Australië nodigt Subandrio uit tot gesprek over Nieuw Guinea Piloten klagen Italië aan Abbas zou De Gaulle in Parijs willen spreken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Toch nog hoop voor de 85 ingesloten mijnwerkers f HET WEER Slechte luchtverkeersbeveiliging en onvoldoende navigatiehulp Schijnaanvallen op passagiersvliegtuigen Citroën Conferentie in Canberra geëindigd Verzet onder de militaire FLN-leiders tegen het staken van de strijd Kort geding tegen de staat eroreo Weinig wind Athene zal niet deelnemen aan Cyprus-conferentie Geschil tussen Makorios en minister A ver off? Djakarta meldt: Onlusten uitgebroken op Noord-Sumatra nvergelijkelijk ractisch conomisch uxueus Het woord is aan.... Russische verontwaardiging over toekenning van de Nobelprijs aan Boris Pasternak Geen overeenstemming over kolencrisis 73e JAARGANG No 9 2 ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 303e JAARGANG No 245 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, heeft bekendge maakt. dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, zal worden uitgenodigd in Canberra bespre kingen te voeren over de toekomst van Nieuw-Cuinea. Casey deed deze mede deling kort na zijn terugkomst uit Washington. Hij verklaarde dat bespre kingen met Subandrio misverstanden uit de weg zouden helpen ruimen, welke in Indonesië zijn gerezen omtrent Austra- lië's houding ten aanzien van de kwestie Nederlands Nieuw Guinea, aldus UPI. Casey voegde er aan toe, dat de Neder landse souvereiniteit door Australië wordt erkend en dat Nederland en Australië plan nen maken voor een nauwe samenwerking voor de economische ontwikkeling in hun respectieve gebieden op Nieuw Guinea. Er schijnt een kleine hoop te bestaan dat de ingesloten mijnwerkers in Springhill op Nova. Scotia Canadade ramp zullen overleven, zo meldt UPI. Volgens de laatste berichten hebben de reddingswerkzaamheden een goed verloop en zijn ruim. 400 meter stenen en puin opgeruimd. De ingesloten ar beiders bevinden zich in zijgangen van de hoofdschacht zo wordt gemeld. Er waren totaal 174 arbeiders in de mijn werkzaam toen de ondergrondse aard verschuiving plaats greep. 87 werden gered., vijftien van hen waren gewond. Men telde acht doden. Over het lot van de overige 85 mijnwerkers kan men nog niets mededelen. Maar vernomen wordt, dat de reddingsploegen gemeld hebben dat de mijngassen die op 450 meter diepte de atmosfeer vergiftigden, thans iets zijn opaeklaard en dat de reddingsploegen thans zonder masker kunnen werken. Twee „kompels" die de redders aan de dood ontrukten ziet men op de bovenste foto. Op hun be smeurde gezichten staan, de tekenen van de doorgestane angsten nog te lezen. Daaronder: het beeld aan, de in gang van de mijnFamilieleden van de vermisten klampen een van de redders aan die zojuist uit de ingestorte schacht naar boven gekomen is in de hoop op goed nieuws van hun verwanten. Voor de president van de rechtbank in Den Haag dient op maandag 3 november een kort geding van de vertegenwoordi ging van de Republiek der Zuid-Molukken tegen de staat der Nederlanden met be trekking tot de uitwijzing van de 37 ver stekelingen. De eisende partij zal worden vertegenwoordigd door mr. A. G. Maris. Het is nog niet bekend welke de eisen zijn, die de republiek in kort geding toegewe zen wenst te krijgen. De dagvaarding is namelijk nog niet uitgebracht. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 CAMEL DUFFEL COATS Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog, nevelig en zwaar bewolkt. Weinig wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ 99 LONDEN (Reuter-UPI) Het Engelse blad „News Chronicle" heeft vandaag onder de kop „Piloten klagen Italië aan" gewezen op de „zeer gebrekkige lucht- verkeersveiligheid" die er boven Italië zon zijn, daarbij uitspraken aanhalend van de secretaris van de Internationale Federatie van Pilotenverenigingen, Charles Jackson. „Piloten uit alle landen maken zich reeds jaren zorgen over de slechte Ïuchtverkeerscontrole boven Italië, aldus het blad, dat vervolgens Jackson citeert: „Wij hebben ons waarschijnlijk reeds te lang stil gehouden. Het gehele lucht vaartsysteem van Italië is pover. Rome krijgt als centrum de meeste critiek. Dit alles is reeds oorzaak geweest van een aantal incidenten, waarbij een ramp maar ternauwernood vermeden werd." Jackson zegt voorts, dat het ongeluk met de Viscount van de BEA hieraan niet direct geweten kan worden, omdat de bijzonder heden van deze ramp nog niet volledig onderzocht zijn. Als gebreken noemt bij- de slechte kwa liteit van de grondradiodiensten ten be hoeve van de piloten, het gebrek aan coör dinatie in de Ïuchtverkeerscontrole en de onbevredigende navigatiehulp op sommige vliegvelden. Als een van de redenen voor deze ge breken noemt Jackson, dat op Italiaanse vliegvelden gebruik wordt gemaakt van militair personeel, dat niet lang genoeg in dienst blijft om het werk goed te leren. De pilotenorganisaties hebben in april van het vorig jaar reeds aangedrongen op behan deling van de klachten door de internatio nale organisatie voor burgerluchtvaart. Waarom men zweeg Volgens de „News Chronicle" zijn de luchtvaartmaatschappijen tot dusver be vreesd geweest, klachten in te dienen over de luchtverkeersonveiligheid vanwege het gevaar hun landingsrechten in Italië te verliezen. In tenminste twee gevallen is het, volgens het blad, voorgekomen, dat piloten die zich over het controlesysteem beklaagden, door de Italiaanse vliegveld directie bedreigd werden met disciplinaire actie. Jackson vertelde voorts nog, da( voor komt, dat Italiaanse militaire vliegtuigen schijnaanvallen uitvoeren op passerende passagiersvliegtuigen, teneinde op deze wijze ervaring in het „onderscheppen" op te doen. KLM: geen oordeel Wij hebben over deze zaak ook de mening van de K.L.M. en de Rijksluchtvaartdienst gevraagd. Hun commentaar luidde als volgt: „De K.L.M. geeft er de voorkeur aan, geen oordeel te geven over de activiteiten Advertentie 2 C V 3987.— v.a. Hoofdagent voor Haarlem en VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 - Rlnemendaal Telefoon 51301 IDEAL 19 9375— omstreken van de Italiaanse luchtverkeersbeveiliging, die immers tot de verantwoordelijkheden van de Italiaanse regering behoort Wel wenst zij met nadruk te verklaren, dat indien de veiligheid ernstig in het geding zou zijn, de K.L.M. geen luchtdiensten op Italië zouden onderhouden." „Bij de Rijksluchtvaartdienst zijn nim mer klachten van Nederlandse zijde bin nengekomen over de luchtverkeersbeveili ging in Italië." Insiders in Nederlandse luchtvaartkrin gen bevestigen, dat de luchtverkeersbevei liging in Italië geheel in handen is van militairen, hetgeen uiteraard een minder grote mate van veiligheid kan garanderen dan het systeem, dat in ons land en in de meeste andere landen gevolgd wordt en waarbij men met civiele specialisten werkt, die een langdurige opleiding in binnen- en buitenland, alsmede een complete vlieger opleiding gehad hebben. Volgens een vrijdag uitgegeven commu- Nederlands Nieuw Guinea tegen elk ge- niqué zijn op de Nederlands-Australische conferentie in Canberra over samenwer king op bestuursgebied in Nieuw Guinea de wegen besproken voor deelneming van inheemsen in het Nederlandse en het Australische gebied. In dit communiqué werd de nadruk erop gelegd dat het een conferentie op bestuurs niveau betrof en dat deze alleen bevoegd was besprekingen te voeren en aanbeve lingen te doen. Er is ook gesproken over ontwikkeling van gemeenschappelijke centra voor tech nische opleidingen, het samenbrengen van technische vaardigheden en de mogelijk heid dat inheemse leerlingen uit Neder lands Nieuw Guinea midderoare scnoten in Papoea, het Australische deel van Nieuw Guinea, en in Australië bezoeken. Begrip in Washington De Amerikaanse ambassadeur in Neder land, Philip Young, heeft bij zijn vertrek uit New York naar Nederland verklaard, tijdens de besprekingen, die hij de laatste drie weken op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gevoerd. ..aan beide zijden een zeer reële overeen stemming over alle Amerikaanse en Neder landse vraagstukken" te hebben geconsta teerd. Op vragen over de besprekingen over schadevergoeding voor de door de Indone siërs overgenomen Nederlandse bezittingen, zeide ambassadeur Young: „Uiteraard ne men de Verenigde Staten voortdurend hun contractuele verplichtingen in het buiten land in beschouwing. Daarbij worden ook de problemen betreffende de Amerikaanse eigendommen in Indonesië in ogenschouw genomen en dit is weer indirect van invloed op de eigendommen van andere volken." De ambassadeur merkte op, dat de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, een waardevolle bijdrage tot de besprekingen in Washington heeft geleverd. Antwoordend op een vraag naai aanlei ding van de recente verklaring van minis ter Luns, dat de Verenigde Staten het ten volle eens zijn met Nederland om zich in ATHENE (Reuter) Griekenland zal niet deelnemen aan een rnnde-tafelconfe- rentie van de NAVO over Cyprus. Het be sluit werd genomen na een kabinetsver gadering van zes uur, die zowel door pre mier Karamanüs, als de minister van Bui tenlandse Zaken Averoff werd bijgewoond. Een officiële Griekse woordvoerder ver klaarde dat bezwaren van rechtskundige aard en bedenkingen tegen de werkwijze Griekse deelneming aan een conferentie verhinderden, „die in de voorgestelde vorm een nadelige invloed zou hebben op de belangen der Griekse Cyprioten" Er was geen officiële bevestiging ver krijgbaar van persberichten, volgens welke minister Averoff en aartsbisschop Maka- rios vrijdag, gedurende een bespreking van twee uur. afwijkende standpunten hadden ingenomen jegens Spaaks voorstel voor een ronde-tafelconferentie. Averoff zou krach tig hebben gepleit voor aanvaarding van Spaaks voorstel van een conferentie van vertegenwoordigers van acht landen of be middelaars. waaraan zou moeten worden deelgenomen door afgevaardigden van Groot-Brittannië, Griekenland, Turkije en de Verenigde Staten, vertegenwoordigers van de Griekse en Turkse Cyprioten Spaak zelf en een Noorse waarnemer. Van officiële zijde wordt vernomen, dat de Griekse permanente vertegenwoordiger is opgedr-agen de NAVO-raad mede te delen dat Griekenland slechts bereid is een conferentie over Cyprus bij te wonen, in dien tevoren waarborgen worden verstrekt, dat. de besprekingen „opbouwende resul taten" zullen hebben. bruik van geweld te verzetten, zeide de heer Young: „Wij onderschrijven de ver klaring van minister Luns over Nieuw Guinea ten volle." Naar aanleiding van berichten in de Indonesische pers, dat Nederland en Australië een overeenkomst zouden hebben gesloten voor de verdediging van Nieuw Guinea, verklaarde een officiële regerings woordvoerder in Den Haag: „Deze berich ten zijn niet waar en berusten dus op een falsificatie". TOKIO. (Reuter) De Japanse tele graaf- en telefoonmaatschappij heeft za terdag van de Indonesische regering be richt ontvangen, dat in Sibolga op Noord- Sumatra „burgerlijke ongeregeldheden" zijn uitgebroken. De regerin" verzocht de Japanners, geen telegrammen voor dat gebied aan te nemen. Een soortgelijk verzoek, aldus een zegs man van de maatschappij, was in februa ri ontvangen, toen de „jonge kolonels" te gen de regering van Soekarno in opstand kwamen. Advertentie Byror Sommigen maken van de aarde een hel, in de hoop daardoor de hemel te ver dienen. De Russische schrijver Boris Pasternak heeft vrijdagochtend het telegram ont vangen, dat hem donderdag door de se cretaris van de Zweedse Academie, Anders Oesterling, was gezonden om hem op de hoogte te stellen van het fei', dat hem de Nobelprijs voor 1958 is toegekend. Volgens inlichtingen, die Oesterlinr heeft gekregen, zou Pasternak de wens te kennen hebben gegeven 10 december naar Stockholm te komen om de prijs in ontvangst te nemen, indien hij toestemming krijgt van de Rus sische autoriteiten. „Literatoernaja Gazeta" het officiële Russische orgaan voor letterkunde heeft vrijdag de toekenning van de Nobelprijs voor letterkunde aan de Russische schrij ver Boris Pasternak een „vijandige poli tieke daad" genoemd, zo meldt Tass. Dit is het eerste Russische commentaar op Pasternaks bekroning. Het blad zegt dat deze „bedoeld is om de koude oorlog tegen de Sovjet-Unie, het Sovjetbewind en de ideeën van het alles overwinnende socialisme" aan te wakkeren. Het artikel was getiteld „een provocatieve stap van de internationale reactie". Het blad noem de de bewoordingen, waarin de bekroning was gesteld „huichelachtig en doortrokken van leugens". In hetzelfde nummer is tevens de brief gepubliceerd van het tijdschrift „Novy Mir" aan Pasternak, waarin wordt ver klaard dat' „Dr. Sjivago" in 1956 door de redactie van het blad is afgewezen omdat de geest van het werk „een weigering is om de socialistische revolutie te erkennen". Men noemt het werk „smerig, boosaardig en vol haat". Door het manuscript van „Dr. Sjivago" naar een Italiaanse uitgever te zenden heeft Pasternak volgens de redactie van „Novy Mir" het „meest elementaire be grip inzake eer en geweten van een schrij ver en staatsburger van de Sovjet-Unie besmeurd". Het blad herinnerde eraan, dat in het verleden Leo Tolstoi, noch Anton Tsjechov. noch Maxim Gorki voor de Nobelprijs "/aardig werden geacht. IVan onze correspondent in Parijs) De gehele Franse pers, van de commu nistische Humanité tot de rechtse Auro- re juicht eenstemmig het aanbod van pre mier De Gaulle om onderhandelingen over een staakt-het-vuren in Algerije toe en uit Cairo waaien geruchten over. dat Ferhat Abbas, de premier der Algerijnse rebel- Ienregering, bereid zou zijn in Parijs de generaal te ontmoeten. Gisteren heeft Ab bas geen officiële verklaring willen afleg gen en alleen gezegd, dat hij de tekst van De Gaulle's nersconferentie eerst nauw keurig moest bestuderen. In de leidende rebellenkruigen werd wel (ie opmerking gemaakt dat een eerste ontmoeting met de Franse regering eigenlijk op neutraal gebied, dus niet in Parijs zou moeten plaatshebben. Vandaag wordt "en offi cieel antwoord van Abbas verwacht, en het verluidt, dat die repliek op De Gaulle's invitatie in beginsel gunstig zou zijn. (Reuter) De Franse regering en de opstandelingenleiders te Cairo staan door onofficiële tussenpersonen met elkaar in ln de kinderboekenweek, die van 25 oktober lot 1 november gehouden wordt mogen leerlingen van lagere scholen zelf etalages inrichten in ver schillende boekenwinkels in Amsterdam. verbinding, aldus verluidt te Parijs. Als de opstandelingenleiders niet naar Parijs wil len komen, staan zij gebrandmerkt als degenen die verantwoordelijk zijn voor de voortzetting van de oorlog op het ogen blik, waarop volledige waarborgen zijn gegeven voor uiting van de openbare me ning op democratische wijze, zo zegt men te Parijs. Als zij daarentegen wel komen, erkennen zij daarmee deze democratische procedure en geven zij hun eis tot onmid dellijke onafhankelijkheid op. Er zou ver deeldheid onder de opstandelingenleiders heersen. Abbas zou voor staking van de gewapende opstand zijn, maar enkele mili taire leiders willen de strijd tot het einde voort zetten, zo meent men te Parijs te weten. Te Straatsburg De Europese Parlementaire Assemblee heeft vrijdag geen overeenstemming kun nen bereiken over de steenkoolcrisis in West-Duitsland en België. Een stemming over de maatrgelen die de Hoge-Autoriteit van de E.G.K.S. voorstelt ter verbetering van de stituatie werd uitgesteld tot 15 de cember. In het bijzonder de socialisten le verden felle critiek op de steenkoolpolitiek der ledenstaten, die Amerikaanse steen kool importeren terwijl de voorraden in West-Europa steeds groter worden. De Franse afgevaardigde Pierre-Henri Teitgen, een vurig voorstander van Euro pese eenwording, merkte op: „Wanneer ik dit had geweten had ik tegen de instelling van de Europese Kolen en Staal Gemeen schap gestemd. Men beschermt de steen- koolproduktie van de Verenigde Staten, in plaats van de Europese steenkool". Een impasse ontstond toen de socialis tische afgevaardigden een christen-demo cratische motie, welke slechts gunstig voor de Hoge autoriteit van de E.G.K.S. was, in die zin trachtten te amenderen dat de betekenis vrijwel tegengesteld werd aan het oorspronkelijke ontwerp. De voorzitter van de Hoge autoriteit, Paul Finet, beloof de te zullen aandringen op beperking van de steenkoolimport uit de Verenigde Sta ten. Voorts dient het E.G.K.S.-verdrag zo danig te worden herzien dat de Hoge Auto riteit de bevoegdheid krijgt de import te controleren. Anderzijds was Finet in staat de schuld van de ongewenste toestand op de Assemblee te werpen, nu deze niet tot overeenstemming kon komen. De Assemblee keurde zonder hoofdelijke stemming een rapport over de activiteiten van de Euromarkt-commissie en een Euratoom-rapport over de akkoorden met de Verenigde Staten goed.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1