VaihcJk Weldoen Koningin Elizabeth pas over een jaar of twee naar Bonn Persconferentie van De Gaulle HENSEN KAMPERMAN Kijk hem eens hij kijkt met zijn neus ^Praatótoel Heuss' bezoek kwam Britten nog niet gelegen Stille critiek stelt de Westduitsers teleur Hongaren herdenken tweede jaardag van de opstand Mindszenty mag niet naar het conclave in Rome Ontnuchterende les voor zelfverzekerde Duitsers Einde augustus nog 6.711 Nederlanders in Djakarta VAR belemmert UNO-werk Palestijnse vluchtelingen Algerijnen dreigen met vrijwilligers Vraag altijd de échte BIC en kijk liever twéé keerl Noorse onderscheiding voor voorzitter van „De Hoop" BAKT DE SPECULAAS Kustvaarder „Truus" in nood in Botnische Golf p de Heren Ondergoed PAARLAARSTEEG 1 Koch ontkent alle schuld: ik heb het niet geweten DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 a (Van onze correspondent in Bonn) Uit de dagbladen, via radio en televisie, hebben de Westduitsers vernomen hoe bondspresident Heuss in Londen in ont vangen. Men heeft daarbij wel uitgeweid over het protocol en de vriendelijke toe spraken van officiële persoonlijkheden, maar men is tenslotte toch tot de slotsom gekortlèn, dat het eerste bezoek van een Duits staatshoofd na 1907 in Groot,-Brit- tannië niet die gevoelens van vriendschap en die gedachten over het, naar men hoopte, vergeten verleden heeft teweeg gebracht, die men er van had verwacht. De Westduitse commentaren over de Britse pers en andere uitlatingen naar aanleiding van Heuss' officiële bezoek, gaan weliswaar uit van de mededeling van koningin Elizabeth, dat zij in een nog niet eens zo ver verleden voorouders uit de Duitse vorstenhuizen Hannover en Coburg- Gotha heeft, maar meer aandacht wijdt men in feite in de Westduitse bladen aan het uitblijven van een hoofdartikel in het vooraanstaande Britse blad The Times, zo als al tientallen jaren te doen gebruike lijk is bij het bezoek van welk staatshoofd ook. De Times zweeg en dat was voor de goede verstaander, zeggen de West duitsers, een teken aan de wand. Ook an dere bladen, populaire zowel als gezag hebbende, hebben uiting gegeven aan een zekere afkeur van al te vriendschappelijke gevoelens jegens West-Duitsland. Men bleef gereserveerd. Men heeft Heuss als persoon en als hoogstaand mens wel ge- eerd, maar met zo veel nadruk dat de bondspresident alle mogelijke moeite heeft moeten doen om den volke er van te over tuigen dat hij er niet was als professor Heuss, maar als Westduits staatshoofd. Deze in feite koele ontvangst voor Heuss er is geen sprake geweest, zo zeggen de Westduitse verslaggevers, van gejuich of van een overvloedige vlaggen- groet heeft perscommentators doen vra gen of dit officiële bezoek aan Londen toch niet te vroeg is gekomen, of men toch niet beter een paar jaar had kunnen wachten. In elk geval moeten wij, zo schrijven zij, niet verontrust of diep teleurgesteld zijn. Heuss' bezoek aan Londen moet een leer rijk bezoek voor ons Duitsers worden. Een serie gemeenschappelijke belangen ver bindt ons met Groot-Brittannië, het is onze taak een wederkerig respect te ves tigen. In het vooraanstaande Hamburgse blad Die Welt schreef de historicus Sethe open lijk dat men zich in West-Duitsland ver gist heeft wat ter zake van de vooruitgang in de betrekkingen tussen Britten en Duit sers. De twaalf jaar van de Hitler-periode en de zes jaren oorlog zijn nog niet ver geten: „Wij moeten nu niet de gekrenkte spelen, wij zullen opnieuw met ons staats hoofd de brandende schaamte in het aan gezicht van de twaalfjarige Hitler-periode gevoelen, die altijd op ons bewustzijn drukt". Op deze wijze, zo blijkt het uit de West duitse commentaren, heeft men in Groot- Brittannië op tactvolle en onofficiële wijze de Westduitse bondgenoot duidelijk ge maakt dat het verleden niet kan worden vergeten. Er zijn reeds vele bruggen ge bouwd over de grachten, die Duitsers en Britten scheiden, maar wij Duitsers zullen nog veel moeten doen om die grachten minder diep en de bruggen steviger te maken, aldus Sethe. BONN (Reuter) De Westduitse, re geringsgezinde, „General Anzeiger" schrijft dat koningin Elizabeth door haar goed be grip en optreden het succes van het bezoek van president Heuss heeft gewaarborgd. „De persoonlijke noot in haar woorden wekte de indruk dat zij de schaduwen wilde wegwissen die na de onvriendelijke artikelen in de Britse pers het bezoek dreigden te versomberen". De Hamburger „Bildzeitung" schrijft dat de manier waarop verscheidene Britse bladen president Heuss begroeten „een vrijwel volkomen gebrek betekende aan de traditionele Britse sportiviteit". WENEN (UPI) De Hongaren her denken vandaag de tweede jaardag van de opstand en volgens uit Boedapest ont vangen berichten zijn de veiligheidsmaat regelen de afgelopen week over het gehele land verscherpt. Politie-patrouilles zijn versterkt en de arbeidersmilitia verkeert in staat van paraatheid. Enkele honderden personen zijn, naar verluidt, in de afge lopen drie dagen in hechtenis genomen. Een maatregel die ook verleden jaar en kele dagen voor de eerste jaardag van de opstand werd genomen. Kardinaal Minds zenty is officieel verboden naar Rome te gaan om deel te nemen aan het conclave, ïn de kranten verscheen woensdag het be richt dat het Amerikaanse verzoek om een vrijgeleide voor de kardinaal werd afge wezen, als een ontoelaatbare inmenging in de Hongaarse binnenlandse aangelegen heden. Intussen tracht het regime de bevolking op te wekken aan de nationale en gemeen telijke verkiezingen deel te nemen door nartij-activisten het land rond te sturen. Het volk lijkt onverschillig te staan tegen over de verkiezingen, die 16 november ge houden zullen worden. Onder de huidige omstandigheden hebben zij geen keus. In het land verblijven nog naar schatting vijftigduizend man Russische troepen. Alle grote verkeerswegen worden bewaakt door gewapende politiemannen. Voor openbare gebouwen, kazernes, communicatiegebou wen en garages staan mannen met ge weren op wacht. De Hongaarse regering heeft bekendge maakt dat in de afgelopen twee jaar 138 „contra-revolutionairen" zijn terechtge steld, maar onofficieel wordt het aantal geschat op meer dan tweeduizend. Sociale rechtbanken De arbeiderstribunalen die na de opstand werden ingesteld en vorig jaar afgeschaft, zijn weer ingesteld als „sociale recht banken". Deze hebben jurisdictie in ge vallen van schending der arbeidsdiscipline en inbreuken op de sociale wetgeving. Zij zullen in het leven geroepen worden in alle' bedrijven met meer dan driehonderd man personeel, en zullen worden samenge steld uit „voorbeeldige arbeiders". LONDEN (UPI) In Londen zijn Hon gaarse emigranten vandaag met span doeken en fakkels naar de Cenotaaf ge trokken. (Van onze correspondent in Bonn) Koningin Elizabeth zal, zo meent men te Bonn, niet over enkele maanden zoals gehoopt werd maar pas over anderhalf tot twee jaar een staatsiebezoek aan West- Duitsland brengen als antwoord op het bezoek van bondspresident Heuss aan Engeland. Men meent te Bonn dat het voor Heuss een bittere teleurstelling is dat zovele Britse bladen, en daarmede de Britse openbare mening, hem hebben ont vangen met critiek en herinneringen aan het verleden. Men is te Bonn in het bijzonder gevoe lig voor twee Britse persuitlatingen: Lon- dense bladen hebben gezegd dat de ko ningin voor 1960 niet naar Duitsland mag gaan omdat de Britse openbare mening voor een koninklijk bezoek aan Bonn op korte termijn niets zou voelen. Voorts is men onaangenaam getroffen door de op merking in de anti-Duitse Daily Express dat „een dwaas van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en een lakei van de Westduitse ambassade te Londen Heuss de raad zouden hebben gegeven het Duitse bombardement op Coventry, waarbij 1300 burgers werden gedood, goed te maken met een chèque van 5000 pond". Met een citaat van Churchill vroeg het blad de Duitsers: Voor wat voor een volk houden 7ullie ons? Te Bonn acht men deze critiek hoogst ongeoast. De Westduitse pers poogt even wel deze Britse distaneiënngsvei'schiinse- ïen naar waarde te schatten en voor het Westduitse publiek met verwijzingen naar het eigen verleden en naar de door Heu^s aanvaarde collectieve schaamte van de Duitsers voor de gebeurtenissen uit dn Tlitler tiid te verklaren. De General Anzei ger schrijft bijvoorbeeld dat Heuss' bezoek aan Londen een koude douche is gewees+ die toch een heilzame zijde heeft gehad De doorsnee Duitser kan er uit. opmaker.. Advertentie Voor 'n BETERE BONTMANTEL Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 DJAKARTA (ANP) Volgens een mede. deling van het Indonesische ministerie van Voorlichting, verbleven eind augustus nog 6711 Nederlandse onderdanen in Djakarta. Eind januari jongstleden was dit aantal nog 12.485 en medio 1957 omstreeks 16.000. NEW YORK, (Reuter)Het hulpwerk van de UNO voor Palestijnse vluchtelingen in Egypte en het gebied van Gaza (UNRWA) heeft te kampen met ernstige moeilijkheden door de houding van de autoriteiten van de Verenigde Arabische Republiek, aldus een officieel UNO-ver- slag aan de UNO-Assemblee. De Verenig de Arabische Republiek is kennelijk niet bereid het UNO-bureau voor deze hulp verlening de rechten te geven die een UNO-orgaan toekomen. Het meningsver schil tussen de V.A-R. en het bureau zijn steeds duidelijker aan de dag getreden. Het rappurt behandelt de werkzaamheden van het bureau in de twaalf maanden voorafgaande aan 1 juli van dit jaai\ Het aantal vluchtelingen is in de loop van die tijd toegenomen met ruim dertigduizend en bedroeg op 30 juni 1958 963.958. De tweede politieke commissie van de UNO-Assemblee heeft het debat over de apartheid gesloten en een bespreking van de kwestie der UNO-politie in het Nabije Oosten als volgende punt op haar agenda geplaatst. Maandag zal het debat hierover beginnen aan de hand van een verslag van secretaris-generaal Hammarskjoeld. dat hij in het buitenland niet zo geliefd wordt als vele Duitse toeristen soms me nen. De Britse openbare mening is aarze lend en critisch en men leidt daaruit ai dal van een positieve instelling van het Britse volk tegenover de Duitse hereni ging, waarover de Britse regering zulke fraaie verklaringen pleegt af te leggen, geen sprake is. De Britten hebben al moeite, zo zegt men te Bonn, om in het reine te maken met vijftig miljoen West duitsers en maken zich bepaald geen zor gen .over de aaneensluiting van zeven tig miljoen Duitsers, waardoor zij eerder nog wantrouwenden zouden worden. Heuss' bezoek aan Londen, dat vandaag eindigt, werd op deze wijze, zo kan men te Bonn vernemen, een ontnuchterende les, het einde van vele Westduitse illusies over hun aanzien in het buitenland. PARIJS (Reuter) Generaal De Gaulle zal vandaag zijn eerste persconferentie houden sedert hy in juni aan het bewind kwam. Men verwacht dat hy dan zal ant woorden op verklaringen van Algerijnse leiders, dat zij bereid zyn met Frankrijk over een bestand in Algerije te onderhan delen. NEW YORK (Reuter) Mohammed Jazid, miniscter van Voorlichting in de Voorlopige Algerijnse regering in balling schap, heeft in New York verklaard, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat de rebellen buitenlandse vrijwilligers zullen vragen voor de strijd tegen Frankrijk. Wij zijn bereid met Frankrijk te onderhande len, doch als het nodig is zullen wij onze vrijheid door strijd verwerven, aldus Ja zid. Het Westen moet echter beseffen dat dit versterking van de militaire actie dei- rebellen zou inhouden en de mogelijkheid van uitbreiding van 'iet gevechtsterrein tot over de Algerijnse grenzen. Wij zullen de middelen vinden om te vechten, aldus de minister, en ook de mannen. Wij achten de mogelijkheid niet uitgesloten dat we op zekere dag gewapende vrijwilligers zullen oproepen en dat die oproep niet noodzake lijkerwijs tot de Arabische wereld beperkt zal moeten blijven. Frans offensief ALGIERS (UPI) Het Franse leger heeft een fel offensief ontketend tegen drie van de centra van rebellenactiviteit in Al gerije: Saida, Maillot en Barika. De zwaar ste strijd wordt geleverd in de bergen van Saida, waar tot dusver 120 rebellen zijn gesneuveld. In totaal heeft het offensief de rebellen 246 doden gekost, blijkens een communiqué van het Franse hoofdkwar tier te Algiers. Er zijn vijf kampen en drie veldhospitalen, van de opstandelingen ver nield, in het Kabylen-gebergte. Nabij Ba rika, in het Aurès-gebergte, werden tijdens een botsing dertig opstandelingen gedood. Er zijn vijf verzetshaarden: de Kabylen, het Aurès-gebergte, Saida (nabij Tlem- cen), het Ouarsenis-gebergte en het Bli- deen-gebergte, een uitloper van de Atlas. De twee laatste sectoren zijn nog niet in het offensief betrokken. Generaal De Gaulle zou het offensief be volen hebben tijdens zijn jongste bezoek aan Algerije. Naar verluidt willen de Fran sen nu elke week een nieuw gebergte aan pakken, ten einde het land voor de ver kiezingen van 30 november zo vrij moge lijk van terreur te hebben. Advertentie Kunnen we nog duidelijker aantonen dat 2 van de 3 Nederlanders wèl goed uit hun ogen kijken als ze een balpen kopen Ze vragen een BIC, krijgen een BIC - de beste balpen Maar HIJ, nummer 3 - die kijkt niet, die neemt Erg onverstandig. Want BIC, de échte BIC met schokbreker is de soepelste balpen - voor een goed, persoonlijk hand schrift ende voordeligste balpen die u kunt kopen let op: de naam BIC staat op de schacht De voorzitter van de vereniging Hospi taalkerkschip „De Hoop", de heer M. C. van Hall uit Bentveld, is benoemd tot of ficier in de Orde van Sint Olav. Tijdens een korte plechtigheid op de Noorse am bassade in Den Haag werden hem de ver sierselen behorende bij de onderscheiding door de Noorse ambassadeur in Nederland, de heer L. J. H. Jorslad, overhandigd. De onderscheiding is verleend onder meer met het oog op het werk van „De Hoop". Advertentie volgens het Oudhollandse recepc *r. f n.- tl! ,.-i, De Nederlandse kustvaarder „Truus" groot 273 ton. van de rederij Gruno te Gro ningen heeft vanmorgen geseind in zin kende toestand te verkeren in de Botni sche Golf, 33 mijl ten noordwesten van Rauma in Finland Zweedse schepen zijn onderweg naar de kustvaarder. De „Truus" heeft 20 graden slagzij. De bemanning probeert het water uit het schip te pompen. In een gesprek via de radio met de eige naar van het schip, deelde de kapitein van de „Truus", de heer R. van der Veen uit Marum mede, optimistisch gestemd te zijn omtrent het lot van het schip. Het maakt wel zware slagzij, doch men hoopt het te kunnen behouden. Het wachten is op beter weer, zodat een haven binnen gelopen kan worden. Een Zweeds schip is in de nabijheid van de „Truus". De kustvaarder was onderweg met een lading hout van Mantyluoto in Finland naar Londen. De bemanning bestaat uit zes koppen. Wanneer men, als mens die er behagen in schept de dingen van alle dag niet alleen te aan vaarden, doch ook te onderzoe ken, geconfronteerd wordt met het verschijnsel dat vele mede schepselen leven in een voort durende en als natuurlijk be schouwde paria-sfeer, dringt zich de neiging op de oorzaak van deze verdrukte toestand na te speuren. Waarom worden de aonker- huidige burgers van de zuide lijke Amerikaanse staten ge minacht en gedenigreerd? Waarom maakt een blanke dokter zich goedmoedig vrolijk over de medicijnman van een Afrikaanse oerwoudstam? Waarom ziet een Rolb-Royce- bezitter verachtend neer op de scootmobielrijder, dis hij met zoevende vaart passeer? t Waarom voelt de „loge-balcon" zich zoveel beter dan de nek- verrekkers op de eerste rij van de bioscoop? Waarom vraag ik mij ernstig af zijn er groepen mensen, die zich als groep waardevoller achten dan groepen anderen? Het merk waardige zit juist in die groe pering: bij de enkele mens kan een argument worden gevon den, waarmee hij zijn persoon lijk gewicht kan bewijzen, doch bij een groep wordt de verhevenheid of de minder waardigheid bepaald door een groepsfactor. een factor die verbonden is aan het kenmer kende van de groep. En dat is moeilijk te aanvaarden Het is immers niet zo, dat een enkele blankhuidige we reldburger incidenteel misprij zend komt te staan tegenover een enkele zwarthuidige mede mens neen, d e blanken staan tegenover en boven de „negers", als groep van uitver korenen boven een groep van verdoemden. En nu wijst de praktijk uit, dat deze toestand meestal geen diepgeworteld zelfbewustzijn of gebrek daaraan tot oorzaak heeft, doch veeleer een volkomen onbelangrijke, wel haast kinderachtig-belachelijke uiterlijke factor:.bij de rassen kwestie is het de kleur, bij de naijverige automobilisten is het de afmeting der staartvinnen en de hoeveelheid chroom en paardekrachten, bij de bio scoopbezoekers de afstand tol het doek en de bekleding der armleuningen. Geen dezer fac toren betreft of raakt de mens innerlijk. De mens doet zelfs niets ter zake, het is zijn deco rum en zijn positie, die ver keerdelijk tot waardebepalin gen worden gemaakt. Dit alles heeft zijn bevesti ging gevonden in een lakoniek bericht van een dezer dagen, waarin melding werd gemaakt van een unieke uitvinding, die de rassenkwestie met één slag zou kunnen oplossen: een Amerikaans genie is erin ge slaagd, een injectie-preparaat te vervaardigen dat verande ring van huidskleur zou ver oorzaken. Het was een blanke chemi cus, wiens preparaat; zwarte huiden wit zou maken. Een weldoener der zwarten, zou men moeten zeggen ware het niet dat deze man reeds door zijn pogingen om tot dit preparaat te komen duidelijker dan ooit de welbewuste meer derwaardigheid van de blanke huid heeft verkondigd. Niet van de blanke mens, weltever staan, doch van zijn vleselijke omhulling. Hij zou een ware weldoener der mensheid zijn geweest, wanneer hij gezocht zou heb ben naar een preparaat waar mede alle blanken zwart zou den kunnen worden. Dóór zit de pit van de ras senwaan, die niets anders dan een tamelijk eenvoudige denk fout blijkt te zijn. Dezer dagen gewerd mij een geschrift van medische inslag, waarin een naar ik aanneem welgeacht en zeer deskundig medicus zijn licht liet schij nen over een boeiend onder werp, namelijk: de vooruitgang der westerse medische weten schap en de achterlijkheid van de primitieve volken in dat op zicht. Zijn artikel begon met de veelbelovende vraag: Waar door wordt een mens ziek? De beantwoording van deze vraag, tot dusver nog steeds verscho len liggend in de duisternis van het niemandsland tussen materie en geest, gebrekkig nagespeurd door de weten schappen van psychische, fysi sche, biologische, chemische, zielkundige, theologische en fi losofische inslag, zou met één klap onze medische kunst op heffen tot het volmaakte. Wes halve men een op die wijze beginnend artikel gretig tot zich neemt, vol verwachting en hoop. Doch het antwoord van de schrijver luidde: De mens wordt ziek, „doordat door de een of andere oorzaak een deel van zijn lichaam wordt beschadigd of een or gaan wordt, aangetast Dit is een typisch westerse ziens- en denkwijze, die vol komen onbewust heengaat over de kern van het probleem, na melijk de oorsprong van de ziekte, om zich uitsluitend te bepalen tot beschouwing en reparatie van de gevolgen. En de schrijver laakte daar op de primitieve gedachten- gang der Bantoe-negers, die zeggen: de mens wordt ziek doordat een boze geest in zijn lichaam is gekropen. Deze „achterlijke" en „gevaarlijke" definitie van 's mensen onwel zijn roept een medelijdende glimlach op bij de wijze, ver lichte blanke, doch deze beseft niet, dat hij in feite zichzelf uitlacht. Want de Bantoe neger mag het aan het. ver keerde eind hebben met zijn boze geest, hij tracht ir. ieder geval een verklaring van de wérkelijke ziektebron te geven en ziet duidelijk het onder scheid tussen de onbekende oorzaak en het daarmee ver bonden verschijnsel. De wes terse ..denker" die een fout- denker blijkt te zijn ziet zelfs de noodzaak tot dit on derscheid niet meer en zegt eenvoudig, dat het verschijnsel de oorzaak is. Zij weten de oorzaak geen van beiden, doch de primitieve zwarte weet tenminste dat er een oorzaak moet zijn. De wes terse, vaardige, ontwikkelde en echnisch-almachtige mens, die spot, en glimlacht om alles wat primitief en naief is, geeft hautain en zelfbewust het vol komen onwijze antwoord: de oorzaak? dat is het gevolg. En hij gaat er prat op. dat hij die gevolgen kan herstellen en uit snijden. terwijl hij het denken verleert. Denken is een kunst, die ook de weldoeners der mensheid zich zouden moeten aanleren. Denken en concluderen langs eenvoudige, logische wegen zou vele vijandige mensengroe. pen sneller en hechter verzoe nen dan een neerbuigend, medelijdend weldoen, dat vaak een wanstaltige eigenwaarde paart aan een vriendelijke minachting van degene die zwart is, lager zit of langzamer rijdt. J. L. Onromantisch „Leden van de jury, als gevolg van dit speurwerk hebben wij de hand kunnen leggen op vier voorwerpen die, om het huiselijk te zeggen, daar in die studeer kamer hoegenaamd niets te maken hadden. Het eerste is het overblijfsel van een plas tic buis, waaraan een paar eindjes ge ïsoleerd koperdraad verbonden zijn. Het tweede is een lege patroonhuls. Het derde, is een stukje hout, kennelijk afkomstig van de achterkant van een lade van het bureau Enzovoort. Enzovoort. Maar genoeg, waarde lezer. Dit kleine stukje is al vol doende om duidelijk te maken wat ik zeg gen wildeBovenstaand citaat uit de rede van een Amerikaans aanklager tegenover de jury zorgvuldig en letterlijk gelicht uit het feuilleton van een Nederlandse krant heeft mij weer aan het denken gezet. Nu is myn denken in zaken van dit ka liber meestal van teleurgestelde aard. Ik ben namelijk geheel verzot op en ver slaafd aan rechtbankverslagen in deze geest. Het briljante spel tussen aanklager (officier van Justitie, zo ge wilt) en ver dediger behoort tot de meest fascinerende iectuur, die de mens zich denken kan vooral als deze deskundigen gaan strij den over de stille getuigen, de gevonden stukjes hout en textiel, de afmeting van patroonhvlzen, het moment van de „rigor mortis" en de op een vloeiblad gevonden spiegelbeelden van letters. Men vi. Ct dit soort boeiende discussies echter uitshiitend in romans en een heel enkele keer in buitenlandse kranten. Nooit in ons huisorgaan wat dit dan ook moge zijn. De Nederlandse rechtspleging is voor sensatiebeluste mensen als ik heel weinig bevredigend. Ik lees hier in d krant nooit anders dan dat de president onmiddellijk al de verdachte het kwalijke van zijn daad voorhoudt, dat de officier zich daar geheel bij aansluit (en 1resp. 5, 10 jaar eist) en dat dan de verdediger zich haast, de schuld van zijn cliënt toe te ge ven en daarbij te wijzen op enkele ver zachtende omstandigheden (moeilijke jeugdsnikkende vrouw en kinderen, werkloosheid, moeilijk bevechtbare ver leiding en meer zulke zaken). Nooit eens verdiepen officier cn advocaat zich in mooie, mechanische problemen als de loop van de kogelbaan, in altijd weer interes sante onderwerpen als voetsporen, flinter tjes nylon en ingewikkelde tijdschema's van alibi's. Nooit nog heb ik in mijn krant gelezen over de getuige a charge, die door de verdediger zo in het nauw wordt ge drongen, dat hij tenslotte met een ver dovend vonnis aan de broek de rechts zaal moet verlaten. Ligt dat, zo vraag ik mij nu af, aan Nederland, of aan de schrijvers van die detective-romans waar ik zo verzot op ben? Ik vrees een beetje aan beide. En misschien dan ook nog wel als u mij deze krasse verklaring wilt vergeven aan de kwaliteit van het moorden in Ne derland. Zelden of nooit vinden wij in onze kranten de poëzie, die een moord zaak zo'n menselijk hoe gruwelijk ook karakter kan geven. Moord is Hier allemaal zo ruw en zo -za kelijk en, als ik de kranteverslagen goed begrijp', zo éénvoudig op té lossen. De po litie vindt een vent, die na een half uur tje zuchtend toegeeft en zegt: „Nou ja, goed, ik heb het gedaanJullie weten toch alles al". Dat is jammer, voor de argeloze krantelezer die ik ben. Ik word zo tot vergelijkingen verleid. Want stel u eens die officier („Dit is een zeer ernstig feit. Ik eis .9 maanden"), naast die befaamde advocaat in de boeken van Erie Stanley Gardner. (Hij springt op en roept dx aanklager toe: „U liegt meneer!") Géén vergelijk, nietwaar E. Romayn Advertentie Warm - Sterlc - Degelijk Een kleine opsomming uit onze grote kollektie INTERLOCK Borstrok 4.55 Pantalon 5.70 HALFWOLLEN INTERLOCK Borstrok 8.75 Pantalon f 9.85 ZUIVER WOLLEN JAEGER Borstrok ƒ16.90 Pantalon ƒ16.75 Flanel Molton - Baai HEMDEN WARSCHAU (Reuter) Erich Koch, de voormalige nazi-gouwleidei van Noord oost-Polen, die te Warschau terechtstaat, heeft verklaard niet schuldig te zijn. „Ik heb nu pas, uit de tenlastelegging, verno men van al die verschrikkelijke dingen die tijdens de oorlog in Polen zijn gebeurd," zei Koch, die tot dusver had gezegd, te ziek te zijn om de tenlastelegging te le zen. Koch zegt niets te maken te hebben gehad met de in de acte van beschuldiging genoemde misdrijven. „Ik heb nooit, het zij mondeling of schriftelijk orders gege ven als die welke in de tenlastelegging worden aangehaald. Mijn enige schuld is, dat ik behoord heb tot die natie (Duits land) en die organisatie (de nazi-partij). Persoonlijk heb ik geen schuld." Koch wordt ervan beschuldigd de dood van 72.000 Polen en 16.000 Joden op zijn geweten te hebben. Hij wordt ook verant woordelijk geacht voor de dood van vier miljoen Oekrainiërs, maar in dit proces hiervan niet officieel beschuldigd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3