Boris Pasternak, dichterlijke individualist V Veel grofwild op de Veluwe is ten dode opgeschreven mops Kunstmaan niet in baan gekomen Libië zou Russische hulp aanvaarden Fa. B. ENGELENBERG Kort en bondig Fragment uit de epiloog van de roman „Doctor Sjivago Men wil een deel onderbrengen in eeti Hieuw natuurreservaat Comfort en Sportiviteit 9 Opgevouzven baton van plastiek in een raket Schilderij van Van Gogh voor „een koopje" verkocht GARAGE DEN HOUT BcstedsngsbQperkmg heeft P.T.I, f 10 miljoen gekost Glanzende woning, heerlijke geurl Amerikaanse steu nniet voldoende geacht Militaire conferentie in Djakarta onder Nasution Verplichte arbitrage in arbeidsgeschillen in Engeland afgeschaft Twaalfde Russische kern proef binnen de poolcirkel Autobusongeluk in Mexico: 25 passagiers gedood OFEICIëlE VERKOOP Plan voor helikopterdienst Rotterdam-Amsterdam v.v. CONSTANT LAMP i DONDERDAG 2 3 OKTOBER 1958 Zoals men op de voorpagina heeft kun nen lezen, is de Nobelprijs voor letterkun de 1958 aan de Sovjetrussische schrijver goris Leonodovitsj Pasternak toegekend. Boris Pasternak werd in 1890 geboren als telg van een artistiek gezin. Zijn moeder was pianiste, zijn vader een in Rusland be kende schilder, die onder meer werken van Tolstoj heeft geïllustreerd. In een on langs verschenen „autobiografisch essay" verklaart Pasternak veel aan de kunstzin nigheid van zijn vader te danken te heb ben. Hij heeft in Moskou en aan de Duitse universiteit te Marburg gestudeerd. Daar na maakte hij reizen naar Frankrijk en Italië, in welk land hij zijn vrouw vond. Als letterkundige debuteerde hij in 1919. Aanvankelijk schreef hij vooral gedichten, later maakte hij ook naam door opmerke lijke vertalingen van werken van Shake speare, Goethe en Rainer Maria Rilke, tot welke bezigheid hij als het ware veroor deeld werd, toen hij kort na de oorlog op grond van „formalisme" in ongenade viel. Hij wordt in zijn vaderland beschouwd als een „individualistische dichter met een subjectivistische wereldbeschouwing. Pasternak verbrak zijn stilzwijgen met de omvangrijke roman „Doctor Sjivago" in 1954, welke kroniek van de belevenissen van een medicus tijdens de revolutie en de daaropvolgende burgeroorlog tot in de ze tijd in Rusland tot: dusverre niet kon verschijnen, omdat het volgens de autori teiten „niet voldoende litteraire kwalitei ten" zou hebben. Het grote aanzien, dat Pasternak in Rus land genoot, redde hem in de dertiger ja ren van verbanning naar Siberië, toen hij weigerde de veroordeling van een aantal generaals mede te ondertekenen. Als merkwaardige bijzonderheid kan nog wor- WASHINGTON, (UPI) Opnieuw is een Amerikaanse poging om een aardsa- telliet te lanceren mislukt. Van de basis op Cape Canaveral werd in de afgelopen nacht een Jupiter-C. met vier trappen af geschoten, met in de neus een opgevouwen ballon die, eenmaal in de ruimte, met in de raket aanwezig stikstofgas zou worden opgeblazen en waarvan de meet- en zend apparatuur, gegevens moest verzamelen omtrent de situatie buiten de dampkring. De satelliet is niet in haar baan om de aar de gekomen. De lancering is normaal ver lopen en de eerste trap is op tijd afgewor pen. Toen dit geschiedde vloog de raket in zijn tevoren berekende baan. De radio zender weigerde tien seconden vóór het in werking treden van de tweede trap. Een woordvoerder van het observato rium van het Smithsonian Institute te Cambridge (Massachussets) verklaarde, dat de waarnemingsstations van „Opera tie Maanwacht" bezet zullen blijven zo lang niet onomstotelijk is vastgesteld dat de grote, met aluminium bedekte, plas- :ieke „Beacon" (baken) niet in haar baan rond de aarde is gekomen. Het departe ment van Defensie heeft verklaard dat een diepgaand onderzoek wordt ingesteld, aan de hand van de gegevens die in het beginstadium van de raketreis verkregen zijn. De „Beacon" zou hoger gaan dan de „Verkenners" en zichtbaar zijn voor het blote oog, in tegenstelling tot de andere Amerikaanse kunstmanen. De luchtmacht heeft met goed gevolg een proef genomen met het tegelijkertijd lanceren van meer dan één „Bomarc" projectiel, gericht tegen vliegende doelen. Twee, onbemande, bommenwerpers van 'net type B-17 waren het doelwit van de twee Bomarc projectielen, die van zeer grote afstand tweeduizend km. wer den geleid. BOSTON (UPI) Het Museum of Fine Arts in Boston heeft het schilderij „De Wever" van Vincent van Gogh aangekocht door bemiddeling van een Amsterdamse kunsthandelaar, die het verworven had van de erfgename van mej. N. Dekker in Den Haag. Het schilderij is uit 1884. Op de vraag, wat men ervoor betaald had, antwoordde de directeur van het museum, Perry Rathbone: „Het was echt een koop je". Advertentie ENKE'P K/MW<TER!S7!EKrN van de RENAULT r"'>PHINF Prachtige weghgging. Minimum wegenbelas ting. 6 a 7 L. op 100 K.M. Trekt en is geruisloos als een 6-cylinder fi maanden labrieksgarantie incl. arb.loon. Goedkoop in aanschaf: 5745.Elegant. Telefoon 12138 en 15056. Ter gelegenheid van de officiële indiensf- stelling van de door de Philips Tclecnm- municatie-Indnstrie (P.T.ï.) aan de P.T.T. geleverde telefooncentrale Ie Slotermcer, heeft ir. F. J. Philips, de vice-president van de n.v. Philips Gloeilampen Fabrieken, ge wezen op de enorme economische terugslag die de bestedingsbeperking op het P.T.I.- bedrijf te Hilversum heeft gehad. De maatregelen, die men in het P.T.I.-bedrijf als gevolg daarvan heeft moeten nemen, hebben ons ten naastebij tien miljoen gul den gekost, aldus ir. Philips. Belangrijk acht ir. Philips, dat de cen trale te Slotermeer gevolgd zal worden door centrales voor het knooppunt Apel doorn. locale apparatuur voor 8200 num mers, sector Stadskanaal, waar een knoop punt-centrale met 2000 nummers en 16 omliggende centrales met in totaal 3000 nummers, tegelijkertijd in dienst worden üesteld. Terwijl voor Stratum een onder centrale van 2300 nummers aan het locale net Eindhoven zal worden toegevoegd. „De ervaring, die Philips hier in eigen land kan opdoen, zal ons straks beter in de gelegenheid stellen het buitenland met. or ders te kunnen bedienen,' 'aldus ir. Philips. den meegedeeld, dat het manuscript bij de dood van Stalin voor publikatie was goed gekeurd. Het bevond zich reeds in Italië toen het verbod kwam. Pasternak woont in Pereldelkino, een nederzetting voor schrijvers in de buurt van de hoofdstad. Zijn bekendste gedichtenbundels zijn ge titeld: „Het leven van mijn zuster" uit 1917, „Thema met variaties" uit 1923, „Lui tenant Schmidt" uit 1927 en „Wederge boorte" uit 1932. Populair is vooral zijn boek „Vrijgeleide" uit 1931 geworden. Hij is niet de eerste Rus, die met de Nobelprijs voor letterkunde is onderscheiden, want deze eer viel in 1933 te beurt aan Iwan Boenin, die echter als emigrant in Frank rijk woonde. Volgens het in Stockholm verschijnende libérale dagblad „Eveninger Expressen" heeft de Zweedse Academie wel degelijk de vraag besproken of de toekenning van de Nobelprijs aan Pasternak voor hem „onaangename consequenties" zou kun nen hebben. Volgens dezelfde bron zouden vele leden van de Zweedse Academie bij de bekroning geen rekening hebben willen houden met mogelijke reacties van Russi sche zijde. „Doctor Sjivago" is Pasternaks eerste grote roman. De eerste uitgave is in 1957, toen publikatie in Rusland onmogelijk bleek, bij Giangiacomo Feltrinelli te Mi laan verschenen. De Engelse vertaling door Max Hayward en Manya Harari zag in september 1958 bij Collins Harvill Press te Londen het licht. In de inleiding van deze fraaie editie zeggen de vertalers onder meer: „Pasternaks proza heeft een verbazingwekkende kracht, subtiliteit en rijkgeschakeerde veelzijdigheid. Hoewel het altijd eenvoudig en dicht in de buurt van de gewone omgangstaal blijft, is het uitzonderlijk rijk en poëtisch. Men kan zelfs zeggen, dat hij gebruik maakt van klankwerkingen en woordassociaties als een geniale dichter. Zijn schrijftrant heeft een vitaliteit, die zeldzaam moet zijn in de letterkunde van welk land dan ook en in de Russische waarschijnlijk uniek mag he ten." Het boek „Doctor Sjivago" moet in de eerste plaats geprezen worden om (met een term van Vestdijk) zijn epolyrische kwaliteiten, waardoor men bepaald niet kan spreken van een tendensroman of van een politiek document, al komen bij her haling interessante denkbeelden naar vo ren betreffende de verhouding van de men selijke persoonlijkheid tot de collectieve maatschappij. Zowel uit deze kroniek als uit de in de Engelse uitgave daarvan op genomen gedichten (een kleine maar veel zeggende bloemlezing) komt een duidelijk christelijke levensbeschouwing naar voren met een sterke hang naar de leer van de voorbeschikking, welk geloof zich trou wens zeer opvallend manifesteert in de geconcentreerde compositie van het veel omvattende verhaal. Overigens is dat van karaktertekening niet het sterkste van Pasternaks onmiskenbare talenten. Hij is een fascinerend verteller met een vermo gen tot scherpe observatie en onmiddellijk pakkende formulering, ook als het tegen de achtergrond van revolutionaire gebeur tenissen om moeilijk te verwerken denk beelden gaat. Mogelijk kan men de titel held tot op zekere hoogte met de auteur identificeren. In ieder geval ziet men de heftig bewogen processen van een aan passing uit de chaos na de eerste wereld oorlog bij gedicteerde pogingen tot nieu we orde door de ogen van een geboren in dividualist. Intussen kan evenmin Paster naks roman een satire op het communis me noemen, al neemt hij scherp afstand tot wat hij verwerpelijk en in strijd met de menselijke waardigheid acht. Ah proeve van zijn werk publiceren wij hierbij een kort fragment uit Doctor Sji vago" en wel uit de epiloog daarvan. De ze passages hebben wij in eerste instantie ontleend aan het maandelijkse informatie bulletin van de Russische emigranten in Nederland en bewerkt met raadpleging van de Engelse vertaling, die onder de ti tel „Doctor Zhivago" verscheen. Ter toe lichting diene. dat het ivoord „Goelag" ge vormd is uit de afkortingen van Glavnoje Oepravlenije Lagerei, de opperste leiding van de concentratiekampen, onder het mi nisterie van Binnenlandse Zaken ressorte rend. De twee sprekende personen zijn Doedorov en Gordon, die voor „politieke misdaden" veroordeeld zijn geweest. De strengste bestraffing geschiedde op grond van het artikel 58 uit het wetboek van strafrecht mei betrekking tot propaganda tegen de staat, sabotage en terrorisme. De genoemde Jesjov is een der voorgan gers van Beria geweest. Dit is de nieuwe Nobelprijswinnaar Boris Pasternak. Waar heb jij geleerd zelf je kleren te wassen? Men leert de meeste deugden door de nood. Wij hebben pech gehad. Wij werden naar het meest verschrikkelijke van alle strafkampen gestuurd. Weinigen hebben het overleefd. Het begon al met de aankomst. Groepsgewijze werden we uit de trein gehaald. Een sneeuwwoestijn. In de verte een bos. Bewakers met ge weren, de lopen op ons gericht, wolfshonden. Tegelijkertijd werden er ook andere groepen binnengebracht. Op een groot veld werden wij opgesteld in een wijde kring, met de ruggen naar binnen gekeerd, zodat wij elkaar niet konden zien. Op commando moesten wij knielen. Zijwaarts kijken was verboden op straffe des doods. Toen begon de urenlange, vernederende procedure van het afroepen der namen. Al die tijd in geknielde houding.... Daarna mochten wij opstaan. De andere groepen werden afgevoerd in verschillende richtingen, alle, behalve de onze. Men deelde ons mede: Jullie blijven hier, dit is jullie kamp. Een sneeuwveld onder de blote hemel met in het midden een paal met het opschrift GOELAG 92 Y.N. 90. Verder was er niets. Dan hadden wij het beter getroffen. Blijkbaar hebben wij meer geluk gehad Nou ja. het was voor mij al de tweede keer, die automatisch voortvloeide uit de eerste. Bij de herhaling werd ik veroordeeld op grond van een ander artikel, van daar de gewijzigde omstandigheden. Na de vrijlating werd ik in mijn rechten her steld, ik mocht weer les geven. Ik werd trouwens op de gewone manier opgeroepen en niet ingedeeld bij een strafbataljon zoals jij. Ja, dat is mogelijk.... Alleen een paal en een bord met het opschrift GOELAG 92 Y.N. 90, verder niets. Wij begonnen met onze blote handen in de vorst jonge bomen te vellen om op die manier aan hout te komen om hutten te bouwen. Je kunt me geloven of niet, maar zo hebben wij ons eigen kamp aangelegd. Wij hebben alles eigenhandig gemaakt, onze gevangenis en onze omheining, de hokken voor opsluiting en een uitkijkpost. Daarna werden we aangesteld als houthakkers. Grote bomen hebben we neergehaald. Met z'n achten werden we voor de slee gespannen, zo sleepten we de stammen binnen, 'soms tot aan de nek wegzakkend in de sneeuw. Lange tijd wisten we niet dat er oorlog was. Dat werd voor ons ge heim gehouden. En toen kwam plotseling het aanbod: men kon dienst nemen als vrijwilliger in een strafbataljon, dat naar de voorste linie aan het. front zou worden gestuurd. Kwam je er levend vandaan, dan was je vrij. Zo is het gegaan, aanval op aanval, kilometers prikkeldraad onder stroom, landmijnen, mortiervuur, maan denlange beschietingen door artillerie. Men noemde onze compagnie het doden- legioen. Het werd praktisch weggevaagd. Hoe en waarom ik dat alles overleefd heb, ik weet het niet. En toch. weet je, toch was die helse verschrikking niets, zelfs heilig in vergelijking met de kwellingen van het concentratiekamp. Niet om de dagelijkse dingen, waaraan wij blootstonden, maar om een heel andere reden. Ja. Jij hebt veel meegemaakt. Niet alleen kleren wassen moest je daar leren. Je leerde er alles wat er te leren valt. Merkwaardig, vind je niet? Want het gaat niet alteen om de vergelijking met. het leven als dwangarbeider. Vergeleken met alles in de dertiger jaren, zelfs met mijn werkkring aan de universiteit, temidden van boeken en geld en geriefelijkheid, voor mij die dit alles heeft gehad, kwam de oorlog als een golf van frisse lucht, een voorteken van de vrijheid, een storm die de vuiligheid wegblaast. Ik geloof, dat het collectieve systeem niet alleen een fout was, maar een mis lukking. En omdat men die fout. niet wilde erkennen, moest men ieder middel van intimidatie toepassen om de mensen het denken te verleren en het eigen oordeel te doen vergeten, ojn lien te dwingen te zien wat er niet was en het tegendeel van hun waarneming te geloven. Vandaar de ongehoorde wreedheden tijdens de terreur van Jesjov en de afkondiging van een grondwet die men niet van zins was ooit na te leven en het houden van verkiezingen waarbij de mogelijkheid van vrije stemming ontbrak. Toen de oorlog uitbrak waren de werkelijke gevaren, de werkelijke gruwelen, de dreiging van een werkelijke dood zegeningen in vergelijking met de onmense lijke macht van de leugen. De oorlog bracht opluchting, omdat de begoocheling van de dode letter verbroken werd. Niet alleen mensen in jouw omstandigheden voelden het zo. Iedereen voelde het zo, zonder r' -loring, thuis en aan het front. Men haalde ruimer adem, men stortte zich i vuur van deze strijd op leven en dood. die hoe dan ook vrijheid zou brengen, m l echte vreugde, met geestdrift. Advertentie Met Ca-va-seul wrijfwas gaan vloeren en meubeltjes heerlijk' glanzenen alles ruikt zo „schoon"En silicone maakt waterafstotend! En D.D.T. doodt houtworm i 58 ct. BENGHAZI (UPI) In een interview met UPI heeft de minister-president van Libië, Abdel Megid Koobar, verklaard dat zijn land overweegt, Russische hulp te aanvaarden. Libië, zo zei hij, is niet te vreden over de mate, waarin de Verenig de Staten hulp verlenen. De minister-pre sident verklaarde, dat zijn regering een grotere Amerikaanse vergoeding zal vra gen voor het gebruik van de Amerikaan se luchtbasis Wheelus. „Het Russische aanbod weerspiegelde de bereidheid van de Sovjet-Unie, bij te dragen tot de economische ontwikkelings plannen op het gebied van landbouw en geologisch onderzoek, de bouw van nieu we fabrieken, de uitzending van Russische deskundigen, de opleiding van Libische deskundigen en arbeidskrachten, de ont wikkeling van de handelsbetrekkingen tus sen beide landen en de aankoop van Libi sche produkten door de Sovjet-Unie", al dus de Libische premier. „Dit aanbod wordt", aldus Koobar, „van alle kanten bestudeerd." Voor december zal de Libische regering erop antwoorden. In sommige kringen meent men dat de regering-Koobar de kracht zal missen, het Russische aanbod van de hand te wijzen, zelfs indien zij dit zou willen. De politiek van Nasser het aanvaarden van Rus sische hulp zonder tegenprestaties heeft in de politiek bewustgeworden kringen in druk gemaakt. Het „nasserisme" heeft aanhang onder de jeugd. De Verenigde Staten hebben sinds 1951 ongeveer voor 56 miljoen dollar hulp aan Libië verleend. Van Groot-Brittannië heeft Libië ongeveer evenveel ontvangen. Bo vendien hebben de Verenigde Staten in 1954 toen de overeenkomst inzake Wheelus werd getekend, beloofd gedurende achttien jaar looptijd van de overeenkomst, veer tig miljoen dollar aan economische hulp te geven. DJAKARTA (ANP) Alle regionale militaire commandanten van Indonesië zijn in Djakarta bijeen gekomen ter bespreking van de binnenlandse veiligheidssituatie en de nog tegen de opstandelingen te onder nemen militaire operaties. De legeraan voerder in Djakarta herinnerde aan een recente verklaring van de chefstaf. luite nant-generaal Nasution, dat het leger nog een moeilijke taak voor de boeg heeft en dat de ordeverstoringen niet uitsluitend door benden opstandelingen, wqrd'qrf YeiV oorzaakt, doch ook ten nauwste verband houden met pogingen tot omverwerping van de staal. De conferentie zal zich ook bezig houden met aangelegenheden, voort vloeiende uit de tegenwoordige noodtoe stand. In kringen van regeringsgezinde partijen wordt verklaard, dat de leidende partijen geen bezwaar zullen hebben tegen verlen ging van de afgekondigde noodtoestand, die in december zou aflopen. Tenslotte zal de conferentie ook besprekingen wijden aan het werkprogramma van het „Natio nale front voor de bevrijding van West- Irian". TOKIO (UPI) Drie Indonesische op standelingenleiders die werden gevangen genomen op Zuid-Celebes, zullen binnen kort terecht staan voor het militaire hoog gerechtshof, aldus meldt Aritara. Het zijn: de minister van Voorlichting in de rebel- lenregering Saleh Lahadc, de minister voor Godsdienstzaken Mochtar Lintang, en Nazakuddin Rachmat. Ontvangsten en uitgaven (ANP) De Indonesische regering heeft een bedrag van 24 miljoen rupiah uitge trokken voor de ontvangst van de presi dent van India, Rajendra Prasad, en die van Joegoslavië, maarschalk Tito, die nog dit jaar een bezoek aan Indonesië zullen brengen. Voor het bezoek dat de president van de Sovjet-Unie, Worosjilov, verleden jaar aan de Indonesische republiek heeft gebracht, was 10,8 miljoen rupiah uitge trokken. Consternatie in het vakverbond LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Arbeid, Ian MacLeod, heeft be kendgemaakt dat in de toekomst bij ar beidsgeschillen verplichte arbitrage zal zijn uitgesloten. Het systeem van vrijwil lige arbitrage blijft echter gehandhaafd. Deze mededeling heeft consternatie ge wekt in Britse vakbondskringen. *Van vak bondszijde werd gewaarschuwd dat dit be sluit ernstige gevolgen kan hebben. Het besluit betekent dat het tribunaal voor industriële geschillen geen binden de uitspraken meer kan doen. Dit kan ge volgen hebben voor miljoenen Britse ar beiders, echter niet voor de mensen die in dienst zijn van genationaliseerde in dustrieën, omdat hier gewerkt wordt met eigen systemen voor arbitrage. Het Britse vakverbond, het T.U.C., dat acht miljoen leden telt, heeft er in een ver klaring tegen geprotesteerd dat MacLeod het vakverbond op dit punt niet geraad pleegd heeft. Het T.U.C. pleit voor het voortbestaan van het tribunaal. Het vak verbond zegt dat men soms zijn toevlucht moet nemen tot arbitrage en dat het tri bunaal een methode van arbitrage toe past, die op grote schaal instemming heeft gevonden. (UPI) „Het kan betekenen, dat er jaren lang iedere dag een staking uit breekt", aldus een woordvoerder van het T.U.C. Volgens MacLeod past het systeem niet in de Britse economie en is de meer derheid der werkgevers er tegen. WASHINGTON (UPI) De Sovjet- Unie heeft opnieuw een proef met een kernwapen gedaan, aldus heeft de Ameri kaanse commissie voor kernenergie me degedeeld. Het is de twaalfde proef in de lopende reeks van Russische proefnemin gen. Japanse geleerden hebben een nieu we serie schokgolven waargenomen, ver oorzaakt door een Russische proef met een kernwapen binnen de noordpoolcir kel. OSLO (UPI) De radio-actieve neer slag op Noorwegen is in de laatste twee maanden toegenomen door de Russische kernproeven, aldus een mededeling van het kerninstituut van het Noorse leger. De neerslag moet deze maand het re cord van september 1956 overtreffen. Vier Amerikaanse proeven LAS VEGAS (Reuter-AFP) Op het proefterrein van Nevada in de Verenigde Staten zijn woensdag drie kernwapens, elk aan een verankerde ballon bevestigd, tot ontploffing gebracht. Als onderdeel van een serie ter vaststelling van de reac tie van kernwapens ingeval van ongewil de ontploffingen, werd voorts op een hou ten toren een veiligheidsproef genomen. MEXICO (Reuter) Vijf en twintig pas sagiers hebben het leven verloren, toen een autobus nabij de hoofdstad van Mexico van de weg reed en over een ravijn heen in een rivier terecht kwam. Een onder zoek heeft aangetoond, dat het ongeluk door een lekke band is veroorzaakt. Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem Tel. 13232 VERFROLLERS (schuimplastic) NOVIB-hulp. De actie „Daadwerke lijke Gerechtigheid" voor de hulp aan minder ontwikkelde gebieden, waarvoor 3300 Nederlanders één percent van hun inkomen afstaan, heeft de eerste tien maanden van dit jaar reeds 130.000 op gebracht, zo deelt het bestuur van de Nederlandse Organisatie voor Internatio nale Bijstand mee. De opbrengst van de collecties, die de komende weken in ons land zullen worden gehouden, is bestemd voor bijstand aan de bevolking van Chry- soupolis en Elafochori in Noord-Grieken land en El Huda in Soedan. Een deel van de door de NOVIB ingezamelde gelden wordt ter beschikking gesteld van de UNESCO en de UNICEF. Expogeit weer thuis. Vania de meest gestreelde geit ter wereld is van de EXPO bij haar baas, de heer J. van der Mark te Rijswijk, teruggekeerd. Het ver blijf in Brussel heeft haar goed gedaan. Vania is dertig kilo zwaarder geworden. Alleen het strelen is ze meer dan moe. Iedereen die het probeert, loopt kans op een beet. Betere verhouding. Bij de opening van de dertiende Waddenconferentie op het eiland Schiermonnikoog heeft de burgemeester van dit eiland, de heer A. G. de Boer, gepleit voor een betere getals verhouding tussen de Nederlandse en buitenlandse gasten op de Waddeneilan den. Hij wilde niet ontkennen, dat de komst van Duitse badgasten economische en toeristische voordelen biedt, maar hij zou gaarne zien dat het getalsevenwicht tussen Nederlandse en buitenlandse bad gasten hersteld zou worden. „Eerste" steen. De Amsterdamse wet houder van Onderwijs, mr. A. de Roos heeft de eerste steen gelegd voor het nieuwe radiochemische laboratorium van het Instituut van Kernfysisch Onderzoek aan de Oosterringdijk te Amsterdam. De eerste steen is Iaat, want de bouw bevindt zich reeds in een vergevorderd stadium. Men hoopt het laboratorium, dat met in begrip van de inrichting 1.500.000 zal kosten, reeds in juni 1959 in gebruik te kunnen nemen. Natuurreservaat. Het rijk heeft een natuurreservaat aangekocht: het „weide- vogelreservaat polder Arkemheen" in de gemeente Nijkerk, groot 33 hectare. Onderscheiding. Mr. F. C. A. M. Til- man, president van de rechtbank te 's-Her- togenbosch, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Mr. Til- man, die de pensioengerechtigde leeftijd bereikt heeft, zal aan het eind van deze maand afscheid nemen van de Bossche rechtbank Liberale studentenvereniging. Te Lei den is een liberale studentenvereniging opgericht. In een bijeenkomst op 14 no vember zal prof. mr. P. J. Oud spreken over ,.De student in de politiek". De wildstand op de noordwest-Veluwe heeft de laatste jaren ernstige schade toe gebracht aan de landbouwgronden. Voor al het grofwild, zoals reeën, herten en wil de zwijnen, bezorgt de boeren in deze streek veel last. Sommige landerijen wor den in één nacht geheel omgeploegd. De wildschadecommissie kreeg de laatste ja ren honderden klachten te verwerken en de bedragen, die als schadevergoeding moesten worden uitgekeerd, liepen op tot bedragen met vijf cijfers. Dezer dagen is een bespreking gehou den tussen het gemeentebestuur Ermelo en de wildschadecommissie van het depar tement van Landbouw. Het departement stelde voor al het wild op de noordwest- Veluwe af te schieten in de eerstvolgende jaren. Dit voorstel, dat ongetwijfeld op ernstige bezwaren zou stuiten bij de pach ters van de jachtgronden en bij de natuur liefhebbers, is echter niet aanvaard. Van de zijde der gemeente Ermelo is het plan geopperd om, naast het natuur reservaat De Hoge Veluwe. op de noord west-Veluwe eveneens een terrein van enige nonderden hectaren af te rasteren en hier het grofwild vrij te laten rondlo pen. Daarvoor zou tenminste een gedeel te van de wildstand van dit gebied behou den blijven. Burgemeester H. Martens van Ermelo deelde mee, dat er thans plannen bestaan een stichting in het leven te roepen, die dit natuurreservaat zou moeten oprichten en beheren. Het omrasterde terrein zou komen te liggen tussen Vierhouten en Els- peet en zou vrij voor het publiek toegan kelijk moeten zijn. De afrastering zou zo veel mogelijk moeten worden aangepast aan de omgeving. In plaats van hekken, zoals bij De Hoge Veluwe, zouden in de toegangspaden van het natuurreservaat roosters moeten worden aangebracht om te voorkomen, dat het wild wegloopt. Bui ten dit terrein zou al het grofwild moeten worden afgeschoten. Over de financiële kant van dit plan kon burgemeester Martens zich niet uitlaten Vast staat in ieder geval dat dit zeer veel geld zal kosten, al zal het op den duur min der zijn, dan thans de schade bedraagt, die het wild toebrengt aan de landbouw gronden. Voor de vele jachtcombinaties, die belangen hebben op de noordwest-Ve luwe zal ook dit plan ernstige consequen ties hebben, temeer daar sinds de oorlog zeer veel geld is uitgegeven voor de ver betering van de wildstand. Toch lijkt er volgens de burgemeester van Ermelo geen andere mogelijkheid te zijn. Advertentie füg De directeur van de n.v. Aero Contrac tors, de heer B. A. M. Schreiner heeft een aanvraag ingediend voor het onderhouden van diensten met helikopters in het bin nenlands verkeer. Hij verwacht de con cessie binnenkort te krijgen. Als de concessie wordt verleend zal er om de drie kwartier een helikopter van de luchthaven Rotterdam naar Schiphol en van Schiphol naar de luchthaven Rotter dam vertrekken. De helikopter zal telkens vijf minuten op Schiphol en Rotterdam Advertentie Uw levenslust bewaren met jonge klare! vindt u in de uitgelezen collectie modieuze truien bij Constant Lamp. Dior-Bleu - Mosgroen en andere modetinten met V-hals, ronde hals en col. Uubileumprijs v.a. 19.75 l BARTEIJORISSTR. 24 TEL. 20420 stilstaan, hetgeen voldoende wordt geacht voor het uit- en instappen der passagiers. Op 4 november worden proefvluchten ge houden met een helikopter die vijftien passagiers kan vervoeren. De vlucht van Rotterdam naar Schiphol duurt 18 minu ten. Op 5 november zal een proefvlucht wor den gemaakt van 's-Grawanhage (Malie veld) naar Schiphol*

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9