GI S P E N K L E U R O D E S K BUKMAN SARTORIUS N.V. KLEUR Hoge prijzen voor de collectie- Regnault op eerste veilingdag Mfï v.Empelen Interview met FLN-officieren Te huur aangeboden woning blijkt luchtkasteel te zijn Interflora Deskundigen: Amsterdam heeft voor zijn keus uit de collectie niet te veel betaald Kampbeul Schubert contra zijn collega Sorge De een ontkent, allesde ander geeft alles toe Regering heeft lezingen voor Politeia verboden Koningin Elizabeth gedenkt bezoek aan Nederland Bedrijfsongeval in drukkerij aan de Kleine Houtweg Nieuw lid Strandschap HAARLEMSE RECHTBANK Tegen fruithandelaar negen maanden geëist zvegens oplichting van aspirant-huurders Tankauto met 12 ton asfalt omgeslagen Chauffeur stak even een sigaret op. Tien jaar voor SS-officier, die in Auschwitz optrad Onder zijn bevel werd de „dodenmars" afgelegd Twee letterkundige jury's beoordelen toekenning van reisbeurzen Acht resoluties in de UNO over de ontwapening Athene onder druk Keizer Karelprijs voor G. Bruning O N O .'ü.Vlj 2 3 O K T O B ER 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD - <)l' r EMSGHE COURANT i Onder opvallend grote belangstelling velen konden geen toegang kragen [5 woensdagochtend in gebouw Arti et imicitiae in Amsterdam de openbare ver koping begonnen van de collectie-Reg elt, een der grootste veilingen van mo- jerne kunstwerken der laatste jaren. In fPn nevenzaal, waar tien televisiescher men stonden opgesteld, kon het verloop ,jer veiling worden bijgewoond door hen die geen plaats hadden kunnen krijgen in de grote zaal. In de eerste uren is zeer rap en leven dig geboden, voornamelijk in het Frans door de assistent van de veilingmeester de lieer Paul Brandt, de heer A. Bellier. interesse ging hierbij vooral uit naar de vier Chagalls uit deze collectie van iH-eehonderdzestien werken, die in op dracht van de erven Regnault onder de hamer zijn gebracht. Het honderd cm hoge doek „Violon- celliste" van Chagall werd voor 118.000 gekocht. Chagalls gouache „Russische man in vrouw" bracht na een inzet van 10.000 gulden een 'bedrag van 38.000 op, even- iens Chagalls „Danseres met waaier". Van de zeven Campigli's bracht „Teken- ichool" het. hoogste bedrag op, namelijk 13.000. De „Paarden" van de Chirico ;4on het niet verder brengen dan 5300. jje werken van de Nederlandse Parijze- uaar Kees van Dongen werden verkocht foor respectievelijk 1250, 3700 en 24.000. Ook tijdens de middagveiling heerste een zeer willige stemming en werd er vlot op de talrijke stukken geboden. Een jer allerbelangrijkste kunstwerken, waar van de verkoop met grote interesse door deskundigen werd tegemoet gezien, was jet portret van mejuffrouw Lunia Cze- kovska van Amadeo Modigliani. Dit werk werd ingezet op 60.500 gulden. Twee ge- adigden boden snel tegen elkaar op. Het kunstwerk werd tenslotte voor 220.000 gulden eigendom van de Londensu kunst handelaar Einstein, die ook het schilde- nj, dat in de ochtend het meest had op- lebracht, namelijk de „Violoncelliste" van Chagall verwierf. De Amsterdamse aankoop Deskundigen waren het er na afloop ran de eerste dag der veiling over eens. fat er vrij hoog was geboden. In aan- nerking genomen, dat „Interieur" van picasso na een inzet van 70.000 ten slotte 130.000 opbracht, „Twee jonge touwen" van Jules Pascin f 44.000, „Boe ket bloemen" van Kandinsky 13.400 en ie Modigliani 220.000, heeft de gemeente imsterdam voor de twintig meest repre sentatieve werken uit de collectie met -ree miljoen gulden niet te veel betaald, sldus de deskundigen. Ook de veilingmeester Paul Brandt ronde zich zeer tevreden over de op- ::engst van deze eerste dag. Een opper- lakkige berekening geeft als resultaat in gisteren een bedrag van 900.000. De stukken van de collectie-Regnault, zovele jaren in he.t Stedelijk Museum Amsterdam in bruikleen waren ge- fxposeerd en daar duizenden belangstel- enden uit binnen- en buitenland hebben ;etrokken, gaan onder andere naar Pa- rijs, Londen, de Verenigde Staten, België ai Zwitserland. De aanwezige directie ven van Nederlandse museums kwamen ir gisteren niet aan te pas. Slechts enkele Advertentie Door middel van de verzorgen wij uw bloemwerk niet alleen in Nederland, maar over de gehele wereld Bloemommprjaxijn Binnenweg Tel 3.80.80 18 - Heemstede (Van onze correspondent, in Bonn) De voormalige concentratiekampbewa- en S.S.'er Schubert heefl in het pro nte Bonn. waar hij en zijn collega Sorge Rechtstaan, met veel overtuiging ver- Haard: „Ik ben onschuldig, ik heb geen ens gedood." Over de bekentenissen van Sorge zei hij: „Kameraad Sorge is over lijn zenuwen. Hij kan geen waarheidsge trouwe mededelingen meer doen" Schu urt sprak zelfverzekerd en bijzonder hard •Mr de microfoon. De concentratiekamp- 'twoners hadden naar zijn zeggen gebe id om stokslagen, om geen slechte mel- 'Jigen te krijgen. Nog altijd zijn de nazi- Hachtoffers in zijn ogen minderwaardige ®ansen. Mishandeld beeft hij ze nooit, ten logste af en toe een klap of een schop iageven om de discipline te herstellen Hij •armeed te bekennen dat hij ooit samen rat Sorge dienst had gedaan, maar had iaan antwoord op de vraag van de presi- jant van de rechtbank: „Dan hebben dus ;"a getuigen gelogen?" Schubert kon de moord op de 10.800 Rus- üsche krijgsgevangenen, die volgens hem radood zijn op bevel van het leger, niet 'Mennen. Het bevel was door generaal Keitel getekend. Gehoorzaamheid en disci pline hadden hem tot uitvoering van deze ;avelen bewogen. Voor de executie te ^chsenhausen was een commissie van irie hoge S.S.'ers en een burger uit Ber lijn gekomen. De burger had bij een spe- ::5*1 geconstrueerde installatie gedemon teerd hoe de Russen gedood moesten orden De „actie" duurde volgens Sorge, jrie weken De lijken werden verbrand in ^plaatsbare crematoria. Sorge, die niets Rlde verzwijgen, antwoordde op de vraag "Mveel mensen hij zelf in Sachsenhausen •3d gedood: „Ik kan het aantal niet noe- ®en, want ik heb er destijd niet op gelet. (Reuter) Sorge zei verder dat een van superieuren in een kamp zijn onder schikten steeds weei voorhield: „Waar oor heb je handen, waarvoor heb je voe- len' Breng de Joden in beweging". werken werden gekocht door een der na bestaanden van de heer Regnault, onder meer „De broodmand op de zwarte tafel" van André Marchand voor 10.000. Vandaag werd de veiling voortgezet. Er kwamen enige opmerkelijke werken onder de hamer, zoals van Soutine en Zadkine en doeken van de Nederlandse meesters Chabot, Gestel, Isaac Israels, Herman Kruyder en Jan Sluyters. Het hoogste bod is gedaan op het „Vrouwenportret" van Soutine. Dit doek kwam voor 120.000 in handen van de Duitse kunsthandelaar dr. W. Arntz uit Stuttgart, die het kocht in opdracht van een Zwitser. De andere Soutine, het schilderij van een „Oude vrouw", bracht het niet verder dan 40.000. Dr. Arntz, die als kenner van Soutine ook hierop had geboden, had wei nig waardering voor dit werk. De zestien werken van Gustave de Smet gingen vlot van de hand. Het hoogste bod was hier 5100 voor de „Payasage hiver- nal." De Smet's „Loge" bracht eenendertig- duizend gulden op. (Van een onzer redacteuren) Vanmiddag hebben twee officieren van het. Algerijnse Nationale bevrijdingsfront de heren Mulud Kassim en D. Malek in Delft een aantal vertegenwoordigers van de Nederlandse pers ontmoet. Deze twee Algerijnen zijn op uitnodiging van de democratisch-socialistische studentenver eniging Politeia naar Nederland gekomen om een aantal voordrachten over de toe stand in hun land te houden. Gisteren echter had de regering aan Politeia laten weten dat deze voordrachten niet konden doorgaan. De beide officieren konden hier van niet meer op de hoogte gesteld wor den, omdat zij al onderweg naar ons land waren. Bij hun aankomst in Utrecht vertelden zij in West-Duitsland, waar zij een kan toor hebben in de Tunesische legatie te Bad Godesberg, reeds dertig voordrach ten gehouden te hebben. Zij waren dan ook zeer teleurgesteld door de maatrege len van de Nederlandse regering. „Wij ge bruiken in onze lezingen alleen boeken, tijdschriften en artikelen die in Frank rijk verschenen zijn en zelfs vele officiële Franse statistieken, zo verklaarden zij. Wij wijzen er daarbij onder andere op dat een Franse statistiek van januari 1955 vermeldt dat het aantal analfabeten in Algerije 95 percent bedraagt, om aan te tonen dat de Franse bewering dat er overal in Algerije scholen gebouwd zijn, onjuist is. Uit een andere officiële publi- katië ontlenen wij dat. er een totaal van een miljoen werklozen op een bevolking van elf miljoen in Algerije is, ten bewijze van de economische ontwrichting van ons land. Het referendum over De Gaulle's grondwet, zo verklaarde zij, is afgedwon gen onder bedreiging van de Franse bajo netten. Tegen wie zou het Franse leger van 850.000 man in Algerije nog moeten vechten als 97 percent van de bevolking uit vrije wil voor De Gaulle gestemd had? Het onafhankelijke Parijse blad Le Monde heeft trouwens kort na de volksstemming openlijk verklaard dat de resultaten van het referendum in Algerije door militaire dreiging zijn afgedwongen, maar de be treffende editie /an het Franse blad werd Algerije in beslag genomen. De beide Algerijnen herinnerden eraan dat hun land vóór 1830 een soevereine staat geweest is, die diplomatieke be trekkingen met vele landen onderhield en Frankrijk bij tal van gelegenheden met geld en graan geholpen heeft, onder an dere tijdens de Franse revolutie, ondei Napoleon en tijdens het Concordaat. „In plaats van deze ereschuld terug te be talen, heeft Frankrijk er de voorkeur aan gegeven zijn schuldeisers militair onder de voet te lopen. De Algerijnse bevolking heeft tachtig jaar lang berust in haar lot. maar tenslotte, toen de verkiezingskome dies haar bewezen dat zij niets van Frankrijk te verwachten had, naar de wapens gegrepen. Algerije wil zijn soeve reine rechten terughebben en zal daartoe blijven strijden tot het bittere einde, aldus de twee officieren. In tegenstelling tot de berichten dat de beide Algerijnen aan de grens zouden worden tegengehouden, kunnen wij berich ten dat. zij ongehinderd in ons land zijn binnengekomen. Politeia neemt echter geen verantwoordelijkheid op zich voor hun eventuele ontmoetingen met de pers. LONDEN (Reuter) Tot besluit van de zitting van het Britse parlement is in beide huizen een verklaring van koningin Elizabeth voorgelezen. Zij zegt daarin onder meer: „Mijn echtgenoot en ik heb ben veel genoegen beleefd aan ons be zoek aan Nederland in april" In een drukkerij aan de Kleine Hout weg in Haarlem heeft zich een ernstig be drijfsongeval voorgedaan toen een 23-jari- ge drukker met zijn hand in de diepdruk pers bekneld raakte. De toppen van zijn pink, ring- en middenvinger werden afge- kneld. De aibeidsinspectie stelt een onder zoek in. In de vanmorgen ten gemeentehuize in Zandvoort gehouden vergadering van het Strandschap Zandvoort is mr. J. C. van den Berg, gemeentesecretaris van Am sterdam, geïnstalleerd als lid. Mr. Van den Berg is de opvolger van mr. G. C. Spruyt, die onlangs met pensioen is ge gaan. De voorzitter van het Strandschap, mr. H. M. van Fenema, heeft het nieuwe lid welkom geheten, waarna de heer Van den Berg een dankwoord sprak. Advertentie EINDELIJK: VOOR DE MODERNE KANTOREN VAN NEDERLAND I Het bureau voor KLEUR-vragende werkruimten... Kies passende kleuren voor uw laden, kies uw linoleum bovenblad uit zwart, of groen, of grijs I Bijzonder: Linoleum rondgebogen om de bladrand aan voor- en achterzijde. Zijkanten in plastic rand gevat. Laden rollend of glijdend op nylon Ranke pootjes met beschermende vloerdoppen. Brochure bij uw Gispen dealer of bii Gispen Culemborg Uil honderder mogelijkheden éen Kleurodesk alleen voor u van f 92- tot f 370.- Hier zijn er zes GISPEN KLEURODESK O.A. VERKRIJGBAAR BIJ Voor GISPEN KLEURODESK 5a. O. 3A. ZIJLSTRAAT 90-92-79 HAARLEM Telefoon 11161 en 11526 Advertentie Vraag d.m.v. nevenstaande bon uitvoerige inlichtingen, of komt u eens kijken bij: Zend mij geheel vrijblijvend inlichtingen over KLEURODESK meubelen NAAM ADRES WOONPL.. Amsterdam - Rotterdam - den Haag Groningen Haarlem Leeuwarden - Arnhem - Maastricht Hengelo - Utrecht Stuur dit op aan: BLIKMAN SARTORIUS N.V. Witte de Withstraat 16. Rotterdam N5 „De verdachte heeft op onsympathieke manier misbruik gemaakt van de heersen de woningnood. Mensen die „tuk" waren op een huis heeft hij met leugens en ver dichtsels geld afhandig weten te maken en hun valselijk voorgespiegeld dat ze in ct bezit konden komen van een woning" Dit zei de officier van Justitie by de Haarlemse rechtbank vanmorgen in zijn requisitoir tegen een 36-jarige Haarlemse fruithandelaar. De eis van mr. G. \V F. van der Valk Bonman luidde negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar De fruithandelaar had in juni van dit jaar door middel van een advertentie in een Haarlemse krant zijn huis te huur aangeboden. Uiteraard kreeg hij daarop een groot aantal brieven. Aan verscheidene reflectanten had hij verteld dat hij naar Canada wilde emigrei-en. Aan anderen dal hij in Amsterdam een groentezaak met bij behorende woning kon overnemen. Aan twee gegadigden had hij als voorwaarde gesteld dat zij het meubilair van verdachte voor f 2000 moesten overnemen. Zij moes ten dan op dit bedrag een voorschot van f 500 betalen. De aspirant-huurders waren daarmee akkoord gegaan, maar behalve dat ze de woning niet kregen zagen ze ook hun geld niet meer terug. Een 53-jarige inwoonster van Heem stede verklaarde als getuige, dat verdachte haar had gezegd spoedig te beslissen daar hij stapels brieven van liefhebbers voor het huis had ontvangen De woning zou op kosten van de huishaas helemaal in de nieuwe verf worden gezet en de nieuwe huurder zou bovendien vijfenzeventig cenl oer rol voor het nieuwe behang vergoed krijgen. Een 27-jarige Heemsteedse metse laar was er op dezelfde manier ingelopen Ook hij betaalde f 500 als voorschot maar het huis dat hij dacht te krijgen bleek een luchtkasteel te zijn. De fruithandelaar ertelde dat hij inder daad van plan was naar Amsterdam te verhuizen. Voordat hij vertrok wilde hij zijn schulden afbetalen. Het was niet zijn bedoeling geweest de aspirant-huurders op te lichten. "lij gaf toe fout gehandeld te hebben. Hij had geld nodig om de groen- tenzaak in de hoofdstad te kopen. Wanneer er iemand was geweest die zijn meubels Hedenmorgen is een tankauto van de fa. Verduyn uit Hoofddorp, geladen met twaalf ton asfalt, op rijksweg 12, in de gemeente Lage Ruige Weide, omgeslagen en in een greppel naast de weg gevallen De chauffeur, de 27-jarige Th. Ketelaai uit Nieuw Vennep, verklaarde dat hij de macht over het stuur verloor, toen hij even een sigaret opstak. Zijn rijtijdenboek.K bleek niet te zijn ingevuld. Men heeft late. de wagen opgetakeld en de tank leegge pompt want het asfalt was warm en zon bij afkoeling hard worden. had willen overnemen zou hij met dat geld de benadeelden schadeloos hebben gesteld Zelf had hij bij anderen vorderingen lopen tot ongeveer vierduizend gulden. Als hij dit geld binnenkreeg zou hij het door hem onrechtmatig verkregen geld direct terug betalen. De officier wees ei op. dat de verdachte in het verleden al drie keer was veroor deeld o.a. wegens diefstal. Hij wilde ech ter rekening houden met diverse gunstig! punten in het over verdachte uitgebrachte rapport, weshalve hij aanleiding zag vooi een gecombineerde straf. De raadsman, mr. J. H. Junge. bepleitte voor zijn cliënt de uiterste clementie. De rechtbank bepaalde de uitspraak van deze zaak op donderdag 6 november om half tien. Als 16-jarige op dievenpad Een keurig geklede, beschaafd sprekende jongeman van achttien jaar, stond van morgen voor de Haarlemse rechtbank. On danks zijn jeugdige leeftijd had hij reeds een hele rits inbraken op zijn naam staan. Voor twee van deze delicten had deze leerling-verkoper uit Zaandam zich te ver antwoorden. Óp 20 april 1957. toen ver dachte dus nauwelijks zestien jaar was, had hij samen met een paar kornuiten na door een bovenlicht te zijn geklommen een zakje met 2500.— weggenomen uit het kantoor van de Zaandamse afdeling van de R.-K. Bouwvakarbeidersbond. In maart van dit jaar klom hij via het dak een Utrechtse bioscoop binnen en liet zich daar een nacht en de daaropvolgende dag in sluiten. Uit de kassa stal hij ongeveer hon derd gulden en uit een kast enige kleding stukken. „Hoe stelt u zich nu de toekomst eigen lijk voor?" vroeg de president mr. H. J. Ferwerda aan de verdachte, de stapel rap porten en adviezen doorbladerend, welke over de jongeman waren ui.-ebracht. „Ik heb een goede les gehad", zei deze. „Ik heb altijd schrijver willen worden, maar ik kan gec.i universitaire studie betalen. Mis schien kan ik later als journalist begin nen". De officier van Justitie zei uit Je vele rapporten weinig wijs tc zijn gewor den. Hij geloofde overigens dat verdachte met zich zelf in de knoop zal. Mr. Van dei- Valk Bouman achtte, mede gezien de jeugd van verdachte, naast een gevange nisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest (sedert maart 1958) een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering op zijn plaats. De raadsman mr. J. A. M. Thijssen uit, Zaandam betoogde dat zijn cliënt gezien diens geestelijke gesteldheid 't eigenlijk niet buiten een redelijk toezicht kan stellen en verzocht de uiterste clementie. Uitspraak van deze zaak 6 november om half tien. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent in Bonn) Te München is de 56-jarige voormaligc- SS-officier Wilhelm Reischenbeck tot tien jaar tuchthuis veroordeeld wegens zijn deelneming aan de onmenselijke behan deling van vierduizend gevangenen man het concentratiekamp Auschwitz tijdens de beruchte dodenmars van 1945. In 'en minste dertig van de achthonderd moor den tijdens de mars heeft hij de hand ge had. aldus de rechtbank. Op 16 januari 1945 stonden de Russische troepen nog 35 kilometer van Auschwitz, waar miljoenen waren vergast. De SS leiding besloot vierduizend gevangenen te verplaatsen naar Mauthausen, waar '.ij vergast zouden worden. Te voet moesten de gevangenen bij een vorst van 34 graden door dikke sneeuw over slechte wegen negentig kilometer lopen naar Löslau, waar de laatste trein voor hen klaar stond Mannen, vrouwen en kinderen maakten men wijs. dat men hen voor de Russen in veiligheid wilde brengen.... Drie dagen lang sleepte het transport zich voort, de meesten met nauwelijks schoeisel aan of behoorlijke kleding aan het lijf. Een der overlevenden vertelde: „Per dag moesten we acht tot tien uur lopen. Naast de troepen liepen SS'ers met het - geweer in de aanslag. Wie ook maar een meter buiten de rijen liep. werd neer geschoten. Iedere vijf minuten werd ei- geschoten. Het ging aan de lopende band.Reischenbeck zou de beslissende bevelen hebben gegeven. Een der getuigen zei: „Hij reed achter de colonne en wan neer hij iemand zag omvallen, zei hij tegen een SS'er: Vooruit, er op los. „urnlegen" (neerschieten)". Reischenbeck heeft 'elf twee. tijdens het proces met name genoem de Duitsers, met een machinepistool lood- geschoten. Reischenbeck en zijn SS'ers hebben tijdens dit transport via Mauthau sen naar Melk en Ebensee zo huis gehou den, dat Duitse legerofficieren hebben ge poogd het transport te verhinderen. Te hard Reischenbeck ontkende vrijwel alles en zei dat hij bevelen had moeten uitvoeren Hij vond het wel een te harde „straf" voor gevangenen, die van uitputting niet /er- der konden, te worden doodgeschoten maar dertig kilometer per dag moeiten nu eenmaal afgelegd worden en vluchten mocht niemand, aldus luidde het bevel. Reischenbeck was al in 1923 SA-man en in 1929 werd hij SS'er. In 1944 werd hij door de SS gestraft wegens roof. Hij heeft nooit aan een front gevochten. De staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft voor de terkundigen in 1958 twee jury's ingesteld, te weten een voor de beoordeling van inge zonden gepubliceerde poëzie en een voor de beoordeling van ingezonden gepubli ceerde proza. In de eerstgenoemde jury zijn benoemd: prof. dr. W. Asselbergs (voorzitter), E. Hoornik en M. Mok (le den). In de laatstgenoemde jury: dr. V. E. van Vriesland (voorzitter) en mevrouw C. van den Boogaaard-Klaver. Secretaris van beide jury's is H. J. Michael. NEW YORK (Reuter De politieke comijiissfe.., yin de.UNOrAssemblee zal zich vandaag weef bezig houden rhèt het optwapeningsprobleem. De commissie m'cfet zich uitspreken over acht ontwerp resoluties. Zeven hebben betrekking op het vraagstuk van de kernproeven en de achtste, die dooi de Sovjet-Unie is inge diend. gaat over de eventuele besnoeiing van de defensiebegrotingen van Groot- Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie met tien tot vijftien percent. De minister van Buitenlandse Zaken van Wit-Rusland. Koezma Kiselev ver klaarde dat de Verenigde Staten de publie ke opinie al rijp maken voor een negatief resultaat van de conferentie te Genève over het staken der kernproeven en- dat zij dan de Sovjet-Unie hiervan de schuld willen geven. India en Joegoslavië hebben voorge steld om de ontwapeningscommissie sa men te stellen uit vertegenwoordigers van alle 81 UNO-leden. In een afzonder lijke ontwerpresolutie dringen beide lan den voorts aan op steun van de UNO voor besprekingen te Genève over het voorko men van verrassingsaanvallen. ATHENE (Reuter) Van gezaghebben de Griekse diplomatieke zijde wordt ver nomen. dat de Griekse regering „onder druk" staat van bevriende regeringen om deel te nemen aan een ronde-tafelconfe rentie over Cyprus, ook als haar bezwaren niet worden gedeeld door andere belang hebbende partijen. PARIJS (ÜPI) De Noordatlantische raad is ook woensdag niet verder ge komen met. het arrangeren van een con- ferentie. Het grote struikelblok blijft, dat Griekenland wenst dat drie „bemiddelen de" landen mee-aanzitten, waarbij men denkt aan de Verenigde Staten, Frankrijk en Italië. Griekenland zou eventueel be reid zijn. in plaats van Frankrijk een of meer Scandinavische landen te aanvaar den. De uiterste grens waartoe Turkije, naar het heet, wil gaan is voorshands, dat secretaris-generaal Spaak, en een Ameri kaanse afgevaardigde, mee aanzitten als waarnemers en raadgevers, niet als deel nemers. ATHENE Aartsbisschop Makarios heeft in Athene verklaard dat Grieken land nooit territoriale aanspraken op Cy prus heeft doen gelden en dit in de toe komst ook nooit zal doen. Hij reageerde met deze verklaring op de scherpe kri tiek van de Griekse opposiliepartijen. die hem hebben verweten dal hij het Enosis- ideaal de eenheid van Cyprus en Grie kenland heeft verloochend. NICOSIA (UPI) In het dorp Kyper- ounda op Cyprus zijn Britse militairen in een hinderlaag gelopen. Een hunner werd gedood, drie werden gewond. Burgemeester mr. Ch. Hustinx van Nij megen heeft woensdag in de raadzaal van het gemeentehuis in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, vooral ook uit kunstkrin gen, de culturele Keizer Karelprijs uitge reikt aan de jonge beeldhouwer G. Bru ning. De burgemeester verheugde zich er over dat deze prijs dit keer werd toegekend aan een jonge beeldhouwer, die oorspronkelijk uit Nijmegen kwam, maar zich in de laat ste jaren vestigde in Cuvk aan de Maas. Wethouder mr. J. de Haas las het rap port van de jury voor, waaruit bleek, dat

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7