Bevoegdheden van docenten in het nieuwe scholenplan BREIMACHINES Nieuwe regeling voor het stichten van scholen Enig in de wereld Hamburg vreest dode haven te worden door Europoort-plan Ook voortgezet onderwijs onder de rijkssubsidieregeling Itié A de e&zjte Als U 'i niet wist dcm cwvdeïA Aanpassing van het aktenstelsel Verwijt aan Bonn: waarom primair het Rijn-Roergebied ontwikkeld AKKERTJES" STUDIEDIENST PLAATST STROOM METER TWEE KILOMETER IN ZEE 13 Leerplannen voor de nieuwe scholen In totaal 7800 vacatures bij het lager onderwijs A.N.O.F. komt op voor de kleuterleidsters KNITTAX Geschil om schilderij uit zeventiende eeuw Interkerkelijk werk aan psalmberijming vordert mooier NEVEDA wol 'nklasse apart! Verstekeling uit Indonesië mocht in Rotterdam niet van boord Tankschip is met hem weer vertrokken Ook voor radar Station in zee Er liggen blijkbaar veel gouden ringen in het Zwartewater Prof. Woerdeman keurt de Propria Cures-artikelen af VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 Wanneer een in de wet genoemd aantal leerlingen wordt aangemeld voor lager onderwijs, dan bestaat er een recht op vergoeding van de kosten door het rijk, ongeacht of het een openbare, of een bij zondere school betreft. Deze financiële ge lijkstelling van openbaar en bijzonder on derwijs wil minister Cals doortrekken voor het voortgezet onderwijs. Dat telt echter zoveel verschillende schooltypen dat er met alleen de eis van een zeker mi nimumaantal leerlingen, veel te veel klei ne, dure schooltjes zouden ontstaan. Daar om stelt de minister voor een combinatie van getalsnormen en de wenselijkheid van inpassing in een plan van scholenstich ting, waarbij elke nieuwe schoolstichting wordt bezien tegen de achtergrond van wat bestaat en van wat, gelet op de be langen van het geheel, noodzakelijk moet worden geacht. Nieuwe getalsnorm De deugdelijkheid van het plan van scholenstichting zal naar de mening van minister Cals het best gewaarborgd zijn indien het is gebaseerd op deelplannen (voor een gemeente, streek of provincie) die worden opgesteld door of vanwege or- organisaties (bijvoorbeeld gemeente- of Advertentie HANDSCHOENEN 2 Rwitèm, 61. HouH/asi 52."tóri7950 2 Amriefdam, Kalwslrast 195, tel 36658 Qeo Haag,Veen est/aai 5, tel. 182020 O a* tn Het wetsontwerp inzake de nieuwe regeling van het gehele voortgezet onder wijs worden van de scholen de volgende leerplannen vermeld. In het gymnasium wordt onderwijs ge geven in Nederlands, Latijn, Grieks, Frans, Duis, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde, maatschappijleer, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, muziek, tekenen, handvaardigheid en lichamelijke oefening. In de afdeling A staat de studie van de klassieke talen op de voorgrond, in de af deling B wiskunde en natuurwetenschap pen. In het atheneum wordt onderwijs ge geven in Nederlands, Frans, Duits, Engels, (eenvoudig) Latijn, geschiedenis, aardrijks kunde, staatsinrichting, economie, maat schappijleer, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, muziek, tekenen, handvaardigheid en lichamelijke oefening. In de afdeling A staat de studie van de economische en maatschappelijke vakken op de voorgrond, in de afdeling B wiskun de en natuurwetenschappen. Het lyceum omvat na een gemeenschap pelijke onderbouw van tenminste één leer jaar een afdeling gymnasium en een af deling atheneum. In de havo-scholen wordt onderwijs ge geven in Nederlands, Frans, Duits, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde, economie, handelswetenschappen, maatschappijleer, wiskunde, natuurkunde, scheikunde biolo gie, muziek, tekenen, handvaardigheid en lichamelijke oefening. De meisjesscholen zijn vrijgesteld van de verplichting tot het geven van onderwijs in de economie en de handelswetenschappen. In de mavo-scholen wordt onderwijs ge geven in Nederlands, Frans, Duits, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, natuurkunde, biologie, handelskennis, mu ziek, tekenen, handvaardigheid, en licha melijke oefening. In de lavo-scholen wordt onderwijs ge geven in Nederlands, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, natuurkunde, biologie, muziek, tekenen, handvaardigheid en lichamelijke oefening. De scholen voor technisch onderwijs worden onderscheiden in hogere technische scholen met een cursusduur van ten min ste twee en ten hoogste vier jaren, mid delbaar technische scholen met een cursus duur van twee of drie jaren en lagere technische scholen met een cursusduur van drie of vier jaren. Er waren op 16 september van dit jaar 7799 vacatures bij het lager onderwijs, waarvan er 6986 door tijdelijke krachten (gehuwde vrouwen, gepensioneerden) werden vervuld en waarvan er 813 onver vuld waren. Dit blijkt uit een overzicht, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Tweede Kamer heeft verstrekt. Bij het gewoon, het voort gezet en het buitengewoon lager onder wijs waren 4251 vacatures voor het ver plichte personeel (waarvan 246 onver vuld) en bij het uitgebreid lager onderwijs 419 (103 onvervuld). Voor boventallig per soneel waren er bij G.L.O., G.V.L.O, en B.L.O. 1167 vacatures, bij het U.L.O. 327. Op 16 september waren 1635 onderwijzers en onderwijzeressen afwezig wegens ziek te, militaire dienst, verlof, zuivering en dergelijke. schoolbesturen) die zich de bevordering van het voortgezet onderwijs ten doel stel len. Op basis van de deelplannen stelt de mi nister het algemene plan van scholen stichting op. Uit die deelplannen worden in het plan van de minister in ieder geval overgenomen de scholen van de meest voorkomende soorten, waarvan blijkt dat de voorspelling omtrent het te verwach ten aantal leerlingen beantwoorden aan de getalsnormen, die in de wet worden vastgelegd. De individuële verzoeken van gemeen te- en schoolbesturen, die niet zijn opge nomen in een deelplan, worden op dezelf de voet behandeld. Het in het plan opne men van scholen, die voldoen aan getals normen, acht minister Cals niet in strijd mét de plangedachte, daar voor deze scho len geldt dat zij zeker in een werkelijke behoefte voorzien. Daarnaast volgt uit de plangedachte, waarin rekening wordt gehouden met streekbelangen en andere omstandighe den, dat scholen, waarvan het te verwach ten aantal leerlingen de getalsnorm niet haalt, maar die niettemin geacht kunnen worden in een werkelijke behoefte te voor zien, evenzeer hun plaats op het plan zullen krijgen. Hetzelfde geldt voor de scholen van de minder voorkomende soorten, waarvoor in de wet geen getalsnormen kunnen worden opgenomen. Als getalsnorm zal in de wet worden vastgelegd de als minimum te beschou wen bezetting van het hoogste leerjaar van een te stichten school. Wanneer de deelplannen en verzoeken zijn ontvangen, stelt de minister zijn plan op. Daarin geeft hij tevens aan van welke scholen het rijk voornemens is te bevor deren, door plaatsing op de begroting, dat zij in het eerste jaar na de vaststel ling van het plan zullen worden opgericht of aanspraak op subsidie zullen krijgen. Binnen een maand na de vaststelling en ieder geval elk jaar vóór 1 oktober wordt het plan in de Nederlandse Staatscourant openbaar gemaakt. Tegen een afwijkende beschikking kan beroep worden ingesteld bij de Kroon. Advertentie zou U niet geloven dat RIVELLA een product uit melk Is. Zó kristalhelder, zó sprankelend goudgeel en zó trie Is Rivella! En tochmét de onmisbare B-vitaminen en de kostbare mineralen uit melk! drink hek koell De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie heeft een adres gericht tot de leden der Staten-Generaal, waarin zij mel ding maakt van een telegram dat zij ver zonden heeft aan de ministerraad. In het telegram zegt de federatie, met veront waardiging kennis te hebben genomen van de mededeling der regeringsdelegatie in de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het kleuteronderwijs, dat een door de organisatie ingediend voorstel tot verbetering van de salarissen der kleuter leidsters geen onderwerp van overleg kon zijn, aangezien de regering geen medewer king aan een verbetering kon verlenen. De A.N.O.F. protesteert tegen deze gang van zaken, waardoor haars inziens het be grip georganiseerd overleg tot een aan fluiting wordt gemaakt. De federatie doet een ernstig beroep op de ministerraad om opdracht te geven tot reële bespreking van de door de organisaties ingediende salaris- voorstellen en de regeringsdelegatie vol doende machtiging te verlenen om een open gesprek in de commissie mogelijk te maken. Door de snelle ontwikkeling gedurende de laatste decennia in het moderne kleuter onderwijs is de taak van de hedendaagse kleuterleidster moeilijk meer te vergelijken met de taak van de bewaarschooljuffrouw uit vroegere dagen, aldus de A.N.O.F. STRUCTUUR VH VOORTGEZET ONDERW'JS VOLGENS HET WETSONTWERP In de nieuwe wettelijke regeling van het voortgezet onderwijs, die minister Cals aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld, zullen voor het geven van voorbereidend wetenschappelijk onderwijs dezelfde be voegdheden van docenten worden geëist als thans voor het gymnasium en de ho gere burgerscholen met vijfjarige cursus gelden. Ten aanzien van het algemeen voortgezet onderwijs zal het huidige akten stelsel worden aangepast aan de indeling in lager, middelbaar en hoger voortgezet onderwijs. Voor het lager algemeen voortgezet on derwijs zal, behoudens voor het onderwijs in wiskunde, handvaardigheid, lichamelij ke oefening, moderne vreemde talen, han delskennis en vrouwelijke handwerken, met het bezit van de akte van volledig be voegd onderwijzer (dan wel de hoofdakte) kunnen worden volstaan. Voor de uitgezon derde vakken zal een lagere akte c.q. een akte voor het geven van lager technisch of huishoudonderwijs worden vereist. De eisen van bekwaamheid voor het ge ven van middelbaar algemeen voortgezet onderwijs zullen niet zonder meer kunnen worden vastgelegd op het niveau van de akten die thans voor het ulo gelden. Om het m.a.v.o. aan zijn doel te kunnen doen beantwoorden is een herziening van de hui dige lagere akten noodzakelijk. Wat het hoger algemeen voortgezet on derwijs betreft is het naar het oordeej van minister Cals onnodig en ook, gezien het beschikbare potentieel aan onderwijzend personeel, niet mogelijk dezelfde bevoegd- heidseisen te stellen als voor het v.w.o. Een herziening der huidige middelbare ak ten in die zin, dat zij worden onderschei den in h.a.v.o.-akten en v.w.o.-akten, is daarom nodig. De voorgenomen wijzigingen van de hui dige lagere en middelbare akten zullen niet binnen korte tijd kunnen worden verwe- wezenlijkt. In de tussentijd zal een over gangsregeling moeten worden getroffen, waarbij de bestaande akten met de daar aan verbonden bevoegdheden, geldend voor de corresponderende nieuwe school typen, voorlopig blijven gehandhaafd. Voor het m.a.v.o. zullen dan de huidige akten van bekwaamheid voor het geven van uitgebreid lager onderwijs gelden, voor het h.a.v.o. zal in de eerste drie leer jaren het bezit van de middelbare akte A worden geëist. Voor de laatste twee leer jaren zal voorlopig het bezit van dezelfde bevoegdheden als voor het geven van voor bereidend wetenschappelijk onderwijs worden verlangd. Voor het hoger beroepsonderwijs zullen in het algemeen dezelfde bevoegdheids- eisen als voor het voorbereidend weten schappelijk onderwijs gelden. Voor het ge ven van vakken, waarvoor thans het be zit van de middelbare akte B. niet vereist is (bijvoorbeeld moderne talen aan hoge re technische scholen) zal dit ook in de toekomst niet het geval zijn. Voor het huidige uitgebreid lager nijver heidsonderwijs bestaat een regeling van de bevoegdheidseisen, die weliswaar niet ideaal mag worden genoemd, maar toch in het algemeen voldoet. Minister Cals is voornemens te bevorderen dat deze wordt gehandhaafd. Voor de overige vormen van middelbaar beroepsonderwijs zal moeten worden nagegaan welke bevoegdheden no dig zijn. Voor het lager beroepsonderwijs zullen voor de algemeen vormende vakken de zelfde bevoegdheden worden geëist als voor het lavo en voor de technische vak ken onder meer de N.-akten, de lagere ak te landbouwkunde of tuinbouwkunde en de lagere akte handelskennis. Advertentie KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 Tel. 11142 - Haarlem (Van onze correspondent in Bonn De Hamburgse burgemeester Brauer heeft onlangs gezegd, dat zijn stad van bijna twee miljoen inwoners geen tweede Brugge mag worden. Het is deze vrees een „dode" stad als Hoorn, Enkhuizen of het Belgische Brugge te worden, die thans in de Elbestad de grootste stad van de Bondsrepubliek aanleiding is geworden tot een zich rekenschap geven van de si tuatie van de eigen haven en vooral van de ontwikkeling van Botterdam. Niets minder dan een van de grootste bladen van geheel Duitsland, hetHam burger Abendblatt van het machtige Springer-concern, wijdt thans een serie ar tikelen aan de positie van Hamburg en van Rotterdam. Men gaat daarbij heel realis tisch te werk en denkt er kennelijk niet aan om welke schimpscheut ook af te vu ren op Nederland. Integendeel, men heeft de grootste bewondering voor wat er op Rozenburg gebeurt. Ter andere zijde meent men wel zeker reden tot klagen te hebben. De positie van Hamburg, dat zich nog altijd trots „poort naar de wereld" noemt, is als haven miserabel. De stad begint een industriecentrum van de eerste orde te worden. De Hamburgse positie als havenstad wordt door het bovengenoemde blad ge kenmerkt door de volgende feiten: 1. Waar alle Noordzeehavens hun goe- derenomzet vergeleken met 1938 verdub beld hebben, is Hamburg niet verder ge komen dan een verhoging van nog geen 25 percent. 2. De havenstad ligt in een dode hoek van Europa, te weten enerzijds tussen de bepaald niet rijke deelstaten Sleeswijk- Holstein en Neder-Saksen en aan de an dere kant tussen de Noordzee en het ijze ren gordijn. 3. Bonn heeft bij de na-oorlogse ontwik keling de voorkeur gegeven aan een snel le ontplooiing van het Rijn-Roer-gebied en schreef, aldus de Hamburgers, Hamburg af. Voor de Elbestad werden geen auto bahnen, geen nieuwe waterwegen, geen nieuwe havens gebouwd. Het westen, het Rijn-Roer-gebied vlakbij Nederland gele gen, kreeg de voorrang. 4. Het traditionele achterland van vóór de Tweede Wereldoorlog, dat zich uitstrekte tot ver in Polen en Tsjechoslowakije, is verloren gegaan. Oost-Duitsland bouwt thans zelf zo groot mogelijke havens, die het van ouds Hamburgse verkeer met Oost-Europa willen overnemen. Vrees en bewondering De donkerste wolk aan het Hamburgse firmament acht men het plan Europoort van Rotterdam, waarvan „de slagschadu wen de schrijfbureaus van de Duitse ha vendirecties verduisteren, hoewel de bag germolens pas kort aan het werk zijn"' Men erkent te Hamburg dat de Rotter dammers met vooruitziende blik en bij zonder snel een probleem van de eerste orde hebben aangepakt: de ontwikkeling van Europa in het geheel van de Europe se Economische Gemeenschap. De ge meenschappelijke markt zal de concurren tie verscherpen en Hamburg nog meer dan thans naar de rand van Europa drin gen. Vandaar de uitgesproken Hamburgse voorkeur voor een vrijhandelszone inclu sief de Skandinavische landen. De ge meenschappelijke markt evenwel zal Rot terdam in het bijzonder bevoordelen. Het imponerende Europoort-plan wordt, vol gens de Hamburgers, nog veel te weinig in West-Duitsland besproken. Men is er veel te weinig van op de hoogte, dat Rot terdam in de loop van twee jaar een super haven krijgt, zegt men met vrees en be wondering in Hamburg. Bewondering voor de imponerende plannen, die reeds uitge voerd worden, vrees dat Rotterdam de hoofdhaven van de Europese Economi sche Gemeenschap zal worden. Vrees vooral omdat Rotterdam zo uiterst gun stig ligt aan de Noordzee, aan de Rijn monding en aan diep water, waardoor het toegankelijk kan worden voor tankers tot 65000, straks tot 100.000 ton, waarvan in Hamburg voorlopig geen sprake is. Ziedaar een overzicht van Hamburgse vrees en bewondering, angst en waarde ring voor wat er in en rond Rottei'dam staat te gebeuren. Men kan er van opaan, dat van de Elbestad uit, binnen niet al te lange tijd een poging zal worden gedaan een graantje mee te pikken van wat de gemeenschappelijke markt zal bieden Het is overigens te hopen, dat de thans nog van waardering en bewondering ver vulde zorg van de Hamburgers, zich niet in het verkeerspolitieke vlak zal ontladen in een nieuwe discriminatie, waarvan het vrije goederenverkeer via Nederland, nog meer scnade zal ondervinden, dan thans reeds het geval is. LONDEN (UPI) Een levensgroot schilderij, dat Abraham Izaak offerend voorstelt en vermoedelijk het werk is van een zeventiende-eeuwse Italiaanse schilder, is het onderwerp van een geschil tussen de man die zegt het ontdekt te hebben en de man die beweert dat hij het gekocht heeft. Geruime tijd geleden besloten de van geboorte Russische schilder Konstantine Yarzynski en wingcommander Vincent Byrne samen een kunsthandel te beginnen. Yarzynski had de kennis, Byrne het geld. Alles ging goed, totdat Yarzynski in augustus j.l. op een kunstveiling een bij zonder vuil doek als „iets groots" ontdek te. Byrne kocht het schilderij voor zeven tien pond. De heren lieten het zien aan de restaurateur van de National Gallery, Henry Blake, die het schoonmaakte en het een meesterwerk achtte. De vriendschap tussen Yarzynski en Byrne begon nu snel te tanen, want ieder voor zich eiste het thans waarschijnlijk kostbare doek op. Yarzynski omdat hij het ontdekte, Byrne omdat hij het betaald had. Er zal waarschijnlijk een civiele proce dure om gevoerd worden. Kunstkenners gissen thans naar de schilder. Reeds is de naam Titiaan genoemd. Anderen denken eerder aan Tintoretto. Men schat de waar de nu op een twintigduizend pond. De Interkerkelijke Commissie voor een nieuwe psalmberijming, waarin de Ne derlands Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken en de Evangelisch Luther se Kerk samenwerken, is -gereedgekomen met een honderdtal psalmen. Een proef bundel van minstens 70 psalmen zal nu met medeweten en goedkeuring van de desbetreffende generale synoden aan de kerkleden worden voorgelegd. Advertentie Geen tijd voor HOOFDPIJN. Uw hoofd werkt hard - Uw hersens werken, werken, worden moe Hoofdpijn volgt. Bescherm Uw hoofd met "Akkertjes". Daar zijn "Akkertjes" voor, hoofdpijn verhelpen voor harde werkers. Géén tijd voor hoofdpijn neem daarom "Akkertjes" met geneeskrachtig micropoeder. flitsen uw klachten weg Advertentie krijgt u 6 leuke borduurkaartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam Op last van de minister van Justitie heeft de 20-jarige Indonesiër Maximiliaan Kumentas uit Palembang, die kans had gezien zich in deze Indonesische haven aan boord van het Shelltankschip „Tomo Cyclus" te verbergen, dit schip niet mo gen verlaten toen het gistermorgen in de tweede petroleumhaven te Rotterdam aan kwam. De verstekeling, die om asiel had ge vraagd, beriep zich erop familie in ons land te hebben. De commissie die de mi nister in dergelijke gevallen moet advise ren en de jongeman aan boord gehoord zou hebben, schijnt tot een andere conclu sie te zijn gekomen. Hem werd dus geen asiel verleend. De „Tomo Cyclus" heeft in de afgelopen nacht de haven van Rotterdam verlaten. In een radiotelefoongesprek heeft het ANP gevraagd of het schip thans naar Cu racao gaat. De eerste officier deelde ech ter mede dat hij op last van de rederij en van de politie geen enkele inlichting mocht verstrekken. OP EEN HELDERE en windstille dag zal er vijfhonderd meter ten zuiden van de as van IJmuideris haven, ongeveer tweeduizend meter van de kust verwijderd, een elektrische stroommeter in" zee worden geplaatst. Het plan om deze meter donderdag te plaatsen moest worden opgeschort vanwege het winderige en mistige weer. De stroommeter is speciaal voor de onderzoekingen van de Studiedienst van Rijkswaterstaat in IJmuiden moet gegevens doorgeven, die noodzakelijk zijn voor het maken van het door het TNO in Delft ontworpen en is enig in de wereld. De stroommeter definitieve ontwerp voor IJmuidens nieuwe buitenhaven, waarvoor, zoals bekend, ook modelproeven worden genomen in het waterloopkundig labo ratorium in Voorst in de Noordoostpolder. Enige tijd geleden is men begonnen met het plaatsen van een driepoot op de zee bodem waarop de stroommeter zes meter onder de waterspiegel moet rusten. Voor het plaatsen van deze stalen driepoot heeft men een gat van vijf meter in de zeebo dem moeten zuigen. De driepoot steekt zes meter boven de zeebodem uit. De ge hele installatie zal, wanneer de stroom meter door een duiker is geplaatst, de vorm hebben van een „ooievaarsnest on der de waterspiegel". De elektrische stroommeter zal onafge broken impulsen geven over de stroom snelheid en de kracht van de golven. De stroommeter bestaat uit een raamwerk waarop propellors zijn bevestigd. Het plaatsen van deze meter heeft niet alléén nut voor de studiedienst van Rijkswater staat, maar ook voor de radardienst op de kustwacht. Er wordt namelijk een kabel verbinding tussen de radarpost en de stoommeter tot stand gebracht. De radardienst zal daardoor in staat zijn om tijdens mistig weer, bij het binnen loodsen van een vaartuig via het scherm, ook gegevens te verstrekken over de stroomsnelheid, hetgeen voor het goed binnenvaren van IJmuidens haven uiter mate belangrijk is. Het werk in de meetbunker het on derzoekingsstation, dat in de kop van Een inwoner van Zwolle, die vorige week in het Zwartewater een baars ving, waarin zich een gouden zegelring bleek te bevinden, is reeds door vele mensen be naderd, die in de laatste jaren in het Zwartewater hun ring zijn kwijtgeraakt. Uit Rotterdam, Amsterdam, Steenwijk, Harderwijk, Apeldoorn en Arnhem kwa men mensen informeren, die bij het zeilen of vissen hun ring waren kwijtgeraakt. Maar in geen enkel geval klopte hun be schrijving met die van de ring, die de Zwollenaar in de baars had aangetroffen. Maar het ziet er wel naar uit, dat in het Zwartewater een klein fortuin aan gouden ringen te vinden moet zijn. IJmuidens Zuiderpier is gebouwd, vijf tienhonderd meter in zee wordt nor maal voortgezet. Ook hier meet men de stroomsnelheid en tevens de hoeveelheid slib, die IJmuidens haven binnenkomt. Met de som van deze gegevens hoopt men de nieuwe haven in de toekomst tenslotte zó aan te leggen, dat er veel minder slib naar binnenkomt en de schepen zeer mak kelijk binnen kunnen lopen. Voor het plaatsen van de stroommeter, dat een spectaculair stuk werk belooft te worden, wachten de mannen van de stu diedienst nu een beetje ongeduldig op stil weer. Want de meter ligt klaar... Scherpe reactie van rector magnificus De rector magnificus van de Amster damse gemeente universiteit, prof. dr. M. W. Woerdeman, heeft naar aanleiding van in het Amsterdamse studentenweekblad „Propria Cures" verschenen artikelen en de onrust, die daardoor in de studenten wereld van de gemeente universiteit is ontstaan, in een brief aan de redactie van het weekblad zijn afkeuring over deze ar tikelen kenbaar gemaakt. „Door een aantal artikelen, die in de afge lopen weken in Propria Cures zijn ver schenen, is niet alleen gerechtvaardigde ontstemming gewekt bij een grote groep van studenten van onze universiteit al dus de rector magnificus maar ook bij een grote bevolkingsgroep in ons land. De smakeloze en onnodig kwetsende redactie dier artikelen geeft de buitenwereld, die nog vaak ten onrechte uw blad als het officiële orgaan der Amsterdamse stu denten beschouwt, een volkomen verkeer de indruk van de geest, die onder deze stu denten heerst. Dit kan niet anders dan na delig zijn voor het aanzien, dat onze uni versiteit in den lande geniet. Daarom voel ik mij gedwongen u mijn afkeuring over uw redactiebeleid kenbaar te maken en u met de meeste aandrang te verzoeken in het belang van onze universiteit alles na te laten, wat aanstoot kan geven aan vele van onze studenten, hun geestverwanten in den lande en aan ieder, die prijs stelt op fatsoenlijke persgebruiken", aldus de brief.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13