„Fanfare" Vijfjarenplan van gemeente Lisse vergt bijna zeventien miljoen Houten hulpschool aan Marsmanplein in „Délftwijk" nadert voltooiing Filmcamera voor toneelmeester Harald Kreutzberg, vijfentwintig jaar alleen om de wereld Begroting 1959 Haarlemmermeer vertoont tekort van miljoen Beleid gericht op beperkte vestiging van nieuwe industrieën DINSDAG 21 OKTOBER 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 ZOEKT U 'N DRUKKER Hongaren herdenken oktober-opstand UIT STAD EN STREEK De „Grote Vier" met Strijd om provinciale damtitel in een beslissend stadium Algemene bejaardenbond roert de trom Verkoopdag voor kerkbouw H. J. J. Vogels koninklijk onderscheiden humor in „Treslong" Succes voor koor „Kunst na arbeid'1 Afdeling lisse EHBO vierde 25-jarig bestaan Bevolkingsonderzoek op tuberculose Toneelmeester H. C. Voskuilen en m.r. J. A. P. C. ten Bokkel. diensten verworven, aldus de feestredenaar op deze huldigingsbijeenkomst, mr. J A. P. C. ten Bokkel. Zoiets kan men niet over zijn kant laten gaan. Daarom werder: dan ook de koppen bij elkaar gestoken en overlegd hoe de heer Voskuilen een blijk van waardering kon worden geschon ken. dat niet bestond uit alleen maar „kistjes sigaren". De heer Voskuilen, zo meende mr. ten Bokkel, diende als redder in de nood, raadsman van velen en won derbaarlijk bedreven mummelaar met elektrische aangelegenheden, te ondervin den hoeveel waardering hij genoot. Daar om kreeg hij iets ton geschenke, wat hij zeker graag zou willen bezitten het advies van mevrouw Voskuilen waarborg de dat. Mevrouw Voskuilen zelve werd door de heer Ten Bokkel met bloemen vereerd. De heer Voskuilen kreeg van hem namens de verenigingen, een filmcamera Hoe aangenaam de jubilaris daarmee wel was verrast, kon men van zijn gezicht af lezen! De talrijke aanwezigen kregen daarna gelegenheid hun toneelmeester persoonlijk te complimenteren. Een gezellige dronk maakte de receptie nog vrolijker. De jub:- laris liet het aan dankwoorden niet ont breken. de verzamelde bestuurderen dei verenigingen bleven koutend en rokend om hem heen geschaard, blij met de ge legenheid hem hun achting te kunnen la ten blijken. Wecnsc avond. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging noudt zondag 26 oktober in het Concertgebouw een Weense avond, waaraan medewerking verlenen het Weense amusementsorkest onder leiding van Eduard Macku en een aantal solisten. Het programma is getiteld .Schone Melodien aus Osterreich und Wien". Rijksaccountantsdienst- Bij Konink lijk Besluit is benoemd tot accountant bij de Rijksaccountantsdienst te Haarlem de heer J. Spa, adjunct-accountant eerste klasse. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 1220(1 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Woensdagavond 22 oktober om half ne gen heeft in het contactcentrum voor de Hongaren in de Hazepaterslaan in Haar lem een herdenking plaats van de onder? drukte oktober-opstand in 1956. Een der ongeveer honderd in Haarlem wonende vluchtelingen zal op deze bijeenkomst, die een sober karakter zal dragen, het woord voeren. Nieuws in het kort Hillegom Er zullen niet veel huldigingen gevonden worden, waarbij slechts één spreker woordvoerder is van een vijftiental vereni gingen. Zo'n ideale huldiging vond maan dagavond plaats in de studio van de heer J Kraakman, waar de toneelmeester van de .stadsschouwburg, de heer H. C. Voskuilen, lijn vijfentwintigjarig jubileum nog een - over kwam vieren, zulks op initiatief van de Haarlemse amateur-toneel- en operette- verenigingen. De heer Voskuilen is de steun en toeverlaat van al die mensen, du in de stadsschouwburg hun liefde voor d<> planken metterdaad willen uitleven. „Daarmee heeft hij zich onsterflijke ver- De gedurende het afgelopen weekeinde •espeelde ronden van het toernooi om het :-:rsoonlijk damkampioenschap van Koord-Holland zijn succesvol verlopen •oor de Haarlemmer W. de Jong. Naast iedóor hem behaalde twee overwinningen, stelde zijn concurrent, A. Grooteman, -Migszins teleur. In de 10de ronde had W. de Jong weinig moeite met P. van Heerde, die blijkens sijn verrichtingen in de laatste weken er rolkomen uit is. De Jong overspeelde hem spoedig en won. Th. Tielrooy ondervond in de 11de ronde, dat De Jong de kleinste tnnauwkeurigheid onmiddellijk afstraft. Reeds na enkele zetten lanceerde De Jong sen scherpe aanval, die hem een schijf vinst opleverde. Tielrooy verweerde zich iaarna uitstekend, doch moest tenslotte sapituleren. A. Grooteman kon het in zijn partijen 'egep M. R. C. Stahlberg en J. Mekken niet".verder brengen dan een puntenver deling. In zijn partij met Mekken stond Grooteman op een moment zelfs verloren, maar zijn tegenstander miste de winnen de voortzetting. W. C. Beeke verschafte zich nog een kans op de tweede plaats door twee achtereen volgende overwinningen. Na prima spel versloeg hij eerst zijn broer J. H. Beeke. Zijn tegenstander uit de 11de ronde, C. Chattilon, kon de weelde van een schijf winst niet dragen, deed een tweetal zwak ke zetten en verloor mede door listig spel van zijn partijgenoot. De overige uitslagen luidden: Th. Tiel- rooyJ. H. Ansems 1-1; J. Mekken—C. éeBree 2-0; H. v. d. Vossen—C. Chattilon 1-1; J. K. de Vries—C. Westerveld 0-2; .1. fL Ansems—M. R. C. Stahlberg 1-1; C. de BreeH. v. d. Vossen 1-1; J. H. Beeke— 1 K. de Vries 2-0; P. v. Heerde—C. Wes terveld 0-2. Zaterdag 25 oktober wordt de voorlaatste ronde gespeeld in het clublokaal van dam club IJmuiden. De stand aan de top van de ranglijst ver- loont thans het volgende beeld: 1. W de long 17 puntén uit 11 partijen. 2 en 3. W. C. Beeke en A. Grooteman elk 15 uit 11 en t en 5. J. H. Ansems en J. Mekken elk 14 uit 11. Wié op het ogenblik op het Marsman- Plein in „Délftwijk" staat kan zich moei lijk voorstellen dat deze dorre vlakte straks herschapén zal zijn in een aantrek kelijk winkelcentrum met moderne hui zenblokken. De bewoners van de omrin gde flats hebben nu nog een wijd uit licht op dit braakliggende terrein. Zij zijn Sewend geraakt aan de kleine zandstor men, die daar bij winderig weer rondwen telen. Ook zullen zij de moddermeertjes met meer opmerken, die bij een regenbui van enige omvang de gaten en kuilen op hét „plein" tot een duizendmerengebied transformeren. Misschien troosten zij zich met de ge dachte dat hun „panoramisch uitzicht" van het ogenblik spoedig tot het verleden ral behoren. Binnenkort zal een van de ge- touwén, die het aanzien van het toekoms tige Marsmanplein zullen karakteriseren, gereed zijn en in gebruik worden geno men. Het is de houten hulpschool, die op het zuidelijk gedéélte van het plein ter hoogte van de Jan Prinslaan wordt ge bouwd. De bouw bevindt zich momenteel 'n een vergevorderd stadium. Als het Weer meewerkt verwacht men dat leer krachten en leerlingen begin januari hun atrek in het gebouw zullen kunnen ne men. Dé hulpschool zal vier klasselokalen be vatten van elk 8V2 bij 6 'Ameter, twee aan weerszijden van de kamer voor het hoofd der school. Verder telt 't gebouw een keu ken en een bergplaats voor leermiddelen, acht wc.'s voor de kinderen en een voor het personeel. De lokalen worden op tem peratuur gehouden door een centrale ver- De vermaarde solodanser Harald Kreutz berg brengt deze week een kort bezoek aan ons land. een der etappes afleggend van een merkwaardige jubileumtournee, die door de impresario is aangekondigd als „Vijfentwintig jaar alleen om de we reld". Hij treedt woensdagavond op in het Minerva Theater te Heemstede, tezamen met Friedrich Wilckens. die al sinds zijn debuut in Berlijn in 1926 zijn vaste bege leider is. Op het programma staat onder meer de dans van de hofnar uit de toen voor het eerst uitgevoerde opera „Don Morte" van deze pianist-componist, teza men met een andere oude bekende, de dans van de ceremoniemeester uit „Turandot" van Carlo Gozzi, waarmee Kreutzberg on der regie van Max Reinhardt in de Salz- burger Festspiele debuteerde. Zijn reper toire bestaat thans uit een bloemlezing van de beste creaties uit zijn omvangrijke en zich herhaaldelijk opvallend vernieuwd hebbende éénmansproduktie, waarbij ook enige van de jongste aanwinsten. Het meest wonderbaarlijke 'van Harald Kreutzberg is zijn geweldige vitaliteit.: hij is thans dichter bij de zestig dan bij de vijftig, maar behoeft van zijn leeftijd geenszins een geheim te maken al heeft hij uiteraard veel van zijn vroegere snelheid verloren, hetgeen hij fascinerend weet te compenseren door een toegenomen ver warmingsinstallatie welke in een aparte ruimte naast de school wordt onderge bracht. De school staat op een gemetselde fundering. De wanden zijn opgetrokken uit delen hemlock-hout in naturelkleur. een Canadese naaldhoutsoort. De vloeren zijn van beton. Deze woiden voorzien van een bedekking van linoleum. De dakbedekking is van z.g. rubberoid. De school krijgt aan de noordzijde een ruime speelplaats van grijze tegels in vakken verdeeld door hei- dekleurige tegelstroken. Het gebouwtje is een ontwerp van hoofd ingenieur ir. H. A. Breuning van de ge meentelijke dienst van Openbare Werken en het wordt gebouwd door de aanne- mingsriima G J. Veldwijk en Zoon uit Haarlem De ontwerper heeft rekening ge- afgod De toneelvereniging „Heemstede-West" opent vrijdag het nieuwe winterseizoen in de toneelzaal van hotel „De Leeuwerik" in Haarlem. Opge voerd wordt „Zijn afgod", toneelspel in drie bedrijven door Roland en Mikel Pertwee. Regisseur is de heer Jaap van der Veldt. Spreekuur. De wethouder van Onder wijs en Kunstzaken in Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal woensdagmiddag om drie uur zijn spreekuur houden. Contactmiddag. Zondag gaf de accor- deonschool „Haarlem-Noord" een contact middag voor jongens en meisjes. Het pop pentheater van Ruurd Sanners voerde het sprookje „Assepoester" op. Verder traden op solisten van de school en 't amusements show-orkest „The Thornwood Players" onder leiding van de heer Duin met solis tische medewerking van Anneke Duin, Elsje Hofmans en Henk Bakker. Speeltuin „Zaanenoord". Het club huis, gebouwd op de speeltuin „Zaanen oord", gelegen aan de Spaarndamseweg hoek Zaanenstraat, zal zaterdagmiddag 25 oktober om drie uur officieel worden ge opend. De voorzitter van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, de heer W. J. van Liemt, zal 't woord voeren. fijning van zijn exacte expressiviteit. Met recht is hij trots op zijn zeldzame uithou dingsvermogen. In een vraaggesprek zei hij: „Onlangs moest ik op een vragenlijst voor een nieuwe druk van de Brockhaus- enc.yclopedie invullen, wat ik als mijn grootste verdienste beschouw. Ik heb toen het feit genoemd, dat ik na een carrière van meer dan dertig jaar nog altijd geheel alleen ieder publiek, waar ook ter wereld, blijkbaar tot gespannen aandacht weet te bewegen". En hij gaat daarmee door: nog dit jaar moet hij contracten vervullen in Griekenland, daarna steekt hij dp ocpaan over. waarbij hij. een graaggeziene gast in Amerika, ook steden zal aandoen, in Peru bijvoorbeeld, waar hij tot dusver nog niet is geweest. Voorts is hij bezig met de trai ning van een eigen groep in Oostenrijk, waar hij een drukbezochte school heeft Voor een Nederlands publiek heeft Ha rald Kreutzberg geen aanbeveling nodig. Hij is één der zeer, zeer weinigen die zich hebben weten te handhaven op het gebied van de zogenaamde vrije dans. zo men wil de uitdrukkingsdans. niet de abstractie na- ia eend. maar zich concentrerend op de dichterlijke uitbeelding van een menselijke geschiedenis in een universele taal. Hij slaagt daarin nog steeds door de sterke macht van zijn persoonlijkheid. Een blik op de in aanbouw zijnde houten hulpschool aan het Marsman plein in Haarlem-Noord. O. de a.chter- grond het terrein, waarop binnenkort begonnen zal worden met de bouw van het winkelcentrum „Délftwijk" en 65 woningen. houden met de mogelijkheid dat de hulp school te gelegener tijd omgebouw kan worden tot een permanent wijkgebouw, waarvan de huidige lokalen dan een vleu gel zullen vormen. Voorlopig zal het heer sende grote tekort aan schoolruimte in Haarlem benoorden de Jan Gijzenvaart nog wel aanblijven en zal er van dit plan tot stichting ,ran een wijkcentrum in „Délftwijk" nog niet veel kunnen komen. De ontwerp-begroting van de gemeente Haarlemmermeer vertoont een tekort op de gewone dienst van niet minder dan 1.498.000. Dit is 716.000 meer dan vorig jaar. Het hogere tekort wordt voorname lijk veroorzaakt door de netto-kosten der gemeentepolitie 68.000) en de hoger ge raamde kosten voor straatverlichting 51.000), onderhoud straten en wegen 39.000), plantsoenen 33.000), rente en afschrijving kapitaalsuitgaven openbare werken 63.000), subsidie scholen voor nij verheidsonderwijs in Hoofddorp 28.000), subsidie openbare leeszaal 27.000) kapi- taalslasten onderwijs 44.000), sociale zaken 193.000), overige kapitaalslasten 31.000) en overige netto-verhogingen van uitgaven-ramingen 139.000). Konden de begrotingen over 1956, 1957 en 1958 nog sluitend worden gemaakt, doordat men toen de beschikking had over reserves, ten aanzien van de begroting 1959 zal dit niet mogelijk zijn, aangezien de reserves aan het. einde van het dienstjaar 1958 ge heel zullen zijn verbruikt. De reserves per 1. januari 1956 bedroegen totaal 1.717.500 Daartegenover staan de tekorten resp. ge raamde tekorten over 1956 tot en met 1958 van totaal 1.720.000. Het staat op het ogenblik nog niet vast op welke wijze het tekort over 1959 zal moeten worden gedekt. De verdere ontwikkeling van de finan ciële positie der gemeente zal in grote mate afhangen van de financiële verhou ding tussen het rijk en de gemeenten, zoals deze voor 1959 en volgende jaren zal wor den geconstrueerd. Van de totale uitgaven der begroting 1959 dient niet. minder dan ruim 56 percent te worden gedekt door uitkeringen uit het gemeentefonds omdat de eigen belastingen en heffingen van de gemeente reeds het wettelijk toegelaten of economisch verant woord maximum hebben bereikt. Uit de ramingen in de begroting 1959 blijkt dat een beperking in acht is genomen tot de meest noodzakelijke activiteiten. Nochtans is een belangrijke toeneming van „Een verzorgde oude dag voor allen". Dit devies liet de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen maandagavond horen tijdens een propa- ganda-avond in het gemeentelijk Concert gebouw. Dc afdeling roert de trom om het ledental te versterken. Thans telt zij 3100 leden. Maar van de twaalfduizend bejaar den in Haarlem is slechts een vierde deel georganiseerd. De heer F. Rippen uit Noordwijk, lid van het hoofdbestuur, heeft in een propagan distische toespraak het doel van de bond uiteengezet: de verbetering van de posi tie der bejaarden. Hij wees erop dat in Haarlem voor de bejaarden nog veel kan gebeuren. Hij zei dat de gemeente Haar lem ten aanzien van de subsidiering van het bejaardenwerk ver ten achter blijft bij sommige andere gemeenten. De alge mene bond krijgt per jaar zeshonderd gul den subsidie. In sommige plaatsen wordt echter vijf gulden subsidie per lid gege ven. De huidige steun is te klein om de drie sociëteiten goed te doen werken. Na dat de heer Rippen enkele facetten van de bejaardenzorg had belicht, riep hij op tot versteviging van de bond. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door de hooibouwboeren en -boe rinnen van de muziekvereniging „Crescen do" uit Ouderkerk aan de Amstel met een bont programma „Lach en vergeet". B. en W. zeggen in hun toelichting het te betreuren dat de feitelijke gegevens in de rapporten van het Economisch-Technolo- gisch Instituut voor Zuid-Holland, het In stituut. Stad en Landschap van Zuid-Hol land en het Landbouw-Economisch Insti tuut gedeeltelijk zijn verouderd, doordat de rapporten veel te lang op zich hebben laten wachten. De oorzaken hiervan berusten goeddeels op misverstanden over de proce dure tussen het Economisch-Technologisch Instituut en de Planologische Dienst. Het te laat verschijnen van de rapporten houdt echter niet in. aldus het gemeentebestuur, dat het beeld van de bollenstreek in het algemeen en van Lisse in het bijzonder is vertekend. B. en W. kunnen zich met de strekking van de sociaal-economische rap porten in haar algemeenheid verenigen. Ook de conclusies dragen de instemming van het gemeentebestuur. Gesteld wordt, dat de bollenteelt zowel om regionale als nationale belangen nauw lettend dient te worden beschermd. Het beschikbare areaal bollengrond is namelijk slechts voor een beperkte uitbreiding vat baar. Er dient dus te worden gewaakt tegen een aantasting van dit areaal en tegen factoren, die de arbeidsvoorzie ning voor de bollencultuur kunnen bemoei lijken. Tegen opdringende industrialisatie past een voorzichtig beleid. De vestiging van industrieën moet worden tegengegaan, als deze de arbeidsvoorziening voor de bloembollencultuur zouden aantasten en in ruime mate arbeiders van buiten de streek zouden aantrekken. Overschot arbeiders opvangen De toelating van industrieën zal beperkt moeten blijven tot een zodanige omvang, dat werk kan worden gevonden voor het huidige overschot aan arbeiders en voor de natuurlijke bevolkingsaanwas. Als ge volg van de voortschrijdende mechanisatie in dc bloembollencultuur is het namelijk ondenkbaar, dat de natuurlijke bevol kingsaanwas in deze bedrijfstak zal kun- uitgaven niet te voorkomen. De stijging van vele kosten zijn veroorzaakt door de doorwerking van genomen loonmaatregelen en prijsverhogingen. De gevolgen van de kostprijsverlagende werking van deze maatregelen worden bij lange na niet goed gemaakt door de verhogingen van de uit keringen uit het gemeentefonds. Men meent dan ook dat deze procentuele ver hogingen thans totaal tot 50 percent voor deze gemeente op een veel te laag basisbedrag zijn vastgesteld en derhalve ontoereikend zijn om de hogere uitgaven te dekken. Het totaal van de uitgaven op de ge wone dienst zijn zonder de verrekeningen voor 1959 geraamd op 6.971.648 De in komsten zijn geraamd op 5.473.524. Zaterdag organiseert de Hervormde Vrouwenvereniging in Vijfhuizen in het Hervormde Jeugdgebouw een verkoop dag, waarvan de opbrengst wordt ge stort. in het bouwfonds voor een nieuwe kerk. Niet alleen worden wollen goederen, handwerken enz. ten verkoop aangebo den, maar ook zijn er tal van attracties aan deze actie verbonden. De opening heeft plaats om drie uur door ds. L. C. Baljé. Advertentie Vrijdag a.s. in Rembrandt In het Verversingshuis „Groenendaal" in Heemstede is de heer H. J. J. Vogels, voor- man-vakman bij de gemeentelijke energie bedrijven in Heemstede ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum koninklijk onderscheiden en door directie en perso neel gehuldigd. Tevens nam men afscheid van deze geziene figuur, die de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt. De heer Vogels trad op 21 oktober 1918 als smid-bankwerker in dienst van de ge meente Heemstede. Op 3 maart 1946 werd hij voorman-vakman. Naast zijn werk als smid-bankwerker bediende hij de gashou ders en had een belangrijk aandeel in de watervoorziening. Voor het gemeentebestuur dankte wet houder mr. O. H. van Wijk de heer Vogels voor het werk, dat hij voor de gemeente heeft verricht en overhandigde hem een geschenk onder couvert en een oorkonde. Tevens deelde de wethouder mee. dat de jubilaris onderscheiden was met de bron zen eremedaille verbonden aan de orde van Ojfanje-Nassau en spe.lde hem de ver sierselen op. De directeur van de energiebedrijven, ir. J. Limborgh, sprak hierna eveneens waar derende woorden en overhandigde de heer Vogels een kist sigaren. Voor het personeel bood de heer F. Goos- sens een televisietafel en tevens als af scheidscadeau een kroonlamp aan. Tenslotte dankte de heer Vogels voor alle blijken van sympathie en waardering. Het is van groot belang dat de bol lenstreekgemeenten een onderling afge stemd en coördinerend beleid voeren. In economisch opzicht, althans staan zij voor dezelfde problemen: bescherming van hun belangrijke agrarische cultuur grond enerzijds en schepping van werk gelegenheid voor hun gezamenlijke, nog steeds aanzienlijk boven het landelijke gemiddelde uitgaande natuurlijke be volkingsaanwas anderzijds. Dit zijn geen zaken, welke enig gemeentebe stuur alleen en op zichzelf in voldoende mate kan behartigen, aangezien zij een regionaal karakter dragen. Aldus valt te lezen in een toelichting op het vijf jarenplan van de gemeente Lisse. welk plan in de gemeentebegroting voor vol gend jaar is opgenomen. nen worden opgevangen. Nieuwe indus trieën zullen kunnen worden gevestigd op gronden, die niet voor de hoIleneulUmr gesc,hik( zijn. dus top oosten van de rijks weg Haarlem-Leiden. Een gecoördineerde aanpak van regio nale vraagstukken achten B. en W. van Lisse dringend gewenst. Dit geldt bijvoor beeld voor de oprichting van een i-egionale lagere technische school. In Hillegom be staat reeds een plan voor deze school; het gemeentebestuur van Lisse zal dit plan steunen. Kwekerszoons, die in het bollen- bedrijf geen plaats meer kunnen vinden, zullen naar andere bedrijfstakken moeten afvloeien. De oprichting van een regionale technische school is mede hierom nood zakelijk. Overweging verdient de vraag, in hoeverre de gemeentebesturen de be volking een juiste voorlichting moeten geven over de economische noodzaak van een bredere educatie. Om het beleid in de komende jaren naar bovenstaande overwegingen te richten, hebben B. en W. van Lisse een inves- De stichting „Kunst en ontspanning in de bloembollenstreek" is maandagavond voor het eerst naar buiten getreden. Na dat de Kunstkring voor de bloembollen streek was geliquideerd, bleef het de vraag, of de nieuwe stichting voldoende steun zou krijgen. Gezien de bevredigen de belangstelling maandagavond, kan de ze vraag wel bevestigend worden beant woord. Georgette Hagedoorn, Sophie Stein, Het ty Blok en Godfried Bomans, aangekondigd als de „Grote Vier", hebben de liefheb bers van goede humor een plezierige avond bezorgd. Over het optreden van de ze vier heeft men reeds meermalen uit voerig in ons blad kunnen lezen, zodat een diepgaande beoordeling thans achterwe ge kan blijven. Sophie Stein en Hetty Blok. bekend uit de uitzendingen over de familie Doorsnee, waren bij het publiek favoriet. Het door deze twee artiesten ge- bodene bleek het gemakkelijkst te verte ren. Georgette Hagedoorn leverde een uit stekende bijdrage met enkele liedjes van Louis Davids en een prachtige typering van een mannequin. En tenslotte was er Godfried Bomans, die op de van hem be kende wijze een aantal vragen over Sinter klaas beantwoordde. Kon hij hiermee het publiek niet zo uitbundig laten lachen, "'"t was wel het geval met zijn optreden als commissielid voor de beoordeling van naaktbeelden. Aan de zaal waren belangrijke verbete ringen aangebracht, zodat het publiek meer gerief kon worden geboden. In de tweede helft van november zullen in Hillegom de oproepingen worden ver stuurd voor het bevolkingsonderzoek op tuberculose, dat weer in de zaal van „Treslong" zal worden gehouden. Vorige week zijn honderdvijftig huisbezoekers op pad geweest om de inwoners voor het be volkingsonderzoek te interesseren. Alle straten hebben zij inmiddels afgewerkt. Over het algemeen hebben zij vrij veel medewerking ondervonden. Reeds heeft zich een aantal autobezitters beschikbaar gesteld voor het vervoer van inwoners die niet goed ter been zijn. naar en van het onderzoekcentrum. De christelijk gemengde zangvereni ging „Kunst na Arbeid" nam zaterdag avond deel aan een zangwedstrijd, uitge schreven door de Wageningse muziek school. De jury kende het koor 355 punten toe voor de uitvoering van Psalm 138 van J. P. Sweelinck en „Derr Herr 1st mit mir", een werk van Buxtehude. „Kunst na Arbeid" kwam uit in de ere- afdeling. De leden van de jury stelden er prijs op dirigent en koorleden in het open baar geluk te wensen met de uitstekende prestaties. De jury merkte echter op, dat de sopranen en tenoren aanvulling nodig hebben. Misschien zijn er nog bewoners uit Halfweg en omgeving die medewer king aan het koor willen verlenen. Diri gent J. T. Westerdaal kreeg een tien voor de opvatting van het verplichte werk. teringsprogramma voor vijf jaren opge steld. In totaal vergt dit een bedrag van 16.816.400. Tenminste als het binnen de gestelde termijn kan worden gerealiseerd. Wat natuurlijk in het. geheel niet zeker is. Gezien de huidige financiële omstandig heden valt hieraan zelfs te twijfelen. De vaste lasten in dit vijfjai-enplan be lopen per jaar een bedrag van f 2.091.000. Dit bedrag is onder meer nodig voor de bouw van honderd woningen per jaar, voor onderhoud van straten er, pleinen, verbetering van riolering enz. Zatei-dag heeft de afdeling Lisse van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor e.h.b.o. haar 25-jarig bestaan gevierd met een receptie en een feestavond, welke bei de in gebouw Rehoböth plaats hadden. Met de vereniging jubileerden voorzitter dr. A. J. Duymaer van Twist, die 25 jaar als docent aan de vereniging is verbon den, en de heer Jan Pollé, thans bestuurs lid, wegens diens zilveren lidmaatschap. Beiden werden gehuldigd door het hoofd bestuur van de landelijke vereniging, die hun het dr. Tilanus-ereteken schonk. Velen kwamen zaterdagmiddag het be stuur complimenteren, zowel particulie ren ais afvaardigingen van verenigingen en het gemeentebestuur. Ook emeritus pastoor Van Zuylen maakte zijn opwach ting, alsmede de gemeentesecretaris, de heer M. Th. van Dijk. Daar burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf verhinderd was, bracht de heer A. de Vries, wethouder van sociale zaken, de gelukwensen van het ge meentebestuur over Des avonds werd, eveneens in Rehobóth de feestviering voortgezet met een feeste lijke bijeenkomst van de leden met hun dames en verdere genodigden. De opening geschiedde door de heer Jac. van Duynhoven, voorzitter van het feest comité, waarna de heer L. Tanis de her denkingsrede uitsprak. Hierna vond de huldiging plaats van de beide jubilarissen. Namens de leden werd hun daarbij een Delfts blauw herinne ringsbord aangeboden. Ook het hoofdbestuur van de Koninklij ke Nederlandse Vereniging voor e.h.b.o. bracht zijn hartelijke gelukwensen over. Aan dr. Duymaer van Twist en de heer Pollé werd het ereteken van de vereni ging. de „Dr. Tilanus-speld" overhandigd. VERKOOPAVOND Dinsdagavond wordt in gebouw „Welte vreden" in Hillegom de jaarlijkse verkoop avond gehouden van de damesvereniging „De opbouw". Eigengemaakte handwerken worden ten verkoop aangeboden. Onderzoek. In het gebouw van de Zeekrijgsraad in Den Haag zal de Marine- raad op 10 november in een openbare zit ting een onderzoek instellen naar het aan de grond lopen van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" in de havenmonding van Den Helder op 26 augustus. B. en W. van Lisse hebben in de nota van toelichting op de gemeentebegroting voor volgend jaar uitvoerige aandacht gewijd aan de sociaal-economische positie van de gemeente. Zij doen dit aan de hand van de sociaal-economische rapporten, die over de bloembollenstreek en de bollenstreek-gemeenten zijn verschenen. Met déze rapporten als uitgangspunt heeft het gemeentebestuur van Lisse zijn beleid voor de komende jaren uitgestippeld. Voor de jaren 1959 tot en met 1963 hebben zij een investeringsprogramma opgesteld. Realisering van dit vijfjarenplan zal in totaal niet minder dan bijna zeventien miljoen gulden vergen. In dit programma is rekening gehouden met de bouw van honderd woningen per jaar.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7