Hogere belastingen verlengd Moskouse schrijvers vragen Pasternaks uitwijzing OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Opel Rekord Kabinet hoopt nationalisatie nog dit jaar door te voeren Nieuwe regeling voorgesteld voor de investeringsaftrek nu CITROEN SmiL van Rfjsberg'en Vier jaar opstand VERSNELDE AFSCHRIJVING VERRUIMD Handhaving noodzakelijk 2 cv eroreo Nachtvorst Sultan Hamid II naar Nederland vertrokken EEN BRIL VAN KE I P DAT IS GOED GEZIEN „Een heiligschenner en een decadente dichter, die geen contact heeft met het volk" DE BEDRIJVEN IN INDONESIË LAATSTE NIEUWS Plotselinge samenkomst op conferentie in Genève De mijnramp in Spring hill Redders melden nog meer overlevenden TROPENKLEDING Het woord is aan Twee doden in het verkeer 73e JAARGANG No 98 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1958 3 03e JAARGANG No 251 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De belastingmaatregelen, wélke reeds in de Miljoenennota werden aangekon digd, zijn thans, vervat in twee wetsontwerpen, bij liet parlement ingediend. Het eerste wetsontwerp bevat de voorstellen tot verlenging van de verhoging van de Vennootschapsbelasting en de Vermogensbelasting, en de voorzieningen met betrekking tot de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. Het tweede wetsontwerp houdt de voorstellen in tot verlenging van de verzwaringen in de sfeer van de indirecte belastingen, alsmede een verlenging voor de duur van twee jaren van de bestaande tijdelijke vrijstelling van Omzetbelasting voor sigaren. Het betreft de tijdelijke belastingverhogingen, die reeds in 1957 en in het begin van dit jaar zijn ingegaan en die met ingang van of in 1959 zouden aflopen. Het niet verlengen van deze maatregelen zou de schatkist in 1959 op 110 miljoen en voor 1960 op 270 miljoen komen te staan. In de toelichting verklaart de regering dan ook, dat aan handhaving van de tij delijke verhogingen de eerstkomende jaren niet is te ontkomen. Zij verklaart, dat de omvang van de bestedingen voor ver- bruiksgoederen een teruggang vertoont die verhoudingsgewijs geringer is dan de te rugval welke de investeringen bedreigt, zodat zij het in de huidige economische situatie niet verantwoord acht deze be stedingen te verruimen .ten koste van een onderbesteding van investeringen in duur zame bestedingsmiddelen. Heractivering van de pas teruggedrongen bestedingsin flatie zou niet nalaten de deviezenpositie van het land aan te tasten. Zij zou ernstige gevaren medebrengen voor de nationale welvaart en met name ook voor de werk gelegenheid. De regering is daarom van oordeel dat handhaving van de bestaan de toestand noodzakelijk is. Vervroegde afschrijving In het eerste wetsontwerp wordt voorge steld de tot dusverre tijdelijke mogelijk heid van vervroegde afschrijving blijvend in de fiscale wetgeving op te nemen. De regering acht het voorts gewenst de be wegingsvrijheid van de ondernemer ten aanzien van de versnelde afschrijving, "1ke thans aan een temporisering van 10 per jaar is gebonden, te verruimen, or de mogelijkheid te openen voor de na 31 december 1958 aangeschafte bedrijfs middelen het maximum van de vervroegde afschrijving ad 33 1/3 pet. van de aan schaffingsprijs reeds in twee jaar te be reiken. Deze verruiming zal echter niet gelden voor enkele groepen van bedrijfsmiddelen die voor de structuur van onze economie minder noodzakelijk zijn, zoals auto's die niet worden gebruikt voor het beroeps vervoer over de weg en kantoorinventaris sen. Bij een investeringsniveau gelijk aan dat van 1958 betekent deze wijziging voor de begrotingsjaren 1959, 1960 en 1961 naar globale schatting een vermindering van de belastingmiddelen met respectievelijk 20 miljoen, 105 miljoen, en 140 miljoen. Na de ervaringen welke met de inves teringsaftrek sedert 1953 zijn opgedaan, meent de regering dat het wenselijk is het percentage daarvan te verminderen. Zij stelt voor, in plaats van een vermindering van de fiscale winst met 4 percent van dc aanschaffingskosten gedurende vijf jaren, Advertentie CITROEN ds volwassen auto voor vier volwassenen Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 NOORSE TRUIEN ƒ29.50 Verwachting tot morgenavond: Heldere nacht met plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag geleidelijk toe. nemende bewolking met later van het westen uit kans op enige regen. Matig tot krachtige, aan de kust mogelijk tot hard toe nemende wind tussen zuid en zuidwest. Volledige weerrapportén op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ een vermindering te verlenen van acht percent gedurende twee jaren. Op langere termijn betekent de nieuwe regeling een voordeel voor de schatkist van rond 60 miljoen per jaar. Aan de andere kant brengt zij in de eerstkomende jaren, waarin ook de vijfjaarsaftrek voor vroegere investeringen nog doorwerkt, on vermijdelijk een verlies aan middelen voor het rijk mede. Het tweede wetsontwerp bevat, naast de verlenging van de verhogingen op het ge bied van de omzetbelasting, het voorstel tot verlenging van de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren. De re- DJAKARTA (ANP) Sultan Hamid II van Pontianak is vrijdag uit Djakarta naar Nederland vertrokken. De sultan, die een langdurige gevangenisstraf heeft onder gaan wegens een poging tot omverwerping van de Indonesische regering, zal, naar hij aan de correspondent van het ANP mee deelde, voor het einde van het jaar naar Indonesië terugkeren. Op de heenreis naar Nederland zal hij vijf dagen in Singapore blijven. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Op dinsdag 4 november hoopt de be kende Amsterdamse kunstschilder Piet van Wijngaerdt zijn vijfentachtig ste verjaardag te vieren. De onder staande foto is genomen in het atelier van de schilder, dat gevestigd is aan de Overtoom in Amsterdam. gering is van mening, dat het doen aflopen van de vrijstelling van omzetbelasting voor de sigarenindustrie met ingang van 1 ja nuari 1959 geen wijs beleid zou zijn. Zij houdt rekening met de moeilijkheden, welke voortvloeien uit het wegvallen van Indonesië als leverancier van ruwe tabak en uit de daarmede samenhangende prijs stijgingen. Bovendien maakt de ovci-gangs- toestand in de sigarenindustrie waarom zich een concentratie voltrekt het niet gewenst thans met een ingrijpende wijzi ging in de belastingheffing te komen. Het niet verlengen van de vrijstelling zou tot een prijsverhoging van 714 percent moeten leiden. De regering stelt daarom voor de huidige toestand te handhaven tot 1 januari 1961. Zij verklaart daarbij dat van een definitieve vrijstelling geen sprake kan zijn. De sigarenindustrie moet er rekening mee houden, dat deze verlenging, die de sigaren, wat de omzetbelasting betreft, in een bijzondere positie plaatst, naar het oordeel der regering de laatste moet zijn. Radio Moskou heeft vrijdagavond (in een Griekse uitzending) bericht, dat op een bijeenkomst van Moskouse schrijvers een motie is aangenomen om een beroep te doen op de regering van de Sovjet-Unie om Boris Pasternak zijn Russisch staats burgerschap te ontnemen. Hieraan was voorafgegaan een vergadering van het centrale comité van de Komsomol, de Russische jeugdorganisatie, waar de eer ste secretaris verklaarde er zeker van te zijn, dat de regering van de Sovjet-Unie het Pasternak niet moeilijk zal maken, indien hij het land zou wensen te verla ten. Hij merkte op, dat Pasternak maar eens „de kapitalistische lucht" moet in ademen waaraan hij zozeer behoefte lijkt te hebben. Volgens Reuter heeft de bur gemeester van Wellington in de Ameri kaanse staat Kansas de winnaar van de Nobelprijs 1958 voor letterkunde telegra fisch uitgenodigd zich in deze stad te ves tigen. Op de bijeenkomst van hoofdstedelijke schrijvers hebben alle veertien aanwezi gen het woord gevoerd en volgens United Press International eenstemmig het voor stel aangenomen „de regering te verzoe ken de verrader Boris Pasternak van zijn staatsburgerschap te beroven". Opge merkt werd onder meer, dat er „algemeen ontstemming en verontwaai-diging" heerst omdat „Pasternak datgene heeft belasterd, wat de Sovjet-mens en alle pro gressieven ter wereld het dierbaarst is: de oktoberrevolutie". Het bestuur van de Russische bond van arbeiders in de film industrie heeft Pasternak in een open brief uitgemaakt voor „binnenlandse emi grant en lasteraar" en beschuldigd van „verraderlijke daden". Intussen gaat Radio Moskou er is nog steeds niet meegedeeld dat Pasternak de Nobelprijs heeft geweigerd, van welk besluit de Bond van schrijvers beweert of ficieel onkundig te zijn onverdroten voort met felle aanvallen. In Londen heeft men een uitzending opgevangen, volgens welke „Pasternak in Rusland altijd be kend heeft gestaan als een decadente dich ter, een zogenaamde culturele estheticus, die voor een kleine minderheid schreef en geen contact had met het volk". Deze tekst, geschreven door Sergei Swetkov, is voorgelezen in het Engels, Duits, Frans, Portugees, Zweeds. Noors, Deens, Grieks en in het Italiaans. nog de DJAKARTA, (UPI) Zoals vrijdag reeds is bericht heeft de Indonesische re gering het wetsontwerp goedgekeurd voor de nationalisatie van de Nederlandse in dustrie en de Nederlandse ondernemingen in Indonesië. In een inmiddels uitgegeven communiqué werd meegedeeld, dat ge hoopt wordt dat het parlement het nog vóór het einde \an het jaar zal goedkeu ren. Het kabinet hechtte zijn goedkeuring aan het ontwerp, na een bespreking van de „verder tegen de Nederlandse eigendom men in Indonesië te nemen maatregelen" na de eenzijdige opzegging der r.t.c.-over- eenkomsten en de acties „in het kader van de bevrijding van West-Irian". In de afgelopen maanden hadden tal van politieke organisaties reeds honderden re soluties aangenomen, waarin er bij de re gering op werd aangedrongen de Neder landse bedrijven te nationaliseren en „de besprekingen over schadevergoeding op te schorten totdat Nederland Westelijk- Nieuw-Guinea aan Indonesië zal hebben overgedragen". Het invloedrijke en regeringsgezinde dagblad „Merdeka" in Djakarta heeft za terdag het besluit der Indonesische re gering tot indiening van een wetsontwerp inzake de nationalisatie toegejuicht. Het blad noemde het wetsontwerp „een stap voorwaarts in de richting van liquidatie van de Nederlandse economische belan gen". „Het was een moedig besluit. Dit wets ontwerp is Indonesië's antwoord op de halsstarrige houding van Nederland met betrekking tot West-Irian" aldus be sluit „Merdeka". De Handelsbank Met betrekking tot de door het Indone- sche deviezeninstituut aan de Nationale Handelsbank in Indonesië opgelegde be perkingen in haar werkzaamheden, werd nog bekendgemaakt, dat aan de bank het recht is ontzegd om op te treden als de- viezenbank. Het besluit daartoe, dat op 3 november in werking treedt, werd geno men door de monetaire raad. Zoals eerder gemeld, besloot de directie in Amsterdam van de Handelsbank om in de loop van november haar agentschap pen in Indonesië, met uitzondering van het kantoor in Djakarta, te sluiten. Op last van militaire zijde werd dit besluit echter weer ingetrokken. De directeur van de bank in Djakarta, de heer G. Schütte werd twee dagen na het besluiten der di rectie in Amsterdam door de militaire autoriteiten gearresteerd en twaalf dagen lang in hechtenis gehouden. „Zeer verbolgen" In de uitzending werd onoer meer gezegd: „Het is veelbetekenend, dat kringen, die nu Pasternak trachten voor te stellen als een man, die achtervolgd en gehoond wordt en als iemand, die geen ge legenheid krijgt in vrijheid scheppend werk te verrichten, dezelfde personen zijn die met gewapende actie optreden tegen nationale bevrijdingsbewegingen en die overal in de wereld militaire provocaties op touw zetten. Maar niemand heeft Pas ternak ooit gehinderd. Hij schreef, zoals hij wilde. Collega's hebben hem echter ge- critiseerd, omdat hij poëzie schreef, die geen verband hield met de tijd. Zij hoop ten. dat hij tenslotte zou beseffen, hoeveel de socialistische levenswijze land en volk had gegeven. Maar Pasternak bleef daar doof voor. Toch werd zijn werk gepubli ceerd. De laatste jaren ging hij over tot het vertalen. Vele Sovjet-theaters voeren toneelstukken van Shakespeare op in zijn bewerkingen. Toen Pasternak echter het manuscript van de roman „dr. Sjivago" aanbood, werd het duidelijk, dat alles, waarop de Sovjet-Unie trots is, de schrij ver geheel vreemd was gebleven. „Dr. Sjivago" is een bespotting van de socialistische revolutie, van het Sovjet volk en van de socialistische maatschap pij. Pasternak heeft datgene bezoedeld, wat iemand met een vaderlandslievend gevoelen het heiligste is. Het was natuur lijk, dat zulke gemene laster geen plaats kon vinden in Sovjet-periodieken en het was ook natuurlijk, dat anti-Russische uit gevers in het buitenland, aan wie Paster nak de roman voorlegde, er zich op zou den werpen. De daarop volgende toeken ning van de Nobelprijs en 't opvoeren van de anti-Sovjet-propaganda, dat ermee ge paard ging, laat er geen twijfel over be staan, dat het boek de Sovjet-maatschap pij fundamenteel vijandig gezind is. Het Sovjet-publiek is over deze zaak ten zeer ste verbolgen. Duizenden mensen hebben aan de schrijversvereniging en aan dag bladen en tijdschriften geschreven om aan hun verontwaardiging lucht te geven". Vladimir Semitsastni, een van de lei ders van de Komsomol eindigde zijn be schouwing, waarin de passage: „Laat hem naar het kapitalistische paradijs gaan, waar hij zo naar verlangt, als een echte emigrant" voorkwam, aldus: „Dat is de mening van miljoenen mannen en vrou wen. Er is geen plaats in de Sovjet-maat schappij voor een man, die in de geest een verrader is geweest van zijn land en die het nu in het gezicht gespuwd heeft. Laat hem gaan, waarheen hij wenst te gaan. Geen man of vrouw in de Sovjet- Unie wenst te leven met een verrader of dezelfde lucht in te ademen als hij". De jeugd in de Jordaan wordt in de herfstvakantie voor verveling behoed. Het wijkcentrum „De oude binnenstad" organiseert vele festiviteiten, vrijdag middag bijvoorbeeld een „Concours d' élégancevoor zeepkistauto's. De regen was geen spelbreker! Advertentie Hoofd-agent voor Haarlem en Omstreken VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38, Bloemend., Tel. 51301 (UPI) De leiders van de drie delega ties zijn vandaag onverwacht samenge komen om te pogen een spoedig dreigende impasse bij de besprekingen te doorbreken SPRÏNGHILL, NOVA SCOTIA (UPI) De autoriteiten van de rnijn bij Springhill hebben hedenochtend meegedeeld, dat er nog „een of meer" van de opgesloten mijn werkers in leven zijn. De mannen bevin den zich op een afstand van 4000 meter van de ingang. Volgens een bericht van U.P.I. zijn er nog zeven mijnwerkers in leven gevonden. Zij hebben achteneenhalve dag «n de mijn opgesloten gezeten. Men is reeds bezig hen naar boven te transporteren. Alle reddingsploegen werden weer opge roepen. nadat het bericht was binnenge komen. Er zijn nog 47 mijnwerkers, die bij de ramp op 23 oktober ingesloten werden, niet gevonden. Volgens de officiële lijst zijn er 34 doden naar boven gehaald en verder waren er na bijna een week nog twaalf mijnwerkers levend uit de mijn gehaald. De apostolische delegatie in Ottawa heeft bekendgemaakt, dat de Paus een bedrag van 12.000 gulden ter beschikking heeft gesteld aan de nagelaten betrekkingen dei- in de mijn te Springhill omgekomen mijn werkers. Advertentie Advertentie ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Blake Alles wat leeft, is heilig. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger In Hazerswoude op de rijksweg Alphen aan de Rijn-Leiden is een scooter, bere den door twee militairen van de Lucht macht, legen een truck met oplegger ge botst die al kerend dwars op de weg stond. De bestuurder, de 28-jarige G. J. Kievit uit 's Gravenhage, werd op slag gedood. Zijn duo-passagier, de 28-jarige H. J. Cor- nelissen, eveneens uit 's Gravenhage, is in ernstige toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. In het r.k. ziekenhuis te Winterswijk is overleden de 72-jarige J. Ubbink, die zon dag ernstig werd gewond bij een aanrij ding met een auto op de Misterweg. In de nacht van 31 oktober op 1 novem ber 1954, dus nu vier jaar geleden, brak de Algerijnse opstand uit. Het sein tot de rebellie was een bomontploffing in Algiers, die aan verscheidene mensen het leven kostte. Deze slachtoffers waren de eerste van een lange reeks. In vier jaar tijds is hun aantal reeds tot bijna honderdduizend ge stegen Fransen en Algerijnen samen geteld. De aangerichte schade en de kosten der oorlogvoering in de afgelopen vier jaar worden op meer dan tien miljoen gulden per dag geschat. Dat betekent dus, dat ver woesting, dood en ellende de Franse staat èn het Algerijnse volk in die periode onge veer vijftien miljard gulden hebben gekost. Waarlijk een hoge prijs voor het kopen van zulke droevige resultaten! Het droevigste daarbij is echter, dat het einde van de oorlog in Algerije nog in het geheel niet in zicht is. Wel heeft generaal De Gaulle, sedert hij aan de macht kwam, de oorlog een nieuwe wending weten te geven, maar een oplossing van het conflict heeft ook hij nog niet weten te vinden. De voorstellen, die hij tot dusver met betrek king tot Algerije heeft gedaan, waren geen van alle concreet genoeg om het vermoeden te wettigen, dat hij een regeling in petto heeft, die zowel voor Frankrijk als voor Algerije aanvaardbaar is. De „nieuwe wending", die De Gaulle aan het conflict heeft gegeven, is er dan ook voornamelijk een van psychologische aard. De premier heeft getoond goed te begrijpen, dat de manier, waarop een dergelijk con flict psychologisch benaderd wordt, bui tengewoon belangrijk is. Noch de stroeve kolonialistische houding, die de van natio nalisme brandende rebellen alleen maar tot nog grotere bezetenheid prikkelt, noch de slappe toegevende houding, die vaak onder drukking van goedwillende elementen on der de opstandelingen door fanatieke ter roristen tot gevolg heeft (en die in het Franse moederland heeft geleid tot het ondergraven van de positie der opeenvol gende kabinetten door reactionaire politici) kan een blijvende oplossing tot stand bren gen. Daarom probeert De Gaulle het op een andere wijze. Enerzijds intensiveert hij de militaire actie tegen de opstandelingen; anderzijds tracht hij het hun zo gemakke lijk mogelijk te maken, in politiek opzicht tot een compromis met de Franse regering te komen. Wat het eerste betreft, moet natuurlijk nog worden afgewacht of het inderdaad juist is. dat (zoals generaal Salan heeft gezegd) de Fransen in Algerije over vol doende militaire machtsmiddelen beschik ken om de resterende bolwerken der ver zetsstrijders te vernietigen. Dit is. door andere generaals, al meer gezegd zonder dat er spectaculaire Franse successen op zijn gevolgd. Met betrekking tot de andere kant van de zaak kan worden gewezen op de orders van De Gaulle tot vrijlating van politieke gevangenen vandaag worden er opnieuw duizend vrijgelaten op zijn verbod aan Franse militairen, politieke invloed uit te oefenen of de vrijheid der Algerijnen bij de aanstaande verkiezingen op enigerlei wijze te beperken; op zijn aanbod van een vrijgeleide voor de opstandelingenleiders als zij naar Parijs willen komen voor be sprekingen over een wapenstilstand; en tenslotte op zijn waarderende woorden over de dapperheid van de rebellen. In een situatie, waarin het er voor beide partijen zo zeer op aankomt geen prestige te ver liezen, mag vooral het belang van laatst genoemde uitlating niet worden onderschat. Het is daarom zo jammer, dat er van Algerijnse zijde in Caïro nu is gezegd, dat De Gaulle maar moet onderhandelen met Ben Bella, een der vijf rebellenleiders die al drie jaar in een Parijse gevangenis zitten. Want dat kan De Gaulle nu juist ni e t doen zonder zelf prestige te verliezen. Maar de Algerijnen in Cairo staan dan ook onder invloed van de Egyptische dictator Nasser, die er veel belang bij heeft dat er voorlopig geen einde komt aan de Alge rijnse oorlog. Dat president Bourguiba van Tunesië een veel verzoenlijker toon aan slaat (hoewel niemand hem van gebrek aan sympathie voor de Algerijnse nationa listen kan verdenken) wijst er wel op, dat De Gaulle's houding toch ook in Noord- Afrika wel wordt gewaardeerd. Maar of de Algerijnse leiders zelf vrij genoeg zijn om daar partij van te trekken, is helaas een heel andere vraag. Simon Koster Advertentie DEGELIJKHEID en COMFORT biedt u de

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1