MPanda en de olie^boertjes WYBERT Wereldnieuws J Regenkans vermindert Westduitse bond veroordeeld wegens lichtvaardig staken 2 LG.Metall moet ondernemers schadeloosstellen Personeel N.R.U en N.T.S. houden protestvergadering Hoogleraar benoemd in auteursrecht Westduitse nota aan Moskou voorlopig aangehouden Westelijke Grote Drie zouden Bonn remmen Vice-admiraal Pröpper naar de Verenigde Staten Frans danspaar won Europese kampioen schappen Ruim 8 dagen eenzame opsluiting in aarde Eén van de zeven geredden in Springhill zat apart Treubher denking op 29 november Afscheid ds. D. H. Biesma van Chr. Ger. kerk Sanatorium Beekbergen krijgt een andere bestemming Nutsspaarbank Haarlem Veroordeelde heiers hebben werk niet hervat Artis krees: uit Italië een koningsarend Gratis huwelijksreis voor A msterdams bruidspaar naar Trento Adenauer confereerde over Vrijhandelszone Amerikaanse overeenkomst tegen vliegstakingen Invoer tomaten Olieleiding Wilhelmshaven- Roergebied vordert snel Melkorder van Amerikaanse troepen in Europa Amstelbrouwerij bouwt bedrijf te Paramaribo Braziliaanse belangstelling voor Fokker Friendships ■h I Is 0 0 MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van ome correspondent in Bonn) Het Westduitse arbeidsgerechtshof te Kassei heeft bepaald dat de metaalarbei dersbond (Industrie Gewerkschaft Metall) alle schade moet vergoeden, die de onder nemingen in Sleeswijk-Holstein hebben geleden ten gevolge van de metaalarbei dersstaking van 24 oktober 1956 tot 14 februari 1957. De vakbond heeft tegen deze uitspraak, die groot opzien heeft ge baard, fel geprotesteerd. Volgens de uitspraak heeft de I G Me tall een overeenkomst met ondernemers geschonden en voortijdig over de staking gestemd. Men meent dat hier een oordeel is geveld dat van grote betekenis is. Er valt uit op te maken, dat van vakbonds- zi.ide niet gestaakt kan worden al naar het de leiders belieft. De uitspraak legt beide partners bij collectieve arbeidsovereen komsten verplichtingen op, waarbij het al gemeen belang niet uit het oog mag wor den verloren. Aan de vrijheid van onder nemersorganisaties en vakbonden zijn op deze wijze grenzen gesteld. De vakbonden menen dat de vakbondsvrijheid door de uitspraak beperkt wordt. In de I G Metall en in de socialistische partij wordt gezegd, dat de democratie in gevaar is gebracht. In feite, zo verklaart men in onder nemerskringen, heeft het hoogste arbeids gerechtshof zich gekkerd tegen een vak vereniging, die de metaalindustrie wil overheersen en die zich aan geen gebod of afspraak wenst te houden, als dit in haar kraam te pas komt. De achtergrond vormt de staking op de Sleeswijksholsteinse scheepswerven, die meer dan zestien weken duurde en waarbij 33.000 arbeiders waren betrokken. Het ging hierbij niet om loonsverhoging maar om loonbetaling ingeval van ziekte en om vakantieverlenging. De I G Metall besloot tot een staking, voordat een afgesproken „afkoelingsperiode" van vijf dagen was Advertentie Het personeel van de Nederlandse Ra dio Unie, de Nederlandse Televisiestich ting en van de omroepverenigingen, beho rende tot de buitendienst, heeft een pro testbijeenkomst belegd naar aanleiding van de nieuwe regeling inzake de onkos- tendeclaratie, die geldt voor deze groep van personeel. De nieuwe regeling is 1 no vember ingegaan. Het personeel heeft een telegram doen toekomen aan de heer D. Repko, personeelscommissaris van de N.R.U. en de N.T.S. en directeur van de A.V.R.O. Daarin wordt namens alle in dienst zijnde betrokkenen teleurstelling over de nieuwe regeling uitgesproken. Er is verzocht, dat contact zal worden opge nomen tussen de N.R.U., de N.T.S. en om roeporganisaties, de besturen en de direc ties enerzijds en de erkende vakorganisa ties anderzijds, teneinde deze onkostenre- geling alsnog in studie te nemen, aange zien de nieuwe regeling door het perso neel niet aanvaardbaar wordt geacht. De nieuwe regeling wordt voor het per soneel nadelig gevonden. Kosten van de eerste twee uren mogen niet worden ge declareerd en voor ieder volgend uur mag gedeclareerd worden tot een bedrag van negentig cent of een gulden tien al naar gelang de salarisklasse. Er is ook ontstemming gewekt on der het personeel over de wijze waarop de regeling is uitgevaardigd, namelijk zon der vooroverleg met het personeel, hoe wel dit overleg in eerste instantie wel is toegezegd. De Koninklijke Nederlandse Uitgevers bond heeft vandaag dr. E. D. Hirsch Ballin in Amsterdam benoemd tot de eerste hoog leraar in het nationale en internationale auteurs- en uitgeversrecht bij de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam. Op 18 september van dit jaar heeft genoemde bond deze bijzondere leerstoel ingesteld. Dr. Hirsch Ballin, bijna zestig jaar ge leden in Wiesbaden geboren, promoveerde op vijfentwintigjarige leeftijd cum laude in de rechtswetenschappen te München. Hij was advocaat, notaris en plaatsver vangend rechter in zijn geboorteplaats. In 1939, aan de vooravond van de tweede wereldoorlog werd dr. Hirsch Ballin uit Duitsland verbannen. Hij kwam in Neder land, geheel zond iddelen, en belandde in het vluchtelin amp aan de Amster damse Zeeburge Hij verbleef daar niet lang. Hoogg e Nederlandse rela ties hielpen hem eruit. Dr. Hirsch Ballin nam actief deel aan het verzet tegen de Duitsers. Mede daarom werd hij na de oorlog, in 1948, tot Nederlands staatsburger genaturaliseerd. verlopen en daarmede kwam zij in con flict met het arbeidsgerechtshof, volgens hetwelk de I G Metall verantwoordelijk heid voor de wet heeft in een maatschappij, waarin de vakbonden dezelfde rechten hebben gekregen als de ondernemers organisaties. Voor de, overigens rijke, I G Metall is dit een zware slag. Niet slechts moreel, maar ook financieel. De staking kostte de vakbond destijds drieëndertig miljoen mark betalingen aan de stakers. De bond moet krachtens de uitspraak van Kassei in eerste instantie 413.000 mark betalen, ter wijl de totale schade, veroorzaakt door de staking, tweehonderd miljoen njark be draagt, aldus een schatting van de mi nister van Economische Zaken, Erhard. Het valt te betwijfelen of de Noordduitse ondernemers dit volle pond van de I G Metall zullen eisen omdat dan van samen werking geen sprake meer zal kunnen zijn. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft contact op genomen met de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk over haar nota aan de Sovjet-Unie inzake een commissie van de grote vier, die Duitse problemen zou moeten bespreken. Zij zou daarbij op een zekere gereserveerdheid zijn gestuit. Deze nieuwe manier van onderhandelen, die afwijkt van de oorspronkelijke plan nen inzake een gesprek alleen over de hereniging, heeft Bonn niet zonder contact met de westelijke partners aan de Rus sen willen voorstellen, omdat zij in feite neerkomt op concessies aan Moskou. Westduitse bladen vragen zich af of bondskanselier Adenauer vreest dat een toegeeflijke Duitse politiek tegenover de Russen in de Verenigde Staten en Groot- Brittannië opgevat zou worden als het be gin van een Duitse opening naar het Oos ten, waarbij een „Rapallo-politiek" zou worden bedreven. De Westduitse ambassadeur te Moskou, Kroll, zal vandaag uit Bonn naar Moskou terugkeren, zonder de Westduitse nota, die Bonn pas na overeenstemming met zijn westelijke NAVO-partners zal verstu ren. Het is duidelijk dat van westelijke zij de een remmende druk op de bondsrege ring is uitgeoefend. Men heeft er te ener zijde wel begrip voor dat de Duitsers het gesprek over de Duitse eenheid weer op gang willen brengen, mede met het oog op de slechte positie van de Oostduitsers, maar aan de andex-e kant zijn Washington en Londen kennelijk niet van plan de Rus sen een duimbreed toe te geven. De situa tie in de wereld maakt het niet noodzake lijk dat er thans concessies aan de Rus sen worden gedaan, hoe hoog de nood in Oost-Duitsland ook mag zijn, aldus de me ning van Britten en Amerikanen, die deze maand ook in de NAVO ter sprake zou komen. Op uitnodiging van de chef van de ma rinestaf van de Amerikaanse marine, ad miraal A. Burke, zal de bevelhebber der Nederlandse zeestrijdkrachten, tevens chef van de marinestaf, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, op 7 november voor een veertien daags bezoek naar de Verenigde Staten vertrekken. Admiraal Pröpper zal op deze reis vergezeld worden door het hoofd van het bureau organisatie, kapitein ter zee A. van Es, benevens door zijn adjudant, luite nant ter zee der eerste klasse F. C. van Oosten. Bezoeken zullen worden gebracht aan diverse marineinrichtingen aan de oostkust van Amerika. Er zullen bespre kingen worden gevoerd met admiraal Bur ke en de Supreme Allied Commander At lantic, admiraal J. Wright. Op 22 november zal admiraal Pröpper naar de Nederlandse Antillen doorreizen om de daar aanwezige zeestrijdkrachten te inspecteren. Op 2 december wordt "hij in Nederland terugverwacht. Paul en Germaine Descamps uit Lyon hebben zaterdag in Berlijn hun Europees kampioenschap voor amateurs in de af deling Latijns-Amerikaanse dansen be houden. Om de titel is gestreden door paren uit veertien Europese landen, waar onder Polen en Joegoslavië. Tweede werd het Oostenrijkse paar Gerhard en Minnerl Sandner uit Linz en derde het Westduitse paar Karl en Ursula Breuer uit Keulen. De vierde plaats werd gedeeld door de heer en mevrouw Kleinhout uit Nederland en de heer en mevrouw Verbiest uit België. SPRINGHILL (Reuter) Zoals zaterdag reeds werd gemeld zijn nóg zeven mijn werkers gered, die acht dagen op meer dan 4.000 meter van de ingang in de Ameri kaanse kolenmijn te Springhill op het Ca nadese schiereiland Nova Scotia opgeslo ten hebben gezeten. Door hun wonder baarlijke redding is het aantal overleven den van de ramp van Springhill gestegen tot honderd. In de eerste 24 uur na het grote ongeluk wisten 81 ai'beiders de mijn- uitgangen te bereiken, donderdag dat was reeds zes dagen later werden nog twaalf mannen gei'ed. Een der geredden, die zaterdag uit de mijn is gehaald, verklaarde met gezwollen lippen, dat hij acht-en-een-halve dag in een kleine ruimte van twee vierkante me ter had opgesloten gezeten, zonder eten of drinken. „Goddank, ik leef", waren de eerste woorden die hij sprak, toen hij za- tei-dag op een draagbaar uit de mijn naar een ziekenhuis werd vervoerd. Enige meters bij hem vandaan hadden de zes anderen gezeten. Zij hadden eten en water dat voor de eerste vier dagen toereikend was. Een derandere geredden is vader van twaalf kinderen. De eerste dagen hadden zij gezongen en gebeden. De mannen waren geblinddoekt toen zij uit de mijn werden gehaald, om hun ogen te beschermen tegen het daglicht. Voor een achtste man van de groep kwam de redding te laat. Hij was donderdag van uitputting overleden, zo hebben zijn kame raden verteld. Men vermoedt, dat ongeveer 30 van de 40 vermisten zich op dezelfde diepte, waar deze mannen zich bevonden, opgesloten zijn. De restex-ende tien waren verspreid over de andere mijngangen toen de ramp zich voltrok. Reddingsbrigaden hebben zaterdagavond en zondagochtend zeven lijken gebox-gen. Er worden nog dertig mensen vermist. Het staat vast, dat 44 mijnwerkers de dood hebben gevonden. Op 30 november zal het honderd jaar geleden zijn dat de staatsman prof. mr. M. W. F. Treub in Voorschoten werd ge boren. Op zaterdag 29 november zal daar 's middags een hei'denkingsbijeenkomst worden gehouden, waarin het woord zal worden gevoerd door dr. L. G. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Kamer, prof. mr. P. J. Oud en prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, voorzitter van de So ciaal-Economische Raad. Voor deze her denking is een uitgebreid erecomité ge vormd, onder voorzitterschap van minis ter-president dr. W. Drees. Secretaris van het comité tot voorbereiding der herden king is mr. A. Spruit te Vinkeveen. Binnenkort zal van de hand van prof. mr. N. E. H. van Esveld, hooglex-aar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam een boekwerk verschijnen, gewijd aan de nagedachtenis van prof.Tx-eub. Ds. D. H. Biesma, pi'edikant bij de Chx-is- telijk Gerefoi-meerde Kerk te Haarlem- Noord hoopt op zondag 9 november wegens vertrek naar Lisse afscheid te nemen van zijn gemeente, en wel des morgens om tien uur te Haarlem-Noord en des middags om vier uur te Santpoort (Pniëlkapel). De be vestiging in de Chr. Geref. Kerk te Lisse is bepaald op zondag 23 november in de morgendienst om tien uux\ Bevestiger zal zijn ds. H. V/. Eerland te Amersfoort (voor heen te Lisse). Des middags om hal fvi.jf houdt ds. Biesma zijn intree-predikatie. Het aantal t.b.c.-patiënten dat sanato- ï'iumvei-pleging nodig heeft, neemt sinds al vrij lange tijd gestadig af. De bezetting van het sanatorium Beekbei'gen te Beek bergen, dat geëxploiteerd wordt door een n.v., waarvan de gemeente Rotterdam alle aandelen bezit, daalt voortdurend. B. en W. van Rotterdam delen thans de raad mede dat de ïriogelijkheid bestaat het gebouw geschikt te maken voor de verple ging van geestelijk gestoorde bejaarden. Het is op betrekkelijk eenvoudige wijze tot een verpleeghuis voor deze patiënten te verbouwen. De kosten worden zeer globaal geraamd op 250.000. Bij de Nutsspaarbank te Haarlem is in oktober ingelegd 2.823.389 en terugbe taald 2.578.449, waardoor een spaarover schot ontstond van 244.940. Het totale tegoed bedroeg per 31 oktober 52.544.703. Er werden in oktober 1400 nieuwe spaar- dei-s ingeschreven. Twintig stakende Amsterdamse heiers, die krachtens een vonnis van de president van de rechtbank hedenmorgen hét werk noi-maal hadden moeten hervatten, hebben dit niet gedaan. In het zatei'dag gewezen vonnis in een kort geding tussen twee aan nemersbedrijven en deze heiers was be paald, dat bij niet nakomen van het bevel tot werkhervatting per dag een dwangsom van 25 moest worden betaald. De aannemers hadden de president ver zocht de dwangsom op 50 per dag te bepalen. De heiers zijn sedert 27 september in werkstaking. De aannemers hadden aan de president verzocht in deze situatie in te grijpen. De president stelde de heiers in het on gelijk. Hij was van oordeel dat indien de heiers menen dat hun minder loon wordt betaald dan waarop zij recht hebben, zij zich tot de rechter hadden kunnen wenden. De goedkeuring van de nieuwe c.a.o. door het College van Rijksbemiddelaars is niet onrechtmatig. Het ontwerp heeft voor alle belanghebbenden ter inzage gelegen en zij hebben ruimschoots gelegenheid gehad hun bezwaren en verlangens kenbaar te maken. Voorts overwoog de president dat toepas sing van de nieuwe c.a.o. door de werk gever geen wanprestatie tegenover de werknemer betekent. Uitbetaling van een hoger loon dan wettelijk toelaatbaar is kan nimmer worden verlangd met een beroep op „verkregen recht", zoals de heiers had den gedaan. Artis heeft thans een koningsarend, een geschenk van de Italiaanse stad Trento. Enige jai'en geleden heeft Artis aan Tx-en- to een zwaan aangeboden, toen het wijfje van het zwanenpaar van het Italiaanse stadje was gestorven. Aangezien het man netje als weduwnaar wegkwijnde, bood Artis Tx-ento een Amsterdamse zwaan aan. een geschenk, dat hogelijk op prijs werd gesteld. Trento heeft nu een hoffelijk ge baar teruggemaakt en aan de Amsterdam se dierentuin een koningsarend, levend in de Dolomieten vlak bij Tx-ento, aange boden, waarvan Artis geen exemplaar bezat. De gemeente Amstex-dam is zo verheugd met deze schenking, dat' men gemeend heeft er een verx-assing aan te verbinden. Bepaald is, dat de jongeman en jongo- vrouw, die als eex-sten in het ouwelijk ".ui len treden op de veertiende dag na xan- komst van de ax-end, dus op 17 november, een gratis huwelijksreis van zen week naar Trento aangeboden krijgen. De Duitse bondskanselier Adenauer heeft in het weekeinde besprekingen met de Franse ambassadeur te Bonn, Sevdoux,- gevoërd over dé voorgestelde Eux-opese Vrijhandelszone. In welingelichte kringen te Bonn werd zondagavond gezegd dat, naar men aanneemt, de bondskanselier de onderhandelingen over de zone aan de gang wil houden en tot een positief resul taat wil brengen. Reeds bij de onderhandelingen te Bonn met de secretaris-generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, Joxe, had de bondsregering bemiddeling aange boden in de Bxits-Franse meningsvei-schil- len. Over een conferentie van de x-egerings- leiders van Gx-oot-Brittannië, de Duitse Bondsrepubliek en Frankrijk is te Bonn niets bekend. Zes grote Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen hebben zondagavond bekendge maakt dat zij een overeenkomst hebben gesloten ki-achtens welke zij hun inkom sten zullen verdelen, zodra een of meer van hen niet kan vliegen door een staking. De „Capital Airlines" vliegt al langer dan veertien dagen niet, omdat technisch per- soneel in staking is. Bovendien dreigt er een staking van technisch personeel bij de „Eastern Airlines". De overeenkomst is gesloten door de „Capital Airlines", de „American Airlines", de „Eastern Airlines", de „Pan American World Airways", de „Transworld Airways" en de „United Aix-lines". De overeenkomst ti-eedt in werking met terugwerkende kracht tot 20 oktober. Reeds geruime tijd is de invoer van to maten in ons land niet toegestaan. Thans is echter meegedeeld dat de invoer van dit produkt in ons land uit de daarvoor in aanmerking komende landen wederom is vrijgegeven. Er wordt echter niet ver wacht dat er nu ook direct invoer van betekenis zal zijn. Het Nederlandse px*o- dukt is nog steeds in voldoende quanta te koop. 3. Billy en Willy bleven nog een tijdje zeuren, of ze Panda mochten doodschieten, maar tot Panda's opluchting vond Moeke dit niet goed. „Nee", zei ze ferm, „jullie missen toch en kogels zijn veel te duur". „En bovendien is het heel lelijk, om zo maar op me te schieten", bracht Panda in het midden. „Ik heb ze niets gedaan". „Nu ja", zei Moeke vergoelijkend, „je moet kinderen af en toe eens een verzetje gun nen. Er komt zo zelden iemand langs op wie ze kunnen oefenen. Maar wat kwam JIJ hier eigenlijk doen?" „Ikkeik kwam een slokje water vragen", antwoord de Panda bedremmeld. „Water?" herhaalde Moeke, „dat tref je. Ik heb juist kortge leden een nieuwe put gehakt. Schep er maar uit". Panda schepte haastig een em mertje om vlug te drinken en dan te ma ken dal hij weg kwam. Maar nauwelijks had hij een slok genomen, of hij. liet de emmer proestend en vol walging vallen. „Bah!" riep hij. „Dat is geen water! Dat dat is petroleum!" „Hoe bestaat 't!" zei Moeke. „Ik vond zelf ook al, dat er een raar smaakje aan zat. En nu begrijp ik, waarom de vlam steeds in de pan sloeg, als ik mijn boontjes opzette". Westduitse deskundigen hebben medege deeld, dat de aanleg van een oliepijplei ding van Wilhelmshaven naar het Rijn- Roei-gebied, volgens plan vex-loopt en bin nenkort zal zijn voltooid. Tot nu toe is on geveer 270 kiiometer leiding gereed geko men. Indien de weersomstandigheden gun stig blijven, hoopt men de resterende 110 kilometer van deze leiding vóór het "eind van dit jaar aan te sluiten. In vex-band hiermede heeft men het bouwtempo ver hoogd. De nieuwe vei'laadinstallaties bij het be ginpunt der leiding in Wilhelmshaven, zijn momenteel ï'eeds vrijwel bedrijfs klaar. Men rekent erop, dat het eerste tankschip binnen enkele weken zijn lading zal kunnen lossen aan de nieuwe steiger, vanwaar de ruwe olie in de opslagtanks zal worden gepompt. Nederland wordt dumping verweten door Duitse landbouwminister In de eerste helft van het jaar 1959 zul len de in Eui'opa aanwezige Amerikaanse troepen per week bijna een miljoen liter Nederlandse melk drinken. De Sterovita- Dordx-echt en de Coöperatieve Tilburgse melkinrichting en Zuivelfabriek, die res pectievelijk 800.000 en 175.000 liter zullen leveren, zijn de Nedexdandse leveranciex-s. Behalve Nederland zullen voorts Dene marken, Duitsland, Oostenrijk en Frank rijk een deel der behoefte dekken. Neder land levert een groter hoeveelheid dan elk der andere landen. De minister van Landbouw van Neder- Saksen, Rissling, heeft in een bijeen komst der vereniging van landbouwers te Melle in Neder-Saksen een aanval gedaan op wat hij „dumping-methoden" van de Nederlandse landbouw noemde. Hij ver weet met name Nederlandex-s de melk- voorziening voor de Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Duitsland, welke 60 a 70 duizend liter per dag beloopt, „aan zich te hebben getrokken". De minister ver klaarde, dat hij in samenwerking met de minister van de Bondsx-epubliek al het mogelijke zou doen om deze verkopen voor de landbouw van Neder-Saksen terug te krijgen. Binnenkort zal de eerste steen worden gelegd van de „Antilliaanse Brouwerij n.v." De bedoeling is dat evenals te Pa ramaribo, waar de met de Amstelbrouwe- x-ij verbonden, Surinaamse Brouwerij" werkzaam is de nieuwe brouwerij hoofdzakelijk bier zal gaan brouwen voor de plaatselijke markt in de Antillen. Voor export bestaan bescheiden verwachtingen. De Braziliaanse luchtvaax-tmaatschappij Viacao Aei-ea Sao Paulo heeft in beginsel besloten vijf „Friendships" te bestellen. De aandelen van de maatschappij zijn voor een belangrijk deel in handen van de staat Sao Paulo, van de stad van die naam en enkele banken. De financiële problemen, aan de aankoop van vijf Fokkers verbon den, zijn nog niet geheel opgelost. Een contract tussen de V.A.S.P. en de Fokker fabrieken is dan ook nog niet getekend. TREKKING „HET WITTE KRUIS" Bij de trekking van de premielening 1888 van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" zijn uitgeloot 10.100 obligaties. De premie van 10.000 viel op serie 526 nummer 19, die van 250 op serie 4419 no. 25 en die van 100 op serie 2040 no. 30. Voorts werden 47 obligaties uitgeloot met f 25 en 10.050 stuks met f 18. Advertentie Voor Uw „verre" bloemengroer... FLEUROP Ander bed. Ambassadeur James Wads- worth, de eerste Amerikaanse afge- vaardige naar de conferentie in Genè- ve over de kwestie van het staken van kernwapenpx-oeven, heeft nu in een an der hotel in Genève zijn intrek geno men. Uit welingelichte bron verluidt, dat de reden is, dat het. bed in het eer ste hotel, waar hij een nacht heeft ge slapen, te klein is gebleken voor de lange Amerikaan. Weg. Generaal-majoor Iskander Mirza, oud-president van Pakistan, is zondag per vliegtuig uit Karatsji naar Londen vertrokken. Huisvrouw. Er is zondag een 22-jarige En gelse huisvrouw gearresteerd, die er van wordt verdacht in de nacht van donderdag op vrijdag geld en juwelen ter waai'de van 200.000 gulden uit een bank in het noorden van Londen te heb ben gestolen. Nieuwe weg. In de uitspanningen langs de grote nieuwe autoweg, die het volgend jaar Londen met Birmingham zal ver binden, zullen slechts alcoholische dx-anken vex-kocht mogen worden in combinatie met een maaltijd. Botsing. Bij Genua zijn zaterdagochtend twee vliegtuigen van het Amerikaanse vliegdekschip Forrestal met elkaar in botsing gekoinen. Een van de twee toe stellen stortte neex\ De drie inzittenden kwamen om het leven. De piloot van het tweede vliegtuig wist een noodlan ding te maken. Een van de drie inzit tenden van dit toestel werd gewond. Andere methode. Volgens een Japanse ge leerde passen de Russen bij hun px-oe- ven met waterstof-explosies een geheel andere methode toe dan de Amerika nen. Hij baseert zijn mening op het feit dat er geen uranium-237 aangetroffen wordt in de x-adioactieve neerslag, die men neeft opgevangen na de Russi sche ontploffingen. Die vond men al tijd wel na Amerikaanse proefnemin gen. Over de grens. Een woordvoerder van de Amerikaanse legatie in Px-aag heeft be kend gemaakt, dat twee Amerikaanse soldaten, John Kennedy en Cole Youn- gert, in een px-oces, dat in Praag ach ter gesloten deuren gehouden is, ver oordeeld zijn tot veertien en tien maan den gevangenisstraf, wegens grens- schendingen. De twee genoemde mili- taii-en zijn in augustus uit hun eenhe den vei'dwenen. Van Goering. Het jachthuis van Goering dat meer weg heeft van een kasteel, zal hier de volgende week opnieuw in gebruik worden genomen als een tehuis voor kinderen, die aan tuberculose lij den. Het huis met zijn twintig vertrek ken, dat gelegen is midden in een bos- streek is geheel hernieuwd en ingericht door de gemeenteraad van Neurenberg voor een bedrag van 1,10 miljoen gul den. Goering heeft gedux-ende het nazi bewind dit jachthuis aan de stad Neu renberg aangeboden. Dc grootste. Zaterdag is de kiel gelegd voor een grote atoomonderzeeboot voorlopig de SSB (N) 602 genoemd, die het ballistisch projectiel „Polaris" 1500 mijl moet wegschieten. De waterver plaatsing zal bijna tweemaal die van de Nautilus zijn en het wordt de groot ste onderzeeboot van de Amerikaanse vloot. Waardering. De Deense premier H. C. Hansen heeft zatex-dag het ziekenhuis verlaten en zal tegen medio december zijn werkzaamheden hervatten. De pre mier, die is geopereerd wegens een keelkwaal, gaat eerst met vakantie in Zuid-Europa. Deze vakantie heeft de graeo sociaaldemokraten in het Deense pax'lement hem geschonken als een uiting van waardering. Massa justitie. Bijna 1100 Afrikaanse vrou wen zullen maandag in een massapro ces te Johannesburg terechtstaan op beschuldiging van deelneming aan be togingen tegen het gedwongen bezit van persoonsbewijzen. Donderdag begon het oroces reeds voor 133 vrouwen.-De overige 960 zullen maandag voor het eex-st gehoord wordejx. Steken onder water. Oorlogsschepen en vliegtuigen van zes NAVO-landen Ca nada, Engeland, Frankrijk. Nederland, Portugal en West-Duitsland begin nen op 10 november in het oostelijk deel van de Atlantische oceaan en het ge bied van Gibraltar een oefening in on- derzeebootbestrijding, die achttien da gen zal dux-en. Dit is meegedeeld door het Britse ministei'ie van defensie. Spijbelloon. Negen-en-twintig meisjes van een middelbare school in Bonn hebben van kanselier Adenauer een kaartje vo'or een film gekregen. Hun studiegenoten mochten er gratis heen, maar de 29 wa ren door de school uitgesloten. Zij had den gespijbeld om naar een verkie- zingstoèspraak van Adenauer te kun nen luisteren. Het afgelopen weekeinde stond het weer in Nederland onder invloed van een oceaandepressie, waarvan het centrum vanochtend voor de kust van Noorwegen was aangekomen. Enkele randstoringen veroorzaakten vooral in Engeland, België, Frankrijk en in het Alpengebied veel regen. Éen volgende oceaandepressie koerst op het ogenblik in de richting van IJs land. Vóór de storing uit ontwikkelt zich een rug van hoge luchtdruk. Deze zal morgen het weer in Nederland gaan be ïnvloeden. In verband daarmee nemen de x-egenkansen weer af en zullen er enkele opklaringen vooi-komen. Vannacht kan er echter plaatselijk mist ontstaan. WEERRAPPORTEN Advertentie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Dinsdag 4 november Zon op 7.39 uur, onder 17.08 uur. Maan op 23.58 uur, onder 13.41 uur. Maanstanden 4 nov. 15.19 uur laatste kwartier. 11 nov. 7.34 uur nieuwe maan. 18 nov. 5.59 uur eerste kwartier. 26 nov. 11.16 uur volle maan. Temperaturen: buiten M en binnenland: heden 5 P Ui 3 morgen 7 uur. Neerslag: ■0-2 c 4 u g laatste 24 uur. Den Heider geheel bew z 6 0,1 Ypenbui-g geheel bew windst. 7 6 Vlissingen zwaar bew. wzw 12 11 Eelde geheel bew. windst. 6 0,1 Twente zwaar bew windst. 5 1 De Bilt geheel bew zzo 5 6 Eindhoven geheel bew windst. 6 8 Vlv. Z.-Limb geheel bew w 6 10 Helsinki geheel bew z 6 13 Stockholm regen z 7 1 Oslo zwaar bc-w wnw 6 5 Kopenhagen geheel bew zzw 7 0,1 Aberdeen zwaar bew w 9 0 Londen zwaar bew wnw 11 18 Amsterdam geheel bew. zzo 6 1 Brussel regen zw 8 11 Luxemburg geheel bew. w 8 25 Parijs zwaar bew. w 12 31 Bordeaux motregen w 15 2 Grenoble regen windst. 6 11 Nice zwaar bew. nnw 11 0 Berlijn licht bew zo 1 0 Frankfort regen zzw 7 8 München regen zzo 2 2 Zürich regen zzo 6 6 Genève regen wzw 6 14 Locarno licht bew. windst. 2 0 Wenen mist zw -2 0 Tnnsbruck geheel bew. windst. 2 0,5 Rome geheel bew. ono 9 0 Ajaccio regen nno 11 0,1 Madrid licht bew. windst. 3 0 Mallorca zwaar bew. windst. 10 Algiers onbewolkt z 10

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2