BUSCH BREIMACHINE Wollana Tempeliersstr. 6? Militairen in het nieuw Wereldvermaarde psychiater wordt in Haarlem receptie aangeboden Met aanleg van weg tussen strand en bollenstreek is een begin gemaakt SLOT DEFECT? <=)Briev>en aan de redactie ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 PROFESSOR KRETSCHMER IN ONS LAND Poppenactie voor bouw bejaardencentrum Burgerlijke stand van Haarlem HKB-gebouw bestaat 35 jaar Twee verkeersongelukken in Bloemendaal eêds voor f 278- koopt U een originele ELEKTRISCHE LEWENSTEIN y „DE SLEUTEISPECIAUST" Na ongeluk in Loosdrecht Vliegbrevet van Haarlem mer twee jaar ingetrokken 1.2.3.4.5 Hervormde kleuterschool houdt zaalkermis A mateurtoneel DIU met spel van Hans Nesna Konstantin Sadko zingt in Bloemendaal „Mensen tussen Tunis en Aswan" Twee doden in het verkeer WASSERIJ DUYN amstkro.ymskva,\rt20 «fc-flOS? „Doe meer met minder geld" voor Haarlemse huisvrouwen Postkantoor in Rijk wordt opgeheven Leerlingen laten hun werkstukken zien üadllo Moors Telegram aan hoofdbestuur Chr. Historische Unie Kwart eeuw bij Enschedé pe wereldvermaarde psychiater pro fessor Ernst Kretschmer uit Tübingen in Duitsland zal volgende week een bezoek aan ons land brengen. Hij zal hier enkele voordrachten houden, speciaal over de behandeling van neurotici in ziekenhui- jen. De zeventigjarige professor zal on dermeer spreken op het congres van de Geneeskundige Vereniging tot bevorde- rjng van het ziekenhuiswezen in Neder land, welk congres volgende week donder dag en vrijdag in Nunspeet wordt gehou den. In de statige renaissancezaal van het Frans Hals museum in Haarlem zullen de regenten van het St. Elisabethsgasthuis aldaar de beroemde psychiater woens dagavond een receptie aanbieden. Behal ve de directeur-generaal van de Volksge- Jodheid, professor P. Muntendam, en de hoofdinspekteur van de geestelijke volks gezondheid, dr. P. J. Piebenga. zullen hier prominente psychiaters en vertegenwoor digers van de rechterlijke macht aanwe zig zijn. Professor Kretschmer zal in Amsterdam twee voordrachten houden. Donderdag geeft hij een college aan de gemeentelijke Universiteit en zaterdag spreekt hij voor psychiaters over gerechtelijke psychia trie. De Geneeskundige vereniging tot be vordering van het ziekenhuiswezen in Ne derland heeft de Duitse professor uitge nodigd om op haar jaarlijkse congres de behandeling van neurotici in het licht te stellen. Op het gebied van de psychiatrie geniet professor Kretschmer een grote befaamdheid. Zijn wereldwijde bekend heid verkreeg hij door zijn boek „Körper- bau und Charakter", dat in 1031 voor het eerst is verschenen en sindsdien talrijke malen is herdrukt. De heer P. A. Heeres, voorzitter van de vereniging en geneesheer-directeur van het St, Elisabethsgasthuis in Haarlem, heeft de komst van professor Kretschmer na der toegelicht. De ziekenhuizen in ons land, aldus de heer Heeres, zijn niet ingesteld op de behandeling van neurotici. Daaren- Advertentie De stichting „Vriendenhulp Zieke be jaarden Zuid-Kennemerland" beraamt plannen om te komen tot de bouw van een groot tehuis in Zuid-Kennemerland, waar meer dan honderd zieke en/of chro nisch zieke bejaarden onderdak en ver pleging zullen vinden. Een schriftelijke oproep tot, geldelijke steun, hebben bewoners" van'Züid-Kërine- merland met grote sympathie ontvangen en beantwoord. Er is echter zéér veel geld nodig, omdat het kapitaal voor de bouw van het tehuis meer dan een miljoen gul den bedraagt. Verschillende acties zullen gevoerd worden om het bedrag bijeen te brengen. Het bestuur heeft een poppen-actie ont worpen. Er wordt een beroep gedaan op alle dames in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek en Zandvoort om hieraan mede te werken. De bedoeling is dat de dames een pop maken, hetgeen met eenvoudige middelen kan geschieden. Los se poppenkopjes zijn eventueel in elke speelgoedwinkel verkrijgbaar. Als elk ge zin een pop maakt en deze ter beschik king stelt van het bestuur zal dit uit eindelijk leiden tot een zeer grote ver sterking der kas van de stichting. Alle poppen worden tentoongesteld en deze tentoonstelling wordt tegen een klein entree voor het publiek opengesteld. Te gelijkertijd stelt het comité iedereen in de gelegenheid een pop te kopen welke even tueel kan dienen als St. Nicolaas-geschenk. Er zullen prijzen uitgeloofd worden voor de mooiste exemplaren. De poppen kunnen tot en met 15 november worden ingeleverd bij: mevr. R. A. Bavelaar, Von- dehveg 210; A. van Beekum, Rijksstraat weg 47; L. P. v. d. Bosch, Mr. Cornelis- straat 82; M. A. J. Daniels, Heemsteedse Dreef 159, Heemstede; J. J. Evers, Achter weg 8; J. W. Th. Fibbe, Grote Houtstraat 160 rd.; F.'Hosselet, N. Tuindorplaan 66, Overveen; S. Lampe, Amsterdamstraat 3; •I. Peschar, Hyacinthenlaan 19; W. J. Ponsen, Hooimarkt 30; B. v. d. Wal (Fa. Walco), Kruisweg 54; M. van Dijk, Tromp straat 13/2, Zandvoort; D. Smink, Bijweg laan 24, Bennebroek. Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING, ZIJLWEG 63- TELEFOON 15Ï41 (2 LIJNEN) Aantal leden 25000 Contributie ƒ1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid ONDERTROUWD: 17 oktober: R. H. An- tenbrink en C. W- A. A. Wijers; H. M. A. de Wijs en E. M. Schuldt. GEHUWD: 17 oktober: R. G. Klok en II. ft Dufek; F. J. Ipenburg en J. Sluik. BEVALLEN van een zoon: 16 oktober: L. Schotman-Degens; 17 oktober: H. Suiit-Scheffener; W. A. M. van Liemt-van Bam; M. Booms-van de Weele; J- Erkens- Van der Erf. BEVALLEN van een dochter: 14 ok tober: C. J. Janssen-van Doorn; 16 oktober: f P- Snijders-Bestebroer; A. L. Ouds- noorn-Huijboom. OVERLEDEN: 14 oktober: J. H. Piek, "2 j-, Spaarnhovenstraat; 15 oktober: J. W. Kuipers, 6 j., Indischestraat; G. A. de Vo- §el 78 j„ Bloemertsteeg; 16 oktober: W. G- ft Geurts, 62 j.. Iepenstraat: C. J. M. Bij- marU 2 j„ Kamperlaan; L. P. M. Zuman. 21/2 j., Gasthuisvest. boven is het aantal psychiaters veel te klein, zodat in vele gevallen vooral de fondspatiënten van psychiatrische hulp verstoken blijven. Groot is echter het aan tal klachten, waarvoor de niet-psychiatri- sche specialisten geen oplossing weten. Een gevolg hiervan is dat een groot aantal neu rotici medisch onbehandeld blijft en nood gedwongen soms zijn heil bij kwakzalvers zoekt. „Zij belanden tussen de wal en het schip". Op het twee jaar geleden gehouden con gres van de vereniging heeft professor -lo res, hoogleraar in de interne geneeskun de aan de universiteit van Hamburg, voor de directeuren van ziekenhuizen en andere specialisten gesproken over de gunstige resultaten van zowel klinische als polikli nische behandeling van neurotici in een ziekenhuis. Met deze behandeling in een ziekenhuis was men begonnen op instiga tie van professor Kretschmer. Naar het oordeel van deze Duitse ge leerde behoeft niet altijd een psychiater de leiding te hebben van deze behandeling. Hiermee zouden ook specialisten kunnen worden belast, die belangstelling hebben voor dc psychiatrie en een korte opleiding voor de behandeling van neurotici ont vangen. De behandeling behoeft niet in dividueel te geschieden, maar zou kunnen worden uitgevoerd in groepen van bijv. acht personen. De goede resultaten kun nen zich in vele gevallen al spoedig af tekenen. Vermoedelijk zullen enkele ziekenhuizen binnenkort een afvaardiging naar Tü- binden sturen om daar het werk van de vermaarde psychiater te bestuderen en van diens kennis profijt te trekken. Dit winterseizoen staat de Haarlemse Kegelbond wel in het teken van de jubi - lea. Niet alleen bestaat de H.K.B. in april 60 jaar. maar op 19 oktober zal ook het feit worden herdacht dat het H.K.B.- gebouw in de Tempeliersstraat 35 jaar ge leden officieel werd geopend. Aan de voor uitziende blik van de stichters, de heren B. Groenewegen, A. M. Joustra, D. P. Jou- stra en H. N. Verdel. en het onvermoeide werken van het tegenwoordige bestuur onder voorzitterschap van de heer J. van Maris, hebben de Haarlemse kegelaars te danken dat zij met trots in hun eigen ge bouw kunnen kegelen, want de H.K.B. is dc enige kegelbond in Nederland die een eigen gebouw bezit. In de na-oorlogse jaren heeft de sport bij het kegelen steeds meer terrein gewon nen. waardoor de jongeren zich ook meer daartoe aangetrokken voelen. Het 35-jarig bestaan van het H.K.B.-gebouw zal morgen feestelijk worden gevierd door alle Haar lemse kegel a ars. Vrijdagmiddag om kwart over twee reed oen achttienjarig meisje uit Bloemendaal per auto op de Hoge Duin en Daalseweg in de richting Overveen. De wielen raakte cle zachte berm aan de rechterkant van de weg en de bestuurster vex-loor de macht over het stuur. De auto sloeg om en werd licht beschadigd. Het meisje liep enkele schaafwonden op. Anderhalf uur later ziin op de Kenne- merweg nabij de .Johan Verhulstweg een vrachtauto en een personenauto tegen el kaar gebotst, waardoor de voertuigen wer den beschadigd. De bestuurders bleven ongedeerd. Advertentie HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 12472 In het, Noordwijksc Langeveld. even ten noorden van de kampeerboerderij van „moeder Koomen" gromt een bulldozer. Iedere dag verzet die vele kubieke meters zand. Langzaam maar zeker boort de ma chine zich in westelijke richting door het duin. Voor dit jaar om is zal hij het strand vermoedelijk al heel dicht zijn genaderd. Met de aanleg van de weg, die de bollen streek met het strand verbindt, is begon nen. De bollenstreekbewoners zullen vol gend jaar niet meer zo ver behoeven te fietsen als zij een bad in de Noordzee wil len nemen. Want met deze nieuwe weg waarom al vele jaren is gevraagd wordt de reisduur sterk bekort. 'De aanleg van dezë niéuwe weg vormt een ^onderdeel van een ander wegenplan: één ononderbroken rijwielpad van Zand voort tot Scheveningen. Het pad is voor het ovei-grote deel reeds lang klaar. Al leen hield het uit Zandvoort komende deel tot nu toe in de duinen van het Langeveld zo maar op. Nog geen twee kilometer ver der lag hel begin van het andere stuk. Met de nieuwe weg naar zee wordt tevens de nog ontbrekende schakel aangebracht. Het fietspad langs strand gaat daar een flinke bocht landinwaarts maken en dat heeft zijn ï'eden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het pad recht door te trekken, maar daar Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De Raad voor de Luchtvaart heeft overeenkomstig de vordering van de Di recteur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst, de 27-jarige vlieger R. J. van der H. uit Haarlem voor de tijd van twee jaar de bevoegdheid tot vliegen ontnomen, de maximum-tuchtmaatregel. De vlieger had op 4 juni van dit jaar bo ven de Loosdrechtse plassen, waar vele zeilers voeren, een zo genoemde „tol vlucht" gemaakt. Het vliegtuig, een „Ti ger Moth", gehuurd van de Nationale Luchtvaartschool, viel in het water en zonk onmiddellijk. De vlieger en de passa gier werden lichtgewond. Bij het ondei-zoek van het wrak is niets gevonden, dat een minder goede werking van de motor zou hebben kunnen veroor zaken. Dat het ongeluk zou zijn toe te schrijven aan het slechte optrekken van de motor, is uitgesloten, daar voor een herstel uit een tolvlucht bij dit type vliegtuig geen mofovwerking nodig is. Naar het oordeel van de raad is het on geval een gevolg van de omstandigheid, dat dc bestuurder op te geringe hoogte, een tolvlucht is begonnen, welke hij even eens op te geringe hoogte, heeft getracht te beëindigen. De raad is van mening, dat de bestuur der bijzonder onverantwoordelijk en uiterst roekeloos heeft gehandeld, hetgeen tot ei-nstige gevolgen had kunnen leiden en waardoor hij behalve zichtzelf en zijn passagier ook degenen die zich op de plas bevonden in levensgevaar heeft gebracht. Het feit, dat het ongeval niet heeft ge leid tot lichamelijk letsel doch slechts tot materiële schade is uitsluitend aan ge luksfactoren te danken. De raad heeft bo vendien niet buiten beschouwing gelaten dat de vlieger vóór de vlucht enkele gla zen bier heeft gedronken, hetgeen in strijd is met de voorschriften, en dat hij i-eeds eerder door de raad disciplinair is gestraft. De vlieger is voorts reeds enige keren wegens overtredingen van vooi-schriften van de Luchtvaartwet door de strafrech ter gestraft. maakten de mannen van het radiostation Nora bezwaar tegen. Ze waren gewend te werken in een rustige omgeving en dat is voor deze arbeid ook noodzakelijk. Ze kunnen geen herrie van voorbijrazende bromfietsen e.d. hebben. Er zijn trouwens nog meer wijzigingen in de oorspronkelijke plannen gekomen. Aan vankelijk was de weg naar zee meer naar het Noorden gepland. Dat zou voor de be woners van Lisse en Hillegom nog meer gemak hebben betekend. Maar dan zou men over het gebied van de Amsterdamse Duinwatermaatschappij moeten gaan en daar was deze maatschappij niet op ge steld. Om te beginnen zou dan de bouw van een niéuwe brug over het Van Lim burg''Stirümkan&al, dat door de duinen loopt, nodig zijn en bovendien vi-eesde men niet ten onrechte, dat een druk bezoek in die duinen niet bevoi'derlijk zou zijn voor een goede drinkwatervoorziening. Thans komt de doorbraak vlak voor het zuidelijke uiteinde van het Van Limburg Stirumkanaal. Het pad dat langs dit wa ter loopt blijft verboden. De aannemer, de fa. Mens uit Lisse, meent dat de aanleg van de weg naar zee reeds dit jaar een flink eind in de goede richting zal schieten. Behalve deze weg komt er nog een ver korting in de route bollenstreek-strand. Het huidige fietspad, dat recht voor Lisse een gi-ote bocht in de noordelijke richting maakt, wordt afgetaki. Men is bezig een nieuw pad te maken, dat langs de zuidelij ke grens van het zweefvliegveld loopt. Maar tevens heft mer een minder ge wenste situatie op aan de noordzijde van het vliegveld. Bij zuidwestelijke wind ko men de zweefvliegtuigen nl. heel laag over het rijwielpad „binnen". Kortgele den liet een leeiding zijn „kist" te vroeg zakken, botste tegen een paaltje van de afrastering, knapte een vleugel af. Toe vallig waren er geen fietsers in de buurt. De nieuwe weg naar zee komt op het strand uit ter hoogte van kilometerpaal 75, ten noorden van het radiostation Nora. Daar zullen de bewoners van de bollen streek in de toekomst kunnen zwemmen en zonnebaden. Sneller dan thans zullen zij het strand kunnen bereiken. Advertentie Met koffers naar de trein Bel een „ATAX". dag en nacht steeds op tijd. De Hervormde kleuterschool aan de Burgwal in Haarlem is herschapen in een waar kermisterrein. Deze „zaalkermis" vormt een onderdeel van de campagne, die schoolbestuur, leerkrachten en ouder commissie voeren ter vex-betering en ver nieuwing van deze oude school in de Haar lemse binnenstad. Ds. A. J. van Rhijn, hervormd predi kant in deze wijk tussen Nagtzaamstraat en Anthoniestraat, sprak vrijdagmiddag een openingswoord. Hij wees op de vele attracties, waarmee jong en oud zich kun nen amuseren. Hij hoopte, dat deze ker mis een succes zou worden in het belang van de kinderen van de school. Terstond hierna gaven de aanwezige ouders en kinderen zich over aan de diver se genoegens. Vanmiddag en ook van avond nog van zeven tot elf uur kan men „voor het kind" zijn geluk beproeven aan de speelautomaten en de schietapparaten, de roulette, in de ballentent, de grabbel ton, de wondertuin en vele andere attrac ties om talrijke prijzen, van welke er vé le beschikbaar zijn gesteld door omwo nende winkeliers en ouders. De boerenka- pel De Hooibouwers verleent medewer king. Reeds eerder is gebleken, dat Hans Nesna een graag gespeeld acteur is ge worden bij het amateurtoneel. Van zijn stukken kan ik „Het oude ijzer" nu net niet het meest geslaagd vinden, omdat net een zeer simplistisch patroon vertoont. Vooral de figuur van de marskramer Levie is er wat men noemt met de haren bij gesleept. Klaarblijkelijk om het stuk wat meer sfeer van levensechtheid mee te geven. Nesna heeft zich in dit stuk ge ïnspireerd op Heyermans. Hij roept met eenvoudige karaktertekeningen een aantal mensen tot leven, die de gebruikelijke conflicten doormaken om hun innerlijke vrede te vinden. Bij vorige gelegenheden heb ik de intrige naverteld. Ik moge mij dus beperken tot de opvoering, die de vereniging „Door Inspanning Uitspanning" er donderdagavond van heeft gegeven. Die voorstelling heeft een ding bewezen: dat er meer kans van slagen is wanneer de regisseur zelf niet op de planken staat, maar zich geheel kan geven aan zijn taak: te heersen over het spel. Koos Toornend is een bekwaam regisseur, die donderdag avond de teugels goed in handen had en het span voor zijn wagen liet draven. Al liet de voorstelling dan nog wel te wensen over aan tempo, aan nuancering, aan mo dulatie van toon, ze was toch heel aan vaardbaar, omdat ze verzorgd bleek, de figuren waren tegen elkaar afgewogen, er werd gespeeld met verstand en niet .net gevoel alleen. Zo kon men aan dc typerin gen van de vader en moeder door Wim Hubbers en Dick JansenMeyer zijn ge noegen beleven. Ze waren levensvatbaar en vooral eerlijk. De jonge rollen werden met wisselende sterkte gespeeld. Ik behoud de beste indrukken aan Leni Bosch en Henk Kuipers, hun natuurlijke instelling hadden zij al voor op anderen, die wat ge remd, maar toch niet onverdienstelijk te voorschijn kwamen. Marian van Seggelen en Dick Veldink speelden nun bescheiden rollen van Miebette en Maarten zeer be heerst uit. Freule Eveline kreeg een wat sterke aanzet van Letty LasschuitGude, Levie en Postma speelden onopvallend hun partij. Maar al warep de persoonlijke pres taties dan naar verhouding niet alle vol maakt dat is ook wel een erg hoge eis het ensemble vertoonde een prijzens waardige homogeniteit. En daarin school de winst voor D.I.U. donderdagavond. P. W. Franse Op woensdag 22 oktober wordt in de Hervormde kerk aan het Kerkplein in Bloemendaal een gemeente-avond ge houden. De tenor Konstantin Sadko, Oeki-aïner van geboorte, zal Grieks-ortho doxe kerkliederen zingen en ook het in drukwekkende „Gospodi-pomilui (Heer, erbarm U) van Athos ten gehore brengen. De zanger heeft een pelgrimstocht ge maakt naar de heilige berg Athos, gelegen in het zuidelijkste puntje van het schier eiland Chalcidice. Als jongen trad Sadko als solist op van het Nationaal Russisch koor bij een con cert in Buckingham Palace. Hij studeerde in Rome bij Luigi Gabriel! i en concerteer de in vele landen van Europa en ook in de Verenigde Staten en Canada. Op de tweede bijeenkomst in dit seizoen van de Stichting „Geloof en Wetenschap" te Haarlem vroeg het bestuur de aandacht van de leden voor Tunis en Aswan. De he ren Jan Glissenaar en Peter Pennarts heb ben met hun echtgenotes een tocht naar Tunis, Libië en Egypte gemaakt en van hun ervaringen vertelde gisteravond de heer Glissenaar in de Stadsschouwburg. De reizigers hadden zich tevoren de talen uit Noord-Afrika eigen gemaakt en dat heeft voordelen opgeleverd. Er ont stond een contact met de bevolking en daardoor kwamen zij vele wetenswaardig heden te horen. De Nederlanders karn- peei-den op hun tocht en dikwijls dicht bij de stammen. De heer Pennarts heeft zijn indrukken op de film en op foto's vastge legd en door de vei-toning hiervan kregen de leden van „Geloof en Wetenschap" een beeld van het leven onder de mensen. De sociale problemen werden daarbij even eens besproken. Op de Hengelosestraat te Enschede is bij een aanrijding de 31-jarige vertegen woordiger F. van der Walle om het leven gekomen. W. zat in een auto waarvan de bestuurder plotseling moest uitwijken voor de 21-jarige wielrijder H. W., die met een fiets aan de hand de hoofdweg opliep. De wagen raakte de fiets en botste toen tegen een boom aan de linkerkant van de weg Vervolgens raakte de auto een paar wiel rijders, die over het fietspad uit de rich ting Hengelo kwamen. De vertegenwoor diger Van der Walle, die in de auto zat, kwam hierbij om het leven. De bestuurder van de auto de 25-jarige J. S. E. werd zwaar gewond. Van de wielrijders, die beiden uit Hengelo kwamen werden G. J. S. en L. H. S. ernstig gewond. Het 2-jarige jongetje L. M. P. Zuman uit het woonwagenkamp te Osdorp nabij Halfweg, dat vorige week donderdag door een auto in het kamp werd aangereden, is in het St. Elisabethsziekenhuis te Haar lem aan zijn verwondingen overleden. Advertentie (Verkort weergegeven) Dank. Ondergetekende wil langs deze weg al degenen dankzeggen, die naar aan leiding van de in dit blad opgenomen op roepen om hulp voor slachtoffers van de oorlog in Algerije, goederen ter beschik king hebben gesteld. De goederen zijn in handen gesteld van het Nederlandse Rode Ki-uis, dat zich met de verzending heeft belast. Van deze gelegenheid moge gebruik worden gemaakt om nog eens te beklem tonen dat de behoeften van de vluchte lingen dermate groot zijn, dat deze zen ding moet worden gevolgd door andere. Er zijn immers alleen al in Tunesië 135.000 vluchtelingen! L. KEJA-JAMBROES De afdeling zware luchtdoelartillei-ie, gelegerd in de Koude- hornkazerne te Haar lem heeft als eerste onderdeel van het parate eerste leger korps in Nederland de beschikking ge kregen over nieuwe gevechtskleding, die overeenkomt met de reeds door de Ameri kanen gebruikte tu nieken. Het is de be doeling, dat alle NAVO-landen deze gevechtskleding over nemen. Frankrijk bijvoorbeeld is al opnieuw geünifor meerd en thans volgt dus ook Nederland. De van de Engelsen overgenomen battle dress is thans ver vangen door twee tunieken, een buiten- pak en een binnen- pak, olijfgroen van kleur, die aangepast zijn aan elk weer type. Het binnenpak zal vooral des zomers gedragen terwijl daaroverheen het buitenpak getrokken kan worden wanneer het weer dit nood zakelijk maakt. Dit buitenpak. dat ver vaardigd is van een dubbele dichtge- weven stof, is vol komen winddicht en waterafstotend ter wijl een ruime capu chon aan de buiten jas is bevestigd, die over de helm heengetrokken kan worden. De gevechtsjas is vrij kort, waal-door de benen vrij blijven, hetgeen vooral bij het kruipen, het in- en uitstappen van auto's bijzonder gemakkelijk blijkt te zijn. De afwerking van de nieuwe NAVO-uni- formen is overigens niet zo onbex-ispelijk als het oude tenue. De Amerikanen gingen nameli,ik van enkele standaardmaten uit en ontwierpen de jassen en broeken verder zo, dat zij door het aantrekken van enkele koordjes in een oogwenk passend gemaakt konden worden. Dit heeft het voordeel, dat de manschappen onder de pakken, in dien nodig, nog allei-lei kledingstukken, zoals bijvoorbeeld truien, kunnen aan trekken zonder dat zij uit het unifoi-m puilen. Ook de legerleiding besefte, dat hef uiterlijk waarop men immers zo gesteld is er door het ingebruik nemen van deze nieuwe uniformen niet op vooruit ging. maar men was van oordeel, dat het gerief voor de militairen voorrang moesl hebben. Men houdt het battle dress trou wens als uitgaanstuniek. Onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Haarlem en omstreken, heeft mejuffi-ouw D. Kroes, propagandiste van het Gezins Begrotingsinstituut in Rotterdam, vrij dagmiddag in restaurant Brinkmann een lezing over „Doe meer met minder geld" gehouden. Eigenlijk was de titel niet geheel juist pejuffrouw Kroes vertelde namelijk niet, zoals vele huisvrouwen en. zelfs de presi dente mevrouw A. Hamaker-Willink ver wachtte. hoe men meer kan doen met min der geld. nee. zij verklaarde alleen maar op welke manier je het geld het best be steden kan. Het werd echter toch een hele interessante lezing. Mejuffrouw Kroes wees vooral op de reclame, die vaak verleidelijk kan zijn. Door de reclame namelijk wordt men met een heleboel dingen vertrouwd gemaakt. Men komt ze in tiidschriften en kranten steeds weer tegen. Wanneer men dan ein delijk de lang begeerde wasmachine koopt, vindt men het over het algemeen niet eens meer zo een kostbaar bezit, want het was onvermijdelijk, alle advertenties en affi ches vertelden immers, dat uw leven zo veel gemakkelijker zou zijn met zo'n was machine. Ook cp de zelfbedieningszaken wees me juffrouw Kroes. Die zijn vaak voor koop zieke vrouwen funest omdat men er meest al uitgaat met veel meer dan men aan vankelijk wilde kopen. Als men langs de verschillende rekken loont ziet men al gauw iets wat eigenlijk niet zo erg noodzakelijk is om te kopen, maar wel prettig om te hebben. En men koopt het voordat men eigenlijk beseft waai-om. Zelfs bij de kas sa liggen nog allerlei kleine dingen: re pen, rollen zuurtjes en drop, die nog vlug even mee genomen worden. Tot slot van haar lezing gaf mejuffrouw Kroes een overzicht hoe men liet beste het salaris kan vei'delen. Hoewel dat natuur lijk ex-g individueel is, zijn er toch altijd drie punten, waarmee iedere huisvrouw rekening moet houden: vaste lasten (o.a. huur, belasting, contributie), huishoudgeld (o.a. voeding, schoenmaker, collectes) en reserves (o.a. kleding, inventaris, apo theek). Vele huisvrouwen zullen mejuffrouw Kroes ongetwijfeld dankbaar zijn, want een ieder van hen zal beslist de volgende maand beter op het geld passen, misschien zijn er zelfs, die een van de nieuwe kas boeken kopen, die het Gezins Begrotingsin stituut in Rotterdam uitgeeft. Op 27 oktober zal het postkantoor in de buurtschap Rijk worden gesloten. Ook het postkantoor valt namelijk ten offer aan de uitbreiding van Schiphol. Hetgeen van het dorp aan postwijken overblijft, wordt verdeeld onder de bestellingen van Aals meer, Hoofddorp en Schiphol -Amsterdam. De leex-lingen van de bedrijfsschool van Werf Conrad en Stork Hijsch n.v. in Haar lem hebben ook dit jaar deelgenomen aan een ai'beidswedstrijd. Negentig leerlingen hebben in het afgelopen cursusjaar hun beste beentje voorgezet om zo goed moge lijk voor de dag te komen. De wedstrijd is een onderdeel van het omvangrijke oplei dingssysteem van Conrad-Stork. De leer lingen hebben allen een werkstuk gemaakt die bij hun vakopleiding past Behalve op nauwkeurigheid en netheid is ook een be oordeling gegeven over het gedrag van de leerling in de fabriek gedurende het gehele cursusjaar. De totaalbeoordeling wordt uitgedrukt in een aantal punten. Komt de leerling boven de honderd punten dan komt hij in aanmerking voor de eerste prijs. Maar ook voor jongens met een lager puntenaantal worden waardevolle prijzen als stukken gereedschap, technische boe ken e.d. beschikbaar gesteld. De leerling kan gedurende vier jaar aan de arbeidswedstrijden deelnemen. Aan net eind van deze vierjarige opleiding wordt het Conrad-Stork-diploma uitgereikt met de aantekening voldoende, goed of jit- stekend. De jongens die het predicaat „uitstekend" hebben verwoiwen mogen bovendien een horloge met inscriptie in ontvangst némen. Aan de beste leerling van het jaar zal dit jaar voor het eei'st een bijzondere prijs worden uitgereikt, welke door een Amerikaanse relatie van Conrad-Stork beschikbaar is gesteld. De leerling, die zich gedurende de gehele op leiding door gedrag en technische be kwaamheid bijzonder heeft onderscheiden, kan bovendien in aanmerking komen voor de Frederik Willem Conrad-prijs. De laat ste jaren bestond deze felbegeerde prijs uit een bromfiets. Onder het motto „Welvaart in het land door des vakmans hand" is vandaag in de fabriekskantine de tentoonstelling van de vervaardigde werkstukken geopend. Te vens bestond voor de bezoekers gelegen heid verscheidene werkplaatsen te bezich tigen. Daarbij werden diverse machines door leden van het personeel gedemon streerd. De tentoonstelling van werkstuk ken is ook moi-gen van tien uur 's morgens tot één uur 's middags geopend. De prijsuitreiking door een der direc teuren van Conrad-Stork geschiedt woens dagavond 22 oktober in een der kantines van het bedrijf. Advertentie vari ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Het lot der 37 Kinderuitzending. De collecte voor de gezamenlijke kinderuitzendingen in Haar lem heeft dit jaar opgebracht 7.295. Bfjzondere Kerkdienst. De Bavo-Com- missie in het Bijzonder Kerkewerk der Hervormde Gemeente te Haarlem, ver zoekt mee te delen, dat de maandelijkse bijzondere kerkdienst op zondag 19 oktober niet wordt gehouden in de Grote Kerk, maar in de Nieuwe Kerk aan het Nieuwe- kerksplein. De heren H. van Marselis Hartsinck, ir. J. M. van Duin (beiden te Haarlem) en mr. J. M. de Jong Schouwenbui-g en jhr. J. P. A. van Lennep (beiden te Bloemen daal) hebben het volgend telegram gezon den aan het hoofdbestuur van de Christe lijk Historische Unie te Den Haag: „De christelijk-historische leden der protestants-christelijke fracties van de ge meenteraden van Haarlem en Bloemen daal, diep begaan met het onzekere lot der 37 door de Nederlandse regering uitgewe zen verstekelingen, hebben met droefenis kennis genomen van het meerderheidsbe sluit van de Tweede Kamer te dezer zake. Ondergetekenden brengen generaal Cal- meyer dank, dat hij als enig lid der chr.- historische Tweede-Kamerfractie zijn stem heeft gegeven een het voorstel tot asielverlening, in afwachting van een na der onderzoek. Zodoende heeft deze afge vaardigde als enig christelijk-historisch Tweede-Kamerlid naar hun oordeel blijk gegeven van christelijke naastenliefde en menselijke bewogenheid ten behoeve van 37 vluchtelingen, die, getrouw aan de Ne derlandse vlag, een vei'geefs beroep deden op gastvrijheid in het land, waar eens het gezag van een Willem van Oranje en Hugo de Groot vrijheid en recht waarboi-gde." Donderdag zal de heer G. Jaarsma, thans werkzaam als onderchef van de afdeling offsetdrukkei'ij b van Joh. Enschedé en zonen grafische inrichting n.v. in Haarlem de dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij deze vennootschap in dienst trad.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5