2 Paren-Verkoop Panda en de protonplopper^) Lagere winst bij Shell Oil Cy. Herenmode Tip oclt ió ket zo Wereldnieuws Zacht weer, maar mistig Smit Transformatorenfabriek boekte licht gestegen winst Stretch Nylon ankiets 't Silver Stoepke 2 Discontoverhoging in V.S. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland EEG-standpunt in Comité- Maudling bekend gemaakt Friendship draait proef met sterkere motoren Voor oliehaarden Esso) PETROLEUM DE HAARDOLIE met het hoogste rendement Steenkoolcrisis besproken in Europese Assemblee Inschrijving op obligaties Geref. Kerk Haarlem-N. Door uranium verkregen energie wordt goedkoper - Nieuw rapport van L. Worms inzake de schrootzwendel Nieuw dok voor Verschure massief voegloos VRIJDAG 24 OKTOBER 19 5 8 Zoals op 13 oktober werd meegedeeld, hebben omzet en saldo exploitatierekening van Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek n.v. te Nijmegen in het boekjaar per 30 juni 1958 een lichte stijging vertoond. Op het saldo exploitatierekening ad f 4.158.335 (v.j. 4.010.485) is 1.392.923 (v.j. 1.451.263) voor afschrijvingen en 1.400.000 (v.j. 1.250.000) voor de vennootschapsbelasting ln mindering gebracht. Wegens de voortdurende noodzaak tot verbetering en uitbreiding van het prnduktie- apparaat acht de directie het gewenst 300.000 (v.j. 250.000) vóór de winstverdeling toe te voegen aan de bijzondere reserve. Ter verdeling resteert dan een winst van 1.065.412 (v.j. 1.059.222), waaruit wordt voorgesteld een primair dividend van 5 percent en een extra dividend van 7 percent, totaal 12 percent (onv.). Voorgesteld wordt het resterende bedrag van 10.439 te storten in het extra reservefonds. De jaarvergadering wordt gehouden op 7 november. Teneinde een goede verhouding tussen eigen en vreemd vermogen te handhaven, acht de directie thans het ogenblik ge komen om tot versterking van het eigen vermogen der vennootschap over te gaan. Over enige weken zal een prospectus ver schijnen waarin, zoals gemeld, de inschrij ving zal worden aangekondigd van 1.750.000, in aandelen van 1.000, tegen 150 percent. De inschrijving zal zijn voor houders van de thans uitstaande gewone aandelen in de verhouding van een nieuw, aandeel op elke vier oude aandelen. Deze nieuwe aandelen zullen voor H gedeelte delen in de resultaten van het boekjaar 1958-1959 en ten volle in die van daarop volgende boekjaren. Als de huidige econo mische situatie voorlopig bestendigd zou blijven, dan verwacht de directie de omzet op ongeveer hetzelfde niveau te kunnen handhaven, waarbij op enige verbetering van de bedrijfsresultaten mag worden ge rekend. Omtrent de financiële positie der ven nootschap merkt het verslag op, dat in de eerste dagen van 1959 het restant van de onderhandse leningen ad 1.5 miljoen (het totale bedrag was 4.5 miljoen) ter be schikking van de vennootschap zal worden gesteld. Dit bedrag overtreft de aflossingen op oudere leningen ad 1,1 miljoen, welke eind 1958 moeten geschieden. De reserve herwaardering is per 30 juni 1958 7.769.343. De reserve extra afschrijving vaste activa, per 30 juni 4957 voorlopig tot uitdrukking gebracht, zou thans bij voort- Advertentie De bedrijfsresultaten van de Shell Oil Company over het derde kwartaal van 1958 tonen een netto winst aan van 32.637.141, zodat de totale netto winst over de eerste negen maanden van dit jaar 78.288.743 dollar heeft be dragen, of 2,58 dollar per aandeel, vergeleken met 105.797.574 dollar of 3,49 dollar per aandeel over de eerste negen maanden van 1957. Vijf federale reservebanken in de Ver enigde Staten de banken van Philadel phia, Richmond. Saint Louis, Minneapo lis en Dallas hebben met ingang van 24 oktober haar discontotarief verhoogd van 2 tot 2V« percent. De zeven andere reservebanken handhaven haar disconto op 2 percent. Volgens een woordvoerder van de Fede rale Reserve Raad is de discontoverho ging door vijf reservebanken een techni sche correctie, die ten doel heeft het dis contotarief meer in overeenstemming met de marktrente te brengen. Een van de re denen, waarom tot discontoverhoging is overgegaan, is naar voorts te Washington wordt vernomen, het feit, dat het minis terie van Financiën in de tweede helft van november aan de markt zal komen om on geveer drie miljard dollar te lenen. Dit is de tweede discontoverhoging in iets meer dan twee maanden tijds. Medio augustus werd het tarief verhoogd van 1H tot 2 per cent. (Reuter) Het speciale UNO-fonds Met zeventien stemmen is Nederland gekozen in de raad van bestuur van het speciale UNO- fonds voor steun aan onderontwikkelde gebieden. De leden van deze raad werden in de economi sche en sociale commissie van de volkerenorga nisatie gekozen. Het Verenigd Koninkrijk heeft eer. miljoen dollar beloofd aan het speciale fonds. Tot dusver is aan het fonds een bedrag van 22 miljoen dollar beloofd' voor de activiteiten van volgend jaar. Opgelegde tankschepen Volgens de jongste gegevens van Oil-Shipplng Co. (n.v. Olie-Scheepvaart) zijn er over de ge hele wereld thans 351 tankschepen opgelegd of althans buiten gebruik gesteld. De totale tonnage (draagvermogen) van deze vloot is 5.420.009. Slechts 94 van deze schepen behoren aan maat schappijen, de overigen zijn voornamelijk in particuliere handen. zetting van dig werkwijze hebben bedragen 4.756.474. De volledige herrekening van de boekwaarde heeft dus als resultaat een aanvullende verhoging met 3.012.869. Ten aanzien van de nu aanwezige actvia is bij de berekening gebleken, dat de tot dusver verrichte afschrijvingen en extra afschrij vingen tezamen, gemeten aan de nu be rekende maatstaf van de vervangingswaar de, voldoende zijn geweest De jaarlijkse afschrijving is thans op de vervangings waarde gebaseerd. Op de reserve herwaar dering vaste act.via rust een latente belas tingverplichting. Gebouwen, installaties en machines zijn gewaardeerd op de ver vangingswaarde onder aftrek van de af schrijvingen. Het gewone aandelenkapitaal bleef onveranderd 7 miljoen. Door de werkzaamheden bij de bouw van de kernreactor te Petten is het bedrijf in verschillende andere Europese landen betrokken geraakt bij het oplossen van las- problemen bij de bouw van kernreactoren. Het comit-éMaudling. waarvan de mi nisters van Economische Zaken der ze ventien O.E.E.S. landen deel uitmaken, is te Parijs bijeen ter bespreking van het ge zamenlijke standpunt der E.E.G.-landen tegenover de voorgestelde Europese Vrij handelszone. Naar verluidt zijn de minis ters onmiddellijk na opening van de bij eenkomst overgegaan tot de behandeling der volgende twee punten: 1. Welke instel lingen dient de voorgestelde Vrijhandels zone te hebben en op welke wijze zullen belangrijke beslissingen moeten worden genomen, bij meerderheid van stemmen of met algemene stemmen; 2. Op welke wijze kunnen leden van de voorgestelde Vrijhandelszone onderling deelnemen aan de vrije handel met gelijktijdige handha ving van uiteenlopende invoerrechten voor invoer u'it de overige wereld. De zes landen der E.E.G. hebben zich onder Franse druk uitgesproken voor eenstemmigheid wat betreft het nemen van belangrijke beslis singen en over een sector voor sector be handelen van het tweede punt. In het eerste prototype van de F 27 „Friendship", de PH-NIV hebben de Fok- kertechnici thans twee RolIs-Royce-moto- ren van een sterker type ingebouwd ten einde binnenkort hiermede" proefvluchten te maken; Voor de -F -27 worden, twee Rolls-Royce „Dart" mk 511 gebruikt, die het vliegtuig op 6000 meter hoogte een kruissnelheid van ongeveer 450 km. in het uur geven. De Australische luchtvaartmaatschap pij Ansett-Ana, die onlangs zes „Friend ships" heeft besteld, wil deze uitgerust zien met het. sterkere motortype, de Rolls- Royce „Dart" mk 528. Ook enkele maat schappijen die de F 27 bij Fairchild in Amerika hebben laten bouwen, hebben de voorkeur gegeven aan dit laatste type mo tor. De twee motoren van het type „Dart" mk 528 geven het toestel op 6000 meter hoogte een hogere kruissnelheid, welke dan gemiddeld bijna 500 km. per uur be draagt. De proeven, die met. de PH-NIV thans op Schiphol zullen worden genomen, gelden tevens voor de aanvraag van het certificaat ten behoeve van Fairchild. Advertentie zuinig geen'roet meer warmte In de Europese Parlementaire Assem blee te Straateburg heeft de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Pierre Wigny de instelling van een Europese Vrijhandelszone bepleit. Wigny bracht te vens het steenkoolsurplus dat in zijn land bestaat ter sprake. Hij riep de landen van „Klein Europa" op een oplossing te vin den voor de dreigende steenkool-crisis. Gedurende de namiddagzitting besprak de assemblee het werk in de Kolen en Staal Gemeenschap (E.K.S.G.). De presi dent van de Hoge Autoriteit van de E.K.S.G., Paul Finet, merkte op dat de tegenwoordige voorraad van de Westduit.- se en Belgische mijnen, 22 miljoen ton, drie maal zo groot is als de voorraad van vorig jaar. De Hoge Autoriteit stelt zich voor deze ongewenste situatie op de volgende wijze te verlichten: financiële steun aan mijnen die bijzonder grote voorraden heb ben, tot bedragen van zes acht miljoen dollar: onderhandelingen met de Verenig de Staten met het doel de export van Ame rikaanse steenkool naar West-Europa te verminderen; irregulering van produktie en verkoopvoorwaarden, in het bijzonder het sluiten van bepaalde, niet-renderende mijnen. De meeste afgevaardigden hadden kri tiek op het Aptreden van de Hoge Autori teit in de steenkoolcrisis. Enerzijds dra gen de ledenstaten van de E.K.S.G. schuld, anderzijds is de Hoge Autoriteit te laat tussenbeide gekomen. De scherpste kri- tik kwam van de Westduitse socialist Heinrich Deist. Hij zei dat de Hoge Auto- reiteit de crisis reeds geruime tijd had zien aankomen, maar geen maatregelen had genomen om deze af te wenden. Deist vreest dat ook Frankrijk de gevolgen zal ondervinden. Vandaag zal het debat over de steen koolsituatie worden voortgezet. Van heden af is de inschrijving openge steld van 350.000 vijf percents obligaties ten laste van de Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord, in stukken van 1000,— en 500,— tot de koers van 100 percent. De inschrijving kan geschieden bij de kan toren van de Amsterdamsche Bank te Haarlem en Ingwersen en Co. te Amster dam. Advertentie Eer» unieke gelegenheid om voor delig'n paar extra te kopen I passend voor elke maat ijzersferk snel droog In exclusieve herfstkleuren extra voordelig per paar Volgens een voorlopige raming beschikt de wereld over een hoeveelheid exploi teerbaar uranium van tien miljoen ton, hetgeen overeenkomt met niet minder dan honderdduizend miljard ton steenkool, een onuitputtelijke energiebron. Dit verklaar de het lid van de commissie voor de Eurtatoom de heer De Groote op een persconferentie in Straatsburg. In verband met de grote voorraden ura nium, die thans reeds voorhanden zijn, 7.0 zoi hij, daalt, de prijs daarvan voortdu rend hetgeen mag doen verwachten ''dat binnen een afzienbare termijn de prijs van de door uranium opgewekte energie niet hoger zal zijn dan die, welke op tra ditionele wijze via steenkool wordt ver kregen. Op het ogenblik is de door ura nium opgewekte energie echter nog 150 tot 350 percent duurder, zo zeide hij. Advertentie EULAN voor motechte behondeling ,.5j „.„■•'von wol en ander# dierlijke vezels; een wetenschappelijke Z' A pioniers-prestatie van BAYERJ tientallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. Luister op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag om 9.52 uur naor het EU LAN-PROG RAMM A over Radio LUXEMBURG 208 m. HET is altijd een genoegen iets gunstigs te kunnen vertellen van dieren die door anderen veracht worden. "Weinigen immers zijn bereid een goede gezindheid te ver onderstellen bij die „enge oorwormen" die zo griezelig snel uit allerlei verborgen hoekjes te voorschijn schieten, en zoals het volksgeloof ivil in je oren kruipen om zich een weg na,ar de hersenen te eten. Nu is het waar, dat de oorworm verzot is op schuilplaatsen, maar deze eigenschap pleit voor de overmatige be scheidenheid van het dier, dat zodra het ontdekt is alle mogelijke moeite d,oet zich zo snel als hij kan te verberg'en. We moeten dus toegeven, dat de oorworm wel eens wat al te plotseling van een dahlia op onze handen kan terecht komen, een ervaring die ons werkelijk v)el eens doet griezelen, maar al het andere is lasterpraat. Het dier is, ondanks de tangen die we uit het achterlijf zien steken, hele maal niet agressief van aard, maar uiter mate vredelievend. Er zijn zelfs mensen die hel dier laf noemen, om,dat hel bij daglicht altijd een schuilplaats zoekt, waarbij hij een soort struisvogelpolitiek schijnt te vol gen, omdat hij zich veilig acht zodra hij de kop m.aar ergens onder verborgen heeft. Biologen die minder gauw met. scheld woorden gereed staan menen dit. gedrag te kunnen toeschrijven aan de grote lichtge voeligheid der ogen, wat een vrij plausi bele verklaring is, omdat de oorworm een nachtdier is. Hoe het ook zij, de oorworm kruipt niet bij voorkeur in de menselijke oren. al zal het wel eens zijn voorgekomen dat. het. dier daar in de duisternis een vei lige schuilplaats meende te kunnen vin den. De veronderstelling dat het insect van de gehoorgang zich naar de hersenen een uitweg zou banen, is niet meer, maar ook niet minder, dan een lasterlijke aantijging. En tegen laster is het uitermate moeilijk zich doeltreffend teweer te stellen. Laten we kort zijn: de enige, die met reden een boos gezicht tegen de oorworm kan trek ken, is de tuinier, die uit ervaring weet, dat de oorworm zijn chrysanthemumknop pen uiteet, de kroonblaadjes van phloxen afknaagt en het zich gezellig maakt in de bloemblaadjes van de dahlia's. Als tegen- wicht stelt de oorworm daar y, tegenover zijn onverzadigbare trek in bladluizen, zodat we in hem. zeker een mede- Oorworm werker in de strijd tegen dat ongedierte kunnen zien. Wanneer de ingewanden van oorwormen microscopisch wor den onderzocht, blijkt het de overblijfselen van hon- da.rmka.noal derden bladluizen te bevatten. Maar goed, laten we tot de zaak komen. De „enge", snel wegschietende oorwormen, zijn in het bezit van vleugels, ook al zijn weinigen van dit geheim op de hoogte. Sterker nog, de dieren zijn ondergebracht in de orde van rechtvleugelige insecten, waartoe ook er kende vliegers, zoals de sprinkhanen, zijn ondergebracht. Bij de oorwormen hebben de voorvleugels zich tot dekschilden ont wikkeld, waaronder de achtervleugels net jes liggen opgevouwen. De dekschilden zijn bij de meeste soorten echter iets te kort, zodat een klein deel van de achtervleugels hieronder blijft uitsteken. De gewone oor- iDorm d.ie wij hier in Nederland kennen, vliegt slechts bij hoge uitzondering in warme nachten, maar een andere inlandse soort, die veel kleiner is (Labia minorkan in het voorjaar vaak vliegend in de buurt van mesthopen worden aangetroffen. (Nadruk verboden). 74. Ten prooi van een onbeschrijfelijke woede ging Joris Goedbloed onverdroten voort de beklagenswaardige geleerde te be dreigen. „Je kan voor mijn part naar de maan lopen met je gekke machientjes!" riep hij hees. „Maar wat ik van je hebben moet, dat zijn mijn twintig miljoen!" „Aha! Let op!" steunde de uitvinder benauwd. „Gekke machientjes, zei u? Wat denkt u dan wel van dit apparaatje?" Niemand had gezien dat h\j, al sprekend, met zijn hand een bepaalde knop had weten te be reiken; en toen hij deze nu omdraaide, trad er een uiterst merkwaardig mecha niek in werking. Twee stalen armen vlo gen als het ware uit de wand te voorschijn en voordat Joris Goedbloed wist wat er gebeurde, was hij in een onwrikbare greep gevangen!" „Wat is dat nu weer?" vroeg Pa.nda verbaasd. En de professor, die on middellijk zjjn waardigheid had herwon nen, legde uit: „Aha! Niets bijzonders! Een kleinigheid slechts ik zou dit uitvin- dinkje willen noem.en: de Driftkop-Kneve laar!" Intussen had deze korte gedachten- wisseling aan Joris Goedbloed. de gelegen heid geboden, zich enigszins te herstellen en toen hij nu weer sprak bleek duide lijk, dat hij het over een heel andere boeg ging gooien. „Ik geef toe, hooggeleerde", zo sprak hij, „dat dit een alleraardigst vin- dink,je is en wat een olijke, schelmse naam draagt het niet! Dit herstelt het ver trouwen in uw gevoel voor humor, want ik was waarlijk een ogenblik bevreesd, dat ge mijn klein grapje voor ernst had, opge vat! Maar dal weet ge nu wel beter, niet waar?" De heer L. Worms in Den Haag heeft een rapport gepubliceerd, waarin com mentaar wordt gegeven op het dokument dat op 14 oktober door de heer P. R. Bentz van Den Berg, voorzitter van het Office Commun des Consommateurs de Ferrail- le soc. coop, en directeur der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken, naar aanleiding van een eerder ver schenen „rapport inzake schrootzwendel" van de hand van de heer worms, is ge publiceerd. Dit jongste rapport heeft de heer Worms toegezonden aan de minister-president, de ministers van Economische Zaken, van Justitie en van Financiën. De president van de Assemblee van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, de leden van het parlement van de E.G.K.S., de commissie voor de interne markt van de E.G.K.S. en de procureur-genei'aal te Am sterdam, de officier van Justitie te Haar lem; aan deze laatste geschiedde toezen ding als bijlage bij een aanklacht tegen de heer P. R. Bentz van den Berg we gens aantasting van eer en goede naam van de heer Worms in het document van de heer Bentz van den Berg van 14 okto ber. Voorts is dit rapport nog toegezonden aan de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., de directeur-generaal van de Middenstand de directeur van de afdeling afspraken en Concentraties bij de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., de heer P. R. Bentz van den Berg, e'n dè 'directie v§n dë Nederlandse Kabelfabriek, Alblasserdam. l> i _S .-w' i i -i i 5 De n. v. Verschure en Co's Scheepswerf in Amsterdam-noord zal de reparatieca paciteit belangrijk vergroten door de aan koop van een groot drijvend droogdok. Dit dok, een oud Duits marinedok, wordt thans in Kiel verbouwd en gemoderni seerd. Het krijgt een lengte van 130 meter een breedte van 27 meter, een maximaal hefvermogen van 4.000 ton en zal schepen met een maximale diepgang van 6 meter kunnen opnemen. In dit nieuwe dok zul len schepen tot 8.000 b.r.t. gerepareerd kunnen worden. Het komt in de plaats van het bestaande kleine reparatiedok, dat een capaciteit van 1800 ton heeft. Advertentie vanaf ƒ45.per paar Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Het huis met de CARILLON Leegloop. Volgens de federatie van West duitse studentenverenigingen zijn tus sen 1 januari en 31 augustus 1958 in to taal uit Oost-Duitsland 118 professoren en assistent-professoren naar het Wes ten gevlucht, In die periode vluchtten 894 studenten. Opgewekt. Voor de derde achtereenvol gende dag heeft de politie in Johannes burg massa-arrestaties verricht onder niet-blanke vrouwen, die protesteerden tegen het verplicht bezitten van een persoonsbewijs en een werkvergunning. Donderdag werden zeventig vrouwen gearresteerd, waardoor het totaal aan tal arrestanten bijna negenhonderd be draagt. De vrouwen laten zich zonder verzet, opgewekt, arresteren. Hongerstaking. Taphesjvar Nath Zoetchi, een 31-jarige Indiër is in Andau aan de' Oostenrijks-Hongaarse grens een hon gerstaking van twee weken begonnen ten bate van zijn campagne voor vre de zonder geweld. Andau ligt in zicht van de Hongaarse grensversterkingen. Afgeschreven. Het Brits gezagsorgaan voor kernenergie heeft bekend gemaakt dat het in het kernenergiestation Wind- scale een reactor van het zelfde type als de reactor die in de herfst van het vorig jaar oververhit, is geraakt, niet meer zal gebruiken. De kosten die aan wijziging van de uitrusting verbonden zijn wor den te hoog geacht. Eerste. In West-Duitsland is de eerste atoomreactor in bedrijf gesteld. Deze reactor, speciaal voor gebruik ten be hoeve van atoomschepen, staat bij Geesthacht bij Hamburg. Bedrog. Voor de rechtbank van Waldshut, in West-Duitsland, heeft de leider van een godsdienstige sekte, die de onder gang van de wereld voorspelde en een nieuwe ark van Noach, met een voor de Paus gereserveerde plaats, wilde bouwen, terecht gestaan op beschuldi ging van „bedrog van gelovigen". De verdachte, de 35-jarige Zwitser Hass- ler, werd vrijgesproken. Vrijspraak. Een Hof van Appel te Rome heeft vier leden van de Romeinse so ciety vrijgesproken, die door een lage re rechtbank schuldig waren bevonden aan het bezit van of handel in verdo vende middelen De verdachten waren Max Mugnani, een voormalige hoge fascistische functionaris, markies Emmanuele de Seta, een rijke landbe zitter uit Sicilië, prins Giuseppe Pigna- telli, een lid van een van de voornaam ste Romeinse families en graaf Augus- to Torlonia. Opgegeven. Het Amerikaanse leger heeft het. zoeken naar de nieuwe Amerikaan se ballonsatelliet, die woensdagnacht werd afgeschoten ma.ar niet in haar baan kwam en op mysterieuze wijze verdween, opgegeven. Men heeft niet kunnen achterhalen wat er precies heeft gehaperd, maar zoekt de oorzaak van het mislukken in de bovenste trap pen van de raket. Waarschijnlijk is de raket bij het terugvallen in de atmos feer verbrand of in zee gevallen. Correctie. Volgens Belga is de wereldten toonstelling door 45 miljoen en niet door 41,5 miljoen, zoals eerst bekendge maakt is, bezocht. De 3,5 miljoen men sen die door „Vrolijk België" op het tentoonstellingsterrein zijn gekomen werden niet door het elektronisch oog „gezien". Het aantal Nederlanders, dat de Expo heeft bezocht, wordt geraamd op 600.000 tot 800.000. Ballons. De Verenigde Staten hebben in een nota aan de Sovjet-Unie gevraagd om terugzending van instrumenten van weerballons die in Cambridge zijn op gelaten en mogelijk op Russisch gebied zijn neergekomen. Een aantal van de ballons is niet teruggevonden, terwijl de Sovjet-Unie onlangs klaagde over het feit dat een aantal Amerikaanse ballons op Russisch gebied zijn geland. Verschil. De juridische commissie van het Noorse parlement heeft zich uitgespro ken voor afschaffing van gevangenis straffen „op water en brood" en „met een hard bed". Een Britse regerings commissie heeft gerapporteerd dat de gevangenen in de Britse gevangenissen dank zij verbeteringen op het gebied van oefengelegenheid het beter hebben dan hun bewakers, voor wie de com missie salarisverhoging aanbeveelt. Vader. President Eisenhower heeft schout bij-nacht Hyman G. Rickover, de gees telijke „vader van de atoomonderzee boot", bevorderd tot vice-admiraal. Redelijk. De Zwitserse regering heeft het parlement gevraagd toe te stemmen in de aanleg van een tunnel onder de St. Bernardpas, van het Zwitserse plaatsje Bourg St. Pierre naar St. Rhemy in Ita lië. De tunnel zal 5.854 meter lang wor den. De kosten worden geraamd op 61.500.000 Zwitserse francs. Wanneer de tunnel gereed is zal een rechtstreek se autoweg tussen de Noordzee en Mid- den-Italië tot stand zijn gekomen. Het boven de Britse eilanden aanwezige gebied van hoge druk verplaatst zich nu langzaam naar het zuiden. Dit hangt sa men met wijzigingen in de drukverde- ling, die zich sinds gisteren op het noor delijk deel van de oceaan hebben voltrok ken. Daar volgen de depressies nu een koers, die van New-Foundland op de kust Eelde van midden-Noorwegen is gericht. In het zeegebied tussen IJsland en Noor egen is dientengevolge de barometer be langrijk gedaald. De depressies houden de aanvoer van zachte lucht naar het noord- zeegebied in stand. de tijd van het jaar zachte weer met plaat selijk mist houdt daarom aan. WEERRAPPORTEN Zaterdag 25 oktober Zon op 7.21 uur, onder 17.27 uur. Maan op 16.36 uur, onder 4.58 uur. Maanstanden 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water ln IJmulden Zaterdag 25 oktober Hoog water 2.23 en 14.40 uur. Laag water 10.20 en 22.32 uur. Temperaturen; buiten land maxima van gis te- i e? ren. Binnenland heden O. ?S 1 uur. Neerslag Laatste O 24 uur. fc-c ë-9 Den Helder zwaar bew. wzw 12 0,1 Ypenburg mist windst. 11 0,1 Vlissingen zwaar bew. 0 10 0,1 Eelde zwaar bew. w 12 0,2 Twente motregen windst. 11 0,6 De Bilt motregen zzw 10 0,2 Eindhoven mist windst. 8 0,1 Vlv. Z.-Limb dichte mist no 7 0,3 Helsinki onbewolkt wnw 7 0 Stockholm zwaar bew. zzw 10 0 Oslo zwaar bew. zw 9 0 Kopenhagen zwaar bew. wnw 13 0 Aberdeen mist w 18 0 Londen geheel bew. windst. 15 0 Amsterdam motregen zw 14 0,2 Brussel mist no 14 0 Luxemburg mist no 10 1 Parijs licht bew. no 14 0 Bordeaux mist nno 17 0 Grenoble zwaar bew. windst. 12 0 Nice onbewolkt nnw 19 0 Berlijn geheel bew. wnw 14 0,2 Frankfort mist windst. 9 0 München mist windst. 6 0 Zürich geheel bew. no 9 0 Genève geheel bew. no 9 0 Locarno onbewolkt zo 14 0 Wenen licht bew. nw 10 0 Innsbruck mist windst. 9 0 Rome onbewolkt no 19 4 Ajaccio half bew. winds! 15 8 Madrid half bew. windst. 20 0 Mallorca zwaar bew. n 17 2 Algiers zwaar bew. wzw 19 1

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2