Brug bij naam Krimpen kreeg de van mr. Algera OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Gemiddeld lerarensalaris ligt boven dat van de hogere ambtenaren" HET WEER Nobelprijs voor letterkunde 1958 toegekend aan Boris Pasternak Gezamenlijk communiqué van Dulles en Tsjang Vliegtuigbotsing boven Italië Huldebetoon verraste iedereen, niet het minst de oud minister zelf Regeringsverklaring Nationalisten blijven de kusteilanden verdedigen tegen dreiging van Peking Verkeerde knop Verkeer in de knoop Waarschuwing van geleer den tegen kernbewapening Voorraadvortning maakt controle onmogelijk Minister Samkalden in het ziekenhuis ice MORRIS 'êefot-ayoutft//// Veel bewolking Nationalistisch-Chinese banken in Indonesië in beslag genomen Het woord is aan.... Rakosi's toestand slechter BEA-Viscount neergestort 31 inzittenden gedood fdtth fti&i iij {jwtyn, heljl l linililllV ELEGANTE TASSEN en byoüx 73e JAARGANG No 9 0 DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 303e JAARGANG No 243 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Loclewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P, W. Peereboom en A. D. Huijsman Algerabrug. stond er op het bordje boven op het partaal van de nieuwe brug naar Krimpen, toen mevrouw Algera op verzoek van de Commissaris der Koningin een doekje had weggetrokken, waaronder het verborgen was ge weest. Het was de grote verrassing voor de duizenden die aan beide boorden van de Hollandse IJsel gistermiddag getuigen wilden zijn van de belangrijke dubbele gebeurtenis, de indienststelling van de stormvloedkering en het open stellen van de verkcersbrug. Weinigen hadden het bordje ontdekt en oud- minister Algera, over wiens tegenwoordigheid iedereen zich verheugde, was er ook onkundig van. Mr. KÏaasesz, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, viel de eer te beurt deze eenvoudige maar daarom niet minder treffende hulde aan de man, die zoveel heeft gedaan voor het Deltaplan en voor wat bij Krimpen tot stand is gekomen, te betuigen. En ongetwijfeld zal oud-minister Algera deze hulde goed hebben gedaan. Minister Witte stelde gisteren door een druk-op-de-knop de nieuwe stormvloedkering in de Hollandse IJsel bij Krimpen in werking. Welwillendheid tegenover de fotografen, die hem verzochten terwille van „het plaatje" nog eens op de knop te druk ken, deed minister Witte bijna de zaak in het honderd sturen. Er waren twee knoppen op het spreekgestoelte aan gebracht en de minister drukte op de juiste knop om de schuif van de storm vloedkering in beweging te brengen. Toen hem verzocht werd het nog eens te doen, drukte hij bij vergissing de tweede knop in, die voor het neerlaten van de klep van de basculebrug bestemd was, een handeling die pas later moest geschieden. Maar de klep wist daar niet van en kwam in beweging. Gelukkig werd hij spoedig gestopt, zodat de mi nister nog even wat over de brug kon zeggen voordat deze en nu op het juiste moment de verbinding van de Krimpenerwaard met de noordelijke IJseloever tot stand bracht. De plechtigheid, die zeker geen zwaar wichtig karakter droeg, was al een goed eind op streek, toen deze hulde aan mr. Algera zo losjesweg werd ingelast. Mi nister Witte had in een goed doorwrochte rede de belangrijkheid van de stormvloed kering en de brug onder ieders aandacht gebracht. De vlaggen wapperden in de wind, op de brug stonden de honderden genodigden en op de beide opritten naai de brug hadden de duizenden belangstel lenden uit naaste en verre omtrek zich op gesteld om dit belangrijke moment voor Zuid-Holland in het algemeen en voor de Krimpenerwaard in het bijzonder niet te missen. Vlak achter de schuif zag men de veerpont zijn laatste vaarten maken met voetgangers en auto's, want nog was de brug niet in gebruik. De schuif was onder veel gejuich naar de wateroppervlakte ge zakt en de basculeklep had het brugdek compleet gemaakt. De muziekkapel van de rijkspolitie had tot twee keer toe het Wilhelmus ten gehore gebracht en toen was het de beurt aan de Commissaris dei- Koningin om zijn aandeel te leveren in het plechtig gesproken woord. Mr. KÏaasesz meende eerst te moeten opmerken dat de stormvloedkering bewijst, dat de ingenieurs in staat zijn de storm vloed te keren, maar dat voor de stortvloed van woorden bij een plechtig heid als deze nog geen kruid gewassen is. Bij het gesproken woord gaat het altijd naar een climax, maar hij wilde nu be ginnen met een climax. Hij verzocht me vrouw Algera het doekje weg te trekken dat voor het bordje boven op de brug was aangebracht. Met een hartelijk applaus stemde iedereen in met dit huldebetoon aan oud-minister Algera. De autoriteiten en alle gasten kwamen vervolgens over de brug, in auto's en in een stoet van rianzend gepoetste en met bloemen versierde autobussen, die et- dagwerk van zullen maken over de nieu we brug te rijden in de geregelde dien sten tussen Krimpen en Rotterdam. Daar na begon de parade van bedrijfsauto's uit de Krimpenerwaard. En na dit aardige défilé reden de gasten tussen hagen van feestelijk gestemde Krimpenaars door het versierde dorp naar het dorpshuis „De Rank", waar de burge meester van Krimpen aan de IJsel, de heer J. Aalbers, en de voorzitter van de Stichting Krimpenerwaard, mr. L. C. A. Lepelaars, nog iets te zeggen hadden. Het was al over vijf uur voor de gasten zich opmaakten Krimpen aan de IJsel te verlaten. Maar al te vlot ging dat niet. De grote belangstelling van automobilis ten voor de nieuwe brug en het feit dat de bedrijfsauto's, die aan het défilé deel namen, hun weg naar huis moesten zoe ken, maakten dat het verkeer bij tijd en wijle in de knoop kwam te zitten. Om vijf uur zat het verkeer in Capelle aan de IJsel muurvast en het duurde geruime tijd voor er wat schot in kwam. CHICAGO (Reuter) Geleerden uit twintig laden, waaronder Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie, hebben als hun mening gegeven, dat het opslaan van kernwapens door Oost en West een doelmatige controle op ontwa pening op het gebied van kernwapens heel moeilijk en misschien onmogelijk heeft gemaakt. Deze verklaring, die werd opge steld op de particuliere atoomconferentie die in september te Kitzbühel in Oosten rijk werd gehouden, is te Chicago gepu bliceerd. De geleerden dringen er in hun verkla ring opaan, dat de mensheid zich tot taak stelt alle oorlogen, ook plaatselijke, uit te bannen, daar een oorlog met kernwapens zal leiden tot vernieting van de meeste bevolkingscentra in de oorlogvoerende landen en het gevaar zeer groot is, dat een eventuele plaatselijke oorlog zal uit groeien tot een grote oorlog met kernwa pens. Ook Nederlandse geleerden waren op de conferentie te Kitzbühel vertegenwoordigd. De minister van Justitie, prof. mr. I. Samkalden, is dezer dagen in een zieken huis opgenomen,-waar hij een zeer lichte operatie heeft ondergaan. Waarschijnlijk zal de bewindsman binnen enkele dagen zijn ambtsbezigheden kunnen hervatten. Het beheer van het departement van Justitie wordt waargenomen door minister president dr. Drees. Van de zyde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt meegedeeld, dat in de vergadering van 9 oktober van de commissie voor het Georganiseerd Overleg door de regerings delegatie een verklaring is afgelegd over de salarissen van leraren by het V.H.M.O., de Kweekscholen en het Middelbaar Nij verheidsonderwijs, waarin de regering onder andere zegt dat zy haar aanvanke lijke mening blijft aanhangen, dat het standpunt der lerarenorganisaties dat de salarissen der leraren ten gevolge van de verhoging der topsalarissen in een on gunstige verhouding tot de salarissen der hogere rijksambtenaren zyn komen te liggen niet juist is. Hoewel deze verhoging uiteraard een wijziging in genoemde verhouding heeft gebracht, is niettemin bij het zorgvuldige en uitvoerige vergelijkende onderzoek ge bleken, dat op dit ogenblik het gemiddel de salaris van de leraren over de genele loopbaan berekend ligt boven het gemid delde salaris van de totale groep van -,ca- demisch gevormde ambtenaren. Dit houdt derhalve in, dat zoals ook uit het on derzoek weer is gebleken voor de ver hoging der topsalarissen een vrij grote achterstand bestond van de salarissen her hogere ambtenaren, vergeleken met die der leraren. Op dit ogenblik ligt het eerste stuk van de salarislijn der leraren niet onbelangrijk hoger dan dat van de salarislijn der arr.o- tenaren, terwijl de top iets lager ligt. Nu door de organisaties van de leraren net zoveel nadruk is gesproken en geschreven over de top van de salariscurve en met name een verhoging van het maximum salaris wordt bepleit, heeft de regering nog overwogen, of een grotere overeen stemming in het salarisverloop voor de leraren enerzijds en voor de vergelijkbare ambtenaren anderzijds zou kunnen w >r- den bevorderd, door de maximumsalarissen Het Suez-lcanaal ivordt volgens het plan-Nasser verbreed en verdiept om het aantal konvooien te kunnen opvoe ren. Bij Ismaïlia zijn arbeiders bezig de toekomstige nieuwe kanaaloever af te werken. Advertentie BARTEUORISSTR; HAARLEM TEL. 13439 'FERD. BOLSTR. 48 A.: DAM-TEL. 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklaringen Later weer overwegend zwaar bewolkt en hier en daar enige motregen. Zwakke tot matige, maar langs de Waddenkust tijde lijk krachtige wind tussen noord en noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weeiTapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. Vandaag is bekend gemaakt, dat de Zweedse Academie de Nobelprijs voor litteratuur 1958, ten bedrage van onge veer honderdvijftigduizend gulden, aan de Russische schrijver Boris Pasternak heeft toegekend. Het is voor de tweede keer in de thans zeven en vi j f tig j ar i ge ge schiedenis van de Nobelprijs, dat deze aan een inwoner van Sovjet-Rusland wordt verleend. In 1956 kreeg professor Nicolai Semjonov de onderscheiding van scheikunde. In de motivering door de Zweedse Aca demie, die de jury vormt, wordt gezegd dat Pasternak de prijs krijgt wegens „zijn belangrijke prestatie zowel op het gebied van de hedendaagse lyrische poëzie als dat van de grote Russische epische traditie". De uitreiking zal geschieden, waarschijnlijk naar traditie door de Zweedse koning, te Stockholm op 10 december Het is nog niet bekend of de bekroonde aanwezig zal kun nen zijn om de prijs in ontvangst te nemen. Pasternak is de laatste tijd in Rusland niet in de gratie. Er worden jaarlijks vijf Nobelprijzen toegekend aan hen „die aan de mensheid het grootste nut hebben bewezen" op de gebieden van natuurkunde, scheikunde, ge neeskunde, letterkunde en ten dienste van de verbroedering der volken, de afschaf fing of vermindering der staande legers en de totstandkoming van vredescongressen. Deze laatste onderscheiding, de zogenaam de vredesprijs, wordt toegekend door het Storting, de Zweedse volksvertegenwoor diging, later in het jaar. De prijs voor letterkunde is volgens het testament van Alfred Nobel bestemd voor degene, die „het beste werk heeft geschre ven, dat wordt gekenmerkt door verheven ideale doelstellingen". In voorgaande jaren werden hiermee onderscheiden sinds de be vrijding: Gabriela Mistral, Hermann Hesse, André Gide, T. S. Eliot, William Faulkner, Bertrand Russell, Par Lagerkvist, Franqois Mauriac, Winston Churchill, Ernest He mingway, Halldor Laxness, Juan Ramon Jimenez en Albert Camus. Behalve Boris Pasternak werden als mogelijke kandidaten voor dit jaar Karen Blixen en de als Alberto Moravia bekende Alberto Pincherle genoemd. Eind oktober worden de prijzen voor de bovengenoemde wetenschappen bekend gemaakt. (Men zie ook pagina 9) NEW YORK (Reuter, UPI) De beheer- schapscommissie van de UNO-Assemblee heeft woensdag met 55 tegen 9 stemmen bij acht onthoudingen besloten aan de Assemblee aan te bevelen de UNO-com- missie van goede diensten voor Zuidwest- Af rika nog een jaar in stand te houden. van de leraren te verhogen, waar tegen over dan uiteraard een zodanige herziening van de salarisschaal der leraren zou moe ten worden verkregen, dat het gemiddelde salaris, over de gehele loopbaan berekend, gelijk zou blijven. Een zodanige oplossing zou echter slechts geleidelijk kunnen worden :-ige- voerd en in de overgangsperiode nog het bezwaar opleveren van twee verschillend gehonoreerde groepen van leraren, terwijl gedurende de eerste jaren na de invoering de praktijk zou zijn, dat slechts de lagere salarissen aan het begin van de schaal zouden worden uitbetaald en niet de hogere salarissen aan het eind van de schaal. Indien het Georganiseerd Overleg echter een zodanige oplossing verkiest, om dat het anders dan de regering van mening zou zijn, dat daardoor het ambt van leraar aantrekkelijker zou worden en aan maatschappelijke status zou winnen, dan is de regering bereid, dit voorstel in overweging te nemen. De Indonesische regering heeft don derdag alle Nationalistisch-Chinese bankinstellingen in Indonesië in beslag genomen en al hun bezittingen en docu menten onder regeringstoezichl gesteld. In een besluit van de centrale militaire gezaghebber wordt opgemerkt, dat het beheer der banken zal worden geleid dooi de commissie, die reeds is belast met het toezicht op de Nederlandse banken. Reeds eerder waren de Nationalistisch-Chinese scholen en handelsondernemingen onder staatstoezicht gesteld. (Reuter) Koningin Christina van Zweden: Ik trouw niet; en waarom zou ik kin deren moeten hebben? Ik kan evengoed een Nero als een Augustus baren. (UPI) De gezondheidstoestand van Matyas Rakosi, de vroeger Hongaarse ministerpresident die in de Sovjet-Unie vertoeft, gaat volgens diplomatieke zegs lieden snel achteruit. Er zou weinig hoop op herstel zijn. Deze foto gemaakt door een ver borgen camera met infra-rode film was aanleiding tot de arrestatie van de 20-jarige Amerikaan te Decatur in de Amerikaanse staat Illinois, die we hier in een merkwaardige houding vereeuwigd zien. De verborgen camera werd door de politie aangebracht in een winkel daar ter plaatse waarin in twee weken lijd viermaal was inge broken. Ze was zo opgesteld, dat ieder-, een, die op een met de sluiter verbon den draadje trapte, zou worden gefotografeerd. TAIPEH (Reuter) In een gemeen schappelijk Amerikaans-nationalistisch- Chinees communiqué, dat vandaag, na de voortgezette besprekingen tussen president Tsjang Kai Tsjek en minister Dulles, te Taipeh is uitgegeven, wordt verklaard dat de Chinese nationalisten de eilanden ter hoogte van de Chinese kust zullen blijven verdedigen. Erkend moet worden, dat de verdediging van Quemoy en Matsoe onder de huidige omstandigheden nauw verband houdt met die van Formosa en de Pesca dores De regering van de Verenigde Staten en nationalistisch China bevestigen opnieuw, dat zij schouder aan schouder weerstand zullen bieden aan elke nieuwe aanvalsdaad der Chinese communisten, zoals die nu weer tot uiting is gekomen bij de beschie ting van Klein- en Groot-Quemoy. „Dit feit heeft niet tot verdeeldheid tussen de Verenigde Staten en nationalistisch China geleid, zoals de communisten hadden ge- loopt", aldus het communiqué. Er wordt verder in gezegd dat beide regeringen ho pen en geloven, dat de Chinese commu nisten, waar zij zich gesteld zien tegen over de eenheid, vastbeslotenheid en kracht van nationalistisch China en de Verenigde Staten, geen politiek zullen voeren, die tot het uitbreken van een algemene oorlog zou kunnen leiden. In het communiqué wordt verder gezegd, dat het besluit om de besprekingen te voeren werd genomen in de twee weken, waarvoor de Chinese communisten een be stand hadden afgekondigd. De hoop be stond toen dat in de eerste plaats zou kun nen worden gesproken over maatregelen, die zouden bijdragen tot schraging van dit bestand. De Chinese communisten hebben echter, aan de vooravond van het overleg, hun bestandsverklaring geschonden, door de beschieting van Quemoy te hervatten. Dit heeft er noodzakelijkerwijs toe ge leid. dat nu in hoofdzaak over de mili taire zijden van de toestand in het gebied van Formosa is gesproken, aldus besluit het communiqué. Meer militaire hulp? Volgens waarnemers op Formosa zijn de president en minister Dulles in beginsel overeen gekomen, dat nationalistisch China de sterkte van zijn strijdkrachten kan ver minderen, indien de overblijvende troepen beweeglijker worden gemaakt en de be schikking krijgen over krachtiger wapens. Er zal echter verder overleg nodig zijn, voordat de sterkte der nationalistisch Chi nese troepen op Quemoy kan worden ver minderd. Volgens deze waarnemers hebben de Verenigde Staten de Chinese nationalisten in feite meer militaire hulp toegezegd, in ruil voor waarborgen, dat nationalistisch China niet zal pogen landingen op het Chi nese vasteland uit te voeren. De waarnemers menen ook, dat de be sprekingen een goede basis hebben opge leverd voor een feitelijke wapenstilstand in het gebied van Formosa. Het zal echter van de Chinese communisten afhangen, of een dergelijk bestand tot stand kan komen. Toch verschillen? In gezaghebbende kringen op Formosa verluidde woensdagavond dat er in weer wil van het officiële succes van hun be sprekingen. brede verschillen tussen Dulles en Tsjang Kai Tsjek zijn blijven bestaan Do president zou in hoge mate verbolgen zijn over de Amerikaanse mening dat de bezetting van de kusteilanden verminderd zou kunnen worden. Ook over de bespre kingen in Warschau zou dc president niet te spreken zijn. Hij zou van „toegevend heid aan communistische agressie" hebben gewaagd. Toch zou Dulles verzoenings gezind tegenover Tsjangs houding hebben gestaan. Dulles, die drie dagen besprekingen heeft gevoerd met president Tsjang Kai Tsjek, is vanmorgen naar Washington ver trokken, waar hij vanavond wordt terug verwacht. Generaal White, opperbevelhebber der Amerikaanse troepen in het gebied van de Grote Oceaan, heeft voor zijn vertrek uit Taipeh naar Okinawa verklaard dat het Amerikaanse leger het hoofd kan bieden aan elke eventuele communistisch Chinese aanval. Hij voegde hieraan toe dat hem niets bekend was van plannen, om de op Formosa gelegerde Amerikaanse troepen te versterken. Geen beschieting (AFP) Een woordvoerder van het na- tionalistisch-Chinese ministerie van De fensie heeft verklaard, dat Quemoy van morgen niet is beschoten. NETTUNO (UPI) Een Italiaanse luchtvaartcommissie en een commissie van onderzoek van de Britse luchtvaartmaat schappij B.E.A. beginnen vandaag hun na sporingen naar de oorzaak van de botsing, die gistermiddag plaats had, tussen een Vickers „Viscount" van de B.E.A. en een „Thunderjet" van de Italiaanse lucht macht. Er zijn aanwijzingen dat de „Vis count" van zijn koers was afgeweken overigens ontkend door de B.E.A.-directeur voor Italië en er wordt gesproken over een vreemde manoeuvre van de straal jager, wellicht veroorzaakt door plotseling onwel worden van de piloot. Deze ligt zwaargewond in een ziekenhuis en kan voorshands niet verhoord worden. De botsing had op zo grote hoogte plaats dat getuigenverklaringen van mensen op de grond al bij voorbaat onbetrouwbaar zijn. De belangrijkste gegevens moeten derhalve komen van de drie piloten met wie de ge wonde in formatie vloog. De piloot van de Thunderjet, die op oefen vlucht was en van zijn schietstoel en parachute gebruik maakte, is de enige overlevende van de botsing. Alle 31 in zittenden van het Britse verkeersvlieg tuig, onderweg van Londen naar Napels, werden gedood. Bij de botsing moet de drukcabine van de Viscount openge scheurd zijn. (Reuter) De piloot van de straal jager is uit zee opgepikt en met een shock naar een ziekenhuis vervoerd, waar korf tevoren ook het lijk van een Italiaan was gebracht, die vermoedelijk door neerkomende wrakstukken van het viermotorige turboproptoestel was gedood. Bijna alle inzittenden moeten op het ogen blik van de botsing met de straaljager om het 'even zijn gekomen door het wegvallen van de druk in het toestel. Een van de in zittenden werd echter levend aangetroffen. Deze jongeman overleed op weg naar een ziekenhuis. De „Viscount" en de „Sabre" zijn op zevenduizend meter hoogte recht op elkaar ingevlogen. De snelheid van het verkeersvliegtuig zou bijna 500 kilometer hebben bedragen, die van het jachttoestel 800 kilometer per uur. De lijken van de 31 slachtoffers zijn naar Rome overge bracht, waar men hoopt ze te kunnen identificeren. Men heeft de paspoorten gevonde^ van 22 slachtoffers. Vijftien er van waren van Britten. Advertentie BIJ IEDERE JAS, EEN PASSENDE TAS GR HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 204IS

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1