GIYZEJ RONA „Zeeland" moet tienduizend mijlen met boortoren slepen ("Panda en de protonplopper Door bedrijf in Oosterhout boekte Excelsior verlies van f 1168 028 Fa. B. ENGELENBERG Wat meer wind uit het zuiden Huldebetoon aan dr. J. Schouten op A.R. Partijconvent Wereldnieuws HUIDCREME KERSTGROETEN en KALENDERS De Boekpers 2 LAGERE VERKOOPPRIJZEN OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN IATA-conferentie zonder resultaat geëindigd Europees parlement voor toezicht op Vrijhandelszone Hoja koopt gebouwen voor het gehele gezin geneest, verzorgt en geeft natuurlijke bescherming OVER ZES OCEANEN EN ZEEEN Fraude door directeur van boerenleenbank Verzending van Kerst- en Nieuwjaarsgroeten f 2.50 Tweede terugbetaling Kendeng Lemboe Handelsdelegatie uit Nederland in Liberie ketandan in liquidatie Boekhandel M A A i\ D A G 2 7 OKTOBER 1958 DE GANG VAN ZAKEN bij de n.v. metaalbuizenfabriek maatschappij Excelsior" te Schiedam gedurende het boekjaar van 1 juli 1957 tot en met 30 juni 1958 heeft zich, blijkens het jaarverslag, gekenmerkt door lagere verkoopprijzen, zeer in het bijzonder in de sector van dikwandige gelaste buizen, zonder dat hiermede een daling van de grondstoffenprijzen gepaard ging. Deze omstandigheid trof in het bijzonder de produkten van de nieuwe fabriek te Oosterhout, welke gedurende het verslagjaar in bedrijf werd gesteld. De aanloopmoeilijkheden van deze fabriek zijn aanmerkelijk groter geweest dan was voorzien. De hierop betrekking hebbende kosten zijn ten laste gebracht van de exploitatierekening, die mede daardoor sloot met een aan zienlijk negatief saldo. De exploitatierekening laat na aftrek van kosten en vóór afschrijvingen een nadelig saldo zien van 1.184.334. Over hel boekjaar 1956-1957 boekte de n.v. een winst ad 1.238.650. Na aftrek van de opbrengsten uit deel nemingen en effecten ad 47.797 resteert een nadelig saldo van 1.136.537. Voorgesteld wordt het gehele bedrag van de „reserve voor nieuwbouw" ad 1.100.000 over te brengen naar de winst en verliesrekening en vervolgens ten laste van deze rekening een gelijk bedrag te bestemmen voor afschrijving op gebouwen ad f 380.000, machines en overige bedrijfs- outillage te Oosterhout ad Of|0. Tevens wordt voorgesteld om het i verslag jaar in het bedrijf te Schieck.r.i geïnves teerde bedrag voor machines en overige bedryfsoutillage ad 31.491 in zijn geheel af te schrijven. Indien deze voorstellen worden aangenomen, bedraagt het nadelig saldo 1.168.028, hetwelk na goedkeuring zal worden overgebracht naar nieuwe rekening. Er zal geen dividend worden uitgekeerd. Het vorige boekjaar bedroeg dit 14 percent in contanten. Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem Tel. 15232 LINNEN EN CRêPE PLAKBAND Conflict tussen Panam en Italië Na vier weken te Cannes te hebben ver gaderd is de tarievenconferentie van de Internationale Organisatie van Burger luchtvaartmaatschappijen (I.A.T.A.) ge sloten zonder dat over de hoofdpunten van de agenda overeenstemming kon worden bereikt. Volgens een communiqué, zater dag na afloop van de conferentie uitgege ven, zullen de maatschappijen begin 1959 opnieuw tezamen komen teneinde te trach ten alsnog een oplossing voor een aantal belangrijke problemen te vinden. Over toe slag op straal-passagiersvervoer werd geen overeenstemming bereikt. De heer V. H. L. Dubourcq, bedrijfsdi recteur van de K.L.M., die zaterdagavond met het vliegtuig uit Nice op de Amster damse luchthaven terugkeerde vergezeld onder anderen van de delegatieleden de heren J. W.Croes chef afdeling tarieven en J. W. Meijer hoofd van het bureau der betrekkingen tussen K.L.M. enerzijds en I.A.T.A. en I.C.A.O. anderzijds, deelde aan een verslaggever van het ANP mede, dat weliswaar op twee zeer belangrijke punten nog geen overeenstemming is be reikt, maar dat toch zeer nuttig voorbe reidend werk is verricht. Een woordvoerder van de „Pan Ameri can Airways" te Rome heeft zaterdag ver klaard dat deze maatschappij met zijn Boeing 707-straalvliegtuigen Rome niet zal aandoen. De passagiers voor Rome zullen van Parijs af per DC-6 worden vervoerd. De reden voor dit besluit is het feit dat de Italiaanse regering, hoogstwaarschijn lijk op advies van de Italiaanse luchtvaart maatschappij, van „Panam" eist dat de ze een toeslag op zijn tarieven in reke ning zou brengen voor vluchten per Boeing 707 of andere straalvliegtuigen naar Rome. De toestemming om Rome met straalvliegtuigen aan te doen was van het in rekening brengen dezer extra toeslag afhankelijk gesteld. Tijdens de I.A.T.A.-conferentie te Can nes heeft men het geschil langdurig be sproken en de onderhandelingen tussen Panam en de Italiaanse regering worden nog voortgezet. Voorstel van Maudlin De Brit Maudling heeft, naar zondag avond uit de omgeving van de zes landen van Klein Europa vernomen is, vrijdag een Europees parlement voor toezicht op het Vrijhandelsgebicd voorgesteld. De mi nisters uit Euromarktlanden zullen van daag een antwoord op dit voorstel sa menstellen. Volgens de zegsman is het met het oog op Frankrijks oppositie niet waar schijnlijk, dat het door de zes zal worden aangenomen. O.E.E.S.-kringen hebben zondagavond geweigerd commentaar te leveren op be richten dat de premiers van de zeventien aangesloten landen zullen samenkomen in dien men op het eind van de zitting, don derdag aanstaande, niet tot resultaten is gekomen. Denemarken. Noorwegen en Zweden hebben zaterdag besloten de volgende week een gemeenschappelijk voorstel te doen voor een regeling voor de landbouw- produkten in een Vrijhandelszone, zo heeft de Zweedse minister van Buitenlandse Za ken zaterdag bekendgemaakt. Het voor stel zal voor de hervatting dinsdag 28 oktober van de conferentie van de com- missie-Maudling in Parijs bij de commis sie worden ingediend, aldus de minister. De van de zich nog steeds in staat van faillissement bevindende n.v. Klinkeriso- liet te Aalst (Gl.) afkomstige fabrieksge bouwen zijn door de constructiewerk plaats Hoja te Vlaardingen overgeno men. In deze werkplaatsen zal het fijne smeed- en plaatwerk van „Hoja" vervaar digd worden. Het bedrijf te Schiedam werkte, de om standigheden in aanmerking genomen, met bevredigende resultaten. De uitkomsten van het bedrijf te Oosterhout veroorzaak ten echter, dat de winst- en verliesreke ning een verlies aangeeft. Van de deel nemingen behaalde Kleinekoorl, Poot en Baade n.v. wederom een bevredigend resultaat. De n.v. Industriële Onderneming Wavin keerde 6 percent (5 percent) uit. Het dividend van beide vennootschappen werd vastgesteld na het sluiten van het boekjaar 1957-1958, zodat de opbrengsten deze deelnemingen eerst in het lopende boekjaar in de winst- en verliesrekening van Excelsior zullen worden opgenomen. Blijkens de balans per 1 juli 1958 beliepen de schulden op lange termijn 4.606.250 (v.j. 4.625.0001. De schulden op korte ter mijn, bankier en krediteuren. waren f 12.579.810 (v.j. f 7.521.4321. Het geplaatste aandelenkapitaal bleef onveranderd ad f 8.400.000. De gebouwen te Oosterhout ko men op de balans voor ad f 9.174.229; ma chines en overige bedrijfsoutillage ad 12.294.246 en personeelwoningen ad 515.203. Aan voorraden waren aanwezig f 2.510.731 (v.j. f 3.430.093), vorderingen I 3.073.159 (v.j. 4.612.207). terwijl de li quide middelen belangrijk lager waren ad f 64.425 (v.j. 1.089.279). Op de eigen aan delen werd een boekverlics geleden ad 259.224, dat ten laste van de exploitatie rekening is gebracht. Ten aanzien van de naaste toekomst deelt de directie mee, dat het bedrijf te Oosterhout voorshands is stilgelegd, terwijl de bezettingsraad van het bedrijf te Schie dam. met uitzondering van de afdeling voor dikwandige gelaste buizen, zeer be vredigend kan worden genoemd. De order portefeuille wekte het vertrouwen, dat dr situatie voorlopig zal worden bestendigd. De moeilijkheden, voortspruitend uit de illiquide positie van de vennootschap, in sterkere mate naar voren gekomen in het laatste kwartaal van het boekjaar, zijn ook thans nog niet overwonnen. Dank zij de medewerking van de krediteuren van de vennootschap vertrouwt de directie van Excelsior, dat binnen afzienbare tijd hier voor een oplossing zal worden gevonden Advertentie Advertentie TIENDUIZEND MIJLEN zal cle zeesleper „Zeeland" van n.v. Bureau Wijs muller in IJmuiden met een boortoren af moeten leggen, voordat het reisdoel, Khorramshahr aan de Perzische Golf, zal zijn bereikt. De boortoren ziet er op zee uit als een driehoekig gevormd drijvend eiland. Het eiland meet 35 bij 31 bij 31 meter. De „Zeeland" bevindt zich thans ergens in de Golf van Mexico en staat onder commando van kapitein Folkert de Jong uit IJmuiden. Eind oktober hopen de mannén van de „Zeeland" in New Orleans vast te maken aan hei- drijvende eiland. Daarna begint de tienduizend-mijlen-tocht over zes oceanen en zeeën. Blijkens een mededeling van de officier van Justitie te Alkmaar is met de fraude, die de directeur van de coöperatieve boe renleenbank te Dirkshoorn zou hebben ge pleegd, een bedrag van 50.000 gemoeid. Hij was ook kassier van Maatschappelijk Hulpbetoon en penningmeester van de pol der Woudmeer. Op 10 juli werd hij reeds gearresteerd. Uit het accountantsonderzoek is geble ken dat de.aangehoudene zijn eigen zaak, een schildersbedrijf, slordig beheerde. De ze zaak zou een schuld van f 30.000 'heb ben. Van enige samenhang tussen de frau de en deze schuld is echter niets gebleken. Kerst- en Nieuwjaarsgroeten en kalen ders naar landen overzee moeten uiterlijk voor de hierna genoemde datums gepost worden; Argentinië 17 nov.; Australië 3 nov.; Brazilië 18 nov.; Canada 27 nov.; China (Hongkong) 11 nov.; China (Peking) 23 nov.; Indonesië 6 nov.; Israel 2 dec.; Malaya 11 nov.; Ned. Antillen 24 nov.; Nieuw Zeeland 2 nov.; Suriname 26 nov.; Zuid-Afrika 23 nov.; Ver. Staten 27 nov. in het helder gele blikje Het is de tweede maal. dat een sleper van Wijsmuller een oliebooreiland over een afstand van tienduizend mijl van Amerika naar de Perzische Golf sleept. De rederij kreeg deze opdracht van een Italiaanse maatschappij, die had vernomen van de succesvolle reis van de sleepboot „Noord holland" in het begin van dit jaar met een zelfde oliebooreiland van New Orleans naar Ras Tanura aan de Perzische Golf. Honderdzeventien dagen De imponerende afstand werd toen afge legd in honderdzeventien dagen, hetgeen neerkwam op het goede gemiddelde van 85 mijlen per etmaal. De sleepboot „Zeeland" is op 2 oktober met de losse boot uit IJmuiden vertrokken naar New Orleans. Het oliebooreiland is een indrukwekkend gevaarte, dat zesen twintig meter boven de wateroppervlakte uitsteekt en dat ruim achthonderd ton meet. De „Zeeland" sleept dit gevaarte over zes oceanen en zeeën: de Golf van Mexico, de Atlantische Oceaan, de Middellandse Zee, het Suezkanaal, de Rode Zee. de In dische Oceaan en de Perzische Golf. De „Zeeland" heeft een bemanning van vieren twintig koppen voor deze reis, waarbij twee runners. Het bestuur van de n.v. Rubber Cultuur maatschappij „Kendeng Lemboe" zal op de op 11 november te houden algemene ver gadering van aandeelhouders een voor stel tot statutenwijziging aan de orde stellen, waarbij een tweede terugbetaling van 25 percent op het aandelenkapitaal mogelijk wordt. De directie van de n.v. Rubber Cultuur maatschappij „Kendeng Lemboe" tast om trent de huidige stand van zaken van de ondernemingen in Indonesië in het duis ter. in verband met de overname van het beheer die in december 1957 plaats vond, aldus vermeldt het jaarverslag van de ven nootschap over 1957 .Daar de repatriëring in 1958 plaatsvond, zijn de kosten daaraan verbonden ad ongeveer f 100.000 niet in de jaarstukken over 1957 verwerkt. De direc tie beschikt niet over voldoende gegevens om het gebruikelijke verslag samen te stellen. De boekwaarde „belang Indonesië" on derging een vermeerdering met een be drag van ruim 298.000 tot 2.025.332, ten gevolge van versterkingen van de geld middelen in Indonesië. De reserve voor koersverschillen nam toe van 37.001 tot 159.815. Uit de reserve voor diverse doe len werd een bedrag van f 7.457 naar de verlies- en winstrekening overgebracht ter dekking van het verlies 1957 (v. j. ver lies 7.130). D§ interest beliep 90.670 (v. j. f 84.791).. Onkosten Nederland zijn 33.567 (v. j. 35,637). Afschrijving be lang Indonesië 65.000 (v. j. 61.000). Zo als bekend wordt wederom geen dividend uitgekeerd. Een Nederlandse Handelsdelegatie van 21 leden is in Liberië aangekómen. De de legatie zal tien dagen in Liberië blijven en nagaan hoe de Nederlandse beleggin gen in dat land vergroot kunnen worden. De Nederlandse afvaardiging, die onder leiding staat van de directie van de eco nomische afdeling van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, be staat uit bankiers, landbouwkundigen, des kundigen op het gebied van bevloeiing en industriëlen. Het bezoek is een recht streeks gevolg van het bezoek dat prins Bernhard het begin van hpt jaar aan Li berië heeft gebracht. Na veertig jaren het politieke leven te hebben gediend heeft zaterdagmiddag op het te Arnhem gehouden partijconvent van de Anti-Revolutionaire Partij de 75- jarigc dr. J. Schouten afscheid genomen. Dit afscheid werd ook bijgewoond door minister-president dr. W. Drees,' de vice- president van de Raad van State dr. A A. L. Rutgers, mr. J. Aartsen, de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. J. Kortenhorst. de voorzitter van het Hof van de E.E.G., prof. dj-. J. Donner, de rector- magnificus van de Vrije Universiteit, prof. dr. G. C. Berkouwer. en de fractievoorzit ters der Tweede Kamer, dr. H. W Tilanus en mr. J. A W. Burger. De voorzitter van de A.R.-Parlij, dr. W P. Berghuis, gewaagde bij dit afscheid van het respect, dat men voor de persoon en het werk van dr. Schouten, voor zijn on kreukbaarheid en voor zijn hartstocht voor de christelijke zaak heeft. Bij al zijn vast houdendheid was dr. Schouten echter toen een man, die nooit zijn mening aan ande ren opdrong, aldus dr. Berghuis, die de nadruk legde op de wijze waarop dr. Schouten de A.R.-Partij gediend heeft, het geen in de titel van de bundel opstellen. „Bene Meritus", die hij vervolgens aan dr. Schouten aanbood, tot uitdrukking is ge bracht. Dertien schrijvers hebben aan het samenstellen van de bundel hun mede werking verleend. Ook dr. Drees schetste in een toespraak de grote betekenis van dr. Schouten voor land en volk en hij deed dat namens de regering zowel als persoonlijk. De minis ter-president noemde dr. Schouten een man. die zich bovenal heeft laten leiden door dat, wat hij in het licht "an de tijbei als in het belang van land en volk zag Zijn houding tijdens de bezettingsjaren getuigde van grote innerlijke kracht, aldus dr. Drees. die hoopte, dat ook de toekom stige adviezen van dr. Schouten in krin gen, waarin hij zich zal blijven bewegen, van waarde zullen zijn voor ons volk in zijn geheel. Mr. Kortenhorst stelde op de voorgrond, dat de verdiensten, die de A.R.-Partij voor het land heeft, verpersoonlijkt zijn in de figuur van dr. Schouten. „Wij hebben hem leren kennen als de exponent van een volksdeel met harde koppen, doch trouwe vrienden. Zijn hele levensloop is .nspire- rend geweest voor andeern", aldus de voorzitter van de Tweede Kamer. Ook dr. Rutgers merkte op, dat dr. Schouten zijn gaven niet gebruikt heeft voor eigen grootheid. Zijn invloed en ge zag zijn te danken aan zijn integer, on kreukbaar karakter. De diepste grond ligt in zijn vast gefundeerd geloof. Dr. Tilanus ging als oudste fractievoor- 76. Machteloos in de greep van de Drift kop-Knevelaar was Joris aan de wanhoop ten prooi, vooral toen hij zag hoe de ge leerde Professor Knutselma koelbloedig zijn hand uitstrekte naar de knop, die de Proton-Plopper in werking zou stellen Ten einde raad wist hij niets anders meer uit te brengen dan: „Ik zal het heus nooit meer doenMaar de onbewogen Knutselma antwoordde hierop alleen: „Aha! Terecht opgemerkt! Daar zal de thans volgende plop wel voor zorgen!" Maar nu greep Panda in. Hij was nog steeds verontwaardigd over Joris' gemene plan en wilde nóóit meer met hem omgaan en hoopte, dat hij nog eens een gerechte straf zou krijgen maar dit was hem te erg! En dus reikte hij met een vlugge be weging naar de schakelaar van de Drift kop-Knevelaar en stelde die buiten wer king. Op hetzelfde ogenblik was Joris vrij van de stalen greepen op weg naai de deur! „Rennen, Joris!" riep Panda hem na. Het was nog maar net op lijd, want reeds fliste er een Proton-Plop op de plek, waar Joris nog maar een ogenblik geleden gestaan had. Maar Joris, die nu al weer zijn tegenwoordigheid van geest herwon nen had, riep over zijn schouder: „En toch komt. het me voor, makkertje, dat er uit eindelijk nog wel eens iels goeds uit u zal groeien!" zitter der Tweede Kamer in op de facetten van het fractievoorzitterschap, r'at dr. Schouten voor de A.R.-Partij ook heeft bekleed. Wijzend op de spreuk „Pro Reli- gione pro Libertate" legde hij er de nadruk op dat dr. Schouten heeft gestreden voor de godsdienst aan de ene kant. voor de vrijheid aan de andere kant. Nadat nog de fractievoorzitter der Anti- Revolutionaire Partij in de Tweede Ka mer, dr. J. A. H. J S. Bruins Slot, had gesproken, sprak dr. Schouten een dank woord. „Wanneer ik", zei hij, „iets voor anderen heb kunnen zijn. dan is dal geen verdienste van mijzelf. Als wij genoopt worden tot. verzet, tot. getuigenis, dan kun nen wij dat alleen doen als God ons !n zijn genade daarvoor de kracht geeft. Voor mij hangen geloof en1 staat zo nauw samen, dat ik ze nooit kan losmaken", al dus dr. Schouten. De liquidatrice der cultuurmaatschappij „Ketandan" n.v. (de firma H. G. Th. Cronc) maakt bekend, dat ten kantore dei- vennootschap. N. Z. Voorburgwal 104-108 te Amsterdam en bij het handelsregister te Amsterdam is neergelegd een verslag mot een plan tot het doen van een eerste liqurdatie-uitkering aan de aandeelhou ders, waarvan ten kantoren der vennoot schap een afschrift verkrijgbaar is. Advertentie Een bijzonder fraaie sortering vindt u bij GROTE HOUTSTR. 55 - HAARLEM Dictator. Generaal Rojas Pinilla, voorma lig dictator van Colombia, is gearres teerd wegens „minachting van het Congres" welks bevel om te verschij nen hij had genegeerd. Een bijzondere senaatscommissie zal een onderzoek in stellen naar hetgeen hij in de vier ja ren als dictator heeft gedaan. Pinilla wordt beschuldigd van misbruik ma ken van zijn positie, waardoor hij schatrijk werd. onderdrukken van de vrijheid: en nog andere overtredingen. Vrijgesproken. De bisschop van Prado, mgr. Pietro Fiordclli, is vrijgesproken door het hof van beroep in Florence van een beschuldiging wegens laster waar voor hij door een gewone rechter was veroordeeld tot een boete van veertig duizend lire. Mgr. Fiordclli was veroor deeld omdat hij een jong echtpaar, dat alleen voor de wet was getrouwd, vanaf de kansel „openbare zondaars", die „in schandelijk concubinaat leven", had la ten noemen. Het echtpaar dal de aan klacht had ingediend zal de kosten van het proces moeten betalen. Opgegeven. Mevrouw Mathilde Bourguiba de echtgenote van de Tunesische presi dent is tot de islam overgegaan. De 69- jarige mevrouw Bourguiba heeft ook de Franse nationaliteit opgegeven om Tu- nesisch staatsburger te worden. Groen. Volgens het Russische persbureau Tass hebben de Letlanders die in het noordelijke deel van de Atlantische oceaan haring vissen, hun vangsten verdubbeld sinds de netten groen zijn geverfd. Tevoren hadden de netten een blauwe kleur. Top. Werklieden in Harrow (Engeland) die een kuil moesten graven in het weg dek. plaatsten een bord waarop te lezen stond: ..Ons beroep is het enige waar je aan de top begint". Verworpen. Bij een volksstemming in Zwitserland is het voorstel de 44-urige werkweek als maximale wekelijkse werktijd in te voeren in de fabrieken voor welke de Zwitserse arbeidswet geldt, verworpen. Ontploffing. Bij een zware ontploffing in een winkelcentrum in de Canadese stad Ottawa zijn zaterdag 28 personen ge wond. van wie enkele zwaar. De ont ploffing, die het gevolg zou zijn van een lek in een gasbuis heeft schade aange richt aan winkels, woonhuizen en kan toorgebouwen. Hubbard-medaille. De Amerikaanse geo grafische vereniging heeft Sir Vivian Fuchs, de Brit die als eerste een expe ditie dwars over 't zuidpoolgebied leid de, de Hubbard-medaille toegekend. Deze medaille is zeventien keer toege kend. onder meer aan Amundsen, Sir Ernest Shackleton, admiraal Byrd en kolonel Lindbergh. Randolph. Sir Winston Churchill, die vol gende maand 84 jaar wordt, heeft zon dag voor het eerst van zijn leven een tochtje in een helikopter gemaakt. Hij werd van het vliegveld te Nice afge haald voor een lunch met de bevelheb ber van de Amerikaanse zesde vloot aan boord van het vliegdekschip „Ran dolph". dat in de haven van Cannes ligt. Slachtoffer. In het AtomBomb Memorial Hospital te Nagasaki is de 62-jarigë Soeketaro Jamamoto overleden aan een leverziekte. Zijn ziekte werd toege schreven aan de atoombom, die der tien jaar geleden op Nagasaki viel. Er zijn dit jaar negentien personen over leden aan ziekten, die het gevolg wa ren van de atoombom. Schooljongen. De 77-jarige Charles Bai ley." vroeger directeur in een construc tiebedrijf, gaat er prat op de oudste Britse „schooljongen" te zijn. Hij gaat drie avonden per week naar het tech nisch college van Blackpool voor cur sussen in Frans, Italiaans en Engels. Volgend jaar wil hij Latijn studeren. Bailey was zestig jaar niet meer op school geweest. Lezing. Een bekende Britse antiquair zal in de Wandsworth-gevangenis te Lon den een lezing houden over het onder werp „Hoe veilig zilver te verzame len". Hij zal een collectie ter waarde van honderdduizend gulden meene men. „Ik zal ze leren goed en antiek zilver van namaak te onderscheiden" aldus' de antiquair. De gevangenen zul len zijn lichtbeelden van waarmerken niet kunnen zien, want tijdens de lezing mag het licht niet uit Gevonden. De Italiaanse politie heeft met behulp van speurhonden drie zakken met. 16.000 pond sterling contanten ge vonden nabij de wrakstukken van het Britse lijnvliegtuig, dal woensdag, na een botsing met een straaljager van de Italiaanse luchtmacht, bij Nettuno neerstortte. Het zoeken naar een vier de waardevol pakket wordt voortgezet. Het centrum van een groot hogedrukge- bied, dat het weer in West-Europa nu reeds meer dan tien dagen beheerst, verplaatst zich nu langzaam naar midden-Europa In het hogedrukgebied komt op vele plaatsen, vooral in de nacht en ochtend, mist voor. Op de oceaan trekken langs de flank van het hogedrukgebied voortdurend storingen via IJsland naar Noorwegen en vervolgens naar Midden-Rusland. De in vloed van deze storingen breidt zich, naar mate het hogedrukgebied zich verder in zuidoostelijke richting verplaatst, geleide lijk meer over de Britse eilanden uit, het geen tot gevolg zal hebben, dat er in ons land enige wind komt uit zuidelijke rich tingen. VVEERRAPPORTEN Dinsdag 28 oktober Zon op 7.26 uur, onder 17.21 uur. Maan op 17.54 uur, onder 3.05 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 oktober Hoog water 4.01 en 16.15 uur. Laag water 12.03 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Duiten- land maxima van gis te- 5 s ren Binnenland heden o3 ei 7 uur Neerslag laatste 24 uur S -C •i 5T: 2 u Sa Den Heidei geheel bew z 12 0.3 Ypenburg dichte mist windst. 7 0,1 Vlissingen dichte mist w 7 0.1 Eelde geheel bew. zzw. 10 0.1 Twente gehpel bew windst. 10 0.1 De Bilt mist ozo 6 0,1 Eindhoven dichte mist windst. 3 0 Vlv. Z.-Limb mist z 4 0 Helsinki zwaar bew. w 4 3 Stockholm zwaar bew w 9 0 Oslo licht bew nno 10 0 Kopenhagen regen w 12 0,1 Aberdeen zwaar bew windst. 14 0 Londen geheel bew nnw 12 0 Amsterdam licht bew windst. 12 0,2 Brussel mist zzw 12 0 Luxemburg onbewolkt no 9 0 Parijs geheel bew O 14 0.1 Bordeaux mist no 13 0 Grenoble geheel bew. z 10 0 Nice onbewolkl nnw 12 0 Berlijn motregen w 14 0.1 Frankfort /.waar bew O 13 0 München mist ZZO 6 0 Garmisch P onbewolkt n Zürich motregen ono 6 0,1 Genève geheel bew. nno 8 0 Locarno onbewolkt windst. 18 0 Wenen licht bew. wnw 11 0 Innsbruck geheel bew w 16 0 Rome onbewolkt ono 23 0 Ajaccio onbewolkt ono 21 0 Madrid motregen nno 18 2 Malïprca geheel bew. ono 19 4 Algiers regen w 18 5

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2