PARAMOUNT ÉÉN GULDEN Ontgoochelde Algerijnen hebben ons land verlaten BREIMACHINES Groen Co Het is nog niet bekend of Pasternak de Nobelprijs mag aanvaarden NU KUNT U VOOR nu in Nederland URBACH de wereldberoemde Spreekverbod niet met Nederlandse tradities in overeenstemming Ongelukkig besluit Jan van Krimpen ter aarde besteld <=:Prcicitótozl ®if öf bprïfbpn Hjh KLEINE RUITJES Atomium zaterdag voor 30 franken toegankelijk Tempo der kernproeven in de Verenigde Staten opgevoerd Qp de Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders 200 jaar geleden Politie-inspecteur en paragnost gaan samen experiment uitvoeren De twee Algerijnen zijn nog niet teruggekeerd V J D AG 2 4 OKTOBER 19 5 8 AMERICAN American HETZELFDE GELD PARAMOUNT ROKEN! O- aeJf\t De twee F.L.N.-officieren, wier aangekondigde lezingenreeks voor de demo- eratisch-socialistische studentenvereniging Politeia door de justitie verboden is, zijn gisteravond onverrichterzake naar Duitsland teruggekeerd. Nadat gister middag in het café te Delft, waar zij zouden lunchen, een aantal politiemannen in burger aanwezig was, wat hen deed besluiten hun toevlucht te zoeken op een studentenkamer, werd hun de belangstelling van de justitie gisteravond te groot. Het lag namelijk in de bedoeling, dat zij een vergadering die gisteravond in De Kroon te Amsterdam belegd was, zouden bijwonen zonder echter het woord te voeren. De vreemdelingenpolitie had echter om het genoemde restaurant een zwaar bewakingscordon gelegd, teneinde de twee Algerijnen het binnengaan te beletten. Men telde tenminste acht rechercheurs in „onopvallende regenjassen". Een Egyptische student die aan de Amsterdamse gemeente-universiteit studeert en geen enkele connectie met Algerije of Politeia heeft, zag er naar het oordeel van de politie kennelijk te Arabisch uit. De toegang tot de zaal werd hem dan ook ontzegd. Voor de Algerijnen was dit teveel. Zij waren namelijk bevreesd, door de Nederlandse justitie aan Frankkrijk uitgeleverd te worden, wat hen in ernstig levensgevaar zou brengen, naar zij verklaarden, „gezien de toestanden in de Franse interneringskampen." Toen zij om half negen van het Amsterdamse Centraal Station vertrokken, uitgeleide gedaan door een groot aantal journalisten, spraken zij er hun spijt over uit, dat zij in Nederland niet, zoals in Duitsland, Scandinavië, Engeland en de V. S., in staat gesteld zijn, hun standpunt naar voren te brengen. „Dit is in strijd met de Nederlandse tiaditie voor democratie en hulp aan verdrukten", zei een hunner bij zijn vertrek. Advertentie Toonaangevend in damesstoffen voor kindermantels zuiver wol. div. kleuren, 140 cm br. 13.90 p m. Gen. Cronjéstraat 39 - Telefoon 56880 De Brusselse ingenieur Waterkeyn, de ontwerper van het Atomium, heeft ver klaard dat het atomium zaterdag weer voor het publiek opengaat. De entreeprij zen worden aanzienlijk verminderd: der tig frank voor een volledig bezoek. Kinde ren onder de vijftien jaar, militairen en oorlogsinvaliden betalen vijftien frank 1.20). Het restaurant wordt eveneens goedkoper. Twee menu's, van 7,60 gulden en 11 gulden, worden gereserveerd. Gedu rende de zes maanden van de wereldten toonstelling, aldus Waterkeyn, hebben wij 1.800.000 bezoekers gehad. De lift maakte 225.000 reizen, wat gelijk staat met een af stand van 22.000 kilometer. De lift werkte zonder hapering met een snelheid van vijf meter per seconde. Langs de toltrappen hebben 150.000 scholieren gratis de bollen bezocht, waarin technische tentoonstellin gen waren georganiseerd. Het dure restau rant in de bovenste bol reserveerde ne gentigduizend maaltijden. Het valt niet moeilijk te raden, wat dr. Drees als minister van Justitie ad interim bewogen zal hebben, de beide Algerijnse „rebellenofficieren" als gasten van de stu dentenvereniging „Politeia" een spreek verbod op te leggen. Vermoedelijk heeft de premier een vriendelijk, informeel ver zoek van of namens de Franse ambassade gekregen, waarin iets dergelijks gesugge reerd werd met het oog op de bestaande Frans-Nederlandse vriendschapsbanden. Het is evenmin gewaagd, te veronderstel len, dat dr. Drees dit besluit niet bepaald van harte genomen zal hebben. De stu denten-leden van Politeia immers zijn in politiek opzicht min of meer zijn geestver wanten, die hij wist, door een impopulaire beslissing als dit spreekverbod tegen zich in het harnas te jagen, waardoor deze jongelui wellicht (als potentiële kiezers) nog meer in de richting van de extreme linkervleugel in het socialistische kamp gedreven zouden worden. Nu het bestuur van Politeia naar men elders in deze edi tie kan lezen, de regering voor de voeten werpt, dat zij met dit verbod in feite de Franse „koloniale en ondemocratische po litiek" in Algerije ondersteunt, rijst de vraag, of het niet veel verstandiger ge weest zou zijn de beide heren maar rus tig hun spreekbeurten te laten vervullen, temeer omdat hun lezingen toch slechts voor een beperkt studentengehoor bedoeld waren. Nu echter heeft hun bezoek door het ongelukkige verbod juist de grote pu bliciteit gekregen, die men vermijden wil de. Dr. Drees heeft zijn beslissing, die men moeilijk andex-s dan als on-democra- tisch kan kwalificei-en, bovendien wel op een heel slecht ogenblik genomen: name lijk juist op de dag, waai-op de Franse premier De Gaulle zelf de Algerijnse re bellen op zeer tegemoetkomende wijze de hand heeft toegestoken. Op de algemene begraafplaats in Heem stede is donderdagmiddag onder zeer gro te belangstelling het stoffelijk overschot van de maandag onverwacht overleden letterontwerper en typografische advi seur van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen n.v. in Haarlem, de heer Jan van Krimpen, ter aarde besteld. In de aula speelde de organist Egbert Vos het Recordare uit het Requiem van Mozart. Onder de velen, die vervolgens de met bloemstukken bedekte baar naai de laatste rustplaats begeleidden, wai-en talrijke vooraanstaande persoonlijkhe den uit grafische-, literaire en uitgevers kringen, zoals de directeur van de Staats drukkerij dr. P. Knuttel, de heer Chr. N. E. de Moor voor de centrale directie van PTT, de heer A. Verkerk voor de di rectie van de Nederlandse Monotype-ves tiging, terwijl ook een directielid van de Monotype Corporation aanwezig was; verder prof. dr. G. W. Ovink van de Let tergieterij Amsterdam, de heer E. Lefe- bvre voor de Koninklijke Nederlandsche Uitgeversbond, de heren L. Voet en H. Vervliet voor het Instituut Plantin in Ant werpen, de heer A. D. Huijsman en voorts vertegenwoordigers van de Double Crown Club, de Society of Industrial Artists, het gezelschap Nonpareil, de uitgeverij Proost en Brandt, de literator mr. J. C. Bloem en vele anderen. Voor de Grafische Inrichting Joh. En schedé en Zonen was aanwezig de presi dent-directeur, de heer B. F. Enschedé. Ook de lettergietei-ij en het ovexdge personeel hadden een afvaardiging gezonden. Aan het graf spi-ak een zwager van de overledene, de heer W. ten Houte de Lan ge, een afscheidswoord en dankte tevens voor de blijken van medeleven. Advertentie K N I T T A X KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 Tel. 11142 - Haarlem LAS VEGAS (UPI) De eerst op tien en later op veertien proefnemingen vast gestelde reeks van Amerikaanse kern- pi-oeven in Nevada zal waai'schijnlijk tot achttien explosies, worden uitgebreid. Uit het feit dat de dertiende Amerikaanse proef de laatste van de sei-ie explo sies van gisteren kort volgde op de be kendmaking dat Rusland de twaalfde proef sedert de hervatting der Russische kernproeven had genomen, wordt afge leid dat de uitbreid.ng verband houdt met de Russische proeven. De achttiende kei-nexplosie moet nog voor 31 oktober vallen op die dag begin nen te- Genève de besprekingen over de stopzetting van proefnemingen met kern- wapens. Kan het nou echt niet? Hebt u, waarde lezer, ook van die uto pische verlangens die wel nooit tot werke lijkheid zullen worden? Bussen met echte conducteurs voor de kaartjes. Auto's die van binnen even groot zijn als van buiten. Bromfietsen die niet brommen. Wachthuisjes met muurtjes en een dak, die je voor verkoudheid behoeden in plaats van ze je te bezorgen. Rondvaartboten zonder geinige explica teurs- Hoorspelen waarin nu eens niemand, maar dan ook niemand plat spreekt. Ach, gaat u maar door, de lijst is einde loos. Maar voor mij is één van die ver langens op het onverwachtst in vervulling gegaan. Het duurde niet langer dan tien minuten, imar toen wist ik ook terdege wat we tegenwoordig missen. Dat vervulde verlangen was niet meer of minder dan dat ik in staatsiekledij te recht kwam in 'n heel ouderwetse auto, die me naar mijn plaats van bestemming zou voeren. Die auto was nog geen antiquiteit, maar wel stamde hij uit een periode waar in men rekening hield met wat een mens toekomt. Hij had een treeplank, dus hoefde je niet naar de stoep te tasten en in een plas terecht te komen. Hij was zo hoog dat je er licht gebukt rechtop in kon staan, en je kon je draperieën op je gemak uit waaieren op een brede leren bank, die nog nooit van hernia's gehoord had omdat hij je dwong rechtop te zitten en niet op je ruggegraat te gaan liggen. Mijn (lange) benen kon ik vrijelijk uitstrekken en geen rugleuning van de voorbank dwong me tot een krampachtig optrekken van de knieën. En zo ongekreukt als ik uit die auto te voorschijn trad, ben ik nog nooit uit een vervoermiddel gestapt. Daarna leek iedere moderne slee me een uiterst ongemakkelijk ding, waarin je je kreukelend en schuivend naar je plaats begaf, waar je met de beste wil van de wereld niet elegant uit kon stapje als je het ongeluk had achterin te zitten. Waarin je kramp in je benen kreeg. Waarin je je nek moest verdraaien om naar buiten te kunnen kijken, je ruggegraat om te kunn i zitten en je voeten om die onder de voor bank te werken En sindsdien denk ik: Zijn we nu mal of zijn we niet mal? We maken auto's met zulke enorme voor- en achtereinden dat je er gerust een bed op kunt opmaken, maar dat. mag natuurlijk niet van de politie en dus vouw je je tot een soort puzzel op in het inwendige. Het moet toch anders kun nen? Maar misschien moet een mens wat ver- langentjes blijven bezitten Sporry Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De enige reactie, die tot dusverre uit Rusland gekomen is op de toekenning van de Nobelprijs voor letterkunde aan Boris Pasternak, bestaat uit de mededeling dat de Russische schrijversfederatie vandaag bijeenkomt om te beslissen of de auteur op 10 december naar Zweden mag gaan om de onderscheiding in ontvangst te nemen. Volgens het persbureau UPI heeft de Sovjetrussische minister voor culturele aangelegenheden in een interview met het Zweedse communistische blad „Ny Dag" er bovendien zijn verbazing over uitge drukt dat Pasternak, die hij een ware dichter en een eminente vertaler noemde, de prijs heeft gekregen tientallen jaren nadat z" n beste gedichten uitgegeven wer den. Over zijn betekenis als romanschrijver zei de minister: Ik deel volkomen de me ning over Doctor Sjivago, zoals die is weer gegeven door auteurs als Leonide Leonidov en Konstantin Fedin in een critiserende brief aan Pasternak". Het Westduitse persbureau DPA bericht, dat zijn con-espondent te Moskou een ge sprek heeft gehad met Pastei-nak, maar dat de censuur het verslag van de reacties niet heeft laten passeren. Engelse pers bureaus delen mede, dat volgens telefo nische opgave verzonden telegi-ammen uit Rusland nog steeds niet zijn ontvangen. Zweedse journalisten, die telefonisch con tact met de bekroonde hebben gezocht kregen te horen van de centrale, dat het te laat op de avond was om hem te waar schuwen en dat hijzelf niet op het net. is aangesloten. De Zweedse schrijver Ai'thur Lundquist. winnaar van een Leninprijs, noemde de toekenning van de Nobelprijs aan Paster nak „beledigend" op grond van het feit, dat „Doctor Sjivago"- in de Sovjet-Unie verboden is. Hij voegde hieraan toe: „Bovendien is het geen bijster goed boek". Deze mening wordt niet gedeeld door vooi"- gaande Nobelprijswinnaars: Francois Mau- riac acht „Doctor Siivago" de wellicht be langrijkste roman sinds de oorlog en zeide voorts te geloven dat politieke overwe gingen geen rol bii de toekenning hebhen gespeeld. Albert Camus gaf als zijn mening te kennen „dat wij op een tijdgenoot als Pasternak trots moeten zijn". De in Enge land wonende Spaanse wijsgeer Salvador de Madariaga, hoogleraar te Oxford, be toonde zie' enthousiast over de bekroning en zei dat „de Sovjetregering zich belache lijk maakt door een boek als Doctor Sji vago te verbieden". Alberto Moravia, een der kandidaten, verklaarde dat men geen betere keuze had kunnen doen. „Zuiver litterair" De Zweedse Academie heeft twintig mi nuten over de toekenning van de prijs ver gaderd. In de motivering wordt geen enkel werk van Pasternak met name genoemd. De secretaris-generaal Anders Oesterling vermeldde „Doctor Sjivago" echter uit drukkelijk in een toespraak tot de ver zamelde journalisten, die op het nieuws van de onderscheiding wachtten. Hij stelde het boek op één lijn met „Oorlog en vrede" van Tolstoj. Oesterling deelde verder mede, dat de Academie zich heeft beziggehouden met de vraag wat er moet gebeuren, indien Pas ternak zou weigerer of verhinderd wordt de prijs te aanvaarden. Men wenst echter dienaangaande geen standpunt in te ne men, omdat „het hier een zuiver litteraire bekroning geldt, waarbij geen politieke overwegingen in het geding zijn gebracht". De Academie heeft Pasternak telegrafisch van dc bekroning in kennis gesteld. Boven dien hv.eft de Zweedse ambassade in Mos kou opdracht gekregen hem in te lichten. Via de Russische radio en in de kranten is er nog geen mededeling van gedaan. Mocht het Pasternak verboden worden zijn prijs in ontvangst te nemen, dan zou dit van invloed kunnen zijn op het in de toekomst toekennen van prijzen aan an dere Sovjet-ondei-danen. Drie Russen worden genoemd als kandidaten voor de Nobelprijzen voor natuurkunde, waarvan de toekenning dinsdag geschiedt. De laat ste keer, dat een auteur verhinderd werd de Nobelprijs in ontvangst te nemen, was in 1935, toen Hitier de Duitse journalist Carl von Ossietzky verbood naar Stock holm te gaan. Optimisme Kort geleden is in een Zweeds litterair tijdschrift een interview met Pasternak opgenomen, waarin hij zijn misnoegen over het verbod van „Doctor Sjivago" uit sprak Als motief voor het verbod werd opgegeven, dat het zijn reputatie als dich ter zou schaden Pasternak verklaarde tegenover zijn ondervrager, het hoofd van het Russische instituut te Stockholm, onder meer: „Ik wil geen slaaf worden van mijn reputatie. Maar natuurlijk heeft men te doen met een uitvlucht. Vele van mijn collega-schrijvers waren na het lezen v:.n mijn roman teleurgesteld of verontwaar digd". Niettemin toonde Pasternak zich optimistisch ten aanzien van de toekomst: ..Ik geloof, dat het einde van de ooi-log Rusland ertoe gebracht heeft de balans op te maken. Er was iets nieuws bezig aan het groeien, een nieuwe kijk op het leven, een nieuw besef van de waardigheid van de mens en zijn macht". Uit de Opregte Dingsdagse Haerlemsche Courant van 23 October 1758 HAGE IN OOST-VRIESLAND. Alhier is overleden en begraven eene Harmen Braas, bij be- roep een Huysman. in den ouderdom van 107 Jaaren: hij is 36 uuren voor zijn overlyden noch eene half uur ver gegaan, om zijn testament te laten beschrij ven en heeft tot zyn eynde toe noch zonder Bril kunnen lezen, zeer scherp hooren en 40 jaai-en zonder tanden eeten. Hierbij staat noch aan te merken, dat op gelyken tyd hier noch een Man van 99 Jaaren is begraven, en dus beyde die Lyken 206 Jaaren zamen uytgemaakt hebben. Advertentie Het optreden van de Arnhemse politie- inspecteur J. W. Gosker voor de K.R.O.- televisie (zoals men zich herinneren zal, nam de inspecteur de praktijken van niet- bonafide paragnosten op de korrel), heeft tot gevolg gehad, dat de Utrechtse para gnost Gerard Croiset een demonstratie zal geven van het werk van wei-bonafide paragnosten. Dit is een rechtstreeks gevolg van de uitzending, waarin de heer Gosker en de Apeldoornse goochelaar Jelle Urk de tv-kijkers bij de neus nemen door zich als ..echte" pai-agnosten voor te doen. De heer Croiset zocht na deze uitzending contact met inspecteur Gosker om hem te zeggen, dat er heus „meer tussen hemel en aarde is", dan wij vermoeden. Dit had inspecteur Gosker nimmer ontkend, omdat het er hem slechts om te doen was, de 95 percent be driegers onder de paragnosten aan de kaak te stellen. Croiset zal nu als vertegenwoor diger van de 5 percent bona-fide tele paten, op een nader te bepalen tijdstip in Arnhem 'n demonstratie, die in 'n sfeer van absolute objectiviteit zal plaats hebben. De heer Gosker heeft namelijk bedongen, dat hij het publiek zal mogen uitzoeken De komende demonstratie moet beschouwd worden als een eerlijke poging om een belangrijk onderwerp na te vorsen. De heer Croiset erkent trouwens ook dat er veel kaf onder het koren der paragnosten is, terwijl inspecteur Gosker gaarne toe geeft dat er ook koi-en onder het kaf schuilt. Het wannen is nu maar de kunst. Advertentie Neveda, Rokin 118, Amsterdam Advertentie Woorden van gelijke strekking stonden in het telegram, dat daarna door de ver gadering in De Kroon aan de minister van Justitie ad interim, dr. W. Drees verstuurd werd. Op de vergadering zelf werd een bandopname afgedraaid, die 's middags ge maakt was van d^ lezing van een der Algerijnen. Deze behelsde slechts een historisch overzicht van de politieke ont wikkeling in Algerije, waarnaar de in de zaal aanwezige politiemannen in burger met kennelijke belangstelling luisterden. De voorzitter van Politeia. de heer H. de Lange uit Rotterdam, heeft gisteren in Delft namens het hoofdbestuur van deze studentenvereniging het besluit van dr. Drees in zeer gespierde taal gehekeld. Hij verklaarde, dat Politeia, van oordeel zijnde dat het Franse standpunt inzake Algerije in ons land al voldoende publiciteit ge had heeft, thans meende ook de visie van het Algerijnse Bevrijdingsfront F.L.N. on der de aandacht van haar leden te moeten brengen. „Het uitnodigen van twee ver tegenwoordigers van de F.L.N. wordt ech ter door de Nederlandse regering gezien als een daad. die zij wegens haar betrekkingen met Fiankrijk niet kan toelaten," aldus de heer De Lange. „Politeia respecteert die band, maar is toch van mening, dat het democratische recht van vrije menings uiting en -vorming daarboven gesteld moet worden. Voor zover de uitoefening van dit recht in Frankrijk slechts in mindere mate mogelijk is, is dat naar de mening van Politeia te wijten aan de anti-democrati sche politiek van Frankrijk ten opzichte van Algerije, waarvan Frankrijk nu de wi-ange vruchten plukt." „Politeia," aldus besloot de heer De Lange, keurt deze anti-democratische en koloniale Nederlandse politiek ten sterkste af en verwijt de Nederlandse regering, dat zij impliciet, door ook in ons land de vrije meningsuiting ten aanzien van dit punt te beknotten, het kolonialisme in Frankrijk steunt Een der bestuursleden van Politeia had woensdagavond nog een telefonisch onder houd met dr. Drees gehad teneinde te trachten, deze tot intrekking van het Nadat hun ook de toegang ontzegd was tot een vergadering in Amsterdam, waar zij alleen als toehoorders aan wezig zouden zijn, hebben de twee Al gerijnse F LN-officier en, Mulud Kas- sim (links) en Dakhlaui Malek (rechts) besloten, Nederland op staande voet weer te verlaten„We zijn diep teleur gesteld en gekwetst door het besluit van uw regering", verklaarden zij bij hun afscheid op het Centraal Station. spreekverbod voor de twee Algerijnen te bewegen. Dr. Drees ging hier echter niet op in; hij zei, dat het vreemdelingen eigen lijk niet is toegestaan, in ons land „aan politiek te doen", tenzij dit hun bij wijze van bijzondere gunst wordt toegelaten. Daarop heeft het bestuur van Politeia de bovengenoemde verklaring opgesteld, waarin dr. Drees' beleid ten deze gehekeld wordt. Naar een der bestuursleden van de af deling Delft van „Politeia" ons vanmid dag om kwax-t voor twaalf meedeelde, waren de beide Algerijnen tot dat ogen blik nog niet op hun kantoor in de Tune sische legatie in Bad Godesberg bij Bonn teruggekeerd, hoewel zij, zoals hierboven vermeld is, gisteravond reeds om half negen per trein derwaarts vertrokken zijn. De chef van de twee officieren in Bad Godesbex-g, die dit telefonisch aan het ge noemde Politeia-bestuurslid meedeelde, voegde hieraan nog toe, dat het tweetal aldaar reeds vannacht terugverwacht werd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3