Tienduizend kinderen hebben gedwongen vakantie in Norfolk DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 28 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Zes scholen wegens rassenconflict gesloten Kroesjtsjev prijst Pools- Russische betrekkingen Mirza uit bewind van Pakistan teruggetreden De kwestie-Nieuw Guinea Subandrio gaat praten met Dulles, Lloyd en Gromyko Djuanda huiswaarts Pravda beschuldigt Westen en Israel bereiden nieuw avontuur voor Walter UIbricht vergelijkt West-Berliin met Ouemov Westelijke mogendheden moeten het veld ruimen Grote rubbertransactie Indonesië-Rusland Joegoslavië kan rekenen op Amerikaanse bijstand EOKA zou bereid zijn gewel< te staken en te overleggen Spaak heeft hoop nog niet opgegeven Hier en daar in Beiroet werd opnieuw geschoten Eurovisie liet opening van het Britse parlement zien „Thomas" protesteert tegen Propria Cures-artikelen Commissie adviseert: Staatsdiploma voor belastingadviseurs Air Ceylon niet naar Indonesië Dr. José Guerrero overleden Politieman blijft gedegradeerd Kerkelijk Nieuws Drie doden in het verkeer Mr. Van Aartsen uitgeluid in Haagse gemeenteraad Na dronkemansrit drie maanden celstraf Honderdduizendste emigrant arriveerde in Australië „Oranje" in thuishaven „Oranjestad" heeft vertraging Dr. H. Blanken overleden (Van onze correspondent in Washington) Een federaal gerechtshof heeft enige tijd geleden gelast, dat zeventien neger kinderen zouden worden toegelaten op zes middelbare scholen in Norfolk (Virgi nia). Dit zestal scholen was vroeger al leen voor blanken bestemd. De negerkin deren hadden afzonderlijke scholen. De regering van de staat Virginia is tegen het bevel van het gerechtshof in gegaan en heeft bevolen, dat de schQlen gesloten zouden worden. Tienduizend kinderen kre gen op die manier extra vakantie, maar na een maand hoopte bijna iedereen dat de scholen spoedig weer zouden open gaan. AMSTERDAM Tot verrassing van vele beursbezoekers ontwikkelde zich op de aandelenmarkt een zeer vaste stemming. Terwijl Kon. Olie, overeenkomstig Wallstreet, op 187 be neden het slot van vrijdag bleef, maar een kleinigheid boven New York pariteit uit kwam. waren de drie andere toonaan gevende internationale waarden zeer vast gestemd en zag men daarin een behoor lijke affaire. Lichte kooplust van het pu bliek, gepaard met activiteit van de arbi trage, was de oorzaak van deze stijging die voor AKU 8 punten, voor Philips 7 punten, voor Unilever bijna 10 punten be droeg, terwijl ook de obligaties Philips in de stijging deelden. In het verdere ver loop bleven de koerswinsten goed gehand haafd, zonder dat zich grote fluctuaties voordeden. In tegenstelling tot de aandelenmarkt waren de Nederlandse staatsfondsen iets gedrukt. Dit hield verband met de vrijdag nabeurs aangekondigde nieuwe Neder landse Staatslening van 250 miljoen, waarvan de modaliteiten in beurskringen gunstig werden beoordeeld. De overige hoeken deelden in de betere marktstem- ming. Zo kwamen scheepvaartaandelen algemeen op hoger niveau, speciaal KNSM. KPM en Scheepvaartunie. Onder de cul tures vielen aandelen Senembah op, die in de ochtendbeurs op 98 Vi verhandeld wer den, maar 's middags tot 95 en een mo ment zelfs tot 93 reageerden. HVA en Deli lagen beter gedisponeerd, maar Amster dam Rubber was nauwelijks prijshoudend. Van de locale industrieën ging de aan dacht uit naar Heineken. die vrijdag wa ren opgeklommen tot 485 maar nu ver nomen werden op 475 laten. Het jaarver slag van Excelsior Metaalbuizen had wei nig invloed op de koers, die 70 gedaan bieden luidde. De inschrijving op de 1 miljoen aandelen Vereenigde Glasfabrie ken werd gehouden. Op de obligatiemarkt moest een eerste koers tot stand komen voor de geïntroduceerde obligaties 5 3/4 percent der Bank voor Nederlandse Ge meenten. Men hoorde een adviesprijs van 106. Prolongatie 3 1/2 percent. NEW YORK De New Yorkse beurs moest gisteren een zware verkoopgolf verduren, die de koersen omlaag joeg. Dit duurde ongeveer een half uur; toen trad een herstel in. Beursdeskundigen menen dat de verkoop- golf een poging van de berocpshandel was óm de weerstand van de markt te beproe ven. Het snelle herstel toonde wel aan dat er veel investeringsgeld klaar ligt om van marktreacties te profiteren. Van de zwaarst getroffen fondsen waren er enkele onlangs nog favoriet, zoals Polaroid, Lo- rillard. Reynolds Tobacco, verscheidene farmaceutische en individuele fondsen American Motors bereikte een nieuw hoog tepunt met een stijging van 3 dollar, zaktr- toen onder de vorige slotkoers maar her won toen weer de helft van de winst. En kele koperwaarden behielden winsten van meer dan een dollar, zoals Phelps Dodge en Cerro de Pasco. De chemiewaarden slo ten over het algemeen 1 tot meer dan 2 dollar lager. Enkele spoorwegwaarden waren vast. maar verliezen van een dollar of meer deden zich voor bij Southern Rail way, Great Northern en Baltimore and Ohio. Ook de staal waarden sloten lager met Youngstown Sheet and Tube hef zwakst. Enkele laag in koers liggende fondsen hielpen de aandelenom^et stijgen Het industriegemiddelde kwam van 539.52 op 535; dat voor spoorwegen van '47.76 op 146,20 en dat voor openbare nuts bedrijven van 82,28 op 82,35. Van de 122P verhandelde fondsen sloten er 271 hoger én 751 lager. De omzet nam toe van 2.770.000 tot 3.980.000 aandelen (UPI). Slotko-»,- Heden gsi teren 13.45 uu 3-3*4"/o Nederl. '47 9'01#/i« 91 3% Ned! 1962/64 93/4 93% Woningbouw 6 '/n 10813/,* 108*4 Pr. A'dam '56 I 8 r Pr. A'dam '56 II 9444 Pr. A'dan*. '56 III 9444 Pr. R'dam '52 I. 94 Pr. R'dam '52 II 9" Pr. R'dam '57.. 105 A.K.U 249 249 Calvé Delft 355 355 Van Gelder Zonen 185/4 186 K. N. Hoogovens 338 338 Nederl. Ford 181 182 N. Kabelfabriek. 296 296 gew.Philips Gloeil 384 Vx 38354 Pref.PhilipsGloeil. 17214 Unilever 446*4 443 Wilton Fvenoord 200 200 Werf Gusto 155 155 Dqrdtsch Petrol 779"? 760 Kon Petroleum 187,90 f 184.20 Billiton 173 172 Vdam Robber. 71 71 K T, M f 99.30 98.50 Holl Amer Lijn 150*4 149*4 K N S.M 163*4 163 N. Scheepv. Unie 130*4 130V* v Ni e velt, Goudr. 130*4 129 Phs. v. Omrr -en 248 24854 H V.A 117% 11654 D«]i maatschappij f 124,90 ƒ124,80 l^**d Bank. 246 246 V-if Uan^-'sbanK 9554 95% UQd Handel Mij 186 jó.ffrard. Bank 204 204 'wantsche Bank. 184 Anaconda .'opper 59% 59 Va Bethlehem Steel 52*4 50*4 U.S. Steel 84*4 83 General Motors.. 487/i* 47% Shell Union 82*4 82% Tidewater 25*4 24*4 Blanke ouders in Norfolk hebben nu bij een federale rechtbank het verzoek in gediend gouverneur Almond van Virginia en ander functionarissen van Virginia te bevelen de zes gesloten middelbare scho len van Norfolk weer aan het plaatselijk bestuur over te dragen. Indien de recht zaak succes heeft, zouden de scholen gaan werken op basis van rassenmenging, daar de schoolraad van Norfolk, krachtens het bevel van een federale rechtbank, de ze ventien negerkinderen geaccepteerd heeft als leerlingen op deze zes scholen. Deze zaak betekent de eerste rechtskundige aanval op Virginia's „wetten van massaal verzet", door blanke ouders wier kindei-en van onderwijs verstoken zijn door de slui ting der scholen. De bevolking van Norfolk denkt wat ruimer dan het merendeel van Virginia's burgers. Norfolk is een havenstad en bo vendien een belangrijke vlootbasis. Daar door wonen er in Norfolk veel Amerika nen, die niet het zuidelijk vooroordeel te gen negers hebben. Het was dan ook ver standig, dat de federale rechtbank juist in deze stad een begin wilde maken met integratie op scholen. Maar gouverneur Almond en zijn medebestuurders van Vir ginia waren kennelijk beducht, dat de li beraal-denkenden zouden zeggen „Van Norfolk begint de victorie". Vandaar dat zij wetten deden aannemen, die hen mach tigden scholen, waar integratie gelast werd, te sluiten. Duizenden kinderen in Norfolk vervelen zich en duizenden ouders maken zich er bezorgd over, dat hun zoons en dochters achterop zullen raken. Men schat dat drieduizend van de tien duizend kinderen enig onderwijs krijgen. Men geeft namelijk allerlei cursussen in particuliere huizen, kerken, enzovoort, doch zulk geïmproviseerd onderwijs is ge brekkig en als de toestand voortduurt zul len vele kinderen ernstig in hun opleiding worden geschaad. De zeventien negerkin deren hebben een eigen cursus in een negerkerkje in een achterbuurt. Ook het stadsbestuur is bijzonder weifel moedig. De stedelijke politici lijken bang om handelend op te treden. Het enige wat ze tot dusverre hebben toegestaan is, dat op 11 november een niet-bindend referen dum gehouden zal worden onder de ouders. Het zou mogelijk zijn, dat het stadsbe stuur de scholen heropende. Deed men dit, dan zou men wellicht de subsidie van de staat Virginia verspelen. Het lijkt echter waarschijnlijk, dat de ouders de extra kosten wel willen dragen, mits hun kinde ren weer normaal onderwijs krijgen. De negerkinderen zal men willen toelaten in dat geval. Niet van harte, maar desnoods. Doch ook al zou het begin moeilijk zijn, dan nóg zou in Norfolk de victorie kunnen beginnen. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesj tsjev van de Sovjet-Unie heeft tijdens een lunch in de Poolse ambassade te Moskou uiting gegeven aan zijn „grote voldoening" over de aard der huidige betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en Polen. Deze betrek kingen worden steeds beter, aldus Kroesj tsjev. De lunch werd aangeboden door de Poolse communistische leider Gomoelka die thans met een delegatie een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt. De Polen besloten in 1956 hun „eigen weg naar het socialisme" te volgen. Gomoelka heeft in een toespraak tot Moskouse arbeiders onder meer gezegd, dat Polen in 1965 op vele gebieden met de meest ontwikkelde landen van Europa op gelijke hoogte zal staan of hun produktie- peil zal bereiken. Een dergelijke ontwikke ling zou onmogelijk zijn zonder Russische steun. „Onze doelen zijn dezelfde en daar om ook onze pogingen om de dreigende wolken van internationale spanning te ver drijven," zo zei hij. Rapacki in Oslo OSLO (UPI) De Poolse minister van Buitenlandse Zaken Adam Rapacki is in Oslo aangekomen voor besprekingen met de Noorse regering. Volgens het Poolse nieuwsagentschap PAP verklaarde Rapacki vóór zijn vertrek uit Warschau: ..Het dooel van mijn bezoek is de uitwisseling van gedachten over onderwerpen die voor beide landen van belang zijn. Noorwegen is een land waarmede wij veelvuldig contact heb ben in het zoeken naar middelen om de internationale spanningen te verminderen. Mijn bezoek zal hiertoe een nieuwe bijdrage leveren." KARATS.TI (Reuter) President ïskan- der Mirza van Pakistan heeft maandag avond bekendgemaakt, dat hij besloten heeft „zich terug te trekken en alle be voegdheden aan generaal Ajoeb Khan over te dragen". Generaal Khan werd eerder op de dag als eerste minister beëdigd. De aankondiging van Mirza's aftreden kwam enkele uren nadat hij generaal Ajoeb als hoofd van een nieuwe centrale regering van twaalf man had beëdigd. Ajoeb blijft de hoofduitvoerder op grond van de staat van beleg. Hi beheert tevens de portefeuille van defensie en van Kasj mir. Maandag is hij bovendien tot opper bevelhebber van de Pakistaanse strijd krachten benoemd. President. Mirza heeft op 7 oktober de staat van beleg in Pakistan afgekondigd. Hij hief tevens de grondwet op en ontbond de centrale en provinciale regeringen en alle politieke partijen. Volgens Mirza was dit gedaan in het belang van het land. dat ernstig bedreigd werd door ..verraders en politieke avonturiers". In een verklaring zegt Mirza, al zijn be voegdheden aan Ajoeb overgedragen te hebben, „omdat elke schijn van een twee hoofdige leiding de doeltreffende uitvoe ring van de huidige reusachtige taak kan belemmeren en omdat velen in binnen- en buitenland helaas de indruk hebben, dat generaal Ajoeb en ik niet altijd in overeen stemming met elkaar zouden kunnen han delen". Generaal Ajoeb zei later, dat president Mirza's besluit was genomen „in het gro te belang van het land". De wijziging zou in genendele de door hem op 8 oktober en later omschreven politiek beïnvloeden. Ajoeb wekte zijn landgenoten op zich in „eerlijke, harde arbeid" te wijden aan de uitvoering van de gestelde taken. D.JAKARTA (Reuter-ANP) Volgens Antara heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subrandio, maan dag gezegd dat er geen aanwijzing is dat de V.S. het Nederlandse standpunt steunen in de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea. De kwestie Nieuw-Guinea zal het voor naamste onderwerp zijn bij het onderhoud dat dr. Subandrio volgende week met zijn Amerikaanse ambtgenoot John Foster Dulles in Washington zal hebben. Subandrio vertrekt vrijdag naar Seattle in verband met de conferentie van de lan den van het Colomboplan. Op de heenreis zal hij Washington aandoen, en na afloop van de bijeenkomst in Seattle zal hij naar Londen vliegen, voor besprekingen over de kwestie Nieuw-Guinea met de Engelse minister Selwyn Lloyd. Volgens genoemde zegslieden, vliegt Su bandrio ten slotte naar Moskou, voor be sprekingen met zijn Russische collega An drei Gromyko. Masjoemileiders ingesloten (UPI) Vijf leden van de afdeling West-Java van de Masjoemi zijn in Ban dung gearresteerd wegens het uitgeven van een verklaring waarin kritiek wordt geleverd op de regeringspolitiek van „ge leide democratie", zo is in Djakarta be kend gemaakt. De vijf arrestanten hebben in juli van dit jaar een verklaring uitge geven, waarin president Sukarno werd op gewekt naar de grondwet terug te keren en een eind te maken aan de burgeroor log. Reeds eerder zijn in Indonesië drie par lementsleden van de Masjoemi gearres teerd op beschuldiging van het verlenen van steun aan de opstandelingen. CAIRO (UPI) De Indonesische pre mier Djuanda is vandaag per vliegtuig uit Cairo naar Djakarta vertrokken. Hij heeft een officieel bezoek van drie dagen aan de hoofdstad der Verenigde Arabische Republiek gebracht en aldaar een ge sprek gehad met president Gamal Abdel Nasser. Het Sovjetrussische partijorgaan „Prav da" beschuldigt er vandaag de westelijke mogendheden van, „Israels militaire poten tieel voor te bereiden voor een nieuw avontuur in het Nabije Oosten". „Het is niet onopgemerkt gebleven", aldus Pravda. ,dat het Werien gedurende de laatste maanden koortsachtig bezig is, Israel te bewapenen. Dit land heeft onlangs wapen leveringscontracten afgesloten met Groot- Brittannië, Frankrijk. België. Italië en de Verenigde Staten. Dit bevestigt de berich ten dat de Britse en Amerikaanse imperia listen weer rekenen op Israel om zich in een nieuw avontuur te storten, nu hun eigen troepen zich uit de Libanon en Jor danië terug hebben moeten trekken", aldus het Russische blad. mf De secretaris van de Oostduitse commu nistische partij Walder UIbricht heeft in Oost-Berlijn verklaard, dat geheel Berlijn tot Oost-Duitsland behoort. Hij eiste dat de westelijke mogendheden het stads deel zouden verlaten. UIbricht zei, dat sommige westelijke politici de laatste tijd een parallel hebben getrokken tussen de positie van West-Berlijn en die van Que- moy. Dat is juist, zei hij. Beide eilanden worden zijns inziens door het Weten als provocatie-centra misbruikt en beiden vormen een onrechtmatig afgescheiden deel van het achterland. Aan deze verklaring van de feitelijke Oostduitse machthebber ging een verkla ring vooraf van de commissaris voor cul tuur partij, Kurella, die over de beperking van het reizen naar West-Duitsland sprak. „Ik weet niet," aldus Kurella tot een ver gadering van intellectuelen, „of u allen tij dens de oorlog familieleden in Groot-Brit- tannië, Italië, Frankrijk of de Sovjet-Unie heeft gehad, maar zeker is niemand van u, die dergelijke betrekkingen had, gedu rende de oorlog op de, gedachte gekomen daar bezoeken af te leggen of een reis daarheen aan te vragen. In dezelfde toe stand als Hitler-Duitsland zich toen met de genoemde landen bevond, bevindt zich thans Oost-Duitsland met West-Duitsland. In de koude oorlogstoestand tussen Oost en West-Duitsland moeten tegenmaatre gelen worden genomen voor bescherming van de vrede", zo zei hij. Ondanks deze dreigende taal van UIbricht en Kurella zijn er de laatste tijd meer art sen in Oost-Duitsland dan voorheen in de gelegenheid gesteld reizen naar het Westen te maken. In het algemeen wordt de com munistische houding in Oost-Duitsland echter met de dag onbuigzamer. NEW YORK (Reuter) Volgens de New York Times heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Dulles West- Berlijn in zijn gesprekken op Formosa ook met Quemoy vergeleken. Dulles betoogde evenwel tegenover Tsjang Kai Tsjek. dat hij zich moest spiegelen aan het voorbeeld van Adenauer, die de hereniging op vreed zame wijze nastreeft. Het persbureau Antara heeft gemeld, dat Rusland tegen het einde van dit jaar een grote rubbertransactie met Indonesië zal aangaan. Volgens „autoriteiten", aldus het persbureau, zouden met deze transactie „enige tienduizenden tonnen" gemoeid zijn. Op het ogenblik zijn nog besprekin gen over kwaliteit en prijs gaande tussen de Russische handelsmissie in Djakarta en de Indonesische regering. Dit zou volgens Antara de eerste maal zijn. dat Rusland rechtstreeks rubber van Indonesië koopt. WASHINGTON, (Reuter) President Eisenhouwer heeft, bij het in ontvangst ne men der geloofsbrieven van de nieuw be noemde Joegoslavische ambassadeur te Washington, verklaard dat de Verenigde Staten Joegoslavië zullen steunen bij zijn streven om „onafhankelijk en vrij van buitenlandse overheersing" te blijven- De Verenigde Staten zijn ook bereid de econo mische en technische hulpverlening aan Joegoslavië voort te zetten. De ambassadeur, Nikezij, verklaarde in zijn antwoord onder meer: „de Joegosla vische regering vertrouwt dat voortzetting en verbreding van de Amerikaans-Joego- slavische samenwerking niet slechts in het belang zal zijn van beide landen, doch dat zij tevens de zaak van de vrede en inter nationale begrip in het algemeen, zal be vorderen". De Verenigde Staten hebben Joegoslavië nadat het zich onafhankelijk van het Rus sische blok had verklaard, tot een bedrag van 392 miljoen dollar economische en technische bijstand verleend. NICOSIA (Reuter) De Grieks-Cypri sche verzetsorganisatie EOKA heeft er in strooibiljetten op gezinspeeld bereid te zijn haar geweldcampagne tegen de Britse overheersing op Cyprus te staken. In de pamfletten zegt de EOKA dat politieke maatregelen in de plaats moeten komen van het militaire optreden om een eind te maken aan de strijd op het eiland. Waar nemers vermoeden dat de EOKA doelt op een hervatting van onderhandelingen, zon der besprekingen met Makarios daarbij uit te sluiten. LONDEN (UPI) Officieel heeft de Britse regering de hoop nog niet opgegeven dat met Griekenland tot een vergelijk kan worden gekomen in de kwestie-Cyprus Achter de schermen ontplooit Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO, grote activiteit, maar waarnemers in Londen, en ook regeringsfunctionarissen geloven niet dat er nog kans bestaat op een vergelijk. Spaak heeft gisteren met Mac- millan en Selwyn Lloyd over de kwestie Cyprus gesproken tijdens een kortstondig verblijf te Londen Spaak tracht een com promis tot stand te brengen, waardoor Griekenland, dat overigens nog niet offi cieel en definitief neen heeft gezegd, in staat zal zijn de „rondtafelconferentie" van de NAVO over Cyprus bij te wonen De Griekse tegenstand lijkt in hoofdzaak voort te vloeien uit binnenlands-politieke omstandigheden. BEIROET (UPI) Voor het eerst sedert de regering van vier man van premier Rasjid Karami op 15 oktober de macht in handen nam, heeft men in Beiroet weer verspreid geweervuur gehoord in verschil lende wijken van de stad. Een man werd door een Libanese legerpatrouille neerge schoten in een wijk, die vroeger in handen van de rebellen was. omdat men hem er op betrapte, dat hij passerende auto's aan hield met een automatisch wapen in de aanslag. Er zijn geen berichten binnengekomen van andere slachtoffers van het verspreide en sporadische vuren, dat in verschillende delen van de stad werd gehoord. In ieder geval besloot de minister van Binnenlandse Zaken. Raymonde Edde voorlopig het uitgaansverbod, dat al vanaf midden-mei bestaat, niet op te heffen en daarmee te wachten, totdat de situatie vei liger zal zijn geworden. Het uitgaansverbod is nu van kracht van elf uur 's avonds tot vier uur 's morgens Edde verzachtte het de vorige week van acht uur 's mox-gens tot 4 uur 's morgens en hij stond openstelling der bioscopen toe LONDEN (UPI) Koningin Elizabeth II heeft vanmorgen het Britse parlement met een troonrede geopend. Voor het eerst in de geschiedenis werd de plechtigheid uit gezonden per televisie, niet alleen in Groot-Brittannië, maar via Eurovisie, ook in andere landen. De microfoons, verguld om minder op te vallen, waren aangebracht onder de gouden engelen-beelden die de zaal van het Hogerhuis sieren. De camera's waren opgesteld op de galerijen. De televisie-uitzending betekende een breuk met de traditie. Het parlement heeft steeds geweigerd toestemming voor uitzen dingen te geven. Fotograferen is nóg ver boden. Nog een traditie werd gebroken: Voor het eerst woonden vier vrouwelijke leden van het Hogerhuis, kort geleden benoemd, nadat eeuwenlang alleen mannen in het House of Lords hadden gezeteld, de ope ning bij. Het bestuur van de Rooms Katholieke Studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" heeft zich in een brief gewend tot de rector magnificus van de universi teit van Amsterdam, prof. M- W. Woerde man, naar aanleiding van een tweetal ar tikelen in het Amsterdamse studenten orgaan „Propria Cures". Het bestuur van de katholieke studentenvereniging acht de op 18 oktober verschenen artikelen „In de grond niet zo slecht" en „God denk aan Amsterdam" beledigend en de mentaliteit uit deze en uit reeds eerder gepubliceerde artikelen onaanvaardbaar voor leden van de Amsterdamse universitaire gemeen schap. Het is ervan overtuigd dat het verschij nen van deze artikelen in dit studenten orgaan hetwelk krachtens de door de ASVA verleende subsidies een grote ver spreidingsmogelijkheid heeft, het aanzien van de Amsterdamse universiteit op ern stige wijze heeft geschaad. Op grond hier van verzoekt het bestuur de rector magni. ficus van deze universiteit, stappen te on dernemen waardoor het verschijnen van dit soort publikaties in de toekomst wordt tegengegaan. Het ministerie van Financiën deelt me de dat de in september 1955 onder voorzit terschap van mr. T. Y. Boltjes ingestel de commissie van advies inzake wettelijke regeling van de positie van adviseurs in belastingzaken haar rapport aan de minis ter van Financiën heeft aangeboden. Blij kens dit rapport ziet de commissie geen reden aan een of meer bepaalde groepen van belastingadviseurs een monopolie te geven. Verder acht zij de tijd nog niet ge komen voor een titelbescherming die zo wel de kennis als de gedragingen van de titeldragers aan overheidstoezicht zou on derwerpen. Wel adviseert zij zo spoedig mogelijk van overheidswege een examen in te stellen en aan hen die dit examen met goed gevolg hebben afgelegd, bij uit sluiting de bevoegdheid toe te kennen de aanduiding „staatsdiploma" te bezigen Op deze wijze zouden na verloop van tijd bijvoorbeeld na 15 jaren de omstan digheden gunstig kunnen worden voor de invoering van een titelbescherming. Tevens vindt de commissie het nuttig dat de regering reeds thans officieel uit spreekt dat behalve aan de bezitters van het staatsdiploma de titelbescherming te zijner tijd alleen zal worden toegekend aan personen die kunnen aantonen dat zij sinds de invoering van het examen hun dagtaak geheel of grotendeels hebben be steed aan adviseurswerkzaamheden op fiscaal gebied. Aan het rapport zijn toege voegd een ontwerp voor een koninklijk be sluit tot instelling van een staatsdiploma een ontwerp voor een intern examenpro gramma en een overzicht van de positie van belastingadviseurs in enige andere landen. Wegens KLM-belang Indonesië heeft een verzoek van de „Air Ceylon international" om haar luchtnet uit te oreiden met Indonesië, geweigerd omdat, de K.L.M. deelneemt in deze Cey lonese Luchtvaartmaatschappij. Dit heeft de Indonesische minister van verbindin gen, dr. Sukardan, maandag meegedeeld Het Ceylonese verzoek werd enkele we ken geleden informeel aan de Indonesi sche regering gedaan, maar over deze kwestie zijn geen onderhandelingen ge opend. „Met het oog op de huidige politie ke betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland heeft de regering het noodzakelijk geacht niet aan het verzoek van de maat schappij te voldoen", zo ze; de minister In Nice is overleden de rechter van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag dr. José Guastavo Guerro. Hij is 82 jaar geworden. De heer Guerro is van 1931 tot 1946 lid van het oude hof van Internationale Justi tie geweest. Op 6 februari 1946 werd hij bij de eerste verkiezing van rechters voor het internationale gerechtshof gekozen. In februari 1954 werd hij verkozen voor een nieuwe ambtstermijn, die in 1964 zou aflo pen. Van het oude hof is hij van 1931 tot 1936 vice-president geweest en van 1937 tot 1946 president Van het internationale ge rechtshof is hij van 1946 tot 1949 president geweest en daarna, tot 1955, vice-presi dent. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan tegen de voor malige adjudant van de rijkspolitie en oud groepscommandant van politie te Roelof- arendsveen, die wegens wangedrag was gedegradeerd tot wachtmeester eerste klasse en overgeplaatst naar Amsterdam Hem was ten laste gelegd op de nationale feestdag dranken en rookwaren ten ge schenke te hebben aangenomen. Voorts zou hij misbruik van sterke drank hebben gemaakt bij een jubileum van een zijner ondergeschikten. De Centrale Raad verklaarde het beroep van de politieman ongegrond en bevestigde de reeds eerder gedane uitspraak. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Emmercompascuum R. D H. Naber te Lathem, die dit beroep ook aannam. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Emmen W. F. Dikboom te Zuidlaren Aangenomen naar 's-Heer Hendrikskin deren G. J. T. van Dijk. vicaris te Mep- pel. Bedankt voor Opheusden W. Vroeginde- wey te Barneveld; voor Poortvliet (toez.) P. de Jong te Kootwijk. Beroepbaar: ds. R. Bos, eervol ontslagen predikant van Driebergen, B 63 a te Laag Keppel is beroepbaar. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJsel J Niemantsverdriet, kand. te Barendrecht. Bedankt voor Veenwoudsterwal J. Nier- op te Dwingelo. Aangenomen naar Andijk (vac. wijlen D. Zwart) L. H. Kwast te Hoogeveen; naar Groningen-West (vac. dr. L. van der Zan den) L. Blij dorp te Aalten. De Kerkeraad van 's-Gravenhage-Oost heeft het tweetal in de vacature van ds. F. E. Hoekstra teruggenomen aangezien ds. L. H. Kwast te Hoogeveen, die op dit tweetal stond met ds. K. A. Firet te Over- schie. het beroep naar Andijk aannam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Amsterdam H. van der Schaaf te De Krim. Tweetal te 's-Gravenhage-West C. den Hertog te IJmuiden en P. Op den Velde te Hilversum-Oost. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen G. Blom te Meerkerk. Bouwweerbericht. Met ingang van 1 november kunnen de telefonischf weerbe richten voor de bouwvakken weer beluis terd worden. De grenzen van de vier rayons, waarin het land is verdeeld, en de hiermede corresponderende telefoonnum mers van het telefoonnet Utrecht zijn on veranderd gebleven. De tijden, waarop de weerberichten kunnen worden beluisterd, zijn echter verruimd. In het vorig winter seizoen werd het telefonische weerbericht voor de bouwnijverheid meer dan 100.000 maal aangevraagd. De 5-jarige Egbert Mooy uit Slootdorp is, toen hij met zijn autoped de over gang van Rijksweg no. 7 bij de "Wierweg overstak, door een personenauto die uit de richting van de Afsluitdijk kwam, aan gereden en gedood. Op de kruising van de Provincialeweg en de Kleiweg te Rijswijk is de heer J. S. uit Rijswijk met zijn bromfiets tegen een bestelauto uit Den Haag gereden. Hij werd zwaar gewond naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft overgebracht, waar hij is overleden. Te Melick (midden-Limburg) is de 70- jarige voetganger W. Kloedt bij het over steken van de straat door een vrachtwagen aangereden en daarbij zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Roermond is overleden. De burgemeester van 's Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten heeft gisteren aan het begin van de gemeenteraadsver gadering een korte toespraak gehouden tot de wethouder van Economische Zaken, mr. J. van Aartsen, die een benoeming tot minister van Verkeer en Waterstaat heeft aanvaard. „Ofschoon het mij niet zou passen voor uit te grijpen op beslissingen, die aan het hoogste gezag zijn voorbehouden, meen ik toch op dit ogenblik te mogen constateren, dat de tekenen niet licht meer zullen be driegen, volgens welke onze wethouder van Economische Zaken, mr. Van Aart sen, zijn raadsfunctie en daarmede zijn wethoudersambt zal neerleggen", zo zei de burgemeester, daarmee zinspelend op de omstandigheid dat de benoeming op dat moment nog niet was geschied. Mi*. Kolfschoten richtte een woord van gelukwens en tevens van dankbaarheid voor hetgeen mr. Van Aartsen in de loop van negen bestede jaren voor de gemeen te 's Gravenhage heeft verricht. Reeds terstond ontpopte deze nieuwe ge meentelijke figuur zich als een op en top bewindsman met kwaliteiten, welke een minister van de Kroon zouden sieren. Met een helder oordeel, een uitgewogen gevoel voor verhoudingen, een scherp verstand en een benijdenswaardige gave om bij het trekken van grote lijnen de details niet te verwaarlozen, heeft de heer Van Aartsen zich op een uitstekende wijze van zijn vele en soms moeilijke taken gekweten en daar mede heeft hij de raad, het college van B. en W. en de Haagse gemeenschap in hoge mate aan zich verplicht, aldus de burgemeester. Wij zullen zijn beminnelij ke persoon en zijn hoog gekwalificeerde bestuursarbeid node missen. Anderzijds willen wij er ons edelmoedig in verheugen, dat de talenten en kundigheden van deze principiële bestuursman ten goede zullen komen aan een nog belangrijker bestuurs college. dat hem, naar wij vertrouwen, op nieuw de gelegenheid zal bieden zich voor het algemeen welzijn verdienstelijk te ma ken." Ex-autoinstructeur en taxichauffeur had nooit een rijbewijs gehad De maximumstraf van drie maanden ge vangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de Alkmaarse rechtbank geëist tegen J. J. A. uit Bersen die in de nacht van 12 op 13 juli onder invloed van sterke drank een auto had bestuurd. Volgens de politie man die hem van Alkmaar tot in Bergen had achtervolgd, had de verdachte ..beest achtig" gereden. Een rijbewijs kon A. bij zijn arrestatie in Bergen niet tonen. Hij zou het de volgende dag wel even aanbren gen, maar het bleek dat hij nooit een rijbe wijs had gehad, hoewel hij in Amsterdam als instructeur bij een autorijschool en als taxichauffeur had gewerkt. Mevrouw A. Zevenbergen en haar gezin zij is de honderdduizendste naoorlogse Ne derlandse emigrant naar Australië zijn maandag met de „Johan van Oldenbarne- velt" in Perth aangekomen. Het gezin vader, moeder en twee zoons van vier jaar en veertien maanden zal in Gee- long, in de staat Victoria, gaan wonen, waar de heer Zevenbergen een betrekking heeft gekregen bij de Shell. De Australische minister voor immigra tie, Alexander Downer, zal mevrouw Ze venbergen op 5 november in Melbourne officieel verwelkomen. Het m.s. „Oranje" van de n.v. Stoom vaart Maatschappij „Nederland" is van morgen met ongeveer 500 passagiers uit Indonesië in de Amsterdamse haven aan gekomen. Aan boord bevond zich onder meer drs. F. de Graaf, een van de mede werkers uit „Artis", die speciaal belast was rr-de zorg voor een collectie koraal- vissen uit Ceylon, bestemd voor het aqua rium van de Amsterdamse dierentuin. Op 5 november zal de „Oranje" zijn eerste na oorlogse reis naar Australië maken. Het m.s. „Oranjestad" van de K.N.S.M.. met een detachement van de Koninklijke Landmacht op thuisreis van Suriname naar Nederland, zal niet morgen, woens dag in Amsterdam aankomen, maar vrij dag. Te Zeist is in de ouderdom van 91 jaar overleden dr. H. Blanken, oud-genees heer-directeur van het sanatorium Sonne- vanck te Harderwijk, een der pioniers op het gebied van de bestrijding van de tbc in ons land. Dr. Blanken was eerst werk zaam als arts te Waddinxveen en trad in 1912 op als geneesheer-directeur van het sanatorium Sonnevanck. welke functie hij heeft bekleed tot 1929. Expositie. Van 31 oktober tot 7 ja nuari zal in het Stedelijk Museum te Am sterdam een tentoonstelling van kinder boeken worden gehouden, getiteld „Kinde ren lazen, kinderen lezen".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7