HOOP OP VERZOENING IN ALGERIJNS CONFLICT Mr. J. van Aartsen minister van Verkeer en Waterstaat Russisch krediet voor Assoeandam Verjaarsvisite bij marketentster HET WEER Amerikanen zullen de Chinese kusteilanden niet verdedigen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ae MORRIS (jeforei/Oftiuy/ De Gaulle bereid tot gesprek-Abbas tot vrijlating van krijgsgevangenen TRESL0NG-HILLEG0M Groot daverend Wijnfeest miu^^^oHEN Lawine in Zwitserland Het woord is aan.... Politieke wapens Kernwapens Nationalisten zullen vasteland niet aanvallen M. van Veen benoemd tot staatssecretaris Alleen op de Boedapestse kerkhoven was het druk INKOOP DIAMANT Veel bewolking 73e JAARGANG No 91 1 |i V R IJ D A G 2 4 O K T O B E R 19 5 8 303e JAARGANG No 244 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijki Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 Ni I a II I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ïp'SSSiaEÏÏ 1 1 i ^"^0 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I g ff C J| |f 1 lil i C Ji jf ff J? 1 C jl ff Jl Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Job aL Jm bIb JL 'fame JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op deze foto ziet men van links naar rechts tussen anderen Herhert Joeks, Bernhard Droog, Bert Haanstra, Hans Kaart, Ineke Brinkman, Rudi Meyer, Albert Mol en Andrea Domburg na de première van „Fanfare" in Amsterdam. BRIGUE, (UPI) Zwitserland heeft zijn eerste grote lawine van dit najaar ge had. Donderdag werd een arbeider op een weg over een gletsjer bij Brigue bedolven onder een massa sneeuw en rotsblokken. Hij werd in ernstige toestand overge bracht naar een ziekenhuis. Advertentie BARTELJORISSIR, HAARLEM TEL. ^9 FERD: BOLSTR. 40 A' DAM TEL. 717162 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Spinoza: Geen vrede, noch vreugde, noch geluk kan groter zijn dan die, welke de mens verwerft door zijn kennis van eigen oorsprong. De verklaring van premier De Gaulle van Frankrijk, dat hij bereid is tot besprekingen met de Algerijnse leiders, heeft in Algerijnse kringen in de hoofd stad van de Verenigde Arabische Republiek de hoop gewekt, dat de vijandelijk heden, die nu vier jaar duren, gestaakt zullen worden. Een medewerker van Ferhat Abbas, premier van de voorlopige Algerijnse regering in ballingschap, verklaarde in Tunis dat De Gaulle's verklaring „zeer bemoedigend" is. Abbas is, onmiddellijk na het bekend worden van bet aanbod van De Gaulle besprekingen met zijn ministers begonnen. In een vraaggesprek met het Hongaarse persbureau MTI heeft Abbas verklaard dat de rebellen alle Franse krijgsgevangenen zullen vrijlaten om een gunstig klimaat voor onderhandelingen te scheppen. In een interview met het Joegoslavische blad „Borba" zegt Abbas. dat het opstandelin- genleger meer dan 120.000 gewapende soldaten telt. Al is het leger niet in staat het Franse leger uit Algerije te verdrijven, het zal niet verslagen kunnen worden, zo meent hij. De Franse oud-premier Mendès-France, onder wiens regering een eind aan de strijd in Indochina werd gemaakt, heeft de hooop uitgesproken, dat de Algerijnen de uitnodiging van De Gaulle zullen aanvaarden. Het is een serieuze kans om vrede tot stand te brengen, die niet ongebruikt voorbij mag gaan, zo zei hij. (Van onze correspondent) Generaal De Gaulle, Frankrijks huidige minister-president, en vermoedelijk toe komstig staatshoofd, is gisteren voor de eerste maal sedert hij in juni de macht in handen nam, voor pers, radio en televisie verschenen. Rond de generaal waren spie gels opgehangen om de vierhonderd jour nalisten, die in gangen, bureaus en zalen verspreid waren, gelegenheid te geven zo nu en dan een glimp van de grote man op te vangen. Een persconferentie van de generaal is, vanwege zijn persoonlijke stijl en zijn virtuoos formuleringsvermogen, al tijd een boeiende aangelegenheid. Gisteren had zijn optreden nog een extra groot ge wicht. Sedert het parlement met vakantie is gestuurd, heeft Frankrijk geen consti tutioneel forum meer, waarop de premier en zijn ministers zich tot. het volk en de openbaarheid kunnen richten. In zekere zin namen de journalisten de rol der parlementsleden over. Die flatterende il lusie werd nog geaccentueerd door de om standigheid, dat de generaal werd ge flankeerd door al zijn ministers, die rechts, en alle leden van zijn persoonlijke aan hang, die links van hem gezeten waren. Of De Gaulle nu een parlement of een ge zelschap journalisten tegenover zich heeft, hij antwoord op de vragen alleen wat hij wil loslaten. Men mag aannemen, dat de generaal zijn persconferentie vooral wel had belegd om de klankbodem voor een nieuw verzoe- ningsgebaar jegens de Algerijnse rebellen zo krachtig mogelijk te maken. Voor hel eerst heeft Frankrijk door zijn mond tot de leiders van het Algerijnse bevrijdings front of de voorlopige Algerijnse regering gewend om ze in Parijs voor vredesonder handelingen uit te nodigen. De heren be hoeven zich, zo zei De Gaulle, slechts te richten tot de Franse ambassades in Tunis of in Rabat. De generaal verklaarde zich garant, dat ze weer vrij naar hun haard steden zouden kunnen terugkeren. Deze belangrijke geste is onmiddellijk beant woord door Ferhat Abbas, zodat de weg naar een vergelijk en een einde van de oorlog in Algerije lijkt open te liggen. Overigens heeft generaal De Gaulle wei nig onthullingen gedaan. Wel werden nog een aantal punten verduidelijkt, zowel ten aanzien van de problemen van binnen- als van buitenlandse politieke aard. Het Algerijnse vraagstuk stond dus op nieuw in het centrum van zijn uiteenzet- Advertentie tingen. De Gaulle overstelpte het Franse leger opnieuw met lof en ook generaal Salan kreeg, zonder dat zijn naam ge noemd werd, opnieuw een symbolische schouderklop. De rebellen onthield De Gaulle de eer evenmin dat zij over het algemeen oprecht en moedig gevochten hebben. Met de politieke overwinnaars van de aanstaande verkiezingen in Algerije zou, zo merkte de generaal op, de Franse rege ring de toekomstige betrekkingen moeten regelen. De Gaulle sprak van een associa tie met Frankrijk, Tunesië en Marokko, waarbij met de „dappere persoonlijkheid van Algerije" rekening zal worden gehou den. In het voorbijgaan wees de generaal voorts de politieke partijen in Frankrijk en het toekomstige parlement nog even op hun plaatsen. Hij zal zich daadwerkelijk buiten alle politieke partij-transacties houden en het parlement zal genoegen moeten nemen met de plaats, die de nieu we grondwet voor de volksvertegenwoor diging heeft ingeruimd, teneinde het even wicht tussen wetgevende en uitvoerende organen te garanderen. In de buitenlandse politiek liet de generaal-minister-president de bevriende en andere naties nog eens weten, dat Frankrijk zich door niemand meer als een vazal zal laten behandelen. Iedereen heeft Frankrijk trouwens nodig, riep hij, met de bril in de hand en wijd- gebarend uit. Verbod der kernwapens? Ook op dit punt heeft men gemeend, zo zei De Gaulle, het buiten Frankrijk te kunnen stellen. Maar heel spoedig zullen nu ook wij een atoombom bezitten, zo proclameerde de generaal. Een uitsluitend verbod van de proeven met kernwapens acht de generaal een totaal onvoldoende maatregel en een verraderlijk waandenkbeeld. De generaal, in het donker gekleed en op een klein podium met de rug naar hef venster gezeten, maakte over het algemeen de indruk onder de overstelpende vracht van zijn taken en verantwoordelijkheden lichamelijk of geestelijk in het geheel niet te hebben geleden. Zijn stem klonk krach tig en hij leek in uitstekende vorm te zijn. Hij beheerste de situatie voortdurend met meesterschap. Veel meer dan als minister president of zelfs als toekomstig staats hoofd legde hij zijn verklaringen af met de zelfbewuste waardigheid van een monarch. TAIPEH, (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, is uit Taipeh in Washington teruggekeerd na besprekingen met' president Tsjang Kai Tsjek die volgens waarnemers twee belangrijke punten van overeenstemming hebben opgeleverd: er zullen geen Ameri kaanse strijdkrachten rechtstreeks be trokken worden bij de verdediging van de nationalistische Chinese eilandjes voor de kust van het Chinese vasteland en de Chi nese nationalisten zullen geen pogingen doen om op het vasteland te landen. (AFP) Uit Amerikaanse bron is ver nomen, dat na afloop van de gesprekken tussen Dulles en Tsjang Kai Tsjek het be sluit genomen zou zijn om 15.000 tot 20.000 man geleidelijk terug te trekken van de eilanden. (Reuter) De waarnemers merken voorts op, dat Dulles in beginsel het recht van de Chinese nationalisten om de eilan den voor de kust te verdedigen heeft er kend. De Verenigde Staten hebben inder tijd beloofd dat zij de Chinese nationalis ten zullen helpen als Formosa of de Pes- cadoren aangevallen worden doch wat zij zullen doen bij een communistische aan val op Quemoy en Matsoe is nooit duide lijk gezegd. Dulles zou Tsjang meer Amerikaanse militaire voorraden hebben beloofd in ruil vooi de verzekering dat de nationalis ten het vasteland niet zullen aanvallen. Zij zouden het erover eens zijn, dat de Chine se nationalisten, met de middelen waar over zij nu beschikken, geen kans hebben om communistisch China te veroveren, Mr. J. van Aartsen, wethouder van Economische Zaken van Den Haag, heeft vanmorgen aan minister-presi dent dr. W. Drees medegedeeld dat hij zich beschikbaar stelt voor het ambt van minister van Verkeer en Water staat. De benoeming zal ingaan op de dag waarop hij door de Koningin zal zijn beëdigd. De heer Van Aartsen is geboren op 15 september 1909 te Amsterdam. Hij be zocht daar het gymnasium en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit rechtswetenschappen. Deze studie sloot hij in 1934 af met het doctoraal examen, waarna hij ambtenaar werd bij het O.M. van het kantongerecht in de hoofdstad. In 1935 ging hij naar Den Haag, waar hij als juridisch ambtenaar werd aange steld bij het regeringsbureau voor de uit voering van de Landbouwcrisiswet, waar van de naam later werd gewijzigd in Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd. Na de instelling van de be drijfschappen voor de voedselvoorziening werd hij benoemd tot secretaris van het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwpro- dukten. Na de bevrijding is hij werkzaam geweest als hoofd van de juridische afde ling van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Op 1 ja nuari 1948 verwisselde hij deze laatste functie voor die van secretaris van het Verbond van Protestant-Christelijke werkgevers in Nederland. In 1949 deed mr. Van Aartsen, die lid is geweest van vele commissies, o.a. van de commissie-Van der Ven voor de bedrijfs organisatie, zijn intrede in de Haagse gemeenteraad. Hij werd terstond gekozen tot wethouder, welke functie hij thans ne gen jaar heeft bekleed. Mr. Van Aartsen heeft vóór het aanvaar den van een benoeming tot minister over leg gepleegd met. de voorzitter van de A.R.-fractie der Tweede Kamer, met de voorzitter van het Centraal Comité der A.R.-partij en voorts met minister Zijl stra en oud-minister Algera. Hij zal zich nu eerst oriënteren. De be groting van Verkeer en Waterstaat zal hij met de beide kamers der Staten-generaal behandelen, maar eerst moet hij zich in werken. tenzij er grote opstanden op het vasteland zouden uitbreken. Nationalistisch China heeft te kennen gegeven dat het niet wil verklaren volledig te zullen afzien van net gebruik van geweld, omdat de communisten nog steeds vasthouden aan het bestaan van een burgeroorlog. De Amerikaanse rege ring is van mening, aldus deze waarne mers, dat de Chinese communisten tot dusver nog geen ernstige poging hebben gedaan om Klein en Groot Quemoy te ver overen. Zij meent, dat de communisten de eilanden beschieten om het de nationalis ten lastig te maken en uit een oogpunt van propaganda. De Verenigde Staten menen ook, dat de regering te Peking opzettelijk vermeden heeft in een positie te geraken, waarin zij een blijvend bestand zou moeten afkondi gen. De waarnemers menen tenslotte nog, dat Dulles Tsjang Kai Tsjek heeft mede gedeeld dat de besprekingen te Warschau tussen de ambassadeurs van de Verenigde Staten en communistisch China geen voor uitzichten hebben geopend op het tot stand komen van een regeling voor de moeilijk heden in het gebied van Formosa. (AFP) Dulles heeft voor de Britse te levisie de Amerikaanse politiek om com munistisch China niet officieel te erken nen, verdedigd. Het voordeel, dat commu nistisch China zal hebben van diplomatie ke erkenning, „zal eenvoudig tegen ons en de dingen waarin wij geloven worden ge bruikt," zo zei Dulles. Erkenning v communistisch China door een aantal lan den leidt ertoe, dat het prestige van de communisten bij de Chinezen in andere landen toeneemt. Het gevolg hiervan zal waarschijnlijk zijn, dat de regeringen van die andere landen worden ondermijnd en omvergeworpen," aldus Dulles. (Reuter) Dulles zei andermaal, dat de Verenigde Staten geen aanvallen zul len ondernemen of toelaten op communis tisch China. Indien de Chinese communis ten echter aanvallen, moeten de Amerika nen naar Dulles' oordeel stand blijven hou den. Beschieting hervat (Reuter) De communistisch-Chinese artillerie heeft, na een onderbreking van 23 uur, de beschieting van de eilanden groep van Quemoy hervat, aldus meldt het nationalistisch-Chinese ministerie van Defensie. Advertentie De in Amersfoort gelegerde Huzaren van Boreel houden de herinnering levend aan de tijd dat het Achtste Regiment In fanterie uit Arnhem een marketentster on der zijn gelederen telde. Het is veertig jaar geleden, dat de nu 89-jarige mevrouw M. T. Vogel-Jansen tussen fourier en ser geant-majoor meeliep. De huzaren kwa men haar gisteren op haar verjaardag nog eens aan die „goede oude tijd" herinne ren. Zij trokken naar het tehuis voor be jaarden, waar de oud-marketentster nu verblijft. De minister van Oorlog en de chef van de Generale Staf hadden een prachtige mand met fruit laten brengen. Het garnizoen bleef niet achter. Comman dant-luitenant-kolonel L. A. Paling bood een boeket anjers en een aquarel aan. Het trompetterkorps der cavalerie bracht de bejaarde soldatenmoeder een muzikale hulde. Thans is het Koninklijk Besluit ver schenen, waarbij de heer M. van Veen, oud-burgemeester van Enschede, is be noemd tot staatssecretaris van Oorlog. De benoeming gaat in op de datum van beëdi ging, die waarschijnlijk morgen door de Koningin in paleis Soestdijk zal geschie den. De heer Van Veen, die waarnemend burgemeester van Doetinchem is, zal he denavond in de vergadering van de raad van Doentinchem afscheid nemen. De heer en mevrouw Van Veen zullen eerst enige tijd te 's-Gravenhage verblij ven en zich daarna te Santpoort vestigen. Advertentie Zaterdagavond 25 oktober in Café-Rest. met vele attracties. Franse Chansonnière Yvonne Yvette en Trio Van der Heeft. Tafelres. 02520 - 5347 BOEDAPEST (UPI) De tweede jaar dag van de opstand is gisteren rustig, welhaast onopgemerkt, voorbij gegaan in Hongarije. Het leven in Boedapest, cen trum van de strijd in 1956, ging zijn nor male gang. Alleen de begraafplaatsen hadden meer bezoekers dan op andere werkdagen. Er rusten daar vele honderden slachtoffers van de opstand. Sommige bezoekers droe gen rouw. Ook werden kaarsen aange stoken op de graven van familieleden, die twee jaar geleden zijn omgekomen. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt en in hoofdzaak in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwak ke, later matige westelijke wind. Vannacht in het binnenland min der koud. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. Ook een leger houdt nu en dan pers conferenties. Het Nederlandse Corps Commandotroepen heeft eens willen laten zien wat het kan en demonstreer de deswege in de buurt van Dordrecht voor de Nederlandse persvertegen woordigers, die een kleine oorlog voor gezet kregen met de gebruikelijke ontwikkeling van veel rook en vuur, realistische krachttoeren en zoals de foto toont veroveringen van vijandelijke kusten en oevers. In de buurt, van Moerdijk werd een brugge- hoofd gevormd met behulp van Amerikaanse stomiboten. LONDEN (UPI) De Sovjet-Unie zal de Verenigde Arabische Republiek een be drag van vierhonderd miljoen roebel le nen voor de bouw van de stuwdam in de Nijl bij Assoean. Dit heeft premier Kroesjtsjev op een receptie, die ter gele genheid van het bezoek van de vice-presi dent van de V.A.R., maarschalk Abdel Hakim Amer in het Kremlin werd gege ven, medegedeeld. De mededeling werd door radio-Moskou omgeroepen. Het geld zal worden gebruikt voor de aankoop van machines en bouwmateriaal in de Sovjet-Unie, die voorts deskundigen en machines in bruikleen zal afstaan. Kroesjtsjev zei dat Amer de Sovjet-rege ring om hulp had verzocht. De Amerikaan se weigering hulp te verlenen bij de bouw van de dam was voor Egypte twee jaar geleden aanleiding het Suezkanaal te na tionaliseren. Reeds in oktober 1955 bood de Sovjet- Unie Egypte een lening van tweehonderd miljoen dollar aan voor de bouw van de dam. De rente van deze lening bedroeg twee percent. Zij diende binnen dertig jaar met katoen te worden terugbetaald. Twee maanden later boden Groot-Brittannië en de Verenigde Staten Egypte een lening aan van zeventig miljoen dollar. In juli 1956 werd het Brits-Amerikaanse aanbod ingetrokken, omdat Egypte een wapen transactie met Tsjechoslowakije had ge sloten. Egypte werd door het handelsver drag met Tsjechoslowakije niet in staat geacht zijn verplichtingen jegens de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië na te komen. Een maand later nationaliseerde Nasser het Suezkanaal. De jaarlijkse tol- opbrengst van honderd miljoen dollar zou den Egypte in staat stellen de bouw van de dam te financieren „zonder druk van vreemde mogendheden".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1