De naakten kleden van Pirandello fyouwc/p Lion d'OR JUDO li i halfzware Weense avond in concertgebouw Gemeentesecretaris G. van Eek in Bloemendaal hartelijk gehuldigd Japanse ambassadeur verrichtte opening van dojo in Bloemendaal ENGELS OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 ff NEDERLANDSE CQMEPIE ff Inbouw en reparaties THE BRITISH INSTITUTE V Burgerlijke stand van Haarlem „Zaanenoord" heeft clubhuis Th. M .Ketelaarschool sloot jubileumviering af Bromfietser bij aanrijding levensgevaarlijk gewond Herfstwandeltochten door Bloemendaal en Santooort Vaardigheidsproeven van van Kennemer Turnkring mW.y Het waterpoloprogramma A mateurtoneel „Je kunt het niet kopen" Duke Ellington geeft twee concerten in ons land Prijsuitreiking bij „De Kampioen" 'tliefst HUDSON APPLAUS! Visser won na protest de sluitingswedstrijd van „De Kampioen" MAANDAG 27 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD ,.De naakten kleden" (Vestire gli ignudi) van Luigi Pirandello (1867-1936) is in de exact aandoende vertaling van Ferd. Ster nberg op het repertoire gekomen van de Nederlandse Comedie, welk gezelschap er zaterdag in de Stadsschouwburg te Am sterdam voor het eerst mee voor het voet licht kwam. Met veel succes? Ik weet het niet. Naar mijn mening werd in de door Han Bentz van den Berg geregisseerde voorstelling niet voldoende aan de eisen van dit merkwaardige drama voldaan. Ik kreeg de indruk van een soms te sterk aan zetten van heterogene elementen, voort vloeiende uit aarzelingen omtrent de juiste vertolking. Een dergelijke onzekerheid is wel begrijpelijk als men in aanmerking neemt, dat de op zichzelf nog altijd fasci nerende gedragingen ten dele reacties zijn op gebeurtenissen, waar wij het stuk dateert van 1922, het jaar waarin ook „Hendrik de Vierde" ontstond met an dere gevoelsnormen tegenover staan. Het is moeilijk zich met de gedragspatronen geheel vertrouwd te maken. „Modern" is niettemin het centrale motief, namelijk dat van de absurditeit, de onmogelijk om de voorstellingen, die wij hebben van onszelf en van elkaar, te rijmen met. de onontwar baar veelzijdige werkelijkheid. De mensen vertonen zich aan de buitenwereld in tal rijke verschillende maskers. Dat is het cerebrale thema, dat de structurele kant van de compositie mede bepaalt. De Amerikaanse criticus Stark Young heeft dit spel van denkbeeldige verwisselingen van gedaante eens treffend gekenschetst als een „abstracte commedia dell'arte". Maar dwars daardoorheen golft de her kenningsmelodie van de schrijver in een hartstochtelijke bewogenheid. Ondanks de vele goede bedoelingen heeft de regisseur de krachtproef om een voortdurend even wicht te bewaren tussen de uitkomsten mn intelligente berekening en larmoyante traditie niet geheel bevredigend volbracht. Misschien is men intussen benieuwd naar de verhalende inhoud, die vermoedelijk aan "en novelle werd ontleend. „De naak ten kleden" is de ontluisterende geschi«do- nis van het gefrusteerde leven van Ersi- lia Dei. een jonge gouvernante, die in het geloof aan ingenomen vergif spoedig te zullen sterven aan een journalist een buitengewoon romantisch gekleurd verslag uitbrengt van haar avonturen, dat zeer compromitterend is voor de daarbij be trokkenen. Zij herstelt echter in een zie kenhuis en neemt op diens verzoek haar intrek bij de oudere schrijver Ludovico Nota, die haar ervaringen tot een roman wil verwerken. In deze omgeving proheerl zij uit alle macht een bestaan te verzinnen overeenkomstig zijn interpretatie, kramp achtig pogend aan zijn zienswijze te be antwoorden. Maar de realiteit laat een dergelijk spel niet toe. De voornaamste antagonisten komen rekenschap vragen: de jonge zeeofficier met wie zij verloofd is geweest en haar vroegere werkgever, een gehuwde consul, met wie zij een ver houding heeft gehad. Zij is voor elk dor drie mannen een totaal ander wezen. De romancier vertegenwoordigt het standpunl van Pirandello door te beseffen, dat feiten slechts aspectveranderingen zijn. Er is geen absolute, althans geen objectieve waarheid, het hangt er maar van af hoe men de dingen beschouwt. Hetgeen niet wegneemt, dat Ersilia ontdaan wordt van alle weefsels, waarin zij haar persoonlijk heid had willen hullen, zodat zii ten einde raad een tweede zelfmoordpoging onder neemt, veroordeeld om ..naakt" te sterven Al is deze kleine tragedie beslist niet het sterkste toonbeeld van Pirandello's stelling dat er alleen een subjectieve wer kelijkheid bestaat, namelijk die welke de geest opbouwt om zich te beschermen, toch kan men niet onverschillig blijven voor het. hiertegenover gestelde proces der desintegratie. De met zuinige wijsheid dwingend gestelde dialogen verwekken een toenemende spanning. Bovendien laat de auteur twijfel aan alles behalve aan zijn inzichten bestaan. „Ik kan niet meer voor je zijn die ik vroeger was" zegt Ersilia tot haar gewezen verloofde en „Als je geloofd had in mijn goedheid zou het slechte niet boven zijn gekomen" beweert de consul. Ten slotte onthult de vrouwelijke hoofd persoon nog, dat zij de leugen niet heeft gekozen om iets in het leven maar om iets in de dood te bereiken. Dat men als toe fbouwer van deze opvoering desondanks auwelijks enig medelijden met haar ge- 'oelt, zou wel eens een gevolg kunnen zijn an de fundamentele vergissing haar te- °er als een geestelijk gestoorde te laten 1 u-schijnen. Heeft Bentz van den Berg er et te voorbarig een geval uit de psychia- ;sche litteratuur in gezien en is Ellen Advertentie PHILIPS AUTO-RADIO KONINGINNEWEG 6 - TUINLAANTJE 18 TEL. 14024 Ellen Vogel in de hoofdrol van naakten kleden"- .De Vogel niet te nadrukkelijk uitgegaan van de zieligheid als voorwaarde tot een crea tie, een grote tragédienne waardig? Hoe dan ook, het krankzinnige kreeg geen kans zich als het normale te doen gelden. Daar mee werd het bestaansrecht van de dub belzinnigheid op funeste wijze ondermijnd. Laatstgenoemde actrice bewees, ondanks de onflatteuze japon die haar weinig fraaie houdingen accentueerde, vrijwel doorlopend een knappe actrice te zijn in een ander toneelstuk, dat bij voorbeeld door Tennessee Williams geschreven had kun nen zijn. Ondanks zijn onbeheerste ma nualen was André van den Heuvel een wel aanvaardbare tegenspeler. Han Bentz van den Berg wist, in mijn ogen althans, de correcte consul met zijn niet te verdringen passie slechts ten dele waar te maken. Johan Schmitz had niet de minste moeite met de raisonneur, Allard van der Scheer verdient een compliment voor zijn typering van de gewiekste v-orslaggever en Magda Janssens kreeg tenr'dden van de overdre ven abnormaliteit een kostelijk bestede kans om zich ouderwets te onderscheiden. Het geheel speelde zich af in een decor van Metten Koornstra, die precies de ge wenste sfeer heeft weten te suggereren als achtergrond van de vergeefs versierde mistroostigheid. Dacid Koning Advertentie Iedere morgen een heerlijk kopje koffie. HOTS!. CAFé RESTAURANT Advertentie Speciale schriftelijke opleiding voor de wereldbekende en wereld-erkendeexamens Engels, University of Cambridge. Vooropl. minstens M.U.L.O. Examens te Amsterdam. Vrij blijvend inlichtingen Adelheidstraat 33 - Den Haag BEVALLEN van een zoon 23 oktober: I C. G. Spijker-Muhr; 24 oktober: E. B. kaaisma-Haije; W. F. A. Stolvoort-Bak- :er. BEVALLEN van een docter: 22 okto 'oer: A. Bongers-Mollema; C. M- Jankow- 'h-LiefTering; O. van der Hoorn-Breems; Suringar-Studer; 25 oktober: M. G. Kap- "Tourg-Latjes; F. G. Bauer-Postma. ONDERTROUWD: 25 oktober: J. A. van 'ommelen en E. Baars; J. B. Dinkla en H. van Cuijlenborg; J. Brand en A. P- Aarts. C-EHUWD: 25 oktober: H. Esveld en G. t F. van der Sluis. OVERLEDEN: 23 oktober: A. Ekel, 74 j„ ijsterstraat; J. Robertus-Kamerrnan, 58 .i„ Gasthuis vest; B. Voskuilen-Tietema. 40 j„ 'Jw. Guineastraat; H- Hulst-Walter. 83 j„ Garenbeekstraat; 24 oktober: P. Bierste ker, 81 j„ Crayenesterlaan. De speeltuin „Zaanenoord" aan de Spaamdamseweg in Haarlem heeft een clubhuis gekregen, waarin de kinderen in de wintertijd allerlei activiteiten kunnen beoefenen. De vorige week afgetreden voorzitter van de Katholieke Vereniging voor het gezin, de heer W. J. van Liemt jr. heeft het clubhuis zaterdagmiddag in ge bruik gesteld. Nadat het was ingezegend konden de ouders de in vrolijke kleuren geschilderde barak van binnen bekijken. De heer Van Liemt zei dat de speeltuin een prachtige vernieuwing heeft onder gaan. Er is veel werk verzet. Vele vaders hebben hun vrije tijd voor het opknappen van de barak beschikbaar gesteld. De gemeentelijke dienst voor Hout en Plant soenen heeft voor een mooie beplanting gezorgd. De her Van Liemt bracht dank aan de heer J. A. Dorrcsteyn, de direc teur van de dienst Hout en Plantsoenen. Voorts richtte de heer Van Liemt zich lot de voorzitter van ..Zaanenoord", de heer F. van Wattingen, en „opa" Ten Bosch, welke laatste al zijn krachten aan de speeltuin wijdt. Spr. vond het een ge lukkig verschijnsel dat men bij de tot standkoming van deze speeltuin zelf de handen uit de mouwen heeft geslagen en niet alles aan de overheid heeft overge laten. Na een dankwoord van de heer Van Wat tingen, zegende kapelaan A. Imbens het clubhuis in. Mede aanwezig waren pastoor A. Trouwborst, de heer J. A. Dorresteyn, directeur van de dienst Hout en Plantsoe nen. en de heer G. J. Endlich, inspecteur van politie. De Th. M. Ketelaarschool heeft zater dagavond de feestelijke viering van het vijfentwintigjarig bestaan besloten met een feestavond voor oud-leerlingen, ouders en genodigden in gebouw „Sint-Bavo" in de Smedestraat. in Haarlem. Het hoofd der school, de heer A. J. Hek- kelman, merkte in zijn welkomstwoord op dat de school in de afgelopen vijfentwin tig jaar uiterlijk niet veranderd is, doch van binnen een der mooiste scholen van Haarlem is geworden. Hij roemde de me dewerking van het gemeentebestuur en openbare werken. Het verheugde hem, dat van de vier leerkrachten, die een kwart eeuw geleden hun werk in de school be gonnen, op deze avond er twee aanwezig waren, namelijk de heren De Boer en Pal. De feestavond werd verder geheel door leerlingen verzorgd, zij het. dat in de pro loog een oud-leerling zijn aandeel leverde. Het in revuevorm gegoten programma was zeer afwisselend en omvatte decla matie, voordracht, gymnastiek en toneel. Ook het, schoolorkest deed van zich ho ren en hoe! en de avond werd beslo ten met een balletopvoering van leerlin gen onder leiding van mevr. To Venema. Zondagmiddag om half drie is een brom fietser uit Vlaardingen op de Zilkerduin- weg onder Noordwijkerhout bij het pas seren van een andere fietser vermoede lijk door een busje of bestelauto aange reden. De man maakte een ernstige val. In levensgevaarlijke toestand werd hij in het Academisch ziekenhuis in Leiden op genomen. De bestuurder van de auto is doorgereden. De politie verzoekt getuigen van het ongeval zich te melden. Gedurende dit weekeinde zijn in Bloe- mendaal en Santpoort herfstwandeltoch ten gehouden, georganiseerd door de Noordhollandse Wandelsportbond. In to taal namen hieraan 583 personen een record aantal —deel. Zaterdag bedroeg dit aantal 323 (174 voor de 10 km. en 58 voor de 15 km. afstand) en zondag 351 (145 vooi de 10 km., 132 voor de 15 km. en 74 voor de 25 km.). Start en eindpunt wa ren bij gebouw „Domi" aan het Zandvoor- terpad in Overveen. Dit keer leidde het parcours grotendeels door Santpoort. De deelnemers genoten op beide dagen van het fraaie wandelweer en het geheel is zeer vlot verlopen. Er namen ook tweeën twintig groepen aan deze herfstwandelin- gen deel. Nadat enkele jaren de belangstelling voor de gymnastiekvaardigheidsproeven bij de verenigingen van de Kennemer Turnkring maar matig is geweest en de K.T.K. in de jaarlijkse wedkamp om de Bondswimpel een bescheiden plaatsje in nam op de ranglijst van de deelnemende kringen, blijkt er dit jaar toch een zeer behoorlijke belangstelling te bestaan. Zaterdag hadden zich in de Ph. v. d. Leyschool in Haarlem-Noord 360 aspiran ten aangemeld. Uit het feit, dat bovendien het aantal wegblijvers ook veel geringer was dan voorheen en dat in totaal slechts vijf meisjes moesten worden afgewezen voor de bondsonderscheiding, blijkt, dat voor deze proeven zeer serieus geoefend was. Het enige, waarover men niet tevreden was, was de geringe deelneming van jon gens. Slechts 24 jongens afkomstig uit drie verenigingen meldden zich bij de jury; deze knapen lieten zich echter niet intimi deren door de meisjes, demonstreerden hun voorgeschreven oefeningen en slaagden bovendien allemaal. Per deelnemende vereniging waren de resultaten als volgt: Meisjes Proeven A: deelgenomen: geslaagd: T.V. IJmuiden 5 5 T.V Santpoort 23 23 Olympia IJmuiden 36 36 G.V. Heemstede 24 24 VOLO Haarlem 41 36 BATO Haarlem 40 40 S.S.H. Velsen 23 25 GIOS Haarlem 19 19 O.S.S. Zandvoort 18 18 Meisjes Proeven B: T.V. IJmuiden 8 6 T.V. Santpoort. 12 12 G.V. Heemstede 7 7 VOLO 10 10 BATO 11 11 S.S.H. 6 6 GIOS 9 9 Jongensproeven A: BATO 9 9 S.S.H. 7 7 O.S.S. 8 8 Advertentie Het Wenen van de wals, de polka, de operette en van het gevoelige, eenvoudige beschouwende volkslied is onsterfelijk. Nieuwe generaties zullen opgroeien in de oude stad aan de Donau, nieuwe begrippen en nieuwe idealen mogen er gevormd en nagestreefd worden en een andere menta liteit mag de stadsgemeenschap gaan be heersen, steeds zal daar toch het Wenen van de negentiende eeuw met zijn muzikale gratie, innigheid en zijn vriendelijke, ont wapenende romantiek bewaard en gekoes terd worden als een kostbaar bezit, omdat het de bevrijding kan brengen van de spanningen, die het moderne leven oplegt. Die bevrijding bracht ook de Weense avond, die de afdeling Haarlem van de Neder landse Reisvereniging zondag in liet ge meentelijk Concertgebouw heeft gehouden. Rasechte Weense kunstenaars zorgden op deze avond voor een verwarmende harte lijke sfeer, ondanks de deprimerende lege plekken in de zaal. Zij die gekomen waren zullen deze manifestatie van lichte, onge compliceerde kunst niet spoedig vergeten. De kern van het optredende gezelschap werd gevormd door het Weense Amuse mentsorkest, door Eduard Macku geleid. Het is slechts een klein ensemble, maar Zaterdagmorgen was de raadzaal in Bloemendaal in een „feestzaal" veran derd ter gelegenheid van het feit, dat het op die dag iwaalfeneenhalf jaar geleden was, dat de heer G. van Eek tot gemeen tesecretaris van Bloemendaal was be noemd. Bij deze huldiging voor de ju bilaris zelf een volkomen verrassing waren het voltallig college van B. en W. oud-wethouder A. van Geluk, vele raads leden, de hoofden van dienst en de amb tenaren van de secretarie en van het ont vangerskantoor in Bloemendaal aanwezig. Ook de oud-burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex was voor deze huldiging over gekomen. Het is een spontane huldiging geworden met veel waarderende woorden, bloemen en fraaie cadeaus, waarmede de heer Van Eek zichtbaar verrast was. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller zeide ver heugd te zijn, dat men' de heer Van Eek dit onverwachte feest heeft kunnen berei den. Hij gaf een overzicht van de staat van dienst van de jubilaris. Op 7 mei 1945 werd hij tot waarnemend-secretaris van de gemeente Bloemendaal benoemd en op 25 april 1946 werd hij tot gemeentesecre taris benoemd. Op 22 november 1948 vier de de heer Van Eek zijn zilveren jubileum als gemeenteambtenaar van Bloemendaal. De heer Van Eek was al ambtenaar van de burgerlijke stand bij raadsbesluit van Zaterdagmiddag heeft aan de Bloemendaalseweg in Bloemendaal de opening plaatsgehad van de nieuwe dojo in de judo en jiu jitsu academie van de heer J. Nauwelaerts de Agé. Ruim 250 belangstellenden waren naar deze ruime zaal ge komen om bij deze plech tig heid tegenwoordig te zijn en zij allen luisterden, na het openingswoord van de heer Nauwelaerts, naai de ambassadeur van Japan in Nederland, zijne Excel - lentie Akira Ohye, die zich bijzonder verheugd toonde met deze dojo, die hij een van de grootste in Europa noemde. De ambassadeur was van oordeel, dat het in zijn ge boorteland zo populaire judo de vriendschappelijke verbindingen tussen Japan en de rest van de wereld zeker kan verbeteren en daarom juist was hij zo verheugd deze nieuwe oefenzaal in Nederland te kunnen openen. Met een groet aan de in een kring opgestelde judoka's stelde hij de dojo in gebruik en na het hartelijke applaus kregen talrijke sprekers de gelegenheid het woord te richten tot de zichtbaar verheugde heer Nauwe laerts deAgé. De voorzitter van de Nederlandse Judo- bond, de heer ir- A. M. Pingen, overhandigde de Japanse ambassadeur uit blijk van waardering een zwarte band en de heer Nauwelaerts ontving ver der van enkele oud-leer lingen een halter en van de Haarlemse Judoclub een gong. De inspecteur van licha melijke oefening van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen, de heer J. H. Nieu- wenhuis en de directeur van het CIOS in Overveen. de heer W. Dooijes, zeiden in hun. toespraken een ze ker gevoel van jaloezie niet te kunnen onderdruk ken omdat het instituut voor de opleiding van sportleiders nog steeds zon. der zaal zit en dus „helaas" gebruik moest blijven ma ken van de voortreffelijke academie van de heer Nau welaerts. Na dit officiële gedeelte ?ing men over tot de judo- sport zelf, waarbij onder meer een ploeg uit Den Haag met vijf-nul zege vierde over een Haarlems team en waarbij de speciaal voor deze gelegenheid uit het buitenland overgeko men zevende dans Ichito Abe en Michigami. die een demonstratie gaven van het laatste deel van de koshiki no kata-worp. Het slot van dit spor tieve gedeelte van de mid dag werd gevormd door een jiu jitsu-gevecht. tussen de heer Nauwelaerts en de heer Jan Feyt.. Na deze demonstraties kregen de aanwezigen de gelegenheid de heer Nau welaerts met zijn magni fieke uitbreiding van zijn grote sportschool geluk te wensen en deze directeur toonde zich daarbij een voortreffelijk gastheer. Dat bewees hij bovendien door zich door de Japanse am bassadeur ten gerieve van de cameramensen en foto grafen op de mat met een glimlach door zijne Excel lentie diverse keren te la ten vloeren. 17 maart 1938. De benoeming tot gemeen tesecretaris was een belangrijk feit in het leven van de heer Van Eek en deze be noeming geschiedde toentertijd met alge mene stemmen, aldus de burgemeester. De gemeentesecretaris heeft een moeilijk ambt, hij houdt er terdege een eigen me ning op na en is zeer deskundig in aller lei gemeentezaken, doch- hij maakt zijn mening nimmer kenbaar in het openbaar. Hij pleegt steeds de juiste aanwijzingen in het gemeenteleven te geven op het juis te ogenolik en daarom vormt hij de on misbare schakel in het gemeentebestuur. Zijn interesse is de gemeente. Ook zijn vrije tijd besteedt de gemeentesecretaris grotendeels om de stukken uit te werken, een dienstbetoon, dat volgens de burge meester wel wat afgeremd dient te wor den. De burgemeester bood daarop als voorzitter van de raad namens de raad enige grammofoonplaten aan. Van het col lege mocht de heer Van Eek twee boek werken in ontvangst nemen. De heer J. F. Cassee, chef van de af deling Onderwijs, roemde de speelse geest van de heer Van Eek. Spreker onderstreep te zijn woorden met een bloemenhulde. Mr. L. C. Kolff voerde als voorzitter van de personeelsvereniging van het raad huis het woord. Hij memoreerde, dat de jubilaris steeds voor iedereen die bij hem komt een open oog en oor heeft en er be staat voor hem geen functionele scheiding in geval van problemen. De heer Kolff bood namens de personeelsvereniging een fotoalbum aan. De heer N. Scheffer, ge meenteontvanger van Bloemendaal, voer de het woord namens de hoofden van dienst en de heer W. M. B. Bosman, ge meentesecretaris van Zandvoort, was de tolk van de collega's uit Haarlem en om liggende gemeenten. Hij bood een boeken- bon aan voor het binnenkort verschijnen de boek van Prinses Wilhelmina „Een zaam en toch niet alleen". In zijn dankwoord, waarin de heer Van Eek zich met een persoonlijk woord tot al le sprekers richtte, merkte hij schertsend op, dat de burgemeester hier inderdaad „georganiseerd overleg" had gepleegd. Hij noemde deze huldiging overweldigend. Spreker zeide zeer veel prijs te stellen op de goede samenwerking met het college van B. en W„ met de raad en met de ambtenaren ten raadhuize. Voor de competitie district Noordhol land zijn dinsdag 28 oktober in het Sport- fondsenbad in Haarlem vastgesteld: Da mes eerste klasse: DWT 2Haarlem. He ren vierde klasse: DWR 2DWT 3. In Zaandam is vastgesteld: Heren derde klasse: KroosduikersHPC 2. Voor de centrale wintercompetitie KNZB worden in Den Haag gespeeld: dames af deling A: ZIAN—DWT. Heren afdeling A: ZIANHVGB. Voor de competitie kring Haarlem zijn vastgesteld: woensdag 29 ok tober afdeling AJ I: VZVDWR. Voor de afdeling AJ II vrijdag 31 oktober: HVGB NVA; zondag 2 november HPC—HZV. Zaterdag 1 november worden er geen competitiewedstrijden gespeeld. In het Sportfondsenbad in Haarlem wordt dan door de Heemsteedse zwem- en poloclub HPC een internationale zwemontmoeting georganiseerd. met de bezetting van vier violen, een fluit, twee klarinetten, twee hoorns, een trom bone, een trompet, een violoncel en een contrabas, een piano en slagwerk wist de dirigent toch een rijk genuanceerde en sonore orkestklank af te dwingen. Voor treffelijke krachten werkten in dit orkest mede, zoals de concertmeester en de be wonderenswaardige slagwerker Walter Neuhold, die ook als xylofonist verbazing wekkende staaltjes van virtuositeit te horen en te zien gaf. Een andere instru mentalist, die een bijzondere indruk kon maken met. zijn spel was de sympathieke citerbespeler Karl Swoboda. Van de vocale solisten moet allereerst de charmante sopraan Vera Svoboda genoemd worden, die de toehoorders deed genieten van haar glansrijke stem en haar spranke lende, geestige en innemende voordracht. Veel succes had ook de tenor Kuit Schuh en de „lustige Person" Manfred Hoffman. Kostelijk was het. door dit drietal vlot ge speelde spectacle coupé uit de operette ..Wiener Blut". Een verdienstelijke indruk gaf een dan seres van de Weense opera met een paar dansen, behoudens dan de weinig overtui gende en technisch bedenkelijke „Ster vende zwaan". Maar de Hongaarse en Ti- roolse dansen, met een zeer jeugdige dan seres als partner, waren zonder voorbehoud heel aantrekkelijk. Eduard Macku onder scheidde zich nog met de gevoelige voor dracht van het bekende „Fiakerlied" en drieg zo ook als zanger bij tot het inder daad grote muzikale succes van de avond. Waardering verdient ook de heer C. H. Groen van het organisatiecentrum der ver eniging in Den Haag voor zijn conférence en eveneens moet vermeld worden, dat de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer G. Verkerk, een voortreffelijk dankwoord tot de medewerkenden richtte. P. Zwaanswijk Aan de vele tientallen toneelstukken, die Will van der Berg onder verschillende pseudoniemen reeds voor onze amateurs beschikbaar stelde, heeft hij als Maarten van Vught thans een nieuwe thriller toe gevoegd. ,Je kunt het niet kopen" is ken nelijk geschreven met dankbaar gebruik van verworven routine. Want ook in deze thriller is de „insider" aan het woord, die bij ervaring weet met welke effecten en situaties hij zich van een aandachtig pu bliek kan verzekeren. Voor het amateurto neel is het blijkbaar reeds voldoende wan neer de figuren ilefst met de revolver in de hand in penibel^ omstandigheden worden gebracht, die met een weinig fan tasie wel te bedenken zijn, wanneer de schrijver zich op het milieu van wapen smokkelaars, louche bankiers en hande laars in verdovende middelen concen treert. Daarbij wordt dan als schrandere tegenspeler de onverschrokken inspecteur in het geding gebracht, die zich als se cretaris het vertrouwen van een der ver dachte personen weet te verwerven. Knal lende revolvers zijn er verantwoordelijk voor dat het stuk met twee figuren min der eindigt dan het begon. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" heeft haar talrijke dona teurs enige bijzonder onderhoudende uren bezorgd door met deze thriller haar nieu we winterseizoen eerst in het wijkgebouw „De Princehof" in De Glip daarna in „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhel- minaplein te openen. Onder regie van de heer L. Beek hadden de spelers zich ge heel in de spannende gebeurtenissen inge leefd. waardoor de nagestreefde actie ook tenvolle werd bereikt. Daarbij werden de diverse karakters met het vereiste contrast aangegeven, zodat ook de benodigde ge heimzinnige sfeer doorlopend op het to neel aanwezig is beweest. Van de spelers bevonden zich vooral Hanny Beek en Theo Teeuwen in de voorste gelederen, door dat zij respectievelijk de mysterieuze Mar tha Steinfeld en de onverschrokken ver tegenwoordiger van de geheime dienst de juiste proporties gaven. Ben Wagemans was een gladde thrillerschurk, die zijn wandaden ten slotte met zijn leven be taalt. Verder speelde Martin Beek de in het nauw gebrachte Robert Stafford, door een gevoelige Virginia van Adri Booms ge assisteerd. Met de namen van Miep La- gerwijn, Hanna de Graaf en Frans Bel terman is dan de bezetting compleet ver meld. Duke Ellington en zijn orkest komen in ons land enkele concerten geven: op 1 no vember in Den Haag en op 2 november in Amsterdam. Na afloop van de sluitingswedstrijd om de „Veenhof-Staphorstbeker" vond in het clublokaal „Kennemerland" de prijsuit reiking plaats van de door „De Kam pioen" in 1958 gehouden kampioenschap pen, competities en clubwedstrijden. Wegens ziekte van voorzitter Cornelese werden de prijzen uitgereikt door secre taris Joh. Stoop, die als eerste Coen Vis ser voor het voetlicht haalde en hem de „Veenhof-Staphorstbeker" overhandigde. Fennis ontving de eerste prijs der C-klas- sers. Omdat Adrie Voorting, die onlangs in 's Gravenmoer een café heeft geopend, niet aanwezig was, zou zijn prijs als win naar van het lange afstandkampioenschap worden opgestuurd. Bouma kreeg de prijs van de officieuze titelstrijd der C-klassers. Cees van Steyn kreeg voor zijn bij de A- en B-klassers behaalde sprinttitel een „rood wit" vaantje en voor het 300 meter sprintkampioenschap, dat hij eveneens op zijn naam had gebracht, een vergulde lau wertak en een grote wisselbeker. Deze be ker werd voor de tweede achtereenvolgen de maal door Van Steyn gewonnen. De C- klassers G. Fennis en J. de Jong kregen een medaille voor de door hun veroverde sprinttitels. De prijzen van de voorjaars-, zomer-, zomeravond- en najaarscompetitie gingen bij de A- en B-klassers respectievelijk naar Loek Vaars, Peter de Jong, Henk v. d. Geest en Frans Vaars. Bij de C-klassers vielen deze prijzen ten deel aan Peters, Hendriks, Fennis en weer Hendriks. Omdat Hans van Duin en Coen Visser gelijk geëindigd zijn in het prestatieklas sement der amateurs, kregen zij beiden een prijs aangeboden. Ed Sminia, die in het begin van het seizoen nog aspirant was, kwam in het bezit van deze presta- tieprijs der nieuwelingen. Ook de tweede en derde prijswinnaars werden met „plakken" en lauwertakken ruimschoots beloond, zodat de meeste ren ners zondagmiddag opgewekt huiswaarts keerden. Advertentie Het beste dekblad komt van Sumatra, uit 't district „Deli". Uitsluitend hiermede wor den de Hudson Sigaren gemaakt. Daarom is ook haar bolknak met de naam „APPLAUS" van 27 ct zó lekker, zó geurig en zacht. Rook 'n goede Sigaar voor uw geld! De Haarlemse wielerclub „De Kampioen" heeft zondag het wielerseizoen besloten meet de traditionele sluitingswedstryd om de „Veenhof-Staphorstbeker". Deze slot wedstrijd heeft overigens heel wat stof doen opwaaien. Aanvankelijk snelde de Heemstedenaar Piet Steenvoorden, die ook verleden jaar gewonnen had, als eerste over de eindstreep, doch na een ingediend protest van de Santpoorter Coen Visser, die in de eindsprint door Steenvoorden gehin derd zou zijn. werd aan hem de overwin ning en de „Veenhof-Staphorstbeker" toe gekend. In deze wedstrijd, die over veertig ronden in het „Van der Aartsportpark" werd ge houden, werden heel wat uitlooppogingen ondernomen, doch zij leverden geen van allen succes op. Het gelid bleef gesloten. Een grote valpartij in de slotfase van de strijd, waarin nagenoeg het hele peloton betrokken werd en waarbij Cees Jansen pardoes in een langs het parkoers lopende sloot duikelde, zorgde tenslotte voor een afscheiding. Steenvoorden, Visser, Sminia en Buis wisten deze massale valpartij te ontwijken en gingen in deze volgorde over de eindstreep. Visser protesteerde evenwel tegen de rijwijze van Steenvoorden en werd tot win naar uitgeroepen. Een onbevredigend slot. En temeer vanwege de eenzijdige protest behandeling. Steenvoorden, Sminia en Buis, die er ten nauwste bij betrokken waren, werden niet eens gehoord. De uitslag luidde: 1. C. Visser, Santpoort: 2. P. Steenvoorden, Heemstede; 3. E. Smi nia, Haarlem; 4. H. Buis, Vijfhuizen; 5. Th. Mathot, 6. C. Uttien, 7. A. van Dijk, 8. H. v. d. Geest, 9. F. Vaars, allen Haarlem; 10. K. van Tintelen, Vijfhuizen; 11. A. Reekers, Nieuw Vennep; 12. A. Straver, Haarlem. Bij de C-klassers, die twintig ronden reden, zegevierde Fennis vóór Peters. Hen driks, Vergers, Nijssen etc.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7