Nieuw! r „Nederland heeft in Nieuw Guinea een „heilige plicht" te vervullen" Critiek op Paus Pius XII in de openingsrede voor conclave Verplichte leveringen voor de Poolse landbouw afgeschaft Van dag tot dag Anti cn toch pro Verrukking de excellente goud-gele Virginia-shag van Douwe Egberts! 3 lelikopterpiloot omgekomen op Nieuw-Guinea Bijval voor „Fanfare" Gebeurtenis zonder precedent in het Vaticaan Prof. dr. F, C Gerretson (Geerten Gossaert) oyerleden MINISTER G. P. HELDERS IN HAARLEM: Grote voldoening over resultaten van Nederlands-Australische conferentie Er komt een belastingstelsel en een vrije markt Doodvonnis hij verstek in het „bazooka"-proces 0p de v <~Pracitótoel Marineraad behandelde botsing van de „Fret" met Duitse logger Nigeria over twee jaar onafhankelijk MAANDAG 27 OKTOBER 1958 Ofschoon er geen twijfel over bestaat dat het nationalistische regiem op Formosa, onder leiding van Tsjang Kai Tsjek, anti communistisch is, blijft het toch de vraag of de kwestie Formosa en de houding van Tsjang iets bijdragen tot de effectieve be strijding van het communisme die toch het doel van een anti-communistische koers zou moeten zijn. De inmenging van Amerika en de rol van de Verenigde Staten bij de verdediging van Formosa moeten in China een verster king van het prestige der communistische machthebbers tot gevolg hebben, doch af gezien daarvan kunnen deze hun gelijk nog des te steviger fundamenteren door te wijzen op het evidente gevaar van een herstel van de Kwo Min Tang dictatuur ingeval het communistische regiem het on derspit zou delven. Tsjang helpt in zijn benard eigenbelang telkens weer deze communistische pi-opa- ganda, door uitlatingen te doen die haar onderstrepen. Nu weer, bij zijn accoord met Dulles over de verdediging van For mosa: hij zal geen actie tegen het Chinese continent ondernemen, tenzij daar een op stand tegen de communisten zou uitbreken. Dat zal voor de continentale Chinezen een reden temeer zijn, die opstand niet te beginnen. Want de ervaring heeft bewezen dat Tsjang's regiem in geen opzicht te ver kiezen valt boven dat van Mao Tse Toeng. Een opstand tegen de communistische machthebbers, die veel bloed en offers zou eisen, kan onmogelijk meer geïnspireerd worden door de hoop op een terugkeer van de corrupte en malverserende kliek van Tsjang. Zou er een opstand komen, dan behoeft deze kliek zich niet te verbeelden dat men hem begonnen is om de klok te rug te zetten. Er zijn intussen in China wellicht ogen opengegaan, die wat meer nuances zijn gaan zien in China's toekomst Een van onze onvolprezen ochtendbladen, dat vanwege zijn nauwe relatie met een van de twee grote regeringspartijen zich blijkbaar in ernstige mate verantwoorde lijk voelt voor de opvoeding van het Ne derlandse volk, schrijft in een verslag over legeroefeningen bij Roosendaal, dat „de commandotroepen van een verbluffende paraatheid" blijk gaven. En om te demon streren hoe verbluffend die paraatheid wel wgs, geeft de krant het volgende staaltje van pedagogische deskundigheid weg: „Enkele tientallen Westbrabantse kinde ren, die toevallig in deze verlaten streek paddestoelen zochten, beleefden de dag van hun leven. Zij waren op veilige afstand in toppen van dennebomen getuigen van een miniatuur-oorlog, die zelfs de piloten van de ondersteunende Thunderstreak-straal- jagers in verrukking bracht". Verder wordt ook nog per drukregel uit geroepen, dat de piloten het geënsceneerde infernum zo mooi vonden, dat zij smeekten om een extra-rondje. Die kinderen en die piloten, die de dag van hun leven beleefden, bestaan misschien wel. Doch bij deze woorden wil cns een scherpe herinnering niet uit de gedachten, namelijk de herinnering aan kinaeren en mensen die gedurende de jaren 19401945 de „dag van hun leven" beleefden in pre cies dezelfde omstandigheden, zonder ech ter iets te voelen van verrukking. Integen deel, zij ondergingen die verrukkelijke vuurzee in de grootste ontzetting die een lens beleven kan en de „dag van hun even" was hun laatste. De uitverkoren kindertjes in Brabant, die -.ooit meer iets zullen aanschouwen dat looier is, zijn wellicht nu wat meer ge dijkt om straks onverhoopt hun ',a.t te geven aan een echt inferno. Doch nisschien zullen zij dan, op het moment dat zij óndergaan, deze krant verwijten dat de beloofde verrukking uitblijft. Maar goed, misschien is de verslaggever erg jong geweest. Bij een ongeluk met een helikopter, dat orige week woensdag in het gebied van Digoel op Nieuw-Guinea gebeurde, is de 32-jarige ongehuwde piloot J. P. R. F. Hulsman uit Njjmegen om het leven geko men. De heer Hulsman was in dienst van de „Worldwide Helicopters Ltd", een Ameri kaanse maatschappij, die reeds enige jaren vluchten uitvoert voor de Nederlands- Nieuw-Guinea Petroleummaatschappij, hoofdzakelijk voor het vervoer van mate riaal voor de seismische opsporingsploegen. Het is het eerste ongeluk met dodelijke afloop, dat op Nieuw Guinea met een heli kopter van deze maatschappij is gebeurd. Het toestel was een Bell 47 D. De eerste Nederlandse speelfilm van 3ert Haanstra „Fanfare" heeft gedurende iet weekeinde in alle theaters, waar ze werd vertoond, volle zalen getrokken. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Haarlem, Breda, Arnhem, Em- men, Groningen, Hilversum, Leiden en Enschede applaudiseerde een enthousiast publiek zowel na de vertoning van Haan stra's documentaire „Glas" als na afloop van „Fanfare". Alleen in Heerlen was de bijval niet opvallend. (Van onze correspondent) De zondag bracht ons in Rome uitgele zen mooi, zonnig weer met het gevolg dat honderdduizenden in de loop van de dag naar het Sint Pietersplein trokken om de „Fumata" te zien, maar op de eerste dag van het conclave werd geen Paus geko zen als opvolger van Pius XII. De kardi nalen geven hun stem aan collega's, aan wie zij bijzondere verplichtingen hebben, maar die stemmingen hebben toch al een oriënterende waarde. Er is één opzienbarend feit gebeurd. Zaterdag bij de „mis van de heilige geest" heeft monseigneur Bacci, secretaris van de „brevi ad principes", een rede voor de te verkiezen Paus uitgesproken. Ge woonlijk is deze rede een retorische oefe ning, waarin de kardinalen met gemeen plaatsen worden aangemaand een Paus te kiezen, die vroom en alleszins waardig is. Ditkeer was het anders. Voor het eerst is de critiek tegen de overleden Paus, die men tot nu toe fluisterde, openlijk en in voorzichtige termen onder woorden ge bracht. Pius XII was een autoritair man en heeft, hoe groot hij als Paus ook ge weest is, de kerk in weinig gunstige om standigheden achergelaten. Daarop heeft monseigneur Bacci met klem gezinspeeld. De overleden Paus heeft niet alleen na gelaten te. voorzien in allerlei vacatures, maar hij heeft ook communisten cn socia listen in de kerkelijke ban gedaan. Hij heeft het geringe aantal Polen, dat zich in Amerika en elders vestigde, als de ver tegenwoordigers van Polen beschouwd, terwijl hij het miljoenenvolk van Polen een zo bij uitstek rooms katholiek volk vrijwel verwaarloosd heeft, omdat zij vrijwillig, of gedwongen, communisten zijn. Hij heeft kardinaal Wyszynski bij zijn bezoek' aan Rome koel ontvangen. Zijn voorliefde ging uit naar het conserva tieve Spanje en Franco, naar Salazar in Portugal en vooral naar de Amerikaanse kardinalen, van wie Spellman niet minder kortzichtig is dan Dulles. De successen, die Paus Pi us XI had bereikt in China, zijn verloren gegaan, doordat hij een uitge sproken vijandige houding aannam tegen In de nacht van zondag op maandag is in hc< Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht prof. dr. F. C. Gerretson over leden. Hij is 74 jaar geworden. Prof. Gerretson was oud-hoogleraar in de koloniale en constitutionele geschiede nis aan de rijksuniversiteit te Utrecht en oud-lid van de Eerste Kamer. Hij verwierf zich ook bekendheid als Geerten Gossaert, onder welk pseudoniem hij de dichtbundel „Experimenten" publiceerde. Frederik Carel Gerretson werd op 9 februari 1884 te Kralingen (gemeente Rot terdam) geboren. Na aanvankelijk voor de handel te zijn opgeleid, studeerde hij aan verscheidene buitenlandse universiteiten. Hij promoveerde te Heidelberg cum laude tot. doctor in de filosofie. Na gedurende enige tijd werkzaam te zijn geweest op het ministerie van Kolo niën te Den Haag, werd hij als afdelings chef op het kantoor van de Bataafsche Petroleum Maatschappij te 's-Gravenhage. In 1920 vertrok hij als directiesecretaris van de Bataafse naar Londen, na een wereldreis te hebben gemaakt. In 1925 werd hij benoemd tot bijzonder Fragment van een door Sierk Schro der geschilderd portret van prof. Gerretson. hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht in de oude en jongere geschiede nis van het voormalige Nederlandsch- Indië en de vergelijkende koloniale ge schiedenis. Tot 1928 doceerde hij ook ethnologie. Van 1938 tot 1954 was hij bui tengewoon hoogleraar in de constitutionele geschiedenis van het koninkrijk aan de zelfde universiteit. Van 1930 tot 1931 redigeerde hij de tijd schriften „Dietsche Stemmen" en „Lei ding". Prof. Gerretson was lid van de Eer ste Kamer voor de Christelijk Historische Unie van 1951 tot 1956. In de twintiger jaren was hij voorzitter van de „Nationale Unie", die een belang rijke rol heeft gespeeld in de strijd om het tractaat. met België, dat in 1926 door de Eerste Kamer werd afgewezen. Het ging daarbij in het bijzonder om de aanleg van een kanaal tussen Nederland en België. Grote bekendheid verwierf hij als dich ter. De „Experimenten" van Geerten Gos saert hebben zich in de Nederlandse let terkunde een bijzondere plaats verwor ven. Tot zijn voornaamste litteraire wer ken behoren: prolegomena der sociologie, schriftelijke nalatenschap van Groen van Prinst.erer, Nederlandse Gedachten, Neder- land-Vlaanderen-België, Lites Finiri Opor- tet, Briefwisselingen en aanteekeningen van Willem Bentinck, heer van Rhoon, uit gegeven met medewerking van prof. P. Geyl, Geschiedenis der Koninklijke, Mui terij en Scheuring, Coens Eerherstel, Indië onder dictatuur, Essays, Om Koninkrijk en Constitutie en Experimenten (dichtbun del). Op 13 december 1950 ontving hij de Constantijn Huygensprijs. Mao Tse Toeng. En de Chinese kardinaal heeft zelfs het land moeten verlaten en woont vrijwel ambteloos in West-Duits- land. Verder beeft hij de fout begaan de bis schop van Zagreb, monseigneur Stepi- natsj; van wie bekend is dat zijn gedrag tijdens de oorlog de dood heeft veroor zaakt van duizenden orthodoxe Serven, tot kardinaal benoemd. De Paus omringde zich, reeds toen hij kardinaal-secretaris was, met Duitsers, waarvan „Suora" Pasqualina en drie Duitse Jezuïeten-paters gedurende alle jaren van zijn pausschap zeer grote in vloed hebben gehad. Hij heeft het dogma, dat Maria met lichaam en ziel ten hemel is opgeno men, afgekondigd, hetgeen de verwijde ring tussen enerzijds de rooms-katholieken en anderzijds de orthodoxe en protestant se kerken bijna onmogelijk heeft ge maakt. Al deze en nog andere dingen uit zijn privé leven werden hem in goed rooms- katholieke romeinse kringen kwalijk ge nomen, maar niemand, behalve Peyrefit- te, die niet in reuk van heiligheid staat, heeft ooit de moed gehad er in het open baar over te schrijven. Uniek Thans heeft monseigneur Bacci, zij het op zeer eerbiedige wijze, deze zaken aan de orde gesteld en het is wel een zeer bij zondere, nooit voorgekomen gebeurtenis. Hij zei onder meer „dat een Paus in de eerste plaats bereid moest zijn de bis schoppen te beschouwen als zijn directe medewerkers bij de instandhouding van de kerk. Hij dient bereid te zijn hen in geval van twijfel met zijn hogere wijsheid voor te lichten, een open oog te hebben voor hun noden, hen tot. steun te zijn en als zij met gezonde voorstellen tot hem komen deze te bevorderen". Hierin kan men een zekere critiek beluisteren op de autoritaire wijze, waarop de overleden Paus placht op te treden en onder meer de priesterarbeider verbood. Monseigneur Bacci zei tevens „hij moet niet alleen een heerser en herder zijn, maar ook een vader. Zijn hart zal derhalve in het bijzon der uitgaan naar volken, die onder tiran nie gebukt gaan, en naar de misdeelden, die hun kinderen zelfs geen droog brood kunnen verschaffen. Als Christus zal hij instaan voor de zaak, van wie arm en on gelukkig is. Hij zal opkomen voor de rech ten van de arbeid met alle middelen, die hem ter beschikking staan. Hij moet trachten de bozen en de afgedwaalden op het juiste pad terug te brengen. Het is zijn plicht de brug te zijn tussen de ver schillende klassen en standen opdat er meer rechtvaardigheid in de wereld zij en grote liefde tot de naaste. Maar voor al les moet hij een brug zijn tussen de na ties, ook begrip hebben voor diegenen, die wars zijn van de christelijke godsdienst en hem verwerpen en hij moet trachten vrede te brengen tussen de volken". Tegen het einde zei monseigneur Bacci in zijn verzorgd, Ciceroniaans latijn: „Het is niet voldoende dat de diplomatie en po litiek voor hem geen geheimen hebben. Dit alles is nuttig, maar van groter belang i.s dat de paus een heilige is". Wie? Het toonaangevende dagblad ..La Stam pa" vraagt zich af aan wie monseigneur Bacci gedacht zal hebben bij deze opzien barende rede en het blad oppert het ver moeden, dat de rede doelt op de patriarch van Venetië. Ronscalli, de kandidaat van de aanhangers van Montini, de aartsbis schop van Milaan. Het blad zegt van Ron scalli „hier hebben wij een man, die be seft dat het niet aangaat vele miljoenen personen in Italië en daarbuiten, omdat zij, arm en dus ontevreden, luisteren naai de verleidelijke theorieën van communis ten en socialisten, en bloc in de kerkelijke ban te doen en hen op deze wijze ook nog de troost ontnemen, die het geloof vermag te geven, mitsgaders de financiële steun, die rooms-katholieke instellingen aan de armen doen toekomen". Het blad veron derstelt verder dat Monseigneur. Bacci heeft gedacht aan de zo wijze en vriende lijke kardinaal Agagianian, die westelijke en oostelijke kerk ten volle kent en er zich van bewust is dat in de laatste jaren het roomse katholicisme tot. steeds meer een uiterlijke en oppervlakkige religie is geworden. Indien deze kardinalen de woorden van monseigneur Bacci ter harte hebben ge nomen. geloven wij dat het conclave niet lang zal duren en dat. wij weldra een uit nemend kerkvorst, hetzij monseigneur Montini, hetzij een der bovengenoemde kardinalen, of ook kardinaal Lercaro. de aartsbisschop van Bologna, op de troon van Petrus zullen zien. A dvertentie in handige plastic tabakszak! In een toespraak, welke zaterdag in Haarlem op de jaarlijkse Toogdag van de Noordhollandse Christelyk-Historische Jongeren Groep heeft gehouden, heeft de minister voor Zaken Overzee, mr. G. P Helders, zijn grote voldoening uitgespro ken over de resultaten van de Nederland Australische conferentie in Canberra over somenwerking inzake Nieuw-Guinea. Mi nister Helders benadrukte dat, uitgaande van de soevereiniteitsoverdracht van In donesië in december 1949 de wettelijke soevereiniteit over Westelijk Nieuw- Guinea terecht by de Nederlandse rege ring berust. Op de grondslag van he'. Handvest der Verenigde Naties mag de taak, die Nederland in Nieuw-Guinea vervult en nog te vervullen krijgt, als een „heilige plicht" worden gezien, aldus mr. Helders. Aan het begin van zijn rede wees de minister op de grote belangstelling, die het vraagstuk Nieuw-Guinea in Neder land ook bij de jongeren ondervindt. DM blijkt ondermeer uit de duizenden reacties naar aanleiding van radio-uitzendingen van de regeringsvoorlichtingsdienst over onderwerpen betreffende dit overzeese ge biedsdeel. Hij herinnerde aan het feit dat de status van Nederlands Nieuw-Guinea bij de overdracht van de soevereiniteit van Indonesië aan de Indonesische regering voorlopig voor een jaar gehandhaafd zou blijven. Daarna zouden Nederland en Indo nesië in onderling overleg onnieuw de status van westelijk Nieuw-Guinea be palen. Tot on heden zijn beide regeringen echter wat deze kwestie betreft geen stap nader tot elkaar gekomen. Minister Hel ders meende dat men dit vraagstuk met gezonde realiteitszin d'ent on te lossen ..Met leuzen, die de werkelijkheid niet ra ken. '--an men zijn zaak niet winnen", aldus mr. Helders. De vraag of Nederland de soevereiniteM over Nieuw-Guinea dient te blijven uit oefenen kan slechts de toekomst beant woorden. Maar uitgaande van de toestand van het ogenbli'-- is de arbeid die de Ne derlanders in Nieuw-Guinea verrichten vnn zeer grote betekenis voor de ontwik keling van land en volk. Stenen tijdperk Het Nederlands deel van Nieuw-Guinea telt momenteel ongeveer 700.000 zielen, van wie circa de helft nog volkomen in het stenen tijdperk leven. Grote waarde ring had de minister voor het werk van WARSCHAU (ReuterAFP) De Pool se communistische partij heeft een nieu we landbouwpolitiek bekendgemaakt, waarbij verplichte leveringen aan de staat worden afgeschaft en vervangen door een belastingstelsel. Het besluit hiertoe is vo rige week genomen op een voltallige ver gadering van het centrale partijcomité. Op deze vergadering is erkend, dat er vooral >n de jaren 1951-'53 fouten zijn ge maakt. Het comité betreurde weliswaar de ontbinding van vrijwel alle collectieve boerderijen na de regeringswisseling in 1956 (waarbij Gomoelka aan het bewind kwam), doch het verklaarde nadrukkelijk dat zij deze boerderijen niet met geweld zal herstellen. Volgens de nieuwe politiek zal de staat het monopolie van de verkoop van pri maire landbouwprodukten bezitten om te vermijden dat de prijzen teveel stijgen na de geleidelijke afschaffing van de verplich te leveranties, die nu driekwart van de marktprijs halen. Dit monopolie zou be perkt worden tot grote aankopen van ba- sisprodukten. Individuele boeren zouden de vrijheid hebben om aan particulieren te verkopen. In de nieuwe richtlijnen wordt verklaard dat de totale waarde van de landbouwpro- duktie sedert de oorlog is gestegen met 45 percent per hectare en dat het inko men per hoofd van de bevolking in de landbouw met honderd percent is geste gen. Volgens <".e richtlijnen moet in het vijf-jarenplan 1961-1965 de landbouwpro- duktie met meer dan twintig percent wor den vergroot. I"iervoor is een aanzienlij ke toeneming van de produktie van land bouwmachines noodzakelijk. Het recht van elke boer zijn eigen toe komst te bepalen, zal worden geëerbie digd, maar de partij zal met geduld en vasthoudendheid streven naar een zeer brede steun onder de boeren voor 't denk beeld van coöperatieve boerenbedrijven, aldus ds partij. Welkom MOSKOU (Reuter) De Poolse partij leider Gomoelka is zaterdag in Moskou hartelijk begroet door premier Kroesjtsjev president Vorosjilov en andere Russische leiders. Vele mensen waren met vlaggen en bloemen naar het station gekomen om de Poolse delegatie te verwelkomen. Kroesjtsjev heeft zaterdagavond aan een diner in het Kremlin ter ere van de Poolse bezoekers met nadruk verklaard, dat men het socialisme en communisme niet alleen kan opbouwen, „afgezonderd van gelijk gezinde volken in andere landen". Go moelka, die jarenlang als „Titoïst" ge vangen heeft gezeten, zei in zijn antwoord- rede, dat. het Poolse volk begrijpt dat zijn veiligheid, vrede en mogelijkheid om schep pend werk te verrichten afhangt van zijn eensgezindheid met het gehele socialisti sche kamp en vooral van het bondgenoot schap en de vriendschap met de Sovjet- Unie, zo zei hij volgens het persbureau Tass. zending, missie en bestuursambtenaren. Onder vaak onvoorstelbare moeilijkheden gaan deze mensen rustig hun gang. Spre kende over de economische kant van de ontwikkeling van het gebied bracht mr. Helders onder de aandacht dat de olie winning met vertrouwen tegemoet kan worden gezien, hetgeen ook met de bos bouw het geval is. Met nadruk wees hij erop, dat de baten hiervan uitsluitend de bevolking van Nieuw-Guinea ten goede komen. Ook de machinale rijstbouw houdt beloften in voor de toekomst, hetgeen me de van belang is voor de gezondheid van de bevolking, welke voor het grootste deel nog op te eenzijdig voedsel aangewe- Minister G. P. Helders Het onderwijs strekt zich op dit ogen blik uit over ongeveer 50.000 Papoea-kin deren. In september van dit jaar is in Hol- landia een volledige h.b.s. in gebruik ge nomen. Van grote betekenis achtte de mi nister dat bij de conferentie in Canberra volledige overeenstemming is bereikt over het stichten van gemeenschappelijke cen tra voor technische opleidingen en de mo gelijkheid, dat inheemse leerlingen uit Ne derlands Nieuw-Guinea middelbare scho len in het Australisch deel van het eiland en in Australië kunnen bezoeken. De mis sie en zending boeken prachtige resulta ten. Er zijn momenteel in Nederlands Nieuw Guinea 140.000 protestanten en 60.000 katholieken. Het meeleven met hun godsdienst en hun offergezindheid is be paald hartverwarmend, aldus mr. Helders. Na afloop van zijn toespraak beant woordde de minister verscheidene door de aanwezigen gestelde vragen. Daarna wer den enige documentaire films over Nieuw- Guinea, de Nederlandse Antillen en Suri name vertoond. De voorzitter van de Toog- dagcommissie, de heer J. Tegelaar, dankte minister Helders voor zijn inleiding. Des avonds beantwoordde een forum vragen over actuele politieke onder werpen. PARIJS (AFPReuter) Dr. René Ko- vacs, die de leider geweest zou zijn van een uiterst-rechtse samenzwering om ge neraal Salan in januari 1957 uit de weg te ruimen, is vrijdag door een Parijse mili taire rechtbank bij verstek ter dood ver oordeeld. Naar men meent te weten, is Kovacs naar Spanje uitgeweken. Hij was op borgstelling in vrijheid gesteld. Vijf medeverdachten in het „Bazooka-proces" zijn vorige week veroordeeld tot dwang arbeid tussen vijf en tien jaar. De moordaanslag op generaal Salan, toentertijd militair bevelhebber in Alge rije, werd met een bazooka gedaan. Een officier werd gedood en een ander gewond. (UPI) Eerst had men na de aanslag gedacht, dat zij door de rebellen op touw was gezet. Pas later bleek, dat rechtse kringen in Algiers achter deze moordaan slag zaten, omdat zij van oordeel waren, dat Salan niet fel genoeg tegen de natio nalisten optrad, hoewel hij het was, die de terreur in Algiers de kop had laten indruk ken. Sprookjes Ik heb me er al meer over verbaasd, dat er nog zo'n hoop normale goedaardige men sen bestaan, die stuk voor stuk de schokken hun op zéér prille leeftijd aangedaan, heb ben doorstaan, of ze te boven gekomen zijn. „Welke schokken?" zult u vragen. Wel, de ellende ons door ouders en op voeders berokkend in de vorm van: gezel lig een sprookje voorlezen vóór het naar bed gaan. Want begrijpt u, achteraf be keken, hoe u het overleefd hebt? Ga maar eens na. Klein Duimpje: Ouders willen hun kinderen kwijt. Bij de reus thuis wordt mensenvlees geroken (bah!) en de reus slaat bij vergissing zijn doch tertjes de hoofdjes af! Een bloederig ver haal. Blauwbaard: een vrouwenmoordenaar. Behoeft geen commentaar! Hans en Grietje: De kinderen moesten gemest en daarna opgegeten worden. Maar gelukkig wordt de heks door het zeer lis tig optreden van Grietje lévend verbrand. Fijn!! Roodkapje: Wolf vreet oma en kleinkind op, maar wordt zelf de dupeHoi! Sneewwitje: Jager moet het hart van Sneewwitje eruit halen en dit aan stief- mama tonen. Deze misdadige vrouw of freert het kind een stuk appel met arseni cum of strychnine. Hoe verzin ze het!! Wolf en de zeven geitjes: Wolf toont een witte meelpoot, om zich toegang tot het geitenperceel te kunnen verschaffen, en eet maar liefst zes van de zeven aardige beestjes op. Later verdrinkt hij in de beek. Hoera! Doornroosje: Honderd jaar lekker sla- ]>en. Welterusten!! En zo ga je maar door en dit alles nog vóór aap-noot-mies en meestal ook nog vóór mazelen, kinkhoest en waterpokken. Dat is geen kleinigheid, hebt u zich dat wel eens gerealiseerd? Allemaal uiterst Grimmigesprookjes (volgens mij zijn alleen die van Andersen onschadelijk). Ze behoren er nu eenmaal bij en geen ouder durft ze over te slaan. Nee hoor, stel je voor, eerst vlug groeien, dan zindelijk en de taal machtig worden, zodat er met sprookjes een aanvang ge nomen kan worden. Vooral niet treuzelen. „En toen lieverd je, sneden de boze zusters van Assepoes zich een stuk van de voet af, om in het schoentje te kunnen". Héél gewoon. Maar knipt uw kind een klein gaatje in zijn kous. dan bent u razend! Dat zo'n kind niet zenuwziek wordt, hè, door al die narigheid vóór het naar bed gaan. Het is in elk geval voor zijn hele verdere leven getraind in ellende, leugen en bedrog. Maar tóch, als je om je heen kijkt, kun je de nadelige gevolgen soms nog waar nemen, dan zie je iemand met een door sprookjes verknoeide geest rondlopen. Men (can ze vinden onder alle rangen en stan den- Onder ministers, papierprikkers, touw- en modelslagers, violisten, en riolis- ten. Eén ding hebben ze gemeen en dat is die vreemde starende blik in hun ogen. Moet u maar eens opletten, je pikt ze er zó uit! Marianne van Raak De Marineraad heeft heden de behande ling voortgezet van de aanvaring tussen Hr. Ms. fregat „Fret" en het Duitse vis sersvaartuig „Münster" op 7 november 1957 op de Noordzee. De arts van de „Fret" was destijds per rubbervlot twee keer van de oorlogsbodem naar de logger gevaren om medische hulp te bieden. Na de tweede tocht waren de schepen zó dicht bij elkaar gekomen, dat een aanvaring plaats had. Eén van de oorzaken was het weigeren van de bakboordmotor van de „Fret", waardoor het manoeuvreren bemoeilijkt werd. Het vissersvaartuig had hierbij vrij aanzienlijke schade opgelopen. Als getuige werd thans ondermeer gehoord de machi nist, die ten tijde van de aanvaring chef van de wacht in de achterste machineka mer was. Deze getuige verklaarde, dat het aan boord van de „Fret" meermalen voor kwam, dat de bakboordmotor opnieuw gestart moest worden ten gevolge van het blijven hangen van een klep van de olie leiding. Zo'n startmanoeuvre kost in dat geval ongeveer vijf minuten, hetgeen uiteraard vertraging veroorzaakt. De Marineraad zal in deze zaak over enige tijd uitspraak doen. Advertentie LONDEN, (Reuter) De Britse minis ter van Koloniën, Lennox Boyd, heeft za terdag aan afgevaardigden uit Nigeria be loofd dat hun land, een federatieve staat met 32 miljoen inwoners aan de Westafri- kaanse kust, op 1 oktober 1960 onafhan kelijkheid zal krijgen als 't in 1959 te kiezen parlement officieel daarom zal verzoeken. De minister deelde dit mee aan het einde van een conferentie met Nigeriaanse lei ders die een maand geleden te Londen was begonnen. Nigeria is in hoofdzaak een agrarisch land. Het voert cacao en rubber, maar ook belangrijke hoeveelheden tin, hout, en ijzererts uit.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3