blijkt uit de grotere omzetten van warenhuizen en dergelijke, waarbij nu x-eeds weer een vertraging van de stijging der spaargel den optreedt. Gelet op het feit dat de Ame rikaanse overheid ter dekking van haar miljardentekort op de begroting voor gro te kapitaalsuitgiften staat, wordt ook weer in sterkere mate dan enige maanden ge leden met de kans op inflatie rekening ge houden, welke voor de effectenbeux-s in de V.S. uiteraard een krachtige stimulans is, hoewel tot dusver van een noemenswaar dige stijging van de kosten van levenson derhoud nog niet kan worden gesproken. Zoals wij vroeger x-eeds hebben geschre ven, spelen de Amerikaanse beleggings trusts in de koersontwikkeling op de aan- delenmai-kt een steeds grotere rol. Terwijl de beleggingsinstituten in 1957 2.7 mil jard hadden te beleggen, wordt het bedrag voor dit jaar op meer dan 3 miljard aangenomen. Anders dan spaarbanken en levensverzekeringsmijen, beleggen de be leggingsinstituten de hun toevertrouwde gelden voor een groot deel in aandelen, blijkens de laatste gegevens voor weinig minder dan 40 percent en daar het der gelijke trusts en hun deelnemers in de eer ste plaats om kapitaalsaanwas te doen is en het rendement op de tweede plaats komt, kan het niet vex-wonderen dat dit rendement allengs tot een zeer laag per centage is gedaald en thans reeds bene den dat van de obligaties ligt. Dat dit een abnormale verhouding is moet bij de beoordeling van de vooruit zichten voor de Newyorkse beurs onge twijfeld tot voorzichtigheid nopen en het is verklaarbaar dat velen ten onzent lang- huiverig worden. Het hangt er nu maar van af of het economisch herstel in de V.S. doorzet en in welk tempo, want treedt er in dit tempo geen vertraging in, dan Is het niet uitgesloten dat de bedrijven straks weer met cijfers en feiten voor de dag ko men, welke als een goed fundament voor de koersstand der aandelen kunnen die nen en die ook tot een geleidelijke verho ging van het dividend of de hervatting van de dividendbetaling kunnen leiden. Ook op dat punt is men er in de V.S. vlugger bij dan ten onzexxt. Het feit dat de aankopen op de New yorkse beux-s merendeels met eigen geld worden gefinancierd hetgeen uiteraax-d bij de beleggingstx-usts ten volle het ge val is en de Amerikaanse bedrijven tot dusver hun uitgaven meer met obligatie leningen dan met kapitaalsuitgiften finan cierden, is natuuxdijk ook een belangx-ij- ke steun voor het koerspeil. Twee van de drie directeuren hebben ontslag genomen Ten gerieve van aandeelhouders, om een beter Inzicht te krijgen in de constel latie van het gehele concern, heeft de di rectie van de administratie maatschappij Geo Wehry en Co. n.v. te Amsterdam, aan de jaarstukken een geconsolideerde ba lans en een geconsolideerde winst- en ver liesrekening toegevoegd. De belangen in Indonesië zijn op de balans gewaardeerd met 6.629.176. Ten laste van de bedrijfs kosten is onder andere een voorziening getroffen voor de kosten van afwikkeling van het verband met het Nederlandse per soneel van de vestigingen in Indonesië, voorzover de vennootschap daarvoor naar de mening van het bestuur een verant woord bedrag ter beschikking kan stellen. De winst- en verliesrekening over 1957 sluit met een verlies van f 674.732, dat wordt gedekt uit de algemene reserve, die daarna op de balans nog voorkomt met 3.010.732. De investering buiten Indone sië beloopt per 31 december 1957 5.178.756 ofwel 68 percent van het geplaatste aan delenkapitaal. Er wordt wedex-om geen dividend uitgekeerd. Het bedrijf in Indonesië en alle bezittin gen aldaar zijn px-aktisch verloren. Ook ve le kantoren van de Geo Wehi-y en Co. In ternationaal n.v. wei-den door de debacle getroffen. De directie was genoodzaakt haar gehele in Indonesië wex-kzame Ne derlandse personeel te ontslaan, terwijl ook bij de Geo Wehry en Co. Internatio naal n.v. ontslagen moesten vallen. Ook de directie heeft zich hierbij niet gespaard. Twee van de drie directeuren in Amster- dam namen vrijwillig ontslag. De opbouw van nieuwe zaken, waax-aan reeds jaren wordt gewex-kt, is geen gemakkelijke taak gebleken. Omtrent de vooruitzichten voor 1958 vermeldt het verslag dat de resulta ten hiervan nog sterk in het teken van de debacle van de Indonesische dochteron- dei-neming zullen staan. Pas in 1959 zal de onkostenrekening het verlaagde peil volle dig weerspiegelen. LAS VEGAS (AFP) Op een stellage van 150 meter hoogte is vrijdag in de woestijn van Nevada een kernwapen tot ontploffing gebracht, zo is door de Arne- x-ikaanse commissie voor kex-nenex-gie be kendgemaakt. Zaterdag zullen nog twee explosies volgen: een eveneens op een to ren en een andere aan een ballon. In december 1957 maakte de heer L. Worms, schrootkandelaar te Den Haag, bij het ministerie van Economische Zaken een kwestie aanhangig als gevolg waar van in het begin van dit jaar de ambte naar V. d. G. tot 21 maanden gevangenis straf werd veroordeeld. Deze zaak werd in de pers kortweg „de scjxrootfraude" genoemd. Dé heer L. Worms heeft de laatste tijd een aantal rapporten gepubli ceerd, waarin hij de Europese schroothan- del aanviel, alsmede het schrootinkoopbu reau van de gezamenlijke staalindustrieën in de landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. De heer Worms be weerde voorts, dat hij sedert zijn aangifte van de fraude door genoemd inkoopbu reau (het Office Commun des Consomma- teurs de FeraiJle, O.C.C.F.) is buitenge sloten voor schrootleveranties. Thans heeft de heer P. R. Bentz van den Berg, voorzitter van de Raad van Bestuur van het O.C.C.F en directeur van de Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalbe drijven N. V. te IJmuiden, geantwoord op een deel van de beschuldigingen van de heer Worms, namelijk dat deel dat de meeste aandacht heeft getrokken. In zijn rapport verklaart de heer Bentz van den Berg, dat de heer Worms door het O.C.C.F. nooit is geboycot. Integendeel, hij is twee keer uitgenodigd een offerte te maken, maar heeft daar niet op de juiste wijze op gereageerd. De heer Bentz van den Berg geprotesteert tegen de beschuldi ging van de heer Worms aldeze spreekt van „zwendel in het O.C.C.F",als er onregelmatigheden zijn de controle van de Fiduciaire Suisse, de Zwitserse ac countants, zal opheldering geven of er be halve die in verband met V. d. G. nog verdere zijn dan zijn deze niet in het O.C.C.F. te zoeken, maar dan moeten ze worden gezocht bij de leverende handela ren, al of niet met medewerking van frau- derende ambtenaren", aldus de heer Bentz van den Berg, die zijn lijvig rapport be sluit met de opmerking, dat de heer Worms zijn spel handig gespeeld heeft door het zo te stellen, dat hij vóór de affai- Advertentie Tube 95-70c( 69. Tom de verhuiswagen met geld de top van de Kaalberg had bereikt, begon d.e chauffeur (onder toezicht van de Mi nister van Financiën) de bundels bankbil jetten in de daar aangewezen holle boom te proppen; want volgens de opdracht van Joris moest de boete immers op deze wijze voldaan worden. En Joris, die de gebeurte nissen op enige afstand volgde, voelde zich innig voldaan. „Ei ziet, ivelk een schone aanblik!" zo mompelde hij in zichzelf. „Twintig miljoen in een holle boom klinkt dat niet als de gevoelige beginregels van een ontroerend gedicht? In mijn fijn zinnig oor zeker wel vooral wanneer ik bedenk, dat die twintig miljoen alle mijn zijn!" Hij vermoedde weinig, dat in het laboratorium intussen een voor hem zeer ongunstig plan werd ontwikkeld. Daar vroeg Panda namelijk aan Professor Knut- selma: „Zegt u me nu eens eerlijk, Pro fessor geeft u iets om die twintig mil joen?" „Ach nee dat niet", antwoordde de professor. „Mijn medewerker Goed- bloed zei me, dat ik algemene achting zou krygen door de koning een boete op te leggen en ik vond, dat d,it heel waar schijnlijk klonk maar ik kan niet zeg gen, dat ik dit geld erg graag wil hebben. Geld geeft altijd zorgen, heb ik ge merkt „Goed!" riep Panda verheugd. „Weet u, wat u doen moet? Vernietig dat geld met uw Proton-plopper en kijk dan eens, wat Joris er van zegt! Dat za.l u be wijzen, dat ik de waarheid heb ge sproken!" x-e - V. d. G. een bloeiend schrootbedrijf had, maar dat dit. door de boycot van het O.C.C.F. geheel stilgelegd werd nadat hij aangifte in Den Haag had gedaan, terwijl hij hiermee een goede dienst aan het O.C.C.F. bewezen had. „Het O.C.C.F zou de heer Wox-ms erken telijk zijn geweest, indien hij dix-ect- na de ontdekking van de fraude de aangifte had gedaan, en niet van januari tot november 1957 hiermede gewacht had, gedurende welke tijd de zwendel ïustig doorging (heeft Wox-ms ook over deze zaken com missie ontvangen?"), aldus de heer Bentz van den Bex-g. DEN HAAG, (ANP) Naar aanleiding van het door de heer Bentz van de Bex-g samengestelde document als reactie op het „rapport inzake schrootzwendel" van de heer L. Worms vex-nemen wij van laatstgenoemde, dat zijn klacht voor het hof van Justitie der E.G.K.S. wat betreft de boycot, van de heer Worms door het O.C.C.F. behandeld zal worden door prof. mr. G. de Grooth te Wassenaar. Voorts deelde de heer Wox-ms nog mede, dat hij in vex-band met het door hem gepubliceer de rapport en de reactie hierop van de zij de van de heer Bentz van den Berg voor nemens is een aanklacht in te dienen bij de officier van Justitie. H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbe- drijven n.v. verstrekt de volgende infor- matiekoersen van gouden munten: gou den tientjes 28 tot 29,75 28,75 tot 30,25); gouden ponden 35 tot 37 36 tot. 38)gouden 20 Franse frs (Napoleons) 29 tc' 30,50 (onv.); gouden 20 Zwitserse frs (Vreneli) 29 tot 30,50 (onv.); gou den Belgische frs 28 tot f 30 28.50 tot 30). Tekort. Een confex-entie over het werk en de tewerkstelling van verpleegsters, die door de Internationale Ax-beidsorganj. satie te Genève bijeengeroepen is, heeft een aantal aanbevelingen aangenomen ter bestrijding van het alom bestaande tekort aan verpleegsters. Er wordt aan gedrongen op meer statistisch materiaal over de behoeften aan vex-pleegsters en het aantal beschikbare vex-pleegsters. Verder wordt een veertig-urige werk week, bepex-king van de mogelijkheid van overuren, een ononderbroken we kelijkse rust van 36 uur en een maand vakantie per jaar aanbevolen. Historie. Een landbouwer in het dorpje Waldeck, tussen Stuttgart 'en Neuren berg, vindt bij het leggen van de fun. deringen voor een koestal een aarden kruik met drieduizend zilveren munten uit de tijd van de dertigjarige oorlog. De boer had de munten eerst weg wik len gooien, omdat hij dacht dat het dop pen van oude bierflessen waren... Veldtocht. President Eisenhower is zjjn verkiezingsveldtocht voor de komende verkiezingen voor het Congres begon nen. Zijn tournee zal een week duren en grotendeels met vliegtuig en helikop ter gemaakt worden. Ernstig. De vroegere Hongaarse com munistische partijleider Matyas Rakosi. wiens politiek tot de opstand van 1956 leidde, ligt volgens doox-gaans welinge- lichte kringen te Boedapest ernstig ziek met hartstoornissen in de Sovjet-Unie waarheen hij was uitgeweken. Zijn voor naamste medewerker, Ernoe Geroe, die hem als eerste partijsecretaris op volgde, heeft volgens deze berichten het gezicht aan een oog verloren en is ge deeltelijk blind aan het andere. Bom. Op het vliegveld van Wichita, in de Amerikaanse staat Kansas, is een 36-ja- rige man ten gevolge van een bomont ploffing om het leven gekomen. De man, die de bom bij zich droeg was enkele minuten voordien aangekomen met een vliegtuig dat 26 personen vervoerde Aangenomen wordt dat hij zich van het leven wilde beroven en op het laatste moment besloot andere levens te spa ren. Plaag. Het eiland Tenerife, een van de Canarische eilanden, wordt geteisterd door een sprinkhanenplaag. Door het sproeien van insecticiden trachten de autoriteiten de tabaks-, bananen- en uienoogst te beschex-men. Winter. Tekenen van de komende winter worden gemeld uit de Alpenlanden van Midden-Europa, waar zwax-e sneeuwval is voorgekomen in de bergen. Op de paswegen in het oosten van Stiermar ken in Oostenrijk is dertig centimeter sneeuw gevallen en in vele delen van de provincie Tirol is het wegverkeer moei lijk. Op de grote Sint Bernard pas is veertig centimeter sneeuw gevallen, waardoor auto's, die van Italië naar Zwitserland wilden gaan moesten terug keren. Voorts is sneeuw gevallen in berg gebieden in Noord-Bohemen (Tsjecho- slowakije), Zuid-Polen, het Zwarte Woud en delen van de Harz. In Oosten rijk daalde de temperatuur in drie da gen van twintig tot nul graden. Herdenking. De peronisten in Argentinië hebben vrijdag „herdacht" dat Juan Perón dertien jaar geleden de macht in handen kreeg. In de voorsteden van Buenos Aires kwamen zes bommen tot ontploffing. In Buenos Aii-es joeg bere den politie een bijeenkomst met traan gas uiteen. In Rosario werd op grote schaal gestaakt. In La Plata kwam hel tot een vuurgevecht tussen aanhangen van Perón en anti-peronisten. Twee mannen sneuvelden. -Ismen. Joegoslavië heeft bij Oost-Duits» land geprotesteerd tegen een gemeen» schappelijk Oostduits-Bulgaarse com muniqué, waarin nieuwe critiek op het Joegoslavische „revisionisme" werd geleverd. Joegoslavië levert voorts cri tiek op de ondersteuning van „chauvi nistische en irredentistische" aanspra ken van Bulgarije op Joegoslavisch ge bied. Russische en Oosteuropese ra diostations hebben de afgelopen vijf maanden meer dan zevenhonderd aan vallen op Joegoslavië gedaan, aldus het Joegoslavische blad „Box-ba". Duidelijk. Oostenrijk heeft bij Hongarije geprotesteex-d wegens herhaalde schen ding van Oostenrijks gebied door Hon gaarse grenswachten, die houten palen in het Neusiedler meer hadden gesla gen. Volgens een officiële Hongaarse verklaring dienen de palen om de grens duidelijker aan te geven. Nabij Ierland wordt het centrum aange- vooral aanvankelijk zonnige perioden zul len voorkomen. Op de meeste plaatsen het droog weer zijn. troffen van een hogedi-ukgebied, dat maar weinig van plaats verandex-t. In het zeege bied tussen IJsland en Groenland trekt een aktieve depressie naar het noordoos- ten. Voor de storing uit bevindt zich een flinke rug van mge luchtdruk, die zijn in vloed steeds meer over het weer in onze omgeving uitbreidt. De afgelopen nacht daalde de temperatuur vrij belangrijk, maar nachtvorst kwam er nog niet voor, omdat er nog te veel wind en bewolking was. De komende nacht wox'dt er echter min der wind en minder bewolking verwacht. In verband daarmee kan er in het binnen land plaatselijk lichte nachtvorst optre den. Een front -an de in het begin genoem de depressie naderde vanmorgen het noor delijk deel van de Noordzee. Het beweegt langzaam naar het zuidoosten. Veel in vloed kan dit front echter niet op het weer in Nederland uitoefenen, zodat er morgen WEERRA!'PORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland heden 7 uur. Neerslag laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven half bew zwaar bew half bew. regenbui licht bew. half bew. zwaar bew Vlv. Z.-Limb zwaar bew 2- S-c S'E n nnw nnw w windst. nnw w windst. Zondag 19 oktober Zon op 7.10 uur, onder 17.39 uur. Maan op 14.01 uur, onder 23.34 uur. Maandag 20 oktober Zon op 7.12 uur, onder 17.37 uur. Maan op 14.35 uui-, onder uur. Maanstanden 19 oktober 15.07 uur eerste kwartier. 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water ln IJmuiden Zondag 19 oktober Hoog water 8.16 en 20.43 uur. Laag water 3.45 en 16.08 uur. Maandag 20 oktober Hoog water 9.25 en 21.59 uui-. Laag water 4.42 en 17.06 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locax-no Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers geheel bew n half bew. n 5 onbewolkt n 13 onbewolkt n 8 half bew. windst, 11 onbewolkt nw 13 half bew. nnw 13 zwaar bew. w 10 half bew. wnw 9 zwaar bew. nnw 13 mist n 16 zwaar bew. nnw 10 onbewolkt n 21 onbewolkt nw 11 regenbui nw 11 geheel bew. wnw 6 zwaar bew. windst. 6 zwaar bew. windst. 9 half bew. ozo 17 geheel bew. nw 9 regen ozo 6 half bew. windst. 22 half bew. nno 21 onbewolkt no 22 zwaar bew. windst. zwaar bew. o 24 2 i V fl cS 0 0 0 1 0 3 12 6 0 0 3 0 2 0,6 17 11 4 0 4 35 0 0 0 0.4 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2