Horen en zien MADOEF EN MIRZA (H WIM TT M WT TIK UJtiliM JtLZ/JUiAl W 1J JA. Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES DONDERDAG 2 3 OKTOB ER 1958 11 radio televisie 4 *- ÏMNKOISJDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Twee reprises Internationaal concert Prijzen voor Nederland De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Ontslag van burgerpersoneel bij de infanterie Brandassuradeuren stellen raad van toezicht in Twee jongens wilden legionair worden Utrechtse steun voor amateurtoneel Uona is niet schadelijk voor Nona Dure opruimwoede Adviseur van Pensioenraad krijgt eervol ontslag Feest der Verenigde Naties op de Dam te Amsterdam Ir Vijf iaar geëist tegen inbreker-en-gros Mijnwerker bedolven onder vallend gesteente Kerkelijk Nieuws DOOR LIN YU TANG Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Het Nederlandse parlement Het programma van woensdagavond, dat de VARA-televisie ons serveerde, verviel in herhalingen, maar daarvan zal wel nie mand spijt hebben gehad. De reprise im mers van het spel „Het huis van Mungo King" van Walter Macken, dat ons voert naar een achterbuurt in een Ierse haven wijk, heeft het al even goed gedaan als de eerste uitzending, die twee jaar geleden onder regie van Kees van Iersel werd gegeven. Het is een rauw stuk wat de ge bezigde taal en omgangsvormen aangaat, God en zijn Heiligen het stuk is Iers en dus katholiek spelen er een grote rol in en hun namen worden met graagte te pas en ook wel eens te onpas gebezigd. Maar de ruwe primitiviteit werkt op den duur vertederend, het is een toch poëtisch spel. Wij konden alleen met de ten dele nieuwe bezetting geen vrede heben. De rol van de fantast Mairteen, eerst door Henk van Velsen gespeeld, was nu aan Hans Croiset toebedeeld. Hij heeft daarvoor niet de geestelijke rijpheid, noch is zijn plastisch en mimisch vermogen voor de camera's toereikend. Maar het stuk als zodanig bleef boeiend. Het weekoverzicht van de N.T.S. werd voorafgegaan door een reportage van de Hongaarse opstand, twee jaar geleden be gonnen. Dat was de tweede en eveneens zinrijke reprise. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen Vrijdag, op de dag der Verenigde Naties, zal een internationaal concert worden gegeven, dat door radioluisteraars van drieenzeventig landen kan worden gehoord en voor televisiekijkers van Noord-Ame- rika en Europa zal worden uitgezonden. De medewerkenden zijn onder meer Pa- blo Casals, de beroemde Spaanse cellist, die in de gehoorzaal van de algemene ver gadering der UNO in New York een van zijn weinige openbare concerten zal ge ven, en de violisten David Oistrakh en Ye- hudi Menuhin, die in Parijs het dubbel concert in d van Bach zullen uitvoeren. In Genève zal het orkest van Frans-Zwit serland spelen. Eurovisie zal de in Europa uitgevoerde werken uitzenden. In de home service van de B.B.C. zal het gehele in ternationale concert, dat twee uur duurt, worden uitgezonden. Casals heeft jaren lang geweigerd in het openbaar op te tre den uit protest tegen het huidige Spaanse regime. Hij leeft reeds lang in balling schap. Zijn spel zal worden opgenomen op een band, welke voor heruitzending naar Spanje wordt overgebracht. Op de zevende internationale wedstrijd voor geluidsopnames in Bern heeft Neder land beslag gelegd op twee eerste prijzen. Ru van Wezel won een eerste prijs in de afdeling amateurs voor zijn bandopname van „Limelight" en de eerste prijs voor de beste nationale selectie werd toegekend aan de Nederlandse inzending. Deze wed strijd wordt gehouden in samenwerking met een aantal Europese radiostations en clubs die zich bezig houden met geluids opnames op de band. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.30 Progr. voor oudere luis teraars. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-ens. en solist. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. en solist. 15.15 Voordr. 15.35 Blaasork. 16.00 Het planten en ver planten van heesters in de tuin caus. 16.15 Gram. 16.25 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accord.muziek. 13.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: Het schrif telijk onderwijs door E. A. Schüttenhelm. van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Sopr. en gitaar. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, 20.00 Gram. 20.30 Ork.conc. 21.50 Kunstkron. 22.10 Sport. 22.15 Metropole-orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.40—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, cau$. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Strljkkwart. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Lichte muziek. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: Wij bezoeken de Zuidlaarder markt. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dans- crk. 13.55 Beursber. 14.00 Bariton en piano. 14.25 Boekbespr. 14.45 Carillonspel. 15.00 Gevar. progr. 15.50 Gram. VARA: 16.00 Muziekrevue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Tango-orkest. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. causerie. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Jazz. VPRO: 19.30 Nieuws. 19.35 Het platteland nu, gesprek. 19.50 Nederland voor de wereld, rep. 20.00 Ork.conc. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Strijkork. 21.45 Licht en donker, klankb. 22.10 Musette-ork. en soliste. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Muzikale causerieën. BKUSSEL. 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 weerber. 12.34 Gram. 12.55 Meded. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 School radio. 15.45 Gr-am. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordr. 13.20 Vlaamse liederen (verv.). 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 20.00 Ork.conc. 20.45 Kunst- kaleidoscoop. 21.00 Ork.conc. (verv.). 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Filmprogr. 21.00—21.35 Eurovisie: Rep. Feestconc. van de Dag der Verenigde Naties te Parijs. Advertentie Van Nelle bestellen Op de in ons blad van gisteren vermelde vragen van het Tweede Kamerlid E. A. Vermeer (P.v.d.A.) over het ontslag van burgerpersoneel bij de infanterie heeft minister Staf geantwoord dat een brief van de inspecteur der infanterie aan een elftal commandanten is gezonden, waarin werd medegedeeld, dat het noodzakelijk werd geacht een aantal in de vredessa- menstelling van de Koninklijke Land macht voorkomende eenvoudige burger functies te wijzigen in militaire functies. Daar de minister tegen deze gang van zaken bezwaren had, heeft hij bepaald, dat vervanging van burgerpersoneel door dienstplichtigen niet mocht geschie den en dat voor dit doel geen extra contin gent dienstplichtigen voor eerste oefening in werkelijke dienst mocht worden geroe pen. De minister zegt voorts, dat om zoveel mogelijk op de exploitatiekosten te bezui nigen een vermindering van de organieke sterkte van het burgerpersoneel is vast gesteld. Het is hierbij niet toegestaan bur gers door militairen te vervangen om al dus zonder een personeelsvermindering binnen de toegestane sterkte van het bur gerpersoneel te blijven. Door een voortge zet onderzoek naar de efficiency van de functies zal worden bereikt, dat burger personeel overcompleet komt. Zoveel mo gelijk wordt getracht dit personeel voor in tussen openvallende plaatsen in aanmer king te doen komen. De Vereniging van Brandassuradeuren in Nederland heeft in haar onder voorzit terschap van de heer J. E. Knight te Am sterdam gehouden jaarlijkse algemene le denvergadering besloten tot de instelling van een raad van toezicht op het brand- verzekeringsbedrijf. De brandassuradeuren volgen hiermede het voorbeeld van de on gevallen- en ziekteverzekeraars alsmede de automobiel- en wettelijke aansorakelijk- heidsassuradeuren, die reeds eerder tot de instelling'van raden van toezicht zijn over gegaan. deuren volgen hiermede het voorbeeld van de ongevallen- en ziekteverzekeraars alsmede de automobiel- en wettelijke reeds eerder tot de instelling van raden van toezicht zijn overgegaan. Bij grens tegengehouden Op verzoek van de gemeentepolitie te Winterswijk zijn in Venlo twee Winters- wijkse jongens aangehouden, die voor nemens waren dienst te nemen in het. Vreemdelingenlegioë. De knapen, beiden 18 jaar oud, hadden zich thuis al eens laten 'ontvallen dat zij naar Frankrijk wilden c-n dat bracht de politie tijdig op het iuiste spoor. Gedeputeerde Staten van Utrecht'hebben een onderzoek laten instellen naar de stand van culturele activiteiten' in de provincie. Hieruit is gebleken, dat zang, muziek, toneel en lectuur het meest beoefend zijn. Bijna bij al deze activiteiten toont de provincie Utrecht reeds haar belangstelling in de vorm van financiële steun. Behalve bij het toneel, in het bijzonder het beroeps toneel, omdat volgens Gedeputeerde Staten het opvoeren van een toneelstuk in kleinere plaatsen tot voor kort nog te vaak slechts een incidentele aangelegenheid was. Daar er echter thans meer en meer toneelverenigingen het aandurven klassieke stukken op hun repertoire te nemen en er vastgesteld is, dat bij het geven van een voorstelling op het platteland gemiddeld tweehonderd mensen aanwezig zijn, achten Gedeputeerde Staten het verantwoord zo wel voor amateurs als het beroepstoneel een subsidie te verlenen. Daarom verzoeken Gedeputeerde Staten de Provinciale Staten van Utrecht om voor beide instellingen een bedrag van zesdui zend gulden beschikbaar te stellen, mits ook de gemeenten subsidiëren. Advertentie Van Nelle bestellen De president van de Utrechtse recht bank heeft uitspraak gedaan in het kort geding dat de Solafabriek te Zeist aan hangig heeft gemaakt tegen de Gerofabriek aldaar en de Lever's Handelmaatschappij te Rotterdam beti-effende de aanbieding van Ilona-tafelcouverts in een reclame actie van laatstgenoemd concern. Hij wees de vordering van eiseres af. De rechtbank overwoog, dat door de ge daagde is aangetoond, dat er geen verband bestaat tussen de fabrikant en het aange boden merk, omdat de couverts in opdracht van de Unilever voor haar reclamecam pagne werden vervaardigd. Hoewel er een zekere mate van overeenstemming bestaat tussen de merken „Ilona" en „Nona", is deze toch niet zo opvallend als eiseres wil doen voorkomen. Bovendien valt van deze overeenstemming geen verwarring bij het publiek te vrezen, daar de couverts niet in de normale handel verkrijgbaar zijn. De rechtbank achtte derhalve geen termen aanwezig de vordering van eiseres toe te staan en veroordeelde de solafabriek in de kosten van het geding. De huishoudster van een Amsterdamse gemeenteambtenaar die in een vlaag van schoonmaakwoede in april van dit jaar aan een opkoper twee oude kastjes had meegegeven, die zij op de zolder van het huis van haar werkgever als overbodig had bevonden, is door de politierechter wegens verduistering in dienstbetrekking veroordeeld tot 25 gulden boete. Het ver velende van deze opruiming zonder voor kennis van haar werkgever was, dat zich in een der kastjes een bedrag van 6000 gul den bevond. De gemeenteambtenaar had het geld daar voor alle veiligheid opge borgen. Het geld noch het kastje zijn tot nu toe teruggevonden. De huishoudster was maar niet voor de rechter verschenen, omdat daarmee naar haar mening het kastje toch niet zou terug komen. Dit vertelde de als getuige ge hoorde gedupeerde ambtenaar. Hij had het zijn huishoudster zeer kwalijk geno men dat zij de kastjes aan een opkoper had meegegeven. Hij had haar echter in dienst gehouden omdat hij haar nodig had als gids bij zijn speurtochten langs de verschillende markten. Want de hoop zijn kastje terug te vinden heeft hij nog niet opgegeven, hoewel hij het vermoe den heeft dat de vrouw de kastjes aan ken nissen heeft gegeven. De politierechter meende dat de ambtenaar ook wel een beetje schuld had. Want wie bewaart nu zijn geld in een oud kastje op een rom melzolder? Aan de heer J. Olie, wiskundig adviseur van de Pensioenraad, is om redenen van algemeen belang bij Koninklijk Besluit eervol ontslag verleend per 1 februari. Minister Drees deelt dit mee in een brief aan de Eerste Kamer. Zoals door minister Struycken in antwoord op de interpellatie van prof. Hellema is toegezegd, is door een commissie, bestaande uit mr. J. ^er- dam, voorzitter van het scheidsgerecht voor ambtenaren van de provincie Noord holland, prof. dr. J. P. van Rooyen, bui tengewoon hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit, en prof. mr. D. Simons, buiten gewoon hoogleraar aan de Economiscne Hogeschool een onderzoek ingesteld naar aanleiding van het voorstel van de Pen sioenraad aan de heer J. Olie eervol ont slag te verlenen. Deze commissie is tot de conclusie ge komen, dat, ondanks de persoonlijke be kwaamheden van de heer Olie, gezien de verstoring der verhoudingen, alsmede het ontbreken van enig uitzicht op een herstel der goede betrekkingen, het algemeen be lang eist, dat aan de heer Olie eervol ont slag wordt verleend. De minister-president heeft zich, even als minister Struycken, met deze conclusie kunnen verenigen. De Dag der Verenigde Naties zater dag 25 oktober zal in Amsterdam op de Dam worden gevierd. De vlag van de Verenigde Naties zal vóór het paleis worden geplaatst met daar omheen de vlaggen van de zes aangeslo ten Europese landen en die der Neder landse provincies. De tachtig vlaggen van de ledenstaten der V. N. zullen dit jaar in een défilé door de gymnastiekvereni ging „Oranje Nassau" worden meegedra gen. Aan het feestprogramma nemen 30 Amsterdamse tamboerkorpsen en de ka pel van de hoofdstedelijke politie deel. De manifestatie zal om kwart over twee be ginnen. Na het muzikale gedeelte, om drie uur, zal prof. mr. I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer, een toespraak hou den. Een zanguitvoering door Amsterdam se zangverenigingen en een vlaggendefilé besluiten de bijeenkomst. Advertentie Van Nelle bestellen Advertentie Burggraf f 1295.- GRAETZ: constante, stralende beeldhelderheid met constante, maxi male beeldscherpte. GRAETZ: verfijnde klank door de GRAETZ KLANKCOMPRESSOR die elke toon de ruimte geeft. GRAETZ: Uw keuze waard! Televisie en radio/televisiecombinaties (óók stereo) in lichte of donkere kast, 11 modellen; prijzen van f 825.- tot f 2595.-. En ook Graetz radio met klankcompressor voldoet aan al Uw eisen! Importeur: N.V. Thabur - Den Haag. „Het is een boodschap van de Khaliej", zei Madoej bij hel venster. „Zijn jongste zoontje is uit het paleis verdwenen en nergens meer te vindenNu moet iedereen zoeken!" „Zo", mompelde Azamir. „Dat kan voor mij weieens moeilijk worden!" „Voor u?" zei Madoej. „Waarom, meester?" „Omdat ik lot de wijzen en raadgevers behoor van de Khaliej", zei Azamir. „Nu zal de Khaliej verwachten van me, dal ik een oplossing weet te vinden, als zijn kind niet terecht komt!" 5455 Dg procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft een gevangenisstraf van vijf jaar geëist tegen een 47-jarige al tien keer veroordeelde Rotterdamse inbre ker, die in beroep was gekomen van een vonnis van de Rotterdamse rechtbank, waarbij hij tot drie en een half jaar ge vangenisstraf was veroordeeld wegens het plegen van veertien inbraken te Rotter dam. De verdachte ontkende, maar een 39-jarige Rotterdamse havenarbeider ver klaarde als getuige dat de verdachte de inbraken samen met hem gepleegd had. „Hij liegt", zei de verdachte, „uit wraakzucht omdat hij een paar jaar gele den niet mee mocht doen aan het plegen van een serie inbraken." „Ik haat de verdachte en die haat zal nooit meer overgaan," gaf de getuige des gevraagd toe. De reden voor deze haat was, dat de verdachte hem in de steek gelaten had, toen zij na het plegen van een inbraak op straat werden aangehou den. „Toen had hij lange benen". Na deze verklaring ontstond er een fel le woordenwisseling tussen de beide man nen. „We zullen de zaak wel uitmaken, als we vrij zijn," riep de getuige, „Vijf jaar heb ik voor jou nog over," zei de ver dachte. Een taxichauffeur verklaarde dat hij de verdachte en de getuige samen naar de Waalhaven, had gebracht, waar zij een gonjezak vol sigaretten en nylonkousen hadden gehaald, de buit van een van de inbraken. De verdachte zei dat hij alleen maar was meegeweest om de zak op te halen. Omtrent de inhoud had hij geen flauw idee gehad. Ook werden twee gevan genen gehoord, die verklaarden dat zij in het Rotterdamse Huis van Bewaring de getuige hadden horen zeggen dat hij de verdachte „zo ver mogelijk er in zou trap pen, ook al had hij er niets mee te ma ken gehad". De getuige ontkende deze Woorden, geuit te hebben. „Zij -zijn- oude vriendjes van de verdachte," zei hij. De' verdedigster, m'èj. mr. I. Boon. acht te de verklaringen van de havenarbeider zeer aanvechtbaar. Aangezien de hele zaak staat of valt met deze verklaringen, moet de verdachte worden vrijgesproken, meende zij. Op 5 november zal het ge rechtshof arrest wijzen. Woensdagmorgen is bij werkzaamheden in een pijler van laag D, gelegen boven de 300-meter-verdieping in de mijn Julia te Eyghelshoven de 31-jarige J. J. B. Moonen uit Nieuwenhagen onder vallend gesteente bedolven. Hij overleed ter plaatse. De heer Moonen was gehuwd en vader van twee kinderen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Driebergen F. Bakker te Hui zen (N.H.) en C. Smits te Sliedrecht (voor heen te Driebergen). Evang. Luth. Kerk Beroepen te Enkhuizen-Hoorn-Medem- blik C. Schroder, proponent te Baarn. 71. Om twee uur gingen mevrouw Yang en Tom naar Elsie toe. Toen zij in de kamer kwamen zagen zij dat haar ogen gesloten waren. „Zij slaapt", fluisterde de verpleegster. „Zij heeft geijld". „Is haar temperatuur gedaald?" „Nee, maar wij doen er aan wat wij kunnen. De dokter heeft de hoop niet opgegeven". Tom stond naast het bed, zijn benen voelden als lood. „Elsie", riep hij zacht. „Maak haar niet wakker", zei de zuster. „Slaap is het beste voor haar". Zij wachtten een uur. Tom ging buiten een sigaret roken en kwam weer terug en vond haar in ijlende koorts een liedje zingen, het liedje, dat hij zo goed kende uit de tijd toen zij hadden gewandeld in het Van Cortlandtpark. „There 's a long, long trail a-wind ing, Into the land of my dreams..." Toen de herinnering aan hun heerlijke wandelingen weer bij hem opkwam, schoten de tranen Tom in de ogen. Hij boog zich over haar heen en fluisterde: „Elsie, ik ben het, Tom", maar zij hoorde hem niet. Mevrouw Yang zag hem onderdrukt snikken. Elsies woorden waren niet duidelijk meer te verstaan, maar zij neuriede de regels en op haar lippen lag een ge lukkige glimlach. Tom en mevrouw Yang mochten niet langer dan tot vier uur blijven. Toen zij om acht uur 's avonds te rugkwamen, zei Tom Elsies naam en zij deed haar ogen open en glimlachte flauwtjes. Zij zag tranen in zijn ogen toen hij zich over haar heen boog en haar een kus gaf. Zij hoestte en stak haar hand uit en Tom gaf haar gauw een zakdoek. „Ik ben zo suf, Tom... en helemaal warm van bin nen". Meer zei zij niet en legde haar hand in de zijne, gelukkig, dat hij bij haar was. Toen kwam de ver pleegster weer binnen en zei: „Nu mag u niet langer blijven". Op kerstavond bracht Tom twaalf rode rozen voor Elsie mee. De volgende dag voelde zij zich veel betel en de koorts was weg. Zij vond de kracht om te vragen: „Tom, waarom ben je weggegaan?" „Ik ben nooit van je weggegaan en je bent nooit uit mijn hart weg geweest. Elsie, je laat mij nooit meer in de steek, hè? Elsie, ik ben een stommerd geweest. Mevrouw Yang heeft het mij gezegd. Ik durfde je niet meer te vragen of je van mij hield". Hun ogen ontmoetten elkaar vol liefde. „Tom ik heb je zo nodig. Wij moeten mevrouw Yang dankbaar zijn. Zij is mijn pleegmoeder. Praat maar met haar". Na een week mocht zij wat opzitten toen mevrouw Yang en Tom binnenkwamen met vrolijk lachende gezichten. „Elsie, mijn schrift is vooruitgegaan", zei Tom. Hij liet een enveloppe zien. „Wat is dat?" „Dat is de brief, die ik zo lang heb willen schrijven, in het Chinees. Hij is voor je moeder". Elsie opende de brief en las: Lieve tante Tsai, Ik ben de onwaardige zoon van een arme familie en uw dochter is het fonkelende juweel uit het huis van een geleerde. Haar deugd is even groot als haar knapheid en haar gedrag is een eer voor de naam van haar familie. Ik heb het geluk gehad haar leer ling te zijn en terwijl ik op een afstand haar gaven bewonderde, heb ik gebeefd bij de gedachte om haar hand te vragen en afwisselend gehoopt en gewan hoopt. Uw dochter heeft zich verwaardigd mij niet onwelwillend te beschouwen en nu waag ik het naai de positie van schoonzoon te dingen. Uw dochter is vol kinderlijke genegenheid en ik beloof haar te zul len volgen waar zij ook gaat. Het feit, dat ik deze brief kan schrijven, hoe onhandig hij ook is, heb ik geheel te danken aan haar uitstekende lessen. In nederigheid de Uwe, Tom Fong Elsie hield de brief in haar hand, die op de deken rustte. Met een blijde glimlach naar Tom opkijkend, zei zij: „Tom, ik vind, dat je schrift erg is vooruitge gaan". Hij kuste haar opnieuw. Zij wendde zich om naar mevrouw Yang en zei: „Mevrouw Yang, wij zijn u beiden veel dank verschuldigd". Mevrouw Yang stond op. „Gefeliciteerd! Dat is ook zo. Jullie mogen mij dankbaar zijn. Een jongeman en een jong meisje weten soms zelf niet wat zij willen". „Zou mijn moeder mij nu dwaas vinden?" „Ja, maar het is het verstandigste, dat je ooit in je leven hebt gedaan. Dat geldt voor jullie allebei. Ik ge loof, dat ik nu meteen maar weg moest gaan en een brief aan je moeder schrijven". Mevrouw Yang ging weg en trok de deur achter zich dicht. HOOFDSTUK 25. De straten lagen nog dik onder de sneeuw. Moeder Fong, Tom en Eva stapten uit de Fifth Avenue auto bus; Tom droeg een pan in een handdoek geknoopt. Zij baggerden door de modder naar de kant. De hel dere middagzon scheen door de kale bomen en drukte beweeglijke patronen op het trottoir. Toms gezicht straalde en Eva giechelde; moeder Fong voelde zich gewichtig en overgelukkig tegelijk. Toen zij door de deuren van het ziekenhuis naar binnen gingen, zei Tom tot zijn zuster: „Toe Eva, gedraag je nu behoorlijk". Eva antwoordde niet. De deur van Elsies kamer op de vijfde verdieping stond op een kier. Tom klopte en ging naar binnen. Elsie zat rechtop in de kussens. „Moeder komt je bezoeken", zei Tom. Moeder Fong en Eva kwamen op haar tenen achter hem aan. „O, mevrouw Fong, u had niet zelf moeten komen", riep Elsie uit. „En waarom niet?" zei moeder Fong vrolijk. „Eva geef de soep aan de zuster en zeg, dat ze hem op warmt en hier brengt". Elsie streek haar haar glad en legde haar kussen recht terwijl Tom en zijn moeder gingen zitten. Toen Eva de kamer uitging, wierp zij een lange, stilzwij gende blik op Elsie, alsof zij haar nog nooit eerder had gezien, een van die vrouwelijke blikken, die het hele wezen van een andere vrouw in zich opnemen. Een ogenblik later kwam zij terug en ging dicht naast het bed staan en keek Elsie aan. Beider ogen ontmoet ten elkaar en gedurende een ogenblik zeiden zij geen woord. De nauw merkbare glimlach op beider lippen toonde, dat zij elkaar begrepen. .Woorden waren ge heel overbodig. (Wordt vervolgd) Boek van dr. E. van Raalte Bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeverij bedrijf is een boek „Het Nederlandse Par lement" van de hand van onze medewer ker dr. E. van Raalte ter perse. Dit boek, dat als pocketuitgave zal ver schijnen, houdt in wat ons parlement is en doet, hoe het is samengesteld, alsook, een mede in het licht van de praktijk ge geven uiteenzetting over de werkwijze van onze volksvertegenwoordiging. Aan de geschiedkundige ontwikkeling van het parlement en van het parlemen taire stelsel en in dat verband o.m. aan de problematiek van kabinetsformatie als mede van de relaties Kroon-ministers-par- lement is aandacht besteed. Bovendien zijn tal van zowel historisch als staatsrech telijk belangrijke precedenten en anecdo tes vermeld. Van de hand van dezelfde schrijver zal omstreeks eind november, als een uitga ve van de Hansard Society for Parliamen tary Government, een studie verschijnen getiteld „The Parliament of the Kingdom of the Netherlands". Toen dr. E. van Raal te de opstracht voor het tot stand bren gen van deze studie kreeg, heeft hij deze gelegenheid aangegrepen om daarnaast een speciaal op Nederlandse lezers inge steld boek over dit onderwerp het licht te doen zien. Advertentie Van Nelle bestellen DONDERDAG 23 OKTOBER Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met „Frasquita", 20 uur. Concertgebouw: Christelijke Oratorium Vereniging geeft een opvoering van „Theo dora", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen van Peter Giltay, 10 tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Anthonia Visser en Norbert Olthuis, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", alle leeftijden, 19.30 uur. Fran* Halstheater: „Tamengo", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Overtreding artikel 251 bis", 18 iaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „For- tunella", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „Het Don Kozakkenlied", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy Theater: ..Titanenstrijd", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Maigret zet een val", 18 iaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Het vlees is zwak". 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert. 21 tot 22 uur. Frans Halsmuseum: Ds. Overbosch spreekt over „Wij vermoeide, moderne mensen", (Volksuniversiteit), 20 uur. Brinkmann: Onder auspiciën van het centrum voor internationale lezingen houdt de heer J. Eggink een voordracht over het werk van de UNICEF, 20 uur. VRIJDAG 24 OKTOBER Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Richard II", 20 uur. (Geloof en Wetenschap). Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters. 11.30 tot 12.30 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen van Peter Giltay, 10 tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Anthonia Visser en Norbert Olthuis, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. Het Huis Van Looy: Expositie van werk van Willem Zwart en Jacobus van Looy, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Vishal: Expositie van „De Groep", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", alle leeftijden, 14 en 19.30 uur. Frans Hals- theater: „Penny, de katoenplukster", 18 iaar, 14 30 19 en 21.15 uur. Lido Theater: De ondergang van de Titanic". 14 jaar, 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Vrouwenarts, dr. Bertran", 14 jaar. 14. 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Und Abends in die Scala", alle leeftijden, 20.15 uur. nbrandt Theater: „Fanfare", alle leeftijden, 34, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Grensrivier", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De slag om Arnhem", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Met de dood voor ogen", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur. Frans Halsmuseum: De heer S. L. Hartz houdt een lezing over „Drukprocédé's bij de n.v. Joh. Enschedé en Zonen", 20 uur. (Volksuniversiteit) Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11