YLCOTjE-VELPON VLOOTJE LiJtiliN ÜZ/JiAJAI W IJ K MADOEF EN MIEZA Agenda voor Haarlem TTUT T1YT IET* T17 TM \~&7 T T W Kort en bondig Meer verontwaardiging tegen Pasternak 4 Niet goed, niet slecht GARAGE DEN HOUT Televisie zendt trekking „Actie Bijstand" niet uit A andacht voor provincies en emigranten De radio geeft dinsdag T elevisie pro gramma IQ een fopspeen voor intellectuelen Nationaal concours van lichte muziek in Amsterdam geopend Staatssecretaris Van Veen beëdigd Nieuw Tweede-Kamerlid Schepen voor Indonesië DE KUNST VAN IMRE NAGY Grammofoonnaald maakte straatarme weduwe tot miljonaire DOOR LIN YU TANG Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family'* Rapport van C.HAJ. MAANDAG 27 OKTOBER 1958 Omdat prof. Van der Holk verhinderd was zijn „gesprek aan de schrijftafel" te houden en Eli Asser in zijn eigen huis kamer hem verving, kon men het verschil in schrijftafel constateren. Die van Eli Asser laat blijkbaar geen spreken toe: het was een ontstellend gezwets dat door de regisseur haastig werd uitgedraaid. En kele liedjes uit „Waterproef" van Benny Vreden wei-den door hem en zijn ensemble uitgevoerd. Daarna volgde een éénaktertje van Berend Boudewijn. door hemzelf met Nellie Wiegel gespeeld. Beide programma onderdelen waren niet vervelend en niet leuk. Het eerste bleek mat en een beetje flauw, het tweede te juveniel en gezocht. „De oude draaidoos" is altijd geslaagd. De avond, die precies op tijd eindigde, werd besloten met een gevarieerd programma, waarin de zangeres Doreen Hume haar niet meer al te beste stem liet horen, de acrobaten „The Domenech" uit Cuba ge spierde krachtpatserij lieten zien, de mime Rob van Reyn een zeer geestige parodie op de pianist Paderewsky leverde, Bengt Halberg wat intiem pianospel speelde en Frans Poptie met de zijnen alles aaneen musiceerde. Het was weer een typische VPRO-avond: niet goed genoeg om blij over te zijn en niet slecht genoeg om wrevel te wekken. Beeldschermer Advertentie ENKELE KARAKTERISTIEKEN van de RENAULT DAUPHINS Prachtige wegl'gging. Minimum wegenbelas ting. 6 a 7 L. op 100 K.M. Trekt en is geruisloos als een 6-cylinder 6 maanden fabrieksgarantie incl. arb.loon. Goedkoop in aanschaf: f 5745.Elegant. Telefoon 12138 en 15056. De trekking van de „Actie Biistand"- verloting zal niet door de televisie worden uitgezonden ondanks het feit, dat op de loten staat vermeld dat dit wel het geval zal zijn. De Nederlandse Televisiestichting deelt mede, dat de organisator van de „Actie Bijstand" inderdaad een verzoek heeft in gediend om aan de bekendmaking der prijzen een televisie-uitzending te wijden. Men zou dit verzoek in overweging hebben genomen, als niet het IKOR al op een eer der tijdstip verzocht had op dezelfde dag een t.v.-uitzending te mogen verzorgen in verband met de Hervormingsdag. Op de avond van 31 oktober, waarop in het Kur- haus te Scheveningen de uitslag der loterij bekend zal worden gemaakt, zal namelijk een herdenkingsdienst uit de Kruiskerk te Amstelveen door de televisie worden uit gezonden. Dit verzoek van het IKOR was veel eerder dan dat van de „Actie Bij stand" gedaan. Friesland opent de rij van provincies, waaraan Radio Nederland Wereldomroep in het komende seizoen aandacht zal be steden in een nieuwe serie programma's „Provincies presenteren zich". Friesland gaat aan de kop, omdat deze provincie naar verhouding de meeste emigranten aan het buitenland heeft afgestaan. Daaruit blijkt meteen, dat de nieuwe serie vooral is ge richt op de emigranten uit de betrokken provincie, al zullen zij ook voor andere luisteraars interessant zijn. De serie wordt uitgezonden op iedere eerste maandag van de maand er Fries land begint op maandag 3 november. In aansluiting hierop komt elke- eerste dinsdag van de maand, voor het eerst dus op 4 november, een groetenprogramma voor emigranten, naar analogie van de sinds jaren bestaande groetenprogramma's voor zeevarenden. Die groeten zullen be stemd zijn voor emigranten over de gehele wereld, die dan de stemmen kunnen horen van hun familie in ons land. Het is natuur lijk niet mogelijk alle emigranten stemmen van thuis te laten horen: voor elk emigra- tiegebied zullen per programma ongeveer twintig personen aan het woord kunnen komen. De groeten worden opgenomen in de betrokken provincie en worden zoveel mogelijk omlijst met muziek uit dezelfde streek. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platen- nieuws. 13.30 Amus.muz. 14.00 Gram. 14.05 School radio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Ge varieerd progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend.: Rijksdelen Overzee Het Suri naamse bos - van natuur tot cultuur, door drs. J. P Schulz. 18.00 Lichte muziek. 18.20 K.V.P.. pol. caus. 18.30 Metropole-ork. en soliste. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.30 Ja, met mij. schets. 20.35 Pianokwartet. 21.05 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 21.35 Concert gebouworkest. 22.05 Dubbel-kwartet. 22.20 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 3.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.25 Omr. koor. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 v. d, kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.15 v. d. zieken. 12.00 Amus. muz. 12.20 Rege- ringsuitz.: Landb. rubriek: Landschap en ruil verkaveling. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool, alt viool en cello. 14.40 Schoolradio. 15.00 v. d. vrouw. 15.30 Gram. 16.00 Samen en toch alleen, caus. 16.15 Gram. 16.30 v. d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fabrieks Fan fare. 13.55 Paris vous parle. 19.00 v. d. kleuters. 19.05. Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.55 Gram. 2l".45 Act. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21 Gram. 23.30—24.00 Bedgeheimen. Eurovisie: 11.15—12.30 Londen: Opening v. Par lement. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Het zwarte woud. 20.45 Documentair progr. 21.00 —22.30 Film. De AVRO heeft nu ook zijn derde pro gramma, beter gezegd zijn derde pro grammaatje, want. het overschrijdt de dertig minuten niet en figureert slechts op ongeregelde tijden in de omroepgidsen. Samensteller Jan van Herpen noemde het IQ 125 en had bij voorbaat van zijn luis teraars zo'n hoge pet op, dat hij het niet nodig vond deze hiëroglifische aandui ding nader te verklaren. Inderdaad is dit programma aan de bezitters van een meer dan middelmatige intelligentiequo tiënt voorbehouden. Wij hebben deson danks afgestemd op het eerste specimen van deze poging om tegemoet te komen aan de wensen dergenen, die het radiopro gramma van een vervlakkende inhoud vinden. De eerste aflevering van IQ 125 bleek te behelzen: een bespreking van een essay van Virginia Woolf door een hoog leraar, een bespreking van een bundel Italiaanse gedichten met bijbehorende vertalingen door een andere hoogleraar, de bespreking van een wijsgerig werk van een Franse auteur door een Belgische let terkundige, een gedicht van een Ameri kaanse dichteres en een in B.B.C.-Engels voorgedragen cursiefje. Daar een en an der de verbindende muziek niet kon ont beren, IQ 125 of niet, bedroeg de aan elk onderdeel bestede tijd nauwelijks 6 minu ten.. Wij moeten toegeven dat de „ver vlakking van het omroepprogramma" zo bijzonder economisch bestreden wordt. Wanneer men niet over IQ 125 beschikt, zal men niet kunnen begrijpen dat een bonte dinsdagavond van twee uur geneu traliseerd wordt door een causerietje van zes minuten, op voorwaarde slechts dat dat in net Engels wordt gehouden. We vrezen intussen ernstig, dat de pro grammaleiding van de AVRO weer eens de schone schijn met het wezen van de „ontvlakking" heeft verward. De vervlak king van het radioprogramma bestrijdt men namelijk niet door het houden van le zingen in vestzakformaat door raffelende professoren over onderwerpen, waarvoor alleen die kleine minderheid belangstel ling heeft die toch al de in dergelijke za ken gespecialiseerde tijdschriften leest. Vervlakking kan men niet alleen bestrij den, maar zelfs voorkomen door critisch te staan tegenover teksten en partituren welke voor amusementsprogramma's be stemd zijn en door in begrijpelijke taal te spreken over allerhande kunstuitingen, zo dat deze voor een groter publiek toeganke lijk worden dan thans het geval is. De „Artistieke staalkaart" van de VARA, de diverse instructieve muziekuitzendingen van Rutger Gchoute en dergelijke zijn voorbeelden van programma's welke de vervlakking heel wat effectiever bestrij den dan IQ 125. Het is natuurlijk moge lijk, dat. er mensen zijn die het juist een teken van vervlakking vinden wanneer de grote massa zich interesseert voor toneel, ballet, muziek of beeldende kunst. Op een hoogvlakte valt een berg minder op dan in de polder, denken zij, vergetende dat men op een hoogvlakte aanzienlijk meer kans maakt een berg tegen te komen dan drie meter onder de zeespiegel. En wie eer wil bewijzen aan de bergen van kunst, wetenschap er wijsheid kan zich daarvan niet afmaken met een praatje van zes mi nuten, dat, wanneer het maar wat minder vreemde woorden bevatte, in de reeds ge noemde populaire opvoedende program ma's zeer goed zou passen. Het buitenland biedt volc'oende voor beelden om te weten dat het ook anders kan. De Westduitse zenders behandelen in hun „Nachtstudio" een afgerond onder werp gedurende ten minste een half uur, maar soms zelfs gedurende anderhalf uur. Van het Derde Programma van de Engel se omroep is de diepgang algemeen be kend. Datzelfde geldt voor de Franse om roep met zijn dagelijks „Uur (en het is ook werkelijk een uur) van de Franse cul tuur" en wekelijkse uitzendingen als „Ge dachten en mensen" van Jean Amrouche en „Thema's en controversen". In laatst genoemde uitzending worden tal van vraagstukken van wijsgerige, wetenschap pelijke en kunstzinnige aard in discussie vorm aan de orde gesteld. Die uitzendin gen zijn zeker niet voor een breed publiek bedoeld, al wordt dat niet door de bena ming bij voorbaat uitgesloten, maar de groep waarvoor ze wel bestemd zijn komt in ëlk geval aan haar trekken en wordt niet bedot met een fopspeen. Go Lf breker In de concertzaal te Naaldwijk zal op donderdag 30 oktober een nationaal con cours voor lichte muziek gehouden wor den. Hieraan zullen slechts die orkesten deelnemen die bij voorgaande concoursen in ons land ereplaatsen hebben bezet. Als intermezzo zal de „Nederlandse Elvis Pres ley" Henri Dilon uit Delft optreden. De voorzitter van de Zweedse Akademie. die de Nobelprijzen toekent, dr. H. S. Ny- borg, heeft aan United Press International meegedeeld, dat. de Russische auteur Boris Pasternak tien jaar geleden ook reeds kan didaat was voor de hem thans toegekende onderscheiding, dus voordat hij „Dr. Sji- vago" schreef. Deze roman heeft echter bij de toekenning van dit jaar niet de door slag gegeven, aldus dr. Nyborg. De Zweedse Akademie ontving zater dag van de auteur een in het Engels ge steld telegram, waarin hij verklaart de prijs te aanvaarden. Een aanduiding van de datum, waarop hij naar Stockholm denkt te komen ontbrak echter in het telegram van Pasternak, waarvan de tekst luidde: ..Immensely grateful, touched proud, astonished, abashed - Pasternak" (Geweldig dankbaar, getroffen, trots, ver baasd, verlegen). De oudste kroniekschrijver van de Pravda, David Zaslavski, die de „venij nigste pen" van Sovjet-Rusland hanteert heeft Pasternak verzocht, de Nobelprijs voor litteratuur te weigeren. Hij liet daar direct op volgen, dat zo'n weigering van de zijde van Pasternak erg onwaarschijn lijk is, omdat deze volgens hem „zelfs geen vonkje Sovjet-waardigheid bezit en geen snioper patriottisme in zijn ziel heeft". In zijn aanval, die zondag in de Pravda werd genubliceerd, brandmerkte hij Pas ternak als een „onkruid" tussen de Ruc- sische schrijvers en als een „talentloze in dividualist. die zichzelf weloverwogen tot een werktuig van de reactionaire propa ganda van de bourgeoisie heeft gemaakt" Het orgaan van d» communistische par tij karakteriseerde het comité, dat de No- belpriis toekent, als „aartsreactionairen van de litteratuur, wroetende duister- lingen. vijanden van de democratie en voorstanders van de oorlog". Verder wordi gezegd, adt de titeleheld van „Dr Sivagn" een ..morele monstruositeit" ia en het boek zelf een ..oolitiek schotschrift". Het ge volg van deze camDagne legen Pasternak is vermoedelijk, dat hu de meest geïso leerde schrijver in de Soviet-Unie is. Er is noo altijd geen aanwijzing of hii naar Stockholm zal gaan om de Nobel - nriis in ontvangat te nemen. De vereniging van schrijvers, het marhtigate letterkun dige l'chqam van de Soviet-Unie. waar van paatornak lid is. heeft haar stand mint officieel nog niet bekendgemaakt Mqpr hei wórdt, waarschijnlijk geacht, da- zij dezelfde liin zal vólden als de Pravda «n de „Litteraire Gazet". Do \*oto rip DOt'lntf" In het prentenkabinet van het Stedelijk Museum te Amsterdam is vrijdagmiddag de expositie ..De gesel van de oorlog" ge opend. Deze bestaat uit een collectie etsen en tekeningen van vijf kunstenaars, die is samengesteld door de gemeentelijke tentoonstellingscommissie van Kampen in samenwerking met de Nederlandse kunst stichting te Amsterdam. De tot 1 decem ber durende expositie omvat honderdvijf tien tekeningen en etsen van Jacques Cal- lot (1592—1635), Francisco Goya y Lucien- tes (17461828), Ottö Dix, Picasso en Hen ri Moore. De collectie is reeds in Kampen en Schiedam geëxposeerd. De nieuwbenoemde staatssecretaris van Oorlog, de heer M. van Veen, is zaterdag ten paleize Soestdijk door de Koningin beëdigd. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacaturè van wijlen de heer H. van Sleen (P.v.d.A.) benoemd ver klaard de heer H. B. Engelsman te Schie dam. De heer Engelsman heeft de benoe ming aanvaard. TOKIO (UPI) Japan zal binnenkort negen vrachtschepen met passagiersacco- modatie overdragen aan Indonesië, krach tens de Indonesisch-Japanse herstelbeta lingsovereenkomst De negen kleine sche pen zijn thans in aanbouw of worden ver nieuwd in Osaka. Vier dezer schepen zullen begin december worden overgedragen. De andere volgen eind januari. Even later gingen Azamir en Madoef op weg naar het paleis. Bij de gouden poort van het prachtige gebouw werden ze door een wachter ontvangen, die het tweetal onmiddellijk naar de troonzaal geleidde. Met kloppend hart liep Madoef naast zijn meester voort. Toen ze de troonzaal binnen gingen en voor de Khalief stonden, bogen ze allebei eerbiedig en diep. De Khalief, met een grote diamant op zijn tulband, knikte. 60—61 4i1nprtentie Galerie Espace aan het Klein Heiligland te Haarlem exposeert tot 15 november gouaches en tekeningen van de schilder Imre Nagy, na de Hongaarse opstand naar Nederland gekomen. Oppervlakkig beke ken zou zijn kunst abstract genoemd kun nen worden en overal gemaakt kunnen zijn. Zeker is voor mij dat ik zijn werk op het. eerste gezicht mooi vond. Bij het raad plegen van de catalogus om zo nodig onze lezers te attenderen op bepaalde werken bleek me vervolgens, dat de gouaches van Nagy dan toch eigenlijk niet abstract be doeld zijn. De namen, waarvan hij zijn werken heeft voorzien, maakten iets bij me open. Want zij zijn die van steden, van streken en van stadsdelen, waarvoor ik een grote liefde ben gaan koesteren. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik toen allereerst op herkenning uit was. Schoorvoetend moest ik toegeven die te vinden. Schoorvoetend, want men praat toch niet anderen een schilderij aan met de motivering dat het betrokken werkstuk „lijkt". Het ligt omge keerd. De overtuiging moet komen uit de schilderkunstige kwaliteiten. We hebben dit kunnen ondervinden aan voorbeelden van figuratieve kunst. De kunstenaar heeft daarbij zijn visie op iets, dat ook wel voor ons zichtbaar is, aan ons opgelegd. Bij een verder beschouwen van 'zijn werk ben ik ervan overtuigd, dat Nagy zo'n schilder is. Een waarachtig kunstenaar dus! Door gelijke ervaringen als hij mag ik dus in dit geval zeggen, dat het werk niet abstract genoemd kan worden. Hoeveel abstracter waren eigenlijk bepaalde slechts figuratief te noemen schilderijen van Marseille. Aries en andere plekken in de Provence, die i'. wel ontmoette. De ten toonstelling van Imre Nagy bewijst dan ook weer hoezeer het oppassen is met het gebruik van bepaalde benamingen, die mogelijk èen deel van het publiek aan ze kere tentoonstellingen doet voorbijgaan. Advertentie DAAROM is Mascotte 3 x beter Het noemen van de namen van de plaat sen, waar dus ook Nagy was, moet men dan vooral zien als het vermelden van een mogelijk attractieve bijkomstigheid voor hen, die zo gelukkig waren daar te genie ten. Dat laatste deed Nagy zeker. En mij verplaatste hij aan de zonovergoten oude haven van Marseille, in de menigte in deze stad, waarover de schemering begint te vallen en op de hoogte, waar de Notre Dame de la Garde waakt over de scheep vaart. Nagy gaf zelf een aanwijzing tot begrip voor zijn kunst. Aan die oude haven kan hij het heerlijk vinden. Voor het on dergaan van ervaringen is hij niet aan nauwkeurig bepaalde plekken gebonden. Waarom dus niet getracht dat te schilde ren, wat hij daar al flanerend onderging. Zoals wij dan een schilderij van deze haven van een Marquet of een Duf.v kunnen ge nieten, zonder ooit op de plek zelve ge weest te zijn, is ook een gouache van Nagy te waarderen. Men verlange van mij geen vergelijking van de schilderkunstige kwa liteit van Nagy met die van genoemde Fransen, die op hun beurt toch ook niet zo gemakkelijk vergelijkbaar zijn met bij voorbeeld oude Hollandse landschapschil ders. Zeker is voor mij dat Nagy iets heeft bij te dragen in de ontwikkeling van de moderne kunst en dat zijn werk een klaar te heeft, welke enig begrip voor moderne uitingswijzen kan bevorderen. Bob Buys LONDEN (UPI) - Een 39-jarige Engel se weduwe, mevrouw.Maria Killick is toe getreden tot de rangen der miljonairs dankzij een grammofoonnaald en de Brit se justitie. Nog geen jaar geleden moest zij haar laatste juwelen verpanden om haar vier kinderen te etqn te kunnen ge ven. Thans is zij hard op weg een multi- miljonaire te worden. Een nieuw soort grammofoonnaald was voor haar de sleutel voor de weg van ar moede naar rijkdom. Wat de door haar ontworpen naald, een soort safier, onder scheidt van andere, is haar geheim, dat door fabrikanten van haar „geleend" werd. Zij moest de rechter te hulp roepen om royalties te krijgen voor de naald, die thans door grammofoonmaatschappijen overal ter wereld vervaardigd wordt. Na een juridische actie, die bijna tien jaar duurde, beslist - het hooggerechtshof ten slotte te harer gunste. Toen kon zij haar claim oij de grammofoonmaatschappijen indienen. Sindsdien hebben haar accountants druk werk gehad met het ontwarren van de af faire Zij hebben hun opdrachtgeefster verteld dat het eerste miljoen ponden sterling (tien miljoen gulden) tegen Kerst mis binnen zal zijn. Daarna zullen nog meer miljoenen volgen Het geld is belas tingvrij: daar let betaald wordt als scha devergoeding kan de Britse belastingdienst er niet aan omen. Mevrouw Killick heeft haar bezoeken '-an de bank van lening ge staakt. Thans rijdt zij in een door een eigen chauffeur gereden Rolls Royce. Zij zegt dat zij van plan is, niet ver van Lon den een landhuis van 25.000 pond te kopen. 74. „U wordt maar eens eenenzestig", antwoordde Eva. Volgens de traditie was de eenenzestigstè, die een nieuw tiental inluidde, een „grote verjaardag", slechts overtroffen door de eenzeventigste en de eenentach- tigste die zeldzaam zijn. „Ik betaal alles", zei Freddie. „Nee, wij doen het allemaal samen", zei Loy. Die avond zei Flora tegen haar man: „Freddie is toch eigenlijk een royale kerel. Maar wij moeten alle maal ons aandeel in de uitgaven dragen. Ik had ge dacht honderdvijftig dollar voor het feest opzij te leg gen. Dat kunnen wij best betalen. Maar ik ben blij, Loy, dat je hem niet vertelde hoeveel wij verdiend hebben, toen hij ernaar vroeg". „Dat zou ons duur te staan komen", antwoordde Loy. „Als hij wist hoeveel wij gespaard hebben hoeveel is het ook weer?" „Wij hebben bijna vijfduizend dollar". Trots en triomf klonken in Flora's stem. „Je moet een nieuwe jurk voor het feest kopen en Eva ook. En Flora, dan is er nog die ring waar je al die jaren naar verlangd hebt". „O, Loy!" riep Flora. „Meen je dat heus? Moet ik het niet eerst aan moeder vragen?" „Nee. Het is ons geld. Koop hem eerst en vertel het moeder daarna. Zij weet, dat je het verdient". Flora gaf haar man een vurige omhelzing. De volgende morgen ging zij met Eva uit en kocht zich een nieuwe kunstzijden jurk in zwart met roze. terwijl Eva een blauwe koos. Toen gingen zij naar een juwelierszaak en Flora kocht een briljanten ring van vijfhonderd dollar. Toen zij de winkel uitging met het kleine doosje in haar tas, loosde zij een diepe zucht van geluk. Zodra zij in het restaurant terug waren, riep Eva uit: „Moeder, wij hebben een ring voor Flora gekocht! Het is een beeld!" Flora opende aarzelend "-et doosje en liet moeder Fong de ring zien. „Ik heb er zo lang op gewacht, moeder", zei zij. „Ik hoop dat u het goed vindt". „Hoeveel heeft hij gekost?" „Vijfhonderd dollar. Het is meer dan een karaat", zei Flora de moeder angstig aankijkend. „Het was ons spaargeld". „Doe hem aan, doe hem aan", zei moeder Fong. Toen Flora de ring aan haar vinger deed, sprak er uit haar glimlach een grenzenloze voldoening. „Hij staat je goed", zei moeder Fong, terwijl zij haar schoondochter vriendelijk aankeek. „Je hebt hem verdiend, meisjelief" De uitnodigingen werden verstuurd en een paar da gen voor de verjaardag begon het geschenken te stromen. Freddie had de leiders van de Chinezenwijk uitgenodigd, wat de familie veel aanzien gaf. De dag brak aan en moeder Fong voelde zich ziels gelukkig met al haar kinderen om zich heen. Het dinei werd in het Pacific Restaurant gegeven omdat hun eigen restaurant te klein was. Alle familieleden ver schenen in hun beste kleren. Het restaurant was ver sierd met rode en gouden lingers. Bij zulk een gele genheid waren de harten blij en iedereen droeg een glimlach. Er werd van de zoons en dochter verwacht, dat zij dol van vreugde zouden zijn omdat hun moedei deze achtenswaardige leeftijd had bereikt. Marco, een klein ventje van twee, als een Chinese pop gekleed, liep rond met een „tijgerhoed", die zij in een winkel in de buurt had gevonden. Het zou nog mooier zijn ge weest als er een half of een heel dozijn kleinkinderen waren geweest. Maar moeder Fong was tevreden. Zij had drie zoons en een'dochter en het ging allen goed. Het feest bewees, dat zij haar gezin met succes had grootgebracht en meer kon een mens niet verlangen in een wereld vol voetangels en klemmen en treurige mislukkingen. De ene toast na de andere werd op haar uitgebracht en daar het onhoffelijk zou zijn geweest een van de leiders van de Chinezenwijk over te slaan, klonken er meer dan een dozijn lofzangen op haar moederdeugden. De belangrijkste speech was zoals gewoonlijk van de Oude Tuck. Na een elegante inleiding, zei hij: „Mijn vrienden, het is ons aller wens lang op deze aarde te vertoeven. Ik heb in de afgelopen twaalf jaar over van alles nagedacht en .k wil jullie het een en ander ver tellen over de conclusies waartoe ik gekomen ben. Maar eerst wil ik jullie een verhaaltje vertellen. Vijfentwintighonderd jaar geleden leefde er een zeer oude man. Hij was een tijdgenoot van Confucius en Laotse. Hij was meer dan negentig jaar toen Laotse, die op dat ogenblik nog een jongeman was, hem kwam bezoeken. De oude man had wit haar en blozende wan gen en Laotse was diep onder de indruk. Laotse vroeg hem wat het geheim van zijn hoge ouderdom was en hij deed zijn mond wijd open en zei Laotse erin te kijken. Zijn mijn tanden weg?" vroeg hij. Laotse keek en zei: „Zij zijn bijna allemaal weg". „En mijn tong?" „Die is nog volmaakt", antwoordde Laotse. „Onthou dit", zei de oude man. „Wat hard en broos is breekt, maar wat zacht is blijft staan. Dat is het geheim van mijn lange leven". Het leven is een won derbaar geschenk en geen van ons doet er gaarne af stand van. Wij hopen allen lang te leven en sommigen van ons hopen altijd te blijven leven. Er is de onster felijkheid van de ziel, er is de onsterfelijkheid van het werk en er is de onsterfelijkheid van het ras. Chuangtse noemt de dood „de grote thuisreis"; dat is de onster felijkheid van de ziel. Laotse zegt: „Een mens leeft lang als hij sterft en toch bij ons blijft"; dat is de onsterfelijkheid van het werk. Confucius zegt: „Zorg dat het altaarvuur der voorouders blijft branden"; dat is de onsterfelijkheid -'an het ras. (Slot volgt) 50.000. Met een toespraak van ir. E. W. Ott, directeur van het telefoondistrict Zwolle, is .de 50.000-ste telefoonaansluiting in dat district in dienst gesteld bij een in woner van Eefde bij Zutphen. Opium. De Hamburgse douane heeft twee Chinese matrozen gearresteerd, die getracht hebben aan boord van een uit Indonesië komend Nederlands schip negen pond opium naar Duitsland te smokkelen. De Christelijk Historische Unie heeft een landbouwrapport uitgegeven, waarin richt lijnen worden gegeven voor het prijs- en structuurbeleid in de landbouw. Aandacht wordt hierin besteed aan de internationale ontwikkeling met betrekking tot de pro- duktie en afzet van landbouwprodukten. Gemeend wordt dat een oplossing voor de moeilijkheden in de landbouw kan worden bereikt door het verwezenlijken van de Europese economische eenwording. Directe maatregelen ter beperking van de melkproduktie worden afgewezen. Op grond van budgetaire overwegingen wordt beperking van de garantie tot een bepaalde hoeveelheid melk aanvaardbaar geacht. Opvoering van het vetgehalte in de ge standaardiseerde melk tot drie percent, acht de agrarische commissie van de C.H.U. gewenst. Erkend wordt dat de te kleine omvang van vele bedrijven belemmerend kan wer ken op de welvaart in de landbouw. Dwin gend optreden van de overheid, bijvoor- beeeld door het invoeren van vestigings eisen ten aanzien van de bedrijfsgrootte, wordt niet aanvaardbaar geacht. Even tueel moeten ,wel. eisen kunnen worden gesteld ten aanzien van de theoretische en praktische scholing van landbouwers. MAANDAG 27 OKTOBER Stadsschouwburg: De Ned. Crmediê met „De naakten kleden", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen van Peter Giltay. 10 tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Anthonia Visser en Norbert Olthuis tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", alle leeftijden, 1°.30 uur. Frans Halstheater: „Penny, de katoenplukster", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De ondergang van de Titanic", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Vrouwenarts, dr. Ber tram", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Het gebeurde gisteren", alle leef tijden, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leeftijden. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Vallei der verschrikking", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De slag om Arnhem", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: De operette „Paga- nini" wordt opgevoerd door Zandvoorts Operettevereniging, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert van werk van Ravel, 21 tot 22 uur. DINSDAG 28 OKTOBER Concertgebouw: Concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen van Peter Giltay, 10 tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Anthonia Visser en Norbert Olthuis, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. Het Huis Van Looy: Expositie van werk van Willem Zwart en Jacrbus van Looy. 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Vishal: Expositie van „De Groep", 10 tot 17 uur. Vleeshol: Expositie van Delftse cera miek, 14 tot 17 uur. Galerie Espace: Expositie van werk van Imre Nagy, 11 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", alle leeftijden, 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Penny, de katoenplukster", 18 jaar, 14, 16.15 en 20 uur. Lido Theater: „De ondergang van de Titanic". 14 jaar, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Vrouwenarts, dr. Bertram", 18 iaar, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Het gebeurde gisteren", alle leeftijden. 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Vallei der verschrikking" 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De slag om Arnhem", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Het Bolsjoi Ballet", alle leeftijden, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert van werk van Ravel, 21 tot 22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4