Uitgaan in Haarlem FILATELIE. discaucs 17 Expositie „Twee meesters" Nederlandse kunst in Suriname Museum concerten KNUTSELAARS SCHOUS van 1854 Expositie in Warschau van Nederlandse schilderijen Rechter schorst ontslag van se artsen Spoorbaan in het Gooi krijgt moderne beveiliging Geen consulentschappen voor de jeugdvorming Juridisch probleem over een verkeersbord VAKKLEDING mm Twee maanden geëist tegen circusknecht Losgeraakte aanhanger reed me is ie dood VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 TONEEL Dagelijks, Die Raeckse, 20 uur: „Theater tje spelen" door een cabaretgroep, be staande uit Frans en Fiet Koster, Car men Emanuels, Mady Cohen, Bob Cos ters en de pianist Tido Renout, van 4 november af. Zaterdag 1 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van „Weldadig heid naar Vermogen" geeft, de Toneel groep „Theater" ter gelegenheid van het tienjarige bestaan van deze vereniging een voorstelling van „Een moordver- haal" van Arthur Watkyn onder regie van Cruys Voorbergh, die tevens een van de voornaamste rollen vervult. Verder werken onder anderen mee Johan Wal- hain en Peronne Hosang. Zondag 2 november, Stadsschouwburg, 20 u. Toneelgroep „Theater" geeft een opvoe ring van „Wachten op Godot" van Sa muel Beckett. Hierin spelen mee Johan Walhain, Richard Flink en Bernhard Droog. De regie is van Roger Blin. Maandag 3 november, Stadsschouwburg, 20 uur: „Oscar" van Claude de Magnier wordt opgevoerd door de Nederlandse Comedie onder regie van Henk Rigters, met Ko van Dijk, Guus Oster, Ger Smit. Joop Doderer en Rita Maréchal in de voornaamste rollen. Donderdag 6 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voorstelling van „De Misantroop" van Molière onder regie van Ton Lutz, die tevens een van de rollen vertolkt. De vrouwelijke rollen in dit stuk worden vertolkt door Ann Hasekamp, Ina van Faassen, Henry Orri; de titelheld is Guus Hermus. Vrijdag 7 november, Stadschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de sectie toneel van de Commissie ter bevordering van de culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd geeft de Ne derlandse Comedie een voorstelling van „Richard II" van William Shakespeare in de vertaling van C. Buddingh'. I-Ian Bentz van den Berg vertolkt de titelrol. Andere medewerkenden zijn ondermeer Johan Fiolet, Mimi Boesnach, Shireen Stroker en Johan Schmitz. Zaterdag 8 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „De naakten kle den" van Luigi Pirandello onder regie van Han Bentz van den Berg met Ellen Vogel in de hoofdrol. André van den Heuvel, Allard van der Scheer, Magda Janssens, Johan Schmitz en Han Bentz van den Berg waren de overige mede spelenden. Zondag 9 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals geeft de Nederlandse Comedie een voorstelling van „De naak ten kleden" van Pirandello. De vertaling is van Fred. Sterneberg, de decors zijn ontworpen door Metten Koornstra. MUZIEK Maandag 3 november, Concertgebouw, 20 uur: Albert de Klerk geeft een orgel concert. Het programma vermeldt wer ken van Widor en Bach. Vrijdag 7 november, Concertgebouw, 19.30 uur: Onder auspiciën van de Volksuni versiteit voor Haarlem en omstreken en „De vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest" geeft de toon kunstenaar Paul Ühr. Westering een inleiding tot het concert van het N.Ph.O. Vrijdag 7 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Advertentie Van 8 november tot 4 januari wordt in het Gemeentemuseum in Den Haag een letterkundige tentoonstelling gehouden over A. Roland Holst en S. Vestdijk, die dit jaar respectievelijk hun zeventigste en zestigste verjaardag vierden. De ten toonstelling, die de naam „Twee meesters" heeft, zal vrijdag 7 november worden ge opend door dr. L. Brummel, bibliothecaris van de Koninklijke bibliotheek en direc teur van het Nederlands Letterkundig Museum en documentatiecentrum. Zij wordt georganiseerd door de Haagse dienst voor Schone Kunsten en het Letter kundig Museum. Dezer dagen is in Suriname een collectie van negenendertig schilderijen van voor aanstaande moderne Nederlandse schilders aangekomen. Deze collectie is afkomstig uit het rijksbezit en is door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen door tussenkomst van de Sticusa aan de rijksvoorlichtingsambtenaar in Suriname afgestaan, teneinde te worden verspreid over een aantal openbare gebouwen in Suriname, waar de schilderijen enige tijd zullen worden opgehangen. Indien dit experiment slaagt, zal de col lectie na enige tijd door een andere ver vangen worden. Met ingang van 2 november zullen in het Frans Halsmuseum op zondagmid dag grammofoonplatenconcerten gege ven worden. Voor het eerste concert, dat 's yniddags om 3 uur begint, is de keus gevallen op het Requiem van Verdi uitgevoerd door koor en orkest van de Scala in Milaan onder leiding van Vic tor de Sabata, met Elisabeth Schwarz kopf en Gino di Stefano als vocale so listen. Het is een goede gedachte van de Volksuniversiteit voor Haarlem en om streken geweest om deze concerten te doen plaats hebben in de Renaissance- zaal van het museum. De rustige lig ging en de aan de kunst gewijde sfeer zullen ertoe bijdragen, dat de toehoor ders met ongestoorde aandacht van de muziek kunnen genieten. In het Singer- museum in Laren trekken dergelijke platenconcerten volle zalen. Het is te venvachten, dat het Haarlemse publiek dit initiatief op prijs zal weten te stellen- De heer Jacques Moolenijzer zal voor ieder concert een korte toelichting ge ven. De gehele week zijn er proeven genomen met versterkers en luidspre kers om aan de akoestische eisen te vol doen. Voor ieder concert zullen de grammofoonplaten met zorgvuldigheid worden gekozen. De directie van hei museum heeft bepaald, dat de concert bezoekers reeds van 1 uur af toegang hebben tot alle zalen. Op de volgende zondagen zal men pla ten van Yehudi Menuhin, David Oist- rach, Dino Lipati en Walter Gieseking in concerten van Mozart, Bruch en Schu mann kunnen horen. Wat 't moderne re pertoire betreft zal getracht worden op de programma's van het N.Ph.O. aan te sluiten. Bij vele concertbezoekers be staat het verlangen om een noviteit nog eens voor een tweede keer te horen om met de moderne klanken meer ver trouwd te raken. De concerten zullen er zeker toe kunnen bijdragen om de muzikale belangstelling van de Haar lemmers te verhogen en te stimuleren- Orkest geeft het tweede concert in de V-serie. Het programma wordt geopend met twee nocturnes van Debussy. Hier na brengt de solist in dit programma, de violist Hans-Heinz Schneeberger, het vioolconcert van Martin ten gehore. liet concert wordt besloten met de Italiaanse symfonie van Mendelssohn. Vrijdag 7 november, Grote Kerk, 11.30 12.30 uur. De stadsbeiaardier Arie Peters geeft een concert. Werken van Mozart en Grieg staan op het program ma. Voorts brengt Arie Peters enige volksdansen uit Litouwen en enige speci fieke Hollandse liedjes ten gehore. Vrijdag 7 november, Stadsschouwburg. 20 uur: Onder auspiciën van de stichting „Geloof en Wetenschap" geeft ,.De Haer- lemse Musyckkamer" onder leiding van André Kaart een concert met werken van Johann Sebastian Bach. VOLKSUNIVERSITEIT Zondag 2 november, Frans Halsmuseum, 15 uur: Klassiek grammofoonplatencon- cert. Het programma vermeldt het Requiem van Verdi. Maandag 3 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer J. H. Moolenijzer, hoboïst van het Noordhollands Philhar monisch Orkest, geeft de tweede lezing in een serie van vier onder de titel „Het orkest en zijn instrumenten". Hij zal deze voordracht opluisteren met licht beelden, filmstrips en grammofoon platen. Dinsdag 4 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: In de serie „Levende schrijvers" spreekt de heer B. Rijdes met Kitty de Josselin de Jong over haar werk. Woensdag 5 november, Frans Halsmuseum 20 uur: Dr. G. L. van der Zwaag houdt zijn tweede voordracht over „Het kan kerprobleem". Donderdag 6 november, Frans Halsmuseum 20 uur: Ds. W. G. Overbosch besluit zijn serie voordrachten over „Wij vermoeide, moderne mensen". Vrijdag 7 november, Minerva theater, 20 uur: Mevrouw dr. H. E. 's Jacob houdt onder de titel „Kunsthistorische reis door Spanje" haar derde en laatste lezing over dit land, met lichtbeelden. GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 3 november. Brinkmann, 20 uur: De heer B. J. Bertina vervolgt zijn cur sus over „De Filmkunst". Vrjjdag 7 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haerlemse Musyckkamer geeft onder leiding van André Kaart een con cert (zie onder: Muziek). AMATEURTONEEL Dinsdag 4 november, St. Bavo 20 uur: De Friese Toneelvereniging „Gijsbert Ja- picx" geeft een voorstelling van „In moarn, in middei, in joun yn 't park". Woensdag 5 november, Stadsschouwburg 20 uur: de r.k. toneelvereniging „Luda- mus" geeft een voorstelling van „Dia logues der Carmélites" van Bernanos. FILMVOORSTELLINGEN Zondag 2 november, Studio theater 11 uur: Voorstelling van de film „Aïda" naar het gelijknamige werk van Verdi. Zondag 2 november, Lido theater 11 uur: Een reprise van de film „In de schaduw van de Himalaja", die voorafgegaan wordt door „Crin Blanc". Zondag 2 november, Rembrandt theater 11 uur: Nogmaals de vertoning van de film „Het grote avontuur". Roxy theater: Alle middagen, behalve zondag, de vertoning van de film „De geveltoerist" (vakantie-jeugdprogram- ma). DIVERSEN Zaterdag 1 november, Concertgebouw 20 uur: Ter gelegenheid van het tienjarige bestaan van de vereniging „Musicorda" wordt een feestavond gehouden, waarbij de leden twee eenakters opvoeren. Bo vendien brengt het koor enige liederen ten gehore. Maandag 3 november, Minerva Theater 20 uur: Voor de leden van de Heem- steedse Kunstkring zal prof. ir. H. T. Zwiers een lezing houden over „Archi tectuur". Dinsdag 4 november, Brinkmann 20 uur: Onder auspiciën van de Soefiebeweging houdt Louis Hoj'ack een lezing over „De historische achtergronden van het oude en het nieuwe Soefisme". Woensdag 5 november, Concertgebouw 19.30 uur: Ten bate van de tuberculose bestrijding geeft het koor „De Nachte galen" een concert, waarbij ze onder meer het bekroonde kinderlied van Paul Chr. Westering op tekst van Han Hoek stra ten gehore zullen brengen. Ann Hasekamp en Guus Hermus in „De misantroop" van Molière waarvan het Rotterdams Toneel op 6 november in de Stadsschouwburg een voorstelling geeft. Woensdag 5 november. Concertgebouw 20 uur: Voor de Nederlandse Reisvereni- ging houdt de heer Th. Regout een lezing over zijn expeditie van Alaska naar Vuurland. Hierbij zal hij de ge luidsfilm „Tot de uiterste grenzen dei- aarde" tonen. „In 't Goede Uur": Klassiek grammofoon- pi atenconcert; van werk van Ravel tot maandag 3 november van 2122 uur. Voorts de hele volgende week klassiek grammofoonplatenconcert van werk van Mozart, iedere avond van 2122 uur. TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy (Illeine Hout weg 103): Geopend iedere donderdag van 10—12.30 en 13.30—17 uur; zondag van 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur en op zon- en feestdagen van 14—17 uur. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende to' de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten. 10-17 uur Kunstzaal „De Ark": Tot 1 november: Expositie van schilderijen en tekeningen van Anthonia Visser en Horbert Olthuis, dagelijks van 914 en 1922 uur. Zon dags van 1422 uur. Van 2 november tot 16 november: Ex positie van werk van J. J. Piers en J. C. Mets. Dagelijks geopend van 914 en 1922 uur. Zondags van 1422 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat 1: Ex positie van werk van Pieter Giltay. Da gelijks geopend van 1022 uur tot 1 no vember. Het Huis Van Looy (Ingang Kamperlaan) Expositie van werk van Jacobus van Looy en Willem Zwart, tot 2 november Dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.30—17 uur. Zondags van 14—17 uur Vishal. De leden van „De Groep" houden een expositie, die tot 10 november dage lijks geopend is van 1017 uur. Boven dien donderdag- en vrijdagavond van 2022 uur. Zondags van 1417 .uur. Vleeshal: Expositie „Delftse ceramiek in traditie, architectuur en experiment", tot 16 november. Galerie Espace: Expositie van werk van Imre Nagy tot 17 november, dagelijks geopend van 1115 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Expositie van beeldhouwwerk en ceramiek van Trudy de Lange tot 17 november, dage lijks van 1115 uur geopend, des zon dags van 1417 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van aquarel len van Bob Buys. Van 1 november tot 1 december. Dagelijks en ook zondags van 1022 uur geopend. Openbare school in Vijfhuizen (gymna stiekzaal): Expositie „Stad en Landschap van de Nederlandse schilderkunst van de zeventiende eeuw" met. onder meer werk van Albert Cuup, Jan van Goyen en Jan van der Heyden. Van 1 novem ber tot 3 november dagelijks geopend van 9.3012 uur en van 19.3021.30 uur. Advertentie Zie de advertentie van Onder auspiciën van het Nederlands In stituut voor Internationale Culturele Be trekkingen wordt thans in Warschau een tentoonstelling gehouden van het Neder landse landschapsschilderij uit de zeven tiende eeuw. De tentoongestelde collec tie bestaat uit honderdzesentwintig doe ken, waarvan vijftig beschikbaar zijn ge steld door Nederlandse museums en de andere door Poolse museums zijn afge staan. Hierbij zijn ondermeer werken van Avercamp, Van Goyen, Van Ostade, Van Ruysdael, Van de Velde, Berckheide, J. van de Capelle, Philip Wouwermans. De president van de rechtbank te Mid delburg heeft in zijn uitspraak in het kort geding van de twee per 16 oktober door het ziekenfonds Walcheren ontslagen ze nuwartsen tegen het bestuur van dit zie kenfonds, bepaald dat het besluit van het bestuur van het fonds moet worden opge schort totdat de commissie uit de Zieken fondsraad een beslissing heeft genomen over het beroep, dat de beide zenuwartsen bij deze raad hebben aangetekend tegen het hun door het fonds gegeven ontslag wegens onregelmatigheden bij het indie nen van declaraties. De president bepaal de voorts dat het ziekenfonds voor iedere dag dat het in gebreke blijft zich naar de uitspraak van de president te voegen, een dwangsom van 250 per dag zal moe ten betalen aan beide artsen. De eerste fase van de automatische be veiliging van het baanvak Amersfoort Amsterdam is gereed gekomen. Dit week einde zal men tussen Amersfoort en Hil versum het automatische blokbeveiligings- stelsel in gebruik nemen. Bijna 80 spoor wegmannen, die hun werkzaamheden op de diverse seinposten op de Gooise lijn verrichten, zullen binnenkort elders te werk worden gesteld. De stations Hilversum en Bussum krij gen een „N.X."-beveiliging. De stations Baarn, Weesp en de aansluiting aan het rangeerterrein Watergraafsmeer 'n „A.R. '- beveiliging. De „N.X."-beveiliging op de emplace menten houdt in, dat het emplacement wat bediening van wissels en seinen betreft, vanuit één centraal punt bestuurd wordt. Op een tableau dat een schematische em placementsuitbeelding bevat zijn de be dieningsorganen en signaleringen aange bracht. Een rijweg wordt ingesteld door het drukken van een knop. die het begin van de rijweg markeert en een tweede knop aan einde van de rijweg. Hierdoor komen de wissels automatisch in de juiste stand en worden zij vergrendeld. Het spoor wordt gecontroleerd en het lichtsein komt op veilig. Na passeren van de trein komt automatisch het sein op stop. De wissels komen achter de trein vrij. Bij de „A.R."-beveiliging werkt het systeem eender als bij de ..N.X."-beveili ging. Alleen moeten de wissels tevoren door middel van een schakelaar op het tableau in de juiste stand gelegd worden. Minister Struycken heeft aan de Twee de Kamer medegedeeld dat de voorgeno men instelling van consulentschappen voor de jeugdvorming en de volksontwik keling geen doorgang zal vinden. De staatssecretaris van Onderwijs, heeft be sloten te volstaan met de aanstelling van enkele contactambtenaren, die werkzaam zullen blijven op het departement en niet hun standplaats zullen krijgen in een van de provincies en die zullen fungeren als intermediair tussen de minister en de staatssecretaris enerzijds en de colleges van Gedeputeerde Staten in ruime mate als adviserende instantie in te schakelen. Nagegaan zal worden in hoeverre aan de besturen van provincies en gemeenten een uitvoerende taak kan worden toege dacht. De Hoge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van de stop-kruispunten. Hierbij wordt een bord met rode driehoek op de punt in een rode cirkel geplaatst. De zaak betrof een wegkruising bij Gorinchem Voor niet stoppen bij dit punt stond een inwoner van Gorinchem voor de kanton rechter aldaar terecht. De A.N.W.B. heeft toen medegedeeld, dat het bord daar ten onrechte was geplaatst. De kantonrechter was het daarmee eens, sprak de verdachte vrij en verklaarde het besluit van Gede puteerde Staten om op de betreffend0 plaats zulk een bord te plaatsen, onver bindend. In beroep gaf de rechtbank te Dordrecht ontslag van rechtsvervolging, w«arop de officier van Justitie cassatie aantekende. Iiij was van mening, dat de rechtbank zich ten onrechte had ingelaten met het beleid va Gedeputeerde Staten. De Hoge Raad heeft het vonnis van de rechtbank vernietigd en de zaak verwezen naar het Haagse gerechtshof. Het college oordeelde, dat de rechtbank zich ten on rechte heeft begeven in een beoordeling van de wijze waarop Gedeputeerde Staten, die beslissen over de plaatsing der borden, zich van hun taak hebben gekweten. Voorts overwoog de Hoge Raad, dat in het Wegenverkeersreglement onderscheid wordt gemaakt tussen de maatregelen, welke in het belang van de vrijheid van het verkeer of de veiligheid op de wegen kunnen worden genomen en anderzijds de wijze, waarop die maatregelen aan de weg gebruikers worden kenbaar gemaakt. De wetgever heeft ook daarbij dit onderscheid gemaakt, dat het nemen van de maat regelen met een aantal rechtswaarborgen is omringd, doordat, voorschriften zijn ge- gegeven betreffende de goedkeuring en be kendmaking van de daartoe strekkende besluiten en het daartegen openstaande beroep overeenkomstig artikel 3 van de Wegenverkeerswet. Zodanige voorschrif ten met betrekking tot de wijze van be kendmaking van die maatregelen ontbre ken echter. Hieruit kan worden afgeleid, dat de wetgever de inachtneming van de voor deze bekendmaking geldende voor schriften heeft willen overlaten aan het beleid van degenen, die met de bekend making is belast. Advertentie Pi™ Hieronder zijn de volgende platen uit de „Vijf-sterren-série" van „Bovema" besproken: pianorecital door Dinu Lipatti, een liederen- recital door de sopraan Elisabeth Schwarz kopf met begeleiding door Gerald Moore en twee pianoconcerten van Mozart door Solo mon met het Philharmonia Orchestra, respec tievelijk op Columbia 33CX1386, Columbia 33CX1Ö44 en His Master's Voice ALP 1316. BOVEMA GRAMOPHONEHOUSE lanceert thans vijfentwintig opnamen, gekozen uit haar catalogus, onder de naam „Vijf-sterren-serie". De bedoe ling hiervan wordt in een folder als volgt omschreven: „Vier onafhankelijke deskundigen op het terrein van de se rieuze muziek fungeerden als jury over een uitgebreid klassiek platenrepertoire. Zij selecteerden daaruit een aantal langspeelplaten, die naar de uniforme mening van de juryleden artistiek én technisch van het allerhoogste niveau zijn. De jury leverde daarmee een nieuwe en belangrijke bijdrage aan de voorlichting van het muziekminnende publiek." Met deze laatste opmerking kan men het geheel eens zijn. want vele kopers van platen, die het aan de tijd en/'of aan het critisch oor ontbreekt om zich in de winkel te oriënteren omtrent de zeer vele opnamen die er meestal van hun lievelingswerk bestaan, krijgen nu reeds door de fabrikant en/of importeur een selectie aangeboden, die hoge kwaliteit garandeert wat betreft interpretatie èn opname. De namen van de juryleden, die zich met het maken van een keuze belastten, staan hier borg voor. Het zijn: mevrouw Jo Vincent en de heren R. N. Degens, J. de Kruijff en Leo Riemens, de laatsten bekende publicisten op mu zikaal gebied. De platen zijn door hen genomen uit het repertoire dat door „Bovema" in Nederland op de merken His Master's Voice, Columbia en Capitol is uitgebracht. Elke plaat uit de serie draagt op de voorzijde het vijf-sterren- embleem. In de prospectus treft men uit het orkestrepertoire om te beginnen werken van Brahms aan: de eerste en vierde symfonie door het Philharmo nia Orchestre respectievelijk onder lei ding van Otto Klemperer en Herbert von Karajan, welk orkest onder Giulini een opname heeft gemaakt van „De Vuurvogel" van Strawinsky, stukken van Bizet en Ravel en onder Paul Hin- demith en diens „Concertmuziek voor strijkers en koper" en Symfonie in Bes. Bij de solisten treft men vele grote namen aan, zoals de cellist Janos Star ker in twee suites van Bach, Yehudi Menuhin in „Symphonie Espagnole" van Lalo en werken van Saint-Saëns, Nathan Milstein in vioolconcerten van Glazoenov en Dvorsjak, benevens Die trich FischerDieskau met twee liede- renrecitals. Hier noem ik ook de drie opnamen, die ter kennismaking werden gestuurd. In de eerste plaats een recital van de in 1950 overleden Dinu Lipatti, die dankzij de grammofoonplaat nog steeds een van de allergrootste pianis ten is. Sommigen zullen het misschien jammer vinden, dat men voor deze plaat onder meer vier Bach-bewerkingen ge kozen heeft, ofschoon Lipatti ook de „echte" Bach prachtig ten gehore wist te brengen zoals bijvoorbeeld uit zijn opname van de eerste Partita blijkt. Inderdaad is het vreemd om een bekend koraalvoorspel als „Nun komm' dei- Heiden Heiland" niet op orgel maar op piano te horen. Dit neemt niet weg dat het luisteren naar de pianist ook in deze stukken een vreugde is door dc intense liefde tot dc muziek, die uit het geringste detail spreekt. De plaat beval verder Iwee Sonates van Scarlatti, de Barcarolle van Chopin en „Alborada del gracioso" van Ravel. Hierbij vergeleken behoort het spel van de Engelse pianist Solomon in twee pianoconcerten van Mozart (in A, K.V. 488 en in C, K.V. 491) het het Philhar monia Orkest onder Herbert Menges tot een zeer hoge middelmaat. De pia nist heeft naar mijn smaak een weinig sprankelende opvatting van Mozarts muziek en daarbij komt dat de piano klank nogal dof is, zodat ik het wat deze keuze betreft niet geheel met de jury eens ben. Een liederenrecital van de sopraan Elisabeth Schwarzkopf met liederen van onder anderen Mozart, Schubert, Schumann en Wolf bevestigt de grote reputatie van deze zangeres, die op deze plaat begeleid wordt door Gerald Moore. Sas Btinge EERSTE KLM-VLUCHT AMSTER DAM-TRIPOLI. Op 4 november zal de KLM haar eerste vlucht maken van de geregelde lijnverbinding Amsterdam- Tripoli (Libië). Op de met deze vlucht te verzenden stukken, waarop een dui delijke en in het oog vallende aandui ding voorkomt, dat verzending met deze vlucht wordt verlangd, zal de PTT een bijzonder stempel plaatsen. Het gebruik van een z.g. kraaizegel van 25 cent is voor deze vlucht niet verplicht, wèl zal deze van 20 oktober tot 3 no vember aan de postkantoren verkrijg baar zijn. De frankering bedraagt 0,35 gewicht tot 5 gram. Aan de postadmini stratie van Libië is verzocht de stukken bij aankomst te doen voorzien van een dagtekeningsstempel. Zij, die geen re latie in Libië hebbnn, kunnen hun cor- 1 espondentie ter terugzending aan de afzender richten aan: KLM Royal Dutch Airlines, P. O. Box 981, Tripoli (Libië). Op de aan dit adres gerichte stukken, waarvan de terugzending (alleen in Nederland) kosteloos is, moeten de naam en het volledig adres van de af zender op duidelijke wijze worden ver meld. OOST-DUITSLAND. De dag van de postzegel is o.m. gevierd met een serie postzegels van twee waarden. Het zijn een 10 pf. (groen) met een postkoets voor personenvervoer uit de 17de eeuw ei Ml en een 20 pf (roodbruin) met het nieuw ste type spoorpostwagen en het eerste 1 turbinenverkeersvliegtuig van de D.D.R. De zegel van 10 pf. is een „sperwaarde" De ontwerpen zijn van Alex Bengs uit Berlijn. VERENIGDE ARABISCHE REPU BLIEK. Ter viering van de geboorte van de republiek Irak is een postzegel van 10 mills (rood) uitgegeven met als motief een hand met een vlammende toorts, die een ketting verbreekt. IJSLAND. Ter gelegenheid van de 40ste verjaardag van de IJslandse vlag zijn twee postzegels in omloop gebracht in de waarden 3,50 kr. en 50 kr., beide in de kleuren rood, wit en blauw uitge voerd. 1 december is de eerste dag van uitgifte- POLEN. De dag van de postzegel was ook voor de Poolse posterijen aanlei ding tot uitgifte van een postzegel- Een enveloppe, een ganzeveer en een post stempel komen voor op een zegel van 60 gr. (zwart, rood en groen). LUXEMBURG. De jaarlijkse „Caritas" - zegels zullen 3 december in omloop worden gebracht. Met deze reeks wordt de in 1956 begonnen serie met afbeel dingen van Luxemburgse kantonnale ,CA Ï'TA§- wapens voortgezet. Op de 30 c. 4- 10 c. en 2,50 fr. -t- 50 c. ziet men het wapen van Capellen, op de 1 fr. 4- 25 c. en 5 fr. 4 50 c. het wapen van Diekirch en op de 1,50 fr. 4- 25 c. en 8,50 fr. 4- 4,60 fr. het wapen van Redange. De totale nominale waarde bedraagt 25 fr. De zegels zijn gedrukt bij de Zwitserse drukkerij Courvoisier S-A. te La Chaux- de-Fonds. De officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft twee maanden ge vangenisstraf geëist tegen een 20-jarige circusknecht uit Amsterdam wegens schuld aan de dood van een 14-jarig meisje en het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel aan haar elfjarig broertje en aan een 19-jarige wielrijdster. De verdachte reed op 23 mei als bijrijder op een vrachtauto met aanhangwagen, waarmede materialen voor de opbouw van hot circus, waarbij hij werkte, van Hoensbroek naar Maas tricht. werden vervoerd. Op de afrit van een viaduct over de spoorlijn Maastricht- Heerlen is de koppeling van de aanhang wagen losgeraakt. De aanhangwagen reed nog door en reed het meisje en haar broertje, dat bij haar achterop de fiets zat, omver. Het meisje werd op slag gedood en haar broertje kreeg zware kneuzingen en verwondingen. De aanhangwagen reed en kele tientallen meters verder de 19-jarige wielrijdster omver, waarbij haar linker voet werd verbrijzeld. Bij onderzoek bleek, dat de penbeveili- ging van de koppelingsconstructie niet vol doende was aangebracht en dat voor deze nalatigheid de circusknecht verantwoorde lijk was. De verdachte verklaarde, dat hij voor de eerste keer als bijrijder fungeerde en dat hij de werking van de koppeling niet pre cies kende. De rechtbank zal op 12 november uit spraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17