Peking heft het bestand op en hervat het vuren op Quemoy Tien doden in het verkeer Expo te Brussel gesloten mei een groots vuurwerk OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerikanen zouden 's nachts hebben geëscorteerd HET WEER Russische ministerraad maakt ongeluk met TU-104 bekend Alle 65 inzittenden, ook Chinese delegatie voor V.A.R., omgekomen Verhuizing en afbraak al in volle gang Mi*. Luns laakt Indonesië Veel wind Libanon roept uitgewezen V.A.R.-ambassadeur terug Nederland heeft ruim 11,2 miljoen inwoners Brug ingezakt Het woord is aan.... Ontruiming van Libanon en Jordanië op gang TU-104 Britten bereid tot staakt- het-vuren op Cyprus Spaak's conferentie zou in november beginnen V.A.R. opperbevelhebber confereert in Moskou 73e JAARGANG No 87 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 20 OKTOBER 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 24U Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A, D. Huijsman HONGKONG (Reutèr) Met cominu- nistisch-Chinese persbureau Nieuw China" heeft medegedeeld dat de rege ring te Peking het voor het gebied van Formosa afgekondigde bestand (dat eerst een week zou gelden, waarna het met twee weken werd verlengd) heeft opge heven, omdat de Chinese nationalisten ,,'s nachts zijn bijgestaan door Ameri kaanse militaire eenheden", TAIPEH (Reuter) Het nationalis- tisch-Chinese ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat de Chinese kust- artillerie de beschieting van Kiein- en Groot-Quemoy hevig heeft hervat. De beschieting begon vijftig minuten na de bekendmaking van radio-Peking, dat het bestand was ingetrokken. HONGKONG (Reuter) Uit de mede deling van de intrekking, die afkomstig is van het communistisch-Chinese ministerie van Defensie, blijkt, dat de regering te Peking aanstoot heeft genomen aan een begeleiding van nationalistische schepen door Amerikaanse oorlogsbodems, hetgeen in de nacht van zondag op maandag in het zeegebied van Quemoy zou zijn geschied. PEKING (AFP) De Amerikaanse bege_ leidingsschepen waren volgens een woord voerder van het ministerie, wiens verkla ring door radio-Peking werd uitgezonden, een landingsvaartuig en drie torpedoboot- jagers. De woordvoerder verklaarde verder dat communistisch China naar aanleiding van dit voorval zijn 36ste „ernstige waar- NEW YORK, (UPI) De Amerikaanse regering heeft „duidelijk gemaakt", dat zij het in beslag nemen van Nederlandse eigendom door Indonesië niet goedkeurt, zo verzekerde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Luns zaterdag, voordat hij op het Franse passagiersschip „Liberté" naar Nederland terugkeerde. „Het in gebreke blijven van de wereld om iets te doen ten opzichte van het in beslag nemen van Nederlands eigendom heeft Indonesië zonder enigé twijfel aan gemoedigd op dezelfde manier tegenover andere landen, zoals nationalistisch China op te treden", zei minister Luns tegen de journalisten. „Als zo'n vanzelfsprekend beginsel zó openlijk geschonden wordt, loopt het ge hele samenspel van de internationale be trekkingen en de internationale wet ge vaar". 1 Minister Luns, die twee weken bij de UNO heeft doorgebracht, voorts een week in Washington en een week in Curapao, deelde mee, dat de Indonesiërs „Neder lands eigendom tot een waarde van vijf miljard gulden hadden gestolen en 270.000 Nederlanders gedwongen hadden de archi pel te verlaten". In de stormnacht van donderdag op vrijdag is in de Noordzee, 80 mijl van de Engelse kust, het Deense stoomschip „Adler Svenholm" vergaan. Alle 25 opvarenden op de kapitein na, die aan bóord bleef, werden gered door de Engelse trawler „Trinidad". Een der geredden, die een arm had gebroken, gaat hier in Lowestoft aan wal Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met enige regen. Matige, af en toe krachtige en aan de kust mogelijk harde noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UEB TWAALF PAGINA'S schuwing" tot de Verenigde Staten heeft gericht (Communistisch China heeft zijn territoriale wateren eenzijdig tot twaalf mijl uitgebreid, de Verenigde Staten erken nen slechts de internationaal aanvaarde drie-mijlszone). TAIPEH (Reuter) De klacht over een nachtelijke begeleiding van nationalistische vaartuigen door Amerikaanse oorlogs bodems doelt volgens nationalistisch- Chinese kringen klaarblijkelijk op de vaart van een dok voor Amerikaanse landings vaartuigen, dat door torpedobootjagers werd vergezeld. Een woordvoerder der Amerikaanse strijdkrachten op Formosa heeft medege deeld, dat er geen inbreuken op het bestand zijn begaan. Amerikaanse en nationalis- tisch-Chinese functionarissen op Formosa bereiden verklaringen voor. (UPI) De maatregel lijkt een politieke zet te zijn, samenhangend met het bezoek van minister Dulles, die morgen op For mosa wordt verwacht. Maandag is de Ame rikaanse onderminister van staat, Robert son, een van Amerika's sterkste voorstan ders van Tsjang Kai Tsjek. in Taipeh aan gekomen. Door het hervatten van de be schietingen, die twee weken geleden „om humanitaire redenen" werden gestaakt, stelt communistisch China zich bloot aan beschuldigingen van misdadige agressie. Peking stelde twee voorwaarden aan de wapenstilstand: beëindiging van de Ameri kaanse begeleiding van konvooien naar Qeumoy en rechtstreekse besprekingen met de nationalisten. De Amerikanen staakten de konvooiering, maar de nationalisten weigerden alle besprekingen. Het communistisch-Chinese besluit kan de besprekingen in Warschau torpederen en zal de plannen, die Dulles worden toe gedacht voor de demilitarisering van de Quemoy-eilanden ernstig bemoeilijken. Tsjang Kai Tsjek zal gesterkt worden in zijn overtuiging dat een sterke bezetting op de eilanden onmisbaar is. Ook de staf chef van het Amerikaanse leger, generaal Maxwell Taylor, komt morgen op Formosa aan. CAIRO (UPI) De regering van Liba non heeft de bij het begin van de Libanese opstand door president Sjamoen tegen de Egyptische ambassadeur in Beiroet uitge vaardigde uitwfjzingsopdracht vandaag ingetrokken. Abdel Hamid Ghaleb is, sedert zijn iit- wijzing, echter plaatsvervangend onder minister van Buitenlandse Zaken en dele gatieleider naar de Arabische Liga van de V.A.R. geworden. De Libanese zaakgelastigde te Cairo heeft Ghaleb zaterdag bezocht en hem m kennis gesteld van het regeringsbesluit. Ghaleb werd uitgenodigd naar Beiroet terug te keren. De ambassadeur was door de Libanese regering uitgewezen bij wijze van protest tegen de inmenging van de Verenigde Arabische Republiek in de binnenlandse aangelegenheden van Libanon. Volgens opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg het aantal huwelijken in ons land in de eerste acht maanden van dit jaar 59.409 tegen 61.641 in de overeenkomstige periode van 1957. Het. aantal levendgeborenen bedroeg 157.465 tegen vorig jaar 157.437 en het aan tal overledenen 56.998 tegen 53.013. Het aantal immigranten bedroeg in de eerste acht maanden van dit jaar 53.151 tegen vo rig jaar 31.219 en het aantal emigranten 37,057 tegen 45.898. Het aantal inwoners van Nederland was op 1 september 11.211.733. Hedenochtend is de brug over het ka naal AlmeloNordhorn in de provinciale weg OotmarsumOldenzaal bezweken. Toen een zwaarbeladen vrachtauto pas seerde zakten drie van de vier ijzeren balken, waarop het brugdek rust, dertig centimeter door. De auto botste hierdoor tegen een der gietijzeren brugpijlers, welke werd vernield. De uit 1878 daterende brug is thans af gesloten voor het verkeer. Shakespeare: De goden zijn rechtvaardig: zij maken uit onze ondeugden instumenten om ons te kwellen. In Udenhout is zaterdagavond een auto, waarin zes personen waren gezeten die hadden deelgenomen aan een herfstwan- deling, in de Schoorstraat geslipt, omge slagen en tegen een boom gebotst. De 29- .jarige mej. A. Ligtenberg, haar 26-jarige zuster Antoinette en het Tilburgse gemeen teraadslid W. van Berkel werden op slag gedood. De 24-jarige mej. J. Ligtenberg uit Dongen en de 26-,iarigr C. Janssen uit Utrecht werden zwaar gewond. De be stuurder. de 25-jarige G. van Gooi uit Te teringen, werd licht gewond Tijdens een regenbui is te Monster me vrouw V. d. E., toen zij op het rijwielpad aan de Choorstraat met haar echtgenoot in de richting van de dorpskom wandelde door de bromfietser V. d. V uit Monste, van achteren aangereden. Mevrouw V. d E. werd zo ernstig gewond, dat zij in het R.K. ziekenhuis Westeinde te Den Haag «s overleden. Het slachtoffer was moeder van negen kinderen, waarvan de oudste 14 iaor is. De bromfietser had, doordat zijn bri' door de regen beslagen was. de wandelaar? niet tijdig opgemerkt. De motorrijder Langemaire uit Bergen op Zoom is op de Rijksweg nabij Rillan Bath met grote snelheid op een voor hem uit rijdende auto. bestuurd door de hee- Liefbroér uit Bergen op Zoom. gereden Mevrouw Langemaire. die op de duo van de motor zat. kreeg een hersenbloeding en overleed in een ziekenhuis te Bergen oo Zoom. De motorrijder kreeg, doordat ziir. motor in brand vloog, ernstige brandwon den aan het. onderlichaam. De autobe stuurder heeft bij zijn poging de man t. •w'Hon brandwonden aan zijn handen op- gn'onen. De 24-jarige ongehuwde kruideniersbe Hir-nHe A. van Egmnnd uit. de Noordstraa' in Bodegraven heeft met een motor op d PARIJS (AFP) Op ongeveer 700 km ten oosten van Moskou is vrijdag een Rus sische TU-104 een tweemotorig passa giersvliegtuig met straalaandrijving neergestort. Aan boord bevonden zich 65 passagiers, die allen de dood hebben gevonden. Het ongeluk werd bekendge maakt d or radio-Moskou „namens de mi nisterraad". Dit is de eerste maal, dat de Russen een ongeluk met een TU-104 voor publikatie hebben vrijgegeven. Het toestel was op weg van communistisch Chin? naar Moskou. Het communistische Chinese persbureau „Nieuw-China" maakte later bekend, dal er zestien Chinezen aan boord van hel vliegtuig waren, onder wie tien leden van een culturele missie, die op weg was naai Afghanistan en de Verenigde Arabische Republiek en zes functionarissen van dr Chinese ministeries van Buitenlandse Za ken en Buitenlandse Handel. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heef de betrokken regeringen ervan in kenni gesteld, dat er bij het ongeluk een Bril zes Tsjechen en vier Westduitsers om he' leven zijn gekomen. Een Russische commissie van onderzoek is inmiddels op de plaats van het ongelul gearriveerd. (UPI) In de commissie hebben zittin; luchtmaarschalk S. I. Rudenkov, het hoof' van de gehele burgerluchtvaart, maar schalk P. F. Zhigarev, die deze functie vroeger heeft bekleed, en voorts M. V Kroenitsjev, een van de plaatsvervangen de minister-presidenten en tevens minister voor de vliegtuigfabricag». De samenstel ling der commissie weerspiegelt min of meer de belangrijkheid van een of meer der slachtoffers. (UPI) De Russische pers heeft het ongeluk van vrijdag met een straalver- keersvliegtuig van het type TU-104 ge meld in'éen communiqué van 67 woorden, dat ook is uitgegeven door de minister raad. Het aantal slachtoffers werd daarin niet genoemd. Het is het eerste' bericht over een ongeluk, sedert de luchtlijn Mos- kou-Peking ongeveer 2V2 jaar geleden ge opend is. De Sovjet-Unie geeft zelden nieuws ove. vliegtuigrampen. Als plaats van het ongeluk werd opgegeven Kanasj. in de provincie Tsjoewasj, 700 kilometer van Moskou. Noordzijde de 52-jange veehouder F. M Verwoerd en diens vrouw aangereden. Dt- veehouder werd in zeer ernstige toeslanu naar het R.K. ziekenhuis te Woerden ovei gebracht. De motornjüer werd op slag ge dood. Mevrouw Ver woerd bleel ongeueerd Op de rijksweg te Eist (Utreem.) is de gehuwde 4ü-jange Balk uit Katnen op zijn bromfiets in ootsing gekomen met ut wielrijder Van D. uit Eist, die vuur ben de weg overstak. B. werd naar het Julian-i ziekennuis te Veenendaal vervoerd, waai hij is overleden. Van D. werd ernstig ge wond. De 44-jarige A. H. uit Amsterdam is in het O.L.V.-gasthuis te Amsterdam over leden aan de verwondingen, die hij bij een 'ootsing op de Abcouderstraatweg tiaa op gelopen. Op een onbewaakte overweg bij Arn hem is de 34-jarige J. Verschoor uit Velp door een trein uit de richting Velp over reden en gedood. De 53-jarige knecht W. J. van T. van een hotel in het Haagse Bos is toen hij at weg was opgegaan om een vertiekken ï>- gast te loodsen aangereden door een voorbijrijdende auto. De man was op sl-jg dood. De autobestuurder reed met grot snelheid door. BEIROET, (Reuter) Zondag is de terugtrekking van de 24ste Amerikaans brigade Airbornetroepen uit Libanon be gonnen. Dagelijks zullen 400 man van deze brigade van 3000 man met vliegtuigen uil Libanon vertrekken. Op 26 oktober zal de terugtrekking voltooid zijn. De troepen gaan naar bases in Duitsland. Naar verluidt zullen de Amerikanen ook de Britten bij hun terugtocht uit Jor danië helpen. President Eisenhower sprak voor de. radio een dankboodschap tot de troepen in Libanon uit. Hij zei daarin, dat de jongste crisis in het Nabije Oosten de wereld twee lessen heeft geleerd, namelijk in de eerste plaatf- dat de Verenigde Staten de vrienden zijn- van hen. die in vrijheid willen leven en ten tweede,, óat. Amerika niet poogt van de moeilijkheden van anderen ten eigen bate gebruik te maken. LONDEN, (Reuter) Het Britse minis terie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat vandaag met de terugtrekking der Britse troepen uit Jordanië wordt begon nen. Over het TU-104-straalvliegtuig zijn door het Kamerlid mr. P. S. Gerbrandy al twee keer vragen aan de regering gesteld, naar aanleiding van de éénwekelijkse dienst van Moskou naar Schiphol, die door dit type passagiersvliegtuig wordt onderhouden. Prof. Gerbrandy wees de eerste keer op de grote overeenkomst tussen de TU-104 en de straalbommenwerper TU-16, waaruit zij ontwikkeld is In het antwoord namens de ministers Staf en Algera werd gewezen op de ver schillen met de bommenwerper: een dikkere romp, waardoor de turbines aan beide zijden iets wijkeneen lager geconstrueerde vleugel en geen schutters- koepeltjes in de staart. „Tot op grote hoogte is het verschil tussen beide vlieg tuigtypen voor enigszins geoefenden nog waarneembaar", aldus de ministers. Maar prof. Gerbrandy is op dit antwoord teruggekomen met een nieuwe reeks vragen, naar aanleiding van een vergelijking tussen beide typen in het orgaan van de Koninklijke Luchtmacht „De Vliegende Hollander", waaraan wij deze twee onder aanzicht,silhouetten ontlenen. Daarin staat, namelijk: „Het zal direct opvallen, dat het in het onderaanzicht onderscheiden van beide toestellen een zeer moeilijke opgave wordt, op grote hoogte zal het zelfs in het geheel niet mogelijk zijn ze in dit aanzicht te onderkennen". De gehele zondag is de Rotterdamse brandweer bezig geweest met bestrij den van een hardnekkige brand, die het in de Rijnhaven liggende m.s. „Boschkerk" ernstig heeft beschadigd. (Voor bijzonderheden zie pag 8) Advertentie éee MORRIS 'êeforer/otfét//// I. I y. ■- - V&.-BARTEUQWS5W. HAARLEM TEL. 134-39 A -FERD: BÖLSTR. 48 A' DAM TEL - 717162 i SUèDE DAMES HERENJASJES NICOSIA (Reuter) De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft aangeboden de operaties tegen de terroristen te staken op voorwaarde dat de Griekse verzetsbe weging EOKA de gewelddaden staakt. Ge maskerde mannen hebben zaterdagavond in het oostelijk deel van Cyprus een aan slag gepleegd op een huis, waarbij twee Grieks-Cyprische mannen, een vader en een zoon, werden gedood en een vrouw, de echtgenote van de zoon, zwaar werd ge wond. Te Kunousa zijn vandaag twee Turkse politiemannen doodgeschoten. Zij hielden de wacht bij mijnen, die Brits eigendom zijn. LONDEN (AFP) Volgens het Britse weekblad Sunday Times zal begin novem ber een internationale conferentie over Cyprus gehouden worden waaraan verte genwoordigers van Groot-Brittannië, Grie kenland, Turkije, de Griekse en Turkse be volking op Cyprus en secretaris-generaal Spaak van de NAVO deelnemen. Ook aartsbisschop Makarios van Cyprus zou de confex-entie bijwonen. Het blad meent te weten, dat Londen wijzigingen van het Britse plan voor Cyprus zal aanvaarden als deze met algemene stemmen zijn goed gekeurd. De Britse regering zou ook bereid zijn het plan-Makarios, dat voorziet in on afhankelijkheid van Cyprus binnen het Britse Gemenebest, te bespreken. ATHENE (AFP) Volgens Griekse persberichten hebben Turkije, Griekenland en Groot-Brittannië overeenstemming be reikt over een agenda voor de conferentie, die op 2 of 3 november zou worden gehou den. Over deelneming aan de conferentie moet men het nog eens worden. Grieken land wenst dat ook Frankrijk, Italië en de Verenigde Staten vertegenwoordigd zullen zijn. BRUSSEL (Belga) De Brusselse Expo- '58 is in de afgelopen nacht met een groots vuurwerk gesloten. Het werd door de ko ninklijke familie en naar schatting een miljoen mensen gadegeslagen. Als laatste paviljoen werd het Spaanse gesloten, waar tot middernacht nog dansen werden vertoond. De Amerikaanse en Brit se pavilioens sloten al vroeg om soevenier- jagers te verhinderen nog „buit" mee te nemen. De gebeeldhouwde stier in het Neder lands paviljoen is vanmorgen met een daverend bierfeest afgehaald, terwijl de Nederlandse commissaris-generaal, de heer Van Walsum, de 1500 munten, die in het vijvertje van het paviljoen werd gegooid, aan de president van de Nederlandse ver eniging voor weldadigheid te Brussel heeft geschonken. Reeds vandaag begint de expe ditie van onderdelen van het Nederlandse paviljoen, ondermeer van de golf-machine, die naar Purmerend gaat voor een water- staatsniuseum. De meeste gebruiksvoor werpen en artistieke creaties zijn tegen goede prijzen verkocht, in België of Neder land. zo meldt onze correspondent Er was gisteravond een reusachtige menigte op de been en vannacht om 2 uur, toen wij naar het centrum van Brussel reden, schoven de auto's nog langzaam in drie files naast elkaar de Brusselse lanen af. Toch verliep alles nog vlot. dank zij de uitstekende organisatie van de Belgische rijkswacht. Waarschijnlijk zijn in de afgelopen nacht de 42 miljoen bezoekers bereikt. Koning Boudewijn heeft, baron Moens de Fernig, die de stuwende kracht van de Expo is geweest, tot graaf benoemd In Vrolijk België werd vanmorgen om vijf uur nog nagefeest. Zaterdagavond heeft de eerste- minister Eijskens, aan een groot diner, waaraan zeshonderd Expo-autoriteiten aan zaten. hulde gebracht, aan alle buitenlandse commissarissen-generaal en aan allen die tot het succes van de Expo hebben bijge dragen. LONDEN (UPI) Radio-Moskou heeft gemeld, dat de vice-president van de Ver enigde Arabische Republiek, Abdel Hakim Amer, heden uit Praag in Moskou gearri veerd is. Amer, die tevens commandant van de strijdkrachten van de V.A.R. 's, bezoekt Moskou op uitnodiging van de Sov jet-regering. Hij werd onder meer begroet door de eerste plaatsvervangend premier Mikojan en door de Sovjet-expert voor Arabische Zaken, Moechitdino, die on langs Cairo bezocht heeft. In een speech op de luchthaven vertel de Amer, dat hij verheugd is weer eens in de Sovjet-Unie te zijn. De houding, wel ke volk en regering van de Sovjet-Unie hebben aangenomen jegens de V.A.R. in moeilijke tijden, wordt hogelijk gewaar deerd door het Arabische volk en alle Arabieren en met name de bevolking van de V.A.R. slaan met grote belangstelling de strijd en de pogingen van de Sovjet- Unie gade om de algemene vrede te ver sterken, aldus Amer. (Belga) Volgens de organisatie van de wereldtentoonstelling bezochten bijna zeven miljooen mensen „Vrolijk België", voor welke afdeling men apart entree moest betalen. De kabelbaan vervoerde drie mil joen bezoekers: 1.800.000 mensen bezochten het Atomium. Het Amerikaanse en Rus sische paviljoen ontvingen elk dertig mil joen gasten, het Britse en Tsjechosiowaak- se elk ruim vijf miljoen, de inzending van het Vaticaan vijftien miljoen. Er waren enthousiastelingen die de tentoonstelling 150 maal bezochten. De Expo herbergde 450 maal een congres. Op de parkeerterreinen telde men een anderhalf miljoen personen auto's, 40.000 bussen en 57.000 motoren en scooters. De hefschroefvliegtuigen maakten 6000 vluchten voor 65.000 passagiers. Twee duizend kinderen raakten op het terrein tijdelijk hun begeleiders kwijt. Het Belgi sche hotelwezen boekte in de drie zomer maanden ruim 700.000 overnachtingen. Men schat het aantal buitenlandse bezoekers op vijftien percent van het totaal, van wie 350.000 Amerikanen en 17.000 Luxembur gers. (Donderdag gaven de Nederlandse Spoorwegen het honderdduizendste speciale Expo-kaartje uit.) Men moet er rekening mee houden dat hierin de herhaalde be zoeken van dezelfde personen de telling geschiedde automatisch door een elektro nisch oog bij de ingangen zijn begrepen. Vandaar bijvoorbeeld het hoge aantal voor Luxemburg. Zondagmorgen is in het groot-auditorium van de Expo de stichting „Brussel inter nationaal centrum" opgericht, die „het thema van de Expo en de internationale zending van Brussel" vil doen voortleven. Het Atomium zal enige tijd na de sluiting van de Expo weer voor het publiek open gesteld worden. De voorlopige gebouwen moeten half januari van de Heizelvlakte zijn verdwenen en het terrein in oude ge daante hersteld. Over het lot van vele paleizen en paviljoens is nog geen beslis sing genomen, al zijn er ook al talrijke verkocht en zal aan andere mogelijk een blijvende plaats worden toegekend. Van daag begint het sloperswerk in het bord papieren „Vrolijk België", waar van de bouwwerken van ruim twaalf miljoen gul den weinig zal overblijven. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1