Publiek in V.S. werd bedrogen met slechte filtersigaretten „Fanfare" Roken en longkanker Overzicht der nieuwste onderzoekingen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Dulles met 19 saluutschoten op Formosa ontvangen Vredesmissie onder druk van hernieuwd vuur Staatsgreep in Thailand Regering en parlement door opperbevelhebber afgezet De staking hij de BOAC Vakbondleiders en directie hervatten overleg Geen bruid, maar toch getrouwd Galeazzi-Lisi ontslagen als arts bij het Vaticaan Medisch genootschap laat onderzoek instellen Onderwijs in Little Rock voor blanke kinderen Particuliere school met drieh o nderd leerlingen Wanhopig gezochte Zweed se vissersboot is terecht Scheepvaart DINSDAG 21 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT '4 (Van een onzer redacteuren) De Amsterdamse arts dr. R. Korteweg heeft in het Laatste nummer van „Ver slagen en Mededelingen betreffende de volksgezondheid"*) een overzicht gegeven van de totnogtoe verrichte onderzoekingen naar het verband lussen roken en long kanker in Nederland en iti den vreemde Deze samenvatting, door dr. Korteweg voorzien van verhelderende commentaren, resulteert in de conclusie, dat het statis tische verband tussen roken en longkanker thans duidelijk is aangetoond, terwijl ook het causale verband steeds waarschijnlijk wordt. De resultaten van uitgebreide onder zoekingen hebben aangetoond, aldus dr. Korteweg's bevindingen, dat de kans op longkanker toeneemt, met de stijging van het tabaksrantsoen. Zo bedraagt de kans op longkanker vóór het tachtigste levens jaar bij mannen die dagelijks meer dan twintig gram tabak roken, op het ogen blik tachtig op de duizend, dat is één op de twaalf. Voor niet-rokers is deze kans sta tistisch slechts zes op de duizend. Voor vrouwen die over het algemeen minder roken en vooral: minder inhale ren. liggen de verhoudingen aanmerkelijk gunstiger. Toch neemt ook het aantal longkankers bij vrouwen de laatste jaren toe onder invloed van de toeneming der rookgewoonte. In 1924 stierven in Neder land slechts 58 mannen en 23 vrouwen aan longkanker: in 1957 waren deze sterftecij fers respectievelijk 2105 en 211. Het aan tal sterfgevallen wegens longkanker neemt telkenjare met acht percent toe. Onder de verschillende vormen van ta baksgenot zijn de sigaretten veruit het ge vaarlijkst. De sterftekansen aan longkan ker bij mannen tussen het vijftigste en het zeventigste levensjaar bedragen volgens een Amerikaans onderzoek: voor niet ro kers 0,034 per duizend mannen; voor uit sluitend sigarenrokers 0,114 per duizend, voor uitsluitend pijprokers 0,289 per dui zend en voor sigarettenrokers 0,786 per duizend. Zowel bij de onderzoekingen in de V.S. als in Engeland is gebleken, dat ophouden met roken, zelfs op hoge leeftijd, zin heeft. Mensen, die vele jaren middelmatige tot zware rokers waren, doch op een goed ogenblik het roken opgaven, hebben sta tistisch een veel mindere kans alsnog longkanker te krijgen, dan lieden die nim mer het roken afzweren. Sigaretten met .filtermondstuk kunnen een gering gedeelte van de schadelijke bestanddelen in de tabaksrook tegenhouden, maar doen dit lang niet altijd. De jilt er zwendel Over het laatste punt zegt. dr. Korteweg in zijn beschouwing onder meer: „In de laatste jaren voor 1953 nam het sigarettenverbruik in de V.S. elk jaar met ongeveer vijf percent toe. In 1953 veran derde dit in een afneming met één per cent. Door de vele berichten over het ge vaar van het sigarettenroken was de schrik er bij het publiek ingekomen. Dat werd nog erger toen men vernam, dat teer uit sigarettenrook bij muizen kanker ver wekt had. De sigarettenindustrie trachtte de schok op te vangen door filtersigaretten te propageren, die een goede bescherming van de gezondheid zouden geven. In 1954 gaf de gezamenlijke Amerikaanse sigaret tenindustrie een verklaring uit waarin zij meedeelde, niet in de geschetste gevaren te geloven, maar toch een groot bedrag beschikbaar te zullen stellen van een onaf hankelijk wetenschappelijk onderzoek. Het voor dat doel beschikbaar gestelde Geen vroege sneeuw bedekt de sluis in de Neckar bij Laufen in West-Duits- land, maar schuim, dat het rivierwater vormt als het met kracht in de sluis stroomt, telkens wanneer schepen ge schut moeten worden. Het water van de Neckar is in hoge mate verontrei nigd door chemische afvalprodukten, die een sterk schuimende werking heb ben. Als de wind. het schuim, opjaagt, is de illusie van een sneeuwjacht volmaakt. fonds bedroeg (in 1956) 556.000 dollar. Evenwel geeft diezelfde industrie per jaar 85 miljoen dollar dus 150 keer zoveel uit voor reclame om het publiek tot meer roken aan te sporen. Dat werpt een merk waardig licht, op het beroep, dat die in dustrie telkens weer doet op haar bewijs van goede wil. Dankzij deze reclame sloeg de filtersi garet in. Het percentage filtersigaretten bedroeg in de V.S. in 1953 nog slechts 3,3 pet., in 1956 tien percent en in 1957 zelfs 40,1 pet. van de totale sigarettenproduk- tie. Spoedig echter bleek, dat de beste fil ters dat zijn die welke de meeste teer en nicotine tegenhouden het slechtst door het publiek geaccepteerd werden. Zonder daarvan iets mee te delen, is toen de ene firma na de andere minder effi ciënte filters gaan maken en ook tabakken gaan gebruiken die bij het roken meer teer en nicotine produceren. Hierdoor ont stond zelfs een -ware revolutie in de ta- bakshandel: de prijzen van de totdantoe nauwelijks verkoopbare tabakken gingen met sprongen in de hoogte en de vroegere dxire soorten belandden, met financiële steun van de regering, in de pakhuizen. In juli van 't vorige jaar heeft een com missie uit het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden een onderzoek naar deze vreemde gang van zaken ingesteld, dat tot de conclusie leidde, dat „de sigaretten- fabrikanten het Amerikaanse volk bedro gen hebben'', omdat „in werkelijkheid de meeste filtersigaretten evenveel, of zelfs méér nicotine en teer produceren dan siga retten zonder filters". Geringe bescherming Het betreft hier, aldus dr. Korteweg, Amerikaanse toestanden en methoden en wij mogen ervan overtuigd zijn, dat men in ons land minder nietsontziend zijn belangen tracht te behartigen. Toch is het gevaar dichter bij dan men denkt. Bij een onderzoek, dat begin 1957 door de Neder landse. Consumentenbond is ingesteld naar de beschermende werking van een zestal hier veel-verkochte filtersigaretten bleek die bescherming slechts bedroevend klein te zijn en om de tien percent te schomme len. Toch is dat nog oneindig beter dan wat er bij het onderzoek in Amerika aan het licht is gekomen. Door het genoemde regeringsonderzoek in de V.S. opgeschrikt, is een aantal ta baksfirma's aldaar eind 1957 overgegaan tot het vervaardigen van minder teer-pro- ducerende filtersigaretten. Bij ontstente nis van wettelijke voorschriften tot duide lijke vermelding van teer- en nicotinege halte op de doosjes, en van geregelde con trole op de juistheid daarvan, verkeert de roker echter omtrent dit alles nog steeds in onzekerheid. Het zal ongetwijfeld nog lang duren voordat het publiek voldoende heeft begrepen, dat van het gebruik van filters- slechts betrekkelijk- weinig voor deel te verwachten is". Artsen gaven voorbeeld Volgens dr. Korteweg zijn het vooral de artsen, van wie eventuele initiatieven in de strijd tegen het overmatige roken van sigaretten dienen uit te gaan. Vele medi ci, die voorheen zware rokers waren, heb ben de sigaret reeds afgeschaft of hun rantsoen sterk verminderd, zegt hij, daar bij tevens wijzend op het voorbeeld van de Amerikaan dr. Hammond en zijn Brit se collega's dr. Richard Doll en prof. Bradford Hill, die in hun landen de onder zoekingen vaar het verband tussen roken en longkanker geleid hebben. „Voor zich zelf heeft Hammond de consequentie ge trokken door van een roker van meer dan 50 sigaretten daans Int ren spaarzaam ro ker van pijp en sigaret te worden. En juist als hij hebben ook zijn medewerkers Horn en Cameron het voorbeeld van Doll en HUI gevolnd en de sigaret afgezworen." aldus dr. Korteweg. ..Verslagen en mededelingen betreffende de volksgezondheid" no. 8-9 1058 'augustus- septembernummer). Uitgave: Staatsdrukkerij en Uitgeversbedrijf, 's Gravenhage. Hinderlijk radiogeschal. Een 51- jarige Amsterdammer, die door de kan tonrechter tot 25 boete was veroordeeld omdat hij voortdurend radiomuziek door de buurt had laten schallen, ging in be roep. De officier van Justitie merkte op dat de buren zich niet meer verstaanbaar konden maken en enkelen zelfs zenuwziek werden. De officier vond 25 boete te laag en eiste 50. WASHINGTON (UPI) In Amerikaan se regeringskringen acht men het moge lijk, dat minister Dulles, die de afgelopen nacht op Formosa is aangekomen, presi dent Tsjang Kai Tsjek zal voorstellen zich bereid te verklaren het gebied van Quemoy t.e demilitariseren (zonder de soevereiniteit op te geven), op voorwaarde dat de Chi nese communisten waarborgen geven hun garnizoenen van Arnoy, gelegen op het vasteland tegenover de eilanden, te ont ruimen. Hiermee zou het geschil tussen nationalisten en communisten wel niet op gelost zijn, maar het gevaar voor oorlog zou in elk geval verminderen, aldus de zegslieden. In Washington hoopt men nog. dat de hernieuwde beschieting van Quemoy slechts bedoeld is om de wereld, en in het bijzonder Azië, te tonen, dat Peking zich niets aantrekt van de Verenigde Staten, en niet zullen voortduren. Zij zouden het communistische antwoord kunnen vormen, aldus enkele zegslieden, op de beweringen van een aantal republikeinse politici, dat de wapenstilstand afgedwongen werd door het krachtige optreden van de Verenigde Staten. TAIPEH (AFP) Dulles, die met negen tien soluutschoten werd ontvangen, ver klaarde dat het initiatief tot het overleg krachtens het verdrag van wederijdse ver dediging tussen beide landen was uitge gaan van president Tsjang Kai Tsjek. Wij hopen door een diepgaand heronderzoek onze betrekkingen van wederzijds ver trouwen, die een geweldige waarde voor alle volken der vrije wereld hebben, te verstevigen, aldus de minister. FAIRBANKS (AFP) President Eisen hower vroeg Dulles zijn vredesmissie naar Taipeh voort te zetten, ondanks de hervat ting der vijandelijkheden in de Straat van Formosa. Dulles verklaarde later, dat het een tragedie is, dat de Chinese communis ten „opnieuw hun oorlogszuchtige houding hebben getoond". Zijn gesprekken met generaal Tsjang zouden niet de omvang cn het karakter kunnen hebben, die zij ge had zouden kunnen hebben als er nog een bestand ware geweest. Dulles sprak de hoop uit, dat de wereld „de ernstige ge volgen van de communistische volharding in agressie" bespaard zullen blijven. BANGKOK (UPI) Een anti-commu nistische militaire „junta" met veldmaar schalk Sarit Tbanarat aan het hoofd, heeft maandagavond in Thailand een onbloedi ge staatsgreep uitgevoerd en de staat van beleg over het gehele land afgekondigd. Sarit, die opperbevelhebber van de strijdkrachten is. heeft de grondwet ter zijde gesteld en de nationale vergadering (parlement) ontbonden. Radio Bangkok maakte bekend dat de coupe bedoeld is om „bedreiging van het communisme" het hoofd te bieden. Sarit verklaarde voor de radio dat zijn nieuwe „revolutionaire partij" het land zal regeren „tot nader order". De partij omvat leden van de strijdkrach ten. politie en het burgerlijke bestuur, al dus Sarit. Tanks en troepen hebben in alle stilte stellingen betrokken op alle strategische punten in de hoofdstad. Dit gebeurde, nadat premier Kittika- chorn maandagavond ..ermee ingestemd had" dat Sarit de macht overnam, en was afgetreden, aldus radio Bangkok. De voormalige oud-premier van Thai land. Piboel Songram, die in september 1957 van zijn functie is ontheven en thans in Californië verblijft heeft vanochtend al daar verklaard dat de regering van zijn land in goede handen is bij veldmaarschalk Sarit Tanarat. Hij voorzag geen grote wanordelijkheden. Razzia's op communisten Veldmaarschalk Thanarat is vannacht begonnen met het arresteren van commu nisten. Om half twee in de nacht begon nen razzia's op grote schaal. Bij verschil lende kranten, voornamelijk Chinese, werd een onderzoek ingesteld en enkele journalisten werden meegenomen voor een verhoor. De politie deelde mee, dat de razzia's zouden leiden tot de arrestatie van een aantal hooggeplaatste militairen en po litiefunctionarissen. Tot dusver is niet be kend, of ook linkse politici gearresteerd zijn. Partijen ontbonden Radio-Thailand heeft vanochtend een besluit van de nieuwe Thailandse rege ring omgeroepen, volgens hetwelke alle politieke partijen ontbonden zijn. LONDEN (UPI) Er is een kleine kans dat de wilde staking van de 4500 BOAC- werknemers in de Londense vlieghaven spoedig zal worden beëindigd. Vakvereni gingsleiders en werkgevers hebben name lijk besloten tot nieuw overleg om tot een compromis te komen. De afspraak daar toe werd maandagavond geregeld per te lefoon met de minister van arbeid, Iain Macleod als bemiddelaar. Terwijl hun vak bondleiders vredesonderhandelingen voer den. besloten de 4500 stakers echter maan dagmiddag op een bijeenkomst op London Airport bijna eenstemmig, om de staking voort te zetten. De directie van de BOAC zal de leiders van de vakbonden reeds heden ontmoe ten. De eerste bespreking zou vanochtend plaats hebben op het ministerie van Ar beid. Een week geleden werden de bespre kingen tussen de werkgever en de bonden afgebroken. De staking duurt thans elf da gen. Zij heeft de maatschappij reeds on geveer 1.000.000 pond sterling gekost en ook de plannen van de BOAC getorpedeerd om volgende maand ren vaste transatlan tische dienst met straalvliegtuigen te be ginnen. TAIPEH, (Reuter) Een 34-jarige Chinese bruidegom verscheen maandag hoopvol voor het altaar, waarvoor hij met een Formosaanse schone in de echt zou worden verbonden. Doch wie er ook kwam opdagen, niet de bruid. Doch de bruidsmeisjes waren wel ver schenen en de bruidegom nam een kloek besluit. Zijn tot een harer, een aanvallig meisje van 23 jaar, gericht aanzoek, werd aanvaard en het huwelijk werd meteen voltrokken. AMSTERDAM Niettegenstaande hogere koersen voor verscheidene internationale waarden vie len de openingsprijzen tegen. Deze tegen valler werd hoofdzakelijk veroorzaakt door het bericht, dat de Chinese commu nisten het bestand hadden ingetrokken en dat zij de beschieting van Quemoy hadden hervat. Dit bericht was een rem voor een verdere koersstijging voor de internatio nale waarden. Op de niet-officiële och- tendbeurs waren de koersen nog vast. Deze vaste stemming was het gevolg van de hogere slotkoersen uit Wallstreet van vrijdag met een recordomzet voor 1958 van 5,4 miljoen aandelen. Op het Damrak werd in de morgenuren betaald voor Kon. Olie 193.30, Unilever 426, Philips 365, AKU 227% en Deli 130. Op deze prijzen kwa men Parijs en Zwitserland aan de markt en drukten de koersen in niet geringe mate. De opening op de officiële beurs was voor Kon. Olie ƒ190. Hierop kwam wat vraag los, waardoor de koers steeg tot 191.10, maar in het verdere beursverloop viel de koers terug tot de openingsprijs. De vorige slotkoers bedroeg 188.40 en de pariteit Amerika was 192.20. Aandelen Philips monteerden op 362 ruim 2 punten. Er was middenkoersaanbod waardoor de koers daalde tot 360, waarna een licht her stel intrad. Per saldo bedroeg de winst ten opzichte van vrijdag ongeveer één punt. Unilever had eveneens van middenkoers aanbod te lijden en kwam zelfs beneden het slot van vrijdag te liggen. Het Koers verlies voor de marj.arineaandelen bedroeg ongeveer 2 punten. AKU liep terug van 225 naar 223)4 en verloor eveneens onge veer 2 punten. KLM werd onveranderd ge adviseerd. De handel droeg voor de inter nationale waarden over het algemeen ge nomen een zeer kalm karakter terwijl de koersen teleurstelden. In de scheepvaarten ging niet veel om en de koersfluctuaties bleven binnen nauwe grenzen. Het verschil met de vorige slotkoersen was niet van betekenis. In de cultuurhoek fluctueerden Certificaten Deli bijna 2,Na een opening op 130 liep de prijs terug tot 128. Uiteindelijk be droeg de winst ten aanzien van vrijdag een gulden. HVA was min 2; Senembah en Amsterdam Rubber waren fractioneel lager. De staatsfondsen waren aangeboden en lager. Aandelen Du Croo en Brauns werden op 125 laten vernomen tegenover de vorige prijs van 133. Een en ander op het verlaag de dividend tot 7 percent (10 percent). In aandelen Hagemeyer en Co's Handel Maat schappij kwam geen notering tot stand in vërbÉirtd met de mededeling van een mer- kapitalisatiebonus van 25 percent in aan delen van de maatschappij plus 6% percent dividend in contanten. Vorig jaar werd 15 percent dividend uitgekeerd. Op 27 okto ber zullen ter beurze worden geïntrodu ceerd en verhandeld 15 miljoen 5per cent 25-jarige obligaties, lening 1958 (voortgekomen uit een onderhands ge plaatste lening) ten laste van de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Aandelen De Twentsche Bank werden vrijwel on veranderd op 181 vernomen. Prolongatie 3% percent. (ANP) NEW YORK Nadat vrijwel het gehele beursverloop dalend was geweest ontstond er tegen beurseinde enige steun waarbij de tikkers een achterstand kregen. De laag in koers liggende automobielwaarden bleven de gehele tijd willig met American Motor als leider. De andere autofondsen waren prijs houdend tot vast. De staalwaarden waren lager evenals de meeste olie-, spoor- en chemiefondsen; in de laatste sector sloot Du Pont meer dan twee dollar lager. De hervatting van de beschieting van Quemoy werkte remmend op de beurs. De verlie zen waren niet groot maar deden toch de gemiddelden dalen. Niettemin sloot een groot aantal individuele fondsen hoger. Het industriegemiddelde kwam van 546.36 op 544.19: dat voor spoorwegen van 147,29 op 146.46 en dat voor openbare nutsbedrijven van 82.64 op 82.83. De omzet daalde van 5.360.000 tot 4.560.000 aandelen Van de 1228 verhandelde fondsen sloten er 437 hoger en 556 lager. (UPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 ut 3-3%°/o Nederl. '47 91% 91% 3 Nedl. 1962. 64 94% 94% Woningbouw 6 109% 109% Pr. A'dam '56 I.. 84% °r. A'dam '56 II. 94 Pr. A'dam '56 III 94/4 Pr. R'dam '52 I.. 94 Pr. R'dam '52 II. 94' It Pr. R'dam '57 104% A.K.U 223% 226 Calvé Delft 339 339'/s Van Gelder Zonen 186 186 N. Hoogovens. 332 333 'derl. Ford. 186 186 N. Kabelfabriek. 289 290 •ovv.Philips Gloeil. 360% 362 "Tef.PhilipsGloeil. 172 Unilever 419% 424 'Ullon Fyenoord 197% 197 Werf Gusto 159% 159% lordtsche Petrol. 791 782 in. Petroleum f 190.30 f 188, 11 i ton 174 173 Vdam Rubber. 69% 70 K.L.M f 100.80 f 100, 'ell Amer. Lijn.. 149% 149 N.S.M 157% 157 V Scheepv. rJnie 129 128 v Nievelt Goudr. 131% 131% °hs. v. Ommeren 248% 248% V.A 116 11" 'limaatschappij f 128.20 f 128,50 \msterd. Bank.. 240 241 Mat. Handelsbank 93% 93% Med. Handel Mij 183'A Rotterd. Bank 199% 193% Twentsche Bank. 181 Anaconda Copper 60% 62 Bethlehem Steel.. 52% 52% S Steel 83% 83 ••a] Motors 49% 49% 81% 82 25% 25% ROME (UPI) De beroering in Italië, veroorzaakt door de publikatie van de laatste- uren van Paus Pius XII door zijn lijfarts Galeazzi-Lisi, is nog niet vermin derd. De toegang tot het Vaticaan is hem, naar verluidt, formeel ontzegd door de kardinalen, die zijn ontslag hebben aan vaard als hoofd van de Vaticaanse ge zondheidsdienst. Tegelijkertijd heeft het medisch genoot schap van Rome, die leden kan royeren wegens schending van de erecode, last ge geven tot een formeel onderzoek, dat waarschijnlijk zal leiden tot een discipli naire actie tegen de 67-jarige dokter, die bijna dertig jaar lang Pauselijk lijfarts is geweest. In een communiqué van het be stuur van de vereniging wordt, „spijt" be tuigd dat men niet onmiddelijk tot actie kan overgaan daar de wet dit verbiedt. Galeazzi-Lisi krijgt 22 dagen om zich voor te bereiden op zijn verdediging. De nationale persfederatie van Italië zegt. dat zij zich aansluit bij de algeme ne veroordeling van het walgelijke gedrag van de gewezen pauzelijke lijfarts. De federatie waarschuwde de Italiaanse bla den uiterste beheersing en terughouding te tonen, ook als een garantie voor een vrije pers en vrije beschikking over de bronnen van informatie. Geen cent? In een gesprek met het Milanese blad „II Giorno" heeft Galeazzi-Lisi, ontkend dat hij zich aan verraad zou hebben schul dig gemaakt. Hij zei dat hij een impuls heeft gevolgd en zijn onthullingen over de laatste levensdagen van de Paus zeker niet uit winstbejag heeft gedaan. Als ex- iemand verraden is, aldus Galeazzi-Lisi, ben ik net. Men heeft mij wel veel be loofd, maar ik heb nog geen cent ontvan gen. „II Giorno" tekent hiei'bij aan, dat de professor enkele dagen geleden aan een radacteur van het blad een chèque van zes miljoen francs heeft getoond, die hij ontvangen had van een buitenlands weekblad, zeggende dat hij een dollar per woox-d had gekregen, juist als Mussolini. LITTLE ROCK (Reuter) Ongeveer driehonderd blanke leerlingen hebben zich maandag in Little Rock laten inschrijven voor de nieuwe particuliere middelbare school, die alleen voor blanken toeganke lijk zal zijn. De school is gesticht met geld dat voorstanders van de rassenschei ding op de scholen hebben bijeengebracht. In totaal zijn ongeveer viei-duizend leei-- lingen zonder onderwijs gekomen nadat gouverneur Faubus de openbax-e middel bare school van Little Rock had gesloten om rassenintegratie te vermijden. Onge veer de helft van hen heeft op scholen bui ten Little Rock of op bijzondere scholen onderdak gevonden.' Reacties Juridische deskundigen van de Ameri kaanse vereniging voor de bevordering van de belangen der kleurlingen overwe gen of een aanklacht tegen de nieuwe par- ticuliere school van Little Rock kan wor den ingediend. (UPI) Het Democratisch lid van hel Huis van Afgevaardigden Roosevelt heeft er op aangedrongen dat het congi-es het openen van particuliere scholen voor uit sluitend blanke leerlingen verbiedt. Roo sevelt verklaarde dat het Congres een wet moet aannemen die elk kind het recht ga randeert op een gepast schoolonderricht. ongeacht ras, kleur of godsdienst. Hij drong er bij pi-esident Eisenhower op aan onmiddellijk het Congres in bijzondere zit ting bijeen te roepen om de wegen en mid delen in overweging te nemen voor het bestrijden van daden van diegenen die voortgaan „de wet. van het land te tarten en zodoende de vijanden van ons land hun beste wapens leveren". Het Opperste Gerechtshof te Washing ton heeft het besluit van een federale districtsrechtbank bekrachtigd, volgens hetwelk een wet van de staat Louisiana, welke afzonderlijke mogelijkheden van openbare recreatie voor blanken en ne gers eist, ongrondwettelijk is. In feite be tekent het besluit dat negei's moeten wor den toegelaten tot het nieuwe stadspark- van Orleans. GOTHENBURG (UPI) Het Zweedse vissersvaartuig Marina, dat sinds zondag morgen vermist werd, is veilig aange komen in een haven aan de Zweedse westkust. Er wai-en gisteren uitgebreide reddings pogingen ondernomen. Volgens de schip per van de „Marina" had het schip ma chinestoring gekx-egen. Bovendien belem- mei-de het slechte zicht de acht opvaren den het vinden van de goede koers naar een veilige haven. Aagtedijk. 20 150 m. n.w. Janbo v. Suez n. Aden. Aagtekerk, 21 te Port Elisabeth. Anlsdi.ik, 21 te D.ieddah. Abbedi.ik, 20 v. San Jose n. Los Angeles. Abida, 20 v. Malla n. Tripoli, Aegis, 20 v. La Guaira n. Pto. Cabello. Albireo. 21 v. Port Sudan n. Aden. Alderamin, 21 te Rotterdam. Alkaid, 20 v. Las Palmas n. Antwerpen, Alkmaar. 29 10 m. z. Mauritius n. Kaapstad. Aimdijk. 20 Ie Havana verwacht, v. Antwerpen Alnati. 20 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Alphacca, 21 le New York. Alwaki. 20 150 m. w.n.w. Djeddah n. Aden. Ameland, 21 te Aden. Ampenan, pass. 20 Aden n. Suez. Amstelbrug. 20 rede Bahrein. Amsteldiep. 20 v. Kaapstad n. Dakar. Amstelland, 20 v. Amsterdam n. Bremen. Amstelmeer. 19 310 m. n.w. Seychellen n. Londen. Angolakust, 20 v. Freetown n. Le Havre. Arendskerk, 21 te Antwerpen. Argos, 21 te Surabaja verwacht. Arnedijk, 20 te Bremen. Artemis. 20 te Cartagena v. Aruba. Asterope. 21 te Amsterdam verwacht. Attis. 20 v. Pto. Plata n. Barahona? Balticborg, 20 te Amsterdam. Banda, 21 te Manilla. Banggai, 20 v. Penang n. Singapore. Bantam, 20 35 m. n.w. Malta n. Port Said. Batu, 20 v. Singapore. 21 te Tandjong Priok. Eengkalis. 20 te Marseille n. Amsterdam. Bloemfontein. 21 te Southampton. Borneo. 20 te Manilla verwacht. Rreda, 19 580 m. z.w. Flores n. Bremen. Britsum, 20 te Huil. Advertentie Vrijdag a.s. in Rembrandt Bussum, 20 220 m. o.z.o. Malta n. Rastanura. Call. Arnhem, 20 25 m. z.o. Horta n. Portland M Caltex Nederland. 20 55 m. z. Cochin n. Karachi Call. Pernis. 20 50 m. z.w. Kuria Muria n. Perz. d Caltex Rotterdam, 20 50 m. n.n.w. Kp. St. Vincent naar Sidon. Camerounkust, 20 v. Vlaardingen n. Hamburg. Camitia, 20 600 m. n.o. Saba n. Bombay. Carrillo, 20 te New Orleans verwacht v. Cortes. Casamance, 20 115 m. n.n.o. Las Palmas n. Rouen Celebes, pass. 20 Guardafui n. Djibouti. Charts, 19 280 m. o.z.o. K. Hatteras n. La Guaira Cinulia, 19 625 m. n.o. Guadeloupe n. Pernis. Clavella, 20 v. Aalesund n. Bodo. Congokust, 21 te Lagos. Coolsingel, 20 162 m. w.z.w. Landsend n. Bremen Dorestad, 19 1090 m. n. Honolulu n. Seattle. Drente, 21 te Port Said. Duivendrecht, pass. 20 Ouessant n. Rotterdam. Delfland, pas. 20 Ouessant n. Las Palmas. De Eerens, 21 te Bandar Abbas v. Muscat. Eemdi.ik, 20 v. Le Havre n. Antwerpen. Ena, 21 te Maceio. Eos, 20 40 m. n.o. Ouessant n. Algiers. Esso Nederland. 20 te Suez. Etrema. 20 te Beyrouth verwacht. Friesland SSM. 21 te Stettin. Gaasterkerk. pass. 20 Straat Messina n. Pt. Said Gaasterland, 20 v. Las Palmas n. Amsterdam. Gabonkust, 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Garoet, 21 te P. Swettenham verw. v. Tj. Pandan. Giessenkerk, 21 te Aden. Gooiland, 20 v. Bremen n. Hongkong. Gordias. 21 te Grenada. Haarlem. 20 te Ciudad Trujilol verw. v. A'dam. Helicon, 19 te Hamburg n. Bremen. Hera.. 20 270 m. m. n. Finisterre n. San Juan. Hersilia, 20 op Weser n. Bremen. Ilestia, 20 v- Pt. a Pitre n. Curasao. Hilversum, 20 v. Port Said n. Philadelphia. Hispania. 21 te Castro Ordiales. Hydra, 20 v. Belize n. Barranquilla. Japara KRL, 20 v. New Orleans n. Newport Newj, Jason, 19 30 m. n. Kp. San Antonio n. N. Orleans! Java. 20 te Belawan verwacht. Johan v. Oldenbarnevelt, 20 570 m. o. Diego Gar cia n. Fremantlc. Joseph Frering, 20 75 m. z.w. Finist. n. IJmuiden. Jupiter, 19 v. IJmuiden n. Kopenhagen. Kabylia, 20 730 m. z.w. Fayal n. Curasao. Kalinga, 22 te Curasao verwacht. Kara, 20 200 m. z.z.o. Zanzibar n. Mena A1 Ahm Karimata, 19 v. Savannah n. Houston. Karimun, 20 te New York verwacht. K'atelysia, 21 te Le Havre. Kelletia, 20 te Ardrossan verwacht. Kenia. 20 200 m. n.w. Freetown n. Rotterdam, Kerkedijk, 20 v. Antwerpen n. Rotterdam, Kermia, 21 te Port Moresby. Kerkedijk. 21 te Rotterdam. Korenia. 20 v. Rotterdam n. Holtenau. Korovina, 20 140 m. z.o. Socotra n. Mombasa. Kosicia, 21 te Hamble verwacht. Laarderkerk, 20 30 m. z.o. Muscat n. Suez. Laertes. 20 v. Kobe n. Hongkong. Leersum, 20 te Amsterdam. Lelykerk, 21 te Bahrein. Leuvekerk. 20 v. Abadan n. Bahrein. Limburg, 20 nog te Kuwait. Lindekerk. 20 te Abadan. Loosdrecht, 20 te Genua. Loppersum, 21 te New Orleans. Maas. 20 v. Alexandria n. Beyrouth. Maashaven, 20 v. Las Palmas n. Antwerpen. Maaskei-k, 21 te Genua. Macoma, pass. 20 Straat Torres n. Pladju. Maetsuycker, 20 te Penang. Malea, 21 te Singapore. Mapia, 20 te Port Said v. Casablanca. Maron. 21 te New York. Maureen. 20 460 m. w. Landsend n. Key West. Medon, 20 v. Baltimore n. Philadelphia. Meerkerk, 20 36 m. n.o. Kp. Bone n. Antwerpen, Meliskerk, 20 90 m. o.z.o. K. St. Vincent n. Antw. Molenkerk, 21 te Nacala v- Mtwara. Moordrecht, 20 64 m. z.o. L. Quoin n. B. Mashur, Mijdrecht. 20 550 m. z. Socotra n. Mena. Munttoren, 20 95 m. w.n.w. Algiers n. Heysham. Nestor. 20 te Jeremie verwacht v. Willemstad. Nias, 21 tc Norfolk. Nieuw Amsterdam. 21 1e St. Thomas. Nieuw Holland. 20 te Singapore. Nijkerk, 21 v. Rotterdam op proeftocht. Noordzee. 21 te Khorramshahr. Notos, 19 tc Amsterdam n. Kopenhagen. Oridina, 21 te Puiu Sambu. Oost.kerk. 20 v. Antwerpen n. Amsterdam. potmarsum, .21 te Jacksonville. Oranje. 20 1ÓÖ m.' w. Kreta n. Genua. Orion, 20 te Limasol verwacht. Osiris. 19 250 mijl n.w. Windwardpassage naar La Guaira. Cuwerkerk. 21 te Hongkong. Overijsel, 20 130 m. z.o. Str. v. Messina n. Genua, Parkhaven, pass. 20 Finisterre n. Las Palmas. Feperkust, 19 te Abidjan verwacht. Ferna, 20 65 m. z. Davao n. Balikpapan. Pieter S, 20 te Rotterdam. Poseidon. 20 v. Pto. Cabello n. Port of Spain. Poelau Laut. pass. 20 Minicoy n. Belawan. Prins Frederik Willem, 20 405 m. o. Belle Isle n, Montreal. Prins Willem v. Oranje, 20 620 m. w.n.w. Lands- end n. Antwerpen. Prins Willem III, 20 te Hamburg verw. v. Antw, Prins Willem IV, pass. 20 Smalls, 21 te Glasgow, Pygmalion, 19 1300 m. n.o. Trinidad n. Trinidad. Raki, 21 v. Iskenderun n. Beyrouth. Ridderkerk, pass. 20 Kp. De Gata n. Marseille. Rita. 20 80 m. z.w. Singapore n. Pt. Swettenham. Rijndam, 21 te Cobh verwacht. Roebiah. 20 8 m. o. Sahang n. Djibouti. Rotti. 20 600 m. o.z.o. Sokotra n. Belawan. Salatiga. 20 te Djeddah. Saloum, 20 120 m. z.z.w. Las Palmas n. Dakar. Saroena. 21 te Bukom verw. v. Pladju. Schelpwijk, 20 115 m. z.w. Mecca n. Gibraltar. Senegalkusl. 20 230 m. z.o. Madeira n. Duinkerken. Sibajak, 20 80 m. w. Sabang n. Aden. Sigli, 20 te Melbourne verwacht v. Sydney. Silindoeng, 22 te Bangkok verw. v. Jesselton. Sinabang, 20 te Port Swettenham verwacht. Sirrah, 20 130 in. o. Gibraltar n. Heysham. Slamat, 20 360 m. z.w. Cocos eil. n. Fremantle. Sloterdijk, pass. 20 Wight n. New York. Solon. 19 v. Lissabon n. Amsterdam. Stad Arnhem. 20 Malmö egpass. n. Lulea. stad Haarlem, 20 180 m. z.z.w. Ushant n. Vlaard. Stad Leiden, 20 660 m. o. Bermuda n. G. v. Mexico. Stad Schiedam, 20 60 m. n.n.w. Kp. St. Vincent naar Bona. Stad Vlaard., 20 120 m. z.z.w. Ouessant n. Emden. SL.nvac Talangakar, 23 te Buatan v. Saigon. Statue of Lib., 19 500 m. z.w. K. Race n. Pt. Said. Steenwijk, 20 te Rotterdam. Steven, 20 te Cleveland verwacht v. Hamilton. Straat. Cook, 21 te Fremantle verwacht. Straat Lombok, 20 1.30 m, z.o. Albany n. Mauritius. Tahama, 20 v. Motia n. Kaapstad. Tankhaven I, 20 v. Belawan n. Sungeigerong. Telamon, 2 Ov. Maracaibo n. Curasao. Tero, 20 270 m. z.w. Tenerilfe n. Antwerpen. Thelidomus, pass. 20 Str. Ormoesz n. Fao. Themis. 20 360 m. w.z.w. L'end n. Bridgetown. Tibia, 20 250 m. z. Guardafui n. Pt. Elisabeth. Titus. 20 v. Rotterdam n. Amsterdam. Tjibodas, 20 v. Shanghai n. Hongkong. Tjipanas, 20 260 m. n.o. Mombasa n. Singapore Tomocyclus. 20 147 m. n.o. Benghazi n. Rotterdam. Tom or i, 20 100 m. o.n.o. Kp. Finisterre n. Savons Trajanus. 20 65 m. z.w. Flores n. Amsterdam. Trompenberg, pas. 20 Kp. Fareyell. v. Noort, 19 720 m. z.z.o. Str. Torres n. Auckland. Vivipara. 20 te Cardon. Waterman. 20 v- Amsterdam n. Zuid-Afrika. Weltevreden, 21 te Genua. Westland. 19 200 m. n.n.o. K. Verd. eil. n. B. Aires Woltersum. 23 te Houston verwacht. l.issel. 20 te Amsterdam. Zon new ijk, 20 v. Liverpool n. Montreal. Zuiderkerk, 20 m. o. Diego Garcia n. Aden. Zuiderkruis, 20 130 m. z.w. Ouessant n. Sydney. Zwijndrecht, 20 te Batonrouge. kleine vaart Atlas, 20 40 nr. n.o. Villano n. Rotterdam. Bab T, 18 v. Domsjö te Gefle. Bloemgracht, 20 bij Borkumrif n. Amsterdam. Boreas, 20 dw. Villano n. Genua. Draco. 19 tc Hamburg n. Amsterdam. Inspecteur Mellema. 20 dw. eil. Man n. Mostyn. Jcost, 20 bij Tersclicllingerbank n. Zaandam. June, 19 10 m. n.w. St. Cowan n. Cardiff. Kaap St. Vincent, 18 v. Karskaer te Stocka, Kaap Falga, 16 Kigl gepass. n. Karskaer, Manlo, 19 v. Alicante n. Malag. Midas, 18 v. Rotterdam n. Lissabon. Nero. 19 te Amsterdam n. Rotterdam. Netta, 19 dw. Napels n. Genua. Pavo. pass. 19 ET 12 v. Gefle n. Zaandam. Phidias, 18 v. Le Havre n. Catania. Ponza, 17 Kiel gepass. n. Sundsvall. Strabo, 18 v. Oporto n. Amsterdam. Thaletas. 19 bij Patras. Tilly, 17 Kiel gepass. n. Karskaer. sleepvaart Cycloop. 18 terug te IJmuiden. Friesland, 19 110 m. z.o. Formosa n. Saiogn. Gele Zee. 21 te Rotterdam. Hector, 18 te IJmuiden. Humber, 21 60 m. z. Lisabon n. Genua. Loire, 18 820 m. z.o. Takoradi n. Walvisbaai. Noordholland. 19 200 m. w. Colombo n. Pt. Saia Noordzee, 21 dw."1 Barcelona n. Genua. Oceaan, 18 920 m. w.z.w. Madeira n. Port Said- Rode Zee, 18 200 m. z.o. Takoradi n. Walvisbaai. Simson, 18 terug te IJmuiden. Stentor, 18 te IJmuiden. Tasmanzee, 19 480 m. z.w. Calcutta n. Calcutta. Thames. 21 v. Suez n. Napels. Titan. 18 te Caripito. Tyne, 18 dw. Lissabon n Portsmouth. Witte Zee, 21 v. Dakai n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4