Wegens belastingontduiking drie maanden en twintig mille geëist Verkeerslichten op Houtplein in werking gesteld MAANDAG 27 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Sinds 1 januari 833 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED LAAT RUIMTE TOT PASSEREN Begraafplaats wordt uitgebreid met r.-k. deel Invoering dubbeltarief vraagt vijftig mille B. en W.: „Nuttig effect van afrastering nihiP Evangelisatiesamenkomsten in H.J.M.V.-gebouw Nieuwe muziektent Tapijtweverij afgebrand in Voorschoten UIT STAD EN STREEK Francois Pauwels in het I.C.C. gehuldigd Vrouwelijk hoofd van Stadsontwikkeling te Amsterdam Ds. N. van Egmond doet zijn intrede HAARLEMSE RECHTBANK De A.B.V.A. heeft een nieuwe voorzitter „Ons Genoegen" speelde niemendalletje Werkcomité huldiging burgemeester Gouden jubileum van huize St. Josef Bromfietser reed tegen een portier op „Onder Ons" met een stuk van Hans Nesna Instructie-avonden B.B. Bevolking weer iets toegenomen Hockey in Zandvoort Ruime overwinning van Zandvoort II op Leiden V Luisterrijk schoolconcert WMÊBmÊm Vanmorgen om half tien zijn de nieuwe verkeerslichten op het Haarlemse Hout plein voor het eerst in werking gesteld, nadat gisteren en vanmorgen vroeg de gele lichten al geruime tijd hebben geknipperd om het verkeer te wijzen op de gevaarlijke kruisingen daar ter plaatse. Het verkeerslichtensysteem op, het druk ke „invalsplein" van Haarlem bestaat uit niet minder dan zestien lichten, een record voor de Spaarnestad. Bij alle uitgangen op het Houtplein zijn de lichten geplaatst: bij Wagenweg, Dreef, Baan en Lorentz- plein. Ook bij de twee rijbanen, komende van de Houtbrug bevinden zich lichten. De middelste baan heeft twee verkeerslichten gekregen: één voor het linksafslaande ver keer en één voor het rechtdoorgaande ver keer naar de Dreef. De Tempeliersstraat heeft geen beveiliging gekregen. De be veiliging van het Houtplein is uitgevoerd volgens het zogenaamde starre systeem en is op een bepaalde manier verbonden met de verkeerslichten op de Houtbrug. Vanmorgen hebben verscheidene politie autoriteiten, onder wie zich onder meer bevonden commissaris A. L. de Boer en hoofdinspecteur I. B. Brauckmann, het verkeer op het Houtplein gadegeslagen. Voorlopig zullen zij echter nog niet veel In de afgelopen week zijn in Haarlem en omstreken achttien ongelukken ge beurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal verkeersonge vallen dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeers gebied gebeurde gestegen tot achthon derddrieënvijftig. Bovendien waren er veertien dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door jrote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor in de donderdagavond te houden vergadering te besluiten de alge mene begraafplaats uit te breiden met een r.k. gedeelte. De gemeente zal dit ge deelte exploiteren. De bestaande r.k. be graafplaats „Valkenburg" zal namelijk te gen 1960 geheel vol zijn. Met spoed dient daarom een nieuwe begraafplaats tot stand te komen. In het geprojecteerde r.k. gedeelte van de algemene begraafplaats kan ruimte worden gemaakt voor tweehonderd a tweehonderdvijftig graven, voldoende voor ongeveer vijftien jaar. Voor het totstand- brengen van de uitbreiding is een krediet, van veertigduizend gulden nodig. Het kerkbestuur van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart zal de bestaande r.k. be graafplaats „Valkenburg" blijven exploi teren. Het onderhoud en het delven van de graven zal echter van gemeentewege geschieden. Met het kerkbestuur zal in de ze een overeenkomst worden aangegaan. Vorig jaar juni heeft de gemeenteraad van Heemstede de elektriciteitstarieven gewijzigd. Hierbij werd de mogelijkheid opengesteld tot het betalen van een zgn. nachtstroomtarief voor bepaalde afne mers. Om de invoering van dit tarief mo gelijk te maken dienen dubbeltariefme- ters te worden aangeschaft. Hiervoor zal een bedrag van 24.000,- nodig zijn. Voor de inschakeling van de meters op de daarvoor gestelde tijden kan gebruik worden gemaakt van het in Haarlem hier voor toegepaste systeem van toonfre- quente afstandsbesturing. De gemeente Haarlem vraagt hiervoor een vergoeding van 2000,- per jaar. Voorts is ongeveer f 24.000,- nodig voor bet aanschaffen van een apparatuur, die bij de dubbeltariefmeters wordt geplaatst voor de automatische overschakeling van het ene op het andere tarief. Voor de invoering van het dubbeltarief vragen B. en W. een krediet van 48.000,-. De met de gemeente Haarlem te sluiten overeenkomst voor het automatisch over schakelen van het ene op het andere tarief vergt 2000,- per jaar. conclusies omtrent het resultaat van de nieuwe lichten hebben kunnen maken, om dat de bruikbaarheid van het systeem pas tijdens de spitsuren zal worden bewezen. De ingewikkelde beveiliging van het Hout plein is op papier ontworpen en de ver keerspolitie zal aan de hand van de prak tijd nagaan, of misschien nog enige wijzi gingen en verbeteringen kunnen worden aangebracht. Verdrinkingsgevaar in Spaarne B. en W. van Haarlem geloven niet, dat door het maken van een afrastering rond om het door de fustcentrale in beslag ge nomen terrein aan het Spaarne bij Hooi- markt en Friese Varkenmarkt het ver drinkingsgevaar daar ter plaatse zou ver minderen. Dit wordt gezegd in het ant woord op de schriftelijke vragen, die het Haarlemse gemeenteraadslid mr. M. D. Proper (Comm.) heeft ingediend naar aan leiding van het tragische verdrinkingsge- val van twee Haarlemse broertjes enige weken geleden. Mr. Proper had daarbij gesteld, dat de opgeslagen kisten het uitzicht op het wa ter belemmeren en verhinderen dat nood kreten van het water op de rijweg worden gehoord. Hij had gevraagd of niet een om heining rondom de opslagplaats zou kun nen worden aangebracht en of het college bereid is te bevorderen dat de opslagplaats wordt verplaatst, bijvoorbeeld naar de Waarderpolder. B. en W. achten het niet zeker, dat het recente verdi-inkingsgeval op enigerlei wijze verband houdt met de situatie, die door de aanwezigheid van de fustcentrale zou zi'jn geschapen. Het aantal opgeslagen kisten die aan een groot aantal ver schillende eigenaren toebehoren varieert van ongeveer 40.000 in de zomer tot on geveer 20.000 in de winter. Het laden en lossen van het fust gebeurt gedurende het gehele etmaal. Voor het sorteren van het fust is veel ruimte nodig en het thans be schikbare terrein is hiervoor eigenlijk al veel te klein. Om al deze redenen menen B. en W. dat het nuttig effect van een af rastering, waarmee bovendien een groot bedrag gemoeid zou zijn, vrijwel nihil zou zijn. Mét de heer Proper is 't college van oor deel, dat de huidige situatie om tal van redenen onhoudbaar is. Het is echter niet eenvoudig een andere oplossing te vinden, waarbij rekening moet worden gehouden met het feit, dat de markt op de Kou- denhorn wordt gehouden. Een andere op lossing zal echter, aldus B. en W„ „met voortvarendheid worden nagestreefd". Op woensdag-, donderdag- en vrijdag avond om half acht zullen in het H.J.M.V.- gebouw, Lange Margarethastraat, Haar lem, evangelisatiesamenkomsten worden gehouden onder het motto „Redding en genezing door Jezus Christus". Aan deze avoden zal worden meegewerkt door het zangkoor „Glorieklanken" onder leiding van Co de Jong, door de jeugd van de Pinkstergemeente uit Haarlem en door het „Full Gospel Trio". Voor de samen zang zal worden gebruik gemaakt van een elektronisch orgel. Op twee van deze avonden zal als spre ker aanwezig zijn de heer J. Maasbach. predikant van de Bethlehemkerk te Gou da, die de vertaler was van de Ameri kaanse gebedgenezer Osborn, tijdens diens campagne in Den Haag. Tijdens de sa menkomsten in Haarlem, zal er met zie ken worden gebeden. De huidige muziektent in Heemstede, die al sinds 1925 in gebruik is, verkeert in slechte toestand. B. en W. willen daarom een nieuwe verplaatsbare muziektent aan schaffen. Deze zal 9250.kosten. De tent biedt plaats aan zestig muzikanten. Zij kan met drie mensen in tijd van 3V2 uur worden opgezet en afgebroken. Na elk concert kan de tent worden opgeborgen in een loods. B. en W. stellen de raad voor tot de aankoop te besluiten. Zaterdagmiddag heeft een felle brand gewoed in de kunsttapijtweverij ,,'t Paap je" aan de Papelaan te Voorschoten. Het blussingswerk werd ernstig be moeilijkt door de grote rookontwikkeling. De voorraad tapijten kreeg ernstige brand en waterschade. De gebouwen waren verzekerd. Er is echter geen bedrijfsschadeverzekering. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Nieuws in het kort Jazzavond. Vrijdagavond 31 oktober geeft de Haarlemse Jazzclub in dansaca- demie Schroder. Raamsingel 16, Haarlem een concertavond, waaraan zal worden meegewerkt door de „New Orleans Seven" uit Amsterdam. Tevens treden enkele club orkesten op en worden enige „jamsessions" gehouden. Tong-Tong-avond. Vrijdag 31 oktober wordt in restaurant Brinkmann in Haar lem een Tong-Tong-contactavond gehou den, waarop de heer Tjalie Robinson een causerie zal houden, waarna kleurendia's van Indonesië zullen worden vertoond. Nieuwe banken. B. en W. van Heem stede stellen de gemeenteraad voor gel den beschikbaar te stellen voor de aan schaffing van nieuwe schoolbanken voor drie klassen, klassebureaus voor alle klas sen en podiums voor vier lokalen van de St. Jozefschool aan de Herenweg. Hoogheemraadschap. Aan de heer W. M. Driehuizen in Lisse is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogheemraad van het Hoogheemraadschap Rijnland. Buurtvereniging „Bloemendaal" Op dinsdag 28 oktober houdt de Buurtvereni ging „Bloemendaal" ter opening van het winterseizoen een avond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, waarbij voor de pauze de heer H. Vogelesan, leraar aan het Jac. P. Thijsse Lyceum in Overveen, zal spreken over „Humor in de litteratuur". Na de pauze volgt een demonstratie judo door de vereniging Ken Am Yu. Ouderavond St. Josephschool. Op de eerste ouderavond van de St. Josephschool in Bloemendaal, die op donderdag 30 ok tober in de aula van deze school gehouden zal worden, zal de psychologe, mevrouw J. PerquinGerris, een voordracht houden over „School en gezin". De Amsterdamse advocaat-schrijver, mr. Francois Pauwels, is zaterdagavond ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaar dag door talrijke vrienden en bewonde raars gehuldigd. Op een bijeenkomst van het Internationaal Cultureel Centrum in het Vondelparkpaviljoen in Amsterdam spraken A. Roland Holst, Jan Spierdijk en Jac. Bloem over de persoonlijkheid en het oeuvre van de zeventigjarige schrijver, waarna mr. G. C. J. D. Kropman, voor zitter van het I.C.C.de heer Pauwels tot erelid van dit centrum benoemde, omdat de jarige zoals de heer Kropman in zijn rede opmerkte een nationale figuur in onze litteratuur is. De heer J. Elsendoorn. artistiek leider van het I.C.C.. overhandigde de heer Pau wels het eerste exemplaar van diens boek „Slachtoffer zonder keus", dat zaterdag is verschenen. Tot slot sprak mr. Pauwels woorden van dank voor de huldiging, die hem ten deel- was gevallen. B. en W. van Amsterdam hebben tot hoofd van de afdeling stadsontwikkeling van de dienst Publieke Werken benoemd mej. ir. J. H. Mulder, tot nu toe hoofdar- chitecte-stedebouwkundige van deze af deling. Mcj. Mulder volgt in haar nieuwe func tie prof. C. van Eesteren op, die onlangs is benoemd tot stedebouwkundig adviseur voor de ruimtelijke ontwikkeling van de hoofdstad. Nieuwe hervormde predikant Na 's morgens bevestigd te zijn door zijn zwager, ds. P. de Bruin van Fijnaart, heeft ds. N. van Egmond zondagavond in de Grote kerk zijn intree gedaan als pre dikant van de hervormde gemeente van Haarlem in de vacature van wijlen ds. E. Pot. De nieuwe dominee begroette onder an dere de vertegenwoordigster van het ge meentebestuur, wethouder mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, de collega's van ring en classis en de kerkeraad. Hij sprak de hoop uit op het werk van wijlen ds. Pot te mogen voortbouwen en hij betreurde het, dat het niet meer mo gelijk was van zijn voorganger, die de be trokken wijk goed kende, te leren. Ds. Van Egmond had als uitgangsteksl gekozen Johannes 4:35: „Zegt gij niet: Nog vier maanden, dan komt de oogst? Zie, ik zeg u, slaat uw ogen op en be schouwt de velden, dat zij wit zijn om te oogsten." „Het is een menselijke gewoonte uit te gaan van het bestaande, wat al of niet be reikt is. Overal in het land bespeurt men kerkelijke achteruitgang of in het gunstig ste geval stilstand. In de toenemende ver zakelijking van het leven wordt het evan gelie teruggedrongen. Wij moeten echter de wereld en de mensheid zien, zoals Je zus Christus deze ziet. God heeft een plan en volvoert het, ongeacht de successen die wij behalen," aldus ds. Van Egmond. „De moed kan ons in de schoenen zinken, als wij bedenken wat onze taak is, maar het is de verrassende boodschap van het evan gelie. dat God voortgaat met zijn werk. Waaruit bestaat de oogst? Hoe staat het er nu voor, negentien eeuwen na Jezus' leven? De situatie om Jezus verschilt niet veel van de situatie om ons in deze tijd," aldus de nieuwe dominee. „De oogst, die Jezus zag, is de wereld in nood en schuld, de mensen zoals zij zijn en over wie God zich wil ontfermen. Het evangelie kent geen begrenzingen en beperkingen, het kent slechts mensen in nood. De wijngaard des Heren eikt tot buiten de muren van de kerk. Wij morton aan het werk. gaan. een ieder op zijn plaats," aldus spreker. Het evangelie twijfelt niet aan de oogst, wel aan de arbeiders. De werkelijkheid van de oogst is gegrond op het offer van Christus en met Hem gaan wij verder, aldus besloot dr. Van Egmond. Voor de hele Haarlemse gemeente, de centi-ale kerkeraad en het ministerie van predikanten riep ds. W. M. van Asperen de nieuwe dominee een hartelijk welkom toe en beloofde hem de steun van alle col lega's in deze stad. Staande zong de gemeente de nieuwe predikant toe Gezang 263: 1. „U zegene God en Hij stelle u tot een zegen". Na afloop van de kerkdienst maakten velen gebruik van de gelegenheid ds. Van Egmond en zijn echtgenote in het koor van de kerk persoonlijk te begroeten. Drie maanden gevangenisstraf en een boete van 20.000 de maximum geld straf subsidiair zes maanden hechtenis heeft de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman voor de Haarlemse rechtbank vanmorgen geëist tegen een drieënveertigjarige Haarlemse slager, die terecht stond wegens onjuiste aangifte voor de inkomstenbelasting. Na hem ston den nog verscheidene middenstanders terecht en in alle gevallen betrof het hier cliënten ter zitting viel het woord „slachtoffers" van een accountant uit Haarlem-Noord, die indertyd na een ge ruchtmakende berechting tot gevangenis straf werd veroordeeld, doch sinds augus tus van dit jaar weer op vrije voeten is. De slager, die zich het eerst moest ver antwoorden, had van 1952 tot en met 19-55 tachtigduizend gulden verdiend, doch zo veel te weinig aan de inkomstenbelasting laten opgeven, dat hij dertig mille te wei nig belasting betaalde. Op een vraag van de raadsman, mr. C. F. M. van Koppen, merkte een vijftigjarige hoofdinspecteur der belastingen als ge tuige op, dat de accountant niet als een rem, doch eerder als een versnelling voor verdachte had gefungeerd. De slager had de aangifteformulieren ter invulling aan deze accountant gegeven, ze later getekend, waarna de accountant voor de verzending zorgde. Van de kladaantekeningen van de slager hield de accountant een net-boek houding bij. President: „Maar hoe bent u er toe ge komen om de belasting te ontduiken?" Verdachte: „Hoofdzakelijk op advies van de accountant, die zei, dat ik teveel ver diende en bij juiste aangifte in de knoei zou komen met andere slagers". President: „Het is in Nederland niet strafbaar om veel te verdienen. U had di rect een andere accountant moeten nemen". De officier nam in aanmerking, dat het onderzoek geruime tijd heeft geduurd met het oog op het onderzoek in de zaak tegen de accountant en dat men te doen had met een fatsoenlijk mens, van wie verder niets ten nadele bekend is. Aan de andere kant moest het hem van het hart, dat er in deze eenmanszaak toch heel wat aan het mes is blijven hangen Verdachte is een hardwerkende midden stander, die in tien jaar ans zag ander halve ton te verdienen. Overigens gunde de officier het hem van harte, doch in zijn verplichtingen tegenover de staat was liij schromelijk tekort geschoten. Het pleitte echter voor verdachte, dat hij aan het onderzoek had meegewerkt en niet verder had gechicaneerd. Mr. Van Koppen schilderde zijn cliënt als een eenvoudige neringdoende, die een onbeperkt vertrouwen in de accountant had gesteld. Verdachte gax de accoun tant de juiste cijfers op, doch deze boekte heel andere cijfers en liet de slager teke nen. De raadsman bracht ook nog de le ningen ter sprake, die de accountant voor de slager had verzorgd. Het ging om be dragen van vijftien en vierentwintig mille. In het geval van één lening stak de ac countant. reeds.ruim vijf milJi van de rente in zijn zak. Verder laakte spreker het optreden van de belastingdienst, die volgens de raads man veel eerder verdenking had moeten opvatten Verdachte heeft alles aangezui verd, alleen de boete is nog niet betaald. Een onvoorwaarelijke celstraf zou fnui kend zijn voor verdachte's gezin en be drijf, aldus mr. Koppen, die een voor waardelijke straf en een geldboete be pleitte. In zijn laatste woord betuigde de sla ger zijn spijt. De rechtbank bepaalde uit spraak op 10 november half tien. Drie staven goud De 48-jarige Haarlemse vishandelaar, die vervolgens terecht stond, had over de ja ren 1952 tot en met 1955 ruim vijftig mille verdiend, doch slechts dertien mille aan - gegeven en ruim vijfenveertighonderd gulden te weinig aan belasting betaald. Ook hier had de bovengenoemde accoun tant een grote rol gespeeld. De raadsman, mr. Ph. L. J. Reijenga uit Hilversum, gaf toe, dat de ontduiking in samenwerking is geschied, maar onder overwicht van de accountant. Verdachte had ook leningen verstrekt, die ook door de accountant werden verzorgd. Het uit staande bedrag was opgelopen tot vijftig mille. In een bepaald geval had de vis handelaar tienduizend gulden rente ont vangen, doch de accountant stak maar liefst achtenzeventighonderd gulden in zijn zak. Ook door bemiddeling van de accoun tant had verdachte in de tijd van het Korea-conflict drie staven goud van een particulier gekocht, omdat hij bang was voor devaluatie van het geld. Hij had het goud moeten verkopen aan de Nederland se Bank, omdat hij de deviezenbepalingen overtreden had en had daarbij een ver lies van vier mille geleden. In geval van gevangenisstraf zou zijn cliënt de zaak moeten sluiten, aldus plei ter, die aandrong op een voorwaardelijke straf, desnoods met de maximum proef tijd en een geldboete. De officier eiste hier drie maanden ge vangenisstraf en achtduizend gulden boete subsidiair drie maanden hechtenis. Dertien mille verzwegen Een 60-jarige slager uit Haarlem, die ervan werd beschuldigd over de jaren 1952 Op het te Amsterdam gehouden congres van de Algemene Bond van Ambtenaren heeft de bondsvoorzitter, de heer J. Blom, na een afscheidsrede zijn functie overge dragen aan zijn opvolger, de heer A. van Rossen, die tot dusverre vice-voorzitter was. Velen spraken woorden van waarde ring tot de scheidende voorzitter, die in 1931 zijn loopbaan als bestuurder van de Nederlandse Bond van Personeel in Over heidsdienst begon. Na de oorlog had hij een groot aandeel in de oprichting van de A.B.V.A., waarvan hij de eerste secreta ris was. In 1949 werd hij tot voorzitter be noemd en onder zijn leiding is de bond de grootste ambtenarenorganisatie van ons land geworden. Evenals de penningmees ter, de heer G. Venema, gaat hij thans met pensioen. Ook de heer Venema werd door het congres gehuldigd. Vóór hij bij de oprichting van de A.B.V.A. in 1947 tot penningmeester werd benoemd, vervulde hij jarenlang verschillende bestuursfunc ties in de Centrale Nederlandse Ambtena renbond. tot en met 1954 opzettelijk totaal dertien duizend gulden van zijn inkomen aan de belasting verzwegen te hebben, hield hard nekkig vol, dat hij volkomen te goeder trouw was geweest. De accountant, die zijn administratie had bijgehouden, was met het ingevulde aangifteformulier bij hem gekomen en verdachte had naar hij zeide het formulier ongezien getekend. „Ik heb verstand van het slagersbedrijf maar van een boekhouding weet ik niets af. Ik heb altijd gedacht dat het een goede accoun tant was. Hij was altijd zo beleefd en cor rect. Ik vertrouwde hem volkomen", aldus verdedigde verdachte zich. Maar de presi dent, mr. A. M. baron van Tuyll van Se- rooskerken had weinig vertrouwen in de verklaring van verdachte, dat hij niet wist welk inkomen op de aangifteformulieren stond vermeld. „Als daarop een miljonairs inkomen was vermeld, had u dan ook zon der meer uw handtekening gezet?" vroeg hij verdachte. Deze betoogde dat hij het heus te druk in de zaak had gehad om zich in de aangifteformulieren te verdiepen. Met klem hield hij staande dat hij de rechtbank niets wijs maakte als hij zei „nergens van af te weten en door zijn boekhouder in de narigheid te zijn ge holpen". De officier van Justitie achtte de opzet tot de onjuiste belastingopgave wettelijk en overtuigend bewezen en eiste een ge vangenisstraf van drie maanden en een boete van 8.000. Eveneens drie maanden gevangenisstraf maar een boete van tienduizend gulden eiste de officier tegen een 49-jarige Haar lemse koopman in afvalstoffen wegens het opzettelijk verzwijgen van inkomsten voor de belasting. De koopman had over de jaren 1953 tot en met 1955 van zijn werke lijk inkomen ongeveer negentienduizend gulden niet opgegeven. Ook deze verdachte verschool zich ach ter de accountant en zijn eigen onwetend heid ten aanzien van de administratieve kant van zijn bedrijf. „Het is altijd druk en rommelig in mijn bedrijf", veront schuldigde hij zich waarop de president repliceerde met de opmerking: „Ja, uw boekhouding was ook rommelig". De officier van Justitie rekende het ver dachte behalve het onjuist opgeven van zijn inkomen ook diens geknoei in zijn weekstaten aan. De raadsman van verdachte, mr. R. A. P. Kalbfleisch, wees erop dat zijn cliënt weliswaar nonchalance en gebrek aan be langstelling voor zijn boekhouding kunnen worden verweten, maar niet de opzet om zijn inkomsten voor de belasting te ver zwijgen. Hij drong op uiterste clementie aan. De uitspraak in bovenvermelde zaken bepaalde de rechtbank op maandag 10 no vember 's morgens om half tien. In de zaal van hotel „Flora" in Hille- gom heeft de toneelvereniging „Ons ge noegen" zaterdagavond „Welkom bin nen". een blijspel van Chr. Hoogerwerf. opgevoerd. Het stuk heeft een vrij onbete kenende inhoud. De schrijver heeft het ge presteerd niet minder dan vier verlovin gen tot stand te brengen. De toneelvereniging, waarin enkele nieuwe krachten debuteerden, heeft de verwikkelingen in het gezin Terhove niet onverdienstelijk op de planken gebracht, jammer was dat enige spelers in het laatste bedrijf te veel in de liefdesverwik kelingen verstrikt raakten, zodat de ont knoping wat stroef verliep. Mevr. Schoorl-Duivenvoorden gaf een uitstekende typering van een volks vrouw. die de omgangsvormen in het ge zin van haar oom maar weinig kon be wonderen. De heer L. van der Linden en mevrouw De Jode-Gort speelden het echt paar Terhove. In hun spel kwam een te kort aan routine naar voren. Goed spel le verden ook de heren Gouwloze en Meyer. De overige tonelisten kweten zich zo goed mogelijk van hun taak. Het publiek be leefde veel plezier aan het gebodene. Na afloop kregen de vrouwelijke tonelisten een bloemenhulde. Het werkcomité dat de huldiging van burgemeester jhr. mr. dr. O.F.A.H. van Nispen tot Pannerden in Hillegom voor bereidt. bestaat niet alleen uit de zater dag in ons blad genoemde tien personen, maar ook uit de volgende heren: A. J. van Engelen; B. J. van Linden van den Heu vel!F. R. Out; en H. Roeland. Dinsdag is het vijftig jaar geleden, dal de zusters Franciscanessen van de St. Eli- sabethstichting in Breda zich op verzoek van wijlen pastoor Van Grossel en het r.k armbestuur in Hillegom vestigden om hel r.k. armenhuis uit particuliere handen over te nemen. Het toenmalige armenhuis heeft in de loop der jaren vernieuwingen ondergaan. In huize St. Josef hebben vele bejaarden een prettige en goede verzorging gevonden. De zusters en bejaarden zullen dinsdag het gouden jubileum van het bejaarden tehuis vieren. Pastoor Van Houten zal, ge assisteerd door de beide kapelaans van d* St. Martinus-parochie, 's morgens om half tien een plechtige h. mis opdragen. Daar na is er een feestelijk ontbijt. Van half drie tot vier uur wordt in huize St. Josef gelegenheid tot. feliciteren geboden. Zus ters en bejaarden zullen het verdere ge deelte van de dag in feestelijke stemming doorbrengen. Zondagavond omstreeks kwart voor acht is de bromfietser J. L. K. uit Hillegom tegen een portier van een auto, die ge parkeerd stond bij het postkantoor te Hil legom gereden en met ernstige wonden is hij naar de Mariastichting te Haarlem ver voerd. De eigenaar van de auto was bezig een brief op de post te doen. De heer K. reed tegen het portier op en liep een her senschudding en wonden aan het hoofd en een der benen op. De toneelvereniging „Onder Ons" gaf zaterdagavond in „De Princehof" aan De Glip een goede opvoering van „Het meis je met het leeuwenjong" van Hans Nesna. Het niet zeer oorspronkelijke thema: de gehechtheid van de boer aan de grond waarop hij leeft en werkt, is door de schrij ver weer enigszins anders met vaardig heid behandeld dan anderen het hebben gedaan. Van de spelers en speelsters, die het toneel bevolkten, mogen wel in het bij zonder worden genoemd S. Salomons als grootvader Borkel met een grote mond en een klein hart, mevrouw De Weert als een knap getypeerde Tietske Borkel, benevens mevrouw Salomons en J. van der Wolf als moeder en zoon. De dr. Staric van J. de Wagt was niet geheel overtuigend en dat moet ook gezegd worden van mej. A. Ka- rel, die als diens verloofde even beneden het algemene peil bleef. Aardige bijrollen zag men van mevrouw Peters, W. Sleyser, H. de Weert en de debuterende C. Quak- kelaar Halfweg ZENDINGSAVOND Professor Verkuyl zal vrijdagavond in het jeugdgebouw aan de Lindenlaan in Halfweg spreken over het onderwerp „De lectuurdienst", op uitnodiging van de zen dingscommissie van de Gereformeerde Kerk. Voor alle Zwanenburgse noodwachters van de organisatie Bescherming Bevolking zullen instructie-avonden worden gehou den in gebouw „Tivoli", te beginnen van avond en vervolgens iedere tweede en vier de maandag van iedere maand. Instruc teurs zijn de heren Benjamin en Perk. In tegenstelling tot het tweede kwartaal is de bevolking van Zandvoort in het der de kwartaal van dit jaar weer iets toege nomen. Per 1 juli bedroeg het aantal in woners 14.211, waarvan 6.760 mannen en 7.451 vrouwen. Per 1 oktober was het totaal-aantal 14.227 personen, van wie 6.774 mannen en 7.453 vrouwen. Een vermeerdering dus van 16 personen. Er vestigden zich: 145 mannen en 167 vrouwen. Geboren werden 37 mannen en 24 vrouwen. Afgevoerd werden wegens vertrek: 152 mannen en 179 vrouwen, wegens over lijden: 16 mannen en 10 vrouwen. Op het eerste herenelftal na behaalden de spelers van de Zandvoortse hockeyclub zondag uit vijf seniorenwedstrijden acht winstpunten of te wel vier overwinningen. Zandvoort II won op eigen terrein met vier-nul van het zwakke Leiden V en ver deelde de doelpunten gelijkelijk over bei de speelhelften. Kalkoene (2x), Hennis en Van der Lee namen de doelpunten voor hun rekening. Zandvoort III moest bij VVV II op bezoek maar ging er waar- schijnliik op in het niet want niemand kon ons een resultaat van deze ontmoeting melden. Zandvoort IV kwam tot een pres tatie die het eens in de zoveel jaren be reikt en waarop dan weer evenzovele ja ren moet worden geteerd. Dit veteranen- elftal had met de jongens van Ever Swift III niet zoveel moeite om zowel in de eer ste als in de tweede speelhelft twee keer drie doelpunten te maken. Mathieu, Pee- raer en invaller Poll namen er ieder twee voor hun rekening. Dit elftal heeft zes pun ten uit vier wedstrijden en nog geen par tij verloren. Het eerste herenteam verloor op eigen terrein met één-nul van Amsterdam IV, welke stand reeds met de rust was be reikt. Ook voor de beide dameselftallen ston den thuiswedstrijden op het programma. Dames I won met drie-nul van Ever Swift I door doelpunten van de dames Gea Kok (2x) en A. Spolders. Na een blanke ruststand zegevierde Zand voort II nog met twee-een over Alliance IV, waarmee -en goede prestatie werd ge leverd. De doelpunten werden gemaakt door mej. C. van Vessem. Alliance scoor de daarna. Zaterdag won het jongens b elftal met vier-nul van Strawberries d en moest Zandvoort a meisjes met drie-twee de meerdere erkennen in Alliance b, bij welk team in Heemstede Zandvoort op bezoek ging. Komende zondag komen alle Zandvoort- elftallen uit in bekerwedstrijden, waarbij alle wedstrijden in Zandvoort zullen wor den gespeeld op het veldencomplex Duin- tjesveld. In de aula van de ulo-school Zandvoort- selaan in Zandvoort had zaterdagmorgen om elf uur het tweede schoolconcert plaats in dit seizoen. Het werd ditmaal verzorgd door de Bulgaarse zangeres Dany Zone- wa, aan de piano begeleid door de heer Willem Talsma. Het hoofd van de school, de heer E. R. Koerselman, leidde de optredenden bij de schooljeugd in en deelde mede, dat het in de bedoeling lag, deze morgen uitsluitend een programma van volksliederen te bren gen. De zangeres en de pianist verklaar den hierna om beurten de tekst der te zin gen liederen. Na enkele Duitse en Franse volksliedjes en Hongaarse zigeunerliede ren te hebben gezongen vertolkte Dany Zo- newa de volksliederen uit haar geboorte land. Zij bleek over een prachtige sopraan- stem te beschikken en zong liederen met warmte en overtuiging. De jeugd luister de in gespannen aandacht. Met een stra lende vertolking van het zonnelied van Ca- therina van Rennes besloot de zangeres haar optreden, waarbij Willem Talsma zich een goede begeleider toonde. Staande bracht men na afloop beide kun stenaars een langdurige ovatie, waarna de heer Koerselman de dank der aanwezigen vertolkte en beide optredenden een herin nering aan het concert schonk.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5