De herfst heeft vele gezichten Géén gewoon laxeermiddel Fanfare Twee IJmuidenaren deden onjuiste belastingaangiften Golden Fiction FILATELIE Maar de polder doet soms nog zomers aan Natu-raLax Onder ons gezeffd... toch maar liever... 5 „Drie van onze kinderen" Examens Slijter had geen vergunning voor verkoop van rook waren 99 99 HAARLEMSE POLITIERECHTER Zo zacht - zo zuiver! Vogelshow in Vleeshal op 21, 22, 23 en 24 november „Algemene middelbare school noodzakelijk" „Wachten op Godot" in Haarlemse Schouwburg Votiefmissen voor conclaaf Mr. dr. R. W. H. Pitlo spreekt over Perzische miniaturen H. J. Kuvener gehuldigd Naar Schiphol?.... 1.2.3.4.5 Herfsttentoonstelling in Aerdenhout DINSDAG 21 OKTOBER 19 58 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HA A KLEM5CHE COURANT De herfst, het jaargetijde waarvan we nu ongeveer een derde achter de rug hebben, presenteert zich met velerlei gezicht. Dit geldt nog niet in d,e eerste plaats voor de vergelijking van dit seizoen met vorige jaren, waarbij we nu vergenoegd consta teren, dat door het milde weer de kachel een maand later brandde dan verleden jaar. Ook de wijze waarop het najaar zich aankondigt, is vol afwisseling. En vooral in de omgeving van een stad als Haarlem, met haar rijk gevarieerde natuurschoon, is daarvan volop te genieten. Zo heeft het palet van de herfst in de bossen weer de zachte' pasteltinten uitge strooid, die dit seizoen een aparte beko ring schenken. Het rood, goud en bruin van het stervende lover spreken een taal, die niet is mis te verstaan. In de duinen, domineren de helder oranjegekleurde bes- setrossen van de duindoorns en vormen een gedekte tafel voor de vele hongerige trekvogels. De akkers van de bouwboer strekken zich daarentegen uit als een levende houts kooltekening onder de grauwe najaars hemel. Scherpe ploegscharen hebben de bodem opengescheurd en gekeerd om hem kiaar te maken voor de volgende oogst. Slechts hier en daar wordt dit op het eerste oog sombere landschap nog on derbroken door enkele groene vlakken van de akkers met bieten en witlof. En ook dit zal nog slechts korte tijd duren, want de bietenoogst is in volle gang. Al deze herfsttinten van bos, duin en bouwland, zijn onverbiddelijk; zij blijven tot de schijnbare doodsheid van de winter er een eind aan maakt. Weidegebied is anders Wie echter door de weilanden gaat (en gelukkig hebben we hiertoe ten zuiden en oosten van de Spaarnestad nog volop ge legenheid) ervaart, dat Tiet gezicht van de herfst daar een Januskop is. Soms zoals de laatste dagen wan neer de herfststorm over het gras raast en uit leigrauwe, rusteloos voortjakkeren de wolkengevaarten regen en hagel neer- striemen, is het daar werkelijk najaar in de ware zin van het woord. Dan zoeken de koeien op de weiden bescherming in el- kaars nabijheid en rukt de wind woest aan de takken van de bomen. De poten van de paarden voor de melkwagen blubberen in de modder van de landpaden en de bag ger spat hoog op onder de platte hoeven. Maar niet zodra is de wind gaan liggen en breekt de zon door, of dezelfde streek, die zo-even nog de verpersoonlijking van de Hollandse herfst was, ondergaat een volkomen gedaanteverwisseling. De scha duwvlekken van de wolken in de blauwe lucht glijden zwijgend over wegen, weiden en dijken en geven diepte aan het land schap. De koeien liggen vredig herkau wend verspreid als zwartwitte vlekken op het groen. Het gezang der melkers —want mensen, die dicht bij de natuur leven zo als de boeren, zijn blij met al het goede dat deze natuur hun schenkt klinkt tot Vér over de wijde velden. Dit grote verschil tussen de ene herfst dag en de andere ziet men nergens beter dan op een vredig plekje tussen de wei landen. Zingend naar het zuiden Er is echter nog meer, dat zo'n zonnige herfstdag een zomers, of zelfs lenteachtig karakter geeft. Dit zijn de vogels. De laatste maanden hebben ze zich vrijwel niet laten horen; ouderplichten en de rui tijd waren hiervan de reden. Nu is echter de vogeltrek begonnen en, zoals elk jaar, gaan de vogels weer langs onze streek om in zuidelijke en warme landen de winter door te brengen. Dit passeren gaat soms niet met stille trom. Integendeel. Wie de laatste weken 's morgens door de polders tussen Haar lem en de Haarlemmermeerpolder fietste, hoorde daar de leeuwerikken die om hoog fladderend naar de zonnige najaars hemel het hoogste lied uitjubelden. En in de struiken rond de volkstuintjes bij de Schipholweg deden tientallen roodborst jes mee met de leeuwerikkenzang. Boven de ringvaart van de Haarlem mermeer scheren nog de boerenzwaluwen op jacht naar insecten. Deze week werden ze hier nog verscheidene dagen waarge nomen. Door het betrekkelijk zachte weer van de laatste weken tooien de tuinen om de boerderijen zich nog in een weliswaar hier en daar verwaaide maar toch kleurige bloemschakering. Ook de bermen langs de poldersloten worden nog opge fleurd door tal van bloeiende planten, om Advertentie Natu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaat, zodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,de regelmaat van de klok' Flacon a 60 tabletten (versterkte werking) fl. 1.35 Donderdag 23 oktober houdt het Cen trum voor internationale lezingen ter ge legenheid van de „Dag der Verenigde na ties" in de muziekzaal van restaurant Brinkmann te Haarlem een bijeenkomst, waarop de heer J. Eggink, secretaris van de Stichting Nederlands Comité Unicef (Kindernoodfonds van de V.N.) een lezing zal houden. Daarna volgt de vertoning van de film over Unicef „Drie van onze kin deren". De heer D. J. A. Geluk zal de bij eenkomst presideren. Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexamen Franse taal en letterkunde: J. C. M. Beijersber- gen te Hillegom. Amsterdam. (V.U.). Geslaagd voor het kandi daatsexamen geneeskunde le gedeelte: mej. J. C. Bruins Slot, Aerdenhout. welke insecten zoemen en vlinders darte len als de zon schijnt. Schoonheid van één dag Maar de oplettende toeschouwer ziet toch, dat dit alles maar schoonheid van één dag is. Dagelijks wordt het landschap haast onmerkbaar omdat het zo geleide lijk gaat, een tintje geler. Wie van nabij door het lover van de bomen en struiken bij de hofsteden ziet, bemerkt dat dit héél wat dunner is, dan men op een afstand zou vermoeden, vooral na een paar dagen harde wind. Een enkel nachtvorstje is vol doende om heel die helle kleurenpracht van dahlia's, herfstasters, chrysanten en oostindische kers te veranderen in een on herkenbare, fletse massa. Het aantal kieviten dat uit oostelijk en noordelijk gelegen landen naar het zuiden trekt en op bij Haarlem gelegen weiden neerstrijkt om daar een tijdelijk (en voed selrijk!) verblijf te vinden, neemt de laat ste weken met de dag toe. Dit is even eens het geval met de spreeuwen, die daar overdag in het gras hun kostje opscharre len om, als de avondschemering daalt, in grote wolken naar hun slaapplaatsen te vliegen. Ook worden er de laatste dagen in de omgeving van de volkstuintjes bij de Schipholweg opmerkelijk veel merels waargenomen, die er hun vliegtocht naar het zuiden onderbreken om de volgende dag weer verder te gaan. En elke dag kan de win tergast bij uitnemendheid, de bon te kraai, weer in onze polders worden ge signaleerd, ton teken dat bet najaar is ge worden en het koude seizoen voor de deur staat. Op een zonnige herfstdag doet het weidegebied bij de volkstuintjes langs de Schipholweg bijna zomers aan. Maar elke storm verandert hel landschap. FOTOKOPIEËN - Nieüwste procédé Lichtdrukkerij de Róoij, Schagchelstr. 14 Economische politierechter De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink heeft maandagmiddag een IJmuidense slijter conform de eis ver oordeeld tot 35 boete subsidiair zeven dagen hechtenis, omdat hij zonder vergun ning van de Kamer van Koophandel via twee automaten voor zijn zaak tabaksar tikelen had verkocht. Een controleur had op 3 september de overtreding gesignaleerd. Noch in de win kel noch in de etalage zag hij tabaksarti kelen. Vóór de slijterij van verdachte hin gen de verkoopautomaten met inhoud en in de woonkamer lagen in een kastje 123 pakjes sigaretten en veertig pakjes rook tabak om de automaten bij te vullen. De verdachte merkte op. dat hij te goe der trouw was geweest. Hij zwaaide met een tabaksvergunning volgens de wet, maar de rechter wilde de vergunning van de Kamer van Koophandel zien en die had hij niet. Wel waren zijn vrouw en twee dochters bezig zich te bekwamen voor het vakdiploma. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, stelde zijn eis en wees verdachte er op, dat bij de volgende overtreding de straf hoger zou zijn en het bedrijf gesloten zoi worden. De politierechter vonniste con form. Advertentie Vrijdag a.s. in Rembrandt De Haarlemse politierechter, mr. J- P. Petersen, heeft maandag een 62-jarige en een 51-jarige IJmuidenaar veroordeeld wegens onjuiste belastingaangiften. Zij zullen hoge boeten moeten betalen. Een bejaarde Zaandammer stond eveneens te recht voor het doen van een onjuiste be lastingaangifte. Hy kwam er met een be trekkelijk lichte boete af. De IJmuidenaren, firmanten van één firma, hadden schroot verkocht, zondei deze verkoop in de boeken te vermelden In totaal zouden zij een bedrag van f 1700 voor de belastingen hebben verzwegen De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, rekende hun de on juiste aangifte zwaar aan. Hij eiste tegen ieder van de mannen een boete van dui zend gulden, een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Hij hield er daar bij rekening mee, dat de te weinig be taalde belasting niet behoeft te worden aangezuiverd. De raadsman, mr. J. W. Crefeld, be pleitte een lichtere straf. Hij wees erop dat de zaken van de verdachten niet meer zo goed gingen. Zij hadden al surséance van betaling aangevraagd. Conform de eis legde de politierechter een boete van dui zend gulden op. De bijkomende straf be paalde mr. Petersen op: een maand voor waardelijke gevangenisstraf een proeftijd van twee jaar. Een 73-jarige koopman uit Zaandam had de verkoop van cacaobonen niet aan de belasting opgegeven. Hij zou de be lastingen voor 1327,hebben ontdoken Thans verkeert de bejaarde man in finan cieel moeilijke omstandigheden, omdat een groot gedeelte van zijn vermogen als ge volg van verkeerde transacties verloren is gegaan. Daarbij komt, dat de man een gedeelte van zijn geld op naam van zijn echtgenote had gezet. Deze is echter over leden, zodat het geld aan de dochter toe komt. De officier zei dat de verdachte weinig profijt heeft gehad van zijn onjuiste aan gifte over 1955. De officier wilde rekening houden met de hoge leeftijd van de ver dachte, alsmede met de tegenslagen, die deze de laatste tijd heeft gehad. Hij eiste daarom tweehonderd gulden of zestig da gen, drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechter legde dezelfde boete op, subs, dertig dagen, een maand voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Gemeenten opgelicht Een 32-jarige trekkende woonwagenbe woner, wiens wagen thans in Pernis staat, zou onder valse voorwendsels en met mooie verzinsels bij de gemeenten Heem stede en Lisse geld hebben verkregen. Op 24 september stond de man met. zijn wagen op het woonwagenkamp in Heem stede. Hij 'was naar de afdeling sociale Advertentie Een gulden genieting voor 95 cent zaken van de gemeente gegaan met hel verzoek om vijftig gulden. Als hij dit geld kreeg, zou hij naar Pernis vertrekken Het geld had hij nodig voor zijn wegen belasting en benzine. De man had hel geld echter grotendeels aan zijn gezin be steed, omdat hij zonder werk was en geen andere inkomsten had De woonwagen bewoner was inderdaad vertrokken, maar niet verder gekomen dan Lisse. Ook daar heeft hij bij sociale zaken aangeklopt om vijftig gulden voor bet voldoen van de wegenbelasting. Volgens verklaringen van twee ambtenaren in Lisse was de man .onfatsoenlijk en dreigend" opgetreden. De officier van Justitie sprak van een „systeem om gemeenten geld afhandig te maken". Hij noemde het optreden van dc verdachte brutaal. Omdat de man reed- zes maal is veroordeeld, achtte de officier een gevangenisstraf van drie maanden het aftrek van voorarrest op zijn plaats De raadsman, mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, vroeg de rechter de verdachte niet te beoordelen met normen, die deze vreemd zijn. Hij schetste de moeilijke omstandigheden, waarin deze woonwagen bewoner, een zigeuner, verkeert. De man heeft een ongeluk gehad en kan zijn linkerhand niet gebruiken. Hij probeert nu met de handel in oude metalen aan de kost te komen voor hem en zijn grote ge zin. Steeds heeft de man geprobeerd hel zonder de steun van sociale zaken te stel len. Doordat de woonwagenbewoner in Heemstede werk had gekregen dat totaal ongeschikt voor hem was, was hij geheel zonder inkomsten gekomen. De raadsman noemde de vervolging „een beetje kinder achtig van de gemeenten Heemstede en Lisse". Tenslotte bepleitte hij vrijspraak, omdat hij de oplichting in het geheel niel bewezen achtte. De rechter legde een ge vangenisstraf van zes weken op. De vogelvereniging „De Gekleurde Zan ger" zal een grote vogelshow houden in de Vleeshal te Haarlem op 21, 22, 23 en 24 november. Naast enkele honderden kleur- kanaries, welke tot de beste in Neder land behoren, zal ook een zeer uitgebreide collectie tropische vogels aanwezig zijn. Vele tropische vogels zullen onderge bracht worden in prachtig uitgevoerde vitrines en grote volières. Voorts vallen er vogels te bewonderen, die kunnen auto rijden, rekenen en als kleine kinderen op commando naar bed gaan. Van Houten's Vogelshow geeft name lijk zijn eerste na-oorlogse voorstelling op de tentoonstelling van de Gekleurde Zan ger te Haarlem. Zo zal men ieder uur een voorstelling te zien krijgen, waarbij men kan genieten van wat met geduld van parkieten en pa pegaaien gedaan te krijgen is. Prof. dr. M. J. Langeveld: Prof. dr. M. J. Lahgeveld, hoogleraar in de kinderpsychologie en pedagogiek aan de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft maandag tijdens de ouderavond van de Schoolvereniging Aerdenhout-Bentveld in Aerdenhout een boeiend betoog gehouden over „Intellectuele vorming: school en leven", een onderwerp, dat van groot be lang is zowel voor de ouders als voor de leerkrachten, omdat deze vorming in deze tijd bij veel leerlingen een probleem vormt. Professor Langeveld stelde, dat er bij het onderwijs in de zeventiende eeuw niet zoveel problemen waren. De kinderen leerden eenvoudig lezen, schrijven en re kenen en de gilden bepaalden de verdere opleiding. Sommigen gingen daarna nog aan een universiteit in het buitenland studeren. Er bestond toen nog geen dool hof van instellingen. In deze moderne tijd is het. apparaat vergroot en gedifferenti eerd en de ouders weten vaak niet wat zij van de school moeten verwachten. Spreker toonde zich een voorstander van vernieuwing in het onderwijs, meer vrij heid voor de kinderen en meer contact tussen ouders en leerkrachten. Er zijn be kende schoolstelsels die de leerlingen een grote vrijheid laten, aan de andere kant zijn er stelsels die veel dwang op de schoolgaande jeugd uitoefenen. Amerika levert de laatste acht jaar bepaald een persslag tegen te veel vrijheid op school. Er bestaat dus enerzijds een liberalisatie, anderzijds een verstrenging van de intel lectuele vorming. Spreker achtte het van het grootste belang de maatschappij bui ten de school te houden; de school is vol gens hem een afgeslotenheid, een oase, een illusie die actief verdedigd moet worden. Het gaat verder maar om de vraag, of het kind geschikt is om na de lagere school middelbaar onderwijs en daarna hoger on derwijs te gaan genieten. Tussen de leef tijd van twaalf en zesentwintig jaar liggen namelijk heel wat jaren en het gaat er nu maar om die zo goed mogelijk te besteden. In het midden van de vorige eeuw werd al een begin gemaakt met het algemeen vormend onderwijs. Door het economisch leven ontstond een democratisering van het onderwijsstelsel. Er wordt in deze tijd veel meer van het kind verwacht en er komt daarnaast veel meer op de kinderen en ook op de ouders neer. De school heeft recht op een zeker conservatisme en de maatschappij kan, didaktisch gezien, ook te veel vergen. De oplossing van dit vraagstuk ligt volgens prof. Langeveld in de stichting van organen, zowel bij het onderwijs als in het maatschappelijk le ven, die gezamenlijke taken krijgen. De wijsheid valt niet te organiseren. Er is een nieuwe hoger onderwijswet in wor ding. Men moet komen tot een orgaan met de concrete opdracht om tot oplos sing van de vele taken te komen, waai'bij spreker tenslotte een algemene middelbare school als de oplossing van dit vraag stuk zag. Op zondag 2 november zal Toneelgroep „Theater" in de Haarlemse schouwburg een voorstelling geven van „Wachten op Go- ->t" van Samuel Beckett. De hoofdrollen /orden gespeeld door Johan Walhain en Bernard Droog. De regie is van Roger Blin. Voorafgaande aan het conciaaf in Ro me ter verkiezing van een nieuwe paus, zu!l'-n in alle r.-ix. kerken van ons land vrij dag en zaterdag zgn. votiefmissen wor den opgedragen. In de kathedrale basi liek St. Bavo in Haarlem is die mis zater dagavond om half acht. Mr. dr. R. W. H. Pitlo zal op maandag 27 oktober des avonds om half acht in de bovenzaal van hotel Boekenrode voor de leden van Buurtbelang Aerdenhout-Bent veld een lezing over de beschaving in het oude Perzische rijk houden. De titel van deze causerie is: „Perzische miniaturen in de veertiende en vijftiende eeuw". Vanmorgen hebben directie en perso neel van het Gemeentelijk Energiebedrijf in Haarlem de opzichter H. J. Kuvener ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum hartelijk gehuldigd. Tevoren werd de ju bilaris met zijn gezin door de burgemees ter van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers, ontvangen. Als eerste voerde de directeur, ir. J. C. W. Swart, het woord. Voor het jubileumfonds sprak de heer J. F. Griffioen, die de heer Kuvener tevens een geschenk aanbood. Voorts spraken de chef van de jubilaris, de heer F. M. A. van Schaik, en enkele personeelsleden, on der wie de plaatsvervanger van de heer Kuvener, de heer P. B. G. D. Hagebout. De heer J. H. van Zandvoort: overhandig de voor het personeel een fototoestel. Tijdens de receptie, die de heer Kuve ner vanmiddag in zijn woning aan de Gier straat hield, kwamen velen hem met zijn jubileum geluk wensen. Advertentie Bel een „ATAX". dag en nacht Voordelig buitentarief Maandag werd in de gang van het ge bouw van de Schoolvereniging Aerden hout-Bentveld aan de Mr. Enschedéweg in Aerdenhout een tentoonstelling geopend waarin een overzicht gegeven wordt van hetgeen leerlingen op het gebied van de vrije expressie presteren. Steeds meer wordt hieraan in diverse scholen aan dacht besteed en ook de Schoolvereniging Aerdenhout-Bentveld heeft het nodig ge oordeeld een tentoonstelling te houden, waardoor ouders in de gelegenheid zijn te zien, wat hun kind aan fantasie bezit. Het was frappant te aanschouwen wat som mige leerlingen met klei, stof, of met pa pier bereiken. De tentoonstelling had de herfst tot onderwerp en er waren gedich ten over de herfst, over paddestoelen en over de vogeltrek gemaakt. Er waren ver der alleraardigste stukjes met paddestoe len of bessentakken. De kleintjes van de eerste klas hadden een dorp gebouwd, be woond door kabouters. Vanavond van zeven tot. half negen en woensdag van half negen tot drie uur is de tentoonstelling nog geopend. WEST-BERLIJN. Inplaats van de in onze rubriek van 11 oktober gemelde zegel ter herdenking van Alexander von Humboldt, waarvan de uitgifte in ver band met de viering van het Von Hum- boldt-jaar 1959 is uitgesteld, zal op 24 oktober in de serie „Beroemde mannen uit de geschiedenis van Berlijn" een postzegel van 7 pf. (blauwgroen en donkerbruin) in omloop worden ge bracht met het portret van de historicus Theodor Mommsen (1817-1903). De zegel, ontworpen door prof. Arthur Degner en gegraveerd door Egon Falz, heeft een oplage van 5 miljoen exemplaren. VERENIGDE STATEN. Tweehonderd jaar geleden werd het fort Duquesne door de Engelsen op de Fransen her overd, Dit feit zal o.m. worden her dacht met een postzegel van 4 cent. De zegel brengt de bezetting van het fort door de Engelsen in beeld. Afgebeeld zijn generaal Forbes op brancard, rechts van hem kolonel Washington te paard en daarnaast eveneens te paard kolonel Henri Bouquet. De overige personen zijn leden van de Virginia-militie en het provinciale leger. De zegel zal voor het eerst verschijnen op 25 november te Pittsburg, Pennsylvania. FRANKRIJK. De serie met afbeeldingen van landschappen en monumenten is aan gevuld met een waar de van 15 fr. (geel bruin, groen en blauw), waarop het kasteel van Foix voorkomt. Binnen kort zal een reeks van zeven frankeerzegels uitkomen met afbeel dingen van Franse stadswapens: 50 c. Marseille, 70 c. 80 c. Toulouse, 1 fr. Bordeaux, 2 fr, 3 fr. Nantes en 5 fr. Lille. 1 JAPAN. Ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de Keio-universiteit te Tokio zal 8 november een postzegel van 10 yen (roodviolet) verschijnen met als voorstelling het gebouw van de universiteit en de buste van de stich ter Yukichi Fukuzaiva. KERSTZEGEL 1958. De Koninklijke Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose heeft haar jaarlijkse kerst zegel ten bate van de tuberculosebestrij ding uitgegeven. De zegels zijn verkrijg baar bij de plaatselijke bureaus van deze vereniging tegen de prijs van vijf cent per stuk. Het ontwerp is van P. Wetselaar uit Haarlem, die o.m. ver schillende Nederlandse postzegels heeft ontworpen. De kerstzegel is geen post zegel en heeft geen enkele frankeer- waarde. Evenals sluitzegels kunnen de zegels op brieven worden geplakt, maar dit mag niet naast de postzegels gebeu ren om verwisseling met. frankeerzegels door de postbeambten te voorkomen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5