BL OKFIG UURPUZZEL laaC-Ccviia J3ames?%T.e.hu',d7 De Nederlandse Opera met een briljante enscenering van „Die Fledermaus" raatótoel Duits staatsbezoek aan Londen in perfecte verstandhouding De Prins opende in Arnhem nieuw KEMA-laboratorium 3 Verhouding was een halve eeuw geleden heel anders Maandag begint school voor blanken in Little Rock Faubus spreekt zich uit tegen hom aanslagen voor olSehóarden DE HAARDOLIE met het hoogste rendement Dulles gaat via Rome naar Tsjang op Formosa Engeland houdt 55.000 mar in West-Duitsland Kosten te delen met de Verenigde Staten ïmoiT Bieden per t.v.-scherm voor collectie-Regnault Op de. i DE HUISLIJKE Wat verlangt u van uw huis /ATHRDAG 18 OKTOBER 1958 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse president professor dr geuss brengt van maandag tot vrijdag cen officieel staatsbezoek aan Groot-Brit- tannië, het eerste na 51 jaar. Heuss' voor ganger was de laatste Duitse keizer, Wil helm II. die van 11 tot en met 18 novem ber 1907 op bezoek was by zyn oom Ed ward VII. De betekenis van het staatsbe zit van Heuss is vooral de erkenning, die ge bondsrepubliek sedert enkele jaren heeft gekregen als betrouwbaar bondge noot en als democratische staat. Heuss is je personificatie van de democratische president. Men kan hem niet verwijten zijn hoge ambt politiek ooit misbruikt te bebben. Met bescheidenheid en eenvoud bracht hij het Westduitse presidentschap op hoog peil. Het staatsbezoek aan Lon den geschiedt in een sfeer van perfecte verstandhouding. Die goede verstandhouding was in 1907 volkomen zoek. Wilhelm, kleinzoon van koningin Victoria had sedert zijn kroning in 1888 reeds de kanseliers Bismarck, Ca- privi en Von Hohenlohe „versleten" Kanselier Von Bülow stond hem te Lon den bij in zijn pogingen de Brits-franse alliantie te breken. Wilhelms bezoek viel tussen juist twee Russisch-Britse vriend schapsbetuigingen in. Van Duitse zijde meende men dat Edward VII er op uit was Duitsland in te sluiten. De slechte ver standhouding tussen beide vorsten ze waren eikaars tegenvoeters in karakter, voorkomen en streven was een der oor zaken van de steeds slechter wordende Brits-Duitse verhouding in de jaren vóór 1914. Vorstelijke plagerijen Men beweert dat „oom Bertie" (Ed ward VII) en „neef Willy" (Wilhelm) wed ijverden om Wilhelms bezoek zo verve lend mogelijk te maken. Edward VII zou Wilhelms gezicht op zakdoeken hebben la ten drukken, opdat zijn onderdanen hun neus in het hoofd van de niet geliefde kei- LITTLE ROCK (UPI) De particulie re schoolvereniging van Little Rock in de Amerikaanse staat Arkansas heeft beslo ten met ingang van maandag lessen te la- len geven aan blanke leerlingen van de middelbare school in een particulier ge bouw dat de schoolvereniging voor dit doel gehuurd heeft. De schoolvereniging heeft nu ruim 61.000 dollar op de bank. Zij zegt voldoende leerkrachten en geldmiddelen tot haar beschikking te hebben. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft via de radio een beroep op de inwoners gedaan zich van geweld als het opblazen van synagogen en geïntegreerde scholen te onthouden. Wegens de bomaanslag op de synagoge van Atlanta zijn vijf personen in staat van beschuldiging gesteld. (Reuter) Voorts is een man onder vraagd, die in zijn woning anti-Joodse ge schriften had gedrukt en die een brief aan een der arrestanten had geschreven. Woensdagavond is in een vooi-stad van Boston een bom ontploft bij een huis, waar kort tevoren een dertigtal Jehovah's ge tuigen bijeen was geweest. Van tijd tot tijd ondervinden de Jehovah's getuigen moeilijkheden, omdat zij weigeren in mi litaire dienst te gaan en nationale vlaggen te groeten. Senator Javits heeft verzocht om een conferentie van federale en statelijke auto riteiten over de aanslagen en de dreiging met geweldpleging. Deze activiteit, inge geven door haat tegen mensen van ander ras of geloof, heeft zich uitgebreid tot vijf staten, aldus Javits. Te Brooklyn en te Minneapolis in Minnesota zijn ruiten in gegooid van synagoges. Advertentie V -q. zuinig geen roet meer warmte 8 'Art,* zer zouden kunnen snuitenWilhelm benoemde Edward tot erekolonel van een regiment dat in het paars gekleed was een kleur waaraan Edward een grondige hekel had en Edward zou zijn neef tijdens diners spijzen hebben laten voorzetten, waarvan deze beslist niet hield. Heuss' bezoek zal volslagen anders zijn. In deze tijd is de onmiddellijke politieke waarde van een dergelijk bezoek niet groot. Dit bezoek is de bevestiging van een bondgenootschap. De professor, de geleer de, de politicus en de rustige burger, die Heuss in zijn persoon verenigt vertegen woordigt tijdens zijn verblijf in het statige Buckingham Palace een ander Duitsland dan dat van de „Kaiser" en zijn militaire omgeving. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dul les zal woensdag in Taipeh besprekingen voeren met president Tsjang Kai Tsjek. Men verwacht dat de Amerikaanse minis ter in deze besprekingen de nadruk zal leg gen op de solidariteit van de Verenigde Slaten met nationalistisch China. In Washington is men van oordeel dat com munistisch China met de verlenging van de wapenstilstand in eerste instantie be oogt een wig te drijven tussen de Verenig de Staten en Formosa. Dulles maakt de reis op uitnodiging van de generalissimo. Hij is vrijdag uit Washington naar Rome vertrokken, waar hij zondag de plechtige requiemmis voor Paus Pius XII zal bijwo nen. TAIPEH (UPI) Generaal-majoor Doan, commandant van de Amerikaanse leger-eenheden of Formosa, heeft mede gedeeld, dat een Nike-Herculus-bataljon, dat op het eiland wordt geïnstalleerd, uit eindelijk zal worden overgedragen aan de Chinese nationalisten. Nationalistisch-Chi- nese soldaten worden in de Verenigde Sta ten opgeleid in de behandeling van de lan- ceer-apparaten en projectielen. Intussen is men bezig met het lossen van 46 lichte tanks, allerlei munitie en verschillende soorten militaire uitrustingstukken die met een Amerikaans schip zijn aangevoerd. WASHINGTON (Reuter) Aan de Brit se vloot in het Verre Oosten zullen twee vliegdekschepen en een permanente lan- dingseenheid van de marine worden toe gevoegd, aldus heeft Lord Mountbatten te Washington meegedeeld. Hij zei ook dat Groot-Brittannië binnenkort een contract zal aangaan voor levering van een kern energiemotor voor een slagschip. (Van onze correspondent in Londen) Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de tegenwoordige sterkte van de Britse troepen in de Westduitse bondsrepubliek, die 55.000 man bedraagt gedurende 1959 zal worden gehandhaafd Het oorspronkelijke plan was de in West Duitsland gelegerde Britse strijdkrachten met bijna een vijfde in te krimpen. Londen zou dit besluit volgens de Daily Express onder druk van Washington hebben ge nomen. De kosten voor het houden van de extra tienduizend man in West-Duitsland zouden volgens de Express door Groot Brittannië en de Verenigde Staten wor gedeeld. De anti-Duitse Express noemt het Britse terugkrabbelen beschamend. Vorig jaar had Londen nog geëist, dat de legerin kosten van de Britse troepen, waarmee jaarlijks ongeveer 47 miljoen pond ster ling is gemoeid, door de bondsrepubliek zou worden betaald. In maart heeft Lon den aan de NAVO voorgesteld het aantal troepen dit jaar te verminderen tot 46.000 man. In mei deed de Britse regering een stap terug. Overeengekomen werd, dat de Westduitsers twaalf miljoen pond sterling per jaar zouden betalen en Londen de rest. Groot-Brittannië zou het aantal man schappen dit jaar op 55.000 man vaststel len en het overwoog dit aantal in 1959 te handhaven, mits voldoende gelden door middel van de NAVO zouden worden ge vonden. In een regeringsverklaring wel gezegd dat Groot-Brittannië niet in staat was tot een extra financiële bijdrage. Het Britse kabinet is daarop, volgens de Ex press, teruggekomen en voert nu als argu ment aan, dat de Britse financiële positie nu sterk genoeg is de kosten te dragen en dat de Verenigde Staten volgend jaar steun zullen verlenen aan het Britse defensie onderzoek. Het is vrijwel zeker dat de Amerikaan se opperbevelhebber van de NAVO, gene raai Norstad, er op zal aandringen dat Groot-Brittannië ook in 1960 hetzelfde aan tal troepen in West-Duitsland zal houden Oorspronkelijk was het de bedoeling, dit aantal in dat jaar tot een minimum van 45.000 te vermindex-en. De Britse regering en de bondsrepubliek waren overeengeko men, dat Bonn vijftig miljoen pond stel ling rentevrij in Londen zou deponeren ter financiering van de aankoop van Brit se wapens. Volgens de Express zouden de Westduitse orders totnutoe niet noemens waard zijn geweest. Een opdracht van twee jaar geleden voor de levering van gepantserde voertuigen is op Westduits verzoek stopgezet. Londen heeft ook te vergeefs getracht Britse tanks en straal jagers aan de bondsrepubliek te slijten. Horizontaal: 1. oogvochf, 3. gekleurde plaat, 5 wijze, 7. opening, 8. kreet, 9. druis te, 11. vlaskam, 13. uitslag op metalen, 15. ontvangkamer, 17. ketting, 19. oponthoud door een of ander ongeval aan een motor, 21. kleefmiddel. 22. waterblaasje, 23. leng temaat, 25. vrucht, 27. nevens, 29. troep. "UIL ISEALIG ORIGINEEL Bakker Hus maakt in de Haagse kranten reclame voor brood „in de luchtdicht gesealde tiptop-wikkel" Sealig dat deze Nederlandse bakker het woord „verzegeld" uit zijn eigen moerstaal niet kent. In de Nieuwe Zeister Courant wordt aangeboden: Een gestoffeerde zonnige zit- slaapkamer met stookgélegen- heid en keukentje voor dame of onderwijzeres. Als ik onderwijzeres was ging ik daar nóóit wonen. ERCH De Nieuwe Rotterdamse Courant van maandag schreef dat de Amerikanen voor hun maanraket „kosten nog moeite hebben gespaard". Tog wel erch, eichenlijk. Het Gemeentelijk Elektriciteits Be- drijf te Haarlem heeft een originele methode uitgedacht om straatlan- taarns te herstellen en ik vraag mij j| (als leek) af, of deze methode wel effectief is, wanneer ik in Haarlems Dagblad lees: „keer op keer moeten de ploegen van hel G.E.B. uitrukken om met behulp van stenen, katapul- ten en zelfs windbuksen vernielde straatlantaarns te herstellen"- FENOMEEN Van wijnhandel-slijterij fa. wed. H. v d. Kraats te Oosterbeek ontving ik een circulaire, waarin ik lees: „de smaakloosheid van de echte Smirnoff Vodka is wellicht de grote j| sensatie, de oorzaak van het fenome nale enthousiasme dat deze drank heeft verwekt". 2 De sensatie kan ik mij nog voor- E stellen, het fenomenale enthousias- me niet. Talanus 31. evennachtslijn, 33. metalen vaatwerk, 35. voorzetsel, 36. bakje, 37. roofvogel, 38. hemelgeest, 39. bouwval. Verticaal: 1. hijswerktuig, 2. telwoord, 3. geestelijke, 4. vierkante, platte gebakken steen, 5. kweker, 6. gebak, 10. blad papier, 12. hoofddeksel, 14. telwoord, 15. hevige wind, 16. zwarte, 17. leesteken, 18. edel, 19. land in Europa, 20. telwoord, 24. voorzet sel, 26. schrijft men mee, 28. zangstem, 29. stad in N.Brab., 30. hertachtig herkauwend dier, 31. boom, 32. afzonderlijk, 33. deel van een huis, 34. onderdeel van de rug. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7,50, 5 en 2,50 dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing per briefkaart in te zenden aan een van onze bureaus, in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein, in IJmuiden: Lange Nieuwstraat 427. Oplossing van de vorige puzzel: Horizontaal: 1. hom, 4. los, 5. pij, 6. bok, 7. mas, 8. gal, 9. pas, 10. do. 11. eb, 13, in, 15. vol, 16. no, 17. te, 18. ik, 19. Gen, 21. els, 23. den, 24. hek, 25. er, 26. dak, 27. som, 29. bas, 30. tt, 31. hes, 32. mes, 33. Nijl, 34. oer, 35. zo, 36. ra, 38. Ot, 40. dom, 41. al, 42. To, 43. An, 44. rog, 46. rem, 48. neb, 49. rek, 50. on, 51. wei, 52. bijl. Verticaal: 1. hok, 2. os, 3. rijs, 4. lol, 5. pasen, 6. ba, 7. ma, 8. geit, 9. pol, 10. dok, 12. boos, 14. neger, 15. vin, 20. en, 21. eek, 22. L.K., 23. dek, 24. ham, 26. dos, 27. sas, 28. ets, 29. bel, 30. terra, 31. hij, 32. me, 33. noot, 34. oom, 35. zon, 37. alom. 39. toren, 40. dag, 45. Ób, 46. rei, 47. E.K., 48. nog, 49. rel, 51. wij. De prijswinnaars van de vorige puzzel zijn: M. van Zeist, Binnenweg 192, Heem stede, 7,50; C. Schippers, Platanenstr. 47, IJmuiden-Oost, 5,en J. van den Berg, Vredenrijkstraat 47, Haarlem, 2,50. De balletregisseur Dimitri Romanoff, die gedurende enige tijd verbonden zal zijn aan het ballet van de Nederlandse Opera arriveerde vrijdag in de hoofd stad. Bij zijn aankomst in de Stads schouwburg in Amsterdam bood het Haarlemse meisje Monica Adelaar hem een boeket bloemen aan- Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse kunstveilingen zullen belang stellenden per televisie een bod kunnen doen. Bij de openbare veiling van de col- Iectie-Regnault op 22 en 23 oktober in Ar- ti et Amicitiae te Amsterdam zal een te levisiesysteem worden ingeschakeld, waardoor aspirantkopers, die geen plaats kunnen krijgen in de veilingzaal, kunnen meebieden in een nevenvertrek. De belangstelling voor deze openbare verkoping van de tweehonderdzestien mo derne kunstwerken blijkt dermate groot te zijn, dat de ongeveer vijfhonderd plaat sen in de grote veilingzaal van Arti ontoe reikend zijn voor het bergen van de ko pers. Op een televisiescherm zal men in een nevenzaal, die circa vierhonderdvijf tig personen kan bevatten, het verloop van de veiling nauwgezet kunnen volgen. In het grote lokaal zal de veilingmeester Paul Brandt op een scherm kunnen zien, wat in het andere vertrek wordt geboden. Advertentie Babyderm-zeep De Nederlandse Opera heeft de klassieke operette „Die Fledermaus" van Johann Strauss op haar repertoire genomen en het ziet er naar uit dat zij er succes mee zal beleven, ondanks het feit dat zij de hier en daar verouderde tekst van het parlando onveranderd heeft gelaten. Mahler heeft daar indertijd al aan gedokterd en ook Reinhardt werkte de tekst van de laatste acte totaal om. Maar regisseur Friedrich Schramm is van oordeel dat een afstand van ruim tachtig jaar („Die Fledermaus" ontstond in 1875) langdurig genoeg is, om de karakteristiek van het tijdseigen te er varen als iets dat zijn aparte charme bezit en hij heeft daarbij wellicht ook gedacht aan het effect van de contrasten tussen de cerebrale geestigheid van onze tijd en de goedmoedige „Witz" van toen. Hoofdzaak is dat er vaart in de vertol king zit, kort gezegd: dat men het stuk weet te verkopen. En het kan onomwonden gezegd worden dat Schramm daarin met zijn bezetting overtuigend geslaagd is. Laten wij de muzikale en zangtechnische kant nog buiten beschouwing, dan mag het wel als zeker gelden, dat de opvoering qua spel en montering een knap stuk werk is, waaraan het publiek ruim genoegen zal beleven. Het mag waar zijn dat de muziek van Strauss „Die Fledermaus" tot een model-operette gemaakt heeft maar door alleen de componist te noemen doet men onrecht aan de librettisten, die deze muzikale klucht langs vele omwegen, die steeds wijzigingen in de intriges betekenen, tot een spel hebben gemaakt, dat niet alleen knap in elkaar zit. maar een opeen stapeling geworden is van groteske situa ties. die zich vlot en aanvaardbaar afwik kelen en vrijwel voortdurend de spanning onderhouden. Dit eindresultaat was het werk van een zekere Haffner, een arme scribent, alsmede van Richard Genée, een begaafde componist n dirigent, die tevens uitstekende libretto's schreef. Maar hun tekstboek was in feite een bewerking en aanvulling van een Franse vaudeville van Meilhae en Halévy. die op hun beurt voort geborduurd hadden op een klucht „Das Gefangnis" van de reeds lang vergeten Oostenrijker Benedix en wie weet waar deze het gegeven vandaan had. De kern van het stuk van Benedix is gebleven. De hoofdpersoon moet wegens belediging van een ambtenaar in functie acht dagen gaan brommen. Tijdens zijn afwezigheid, nog vóór zijn intrede in de gevangenis, krijgt zijn vrouw visite van een vroegere vriend en het is deze die in plaats van de veroordeelde de cel ingaat. Ziedaar de knoop, waaruit de verdere verwikke lingen voortvloeien. Nu is het een frappant geval in de regie van Friedrich Schramm, dat hij van de „opsluiting" het domineren de motief van zijn montering gemaakt heeft. De drie akten spelen zich. in ge wijzigde aankleding, af in een decc dat de vorm van een kooi suggereert. Wanneer aan het slot. na tal van mystificaties, de ware veroordeelde zijn straf moet gaan uitzitten en men hem in een extra kooi ziet insluiten, wordt heel die symboliek van het decor bevestigd door een reusach tig groot hangslot op het hek, dat bij wijze van voordoek het toneel afsluit. Met dat al zijn we ver van een ouderwetse montering naar de smaak van het publiek van 1875 en krijgt deze opvoering scènisch een frap pant modern en vooral fris karakter. De muziek van Strauss behoeft geen commentaar. Zij is overbekend en geliefd om haar natuurlijke charme. Door haar fijn detailwerk is zij geplaatst op een plan dat nadien zelden of nooit in de operette bereikt werd. De melodramatische scène in III bij de thuiskomst van de gevangenis directeur is voorbeeldig qua muzikale be werking vari de handeling. De scènische prestaties van Frans Vroons als Eisenstein. Ingeborg Weisz als Rosalinde, Marilyn Tyler als Adèle, Rudolf Kat als Alfred. Paolo Gorin als dr. Falke. Jos Borelli als de gevangenisdirecteur, Chris Reumer als dr. Blind, Cora Canne Meyer als prins Or- lofsky, Ilse Bresser als Ida, Piet van Gent als kamerdienaar en Hans Grünhut als cipier Frosch, waren stuk voor stuk te prijzen. Bovendien gaf het vocale aandeel van Ingeborg Weisz, van Rudolf Kat. van Paolo Gorin, van Cora Canne Meyer en tot op zekere hoogte ook dat van Marilyyn Tyler de bevrediging die men hie'- mocht, verwachten. In de tweede akte werd de wals „Geschichten aus dem Wienerwald" ingelast en in zinrijke choreografie van James Albright door een kleine groep gedanst, met Coby Spoelstra als soliste. De dirigent Frieder Weissman liet het orkest fraai getint spelen en ving vrij han dig de gebruikelijke schommelingen op. die bij iedere première te verwachten zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat deze „Vleermuis" in haar fraaie kooi veel bekijks zal krijgen en dat de ongecompliceerde, oorstrelende en pittige muziek van Strauss onweer staanbaar zal lokken naar het „schönes, groszes Vogelhaiis" yan de gevangenis directeur Frank,"alias „Chevalier Chagrin". Jos. de Klerk Prijzen Vorige week heb ik drie dagen beroeps halve in een bijzonder duur hotel moeten doorbrengen. Een gemiddelde twee per soonskamer kost er 35 per nacht, inclu sief dat is een mooi trekje het een voudige ontbijt. Het hotel heeft een rede lijk goede keuken en de goedkoopste scho tel kost 7,75. De prijs van het simpelste biertje bedraagt er 1,25- Goed- Dit te uwer informatie om als ge leide te dienen bij de inlichtingen die ik u nu ga verstrekken. Bij het betalen van de rekening namelijk, een affaire die de gast eerst verlegen in zijn portefeuille doet kijken om te zien of zijn werkgever hem genoeg geld heeft mee gegeven voor de bestrijding van dergelijke onkosten, krijgt men een paar foldertjes over het hotel aan geboden. De ex-gast is dan nog zo onder de indruk van het bedrag, waarvan hij zo juist afstand heeft gedaan, dat hij de pa piertjes achteloos in zijn zak stopt. Hij vergeet de folders. Maar een paar uur later moet hij iets anders uit die zak hebben en hij vindt de folders van het hotelHet zijn bijna alle maal de normale propaganda-geschriftjes, waarin op brallende toon wordt geschre ven over de kwaliteiten van de kort ge leden verlaten herberg. Bijna allemaal. Be halve één. Dat is een zorgvuldige repro- duktie van de prijslijst van dit établisse ment in het jaar 1870. Ik ben het er nog niet met mezelf over eens of de hierin ver melde prijzen een speciaal licht werpen op de sinds 1870 gewijzigde economische om standigheden en de geldontwaarding in ons land, óf op de veranderde handelspolitiek van dit speciale hotel. Maar de verschillen, die de mensheid in die 88 jaar heeft onder gaan. lopen nogal in de gaten. Een doordeweeks diner in 1870 kostte 1,50, tenzij men het wilde stellen met een biefstuk, aardappelen en salade (ad fl, Tevoren had men dan óf een sherry (f 0,25) óf 'n borrel (f 0,10) gedronken Bij het eten kon men Bordeaux drinken (St. Estèphe) 1,25 of St. Julien 1,50) of Niersteiner a f 1,of een bijzonder superieure cham pagne voor f 4.Na het eten kwam dan natmirlijk de cognac (Fine Champagne) voor 0,20, of de likeuren die evenzeer voor twee dubbeltjes werden verkocht. Ook de hotelprijzen hadden hun aparte bekoring, al was het alleen maar door hun ongeremde snobismeLuister, lieve lezer: ..Abonnement voor minstens acht dagen, per dag en per 24 uren f 3,25; voor kin deren beneden de tien jaren en dienst boden f 2,25". In deze prijzen waren dan slapen, ontbijt, lunch, diner en souper in begrepen, uitgezonderd de daarbij genut tigde dranken- Deze enkele grepen uit de prijslijst wilde ik voor u doen. Ik. neem aan, dat bet ook toen al een duur hotel was. Maar tenzij de eigenaar van dit établissement een ver draaid gevoel voor humor heeft, kan ik voor dit afscheidsgeschenk geen ander woord vinden dan: sadisme. Eén ding vraag ik. me nog af: zou deze hotelier bij de loonzakjes van zijn per soneel ook foto-copieën voegen van de 'oonstrookjes van het personeel in 1870? En wat zegt de hedendaagse kelner daar op? E. Romaijn Aan de gokwoede van de Italianen ontkomt zelfs de gewijde keus van de nieuwe Paus niet. Het personeel van een grote fabriek in Milaan volgt met spanning de stand op het bord van de Papa Toto. Mocht kardinaal Tisserant Paus worden krijgen de ivinnaars bijvoorbeeld vijf aperitiefs, vijf repen chocolade en vijf maaltijden. Het aan tal kardinalen is inmiddels van 55 tol 54 verminderd door het. overlijden van de 82-jarige kardinaal Constantini, lid van de Curie te Rome. Het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" heeft op nieuw een beroep op de pers gedaan zich te onthouden van lichtvaardige voorspellingen omtrent de pauskeuze. In tegenwoordigheid van ongeveer acht honderd genodigden uit zestien landen heeft Prins Bomhard gistermiddag in het hoogspanningslaboratorium der n. v KEMA te Arnhem de nieuwe en vernieuw de laboratoria geopend, waaronder het kernlaboratorium, waarmee een bedrag van bijna veertig miljoen gulden gemoeid is geweest. De Prins herinnerde er aan, dat hij ook in 1938 de nieuwe laboratoria van de KEMA in bedrijf had gesteld. Enkele van deze laboratoria moesten sindsdien aanmer kelijk worden bijgebouwd. Thans is er een kernreactorlaboratorium met de daarbij behorende kernreactorhal. waarin met behulp van het Reactor Centrum Ne derland onderzoekingen inzake de ontwik keling van een Nederlands type kern reactor, de suspensiereactor, zullen worden gedaan. „Als de hoop, die wij hierop vestigen, bewaarheid wordt, dan mogen wij weer eens met trots zeggen, dat Nederlands initiatief op dit gebied, hoewel wij zoveel jaren in ervaring achter stonden, baanbrekend zal blijken, en dat wij een eigen plaats hebben verworven in de rij der landen, die op het gebied van de vreedzame toepassing der atoomernergie de leiding hebben", aldus de Prins. Verder is er ook nog om een nieuw labo ratorium voor de beproeving van ontplof- fingsvrij materiaal, dat gebruikt moet worden in de mijnen, olieraffinaderijen en dergelijke. Tot de laboratoria, die werden uitge breid, behoort het kortsluitlaboratorium- complex, dat thans tot d< grootste com plexen van deze aard in de wereld mag worden gerekend. Vooral dit. laboratorium heeft de faam van de KEMA tot ver over onze grenzen, uitgedragen. Voorts is gesproken door de president commissaris van de KEMA, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, de directeur prof. dr. ir. G. C. van Staveren, de voorzitter van de stichting Reactor Centrum Ne derland, dr. H. M Hirschfeld en door ir. T. Micnielsen namens de aandeelhouders van de KEMA. Jhr. Quarles van Ufford had in zijn toe spraak herinnerd aan de voortdurende be langstelling van de Prins voor de KEMA. Dit illustreerde hij met het feit, dat, toen de Prins de Bilderbergconferentie bijwoon de en daar een gezaghebbende Amerikaan ontmoette, hij deze op de KEMA attent maakte. „Dit gebeurde op een goed mo ment, want de KEMA had toen hulp bitter nodig", aldus de heer Quarles van Uf ford. De samenkomst werd ook bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Advertentie Zo'n huiselijke vrouw gaat vredig door het leven. Bijzondere eisen stelt zij niet, maar de inrichting van haar wo ning moet zó zijn, dat zij er gelukkig en tevreden in kan zijn. Wij heten haar welkom in onze OPBOUWFLAT, waar zij kan bouwen aan haar eigen wens droom van gezelligheid I Barteljorisstraat 13-17 - Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3