("Panda eo de protonplopper") Effectenverkoop naar het buitenland ongetwijfeld groter dan in 1957 Jlf^è§ die (Kinderhoest' J GlYZEl IRONA Engeland dreigt met tarievenoorlog Nog rustig en zacht weer Ook bij Amsterdamsche Bank thans persoonlijke leningen Effecten -en Geldmarkt Belangstelling in V.S. voor Philips ABDIJSIROOP HU! DC RE ME Neem er toch uw gemak van! MOLENDIJK Wrijf Kou en Pijn 2 KAPITAALVORMING IN ONS LAND DRINGENDE EIS Sterftecijfers van levens verzekeringen Koersen gouden munten Wereldspaarweek Betere gang van zaken bij Röntgenapparatenfabriek Weer tomaten naar België Terugbetaling van 40 pet. op aandelen Senembah voor het gehele gezin geneest, verzorgt en geeft natuurlijke bescherming COMITÉ MAUDLING ONDER DRUK GARAGE DEN HOUT Nachteli jke indringer belaadt kinderen Staatslening van f 250 min. tegen 4!4 percent, koers 98 Nieuwe arrestaties in spionagezaak-Ludwig weg met PAMPO ZATERDAG 25 OKTOBER 19 5 8 (Van onze financiële medewerker) DE OPGAANDE KOERSBEWEGING op de New Yorkse beurs is enigermate tot rust gekomen maar het optimisme duurt voort. Het is naar veler mening ook niet meer in de eerste plaats op inflatieverwachtingen gebaseerd, maar op een sterk toe nemende activiteit in de bouwnijverheid en de staalindustrie, twee onderdelen van het bedrijfsleven, welke voor de beoordeling van de toekomstige ontwikkeling toon aangevend zijn. De staalproduktie is van 50 percent een half jaar geleden reeds weer tot ongeveer 75 percent van de bedrijfscapaciteit gestegen. Reeds over het tweede kwartaal waren de bedrijfswinsten van vele ondernemingen hoger dan die van de eerste drie maanden en voor het derde kwartaal zullen ze in de meeste gevallen weer hoger zijn. Hoewel op langere termijn de kans op verdere inflatie zeker niet denkbeeldig is, kan er op worden gewezen dat van een noemenswaardige stijging van de kosten van levensonderhoud in de Verenigde Staten tot dusver geen sprake is en dat de groeiende last van hogere lonen en sociale voorzieningen voor een goed deel wordt opgevangen door de mechanisering en automatisering van het bedrijfs- apparaat, dat in een jaar tijds de produktiviteit reeds met 6 percent zou hebben doen stijgen. Men zit met de koersen aan de New Yorkse beurs wel hoog in de boom, maar de verkopen worden geremd door de toe nemende verschijnselen van economisch herstel en de verhoging van het dekkings marge van 70 tot 90 percent, waartoe de vorige week werd besloten, heeft op het koersverloop dan ook nauwelijks invloed gehad. President Eisenhower heeft de ef fectenbeurs een flinke steun in de rug ge geven met zijn verklaring dat een snelle economische ontwikkeling in de Verenigde Staten te wachten is, waarmee ongetwijfeld ook een bijdrage wordt beoogd tot de handhaving van de republikeinse meerder heid bij de komende verkiezingen. Wat Nederland betreft, heeft minister Hofstra in zijn nota aan de Tweede Kamer op de gunstige ontwikkeling van de han dels- en betalingsbalans voor het eerste Advertentie Wat "n zorg als de kinderen zo hoesten. Ge^ lukkig is er een 'I' afdoend middel tegen: Abdijsiroop! Dat afmattende 'geblaf' verdwijnt en ze slapen weer rustig. Een ware geruststelling voor elke moeder: Abdijsiroop in huis! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Statistische gegevens van het levens- verzekeringbedrijf tonen aan dat jaar lijks gemiddeld ongeveer vijfduizend po lissen tot uitkering komen doordat de ver zekerden reeds binnen twee jaar na het afsluiten der verzekeringen overlijden. In de jaren 1953 tot en met 1957 hebben zich respectievelijk 5.640, 4.981, 4.685, 4.737 en 4.579 van dergelijke uitkeringen voor gedaan. In de eerste helft van 1958 is het 2.254 maal voorgekomen, dat verzekerin gen binnen twee jaar na het tijdstip van afsluiten, wegens overlijden der verzeker den tot uitkering kwamen. Dat is gemid deld dertien maal per dag. In het eerste halfjaar 1958 was de waar de van deze uitkeringen ruim 3 miljoen gulden, welk bedrag bijna negentien maal zo groot is als dat van de premies, die voor deze verzekeringen waren betaald. H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbe- drijven n.v. verstrekt de volgende infor- matiekoersen van gouden munten: gouden tientjes 28,25-/ 30.00 28.00-/ 29,75) en gouden 20 Zwitserse francs (Vreneli) 28,75-/ 30,25 29.00-/ 30,50). De overige koersen zijn onveranderd gebleven- Ook de goud- en zilvernoteringen bleven onge wijzigd. Gedurende de Wereldspaarweek zal op de Nutsspaarbank te Haarlem en de bij kantoren te Heemstede, Hillegom en Zand- voort, van 25 tot en met 31 oktober aan ieder die een inleg doet of een nieuw spaarbankboekje neemt de langzamerhand traditioneel geworden spaarbankkalender worden uitgereikt. De kinderen ontvangen bovendien op woensdag 29 oktober een verrassing. De gang van zaken bij de n.v. Neder- landsche Röntgen-apparatenfabriek Ever- shed-Enraf te Delft heeft zich in 1958 in dezelfde langzaam stijgende lijn voortge zet, zo werd aandeelhouders in de te Delft gehouden algemene vergadering medege deeld. De stijging is wat sterker dan in de tweede helft van 1957 en voltrekt zich op het gebied van meet- en regelappara- tuur wat sneller. Als de huidige stijgende lijn zich voortzet hoopt het bestuur over vijf jaar het geaccumuleerde verlies ad f 512.504 van de laatste jaren ingehaald te hebben. Desgevraagd deelde het mede een afstempeling van het kapitaal tot 50 percent op dit tijdstip niet opportuun te achten. halfjaar van 1958 kunnen wijzen. Dit resul taat is grotendeels te danken aan de gun stige ontwikkeling van de handelsbalans, welke zich ook in het derde kwartaal heeft voortgezet, zelfs in die mate dat september een nagenoeg evenwichtige handelsbalans heeft doen zien die niet door een vermin dering van de import is ontstaan. Die im port is namelijk ongeveer gelijk aan die van september 1957 en 100 miljoen groter dan die van augustus 1958. De export is echter 100 miljoen groter dan die van september 1957 en 20C miljoen groter dan die van augustus 1958. Terecht waarschuwt de minister met het oog op deze gunstige cijfers tegen een overdreven optimisme, omdat aan de min of meer geforceerde be perking van de invoer van grondstoffen en halffabrikaten langzamerhand een einde moet komen. Gunstige ruilvoet Hieraan kan worden toegevoegd dat door de verminderde afzet in het binnen land de exportorders allicht in een sneller tempo konden worden uitgevoerd, waarop ook de teruggang van de openstaande ex portorders per 30 juni en 30 september wijzen. Nederland heeft overigens nog al tijd het voordeel van een gunstige ruilvoet, welke zich echter kan wijzigen als, gelijk hier en daar reeds het geval is. de prijzen van grondstoffen en halffabrikaten gaan stijgen. Minister Hofstra acht de goud- en de viezenvoorraad van rond 5100 miljoen onvoldoende, omdat die slechts 41/» maand invoer vertegenwoordigt en aan 6 maanden invoer gelijk moet zijn. (Zie ook Haarlems Dagblad van 18 september, pagina 1). Dat wij er op dit punt nog niet zijn blijkt ook wel uit het feit dat de gunstige positie van de betalingsbalans voor een groot deel het gevolg is van effecten verkopen naar het buitenland. Uit dezen hoofde werd in het eerste halfjaar van 1958 niet minder dan 940 miljoen ontvangen, waarin ook de opbrengst, van de ..emissie van de Konink lijke is begrepen, voor zover het buitenland hierop heeft ingeschreven. Een bedrag van 200 a 300 miljoen hiervan zal weer in het buitenland worden geïnvesteerd en te zijner tijd dus als een nassiefpost op de betalingsbalans verschijnen. Effectenverkoop Zoals men weet is dp verkoop van Ne derlandse effecten, met name van de in ternationale waarden, reeds lange tijd gaande. In 1956 bedroeg ze 110 miljoen, in 1957 429 miljoen en dit jaar zal ze zonder twijfel een nog groter bedrag uit maken. Vooral de aandelen Philips gaan de laatste tiid bij grote bedragen over de Oceaan, omdat men ginds in verband met de stormachtige ontwikkeling van de elek trotechniek en de atoomwetenschap voor Advertentie worden U toegezonden na inzend, van deze adv. als drukwerk aan Ver. v. Crematie AVVL, Plantage Middenlaan 58, Amsterdam-C. Met ingang van vrijdag is het toege staan tomaten van de kwaliteiten A, B en C uit ons land in België in te voeren, zo hebben de Belgische autoriteiten beslo ten. Dit betekent dat de laatste grenssiui ting voor dit produkt door België precies twee dagen heeft geduurd want op 22 ok tober werd de export van Nederlandse to maten naar België stopgezet, nadat tevo ren deze export een week was toegestaan. een concern als dat van Philips nog een onbeperkte expansie verwacht. Het feit dat Philips bij de Amerikaanse regering een claim heeft ingediend van 20 mil joen als zijn bijdrage lot de atoomonder zoekingen in de Verenigde Staten geduren de de oorlog, wjjst er wel op dat het Phi- lipsconcern op dit gebied reeds lang een rol van betekenis vervult. Wij hebben er meer dan eens op gewezen dat machtige concerns als de Koninklijke, de Unilever. Philips en ook de A.K.U., voor de financiering van hun steeds groeiende kapitaalsuitgaven niet meer uitsluitend in ons land terecht kunnen. Sinds 1950 is echter reeds voor een bedrag van ongeveer 2' i miljard aan effecten naar het buiten land verkocht, ten gevolge waarvan bij voorbeeld het Nederlands bezit van aan delen Koninklijke thans niet meer dan een derde van het uitstaand kapitaal uitmaakt. Het zou te betreuren zijn als het met de aandelen van Philips dezelfde kant uit zou gaan. Om dit te voorkomen is een zo snel en zo groot mogelijke kapitaalvorming in ons land een dringende eis, welke minister Hofstra zich moge herinneren bij zijn po gingen om het tekort op de rijksbegroting te dekken. Na de Twentsche Bank heeft nu ook de Amsterdamsche Bank de mogelijk, heid tot het aangaan van persoonlijke leningen geopend en wel via haar dochterinstelling „Mahuko", die tot nu toe alleen huurkoopfinanciering ver zorgde. Van maandag af (27 oktober) zijn de loketten van de Amsterdam sche Bank voor persoonlijke leningen geopend. Aan de lening zijn de volgende voor waarden verbonden. De lening dient, be stemd te zijn voor gzinsbehoeften en an dere privé-doeleinden. In aanmerking ko men zij die meerderjarig zijn maar niet. ouder dan 62 jaar. De aanvrager van een persoonlijke lening moet kunnen aantonen, dat hij een vaste bron van zodanig inko men heeft, dat kredietverlening zonder verdere zakelijke zekerheid verantwoord is- Persoonlijke leningen beneden een mini mum bedrag van 500,worden niet door haar verstrekt. De oflossing is in gelijke maandelijkse termijnen. Het aantal' termij- Het ANP verneemt van de directie der n. v. Senembah Maatschappij dat het in de bedoeling ligt op maandag 10 november een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders bijeen te roepen. Op deze vergadering zal aan de orde komen een voorstel tot statutenwijziging, inhou dende een terugbetaling van 40 percent op het geplaatste aandelenkapitaal. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) De ministersconferentie der zeventien landen der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking werd vrijdag in Parijs tot dinsdag aanstaande onder broken. In die tussentijd zullen de verschillende delegaties gelegenheid krijgen te pogen alsnog een brug te slaan tussen de standpunten der zes Euromarkt- en de overige elf Europese landen ten aanzien van een Vrijhandelszone, die gelijktijdig op 1 januari aanstaande met de Euromarkt zou moeten worden ingesteld. Maar de kans dat deze conferentie volgende week nog met-een succes, zal .worden bekroond,..wordt - in het Chateau de la Muette nu maar heel mager geacht. De Engelsman Maudling heeft', medé uit naam van Zweden, de eerste voorstellen der zes, die in het bijzonder de Franse verlangens en eisen vertolkten, verworpen. Maudling heeft die afwijzing vergezeld doen gaan van de waarschuwing dat er zich in Europa een tarievenoorlog zal ont- ctenen. waardoor alle resultaten van de O.E.E.S. van jaren weer ongedaan zullen worden gemaakt, indien de Vrijhandels zone niet tijdig tot stand zou kunnen ko men. Deze waarschuwing zou men ook als een indirect ultimatum aan Frankrijk mo gen beschrijven. De zes hebben nu een nieuw memorandum ingediend, dat dins dag officieel op tafel komt, maar dat prin cipieel weinig van het eerste document schijnt te verschillen. In de Nederlandse delegatie, waarin zich nu ook de minister van Economische Za ken. prof. Zijlstra, bevindt, overheerst het zelfde pessimisme, hoewel staatssecretaris Van der Beugel gisteren wel opmerkte, dat hij zich toch niet voor kon stellen, dat op den duur de Euromarkt en de Vrijhandels zone er niet zouden komen. Fundamentele moeilijkheden schuilen in een belangentegenstelling tussen Engeland en Frankrijk en alleen via een ouderwetse crisis in hun relaties zouden de kwesties naar een conclusie kunnen rijpen. Alleen generaal De Gaulle wordt in staat, geacht de Franse manoeuvres te doen ophouden. Advertentie RENAULT FRéGATE TRANSFLUIDE ver eist alleen maar sturen en gasgeven. Probeert u het eens. Het kost u niets en verplicht u tot niets. Telefoon 12138 en 15056 maar hij heeft zich tot dusverre niet een al te vurig apostel van de Europese ge dachte getoond. De heer Van der Beugel zei op een vraag onzerzijds niet te geloven, dat de instelling van de Euromarkt op 1 januari het gevaar loopt niet te zullen worden gerespecteerd, maar wel is het risico bijzonder groot ge worden, dat Frankrijk na die datum over vloedig van zijn vetorecht en de vele uit wijkmogelijkheden en ontsnappingsfor mules gebruik zal maken om de Euromarkt in haar wezen aan te tasten, indien de hui dige besprekingen nu opnieuw zouden mislukken. Een tot nu toe onbekende man heeft zich 's nachts toegang verschaft tot de woning van de familie Van D. aan de West-Sidelinge te Rotterdam. De heer en mevrouw Van D. waren niet thuis. Hun twaalfjarige dochtertje, dat op de eerste etage sliep, werd opeens wakker, doordat een onbekende bij haar bed stond en haar keel dichtkneep. Zij verweerde zich en begon te roepen, waardoor haar 14-jarig broertje, dat op de tweede etage sliep, wakker werd en naar beneden ging. Toen hij in de kamer van zijn zusje kwam, liet de man haar los er gaf de jongen een klap in zijn gezicht. Daarna verliet hij het huis via de voordeur. Daar alles zich in het donker afspeelde, hebben de kinderen slechts een vaag sig nalement van de man kunnen opgeven. 75. Gevangen in de stalen greep van de Driftkop-Knevelaar babbelde Joris Goed- bloed ogenschijnlijk vrolijk voort, met de woorden: „Wel, wel het is zo écht ver kwikkend om eens wat schalkse snaaks heden te wisselen onder vrienden, niet waar, hooggeleerde? Ik hoop van harte, dat ge om mijn komisch optreden sm.ake- lijk gelachen hebtMaar Professor Knutselma luisterde niet eens meer naar hem; en toen Joris zag, dat de geleerde met een ijzige ernst bezig was, aan de Transcendentale Proton-Plopper te wer ken, onderbrak hij zichzelf om op een heel andere toon te vragen: „M-m-maar maar wat bent u daar aan het doen?" „Aha! Een schrandere vraag!" sprak Pro fessor Knutselma. „Ik richt mijn beschei den uitvinding op een nieuw doel, dat ik er mee zal vernietigen. En aangezien u, Goedbloed, mijn geniale uitvindingen hebt trachten le misbruiken voor uw eigen, mis dadige doeleinden, en bovendien mijn werkstukken betiteld hebt als gekke ma chientjes, bent u het nieuwe doel. Een en kele plop zal u vernietigen!" Het is geen wonder, dat Joris bij die woorden hevig schrok. „Dat kunt ge niet menen!" riep hij uit. „Dat kunt ge toch niet doen jegens uw vertrouwde vriend en raadsman én of ficieel zegsmanEn ook Panda riep uit: „Nee dat niet!" want dat had hij helemaal niet bedoeld. nen dient ten minste zes te zijn en zal ten hoogste vierentwintig mogen bedragen, hetgeen betekent, dat in beginsel negen tien verschillende looptijden mogelijk zijn. De rente bedraagt vijf percent per jaar over het te lenen bedrag. Deze rente, even als de zegel kosten ad 2,zullen bij voor- uilbetaling moeten worden voldaan, het geen betekent, dat zij van het bedrag der lening worden afgehouden. Verdere kos ten zijn niet verschuldigd indien de maan delijkse oflossingstermijn op de overeen gekomen data wordt voldaan. Voor hen, die de lening aangaan vóór hun zesenvijf tigste levensjaar geldt, de bijzondere be paling. dat bij eventueel overlijden van de kredietnemer geen terugbetaling zal wor den verlangd van het contractueel nog openstaande bedrag. Bij vervroegde af lossing wordt een deel van de rente ge restitueerd. In een uitvoerig communiqué wordt on der meer gezegd dat het te betreuren zou zijn als door een te gemakkelijke politiek van consumptieve kredietverlening de volksaard geweld zou worden aangedaan in de intuïtieve weerstand tegen het spa ren achteraf. Anderzijds echter kan door persoonlijke leningen de spaarkunst worden aangeleerd en als zodanig kunnen zij een positieve sociale functie hebben Het belang van de kredietnemer eist ech ter dat met grote voorzichtigheid te werk wordt gegaan. Blijkens mededeling van het ministerie van Financiën is de minister van Finan ciën voornemens over te gaan tot de uit gifte van een 4pereent lening groot 250 miljoen tegen een koers van 98 per cent. Bij de vaststelling van voornoemd bedrag is rekening gehouden met de wen selijkheid ruimte te laten voor de emissie van rentespaarbrieven van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. De lening zal, te beginnen op 1 decem ber 1959, worden afgelost in 25 gelijke jaarlijkse termijnen. Versterkte of alge hele delging is de eerste tien jaren niet toe gestaan. De rente gaat in op 1 december 1958. De coupons zullen verschijnen jaar lijks op 1 december. De storting op de toe gewezen schuldbewijzen zal moeten ge schieden op 1 december 1958. Schuldbewij zen in de nieuwe lening zullen worden af gegeven in stukken van 1000,- en 100,-, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen zal kun nen geschieden tot bedragen van ten min ste f 100.000. Het ligt in de bedoeling de in schrijving open te stellen op 10 november van 9 tot 16 uur bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. De opneming van deze lening in de note ring ter beurze van Amsterdam en Rot terdam zal worden bevorderd. Advertentie Terug uit Parijs lanceren wij de v. i« i\» fo li-r nieuwste kapsels '58- '59 HAUTE COIFFURE Geen luxe prijzen. Internationaal gediplomeerd Santpoortcrplein 1, Haarlem, Tel. 19706 KIEL, (AFP) In Kiel zijn vijf mede plichtigen van de Westduitse luitenant ter-zee Horst Ludwig, die voor de Sovjet- Unie gespioneerd heeft, in arrest gesteld. Enkele van hen zijn militairen. Zij worden ervan beschuldigd. Ludwig te hebben ge holpen bij het in handen spelen van gege vens betreffende duikbootafweor dei nieu we Westduitse vloot aan de Russen. Gebleken is, dat Ludwig al verscheide ne jaren in dienst van de Russische gehei me diensten was. Een in Mannheim wo nende zuster van Ludwig en haar echtge noot, de voormalige Oostduitse jeugdlei der Werner Jager, die om politieke rede nen naar West-Duitsland is uitgeweken, zijn eveneens gearresteerd. Miljonair. Jorge Allessandri, miljonair en industrieel, is door het Chileense con gres gekozen tot president van Chili voor zes jaar. Hiermee is een einde gekomen aan een twintigjarige rege ringsperiode van de linksgeoriënteer- den. Alessandri, kandidaat van de rechtse conservatieve en liberale par tijen is de eigenaar van de grootste pa pier en pulpfabriek in Chili. Op verzoek. President Oe Win Maung heeft een commissie van drie man in gesteld die een onderzoek zal instellen naar de „morele integriteit" van pre mier Oe Noe. De commissie is ge vormd op verzoek van Oe Noe, die de volgende week het bewind zal over dragen aan generaal Ne Win, de staf chef van het Birmaanse leger. De com missie zal ondermeer beschuldigingen van corruptie onderzoeken. Militair. President Iskander Mirza van Pakistan heeft een regering van twaalf leden ingesteld met generaal Ajoeb Chan als premier. Generaal Ajoeb was reeds bestuurder onder de staat van be leg die twee weken geleden werd af gekondigd. Hij wordt nu ook minister van Defensie. Manzoor Qadir is minis ter van Buitenlandse Zaken. Heropvoeding. De vergunningen van naar schatting l .200 individuele artiesten, acteurs en musici in Hongarije worden aan een nieuw onderzoek onderworpen. Vorige maand verloren honderden ar tiesten, die niet aan bepaalde artistie ke maatstaven zouden hebben voldaan hun vergunning. Men meent echter dat de actie in eerste instantie politieke be tekenis heeft. Reeds enige tijd schrij ven Hongaarse bladen dat vele arties ten 'n politieke heropvoeding behoeven. Bestelling. IJsland heeft in Denemarken 'n nieuwe kanonneerboot voor de kust wacht besteld om de onschendbaarheid van de territoriale wateren te handha ven, aldus heeft premier Jonasson in het parlement medegedeeld. Het vaar tuig zal tegen het einde van het volgen de jaar worden geleverd. „Tarzan". De Algerijnse opstandelingen leider „Tarzan" heeft zich aan de Fran se troepen overgegeven. Hij is de eer ste rebellenleider, die gehoor heeft ge geven aan de oproep van premier De Gaulle tot „hen, die de strijd begon nen", om de wapens neer te leggen. Overlevenden. Twee personen hebben het autobusongeluk in Mexico, waarbij 25 mensen het leven verloren, doordat de bus, na lekwording van een der banden, over een ravijn in een river sloeg, over leefd, namelijk een baby van elf maan den, die door de moeder vlak voor het ongeluk uit de bus werd gegooid, en een man, die uit de bus wist te springen, voor deze omlaag stortte. Vrijgelaten. Drie Britten en een Chinees, die op 22 augustus nabij Hongkong aan boord van een zeilboot gearresteerd wa ren door de Chinese communisten, zijn onverwacht vrijgelaten. Ook de boot is teruggegeven. Het viertal leek in rede lijk goede conditie te zijn. De arresta tie volgde nadat de motor defect was geraakt en de boot de wateren van com munistisch China was binnengedreven. Opvolger. President Eisenhower heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse mi-; nister van Handel. Sinclair Weeks, afr. treedt Als opvolger noemde de presi- dent admiraal Lewis Strauss die voor-' zitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie is geweest. Strijd. De installaties van de „Vrije tele visie" van Milaan, een particuliere maatschappij, die vrijdagavond met haar uitzendingen zou beginnen, zijn door de staat in beslag genomen, om dat radio en televisie in Italië een staatsmonopolie is. De maatschappij acht dergelijke maatregelen in strijd met de grondwet die voorziet in vrij heid van voorlichting. Neergestort. Aan de grens van Canada en de Verenigde Staten bij Detroit is vrij dag een Britse straalbommenwerper brandend neergestort. De zes inzitten den zijn om het leven gekomen. Bran dende brokstukken van het toestel kwa men op huizen en op een schoolplein met kinderen neer, doch daar vielen geen slachtoffers. Advertentie In onze omgeving bli.ift een langzaam in van Groenland snel in diepte toegenomen betekenis afnemend gebied van hoge druk Zij trekt nu naar het noordoosten Een an- het weer beheersen. Het strekt zich nu uit van Engeland tot over de Balkan. In de vochtige lucht, die langs de noordflank van het hogedrukgebied ons land is bin nengestroomd. bleef het de gehele nacht zwaar bewolkt- Als gevolg hiervan daalde de temperatuur niet beneden 10 of 11 gra den. Een kleine storing, die gistermiddag ten zuiden van IJsland ontstond, trok van ochtend met grote snelheid over Zuid- Zweden naar het zuidoosten. Achter deze storing stroomt polaire lucht naar het zui den. Deze lucht zal zondag ook Oost-Duits- land binnendringen. Nederland blijft gedurende het weekein de in de zachte oceaanlucht. In het tem- peratuurverloop komt daarom niet veel verandering. Daar storingen op grote af stand van ons land voorbijtrekken, blijft het, wper bovendien rustig. Een depressie, die van Canada is gekomen, is ten zuiden dere depressie, ten westen van de Azoren gelegen verandert slechts weinig van plaats. WEERRAPPORTEN Zondag 26 oktober Zon op 7.22 uur, onder 17.25 uur. Maan op 17.00 uur, onder 6.01 uur. Maandag 27 oktober Zon op 7.24 uur, onder 17.23 uur. Maan op 17.25 uur, onder 7.04 uur. Maanstanden 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 26 oktober Hoog water 2.57 en 15.13 uur. Laag water 10.55 en 23.10 uur. Maandag 27 oktober Hoog water 3.29 en 15.43 uur. Laag water 11.30 en 23.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten SA land maxima van giste- c a ren. Binnenland heden «w 2 1 7 uur. Neerslag, laatste S-g S 4> 24 uur. 73 2 c3 Den Helder geheel bew. wnw 12 0 Ypenburg geheel bew. windst. 12 0 Vlissingen geheel bew. windst. 12 0,1 Eelde zwaar bew. w 10 0,2 Twente motregen windst. 10 0,4 De Bilt geheel bew. nw 11 0,2 Eindhoven geheel bew. windst. 11 0.1 Vlv. Z.-Limb geheel bew no 11 0.1 Helsinki geheel bew. wzw 7 4 Stockholm geheel bew. w 11 0 Oslo zwaar bew. no 17 0 Kopenhagen zwaar bew. w 12 0 Aberdeen onbewolkt windst. 16 0 Londen mist windst. 16 0 Amsterdam geheel bew. windst. 14 0 Brussel geheel bew. nno 10 0,4 Luxemburg geheel bew. ono 13 0 Parijs geheel bew. no 15 0 Bordeaux mist windst. 16 0 Grenoble half bew. zzw 12 0 Nice onbewolkt nnw 13 2 Berlijn zwaar bew. w 13 0 Frankfort geheel bew. windst. 11 0 München mist o 7 0 Zürich geheel bew. o 12 0 Genève zwaar bew. n 9 0 Locarno onbewolkt windst. 16 0 Wenen zwaar bew. wnw 11 0 Innsbruck mist windst. 12 0 Rome licht bew. no 20 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 22 0 Madrid onbewolkt windst. 19 0 Mallorca zwaar bew. no 15 35 Algiers half bew. windst. 18 17

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2