Minstens f 50.- oude naaimachine Als het rijk teveel leent komt het bedrijfsleven in de knel ww V w Victoria CHINEZENWIJK PANTALONS MADOEF EN MIRZA 'J Tafelpoten met krassen? Prachtbijts Ceta-Bever! Agenda voor Haarlem en bondig KUIPERS NAAIMACHINES P.v.d.A.-motie vraagt onderzoek naar belastingverlaging voor ongehuwden r 11 Hans Henkemans voor de Engelse radio Verdienstelijk, maar wat rommelig De radio geeft vrijdag T elevisie programma FINANCIEEL DEBAT IN TWEEDE KAMER Nog geen tijd om royaal te zijn Spaanse radioprijs voor chef bij TVereldomroep Minder uitgeven Drie Hagenaars sloopten onbeheerd staande auto's jk Belastingen Subsidies Kerkelijk Nieuws GARAGE DEN HOUT Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" VRIJDAG 24 OKTOBER 1958 De naam van de bekende Nederlandse pianist en componist Hans Henkemans komt in het aanstaande weekeinde twee keer in de B.B.C.-programma's voor. In het zaterdagavondsymphonieconcert (Derde programma 464 meter, 21.05 uur) zal Sido- nie Goossens samen met het symfonie orkest van de Engelse omroep Henkemans harpconcert spelen. Op zondagmiddag 26 oktober kan men hem als pianist beluiste ren in Mozarts pianoconcert no. 17 in G (K.V. 453). Deze uitzending van de Home Service (330 en 276 meter) begint om half vier. Harold Rutland zal over Hans Hen kemans spreken in het Music Magazine, dat zondagmorgen om half twaalf door de Home Service wordt uitgezonden Advertentie Van Nelle bestellen De N.C.R.V. zette gisteravond een pro gramma op het scherm, dat lang niet on verdienstelijk was, maar door de veelheid van onderwerpen, die soms plotseling in elkaar overliepen, een wat rommelige in druk achterliet. Zo werd in het begin het overzicht van de activiteiten van de V.R.I. de tien jaar bestaande Vereniging van reclame-ontwerpers en -illustrators dobrbroken door de verschijning van de heren A. Duif en mr. E. Elias, die een humorloos betoog kwamen houden over de Nederlandse humor uit verleden en heden, geïllustreerd met voornamelijk oude spot prenten. Dan was er zonder enig ver band met het voorgaande een fragment uit een Amerikaanse film „Ketenen van de haat", waarvan het thema zijdelings betrekking had op het rassenprobleem. En daarna keerden we ineens weer terug naar de humor van Clinge Dorenbos tot Kees Stip! Meer eenheid was er in de reportage uit het Singermuseum in Laren over de be faamde danser Harald Kreutzberg, die vooral met de dans „Jo. mort tegen God" indruk maakte. Uit een vluchtig interview van David Koning met Kreutzberg vernam men, dat deze 56-jarige nog een tournee naar Zuid-Amerika zal gaan maken. In de tweede aflevering van „Scherzo" reeg Jelle de Vries ook allerlei onderwer pen met een liedje en een gezellig praatje aan elkaar. Als verrassing had hij een rechtstreekse reportage uit de abdijkelders in St. Germain des Prés in petto, waar Joop Simons, met charmant gezelschap aan een welvoorziene dis gezeten, enkele Parijse kunstenaars introduceerde. En de grapjes, die daarna met een journaal wërden'uitgë- haald, waren een alleszins vrolijk besluit van dit kijkspel, dat een verdienstelijk stukje werk van Jelle de Vries en Dick van Bommel genoemd mag worden. Beeldschermer Advertentie TERLENKA TREVIRA DRALON PERLON ƒ29.75 39.75 ƒ45.— 55. Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 54679 HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Koorzang. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Promenade-ork. en soliste. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.10 Metropole-ork. en so list. 14.45 Kroniek van letteren en kunsten. 15.20 Oram. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid van hot Gregoriaans. 16.20 Voor de kinderen. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Idem. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Strijkorkest. 18.30 Gram. 18.45 Van klanten en wanten weten, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Concertgebouwork. en solist. 20.30 Ja, met mij. 20.35 Gevar. progr. 22.05 Kunst in de veiling, caus. 22.25 Gram. 22.30 Sport. 22.35 Wij luiden de zondag in Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25— 24.00 Franse muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.45 Cabaret. 11.15 Buitenl. weekoverz. 11.30 Pianorecital. 12.00 Ham mondorgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Jazz. 13.40 Sport- progr. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Harmonie-ork. 15.05 Van de wieg tot het graf, caus. 15.20 Gram. 15.30 Omr.ork. 16.20 Boekenwijsheid. 16.40 Meis jeskoor. 17.00 Nieuwe gram. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.35 Muziek- kiosk. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen, caus. 19.45 Deze week. caus. 19.50 Iets voor niets. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialistisch comm. 21.45 Gram. 22.00 Dansmuz. 22.35 Opsporing verzocht. 23.15 Nieuws. 23.30-24.00 Gram. BKUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Accordeonre cital. 15.15 Gram. 15.45 Accordeom-ecital. 16.00 Ork.concert. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Ad te Levavi, Gre goriaanse zangen. 17.30 Gram. 18.00 Klankb. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Idem. 21.15 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.- Piogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG KRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VPRO: 20.20 Gesprek. 20.30 Waterproef, musical. 20.45 Amorpheus, oen- acter. 20.55 Oude filmfragmenten. 21.15 Gevarieerd programma. Advertentie Van Nelle bestellen Advertentie geven wij voor uw (hoe oud en lelijk deze ook is) indien u bij ons vóór 15 novem ber een E F K U - volksmachane koopt KLEINE HOUTSTRAAT 112 TELEFOON 11142 - HAARLEM (Van onze Kamerverslaggever Het tekort op de rijksbegroting voor 1959 is geschat op ongeveer 1400 miljoen gulden. Op zichzelf is dat niet zo erg omdat er werken mee worden uitgevoerd van duurzame aard (woningen, dijken, bruggen, wegen, enz.) waarvoor het verantwoord is te lenen. Maar als het rijk teveel leent op de open kapitaalmarkt, is er voor het particuliere bedrijfsleven minder kans te lenen voor uitbreiding of stichting van fabrieken in het belang van de werkgelegenheid voor de steeds groeiende bevolking. Dat was de grote zorg die gisteren sprak uit de redevoerin gen van de heren Van Leeuwen (V.V.DJ, Lucas (K.V.P.), Van de Wetering (C.H.U.) en Van Eijsden (A.R.) bij de algemene financiële beschouwingen in de Tweede Kamer over de rijksbegroting voor 1959. vraag hoe het moet met de lonen, wanneer die subsidies worden afgeschaft en ver minderd. In het algemeen, zei hij, heerst in ons land een klimaat van dirigisme en gelijkschakeling, waarin de energieken en vindingrijken zich onvoldoende kunnen uit leven. Op allerlei manieren worden zij aan banden gelegd en in werkmogelijkheid be knopt. De ondernemende mens wordt ver stikt in paperasserij, exameneisen en ver boden. Onze economie is ver af van een vrije-markteconomie en munt uit door kunstmatigheid. Die kunstmatigheid (subsidies) moet worden opgeheven om onze Europese bondgenoten open en eer lijk tegemoet te kunnen treden, aldus de heer Van Leeuwen. De heer Van Leeuwen (V.V.D.) noemde het zeer voorbarig, nu reeds de indruk te wekken, dat wij weer in een pe riode van royale bestedingsmogelijkheden zijn gekomen. Er blijven bedenkelijke knelpunten, die zich in de eerste plaats zullen openbaren door geldgebrek op de kapitaalmarkt, althans indien die niet zul len worden versluierd door overbestedin- gen met behulp van geldzetting, met waar devermindering van het geld als gevolg. Met de regering zag de heer Van Leeuwen als dringende noodzaak de afschaffing van de consumentensubsidies. Maar het is de De „Sociedad Espanola de Radiodifusion" (een Spaans net van commerciële radio- en televisiezendstations) heeft dit jaar een „Ondas"-prijs aan de chef van de Spaanse afdeling van Radio Nederland Wereldom roep, de heer F. E. de Mulder Bonello, toe gekend; Aan hem werd de eerste prijs ver leend in de categorie „chefs van Spaanse programma's in het buitenland". De „Ondas"-prijzen worden jaarlijks toe gekend aan vooraanstaande figuren op het gebied van radio en televisie in de Spaans sprekende landen. Daarbij is dit jaar voor het eerst een prijs toegekend voor personen uit andere landen, namelijk in de categorie „chefs van Spaanse programma's in het buitenland". De trofeeën zullen aan de prijswinnaars worden uitgereikt te Barce lona op 14 november ter gelegenheid van de zogeheten Dag van de Omroep voor Barcelona: de datum waarop in 1924 Radio Barcelona voor het eerst in de lucht kwam. De Spaanse afdeling van Radio Neder land zendt dagelijks drie programma's voor Spanje, Zuid en Midden Amerika uit. Daar naast produceert zij nog tal van transcrip tieprogramma's. die hun weg vinden naai de Spaanssprekende landen. Door de radio stations daar worden deze opnamen in hun binnenlandse programma's uitgezonden. Uit de omvangrijke luisteraarspost blijkt, dat er veel aandacht bestaat voor de Spaanse programma's van de Wereldomroep, het geen nu bevestiging vindt in de toekenning van een „Ondas"-prijs aan de heer De Mulder Bonello, de chef van deze pro gramma's. „Beperk de ontstellend stijgende uitga ven toch", zei de heer Lucas (K.V.P.)." „Dat is beslist nodig", onderstreepte de heer Van Dis (S.G.P.). „Met begrensde mogelijkheden", waarschuwde de heer Van de Wetering (C.H.U.) „kan men geen miljardenplannen uitvoeren. Over schrijding van de grens leidt tot waarde vermindering van de gulden en het ver dwijnen van de welvaart". Het rijk is van plan in 1959 ongeveer 475 miljoen gulden ondershands te lenen en ongeveer 800 miljoen of meer op de open kapitaalmarkt. Minister Hofstra verwacht dat het bedrijfsleven een beroep op de ka pitaalmarkt zal doen ten bedrage van 550 miljoen. Maar het beroep van het bedrijfsleven op de kapitaalmarkt kan wel eens groter zijn dan wordt verwacht, merkte de heer Van Eijsden (A.R.) op, vooral wan neer er een beetje opleving komt. Boven dien moet nog een tekort van honderden miljoenen worden gefinancierd over 1958 als gevolg van de instorting van de zuivel- markt en de gebeurtenissen in Indonesië. Als dat gebeurt met schatkistpapier, dat het rijk aan de banken verkoopt, werkt dat inflatie in de hand. „Is het juist", vroeg de heer Van Eijsden, „dat de regering.langs die weg het aanbod op de kapitaalmarkt wil vergroten om daardoor tot een lagere rente te komen; een herleving dus van de goedkoop-geld-politiek?" Als een gemeenschappelijke taak van de Kamerleden zag de heer Van Eijsden: het voeren van een krachtig offensief tegen Voor de rechtbank in Den Haag hebben drie Hagenaars terechtgestaan die in mei en juni van dit jaar op grote schaal per auto rooftochten hielden langs de hoofdverkeerswegen in Zuid-Holland, waar zij systematisch alle waardevolle onderdelen afsloopten van met panne langs de kant van de weg achtergelaten auto's. Twintig auto's werden door het drietal beroofd van banden, wielen, ra dio's, accu's en gereedschappen. Dank zij extra surveillancediensten van de politie werden de daders tenslotte gegrepen. Te gen een 30-jarige handelaar in tweede handsauto's eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van een jaar, waar van drie maanden voorwaardelijk. Zijn kameraad, een los-werkman, hoorde 7 maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, tegen zich eisen. De derde man, een 40-jarige smid, kwam er af met een eis van 7 maanden, waarvan 5 maanden voorwaardelijk. yi k Mi\| ^7 V\ 'i i' 5-'v l /V w h u /u Azamir had het goed gezien. Reeds diezelfde dag verscheen er een paleiswachter met een boodschap van de Khalief. „Zijne Majesteit de Khalief verwacht u heden in het paleis!" deelde de man mede. „Ik zal mij met de meeste spoed daarheen begeven!" zei Azamir. Na het vertrek van de man staarde Azamir terneergeslagen voor zich uit. „Ik dacht het al", zuchtte hij. „Nu zal ik het moeilijk krijgen!" 5657 Advertentie Luchtdicht verpakt Altijd ovenvers - Altijd even lekker! garandeert U de versheid voortgaande inflatie, want hij twijfelde eraan of aan de eis van monetair even wicht is voldaan. Voor voldoende aanbod van kapitaal ter uitbreiding en modernisering van de in dustrie, om het hoofd te kunnen bieden aan de verscherpte concurrentie in Europa, zijn ook hoge besparingen nodig. Daarover was de heer Van Leeuwen somber ge stemd. Hier kan een smeulende inflatie- haard opvlammen, zei hij. De mogelijk heden voor besparingen worden in sterke mate bepaald door de hoogte van de be lastingen. Daarom verzette de heer Van Leeuwen zich, evenals de heer Lucas, bij voorbaat tegen de sluimerende plannen voor een belasting op vermogensvermeer dering, waardoor de bezitsvorming zou worden uitgehold. De regering schenkt te weinig aandacht aan de bloei van het be drijfsleven en de vergroting van het na tionale inkomen, zei de heer Lucas op ver wijtende toon. Overigens sprak men zich over de ver lenging van de tijdelijke belastingverho gingen niet positief uit. Dat gebeurt later in het jaar als de desbetreffende wetsont werpen aan de orde komen. Bij voorbaat protesteerde de heer Van de Wetering te gen het door de P.v.d.A. geanimeerde plan (dat minister Hofstra nu in overweging heeft) om de institutionele beleggers, zo als levensverzekeringsbanken en pen sioenfondsen, te verplichten tegen lage rente kapitaal beschikbaar te stellen voor de woningbouw. Daarentegen vond de heer Bakker (C.P.N.) het een prach tig plan en ook de heer P e s c h a r (P.v.d.A.) pleitte er voor. In het algemeen was men het eens met de regering dat het consumentensubsidie op de melk en de huursubsidies moeten worden afgeschaft of verminderd, maar in afwachting van het advies van de Sociaal- Economische Raad kon men er weinig over zeggen. Alleen de heer Peschar (P.v.d.A.) merkte op dat de socialisten bepaald niet staan te dringen om het con sumentensubsidie op melk a" te schaffen. Dat probleem moet worden bekeken in samenhang met de subsidies aan de boe ren. Wat de huren betreft vond hij het voornaamste: daling van bouwkosten en rente om tot lagere huren te komen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ophemert J. D. Wuister, vicaris te Leiden te Nieuwenhoord O. Oldeman te Amsterdam (laatstelijk predi kant te Beemster). Aangenomen het beroep van de Generale Synode als predikant voor Emmastad op Curaqao G. H. ter Schegget te Vreeland. Beroepen te Sneek als prediknat voor bijzondere werkzaamheden (voor de Vrij/.. Hervormden) A. B. Bekius te Bergen (N.H.) (verbeterd bericht). Advertentie KUBIEKE METER LAADRUIMTE bieden de RENAULT 1 en 11/2 tons bestelwagens Daarbij- gemakkelijk wendbaar (frontbestu ring), laag brandstofverbruik en V-> jaar fabrieksgarantie, incl. arb.loon. Prijzen van 6900.tot 7440. Telefoon 12138 en 15056 Advertentie Van Nelle bestellen Tegen verlenging van de tijdelijke be lastingverhogingen had de heer Peschar geen bezwaar, maar hij wenste daarente gen wel belastingverlaging voor de on gehuwden. Hij diende een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd bij het ne men van beslissingen over de adviezen van de S.E.R. tevens te overwegen welke verlichting van de belastingdruk op de on gehuwden in het komende jaar tot stand kan worden gebracht. Ook de heer Gort zak (communist) pleitte voor belasting verlaging. Volgende week dinsdag antwoordt mi nister Hofstra op deze financiële beschou wingen. De Kamer heeft met 66 tegen 53 stem men het wetsontwerp aangenomen tot ver plichte instelling van bedrijfsgeneeskun dige diensten, eerst in grote bedrijven en later ook in middelgrote en kleinere be drijven. Voor stemden P. v. d. A., A.R., C.H.U. en de communisten. Tegen stemden K.V.P., V.V.D. en S.G.P. Het zal geruime tijd duren eer de wet in werking kan treden. Advertentie 72. „Binnenkort noem je haar Samsow", zei de moeder met trots naar de twee meisjes kijkend. „Elsie, ik wilde je zeggen hoe blij wij allemaal met je zijn". Elsie bloosde. „Moeder Fong, u bent zo vriendelijk. Ik weet niet wat uw zoon in mij ziet". „Bekommer je daar maar niet om. Ik ben hier erg blij mee. Mijn Tom is een beste jongen. Ik ben nu een enzestig en ik sta al met een voet in het graf", zei moeder Fong opgewekt. „Och moeder, dat moet u niet zeggen," protesteerde Tom. „Als ik naar Toms vader toe ga, zal het een gerust stelling voor mij zijn te weten, dat jij voor hem zorgt. Ik weet, dat zijn ziel in de andere wereld gelukkig zal zijn als hij dit nieuws hoort. Hij had altijd veel met je op. Moeder Fongs ogen werden een beetje vochtig op dit gelukkige ogenblik. „Kom, moeder, dit is een blijde gelegenheid!" zei Eva. Ik wil alleen, dat jullie hem niet vergeten. Wat zou den zij allemaal zijn geweest zonder jullie vader? Op ogenblikken als dit weet ik niet waarom „Moeder!" zei Eva. „ik weet zeker dat u op de brui loft gaat huilen". Toen de verpleegster binnenkwam met de kippen soep op het blad, stond moeder Fong op en hielp Elsie bedienen. „Och moeder Fong, dat had u niet moeten doenl" Toen Elsie de eerste lepel proefde droostroomde haar een gevoel van welbehagen. Er zijn ogenblikken in het leven waarop de menselijke ziel omhoog wordt geheven door een gevoel van volmaaktheid. Of dit nu volmaaktheid van kleur of klank of vorm of smaak is, de uitwerking van opperste mogelijkheid en geestelij ke verheffing is dezelfde. Moeder Fong, die kip is niet tevergeefs gestorven", zei Elsie. „Hoe bedoel je?" „Ik kan mij voorstellen, dat de geest van de kip tot zichzelf zegt: „Ik wist nooit, dat ik zo lekker was voor dat moeder Fong mij kookte!" Allen lachten terwijl zij verder ging. „Ik heb gelezen, dat de plicht van de kok is de bijzondere kwaliteiten van een vleessoort of een groente te doen uitkomen. Als hij daarin niet slaagt ig het moord om een koe of een kip te doden. Als hij erin slaagt, dan zal zelfs de geest van het dier voldaan zijn, omdat het beste in hem te voorschijn is gebracht. De dichter zegt dat wij alleen op die manier het doden van een dier kunnen rechtvaardigen en de zonde goed maken". „Wie heeft dat gezegd?" vroeg Tom. „Yuan Mei. Jullie zouden hem Yun Moy noemen". „Je bent een knap meisje", zei moeder Fong. „Tom, je moet hiervan proeven. Zeg eens of dit geen kip op haar best is". „Ja, dat krijg je als je in de familie van een restau ranthouder trouwt", zei Tom. „Wat heeft u met de kip gedaan?" vroeg Elsie aan moeder Fong. „Ik heb nog maar tweemaal in mijn leven zulke kip geproefd. Eens in Soochow en de twee de maal vandaag". „Wat ik ermee gedaan heb?" antwoordde de moe der. „Niets bijzonders. Ik heb alleen maar de beste kip uitgezocht en haar precies zolang laten koken als nodig was. Als een kip heel jong is, precies de juiste leeftijd, goed gevoed en vers geslacht, dan is zij van zelf goed. Dan heb ie alleen maar te zorgen, dat zij niet te kort en niet te lang kookt. Trouwen jullie maar gauw. dan zal ik het je allemaal leren". „Nee moeder", zei Torn snel. „Wij studeren allebei nog. Ik trouw niet voordat ik haar kan onderhouden". „Tom, waar praat je over?" Moeders stem klonk plotseling scherp. „Je bent eenentwintig en je hoorde al getrouwd te zijn". „Ik ben pas twintig, moeder". „Nee, je bent eenentwintig. Ik zeg, dat je dit jaar eenentwintig bent. Het nieuwe jaar is juist voorbij". „Ik ben pas over een paar maanden jarig". „Je doet de Amerikanen na. Zij maken een mens he lemaal in de war. Het ene familielid wordt een jaar ouder in mei, het andere in juni, het derde in juli. Dat is niet bij te houden. Ik zeg, dat je eenentwintig bent en Elsie is tweeentwintig". Moeder Fongs toon was zeer beslist. Toen zij Elsies leeftijd noemde, keek zij Elsie aan en Elsie begreep wat zij bedoelde. De blik scheen te zeggen, dat moe der Fong nog nooit van een meisje had gehoord, dat de leeftijd van tweeentwintig bereikte zonder getrouwd te zijn, behalve als zij pokdalig was of een hazelip had. Elsie ging naar mevrouw Yang terug en hernam haar lessen aan de Universiteit. Zij en Tom hadden het druk en de tijd vloog snel voorbij. „Elsie, je hoeft je niet te haasten om voor het eten thuis te zijn", zei mevrouw Yang. „Bel mij maar even op, dan wachten wij niet op je". Maar moeder Fong liet hen niet met rust. Toms voor nemen om niet te trouwen voordat hij was afgestu deerd en voor zichzelf kon zorgen, was in moeders Fongs ogen een soort ketterij. Maar daarnaast was er misschien ook het feit, dat moeder Fong een dagje ouder werd en zoals alle bejaarde ouders leefde voor de dag waarop al haar kinderen getrouwd zouden zijn en zij de verantwoordelijkheid aan hen kon overdra gen om hun levens te beginnen en hun gezinnen op te bouwen. Moeder Fong werd zelfs ongeduldig over Eva en sprak, over dit onderwerp met ongewoon" vuür. 'Tom zag, dat het genoegen van zijn bruiloft .in de allernaas te toekomst haar niet mocht worden onthouden. „Als jij en Eva gelukkig getrouwd zijn, kan-ik in vre de mijn ogen sluiten." Dat was de simpele constate ring van een psychologisch feit. „Maar moeder, het is heus niet goed!" zei Tom. „Wat is er niet goed?" „Te trouwen voordat ik voor mij zelf kan zrogen". Moeder Fong stoof weer op. „Mooi zo, mooi zo! Dus jij wilt onafhankelijk zijn. Ga dan maar voor jezelf zor gen aan de Universiteit! Wie onderhoudt je nu? Ik geef je te eten. Kan ik mijn eigen schoondochter dan ook geen eten geven? Je weet niet wat je aan je familie verplicht bent. Een jong, dat het nest wil uitvliegen voordat zijn\veren droog zijn!" „Moeder zo bedoel ik het heus niet". „Wat bedoel je dan? Ben je te trots om je vrouw een deel van de familie te laten worden?" „Nee, moeder, maar Zij liet hem niet uitspreken. „Je bent een Amerikaan. Dat is het". „Moeder, ik bedoel, dat zij studeert en dat ik stu deer". „En wie zegt, dat een man en een vrouw niet kunnen studeren als zij getrouwd zijn?" (Wordt vervolgd) Flessetrekkery. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft een 49-jarige schrij ver uit Oegstgeest wegens het kopen van goederen, wetende dat hij ze niet zou kunnen betalen, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden en ter beschikkingstelling van de regering. Hij werd vrijgesproken van een hem ten- lastegelegde oplichting, namelijk dat hij een vrouw bij wie hij in huis woonde, f 2300,afhandig had gemaakt. K. van Dijk overleden. Te Hilversum is op 73-jarige leeftijd overleden de heer K. van Dijk, oud-directeur van de N.C.R.V. De heer Van Dijk is ook jarenlang wet houder van de gemeente Hilversum ge weest. In het voormalige Nederlands-In- dië was hij geruime tijd inspecteur bij het lager en kweekschoolonderwijs. Waddentoerisme. De gezamenlijke Nederlandse Waddeneilanden boekten in het afgelopen seizoen ruim twee miljoen overnachtingen. Het aantal binnen- en buitenlandse badgasten wordt op 225.000 geschat. Het aantal buitenlandse gasten steeg in tegenstelling tot het aantal bin nenlandse bezoekers, dat afnam. Met name trekken de Nederlandse waddeneilanden steeds meer Duitse badgasten. Dodelijke val. Een 54-jarige huis vrouw stond aan de achterkant van haar woning in de Maliestraat te Rotterdam in het kozijn de ramen te zemen, toen zij uitgleed en op een twee meter lager ge legen betonnen plaatsje viel. Een ijlings ontboden arts constateerde, dat de vrouw door de val was overleden. Advertentie Van Nelle bestellen VRIJDAG 24 OKTOBER Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Richard II", 20 uur (Geloof en Wetenschap). Grote Kerk: Beiaardbespe ling door Afie Peters, 11.30—12.30 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van tekenin gen van Peter Giltay, 10—22 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Antho- nia Visser en Norbert Olthuis, 9-14 en 19-22 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.l., 19.30 uur. Frans Halstheater: „Penny, de katoenplukster", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De ondergang van de Titanic", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Vrouwenarts, dr. Bertran", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Und Abends in die Scala", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", a.l., 19 en en 21.15 uur. Roxy Theater: „Grensrivier", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De slag om Arnhem", 14 j., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Met de dood voor ogen", 14 j., 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21—22 uur. Frans Hals museum: De heer S. L. Hartz houdt een lezing over „Drukprocédé's bij de n.v. Joh. Enschedé en Zonen", 20 uur (Volksuniver siteit). Advertentie Van Nelle bestellen ZATERDAG 25 OKTOBER Stadsschouwburg: Ned. Comedie geeft een voorstelling van „Het landgoed Ste- pantsjikowo", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen van Peter Giltay, 10—22 uur. Kunst zaal „De Ark": Expositie van werk van Anthonia Visser en Norbert Olthuis, 914 en 1922 uur. Het Huis Van Looy: Expo sitie van werk van Willem Zwart en Jaco bus van Looy, 1012.30 en 13.30—17 uur. Vishal: Expositie van „De Groep", 10-17 u. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Penny, de katoenplukster", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De ondergang van de Titanic", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21 15 uur. Luxor Theater: „Vrouwenarts, dr. Bertran" 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Und Abends in die Scala", a.l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Roxy Theater: „Grens rivier", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De slag om Arnhem", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Met de dood voor ogen", 14 j„ 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 2122 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11