Veel critiek in Tweede Kamer op het nieuwe melkbeleid mmmmm Venhcdk Moderne vetten oorzaak van vele ziekten Wijkverpleegster zou twee oudjes bestolen hebben beroemde geneesmiddelen in i tablet doen wonderen! Blijf meester Twee jaar geëist tegen kok, die na uitbraak ging inbreken y K.V.P.-motie wil het marktrisico voor de veehouders beperken Revolutie in onze voeding? Amerikaanse geleerde bepleit gebruik van nieuwe, onschadelijke vetsoorten Twee jaar gevorderd „Atoomhal" op Schiphol wordt luchtvaartmuseum Wellicht ook een bioscoop Twee nieuwe leden van de Raad van State Oud-minister Algera en drs. JW. de Pous Gemeenteontvanger wegens fraude veroordeeld Hogere uitkeringen aan inwonende werklozen Herdenking in Amsterdam van Hongaarse opstand „Alleen gevangenisstraf voor dronken automobilisten" Amfibievaartuigen voor Hondsbossche Zeewering Nieuwe hoogleraren Muziekopdracht voor Henk Badings Advies aan de S.E.R. voor autoreisbedrijven Prof. mr. L-W. G. Scholten neemt ontslag als Tweede Kamerlid Examens WOENSDAG 2 9 OKTOBER 1958 (Van onze Kamerverslaggever) Het nieuwe systeem van minister Vondeling om de melkveehouders, samen met de regering, beneden een tot zekere hoogte gegarandeerde melkprijs, een onbeperkt marktrisico te laten dragen, ondervond gisteren in de Tweede Kamer veel critiek van de heren De Ruiter (C.H.U.), Borst (C.P.N.), Kodde (S.G.P.), Biesheu vel (A.R.), Den Hartog (V.V.D.) en Engelbertink (KA7.P.). De laatste diende een motie in, waarin de rege ring wordt uitgenodigd alsnog in over leg met het Landbouwschap een „bo dem" vast te stellen ten aanzien van het door de veehouderij te dragen risico. De melkproduktie in ons land bedraagt per jaar ongeveer 5,5 miljard liter. Voor vijf miljard daarvan (90 percent) wil mi nister Vondeling een prijs garanderen van 28,90 gulden per 100 liter, voorzover de werkelijke prijs die de melk opbrengt daar niet meer dan vijf gulden beneden daalt. Als de gemiddelde opbrengstprijs verder zakt, vergoedt de regering van het verdere verschil slechts de helft, zodat de boer ook een deel van het marktrisico draagt, hetgeen een aansporing moet zijn de produktie te beperken. De regering steunt de boeren volgens het nieuwe stelsel met ten minste 250 miljoen gulden, waarbij een deel van het extra marktrisico komt. Dat deel wordt geschat op 100 miljoen. Totaal dus 350 miljoen. Het nieuwe stelsel komt er op neer dat dè boer niet meer, zoals totnutoe, tevoren weet welke prijs hij gegarandeerd krijgt. Hij loopt een risico dat niet is te overzien. Vandaar de motie-Engelbertink, met de bedoeling een grens te stellen voor het ri sico van de melkveehouder. De Kamerleden betoogden, dat de boer toch al het volle risico zal moeten dragen voor alle melk die meer wordt geprodu ceerd boven de vijf miljard liter. Hij zal voor die melk waarschijnlijk zeven cent per liter minder krijgen dan de kostprijs. Bovendien draagt hij het volle risico voor de opbrengst van andere niet gegarandeer de produkten. Voor de heer De Ruiter (C.H.U.) zou het nieuwe stelsel te aanvaarden zijn in dien de opbrengst van de vijf miljard vol ledig werd gegarandeerd en voor de rest het risico werd gedeeld. Men kan wel beto gen, aldus de heer Den Hartog (V.V.D. dat de boer zijn produktie zal beperken als hij ervaart te moeten opdraaien voor het marktrisico, maar in feite is dat niet zeker. Overigens is van een normaal risico geen sprake meer. Vooral de heer Engelber tink (K.V.P.) klaagde erover dat de nieuwe garantieprijs is gebaseerd op be drijven die twee hectare groter zijn dan totnutoe voor de berekening gold. Dat scheelt dan tien miljoen gulden ten koste van de kleine bedrijven. Aan „staatsboeren" had de heer Bies heuvel (A.R.) geen behoefte, maar al vorens zich over de motie-Engelbertink uit te spreken, wilde hij toch eerst het ant woord afwachten van de minister. Met meedragen van het marktrisico dooi de boeren vond de heer E g a s (P. v. d. A.) alleen gerechtvaardigd door de krappe fi nanciële positie van het rijk, maar hij ver wachtte er geen produktiebeperking van. Overigens zal zijn partijgenoot Vredeling nog speciaal over het melkbeleid spreken. Over het structuurbeleid in de land bouw spraken vooral de heren E g a s (P. v. d. A.) en B i e w e n g a (A.R.), die beiden betoogden dat bevordering van de industrialisatie in gebieden waar een ver borgen werkloosheid in de landbouw heerst, aanbeveling verdient. De heer E g a s pleitte voor een wijziging Advertentie Bij pijn, griep oi „landerig'' gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I Publieke werken van Amsterdam is thans bezig een indeling te maken van de hal waarin de tentoonstelling „Het Atoom" gehouden is op Schiphol om na te gaan of aan alle wensen, die door de directie van Schiphol geuit zijn ten aanzien van een toekomstige exploitatie, tegemoet kan worden gekomen. Een van deze wensen is de vestiging van een luchtvaartmuseum in het gebouw, dat er vrijwel zeker komt. Men hoopt dit museum in het najaar van 1959 te kunnen openen. Verder wordt een onderzoek ingesteld naar de kosten van de bouw en exploi tatie van een filmzaal in de hal. Er is op de Amsterdamse luchthaven behoefte aan een Cineac-bioscoop. Deze ruimte zou te vens kunnen worden gebruikt als congres- en conferentiezaal. Voorts ligt. het in de bedoeling verscheidene vestigingen en werkplaatsen in de voormalige hal onder te brengen, waarvoor natuurlijk heel wat verbouwingsarbeid zal moeten worden verricht. Gebouw 112 zal in de toekomst weer de oude naam van Anthony Fokker hangar krijgen. Hier zullen zaken- en sportvliegtuigen kunnen worden gestald, terwijl ook het toestel van de Rijkslucht- vaartpolitie in deze ruimte een plaats zal krijgen. van het erfrecht om versnippering van grond te voorkomen. Zolang dat niet het geval is vond hij kostbare cultuurtechni sche werken niet verantwoord. Die cul tuur-technische werken achtte de heer Verhoef (P. v. d. A.) echter zeer be langrijk, ook voor de werkgelegenheid. De tuinbouw had in het bijzonder de aandacht van de heren Groen (K.V.P.) en Verhoef. Voor de heer Van D ij k (V.V.D.) was de Benelux-samenwerking op landbouwgebied zeer teleurstellend. Hij vond dat een slecht voorteken voor de Euromarkt. Daarom zou van iedere land- bouwmaatregel nu reeds moeten worden nagegaan wat de betekenis ervan zou zijn in het kader van de Europese economische gemeenschap. Om die reden vond de heer Den Hartog het eigenlijk vreemd dat Nederland zijn melkproduktie moet in krimpen, terwijl in ons land de natuurlijke voorwaarden voor de veehouderij het gun stigst zijn. Vandaag wordt het landbouwdebat voortgezet. Advertentie BAKT DE ÉCHTE 'OUDERWETSE'SPECULAAS Met ingang van 1 november is aan dr. J. W. Meyer Ranneft op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Raad van Staten, met dankzegging voor de gewichtige diensten, in die functie aan den lande bewezen. In deze vacature is benoemd mr. J. Algera, oud-minister van Verkeer en Waterstaat. Voorts is met ingang van 1 december in de vacature .ontstaan door het eervol ontslag aan dr. J. Schouten, be noemd drs. J. W. de Pous te 's Gravenhage. Drs. J. W. de Pous is in 1920 te Aalsmeer geboren en studeerde economie aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam. In verband met zijn activiteiten in de bezet tingstijd was hij na de oorlog verbonden aan het toen legaal verschijnende dagblad „Trouw". In 1947 en 1948 heeft de heer De Pous in Amerika eveneens economie gestudeerd aan de Northwestern University in Chicago. Van 1 november 1949 tot 1 januari 1953 was hij secretaris van het Prot. Chr. Werk gevers Verbond in Nederland, aan welke organisatie hij thans nog als economisch adviseur verbonden is. Op 1 januari 1953 werd hij lector in de theoretische economie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam na het vertrek aan die universiteit van prof. dr. .T. Zijlstra, die in september 1952 in het kabinet-Drees werd opgenomen. Drs. De Pous is plaatsvervangend lid van de Sociaal-Economische Raad en heeft als zodanig in velerlei commissies van dat college zitting gehad. Van zijn hand ver schenen verscheidene publicaties, o.a. op het terrein van de loon- en prijsvorming. Drs. De Pous wordt met zijn 38 jaren het jongste lid van de Raad van State. Het is nog nooit voorgekomen, dat een lid van zo jonge leeftijd zijn intrede in deze raad deed. Tevens neemt nu voor het eerst een econoom zitting in ons hoogste staatscol lege. Drs. De Pous is de Christelijk Histo rische richting toegedaan. De Alkmaarse rechtbank heeft de 38-ja- rige J. S. tegen wie de officier van Justi tie wegens verduistering 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf had geëist, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 9 maanden en 3 maanden voorwaardelijk. S. had in zijn functie van gemeenteont vanger van september 1956 tot mei 1958 ten nadele van de gemeente Oude Nie- dorp door manipulaties met mandaten verduisteringen gepleegd tot een bedrag van 7.983 en ten nadele van de vereni ging R.K. Gezinszorg, (Van een onzer redacteuren) „De vetten, die de moderne mens voor zijn voeding gebruikt, zijn schadelijk voor zijn organisme en kunnen in vele gevallen ernstige ziekten veroorzaken. Het zal nood zakelijk zijn, de gehele produktie van vet- hortdende voedingsmiddelen radicaal te wijzigen, om deze gevaren uit te bannen"- Dit heeft de Amerikaanse geleerde prof. dr. H. Kaunitz, hoogleraar in de pathologie aan de Columbia University in New York dezer dagen op een congres voor voedsel deskundigen in Chicago verklaard. Van zeer deskundige Nederlandse zijde heeft m,en met belangstelling kennis genomen van deze verklaring die, naar gezegd wordt „wel eens een revolutie in onze voedings leer zou kunnen inluiden". Prof. Kaunitz concludeert, op grond van jarenlange onderzoekingen, dat de zoge naamde geharde, verzadigde vetzuren die in alle voedingsmiddelen gebruikt of ver werkt worden, op den duur funest zijn voor ons lichaam. Vroeger gebruikte men uitsluitend onvei'zadigde vetzuren, die b.v uit planten gehaald werden en dan in vloeibare toestand op onze tafels kwamen. Om een produkt te krijgen dat in de zomer niet ranzig wordt en dat 's winters goed smeerbaar blijft, ging men later deze vetten „harden" tot margarine. Dit har dingsproces bestaat uit het verzadigen der vetzuren (waarbij een of meer waterstof atomen katalytisch aan de koolstofatomen gebonden worden). Het is evenwel gebleken, dat bij het hardingsproces de vitaminen gedeeltelijk uit de vetzuren verdwijnen, zodat de mar garinefabrikanten aan hun produkten vi tamine a en d moesten gaan toevoegen. In ons land is dit zelfs verplicht gesteld Maar bovendien en dat is een veel ernstiger bezwaar kan ons lichaam deze verzadigde vetten met een lange koolstof keten slechts zeer ten dele verbruiken, voor het grootste deel worden deze vetten ongestapeld in het organisme, waar zij zich afzetten in de vaten en daar ader verkalking. beroerten, hartinfarcten, vaat ziekten, vetzucht en zelfs z.g. „manager ziekte" veroorzaken kunnen. Deze z.g „stapelingsziekten" z{jn dan ook volgens de Amerikaanse geleerde de oorzaak van vele „beschavingsziekten" waaraan dc mensen vroeger niet leden en die nu b.v btf de Eskimo's nog onbekend ztjn. De onverharde, vloeibare vetzuren, die in vroeger tijden gebruikt werden voor ons voedsel, worden daarentegen gehert in het menselijk organisme omgezet. Id°- aal zou het dus zijn, als wij voor onz" voeding tot. deze vetten terugkeerden maar dit stuit op verschillende bezwaren De voornaamste daarvan is dat de onver harde vetzuren, zoals b.v. lijnoliezuur, een bijzonder kwalijke reuk en smaak hebben die zelfs bij minimale toevoeging van deze vetten aan onze voedingsmiddelen zeer duidelijk te proeven is. Kaunitz' ontdekking Prof. Kaunitz heeft nu ontdekt, dat wan neer men bepaalde vetzuren met een kor tere koolstofketen in het voedsel verwerkt, het lichaam zelf daaruit de noodzakelijke onverzadigde vetzuren gaat opbouwen, die niet als stapel vet worden afgezet en dus geen gevaar voor onze gezondheid ople veren. Bij gebruik van deze „voorstadiurn- produkten", die volkomen smaak- en reuk loos zijn, zouden bovendien de reeds aan wezige stapelingsvetten in ons lichaam sterker wordén verbrand, zodat er zien geen degeneratie-verschijnselen in de va ten zouden ontwikkelen. De snelle toeneming van het aantal hart en vaatziekten maakt het volgens prof Kaunitz dringend noodzakelijk, dat de ge hele levensmiddelenindustrie omschakelt op het gebruik van deze nieuwe „voor stadium-vetzuren". Dat geldt ook voor de veehouders die hun koeien voederen met lijnkoeken bereid uit geharde, verzadigde vetten. Het onderzoek van de Amerikaans.? geleerde is uitgevoerd op verzoek van een groot. Amerikaans marineconcern, dat voornemens is. op korte termijn de nieuwe, onschadelijke vetzuren te gaan fabriceren De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft voor thuiswonende werklozen gun stiger bepalingen aangebracht in de sociale voorzieningsregeling. Deze verbe teringen, die op 3 november van kracht worden, behelzen het volgende: De minimum leeftijd waarop uitkering kan worden ontvangen, is verlaagd van 25 tot. 21 jaar. De uitkeringsbedragen worden verhoogd. Voorheen was de uitkering, on geacht de gemeenteklasse en leeftijd, in clusief de compensatie voor de A.O.W premie 12,83. Thans wordt de uitkering afhankelijk van gemeenteklasse en leef tijd. Zo krijgen 21 -jarigen inclusief com pensatie voor A.O.W.-premie in een vijfde klas-gemeente 16,55 en in een eerste klas-gemeente 18,15; 22-jarigen respec tievelijk ƒ18,55 en 20,15; 23-jarigen en ouderen respectievelijk 20,55 en 22,15. De uitkeringsduur wordt verlengd van 13 tot 26 weken. Voorts is de maximumleeftijdssrens voor het begrip „gezinsleden" van 25 tot 21 jaar verlaagd, hetgeen van invloed is op de uitkeringsbedragen aan werkloze ge zinshoofden met thuisinwonende verdie nende kinderen. Voorzover deze kinderen meerderjarig zijn vervalt de gezinsleden bijslag voor hen aan het gezinshoofd. An derzijds wordt niet meer, zoals tot dus verre, een gedeelte van hun verdienste in mindering gebracht op de uitkering aan het gezinshoofd. De Hongaarse opstand van 1956 wordt zondag in Amsterdam herdacht in een protestantse kerkdienst om half vier in de Nieuwe Kerk, waarbij ds. I. L. Tüski voor gaat, en in een rooms-katholieke kerk dienst in de St. Nicolaaskerk, die om kwart over elf begint en waarin pater Radanyi een mis zal opdragen. Daarna is er om twaalf uur een herdenkingsbijeenkomst in gebouw Frascati. Om kwart voor een trekt een stoet, voorafgegaan door de Hongaarse verzets- vlag die in het koninklijk paleis wordt bewaard, naar het nationaal monument op de Dam, waar een krans wordt gelegd. Amsterdamse officier van Justitie: Autorijden onder invloed van sterke drank moet streng gestraft worden en niet met een geldboete worden afgedaan. Iemand, die zo'n overtreding begaat, moet weten, dat. hem per se een gevangenis straf boven het hoofd hangt", zei de offi cier van Justitie bij de rechtbank te Am sterdam, waar drie automobilisten te recht stonden, die onder invloed van ster ke drank hadden gereden. Een hunner had zelfs een buitenlandse wagen, die ge parkeerd stond, in elkaar gereden. Geen hunner had de bloedproef willen laten nemen. Alle drie de verdachten was het rijbewijs ontnomen. Het waren een 44-jarige bedrijfsleider, een 58-jarige ver tegenwoordiger en een 35-jarige rijwiel handelaar uit de hoofdstad. De officier eis te tegen hen drie weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. De dijkgraaf van het hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier, mr. A. F. Kam, heeft te Camperduin twee amfibievaartuigen te water gelaten, welke zullen worden gebruikt bij de onderhouds werken aan de Hondsbossche Zeewering Het ene vaartuig kreeg de naam Jan C. Bellis Sr., naar de dijkbaas die 33 jaren aan de Hondsbossche Zeewering heeft ge werkt en in 1942, na vele vluchtelingen over zee naar Engeland te hebben ge bracht, gevangen werd genomen en in een Duits concentratiekamp is gestorven. De tweede boot is genoemd naar de heer K. Jansma, die in 1955 afscheid nam als tech nisch hoofdopziener aan de Hondsbossche Zeewering. Advertentie wm Mandarin f 1295.- De GRAETZ Mandarin biedt U - evenals de andere GRAETZ TV- toestelien - een constante, stralende beeldhelderheid en een verfijnde klank door de concert-luidsprekers. Méér precisie, méér ervaring en méér betrouwbaarheid kunt U voor deze prijs en in zo'n elegante vorm niet kopen! Televisie en radio/TVcombinaties in lichte of donkere kast, 11 modellen; prijzen van f 825.- tot f 2595.-. En óók Graetz radio staat in elk opzicht aan de spits! Importeur: N.V. Thabur - Den Haag. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit haar be roep voor de tijd van zeven jaar, heeft de officier bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen een 37-jarige wijkverpleeg ster wegens diefstal van ongeveer duizend gulden ten nadele van een door haar ver pleegd, bejaard echtpaar. De vrouw blijft volhouden dat zij onschuldig is. Hoewel de officier in zijn requisitoir zei, het wettig en overtuigend bewijs geleverd te achten, was de rechtbank daar zelf ken nelijk niet van overtuigd. Na in raadka mer te zijn geweest deelde de president de advocaat mede ,dat hij met het uitspre ken van zijn pleidooi nog even moest wach ten. Eerst wilde de rechtbank namelijk de beide oudjes, die zo slecht ter been zijn dat ze niet ter zitting konden verschijnen, in hun eigen woning gaan opzoeken en als getuigen horen. Bovendien konden presi dent en rechters zelf de bedstee, waarin de oude baas in een koektrommeltje - zijn geld placht te bewaren in ogenschouw nemen. De zitting werd dus geschorst en de rechtbank trok met de officier, de raadsman, twee getuigen en de door oen wachtmeester bewaakte verdachte per auto naar Ouderkerk, waar men omstreeks zes uur dinsdagavond arriveerde. Eind juni van dit jaar kwam de ruim tachtigjarige klompenmaker Van der O. uit Ouderkerk ten val, hij moest enige we ken het bed houden. Aan de wijkverpleeg ster werd opgedragen, de oude baas te verzorgen, hetgeen zij deed. Bij het opma ken van het bed in de bedstee vond zij het koektrommeltje en zette dit op de plank boven de bedstee. Daags daarna telde de oude baas zijn geld na en volgens hem ont brak er zeshonderd gulden. Noch zijn eigen vrouw, noch de gehuwde veertigja rige dochter van O. uit Duivendrecht, die dikwijls op bezoek kwam. wilden de zieke geloven, toen die er de wijkverpleegster van beschuldigde. Maar later verdween er uit het trommeltje volgens de eigenaar nog eens driehonderd gulden en bovendien vermiste zijn 76-jarige vrouw uit de lin nenkast f 135. Toen was ook zij overtuigd, dat de wijk verpleegster de dievegge moest zijn. Het was tenslotte de dochter, die na vergeefse bezoeken aan de leider van het Wit-Gele Kruis, aangifte bij de politie in Duiven drecht deed. Bij het onderzoek bleek dat de wijkverpleegster al eens eerder met de politie in aanraking was geweest: op haar strafblad stond een veroordeling van elf maanden wegens verduistering van f 16.000 ten nadele van een Kruisver eniging in Noord-Brabant. Zij werd terstond verhoord en daarna in arrest gesteld. In alle verhoren bleef ze haar onschuld volhouden. Voor de In de vacante leerstoel in de kerkelijke sociologie, die tot. dusverre door prof. dr. W. Banning is vervuld, is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid van de Leidse universiteit dr. P. Smits. In de vacante leerstoel in de wijsgerige sociologie, die tot dusverre door prof. dr. W. Banning is vervuld, is benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der rechts geleerdheid van de Leidse universiteit, prof. dr. R. F. Beerling, laatstelijk hoog leraar in de wijsbegeerte aan de universi teit van Indonesië en Djakarta. In de vacante leerstoel, die tot dusverre door prof. mr. G. E. Langemeyer werd be zet. is benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse universiteit., om onderwijs te geven in de inleiding tot de rechts wetenschap, rr -. J. F. Glastra van Loon, griffier van de commissie voor de justitie uit de Tweede Kamer. Tot hoogleraar is benoemd in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis van de bouw kunst, dr. M. D. Ozinga, thans buitenge woon hoogleraar aan deze universiteit en wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de rijksdienst voor de monumentenzorg. In de faculteit der rèchtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit, te Leiden is benoemd om onderwijs te geven in de wijsgerige sociologie dr. R. F. Beerling, thans hoog leraar te Djakarta. rechtbank moest ze thans opnieuw uren lang antwoord geven op de vele vragen, die de president in een zeer gedetailleerd verhoor op haar afvuurde. Maar hoe de ze zijn vragen ook inkleedde, tot een be kentenis kwam het niet. President: „Hoe verklaart u zelf dan dat men u beschuldigt?" Verdachte: „Misschien omdat ze me niet erg mochten. Het zijn schuwe eenzelvige mensen. Ik had de dochter verweten dat ze haar vader had verwaarloosd". President (tot de dochter): „Heeft zij u dat inderdaad verweten?" Dochter: „Ja, dat heeft ze gedaan" President (tot verdachte): „Kwamen er wel andere mensen op bezoek?" Verdachte: „Ja, wel enkelen, maar niet vaak geloof ik". De dochter deelde mede, dat niemand van het koektrommeltje onder de matras van de bedstee afwist behalve de beide oudjes en zij, de dochter zelf. „Mijn eigen man, die er toch ook vaak komt, wist het niet eens", zei ze. „Wist u hoeveel geld er in dat trommel tje zat en hoeveel uw moeder in het kistje in de linnenkast bewaarde?" Nee, dat wist de getuige niet en aangezien uit de ver klaringen bleek, dat ook de oudjes zelf hiervan niet precies op de hoogte waren, kon dus helemaal niet worden vastge steld, hoeveel geld er oorspronkelijk was geweest. Uitvoerig was in de op schrift gestelde verhoren van de oudjes door de rechter commissaris vastgelegd, dat. beiden wel iswaar oud en doof zijn. doch dat ze be slist nog weinig of geen tekenen van kindsheid vertonen. Daarmede was dus de mogelijkheid dat. ze zich de vermissing van het geld slechts verbeeldden, van de baan. Na het requisitoir werd de zitting in de woning te Ouderkerk voortgezet. De twee oude mensen legden in hun huiskamer de eed af en werden als getuigen gehoord. Dit nam twee uur in beslag. Vanmiddag zal de raadsman van de verdachte voor de rechtbank zijn pleidooi houden. Advertentie over Uw zenuwen. Neem Mijnhardi's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel WAT MumhaRPT MAAKT 15GOED De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan ir. Henk Badings uit Bilthoven opdracht verleend tot het componeren en vervaardigen van een werk op het gebied van de elektroni sche muziek, dat als basis zal kunnen die nen voor een choreografie van een ballet. lil De Commissie Adviezen Vestigingsrege lingen van de Sociaal-Economische Raad heeft aan de st atssecretaris van Econo mische Zaken een advies uitgebracht over een ontwerp-vestigingsbesluit voor reisbe- middelingsbedrijven. De op dit gebied werkzame organisaties van ondernemers hadden voorgesteld voor het autoreisbedrijf een vestigingsbesluit in het leven te roepen. De commissie acht het gevaar niet denkbeeldig, dat onbekwame ondernemers zich op dit terrein bewegen, tot schade van de bona fide ondernemers, maar ook tot schade van het publiek. Aan het stellen van eisen inzake be kwaamheid en kredietwaardigheid aan on dernemers, die zich op het gebied van de reisbureau- en passagebureaubedrijven willen vestigen bestaat, aldus bleek bij het overleg met de ondernemersorganisa ties, geen behoefte. Zij zijn van oordeel, dat een goede bedrijfsuitoefening in vol doende mate gewaarborgd is. De grote vervoerondernemingen, als de Nederlandse Spoorwegen en de luchtvaartmaatschap pijen, welker medewerking veelal onmis baar is, selecteren zelf in voldoende mate om elke kans op beunhazerij uit te sluiten. De werkgeversorganisaties achtten een vestigingsbesluit slechts van belang voor zover daaraan een zekere bescherming van de naam van het bedrijf kan worden ont leend. Dit acht de commissie geen juiste beweegreden, omdat de Vestigingswet niet ten doel heeft bescherming van de soort naam. waaronder een bedrijf wordt uit geoefend. Aan de wensen van de onder nemers op dit punt kan naar de mening van de commissie - niet. door vaststelling van een vestigingsbesluit worden tegemoet gekomen. Bij het begin van de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter mede gedeeld dat prof. mr. L. W. G. Scholten (A.R.) ontslag neemt als Kamerlid we gens zijn benoeming tot hoogleraar in het staatsrecht en de algemene staatsleer aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Als opvolger van prof. Scholten komt in aanmerking de heer G. A. Kieft te Utrecht. De heer Kieft is voorzitter der A.R.-frac- tie in de Utrechtse gemeenteraad en een deskundige op het. gebied van financiële en fiscale vraagstukken. In de vergadering van gistermiddag Is als lid der Tweede Kamer geïnstalleerd mr. H. B. Engelsman (Pv.d.A.), die be noemd is verklaard in de vacature ont staan door het overlijden van de heer H. van Sleen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandidaats examen Frans', mej. H. Dolk. Aerdenhout. 's-Gravenhage Geslaagd voor de middelbare akten pedagogiek A: H. F. Melder. Velsen. De Haagse officier van Justitie heeft dinsdag een gevangenisstraf van twee jaar en ter beschikkingstelling van de re gering geëist tegen een 35-jarige Leidse kok. die zowel als inbreker en als uitbre ker berucht is. Op 30 juli van het vorige jaar slaagde de man erin in Haarlem te ontsnappen, toen hij naar de strafgevan genis in Groningen zou worden overge bracht, door zijn regenjas over een bewa ker heen te gooien en de benen te nemen. Hij had toen nog vijf jaar gevangenisstraf te goed. De kok gebruikte zijn vrijheid door in Den Haag vijf inbraken te plegen. Tenslotte kon de recherche hem arreste ren in een huis aan de Wateringsestraat in Den Haag. De kok verscheen voor de Haagse recht bank, doch de zaak werd aangehouden voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport over de verdachte. De kok werd in de observatiekliniek te Utrecht geplaatst. Uit het huis van bewaring in Utrecht onti snapte de kok op zaterdagavond 7 juni weer. Hij sprong toen met behulp van een medegedetineerde over een vijf meter ho ge muur en slaagde erin met behulp van een fiets en een vrachtauto te ontvluchten. Zijn beeltenis verscheen die avond en de volgende dag zelfs op het televisiescherm. Op 29 juli kon de Haagse politie de kok weer vatten. „Een bijzonder somber, waarschijnlijk hopeloos geval", zei de officier van Justi tie bij de Haagse rechtbank over de kok, die behalve om zijn inbraken ook berucht is wegens het plegen van roofovervallen. De psychiaters te Utrecht lieten na een advies uit te brengen in deze zaak. De ver dachte is een uitermate gesloten figuur. De verdedigster, mevr. mr. W. L. de Koning-Beij, wees er op dat de verdachte na. zijn ontsnapping uit Haarlem geld noch werk had en dat hem dus weinig anders overbleef an in te breker. Als hij na zeven jaar gevangenisstraf uitgezeten te hebben nog eens ter beschikking gesteld wordt, is hetresultaat daarvan zeker nihil, meende de verdedigster, die veel meer vooruitzichten zag in een gevange nisstraf van één jaar. 'zonder ter beschik kingstelling. De rechtbank zal op 11 no vember uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9