Panda en de protonplopper Limburgs mijngebied kan op genoeg werkkrachten blijven rekenen forko Ipurol DEKENS SPREIEN O Wereldnieuws Weinig verandering Door de televisie is cafebezoek sterk verminderd 2 E.G.K.S.-RAPPORT GEN. CRONJESTRAAT 2 Terugbetaling van 52 pet. bij Watoetoelis Poppoh Directeur Jiskoot van Deli Mij. treedt af Nijverdal-Ten Cate sticht Duitse dochteronderneming Emissie Sikkens Herkapitalisatie en emissie bij Heinekens Bierbrouwerij Geen dividend Centrale Ammoniakfabriek „EEG-Commissie te Parijs kan niet de rol van onderhandelaar spelen" Maudling optimistisch over Vrijhandelszone MsM verdwijnt door Indonesische ambassadeur op het State Department VOORZITTER VAN HORECA: „Vrijhandelsoverleg zal moéten slagen" Drie doden in het verkeer Voorschot op premie voor woningbouw Pseudo-predikant DONDERDAG 23 OKTOBER 1 5 Nederland zal zonder vrees dat. de Limburgse bevolking zelf niet de nodige arbeids krachten zou kunnèn opbrengen, nog best een of twee nieuwe mijnen in exploitatie kunnen nemen, nadat de thans in aanbouw zijnde staatsmijn Beatrix in het concessie- veld van Vlodrop bij Roermond in gebruik genomen is. Tot deze conclusie komt een pas verschenen rapport over de toestand en de vooruitzichten van de werkgelegenheid aan de steenkolenmijnen in Limburg, dat door de Hoge Autoriteit is uitgebracht. Dat continuïteit der werkgelegenheid en opvoering der economische produktie bij de energievoorziening wel van zeer groot belang is. moge blijken uit enkele cijfers, welke de commissaris der Koningin dr. F. Houben noemde bij een toelichting, welke een functionaris van de Hoge Autoriteit uit Luxemburg gaf in een bijeenkomst te Maas tricht, waar het nieuwe rapport is aangeboden aan Nederland. In 1955 leverde Nederland in totaal rond 13 miljoen ton kolen en equivalenten, by een totaal verbruik van ongeveer 26 mil joen, zodat dus ruim 53 percent in de ener gievoorziening uit eigen land kon worden geleverd. Omstreeks 1960 zal het verbruik echter stijgen tot 31 miljoen ton. waardoor het nationaal voorzieningspercentage ge daald zal zijn tot 45 percent, terwijl later het verbruik naar verwachting tot 43 miljoen ton zal stijgen, en het nationale voorzieningspercentage in evenredigheid zelfs dalen zal tot 33 percent. Het is dus wel van vitaal belang, of de Limburgse mijnindustrie een zodanige continuïteit van produktie vertoont, dat men op dit punt gerust kan zijn. De studie is verschenen in de reeks „Studies en documenten" van de E.G.K.S. Dr. H. C. W. Roemen en drs. W. P. G. Too- nen van het Economisch Technologisch In stituut Limburg alsmede de heren P. C. A. Hoen en drs. L. W. Haas van de Provin ciale Planologische Dienst in Limburg heb ben, onder algemene verantwoordelijkheid van dr. J. Winsemius van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, dit rapport samen gesteld. Tussen 1949 en 1957 steeg het aantal ondergrondse mijnwerkers met 11.7 percent (grotendeels tussen 1950 en 1952). maar het aantal ondergronders is sedertdien blijven schommelen rond de 30.000. Het loonpeil in de Limburgse mijnindustrie is ongetwij feld verhoogd, maar het hele loonpeil heeft zich in de Zuidlimburgse mijnstreek aan de mijnwerkersionen opgetrokken tot een niveau, dat weinig voor de grote steden in het westen des lands onderdoet. Neder lands Limburg bevindt zich in een uitzon deringspositie, want al zullen de lange grenzen met België en Duitsland bij de komende eenwording van West-Europa aan scheidende werking inboeten en de arbeidstoestanden in aangrenzende landen grotere invloed uitoefenen op de verhou dingen in Nederlands Limburg, toch ver wachten de deskundigen, blijkens het rap port, geen wijzigingen. De goede sociale voorzieningen, de moderne outillage der Limburgse mijnen en een adequate volks huisvesting lijken vooralsnog van zodanige betekenis," dat de Limburgse arbeids krachten hun voorkeur voor hun geboorte grond zullen blijven behouden. Beschouwd naar de deelgebieden van Limburg zullen weliswaar belangrijke ver schuivingen in de spreiding van de mijn werkers over Limburg optreden, maar door de opschuiving van de mijnindustrie naar het noordelijk deel van Limburg (Beatrix-mijn bij Roermond) zal dit geen wijziging -brengen in de totaalcijfers van willige arbeidskrachten voor de mijnin dustrie. De deskundigen zijn heel positief in hun oordeel dat, hoewel rekening hou dende met een grotere mobiliteit van de arbeidskrachten en met een zekere afkeer van het mijnwerkersberoep en met de al gemene economische ontwikkeling in Lim burg ook buiten de mijnindustrie, de te verwachten bevolkingstoeneming het mo gelijk maakt niet alleen de behoeften van de regionale arbeidsmarkt in Limburg te Advertentie RONDA CORSETTEN Aan de op 26 november te houden bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Cultuur Maat schappij Watoetoelis Poppoh zal worden voorgesteld over te gaan tot wijziging dei- statuten. Deze statutenwijziging houdt verband met de voorgenomen terugbeta ling van 52 percent op het nominaal be drag der geplaatste aandelen uit contante middelen der vennootschap. Het nomi naal der bedrag der aandelen zal hierdoor worden verminderd van 1250 tot 600. Na de terugbetaling zal het maatschappe lijke kapitaal der vennootschap 576.000 bedragen (thans 1.200.000). De heer L. J. Jiskoot, woonachtig te New York, heeft in de te Amsterdam ge houden vergadering van de raad van com missarissen van de n.v. Deli-Maatschap- pij medegedeeld, dat hij voornemens is zich in belangrijke mate uit het zakenle ven in Nederland terug te trekken en der halve per 31 december 1958 als directeur van de n.v. Deli-Maatschappij zal aftre den. De heer Jiskoot heeft zich bereid ver klaard als adviseur aan de n.v. Deli-Maat schappij verbonden te blijven en tevens als commissaris van enkele dochtermaat schappijen op te treden. De koninklijke textielfabrieken „Nijver- dal-Ten Cate" n.v. te Almelo heeft in Duitsland eén dochtermaatschappij opge richt onder de naam „Deutsche Nijverdal- Ten Cate B.M.B.H.". Het maatschappelijk kapitaal van deze onderneming, die is ge vestigd in Brackwede bij Bielefeld, be draagt honderdduizend markt. Deze ves tiging is tot stand gekomen als gevolg van de zich ontwikkelende verkoopbelangen in Duitsland, die weer samenhangen met de komende Euromarkt. dekken maar ook de mijnen een, zij het niet gemakkelijke, maar stellig toereiken de, aanwerving te waarborgen. De natuur lijke groei der mannelijke beroepsbevol king in Limburg wettigt zelfs de ver wachting, dat rond 1965 de bestaande per soneelstekorten bij de Limburgse mijnen zullen zijn opgeheven en zelfs een aan zienlijk overschot kan ontstaan. Naar het ANP verneemt, zal Sikkens' Lakfabrieken n.v. te Sasseriheim binnen kort overgaan tot de uitgifte van nomi naal 1.568.100 aandelen B, gerechtigd tot het dividend over 1959 en volgende boek jaren, tot. de koers van 180 percent met recht van voorkeur voor de houders van de thans uitstaande aandelen in de verhou ding van een nieuw aandeel op elke twee oude aandelen. De inschrijving zal kunnen geschieden op aandelen van nominaal 1.000 en/of op onderaandelen van nomi naal ƒ100. Het prospectus zal over enige weken verschijnen. Advertentie 6 OU De nieuwe Kerkostiy -belel- nen (blijvend elastisch, kunnen m gewassen worden) kunt u niet kwijt raken. Ze houden de boord permanent glad. Commissarissen en directie van Heine- ken's Bierbrouwerij Maatschappij n. v. hebben besloten aan een binnenkort bii- een te roepen buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders een voorstel te doen tot herkapitalisatie door uitgifte van bonusaandelen in de verhouding van een nieuw aandeel op twee oude aandelen, waarbij de nieuwe aandelen dividendge rechtigd zullen zijn van 1 oktober 1958 af. In verband met deze herkapitalisatie zal uitkering van een belastingdividend ad. 25 percent van de bonus worden voorge steld. Voorts ligt. het in het voornemen van Heiniken's Bierbrouwerij Maatschappij n. v. over te gaan tot uitgifte a pari van nominaal 5.000.000.- nieuwe aandelen, eveneens dividendgerechtigd van 1 okto ber 1958 af, met recht van voorkeur uit sluitend voor de houders van de thans uit staande aandelen in de verhouding van een nieuw aandeel op vier oude aandelen Zo dra de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders haar goedkeuring aan bovenvermelde voorstellen heeft gehecht en de vereiste statutenwijziging van kracht is geworden, zullen nadere mededelingen volgen. (ANP). De opbrengst fabrikaten van de n.v. Centrale Ammoniakfabriek te Weesper- karspel heeft, blijkens het verslag over 1957, 413,323 (v.j. 487.815) bedragen. Na aftrek van onder andere diverse kos ten sluit de winst- en verliesrekening, evenals verleden jaar, zonder saldo. Op nieuw wordt geen dividend voorgesteld. De afdeling zwavelzure ammoniak ont vielen ook 'it jaar weer enige gasfabrie ken als leveranciers van ammoniakwa- ter, en verwerkte nog slechts in hoofdzaak ammoniakwater van Amsterdam. De ba sis waarop deze afdeling rust, is thans wel zeer smal geworden. De nadelige resulta ten werden door belanghebbenden gedra gen. De produktie van zwavelzure ammo niak verliep overigens normaal en de af zet ondervond geen moeilijkheden. De af deling vloeibaar koolzuur was het gehele jaar in bedrijf en vol belast. De produk tie van droogijs bewoog zich op ongeveer gelijk niveau als in 1956. Prof. Hallstein te Straatsburg Woensdag heeft het Europese Parlement onder voorzitterschap van Robert Schu- man een begin gemaakt met het debat over de verslagen van de commissies van de E.E.G. en de Euratoom alsmede over de door de voorzitters en de vice-voor- zitters van deze uitvoerende organen af gelegde verklaringen. De voorzitter van de commissie van de E.E.G., prof. Walter Hallstein, verklaarde, dat by de thans aan de gang zynde besprekingen in het inter gouvernementele comité van de O.E.E.S. de E.E.G.-commissie niet de rol van on derhandelaar kan spelen. Hy herinnerde er aan, dat dit onder de bevoegdheid valt van de Raad van Ministers. De heer Hallstein verklaarde met betrek king tot een vraag van jhr. Van der Goes van Naters nog, dat de raad van minis ters nog geen volmachten aan de commis sie heeft gedelegeerd. Hieruit moet ech ter niet worden geconcludeerd, dat het hier een principieel standpunt van de mi nister betreft.. De heer Malvestiti, vice-voorzitter van Europese Economische Commissie van de E.E.G. verklaarde voorts nog. dat logisch gezien de verlaging van de toltarieven tot een daling van de prijzen aanleiding zou moeten geven. Toch zal de afbraak van deze douane-tarieven waarschijnlijk niet onmiddellijk tot een daling van de prijzen leiden. Op de lange duur zal een dergelijke daling evenwel zonder twijfel intreden, zo meende hij. Vandaag worden in Chateau de la Muette te Parijs, het hoofdkwartier van de O.E.E.S.. opnieuw de onderhandelin gen in het intergouvernementele comité voortgezet over de vorming van een Vrij handelszone. De voorstellen der zes E.E.G. landen worden vandaag en vrijdag aan het Comi- té-Maudling voorgelegd en daarna zal de conferentie drie dagen pauzeren. Men neemt aan. dat deze dagen door druk in tern beraad zullen worden gebruikt, waar na dinsdag, woensdag en donderdag van de volgende week de beslissende bespre king zal moeten plaatsvinden. In Neder landse delegatiekringen wordt bij voor baat. te verstaan gegeven, dat men de uit komst van deze bespreking met sombere gevoelens tegemoet ziet. De mogelijkheid dat de onderhandelingen geheel en al in een slop voeren en naar heel nieuwe me thoden om uit de impasse te komen zal moeten worden gezocht wordt niet uitge sloten geacht. Maudling echter zei woensdag bij zijn aankomst t.e Parijs, dat naar zijn mening nog voor het einde van dit. jaar overeen stemming kan worden bereikt over de voornaamste beginselen van een Europe se Vrijhandelszone. Advertentie De Indonesische ambassadeur in Wash ington. Mokarto Notowidigdo, heeft woens dagmiddag een half uur geconfereerd met de Amerikaanse waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, over de economische toestand in Indonesië en over de leningen die de re gering in Djakarta van de Amerikaanse Ex- port-Importbank en het Fonds voor Eco nomische Ontwikkeling hoopt te krijgen. Ook is gesprokep over de kwestie-Nieuw- Guinea, in het licht, van de recente uit wisseling van meningen over dit vraag stuk tussen Australië en Nederland in Canberra. De ambassadeur verklaarde na het on derhoud. dat. bepaalde tekenen hoop op verbetering van de economische toestand in Indonesië rechtvaardigen. Uit goed- ingelichte Amerikaanse bron wordt ver nomen, dat. tijdens het onderhoud niet ge sproken is over de besprekingen die de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, in november met mi nister Dulles zou willen voeren omdat geen besluit hierover kan worden genomen voor Dulles in Washington is. In Washington overheerste woensdag avond de opvatting, dat Dulles er de voor keur aan geeft eventuele afzonderlijke be sprekingen met de verschillende ministers te Seattle waar de Colomboconferentie wordt gehouden te voeren. Volgens ge ruchten zou de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Dulles tegen 5 novem ber in Washington willen ontmoeten. Advertentie „De televisie schuint een ernstiger aan slag op het cafébezoek gedaan te hebben dan verwacht werd. Speciaal is dit het geval by internationale voetbalwedstrijden. Verder ondervinden vrijwel alle cafébe drijven geduchte concurrentie van beters woningen met koelkast, radio en t.v. Het borreluur werd het „eerste siachtoffer". De scherpe controle op autorijders heeft ook het cafébezoek doen dalen. Ook de bestedingsbeperking heeft in 1957 ernsti ger invloed gehad op de omzet der horeca bedrijven dan aanvankelijk werd ver wacht". Dit zei de voorzitter van de Ne derlandse Bond van Horeca- en aanver wante bedrijven, de heer H. Voormey, in zyn jaarrede op de vandaag in Amster dam gehoude algemene ledenvergadering. De bond, die 75 jaar bestaat, hield gis teren een buitengewoon congres, dat. ge opend werd met een rede van minister Suurhoff, die onder meer zei, dat de bond door verhoging van het peil der bedrijfs uitoefening medegewerkt heeft om drank misbruik tegen te gaan. De bewindsman bracht hiervoor de bond hulde en dank. Er zijn echter in ons land nog ettelijke tienduizenden aan alcoholmisbruik ver slaafden. „Wij moeten voortdurend blijven appelleren aan hen, die verantwoordelijk zijn en leiding geven aan de horecabedrij ven", zei de minister, die hoopte, dat. de wijziging van de Drankwet, die aanhangig is gemaakt, de verheffing van het peil der bedrijven ten goede zal komen. Ook sprak de staatssecretaris van Binnenlandse Za ken en P.B.O., drs. W. K. N. Schmelzer, die de P.B.O. „een maatschappelijk avon tuur van lange adem" noemde. „Ik ben dankbaar, dat de bond zelf de aanvraag heeft ingediend tot. instelling van een be- Prins Bernhard in Londen Aan het jaarlijkse diner van de Inter nationale .Kamer .van Koophandel te Lon den heeft Prins Bernhard woensdag ge sproken over de Europese samenwerking. De Prins-zei ónder meer dat weldra dé zes landen van de E.E.G. geleidelijk hun wederzijdse tariefmuren zullen verlagen, om ze op de lange duur geheel te doen verdwijnen. Deze tarieven zullen echter voor de andere partners in de O.E.E.S. blijven gelden. Dit betekent dus, aldus de Prins, dat er voor het eerst in het bestaan van de organisatie een mogelijkheid tot discriminatie zal zijn geschapen. Dit brengt natuurlijk het gevaar met. zich, dat er opnieuw in Europa scheidingslijnen ge trokken zullen worden en het is helaas zo, dat economische hinderpalen kunnen lei den tot politieke verdeeldheid. Om dit ge vaar af te wenden heeft Nederland zon der aarzelen het Engelse voorstel tot in stelling van een Vrijhandelsgebied ge steund. De onderhandelingen zijn thans in een moeilijk stadium gekomen. „Neder land ziet in aldus de Prins wat er op het spel staat, niet alleen voor zichzelf maar ook voor geheel Europa. Deze on derhandelingen moéten slagen". In het ziekenhuis te Venlo is de 55-jarige wegenbouwkundig opzichter R. Lahn uit Arcen overleden. Op 14 oktober werd hij aangereden door een personenauto, toen hij de pas ontstoken waarschuwingslichten nabij het opgebroken weggedeelte onder de gemeente Arcen controleerde. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. In het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg is in de afgelopen nacht overleden de 70- jarige A. A. J. Kruijssen uit Tilburg, die maandagochtend bij het niet verlenen van voorrang op het Karvelplein door een mili taire vrachtauto werd aangereden en zwaar werd gewond. In hetzelfde ziekenhuis is overleden de 52-jarige mevrouw M. van Riemsdijk-van Keulen, die maandagavond op de Nieuwe Goirleseweg tijdens een wandeling met haar echtgenoot door een wielrijder werd aangereden en daarbij ernstige kwetsuren opliep. 73. Nadat hij de holle boom op de Kaal- berg met een Proton-Plop had bewerkt, sprak Professor Knytselma op peinzende toon: „Aha! Laat ons kort samenvatten, waartoe deze actie zou moeten dienen! Jij beweert dus, dat mijn medewerker Goed- bloed in het geheel geen belangstelling heeft voor mijn geniale wetenschappelijke arbeid, doch uitsluitend geïnteresseerd is in het geld! Daaruit zou dan volgen, dat hij m,e verkeerde adviezen heeft gegeven en dat ik niet beroemd, maar strafbaar geworden ben. En nu denk je, dat Goed.- bloed zelf me het bewijs voor deze be weringen zal geven En verder kwam hij niet met zijn samenvatting, want op het ogenblik stormde Joris binnen, opgewon den zwaaiend met zijn wandelstok. Niets was er over van zijn gebruikelijke zwier en wellevendheid, toen hij de geleerde aanviel onder het slaken van de kreet: „Dief! Oplichter! Schurk!" „Nou dat be wijst wel wat ik zei", voegde Panda hier tevreden tussen. Maar Joris voer voort: Bedrieger met je namaak-uitvindingen Je hebt mijn eigen, dure twintig miljoen vernield!" drijfschap en heb het volste vertrouwen in het bedrijfschap", aldus drs. Schmelzer De voorzitter van de jubilerende bond, de heer Voormey, zei in een herdenkings rede, dat de branche voor 72 pet. uit een mansbedrijven bestaat. De drinkgelegenheden van vroeger zijn allengs verdrongen door cafébedrijven met een maatschappelijke functie. Naarmate de consumptie een grotere bijkomstigheid wordt stijgt de maatschappelijke beteke nis van het bezoek aan cafébedrijven. De heer Voorwey stipte ook aan het probleem van leden, die door het over lijden van de vergunninghouder, brodeloos worden. „Wij staan op de laagste plaats wat betreft het alcoholgebruik in de we reld Door rigoureuze inkrimping van het aantal vergunningen kan men het maat schappelijk gevaar van het alcoholisme niet keren", aldus de heer Voormey. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft een maatregel ge troffen. waardoor de financiering van de particuliere woningbouw kan worden ver gemakkelijkt. Deze maatregel behelst, dat een voorschot kan worden verleend op een van rijkswege toegezegde premie voor wo ningbouw. Het voorschot bedraagt de helft van het premiebedrag. Het kan bij de ge meentebesturen worden aangevraagd als de woningen glas- en waterdicht zijn. Bij complexen van vijf of meer wo ningen wordt een voorschot alleen betaald voor tenminste vijf woningen tegelijk. Voor een complex van minder dan vijf wo ningen kan maar één keer voorschot ver leend worden en pas dan als alle woningen glas- en waterdicht zijn. Omdat achteraf zou kunnen blijken dat om enigerlei reden niet tot uitbetaling van de toegezegde premie kan worden over gegaan. wordt een voorschot slechts ver strekt indien een bankgarantie is gesteld voor eventuele terugbetaling. Voor wo ningen-, -te'be^orren'dpordp eigensrat. aan wie een toeslag wordt toegekend ingevolge het besluit Bevordering Eigen-Woningbe- zit: kan van bankgarantie worden afgezien Advertentie PRIMA WOLLEN 3-KLEURIGE JACQUARD" 150x200 22.50 2-persoons CHENILLE rijk bestikt moderne dessins 22. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Verboden. Het boek „Die Republik der Süd Molukken" geschreven door dr. Gunter Decker en uitgegeven door de „Verlag Otto Schwartz" in Göttingen, is in Indonesië verboden. Het boek zoii artikelen bevatten, welke nadelig zijn voor de goede naam van president Su karno en de Indonesische republiek. Schadevergoeding. Alexander Cussons, di recteur van een Britse onderneming, heeft zijn advocaat opdracht gegeven', stappen te doen om te bereiken, dat de leiders van de jongste staking bij de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC gerechtelijk vervolgd worden wegens „het verlies van tijd, geld en zakelijke afspraken" dat de staking Cussons heeft gekost. Toerist. De 29-jarige Amerikaanse toerist George S. Milroy is onderweg van Ber lijn naar Kopenhagen in de Russische zone van Duitsland gearresteerd omdat hij blijkens een verklaring van de Oostduitse politie vanuit zijn auto foto's had gemaakt van Russische mi litaire installaties. De Amerikaanse re gering heeft tegen de arrestatie gepro testeerd en vrijlating gevraagd. Spoorloos. De Philippijnse marine deelt mede dat. er geen spoor gevonden is van twee schepen met. samen 64 passa giers en bemanning, die gezonken zou den zijn als gevolg van de wervelstorm die dinsdag de Philippijnen passeerde. Maangebouw. In New York is een in alle bijzonderheden uitgewerkt schaalmo del van een permanent gebouw op de maan met woonverblijven, laboratoria, werkplaatsen, opslagruimten en verbin- dingsposten getoond. Het is een cilinder van gegolfd metaal met een bescher mend schild ontworpen voor de slecht ste omstandigheden die op de maan voor mogelijk worden gehouden, name lijk een zee van stof. Het beschermen de schild dat. boven en los van het dak zal worden aangebracht, heeft ten doel het gebouw te beschermen tegen een regen van interplanetair stof. Misdadig. De gehele politiereserve in Philadelphia is gemobiliseerd met het oog op het toenemende aantal roofover vallen in de stad. Volgens de politie zijn in de eerste negentien dagen van deze maand 117 roofovervallen gepleegd en 53 molestaties; twee mannen die door jeugdige straatschenders waren over vallen, zijn aan hun verwondingen overleden. Electrocutie. De Russische walvisvloot gaat een nieuw systeem harpoeneren toepassen. Door de kabel die aan de harpoen bevestigd is, zal een elektri sche stroom worden gevoerd, zodat de walvis onmiddellijk dood is en niet be hoeft te lijden. Verloren. Een felle brand heeft te Aken het instituut voor kernwetenschappe- lijk onderzoek van de technische hoge school in de as gelegd. Het gehele in strumentarium ging verloren. Ook een opslagplaats van verpakkingsmate riaal van de Duitse Philipsfabriek werd verwoest. De schade wordt op een miljoen mark geschat. Dienaar. Het Praagse partijblad „Rude Bravo" heeft een scherpe aanval ge daan op wijlen Thomas Masaryk, die président van Tsjechoslowakije is ge weest en die bekend staat als de stich ter van het moderne Tsjechoslowakije, veertig jaar geleden. Het blad noemt hem een dienaar van het kapitaal. Onvoldoende. Gouverneur Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas heeft ver klaard, dat er zich nog niet voldoende leerlingen hebben opgegeven voor de nieuwe particuliere school voor blanken om de exploitatie hiervan voor onbe paalde tijd mogelijk te maken. Faubus zei dat men nog andere financiële mid delen moet vinden om de school in stand te kunnen houden. Reusachtig. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine heeft verklaard, dat in de Verenigde. Staten onderzee boten in produktie zijn waarbij de Nauti lus slechts een dwerg is. „Wij zullen spoedig onderzeeboten bezitten zo groot als kruisers, die met. raketten elk ge wenst doel in vijandelijk gebied kun nen treffen," aldus de woordvoerder. Gedurende een maand is de Hervormde Gemeente van Moerkapelle bij de neus genomen door een jongeman uit Den Haag die zich onder een valse naam voor theo logisch kandidaat heeft uitgegeven. Drie zondagen heeft hij op de kansel gestaan om de diensten te leiden. Daar hij hier voor honorarium in ontvangst heeft ge nomen. heeft de rijkspolitie proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens oplichting. Boven de Britse eilanden bevindt zich een gebied van hoge druk, dat sinds gis teren nog iets in betekenis is toegenomen De barometerstand in het centrum, dat boven de Ierse Zée ligt, is nu tot 104Ó milli bar gestegen. Om dit hogèdrukgebied heen bewegen Den Helder verschillende storingen. Deze trekken over Ypenburg het zeegebied tussen IJsland en Schotland Y^lissin?en Eeide naar Noorwegen, waar ze naar het zuid- Twente oosten gaan koersen. De storingen bren- De Bilt gen Nederland afwisselend in vochtige Eindhoven oceaanlueht en tamelijk droge polaire V,v z~f',n lucht. In deze situatie komt ook morgen Helsinki nog weinig verandering. Ten westen van Stockholm de Azoren is een zeer diepe depressie ont- 9S'° t Kopenhagen licht bew. staan, die zeer zware stormen met wind- Aberdeen mist snelheden van 120 km. per uur veroor- Londen zaakt. Een boven Labrador gelegen sto- Amsterdam WEERRAPPORTEN Temperaturen, buiten land maxima van giste- c ren Binnenland heden 7 uur Neerslag laatste S-g 24 uur. SB geheel bew n motregen nno geheel bew n zwaar bew nnw geheel bew nnw half bew. n motregen nw geheel bew n onbewolkt licht bew. zwaar bew wnw wnw nno n 12 13 13 11 12 11 12 12 4 10 windst. 17 14 ring trekt de oceaan op. Vrijdag 24 oktober Zon op 7.19 uur, onder 17.29 uur. Maan op 16.14 uur, onder 3.55 uur. Maanstanden '17 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmulden Vrijdag 24 oktober Hoog water 1.39 en 14.06 uur. Laag water 9.38 en 21.50 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca zwaar bew. nno motregen n 14 gehee] bew. nno 13 regen z 9 geheel bew n 14 onbewolkt nno 17 geheel bew windst. 11 licht bew. n 19 motregen w 9 geheel bew zw 8 mist windst. 8 onbewolkt: z 15 onbewolkt nw 9 zwaar bew. windst. 10 regen n 21 weerlicht n 20 onbewolkt windst. 19 licht bew. zzw 20 half bew. wzw 20 0.4 0,1 1 2 2 1 2 7 5 3 0 0,3 0 0,2 2 2 3 0 0 0 0,3 0,2 1 0 0 5 4 4 0 11 6

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2